LEIDSCH DAGBLAD .Im'ÈBS. J Oost-Dui Island verbreekt verbindingen met Berlijn Amerika bracht eerste kernreactor in rui mie Ook storingen in de luchtcorridors door Russisch optreden Gas in Friesland Tevens proef met kleine ionenmotor C.H.U. wil niet als gehoorzaam jongetje achter A.R. aan lopen Strijd in Vietnam -leiiws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 5 APRIL 1965 No. 31534 Directeur: E. A. E. van Dlsho Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 De Oostduitse regering heeft vanochtend alle verkeer van West-Berlijn naar West-Duitsland v.v. stopgezet. Als officieel motief werden Russische en Oostduitse manoeuvres opgegeven, maar in feite gaat het erom de leden van het Westduitse parle- ment uit Bonn en hun medewerkers, die woensdag voor een ple naire zitting in West-Berlijn willen zijn, te verhinderen hun doel te bereiken. De Oostduitse regering heeft dat trouwens gisteravond in een bekendmaking toegegeven en verklaarde tot deze stap te heb ben besloten „om de vrede te beschermen". Er zijn thans stalen slagbomen neergelaten. Aan het westelijk einde van de Autobahn bij Helmstedt werd om 10 uur nog wel verkeer in de richting Ber lijn doorgelaten, ofschoon verkeer in westelijke richting in Berlijn was stopgezet. Maar later kwam ook hier een eind aan en werd de autoweg van Helmstedt naar Berlijn afgesloten. Wel vond het ver keer op de weg Berlijn—Hamburg nog voortgang. Spoedvergadering van geallieerde commandanten lil rikaanse, Britse en Franse danten in Berlijn vannacht om 2 uur een spoedbijeenkomst hielden. Van- l?\ ochtend vroeg hebben zij krachtig ge- protesteerd tegen „het willekeurige Oostduitse optreden, waarbij burge meester Brandt van West-Berlijn be- kog' iet is zijn stad te bereiken, toen hij jj{ zondagavond per auto uit West- Duitsland bij West-Berlijn aankwam". I Nadat hjj was tegengehouden is Brandt naar Hamburg gereisd, van- Ij waar hij per vliegtuig West-Berlijn kon bereiken. Bij zijn aankomst zei hij, dat de weigering van de Oostduit sers hem door te laten „de aandacht van de wereld zal vestigen op de on zinnigheid van de verdeling van Duitsland en Berlijn". Intussen hebben de Russische au toriteiten de Westelijke geallieerden Mdoen weten, dat Russische militaire re vliegtuigen op verschillende hoogte door de drie luchtcorridors van West- Duitsland naar West-Berlijn zullen vliegen. Deze corridors zijn gereser- veerd voor Westelijk burgerluchtver- keer en militair luchtverkeer van en naar Berlijn. Daardoor zouden be doelde hoogten niet door Westelijke vliegtuigen gebruikt kunnen worden. aDOok hiertegen is van Westelijke zijde geprotesteerd. Medegedeeld is, dat de Westelijke vluchten doorgang zullen vinden. Ofschoon men niet aanneemt, dat het tot ernstige belemmeringen in de corridors zal komen, zijn van Wes telijke zijde alle voorbereidingen ge troffen om aan eventuele storingen het hoofd te bieden. De afgevaardig den van de Westduitse bondsdag zul len per vliegtuig naar Berlijn gaan om de zitting van woensdag bij te wonen. Via de Tsjechische hoofdstad Praag heeft het Oostduitse bewind (dat de bezettende mogendheden in West- Berlijn niet erkent) Amerika, Enge land en Frankrijk doen weten, dat zij verantwoordelijk zijn voor de gevol gen van eventuele tegenmaatregelen. Het was vandaag de vijfde dag van de belemmeringen, die de Oostduit sers aan het verkeer van en naar West-Berlijn hebben opgelegd. De Oostduitsers zyn van mening, dat het Westduitse parlement niet het recht heeft in West-Berlijn te vergaderen, daar West-Berlyn volgens haar „een afzonderlijke politieke eenheid" vormt. De laatste plenaire zitting van het parlement is in oktober 1958 in Berlijn gehouden. Een maand later stelde Chroesjtsjow een ultimatum: hij gaf de Westelijke mogendheden een half jaar de tyd Berlijn te ont ruimen. Anders zouden zij eruit ver dreven wordenHet Kremlin heeft het bij dat dreigement