;„Op gebied van spijkers met koppen recreatie nu slaan" Antoniuskerk nog Jaar onder de kap TWEE BOTSINGEN EN EEN BRANDJE Tinus Dijkema 40 jaar bezorger van het L.D, Nota van „De Kaag werd fel bestreden Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 31 maart 1965 Tweede blad no. 31530 Mr. V. C. Groenendijk in Wamionds raad: r Onder voorzitterschap drs. F. K. Langemeijer kwam de raad van Warmond in openbare vergadering bijeen. De V.V.V. had een schrijven tot de raad ge richt met betrekking tot het or ganiseren van een luna-park op het gemeentelijke haventerrein. De heer v. d. Voet zou het op prijs stellen indien rekening werd gehouden met de wens van een belangrijke minderheid van de bevolking, om dit luna-park op zondag gesloten te houden. De voorzitter deelde mee dat de V.V.V. hier begrip voor heeft. Aan de orde kwamen hierna de in de vorige vergade ring gestelde vragen over het recreatiegebied van de Kager- plassen. Mr. V. C. Groenendijk zei hier over het volgende: Met betrekking tot de nota van de KItZ en M „De Kaag" diene vooreerst dat ik het ten zeerste betreur, dat het college nog steeds bljjk geeft niet te beseffen dat de provinciale overheid, die op het brede terrein van de recreatieve ontwikkeling een beslissingsbevoegd heid bezit waaraan de gemeentelijke overheid zonder meer gebonden achten, door deze nota ongetwijfeld een beïnvloeding ondergaat, afkom stig als de nota is van een gezagheb bende en representatieve organisatie van de daadwerkelijke beoefenaren van de watersport in dit gebied. Aangezien deze beïnvloeding neigt in een richting en naar een ontwik keling die strijdt met de gedachten daaromtrent van de gemeentelijke overheid, dan is het niet anders dan welbegrepen eigen belang en plicht van die gemeentelijke overheid die ongewenste ontwikkeling en beïn vloeding tegen te gaan met alle ge paste middelen, waarvan wel de eer ste en voornaamste is: de provinciale overheid in kennis te stellen van de anders gerichte mening van de ge- Tellingen Tellingen zullen kunnen uitwijzen dat het aantal toervaarders een veel voud vormt van de naar ik meei maximaal ongeveer 700 wedstrijd deelnemers. Onjuist is het argument van het college dat de toervaart ook buiten de wedstrijden veel vaarver- keer krjjgt te verwerken. Ik meen dat de finishlijn, zoals die thans is gesitueerd op het punt met de druk ste passage, de toervaart zeer belem mert. De mogelijkheid van een an dere oplossing dient onderzocht te worden. Uitbreiding van de wed strijdbaak tot de Kever is m.i. on juist, gezien de belangen van de toervaart, die in de toekomst zeker verhoudingsgewijs meer zal uitbrei den dan de wedstrijdsport. Negatief zullen dienen te Te laat Het Is duidelijk dat wij te laat zijn met het vaststellen van een beleid. Ik geloof dat uw college niet adé- quaat op de nota heeft gereageerd, niet zozeer om de redenen die uw college aangeeft als wel bü gebreke aan een visie bij het gemeentebe stuur. In dit gemis zo snel mogelijk te voorzien is de opgave waarvoor wij staan. De nota behelst de me ning van een respectabel aantal daadwerkelijke huidige watersportbe oefenaars, en als zodanig dient dit stuk ook bezien te worden. Daar in is met name niet de mening weer gegeven en aan de behoefte beant woord van de toekomstige water sportbeoefenaars, die in steeds groter getal zullen verschijnen en opgevan gen zullen dienen te worden, zomin als van de velen die reeds thans bij gebrek aan accommodatie van de re creatiegenoegens van het water gebied noodgedwongen verstoken blijven. En het zijn juist deze loze groepen die, gelijk, geholpen worden. Het is zeker een eerste taak van de gemeentelijke overheid om in sa menwerking met andere instanties daarin te voorzien. In de