kunst Handel in Van Meegerens vanzelfsprekend verkeerd liep uit DRIE KUNSTENAARS GAAN IN NIEUWKOOP EXPOSEREN Wat doet een schaarman hij Hoogovens tt HOOGOVENS IJMUIDEN kaleiöos^ogp HEEN EN WEER NAAR AMERIKA Vrouw in warnet van leugens verstrikt Zuid-Afrika vraagt Haags Hof onderzoek in het mandaatgebied Werk van Jos. v. d. Berg, Frank Letterie en Arnold Smith Het Kunstgenootschap ,,'t Regthuys" is er opnieuw in geslaagd ten drietal kunstenaars naar Nieuwkoop te doen komen om in het Oude Raadhuis hun werk te exposeren, welke ,,'t Regthuis" reeds bracht. LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG SI MAAKT 1965 De In Den Haag wonende Jos |en Berg zal een aantal van zijn tsen tentoonstellen. Van den Ben mtvtng zyn opleiding aan de Aca- jemie voor Beeldende Kunsten [otterdam en de Kon. Academie v ieeldende Kunsten in Den Haag. In 937 ontving hij de Vigeliusprijs en 1956 de Jacob Hartoghprys. Hij rerkte o.a. in Frankrijk en Italië, orspronkelijk als kunstschilder maar In 1964 Voor meer dan 10 miljard aan verzekeringen Het totale verzekerde bedrag van je in 1964 afgesloten levensverzeke- ingen is door het CBS voorlopig be ekend op 10.4 miljard gulden. In dit 8.2 miljard gulden, een tijging van bijna 27%. In de sector kapitaalverzekeringen ram voor 4.8 miljard gulden aan lieuwe verzekeringen tot stand, by le verzekeringen van periodieke uit- eringen (renteverzekeringen) was ■it 52 miljard en bij de kleine ver ekeringen (volksverzekeringen) 380 liljoen gulden. Tot deze aanzienlijke uitbreiding leeft de begin 1964 doorgevoerde wnsverhoging bijgedragen, zo merkt Ie voorlichtingscommissie uit het le- ensverzekeringbedrijf op. Deze heeft eleid tot aanpassing van de by het rensverzekeringbedrijf onder ge- rachte pensioenregelingen, terwijl e sttijging van de inkomens ook iiimere mogelijkheden heeft geopend aanzien van de premiebetaling fjoor levensverzekeringpolissen. Een bij de nieuwe wet op de In- omstenbelasting aangekondigde wij- leifcing betreffende de fiscale behan- eling van na 1 juli 1964 tot stand ekomen kapitaalverzekeringen met flfrenteclausule heeft voorts het slui- nieuwe verzekeringen vóór datum in sterke mate bevorderd. Geschat wordt dat de Nederlandse bevolking zich eind 1964 voor f 59 Tpiljard in de vorm van polissen van ivensverzekering verzekerd had. In Rotterdam Taxiprijs met 15 PROCENT omhoog De mogeiykheid moet niet uitge- oten worden geacht, dat over enkele eken in Rotterdam de taximeters a inclusieve prijs gaan aangeven, etgeen zal neerkomen op een ver- cging van het taxitarief met 15 pet. Dit is het resultaat van bespre- lngen tussen werkgevers in het uurauto- en taxibedrijf en de drie kende vervoerorganisaties. Voor de lant werkelyk de nieuwe inclusief- rijzen gaat betalen, zal eerst het )llege van B. en W. zyn goedkeu- ng moeten hechten aan het plan. e ombouw van de taximeters zal Dk nog wel enige tijd in beslag ne- Het ziet er voorlopig nog niet naar t, dat de werkgevers ook akkoord allen gaan met de looneisen van de ie erkende vakbonden en het niet kende O.V.B., die neerkomen op ui minimaal garantieloon voor een ixichauffeur van f 140- tot f 160 er week. Indien de werkgevers hier voor 1 april geen uitsluitsel heb- gegeven, dan is de kans groot at het O.V.B. een staking procla- leert. ieznaar tegen prijsverhoging koffiemelk De „Federatie goud en zilver", die ook de organisatie