gelaten, wel wetende dat de drie Westelijke geal lieerden niet zouden bukken. Maar sindsdien hebben de Westelijke Drie geen toestemming meer gegeven voor parlementaire zittingen in Berlijn. De zitting van woensdag is sindsdien de eerste. In Bonn deden gisteren geruchten de ronde, dat de Westduitse regering overweegt de handelsovereenkomst met Oost-Duiteland op te zeggen als repressaüle tegen de belemmeringen van het verkeer naar en van Berrlijn Dit zou voor de Oostduitse economie een ernstige klap betekenen en het zou lange tijd nodig hebben om zich daarvan te herstellen. De Oostduitse industrie en landbouw zijn namelijk Vermoedelijk bevindt zich onder een deel van het IJsselmeer en van Friesland een gasbel, die de gas- vondst in Sloehteren overtreft: de NV Petroland heeft bij het dorpje in grote mate afhankelijk van staal en chemicaliën, voornamelijk kunst- Herbaijum tussen Franeker en Har- mest, uit West-Duitsland. Bedoelde i lingen gas aangeboord. Gisteren was geruchten werden in officiële kringen de easvlam lot op afstand zichtbaar. echter „speculatief" genoemd. Bonn is blijkbaar voornemens de ontwikkeling eerst eens af te wachten. De z.g. „in terzonale handel" beloopt voor Oost- Duitsla.nd 10 procent van het totaal, voor West-Duitsland echter slechte één procent. De Westduitsers hebben de over eenkomst eenmaal in het verleden uit represaille verbroken toen de commu nisten lastig waren op de 176 kilo meter lange snelverkeersweg tussen West-Berlijn en West-Duitsland. Dat was in 1960. Toen de overeenkomst vier maanden later weer van kracht werd, hebben de Westduitsers als voorwaarde gesteld dat zij zou afhan gen van ongehinderd verkeer in en uit West-Berlijn. Deskundigen van de maatschappij geloven, dat men met een zeer om vangrijke gaslaag heeft te doen, die zich uitstrekt van Slootdorp in de Wieringermeerpolder via Harlingen tot het dorp War ga ten zuidoosten van Leeuwarden, een afstand van hemelsbreed ongeveer 80 kilometer. De intensiteit van de gasbel moet nog nader worden bepaald. Binnenkort zal de NV Petroland beginnen met een nieuwe boring in het IJsselmeer, vijf kilometer ten zuiden van Harlingen. De NV Pe troland heeft voor het exploiteren van het in Friesland gevonden gas concessie aai iet DENK ONAFHANKELIJK! LEES ONAFHANKELIJK! Abonneer U dus nu op: {IE Het onafhankelijke Familie- en Televisie- weekblad met binnen- en buitenlandse televisie-' en radioprogramma's (per week f 0,50 - per kwartaal f 6,50 - per jaar f 26.—) Schrijf een briefkaart aam Administratie Televizier Postbus 2 - Leiden of beJ 01710 - 26741 (toestel 65) WEERBERICHT Opklaringen Het KNMI verwacht van beden kt morgenavond vrijwel overal droog U^eer met opklaringen, maar in de (lacht en vroege ochtend plaatselijk iiist. Zwakke tot matige wind uit >ostelyke richtingen. Iets koudere etnacht, morgenmiddag over het alge meen iets hogere temperaturen dan (Opgemaakt om 11.15 uur). 6 APRIL Zon op: 6.04 uur; onder: 19.22 uur. Maan op: 8.19 uur; onder: uur Hoogwater te Katwijk te 5.58 en 18.22 laagwater te 1.45 en 14.11 uur. (Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Amerika heeft zaterdag de eerste kernreactor in de ruimte ge bracht en gisteren door radiosignalen van de aarde af in werking gesteld. De reactor, de Snap-10-A, bevindt zich in een 440 kg we gende kunstmaan, die door een Atlas-Agena-raket in een bijna cirkelvormige baan op 134-1150 km hoogte boven de aarde werd gebracht. De omlooptijd bedraagt 112 minuten. In de kunstmaan bevindt zich een experimentele ionen-motor, die zijn energie ont vangt van de reactor. Met grotere ionenmotoren hoopt men metter tijd langdurige ruimtereizen te kunnen maken, waarvoor zeer hoge snelheden geleidelijk moeten worden opgebouwd ten koste van zo weinig mogelijk brandstof. fusie. In de gelanceerde kunstmaan bevindt zich echter de eerste door mensenhanden vervaardigde ruimte- reaotor, die