nabije toe komst zal een nog veel groter aantal mensen in Warmond en op de plas sen recreatie gaan zoeken dan tot dusverre. Men hoeft geen socioloog of planoloog te zijn om dat te on derkennen. Ik neem de vrijheid de volgende stelling te poneren: „De kreten" de plassen zijn vol", „uit breiding van het aantal woonboten dient tegengegaan", „algeheel zwem- verbod voor de plassen in het ver schiet" zijn onjuist, delaitistisch en in strijd met de belangen van Warmond, haar neringdoenden, de recreatiezoekenden en het algemeen belang. Ik meen dat, misschien met uit zondering van de zondag van de Kaagweek en een enkele warme zon dag met weinig wind, beslist niet van een overbezetting of maximale bezet ting van de plassen kan worden ge sproken. Tellingen zullen dit moeten uitwijzen. Het moet mogelijk zijn tegemoet te komen aan de behoefte en stijgende vraag naar woonboot ligplaatsen, caravan-standplaatsen en zomerverblijven zonder het onge rept karakter van de plassen geweld aan te doen. Het gemeentelijk be stuur is er niet vanaf door te zeggen daar doen wij niets aan, zoals u het formuleerde, nu de provincie een woonboten verordening heeft ge maakt. Het moet mogelijk zijn aan de toenemende waterverontreini ging een halt toe te roepen, daar voor passende maatregelen te tref fen en aldus te zorgen dat het zwem men toegelaten kan worden. Het zal noodzakelijk zijn op korte termijn te kernen tot de bouw van een riool waterzuiveringsinstallatie in deze ge meente en in Kaagdorp en tot maat- Het college is m.i. te negatief en te behoudzuchtig met betrekking tot het plassenschap. Uit de antwoorden het college op diverse vragen valt al reeds af te leiden dat het college meent dat de gemeente niet bij machte is vele onderdelen der recreatieve taken te vervullen. Alleen ai het ontbreken van geldmiddelen beperkt de gemeente zeer in haar mogelijkheden. Dat de samenwerking met Alkemade zó goed is dat daar voor een plassenschap overbodig is betwijfel ik zeer. Als die king zo goed z< Eijmerpoel zeker in deze vorm, geen bungalowdorp zijn verrezen. Aankoop overstroken en eilanden, opruimen ondiepten, herstel en uitbreiding rietkragen, wering verdere bebouwin gen, uitbreiding van zomer- en win- terligplaatsen en nog vele andere be langrijke zaken zullen na het creëren van een openbaar lichaam als b.v. eer; plassenschap zeker beter tot de mogelijkheden gaan behoren. Tot dusverre hebben B. en W. eigenlijk niet meer dan op amateuristische wijze gegrasduind in de problematiek van de recreatie ontwikkeling in deze gemeente. Het is duidelijk, dan daarmee niet lan ger kan worden volstaan. Voorstel Resumerend meen ik het volgende te moeten voorstellen: 1. het ge meentebestuur van Warmond stelt openlijk vast, dat de recreatienota van De Kaag de indruk wekt ten onrechte de noodzaak te miskennen dat het treffen van voorzieningen om de huidige en toekomstige aspi rant-watersportbeoefenaars vol doende mogelijkheden biedt. Het ge meentebestuur stelt zich tot taak de totstandkoming van deze voorzienin gen op zo kort mogelijke termijn te bevorderen, waarbij aan het brengen van offers door de huidige recrean ten binnen redelijke grenzen niet valt te ontkomen. Dit dient ter kennis te worden gebracht van de provinciale overheid en door een ge past gebruik van de publiciteitsmedia algemeen bekend te worden gemaakt. r wordt opdracht gegeven voor het instellen van een onderzoek aan deskundig te achten instellingen, o.a. ,r de aard en omvang der huidig toekomstige vraag naar ligplaats r woonboten, zomer- en winter stalling van jachten, merhuis-standplaatsen, hotels en an dere accommodaties ten dienste der water-recreatie. 