van horlogiers omvat, heeft in een telegram aan het Produktscha"p Zuivel ernstig be twaar gemaakt tegen verhoging van ie prijs van koffiemelk met vier cent, omdat, zo zegt de federatie „deze 'jsverhoging de Coöperatieve Con- ïsfabriek Frieland mede de moge- ijkheid biedt met haar concurreren- e verkoop van horloges door te aan. waardoor velen meebetalen an verkrijging van horloges door okelen". De Coöperatieve Condensfabriek toesland, zo zegt de federatie ter oelichting, biedt sedert enige tyd louden horloges in advertenties aan legen inlevering van merkjes van toffiemelk en betaling van een geld bedrag. Wanneer de prUs voer kof fiemelk zoveel ruimte laat, dat daar uit subsidies kunnen worden ver strekt, wanneer er afnemers zyn die ten horloge willen kopen, is er, zo meent de federatie, geen enkele re- ion de prijs van een dergeiyk artikel te verhogen. De consument betaalt tiet de prys voor de melk om iemand anders goedkoop aan een horloge te helpen, aldus de Federatieve Goud en silver". later voornamelijk als graficus. Hy exposeerde om. in Den Haa'g, Eind hoven en Utrecht alsmede in Ant werpen. zyn werk bevindt zich om. in het Gemeentemuseum in Den Haag en in het Zuiderzee-museum in Enkhuizen. Hij ontving reeds diverse malen officiële opdrachten, zoals die voor het maken van de zomerzegels 1964. Ook door het Ryk werden ver schillende van zijn werken aange kocht. Op de tentoonstelling zullen ruim 20 van zyn werken te zien zijn. Verder zullen op deze expositie beeldhouwwerken worden geëxpo seerd van Frank Letterie. Deze werd in 1931 in Den Haag geboren en ont ving in tekenen en schilderen zijn opleiding by Kees Bol in Eindhoven. Voorts bezocht hij de beeldhouwcur- sussen aan de Kon. Acad. v. Beel dende Kunsten in Den Haag en de Ryksacademie voor Beeldende Kun sten in Amsterdam by prof. V. P. S. Esser. Letterie ontving in 1961 de gouden erepenning „Prix de Rome" en de Jacob Hartogh-pdjs, voorts in 1964 de materiaalprijs van de Jacob Ma- risstichting. Ook hy exposeerde reeds in verschillende grote steden in ons land. Letterie voerde reeds monu mentale opdrachten uit o.a. voor het Acad. Ziekenhuis in Leiden, voor het gebouw van de Tweede Kamer en voor verschillende scholen. Als derde exposeert Arnold Smith, die in 1905 in Den Haag werd gebo ren en eveneens aan de Kon. Acad. v. Beeldende Kunsten in Den Haag zyn opleiding ontving. Voor zijn schilderwerk kreeg hy in 1925 tm. 1928 de Kon. subsidie en verwierf in 1935 de Vigeliusprijs. Hy werkte in Frankryk, Italië, Duitsland en Span je. Adviescommissie beurzen dansstudie samengesteld De commissie van advies voor het toekennen van Ryksbeurzen voor dansstudie in 1965 is samengesteld. Voorzitter is In dra Kamdjojo, leden zyn mevr. M. Huisman, mevr. K Kanner, mevr. L. Kassies-Van Oven mevr. N. Roos. Secretaresse is mej. J. M. Arts. De schilder exposeerde op de We reldtentoonstelling in Parijs, op de Biennale in Venetië, in het Stedelyk museum in Amsterdam en verder ir verschillende provinciale hoofdste den. Zijn werk bevindt zich in het Gemeentemuseum en het gemeente ziekenhuis in Den Haag alsmede in vele openbare gebouwen. Een 20-tal van zijn werken zullen op de ten toonstelling te bezichtigen zyn. De tentoonstelling zal a.s. zaterdag worden geopend om 2 uur en t.r april geopend zRn, 's middags 2-5 uur. Violist Zlatko Balokovic overleden Zlatko Balokovic, de