op het principe van de kernsplitsing werkt. De reactor en de ionen-motor be vinden zich in een kegelvormig ruim tevaartuig van 440 kg, 3 meter hoogte en een basisbreedte van anderhalve meter. De reactor weegs slechte 113,4 kg, de ionenmotor bijna één kilo gram. Deze motor heeft een brand' stof voorraad voor bijna een jaar, die niet meer ruimte inneemt dan stevige vuöst. De energie van deze experimentele motor is dan ook gering. De kernreactor levert 580 watt, iets meer dan was berekend Deze energie wordt tevens gebruikt voor de instrumenten van de inge wikkelde meet- en zendapparatuur van de kunstmaan. 589 WATT Strikt genomen Js het niet juist om te zeggen, dat dit de eerste .reac tor" in de ruimte is. Alle ontelbare miljarden sterren zijn in w „kernreactoren", die stralings- warmte-energie leveren door kern zij zich spiraalsgewijze verder van de aarde zou begeven. Toekomstige ionenmotoren, die thans reeds in ontwikkeling zijn, kunnen gedurende vele maanden een zodanige stuwkracht leveren, dat snelheden tot 200.000 km per uur be reikt worden, waarmee reizen naar verdere planeten dan Mars en Venus mogelijk worden. Bovendien kan men met behulp van een ionenmotor met tertijd grote dode ladingen naar de maan brengen, hetgeen van belang is voor de opbouw van permanente De demissionaire minister president Marijnen heeft zater dag in Hengelo een monument voor de gevallenen onthuld, dat is vervaardigd door de Amster damse beeldhouwer Pieter de Monchy. 35 eeuwen in de ruimte Het ligt in de bedoeling de kern- reaotoir, die 12 uur na de lancering op gang werd gebracht, na een jaar te de-aotiveren. De kunstmaan zal dan naar berekening nog meer dan 3500 jaar in de ruimte blijven, ruim schoots voldoende om de radioactivi- van de splijtstof van de reactor een volkomen onschuldig peil te laten dalen. Zelfs na een eeuw zou deze splijtstof reeds vrijwel uitge werkt zijn. Zou de kunstmaan op korte termijn in de dampkring terugvallen, dan zou een niet onbelangrijke verhoging van de radioactiviteit van de hogere luchtlagen het gevolg zijn van de verbranding van de reactor. Bij de bereikte baan is van een dergelijke snelle terugkeer echter geen sprake. Onderbroken werking O De lancering had plaats zaterdag avond om 22.20 uur Nederlandse tijd, de in werking stelling van de reactor om 10.45 uur gisterochtend. De ener gie van de reactor wordt toegevoegd aan een reeks batterijen die 181,5 kg wegen en die de energie in stoten vrijgeven om de ionenmotor met tus senpozen te laten werken. Weliswaar is de ionenst/room uit deze motor slechts zeer zwak, maar bij een voort durende werking van de motor ge durende vele maanden zou de kunst maan toch zo versneld worden, dat Kaïnerkringen achter mr. Beernink De Christelijk Historische Unie wil niet als een gehoorzaam jon getje achter papa (Anti-Revolutionaire Partij) aanlopen. De sa menwerking tussen mij en de fractieleider van de A.R.P. in de Tweede Kamer, de heer J. Smallenbroek is niet goed geweest. Men moet rekening houden met eikaars belangen. Dit is geen vorm van samenwerking". Dit zei de voorzitter van de Tweede Kamer-fractie van de C.H.U., m K. J. Beernink zaterdagmiddag in Groningen tijdens een vergadering van de kamerkring Groningen va C.H.U. Mr. Beernink kwam tot de conclusie, dat op dit ogenblik de tijd bepaald niet rijp is voor de fusie van dè A.R.P. en C.H.U. tot protestants-christelijke party. Misverstand De uit 63 kiesverenigingen bestaan de kring nam na de rede van Beernink met applaus een motie waarin staat, dat de kamerkring haar vertrouwen uitspreekt in het door de C.H.U.