3. stappen moeten worden ondernomen om op korte ter mijn te geraken tot de bouw van een rioolwaterzuiveringsinstallatie bin nen deze gemeente en het treffen van overige maatregelen ter beteuge ling van de waterverontreiniging, in samenwerking met Rijnland en de provincie Zuid-Holland. 4. aan de KRZ en M. „De Kaag" wordt in overweging gegeven een andere op lossing te vinden voor de finishlijn der wedstrijden. 5. onderzocht wordt hoe het gesteld is met aantal en de spreiding van huurboten en hoe tot een beter en efficiënter dienstbetoon van de huurders kan worden geko men. 6. nagegaan wordt of en hoe b.v. door een besluit dat een uitbrei dingsplan voor het gehele plassenge- bied en omgeving in voorbereiding is kan worden voorkomen dat hui dige bestemmingen, met name ten aanzien van caravanstandplaatsen aan de plas, een definitief karakter gaan dragen. 7. met het provinciaal bestuur en de gemeente Alkemade wordt contact opgenomen teneinde te geraken tot de oprichting van een regeling ingevolge de wet gemeen schappelijke regelingen 1950 c.q. een Geen antwoord De heer Groenendijk zei zich vol komen te kunnen indenken dat B. en W. in deze vergadering nog geen antwoord kunnen geven op de door hem gestelde vragen en stelde voor dit uit te stellen tot een volgende vergadering, waartoe met algemene stemmen werd besloten. Goedgekeurd werd het voorstel van B. en W. de wedde van de wet houders met ingang van 1 januari 1965 vast te stellen op f 2600. Voor de restauratie van de molen in de VAANDRIG IN BOOT BEDWELMD Door koolmonoxyde In ernstige toestand is de 24-jarige vaandrig G. H. P. van de Meene maandagochtend opgenomen in het Academisch Ziekenhuis, nadat rij: compagniescommandant hem bewus teloos had aangetroffen in zijn w De vaandrig is tewerk gesteld in de Koksschool en had zijn intrek geno men in een woonboot in het Galge- water vlak by de kazerne. Toen hy maandagochtend niet op het appèl verscheen ging zyn compagniescom mandant hem zoeken. Hy vond de vaandrig bewusteloos in bed, ernstig vergiftigd door koolmonoxyde die vermoedelijk afkomstig was van een slecht functionerende butagaskachel. Het slachtoffer is nog steeds niet bjj bewustzijn gekomen en artsen achten de toestand zorgelijk. Advertentie FIJN- GEEN PIJN Tuinder en Kogjespolder werd een subsidie beschikbaar gesteld tot een maximumbedrag van f3430. Over het voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de reconstruc tie van de Burgemeester Ketelaar straat werd uitvoerig van gedach ten gewisseld. De financiële com sie zou gaarne zien dat de middelen van het gevormde fonds voor dorps uitbreiding worden aangewend een gedeeltelijke dekking van deze kesten. Overgegaan werd tot vast stelling van een gemeentevlag, vol gens een model, aan de raad getoond. Aan de sportvereniging „Warmunda" werd het recht van opstal verleend mor een clubgebouw op het sport veld „Overbos". Het voorstel van S. en W. tot opheffing van de com- nissie van plaatselijk toezicht op het lager onderwijs werd met algemene stemmen aangenomen. Na enige dis cussie werd eveneens aangenomen een voorstel tot wijziging van de wo ningwet, die beoogde de bestaande toestand van de NV Houthandel K. Willik te saneren. Over deze aangelegenheid was in het verleden reeds verschillende malen gediscus sieerd. Hiermee is aan een zeer on gewenste toestand daar ter plaatse einde gekomen. Als bouw naar wens verloopt Voor bouwpastoor N. Com mandeur in het bijzonder en voor de rooms-katholieken in Leiden-zuidwest in het alge meen, was het vandaag een blijde dag. Eindelijk ging dan de eerste officiële paal voor de bouw van Je Antoniuskerk de heiwerk zaamheden zijn de vorige week al begonnen de grond in. Met een aantal forse dreunen liet de bouwpastoor, die voor deze gele genheid een witte helm had opge zet, de met bloemen