beroemde violist en vriend van president Tito van Joego-Slavië, is op 29 maart in de ouderdom van 70 Jaar in Venetië overleden. Hy was naar Joego-Slavië onder weg om op 21 maart in zyn geboor testad Zagreb zyn 70ste verjaardag te vieren. Veertien dagen geleden werd hy in Venetië in een kliniek opgenomen. Balokovic heeft vele Jaren in de Ver. Staten gewoond. In de tweede wereldoorlog gaf hy in het openbaar dikwyis blijk van sympathie Tito's beweging. Na de oorlog bracht hy vele bezoeken aan Joego-Slavië om. voor het geven van concerten. Veiling van impressionisten Vandaag wordt by Sotheby een veiling gehouden van werken van impressionisten die naar verwach ting meer dan 500.000 pond zal op brengen. Het zyn 133 doeken van oa. Bou- din, Braque, Corot, Degas, Dufy, Fantin-Latour, Gauguin, Kandinsky, Klee, Kokoschka, Leger, Manet, Monet, Matisse, Modigllani, Picasso, Pissarro, Renoir, Signac, Sosley, Utrlllo, Van Gogh en Vlaminck. De Degas zyn twee pastels, twee houtskooltekeningen en twee bron- Van Modigliani twee portretten in olieverf, een van de Amerikaanse schilder Morgan Russell, het andere van een meisje. Van Utrlllo drie olie verfdoeken, waaronder La rue Nor- vins en van Renoir vier olieverfschil derijen, een brons en een potlood tekening. Er zullen 10 werken van Picasso zyn, een uit de kubistische tyd. Uit lange rollen plaatstaal knipt hij platen op maat. Dat doet hij op een z.g. platenknipbaan, een tamelijk ingewikkelde machine waarvan de snelheid haarfijn geregeld kan worden en die de platen óók nog op dikte sorteert. Daarmee zijn we over het werk van de schaarman nog lang niet uitgepraat. Er is natuurlijk veel meer over Personeelszaken, gebouw Buitenhoftelefoon 02550-6611, toestel Uil. te vertellen, net als over al die andere specifieke beroepen bij Hoogovens trouwens. Allemaal vragen ze om andere capaciteiten. Maar het kan allemaal geleerd worden. Daarom is er voor doorzetters met een gezond verstand altijd plaats. Ook voor u dus. Als u eens schreef of belde naar Personeelszaken Hier is het adres: Expositie bij Heuff In Kunstzaal Heuff, Hof laan 7, Wassenaar wordt zaterdagmiddag ïen expositie geopend van wand kleden van Miep Hart-Nyburg en grafiek van Chris Heeneman, De opening geschiedt door de heer V. M. Oppers. Cubaanse juristen tegen verkoop kunstschatten Een groep Cubaanse juristen ln ballingschap heeft verklaard, dat zU een beroep op de Nederlandse rege ring zal doen om het bewind van Fi del Castro niet te helpen door kunst schatten te gelde te maken, die by politieke tegenstanders van het com- Tegen een 36-jarige inwoonster van Laren (N.-H.) heeft de Officier van Justitie bij de rechtbank in A'dam wegens oplichting van twee Hilversumse makelaars in onroerende goederen waar bij schilderijen van Han van Meegeren waarover zij niet de be schikking had een hoofdrol hebben gespeeld voor totaal f 52.000 8 maanden gevangenisstraf, waarvan 4 voorwaardelijk geëist. De verdachte, moeder van twee kleine kinderen, stond hullend in de verdachtenbank. Punt voor punt be vestigde zy het haast ongelofelyke relaas van een door haar tezamen met de beide makelaars groots opge zette handel met schilderyen van Van Meegeren zoals de president haar dit uit de stukken voorlas. „Het is eigenlyk jammer dat niet een van de heren hier is", aldus de president B. van der Waerden, die deze zaak noemde „de roman van de ma