drugabel jS Een „zittend meisje" en een 1 aprilgrap Louis Bouwmeester in subliem toneel Reünie onderduikers ASPRO' ASPRO' LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 1 APRIL 1965 Op het voorplein van een Leidse ulo-school -I „Als we nou een beeldje op schoolplein hebben gekregen, w om wordt het dan niet officieel onthuld?" Woorden van deze strekking stonden op het papiertje, dat bestemd was voor het hoofd van de Prof. Van der Leeuw-ulo aan de Van de Brandelerkade, de heer D. Voort- Bet briefje, dat afkomstig was van alle leerlingen, zat vastgeprikt aan een groot, wit laken, waarmee het kunstzinnige object vanochtend vroeg was afgedekt. En omdat het vandaag 1 april is, hebben de leerlingen hun zin ge kregen. Om precies half elf, even voor de ochtendpauze, verzamelde de gehele schoolgemeenschap zich op het voorplein om de onthulling zo feestelijk mogelijk te doen zijn. Dit is het fraaie beeld van Cor van Kralingendat gisteren op het pleintje bij de Prof. Van der Leeuw-ulo is geplaatst en van ochtend door de leerlingen „of ficieel" werd onthuld. (Foto L.D./Holvast) ••ucanfaa f 775(b- VERKOOP Eli VERHUUR |prile\«c!es\Muebird\rtiomson\falrholme\wMlfalia BEZOEKT ONZE EXPOSITIE TE WASSENAAR jiaagse caravan. centrale RIJKSSTRAATWEG 179 - TEL 01751-2561 Bezichtig Aan de kleinste en de grootste leer ling van de school, Henny de Klerk en Peter van Zijl, viel de eer te beurt het laken van het nieuwe, stenen beeld te trekken. Deze onthulling ging met veel hila riteit gepaard, ook al omdat het „zittend meisje" een schepping van de kunstenaar Cor van Kra lingen voor deze bijzondere ge legenheid „aangekleed" was en bo vendien een brilletje van een van de leerlingen op had. Het zag er inderdaad potsierlijk uit. Nog tijdens de plechtigheid van al deze overtolligheden ontdaan, was het meisje van steen al gauw weer Het plechtige moment van de onthulling'waarvoor de be langstelling buitengewoon groot was. (Foto L.D./Holvast) Het beeld, dat door de gemeente is aangekocht, werd gisteren op het voorplein van de school geplaatst. Het is een belangrijke aanwinst voor Leiden in het algemeen voor de Burgemeesterswljk in het bijzonder, zodat de gemeente wat dit betreft alle lof toekomt! Advertentie Dat helpt! menthol dropjes! Bij uw sigarenwinkelier 50 en 25 cent per doosje Utrillo gestolen De politie heeft meegedeeld, dat dieven een kunsthandel in Philadel phia tijdens de bezoekuren binnen gingen en weg wandelden met een schilderij ter waarde van 20.000 dol lar van Maurice Utrillo. Het doek, een landschap in olie verf werd dinsdagmiddag gewoon van de wand gehaald en later pas vermist toen de eigenaar van de zaak ging sluiten. Het is een werk uit 1923. Beeltenis van Cruys Voorbergh onthuld In Ned. Kostuummuseum In het Ned. Kostuummuseum in Den Haag is gistermiddag door mr. M. Vrolijk, wethouder van O.K. en Sportzaken van de gemeente Den Haag, een bronzen kop van de to neelspeler en regisseur Cruys Voor bergh (pseudoniem voor E.P.C. van Vrijberghe de Coningh) onthuld, dat de beeldhouwster Charlotte Jol les- Gyr vervaardigde in opdracht van het Haagse gemeentebestuur. De beeltenis van Cruys Voor bergh is aangebracht in de hal van het gebouw aan de Haagse Lange Vijverberg, waarin het kostuummu seum is ondergebracht. De onthulling geschiedde in tegenwoordigheid van autoriteiten op het terrein van het museumwezen in Den Haag, van kennissen en relaties van de in fe bruari 1963 overleden kunstenaar