en papieren slingers getooide paal in de dras sige bodem verdwijnen. Het was één van de ruim driehonderd palen waarop straks het kerkgebouw komt te rusten. Elke klap ging gepaard met het en thousiaste gejuich van ongeveer zeshonderd schoolkinderen uit „de buurt". Trouwens, ook de deken van Leiden, W. P. M. Haring, sloeg de hei-werkzaamheden met een tevre den glimlach op zijn gelaat gade. Al dit feestelijke vertoon was vol komen terecht, want een kerk en een pastorie voor acht ton en bo vendien een ontmoetingscentrum ZWEMMEN Rectificatie In de gisteren gepu- pliceerde lijst van geslaagden voor het zwemdiploma is de naam van de vereniging weggevallen. Dit was de Stichting ter bevordering van het Zwemonderricht in Leiden en Om geving. op hoge palen voor anderhalve ton is waarachtig geen kleinigheid! De vele acties, die in de loop van de jaren voor dit doel zijn gevoerd, zullen nu binnen niet al te lange tijd hun bekroning vinden. Het ligt namelijk in de bedoeling om de kerk, die wordt gebouwd door de Voorburgse aannemingsmaatschap- (Foto L.D./Holvast) pij Geers, nog vóór het einde van dit jaar onder de kap te hebben. De nieuwe kerk verrijst op de hoek van de Boshuizerlaan en de Vijf Meilaan, vlak naast het houten noodkerkje, dat nu alweer zesen eenhalf jaar dienst doet. In Leiden hebben zich gisteroch tend twee vrij ernstige verkeersonge lukken voorgedaan. Een 25-jarige Leidse jongeman kreeg een rechterschouderfractuur, toen hij omstreeks kwart voor negen op de Voorschoterweg tijdens het in halen van een bestelwagen frontaal tegen een NZH-bus botste. De chauf feur van deze bus was op het moment van de aanrijding eveneens bezig met een inhaalmanoeuvre, zodat een on geluk niet meer vermeden kon wor den. De buspassagiers kwamen met de schrik vrij. Een 6-jarige jongen uit de Corelli- straat stak gisterochtend omstreeks kwart voor twaalf zonder op het ver keer te letten de Schubertlaan over. De jongen, die tegen een juist passe rende bestelauto op liep, moest deze onvoorzichtigheid bekopen met een linkerbovenbeenbreuk. Beide verkeersslachtoffers zijn door de E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. In brandgang Tijdens loodgieterswerkzaamheden aan een pand in de Bilderdjjkstraat is gistermiddag omstreeks kwart voor drie brand in de brandgang ontstaan. Een houten schutting werd daarby over een lengte van zes meter door het vuur aangetast. De brand werd veroorzaakt doordat een wat al te hoog oplaaiende vlam ln een bak met bitumen sloeg. Deze bak stond in de smalle branugang, zodat het vuur al spoedig de houten schutting aan tastte. De brandweer heeft het vuur met de nevelspuit bestreden. Schade in Chili 300 miljoen President Prei van Chili heeft op een persconferentie na een bezoek aan het door aardbevingen getroffen gebied gezegd, dat volgens een eerste raming de schade 300 miljoen gulden bedraagi. Maar Chili zou de weder opbouw zelf ter hand moete nemen. Het kan niet om de vier jaar bij het buitenland aankloppen en zeggen, dat het land weer in puin ligt. Maar hoe wel Chili niet om hulp van het bui tenland zal verzoeken, zal elke hulp welkom zijn, aldus de Chileense pre sident. De Wereldraad van Kerken heeft een beroep gedaan op de 209 kerken die deel uitmaken van de raad om 700.000 gulden bijeen te brengen voor hulp aan de overlevenden van de aardbeving. Waarschuwing van Oost-Duitsland Oost-Duiteland heeft het bestuur m West-Berlijn gewaarschuwd, dat de onderhandelingen over een mo gelijke verlenging van de dag-passen- overeenkomst in gevaar komen door uitvoering van het voornemen, de Westoduit.se Bondsdag in Berlijn te doen vergaderen. Volgens een woordvoerder heeft het Westberlijnse stadsbestuur de be schuldiging van Oost-Duitsland, dat