kelaars die zich in de kunst bega- Schulden gemaakt Na haar huwelyk had de vrouw wat te royaal geleefd, zy was daar door in schulden geraakt. Haar man, timmerman, had zy via een hu- weiyks-advertentie leren kennen. Volgens het reclasseringsrapport had de vrouw niet geleerd zich fi nancieel aan dit milieu aan te pas sen. Haar man had zy geheel buiten de fataal afgelopen transacties met schilderijen gelaten. Eerst had zy gepoogd van makelaar G. H. Kaars garen f7500 te lenen, zy had hem verteld zelf over f15.000 te beschik ken, hetgeen niet waar was. De vrouw kende de weduwe van de schil der Van Meegeren voor wie zy, tegen provisie, al eerder verschillen de schilderijen had verkocht. Toen de makelaars (de andere ge dupeerde is de heer H. W. de Kos ter) hoorden dat het met schilde ryen „zo'n goed handeltje was" had den zy de vrouw voorgesteld een pool te maken en het met zyn drieën te gaan doen. De verdachte was daarna gaan fantaseren". „Als je dat nu nagaat, ze hebben het ge loofd" riep zy vertwyfeld uit. „Gouden bergen" De vrouw had de makelaars ver teld dat de weduwe van de schilder dringend geld nodig had en haar drie schilderijen, een aquarel en en kele tekeningen, te koop had aange boden voor f 22.500. Ieder der ma kelaars gaf haar toen f 7500 voor deze aankoop. Later vertelde zy in Amerikaanse dagbladen advertenties te hebben geplaatst voor schilderyen en daar leuke reacties op te hebben gekregen van geïnteresseerden. Ver dachte is zelfs twee keer naar Ameri ka geweest voor deze z.g. transacties, om daar met adspirant kopers te spreken. Over de beide makelaars merkte de president o.m. op „hun hoofd was ook op hol. Zy waren zich gouden bergen aan 't voorstellen. De heren hadden al een historisch huisje in Loenersloot gekocht om hun schilderyenbezit te exposeren". Toen de vrouw tegen de makelaars had gezegd: „Ik heb geen geld meer", was het antwoord geweest „dat geeft toch niets. Wy hebben het toch". In dit verband zei de presi dent „Zy hebben het als het ware opgedrongen". Na terugkomst uit Amerika vertel de verdachte in New York een schil derij voor 16.000 dollar en een aqua rel voor 7000 dollar te hebben ver kocht. Verder dat zy nog meer teke ningen van Van Meegeren had gekocht en ook etsen van Chagall voor totaal ruim f12.000. Daarvan had zy ook weer wat in 0 Amerika verkocht voor 30.000 dollar. Vervolgens kwam het verhaal dat zy nog 8 schilderijen van Van Mee geren kon kopen voor f 18.000, waar op de makelaars ieder zes mille four neerden. Tenslotte vertelde zy de heren nog zeven doeken van de schil der en een ets van niemand minder dan Rembrandt te kunnen kopen voor 30 mille, waarop beiden haar nog eens f12.500 gaven. Ieder hun ner is gedupeerd voor f26.000. Lichtje ging branden Toen de verdachte voor de tweede keer op kosten der makelaars naar Amerika ging, waren beide heren daar ook heen gevlogen. Het ging destijds om een totaal bedrag van 53.000 dollar. Zy vonden het raadza mer dat elk hunner eenderde van dit bedrag bij zich zou steken. Tot hun grote verbazing stuurde de echt genote van de heer Kaarsgaren hun een telegram „Weest op jullie hoede. Mevrouw in Laren gezien". Daarop was by hen, zo hadden zy verklaard een lichtje gaan branden. Verdachte was een weekeind uit New York naar Holland gevlogen om haar man en kinderen te zien. Tegen de makelaar echter gaf zy voor naar Nederland te zijn