Cruys Voorbergh, en van zijn twee kinderen, de 17-jarige Emmy en de 14-jarige Coen. Mr. Vrolijk schetste het leven en werk van de in 1898 op Java ge boren Ernst Pieter Coen van Vrij berghe de Coningh die in 1925 door Albert van Dalsum aan het toneel kwam en toen om particuliere re denen zijn naam veranderde in Cruys Voorbergh. De heer Vrolijk wees op de veelzijdig: belangstelling van Cruys Voorbergh, die een prak tische handigheid had om veel din gen zelf te maken en een grote des kundigheid bezat. Zijn zeer belang rijke verdiensten werden erkend door de toekenning van de Zilveren Anjer in 1953 en de Museumpenning van de gemeente Den Haag. 7ijn kostuumverzameling heeft Cruys Voorbergh uitgebouwd tot een unitke collectie klederdrachten, die hU in 1951 aan de gemeente Den Haag schonk en waarmee hij de grondlegger was geworden van het Ned Kostuummuseum. Muziekfestival in Groot-Brittannië Gedurende de zomermaanden zal de toerist in Engeland kunnen ge nieten van verschillende muziekfes tivals. Dit jaar zijn er tenminste zeven die de aandacht verdienen, hetzij om hun speciaal karakter, het zij om de grote verscheidenheid van hun programma. Reeds half mei begint het muziek festival van Glyndeboume, waar iedere avond door beroemde inter nationale gezelschappen opera's wor den opgevoerd in een prachtige schouwburg in een landelijke omge- vmg. Daarna volgt het Aldeburgh Fes tival, in een schilderachtig vissers dorp aan de Engelse oostkust, onder leiding van Benjamin Britten. Het Haslemere Festival in Surrey, in het zuiden van Engeland is één van de interessantste kleinere festi vals. Het wordt georganiseerd door do familie Dometsch, die de belang stelling heeft hernieuwd voor de blokfluit en oudere instrumenten zo als de viola da gamba, luit, viola's en klavecimbel. In juni is er het Bath Festival van Yehudi Menuhln, met kamer muziek, jazz en alles wat daar tus sen ligt. In Cheltenham, in juli, ligt de nadruk op moderne muziek door bekende hedendaagse componis ten uit verschillende landen. Koorwerken staan op het pro gramma van het Three Choirs Fes tival in Gloucester, in september, en het Edinburgh Festival een van de grootste begint in augustus In een speciale serie uitzendingen, die reeds 21 maart zijn begonnen, geeft de European Service van de BBC meer bijzonderheden over deze festivals. Viering honderd jaar Amsterdams Conservatorium Het Amsterdamsch Conservatorium viert vrijdagavond 9 april in tegen woordigheid van zijn beschermvrouwe H.M. de Koningin het 100-jarig be staan. In de Bachzaal zullen leerlin gen van de muziekschool dan vier, ter gelegenheid van dit eeuwfeest in op dracht van de gemeente Amsterdam speciaal voor jeugd-amateur-ensem bles gecomponeerde werken uitvoeren Dat zijn werken van Theo Loevendie, Norbert Visser, Bernard van Beurden en Thera de Marez Oyens. Glasbaarzen" naar Leidse Aquariumvrienden „De Leidse Aquariumvrienden" hielden gisteravond onder grote be langstelling in de recreatiezaal van de HCW en NEM een bijeenkomst, waarin de heer A. v.d. Nieuwenhui- zen tal van interessante en leerzame bijzonderheden vertelde over het in richten en onderhoud van aquaria. Het deed de voorzitter, de heer M. van Dijk genoegen, dat hi) niet min der dan 28 nieuwe leden welkom mocht heten. Bij de installatie ont hulde spreker nog, dat deze leden in verband met de opheffing van de Noordwykse aquariumhouders ver eniging „De Glasbaars" tot de Leidse Aquariumvrienden" waren toegetre den. Met de aantrekking van de oud leden van „De Glasbaars" steeg het ledental tot ruim 160. Daar de heer Van der Nieuwen - huizen verzorger van radio- en t.v.