-Kamerfraotie gevoerde beleid met betrekking tot de kabinetsfor matie. De leider van de fractie zei, dat aan zijn adres ten onrechte wijten zijn gemaakt. „Een andere be- SCHIP MET 70 MAN VERMIST Sinds enkele dagen wordt een mo torschip met zeventig personen aan boord vermist tussen Koeweit en Abadan, aldus melden dagbladen in de Perzische hoofdstad Teheran. In het noordelijk deel van de Perzische Golf heeft de laatste dagen een zwa re storm gewoed. Van de basis Vandenberg in Californië is zaterdag een kunst maan gelanceerd aan boord waarvan zich een kleine kern reactor bevindt. Deze foto toont de laatste voorbereidingen aan de kunstmaan, die een levens duur zal hebben van tientallen eeuwen. De kernreactor zal slechts een jaar in werking blij- Verblindendeschoonheid Vyf meisjes van een nijverheidsschool in Zaandam hebben ernstig oog letsel opgelopen door mascara te gebruiken om de oogwimpers by te kleuren. De meisjes werden tijdelijk min of meer blind, leden veel pijn, en de ogen traanden erg. Allen kregen sterk met bloed doorlopen ogen. Van de vijf is er één opgenomen In een ziekenhuis in Zaandam. Twee andere meisjes hebben vorige week de school niet kunnen bezoeken, omdat de ogen om de twee uur moesten worden ingedruppeld. De anderen dragen zonnebrillen om de pyn in de ogen iets te verzachten. Waarschijnlijk hebben de meisjes allen van hetzelfde flesje mascara gebruik gemaakt of van hetzelfde merk; een flesje van een kwartje, dat in een filiaal van een landelijk winkelbedrijf is te koop. slissing had een draai van 180 gra den betekend, daar had ik grote be zwaren tegen". Hij bestreed ten stel ligste dat er afspraken zouden zijn geschonden. In dit verband meende hij dan ook zacht uitgedrukt het woord misverstand te moeten ge bruiken. In Amsterdam hebben de besturen van de C-H.U.-kamerkringen Amster dam, Haarlem, Utrecht en Den Hel der meegedeeld, het standpunt van de C.H.U.-fractie uit de Tweede Ka mer, bij de kabinetscrisis ingenomen, juist te achten. De besturen hebben uitgesproken, dat hun vertrouwen in de fractie ongeschokt is. Ook de ka merkring 's Hertogenbosch stemt in met de houding van fractievoorzitter Beernink. Hanoi heeft dit weekeinde voor het eerst gebruik gemaakt van Mig-straaljagers In de strijd te gen Amerikaanse bommenwer pers boven Noord-Vietnam. Amerikaanse functionarissen in de Zukivietnamese hoofdstad daardoor in een nieuwe fase is daardoer in een nieuwe fase is getreden. Bij luchtaanvallen op Noord-Vietnam zullen voortaan vermoedelijk vooral luchtmacht bases de doelen vormen. De aanvallen van de afgelopen da gen zouden Noord-Vietnam in eco nomisch opzicht evenveel schade hebben toegebracht als op het mili taire vlak. Behalve drie bruggen, die de Amerikaanse en Zuid Vietnamese vliegtuigen hebben vernield waar door de enige noord-zuid verbinding in Noord-Vietnam ernstige schade heeft geleden hebben Amerikaan se vliegrtuigen een warmtekrachtcen trale op 110 km ten zuiden van Ha noi voor driekwart verwoest. Sinds de eerste vergeldingsaanval op Noord-Vietnam op 7 februari zyn tenminste 21 Amerikaanse en vier Zuidvietnamese vliegtuigen verloren gegaan. Elf piloten konden worden gered, de overige veertien zijn ge dood, gevangen genomen of worden vermist. Het Noord Vietnamese opper bevel heeft meegedeeld, dat tydens het weekeinde achttien vijandelijke vliegtuigen zyn neergeschoten. Een groot aantal werd beschadigd. 0 Slot pag. 2 Advertentie Super-A-Matic, een 5 kg volautomaat met 6 wasprogramma's voor witte, bonte en fijne was, Candy-filter, "mini-maten* (90 x 44 x 63 cm) OPHEFFINGS UITVERKOOP bij WIFRANA BREESTRAAT 107 t.o. STADHUIS, LEIDEN begint DONDERDAG 8 APRIL 9 UUR v.m. Zie onze advertentie woensdagavond DINSDAG EN WOENSDAG GESLOTEN. (3uci ^)ïre, Bij de Tentoonstelling t_._ t vee en pluimgedierte te Rot- f terdam gehouden, is een pre- f mie van f 20 toegekend aan t Klaas Sjoukes Hylkema onder f Oegstgeest voor koeijen met f aard voeder gemest, t Di'isdag heelt de Hoogc Raad der Nederlanden uit- f spraak gedaan in de zaak van D. van der Zwaan te Leiden i wegens het niet betalen van j tolgelden. Te dier zake is deze veroordeeld tot 10,— boete

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1