gegaan om een schilderij op te halen dat de expediteur vergeten had te verzenden naar de VS. De makelaars hadden voor de ex positie van de schilderyen de zoon van de schilder. Jack van Meegeren, aangetrokken. Twee tekeningen die zy van de schilder bezaten, bleken echter reprodukties te zyn die ver dachte voor f 5 en f 7.50 had ge kocht. De makelaars waren naar de weduwe Van Meegeren gegaan en zagen daar een schilderij hangen dat zogenaamd was verkocht, zy grepen naar hun hoofd en riepen uit „We zyn bedrogen" De weduwe van de schilder had aan de mevrouw inder- tyd twee schilderyen verkocht van geringe v/aarde, f250 en f350. Waar bleef het geld De president ging met verdachte, ie een huishoudgeld van f75 per eek kreeg, na waar de gelden uit de schilderyen-affaire waren gebleven. Er was voor een bedrag van f 8500 aan schulden afbetaald, met man en kinderen was een reisje naar Major- gemaakt voor f 4000 en het week eindje vanuit New York naar Laren had f2450 gekost. Tenslotte las de president een berekening voor vol gens welke er voor 11 a 12.000 gul den was aangekocht aan schilderijen, terwyi de vrouw had voorgegeven dat voor f70.000 was aangekocht. De officier van Justitie, mr. H. G. van Everdingen, zei dat de grondslag het verhaal van verdachte, nl. zy de weduwe Van Meegeren kende, waar was. Maar haar verha len waren hoe langer hoe leugenach tiger geworden. De makelaars waren volgens de officier erg willig geweest hadden zich gemakkelyk laten oplichten. In de schilderijen zagen zy een winstopject. Mr. Van Ever- dinge zei wel medeiyden te hebben de vrouw. Hy requireerde daar- de reeds vermelde straf. munlstlsche bewind op het eiland in beslag zyn genomen. De groep, de „Cubaanse Juristen commissie", zei vernomen te hebben, dat kunstschatten ter waarde van ruim 2 miljoen dollar ln Nederland in veiligheid gebracht zullen worden ten behoeve van het bewind ln Ha vanna. De oommissie zal ook de V.N. ver zoeken tussenbeide te komen krach tens de Conventie van 1954 voor de bescherming van culturele eigendom men. Deze conventie is in Den Haag getekend door 86 landen, waarbij Cuba en Nederland. Een woordvoerder voor de com missie zei, dat het beroep op de Ne derlandse regering vandaag aan de Nederlandse ambassade in Washing ton zal worden overhandigd. Ik heb straf verdiend Zweeds studentenorkest eoneerteert in „De Lakenhal" Maandag 12 april organiseert het Leidsch Academisch Kunstcentrum in samenwerking met de gemeente Leiden en de Zweedse ambassade des avonds om half negen in de Lakenhal een concert van Kulturens, het studentenorkest van de Univer siteit van Lund (Zw.). Het contact met het orkest kwam tot stand door jhr. mr. F. H. van Kinschot. Des middiags om half zes is er een ontvangst ten stadhuize. Geen dividendverhoging bij Robeco Uit aandeel houders kringen Is dins-, dagmorgen tydens de in Rotterdam gehouden jaarvergadering van het Rotterdamsch Beleggingsconsortium (Robeco) een voorstel van een aan deelhouder ingediend om het over 1964 uit te keren contante dividend van 9,5% te verhogen met 1%. Na een schriftelijke stemming werd het voorstel met 74.892 tegen 5.733 stem men verworpen. De aandeelhouder was ontstemd over het feit dat aandeelhouders thans worden „weggestuurd" met een dividend dat gebjk is aan dat van de afgelopen twee jaar (9,5% ln contan ten en 2,5% in aandelen), ondanks de omstandigheid dat