-lezingen niet alleen een boeiend verteller, doch tevens een bi) uitstek deskundige op aquariumge- bied is, vond hij voor zijn lezing een zeer aandachtig gehoor. Aan de hand van een groot aantal zelf ver vaardigde kleurendia's, toonde hij tot welke bijzondere prestaties de ware aquariumliefhebber bij het inrich ten van „zijn bak" kon komen. Uit voerig gaf hij aan op welke wijze de planten moeten worden geplaatst. Hulp werktuigen zoals hevels en fil ters dienen te worden toegepast. Met praktische voorbeelden gaf spreker aan welke invloeden de belichting, de waterhardheid en de zuurgraad van het water op de plantengroei hebben. Naast vele bijzonder fraaie kleurendia's van „topbakken", ver toonde spreker ook dia's van „flops" als voorbeelden „hoe het niet moet". SELSKIP FRYSLAN Gaat nieuwe periode van bloei tegemoet Selskip Frysl&n hield gisteren in de grote zaal van „Den Burcht" een toneelavond. Men kon duidelijk mer ken dat er onder het nieuw gekozen bestuur een andere wind begint te waaien. Het was alleen reeds een opfrissing dat er een Friese accor deonist aanwezig was, die Friese liederen ten gehore bracht. Het be stuur had gezorgd dat op de tafeltjes teksten van circa 30 Friese liederen lagen, die dan ook door allen spon taan werden gezongen. Voor deze avond was de toneel vereniging van „RJuoht en Sljucht" uit Den Haag overgekomen met het blijspel „In Foarlik Bern" (een voor lijk kind). Over de inhoud van dit stuk valt niet veel te zeggen. Het was een enigszins wonderbare geschiede nis met zeer veel toevalligheden en toch met een sprankelende humor. Het stuk werd door de spelers uit stekend gebracht. Wij zouden niet kunnen zeggen dat er één bij was, die zijn rol niet volkomen beheerste. Wij geloven wel dat het Selskip Frysl&n" een nieuwe periode van bloei tegemoet zal gaan. Met fiets in het water Een 11-jarige Leidse Jongen moest 'n poging om met z'n fiets precies in één van de rij wlelstandaards op de Apothekersdijk in te ryden met een nat pak bekopen. De jongen had na melijk een nog zo hoge snelheid, dat hij pardoes het water indook. Hij kon op eigen kracht weer op de wal komen en werd vervolgens door een surveillancewagen van de politie naar de ouderlijke woning gebracht. gasver^anumOv f daar zit 36 jaar „gas-ervarlng" achter) O Drie jaar voor vader die zoontje mishandelde De rechtbank in Rotterdam heeft •n 20-jarige loswerkman uit Rot terdam veroordeeld tot drie Jaar ge vangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De loswerkman had vorig jaar zijn drie maanden oude zoontje dusdanig ernstig mishandeld, dat het de daarbij opgelopen ernstige verwondingen overleed. Het vonnis conform de eis van de officier Justitie. Uit het onderzoek ter zitting bleek, dat huiselijke moeilijk heden ontstaan door een te jong aangegane echtverbintenis, de be langrijkste oorzaak van het misdrijf is geweest. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN i L. den Houter C. A. van der Waals; Nicole Diana, van F. J. Cleton en A. F. D. Jones; arten, zn van J. W. Brunlng en R. B. de Bruijn; Sylvia, dr van J. P. Velt- huyzen en C. Smits; Klazina, dr van Zwaan; Barbara Ellen. J. J. H. A. M. H. Jongerllng; Dlane F. J. C. M. Vonk; Maarten Ja- Duijn en A. de Jong. OVERLEDEN J. G. Lankester, 86 Jr, dochter; H. T. ACAD. EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doet. ex. geologie de heer E. B. A. Bisdom (Leiden), doet. ex. scheikunde de heren R. E. van der Ploeg (Leiden)P. C. W. Janson (Leiden); H. J. Munter (Delft); H A. T. M. Koets 'Den Haag»; A. H. L. Reintjes (Leiden)doet. ex. biologie de heer J. Walraven (Heemstede), doet. ex. wiskunde mevr. A. A. Lub- bers-v. d. Kooy (Oegstgeest)kand. ex. W. en N. de heren H. Kieft (Was senaar) D. D. Honijk (Leiden) en mej. E. Bijleveld (Lelden). PROMOTIE LEIDSE UNIVERSITEIT Aan de Leidse Universiteit is de heer H. A. Sonneveldt, geboren in Djakarta en thans wonende in En schede, gepromoveerd in de faculteit der geneeskunde op een proefschrift getiteld „Uitingen van metabole ver anderingen ten gevolge van koolhy draatbeperking in de voeding (ba lansstudies bij vetzuchtigen en bepa lingen van onveresterde vetzuren in bloed bij vetzuchtigen en nlet-vet- zuchtigen"). Promotor was prof. dr. A. A. H. Kassenaar. Kwa jongenswerk Baldadige Jongens hebben gister middag in Lelden twee brandjes ge sticht. Omstreeks kwart over vier werd op de Garenmarkt een partij sloophout in brand gestoken, waarvoor de brandweer moest uit rukken. Een kwartier later was de brand weer, eveneens met de nevelspuit op de Maredljk, waar tot nog toe on bekend gebleven kwajongens, ter hoogte van het viaduct, de grasberm in brand staken. MEN LEEFDE ADEMLOOS MEE! 1 Men dient moed te bezitten om als amateur-toneelgroep, In con currentie met "The Defenders" en Perry Mason" op de t.v., een rechtszaak op de planken te durven brengen. ,,De nacht van de zestiende januari" van de Amerikanse auteuf Ayn Rand is een goed geschreven, maar moeilijk te spelen thriller met een zeer grote rolbezetting. De Noordwij kse toneelvereniging „Louis Bouwmeester" onder de trouwde regie van „good old" Jan Steen heeft het aangedurfd en geheel bezet Lido-theater is getuige geweest van een zeer geslaagde uit voering. Eén van de merkwaardigheden van dit stuk, in een vertaling van nie mand minder dan Caro van Eyck en Dick Sternheim, is wel, dat de toe schouwers, als het ware gezeten op de publieke tribune, eigenlijk ge dwongen worden om zelf intensief mee te spelen. Deze rechtszaalsfeer was er vol komen en naarmate het spel vor derde. groeide de spanning tot een ademloos meeleven. Het pleit voor de schrijver, dat hjj door het ver werken van fyine geestigheden in de getuigenverklaringen het publiek de kans geeft door een spontane lach af te reageren. Het strakke suggestieve décor van A. Koemans heeft ongetwijfeld veel bijgedragen tot het oproepen van de Juiste sfeer. Schakel VAN OOY in voor vloerbedekking f 31,75 op volle breedte. o.a. JABO breedtetaptft, 380 cm breed NU NOG UIT VOORRAAD LEVERBAAR, ook 100 cm breed. BALATRED 200 cm f 11,per m2. T HUIS VAN VERTROUWEN, DAT VERTROUWEN GEEFT ADR. VAN OOY Jr., Breestraat 39, Leiden KUNSTMANEN voor NAUWKEURIGE PLAATSBEPALING RAKET-DOELEN Gelanceerd door Amerikaanse leger Het Amerikaanse leger heeft gis teren bekend gemaakt dat het sinds enige tijd met een stelsel van drie kunstmanen bezig is aan een nauw keurige afstandsmeting. De waarnemingen van de kunst manen hebben het reeds mogelijk gemaakt, de afstanden tussen pun ten op aarde die door grote water vlakten gescheiden zijn, met grote nauwkeurigheid vast te stellen. Dit is niet alleen van belang voor nauwkeurige kennis omtrent de de, maar en dat interesseert het leger in hoge mate ook om met grote