Robeco ln 1964 8 miljoen gulden meer heeft ontvan gen aan dividenden van beheerde fondsen. Het bestuur was by monde van de voorzitter, de heer L. W. E. Rauwenhoff, de mening toegedaan dat een dividendverhoging van 1% onverantwoord is, omdat dan meer wordt uitgekeerd dan Robeco in wer kelijkheid heeft verdiend. „We keren alles uit wat we ontvangen. Maar met het oog op het feit dat ln de toekomst een lager dividend even tueel tot de mogelykheden behoort, is het vormen van een dividendreser ve noodzakeiyk", aldus de heer Rau wenhoff. Aan het eind van de vergadering werd afscheid genomen van de heer Rauwenhoff, als voorzitter. De heer Rauwenhoff heeft sedert de oprich ting van Robeco in 1933 een be stuursfunctie ingenomen. De heer E. P. van Marken, firmant van Pi er son, Heldring en Pierson, werd by ac clamatie benoemd in de Raad van Commissarissen de De raadsman A. Viseur, zei dat de makelaars zijn cliënte letterlyk en figuurlijk in de wolken hebben gejaagd. Verdach te heeft nooit de bedoeling gehad de heren op te lichten. Het is haar, volgens pleiter, uit de hand gelopen. Juridisch is het geen oplichting maar verduistering. Doch dit laatste is niet ten laste gelegd en op grond van de tenlastelegging kan zy vol gens de advocaat niet veroordeeld worden. De vrouw leeft al maanden in een zenuwtoestand. Haar advocaat pleitte daarom een uiterste clementie en verzocht geen onvoorwaardelijke gevangenisstraf op te leggen. In haar laatste woord, dat zij huilende uitsprak, zei de vrouw „Ik zou zo graag by myn kinderen willen blij ven. Ik heb straf verdiend, ik heb nog alleen myn man en myn kin deren" Uitspraak 13 april. Zuid-Afrika heeft eisteren het In- brengen om een indruk te krijgen rnationale Gerechtshof in hof v». hjubcii ternationale Gerechtshof in het Vre despaleis in Den Haag voorgesteld een onderzoek in te stellen in het mandaatgebied Zuidwest-Afrika. De Zuidafrikaanse advocaat D. P. de Villiers zei dat bij de hervatting van de pleidooien in het geding over het mandaatgebied dat Ethiopië en Li- berië tegen Zuid-Afrika, de man- dataris, aanhangig hebben gemaakt. 'HU zei met speciale machtiging van de Zuidafrikaanse regering voor te stellen, dat het onderzoek ter plaatse zal worden gedaan door het hof of een commissie uit het hof op een passend ogenblik dat het hof zal bepalen na raadpleging van de par ty en in het geding. Zuid-Afrika nodigde het hof te vens uit voor een beperkt bezoek aan Zuid-Afrika zelf. De heer De Wil- üers stelde voor, dat het hof een bezoek aan Ethiopië en Liberië zal het vergelykbare niveau i materiële en morele welzyn en de sociale vooruitgang van die Afri kaans landen. Ook zou het hof nog andere landen kunnen bezoeken waaronder enkele die onder koloni aal bestuur of be heerschap hebben gestaan. De heer De Villiers vroeg of Ethio pië en Liberië onmiddeliyk wilden reageren. De Amerikaanse advocaat E. A. Gross, vertegenwoordigers voor die twee landen, antwoordde dat hij er de voorkeur aan gaf op een meer passend ogenblik over deze kwestie te spreken. Hy zei de zaak nu te laten rusten, omdat zy volgens hem voor- tydig is gesteld. Daarna ging de heer De Villiers over tot de behandeling van de ju ridische aspecten van het geding. De heer Gross heeft het woensdag j.l. afgesloten eerste deel van zyn plei dooi ook aan deze aspecten gewijd.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9