nauwkeurigheid de afstand tot bepaalde doelen vast te stellen intercontinentale ballistische projectielen. De eerste van de drie satellieten werd reeds op 11 januari van het vorige jaar gelanceerd in een baan die bijna in het equatoriale vlak ligt en hoogte van 965 kilometer. De tweede werd in een vrijwel gelijke baan gelanceerd op 9 maart jl. en ligt ongeveer een halve „ronde" ach ter bij de eerste. De derde satelliet werd op 11 maart jl. in een baan Opstand in Laos is bedwongen De Amerikaanse ambassadeur in Laos Sullivan heeft gisteren in de hoofdstad Vientiane verklaard, dat de opstand van rechtse militairen In de stad Thakhek is bedwongen. Hij zei, dat regeringstroepen uit het on geveer 160 km zuidelijker gelegen Sa- vannakhet Thakhek waren binnen getrokken. De rebellen, volgens Sul livan ter sterkte van vijfhonderd tot duizend man, hadden in noordelijke richting de wijk genomen. Sullivan uitte de vrees dat deze opstande lingen zullen pogen zich ln een Ame- rikaane basiskamp voor technische werkzaamheden, dat ligt tussen Thakhek en het ongeveer 155 km ten oosten van Vientiane gelegen Pak- sane, te verschansen. In dit kamp bevinden zich dertien Amerikanen. Onder het motto „Komt u ook naar de N.O.P." wordt op de vijfde mei in de Noord-Oostpolder een grote reünie gehouden voor onderduikers uit de laatste oorlog. N.OP. gold in de oorlogsjaren als afkorting voor Nederlands Onderduikers Paradijs. Naar schatting hebben zeker 25.000 k 30.000 onder duikers, voor kortere of langere duur een goed heenkomen in de toen droog vallende polder gezocht, 6000 van hen zijn zelfs permanent in de N.O.P. ondergedoken geweest. Een comité reünie N.OP. organiseert om. op de vijfde mei een sterrit uit alle 11 provincies naar de polder tos. over de polen gebracht, hoogte varieert van bijna 1000 tot ongeveer 210 kilometer. De bruik baarheid van deze derde satelliet is minder dan die van de eerste twee, en door de geringe kleinste hoogte van de baan is zijn leeftijd aanzien lijk korter. Tegelijk met de twee kunstma nen die op 9 en 11 maart werden gelanceerd werden nog drie extra sa tellieten in de ruimte gebracht in ongeveer overeenkomstige banen. Hun doel werd door het leger niet bekend gemaakt. Een grote rolbezetting (16 perso nen) wekt onwillekeurig gedachten op aan zwakke plekken. Deze ge dachten werden bij deze uitvoering volkomen gelogenstraft. Met uitzondering van de heer M. Peen, die waarschijnlijk door minder goede rolkennis de officier van Justitie te aarzelend op de planken zette en daardoor de autoriteit van een rechterlijke magistraat miste, werden de overige rollen uitstekend en alleszins tekst vast gespeeld. De rechter, de griffier en de deur waarder brachten resp. C. J. Peters, mej. A. Kortekaas en J. P. Peters met grote waardigheid voor het voet licht. Verdediger Stevens was een gave. indringende creatie van H. A. Koemans. De verdachte Karen Audre speel de mej. L. Crama perfect, strak en ontroerend. Raak was de typering van de getuigen: C. Barnhoom, een zakelijke nuchtere lijkschouwer, mevr. Hogervorst een heerlijk, onbe duidende concierge-vrouw, P. Bart- lema, de pedante, pietepeuterige privé-detective, P. J. Karreman, een naieve, plichtsgetrouwe polltie-agent, mej. J. M. van Eeuwfjk. de lieftal lige, maar emotionele echtgenote van het slachtoffer, mej. J. A. M. van Eeuwljk. een excentrieke oude vrijster, de routiné G. Crama ln een kleine, maar zeer doorleefde rol als trotse, keiharde zakenman. Verder mej. L. Stuut als de pre- ciese grafologe, A. L. C. Drost ln de rol van een nerveuze exdelinquent met een prachtig volgehouden Zweeds accent, Jac. van Estln een uitstekend getroffen gangsterrol en tenslotte de kostelijke uitbeelding van de nachtclubdanseres door mevr. I. Kortekaas. De zwijgende rollen van bewaakster en parket wacht waren in handen van mej. M. Schier en B. Aartse. De kostuums (eigen atelier) en de grime (fa. Van der Pijl) waren tot ln de puntjes verzorgd. Een jury, gekozen uit het publiek, sprak tenslotte bij monde van haar voorzitter, mr. K. Erlks, éénstemmig het „onschuldig" uit. Terwijl aan het slot de jury vergaderde, herhaalden de getuigen ten gerieve van het wachtende publiek onder een fascinerende belichting een kort ga- deelte van hun verklaringen. „Louis Bouwmeester" heeft met deze perfecte opvoering een bijzonder goede indruk achtergelaten en daar mede haar voorname plaats ln het Noordwijkse culturele leven beves tigd. De zaal dankte dan ook met een ovationeel slotapplaus. Militairen winnen van België: 3-0 Het Nederlands militair voetbalelf tal heeft gisteren in Eindhoven met 30 gewonnen van België. Bij de rust was de stand van dit duel, dat het eerste was in de tweede ronde van het internationaal kampioenschap, nog 00. De return wordt 14 april in Brussel gespeeld. De doelpunten wer den alle door MW-linksbuiten Nico Mares gescoord. Nieuwe versie van Olympische film Er is een nieuwe versie van de Olympische film uitgekomen, die drie kwartier korter is dan de eerste, 3 uur durende film over de spelen van Tokio. In de nieuwe film zijn de veel- bekritiseerde artistieke uitingen niet opgenomen. Het Japanse Olympische comité heeft zijn fiat aan de nieuw gemonteerde film gegeven. Zoals bekend ging er bij insiders een storm van protest op, toen bleek dat de maker van de film te veel ge zocht had naar een artistieke com positie, waardoor de sport vaak op het tweede plan kwam. De Olympische film zal volgende week woensdag voor het eerst worden vertoond bulten Japan namelijk ln Koeala Loempoer (Malakka). Arbiter Clements leidt Nederland-N.-Ierland De voetbalwedstrijd Nederland Noord Ierland die woensdag 7 april in het Feijenoordstadion in Rotter dam wordt gespeeld, staat onder lei ding van de Engelse scheidsrechter W. Clements. Grensrechters in deze tweede ont moeting van de kwalificatieronde om het wereldkampioenschap voetbal 1966, zijn zijn landgenoten W. M. Holian en J. Shaw. Advertentie Verkouden? (teüfaouw-cf> Rillerig Onprettig? Pas dan op! Neem bijtijds 'ASPRO'. 'ASPRO'bevat alles om Uw verkoudheid snel en doel treffend te bestrijden. UeVfaotiUr o/> Nederlandse nederlagen in Cannes De Nederlandse tennisser Eddy Knol heeft gisteren in de vierde ron de herenenkelspel van het internatio nale toernooi in Cannes met 62, 63 verloren van de Hongaar Istvan Gulyas. In het herendubbel gingen Jan Hajer en Piet van Eysden met 61, 60 ten onder tegen de Austra liërs Jim Moore en Alan Stone. Selectie Voor de Davis Cup-wedstrijd tegen Zuid-Afrika, die op 30 april, 1 mei en 2 mei in Den Haag zal worden ge speeld, zal voor de samenstelling van de Nederlandse ploeg een keuze wor den gemaakt uit de volgende tennis sers: Tom Okker, Jan Hajer, Piet van Eysden, Ron van Gelder. Captain is heer Hans van Dalsum. Dit viertal eveneens aangewezen voor de oefeninterland (op 24 en 25 april) te gen Zuid-Rhodesië.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11