het verantwoordelijk moet worden aid voor de zitting van de Bonds dag in West-Berlijn, van de hand gewezen. Maar het Westberlijnse stadsbestuur is wel ingenomen met het plan om de Westduitse Bonds dag in West-Berlijn te laten ver gaderen. (De laatste zitting van de Bondsdag In West-Berlijn is in 1958 gehouden). Bekende figuur in Oegstgeest Het Ls donderdag 1 april veertig jaar geleden, dat de heert T. (Tinus; Dijkema een begin maakte met het bezorgen van het Leidsch Dagblad Oegstgeest. Dat is een bijzonder feit, want het komt maar zelden vooi een bezorger zo lange tyd door en wind de krant by de abonnees brengt. Tinus Dijkema doet dat bezorgen nog altijd met veel interesse. Hy be gon als jonge helper by agent Visser, met in die tijd de heer Kulk als sub agent. In die tyd nu veertig jaar geleden was Oegstgeest nog niet aangebouwd aan Leiden. Het wa klein dorpje, waarin ons blad eigen agentschap had. Dat is nu niet het geval teert geheel onder Leiden. Toen de heer Visser om heidsredenen een gedeelte van zyn wijk niet meer kon bezorgen, werd de heer Dykema als bezorger aange steld. Vele jaren heeft hy de Terwee Boonstraat en omgeving, als mede de parken onder zyn beheer gehad. Het aantal abonnees is in die veertig Jaar in Oegstgeest zo gegroeid, it er thans tien bezorgers zyn. De heer Dykema had het vertrou- en van alle Oegstgeesters. Hy stond al tyd klaar om iemand te helpen. Het gebeurde vaak, dat wanneer een inge zetene met vakantie ging, hy de huis - sleutel kreeg om de planten en de dieren te verzorgen. Als tuinman ge noot hy eveneens grote bekendheid. Ook heeft hy nog enige tyd het LD-agentechap in Warmond verzorgd maar toen hy het beheer over het Dierentehuis Oegstgeest kreeg, was hy genoodzaakt een groot gedeelte van zyn krantenwyk af te zeggen. Bezichtiging van Vredeskerk Nu reeds een goede Indruk verkre gen kan warden van de bouw en inrichting van de nieuwe hervormde Vredeskerk aan de Burggravenlaan (de toren is al uit de steigers), is er zaterdagochtend om elf uur voor belangstellenden gelegenheid om hier eens een kijkje te komen nemen. FAMILIEBERICHTEN (Overgenomen uit andere bladen). Geboren: Hendrik, z. v. v. Broek- huijzeAmer, Rotterdam. Overleden: A. v. d. Roer, 68 jr., Rotterdam. B. C. v. EekDe Jong, 56 jr., Rotterdam. Dr. M. Sypkens Smit, 8-4 jr., Groningen. L. Bras, 63 jr., Den Haag. J. W. Knottenbelt, 46 jr., Den Haag. Het adoptiedrama in Limburg Naar aanleiding van ons bericht betreffende een adoptaegeval in Lim burg schryft de secretaris van de Centrale Adoptieraad in 's-Graven- hage, onze stadgenoot, mr. H. .R. Goudsmit ons als volgt: Gisteren werd myn aandacht ge trokken door het artikel in Uw blad ran 29 maart 1965 met het opschrift. Adoptiedrama" in Limburg. Daaron der staat: Kongolees meisje (8) ons land uitgezet". t zou nog niet tot myn schryven geleid hebben, ware het niet, dat in de tweede kolom van het artikel werd ld: „Toen de heer en mevrouw Wilms dit geluk wat zekerder tracht ten te maken door een officiële adop tieuitspraak, mislukte dit." meen goed te doen U en mis schien nog meer Uw correspondent er op attent te maken, dat er van een adoptie in de zin van de Nederlandse wet geen sprake is geweest en ook niet kón zyn. We wet eist voor een adoptie een verzorging door de pleeg ouders van drie jaar, voordat de adoptie kan worden gevraagd. Er was hier sprake van een verzorging van drie maanden. Daarom is het onjuiste opschrift van een „adoptiedrama" misleidend voor het publiek, dat dit leest en dat zo gaarne emotioneel reageert op dergeiyke koppen boven de artikelen. Waar wy kunnen, trachten wy mis vattingen en onjuiste interpretaties betreffende de adoptie op grond van de wet van 26 januari 1956, ln wer- kinggetreden op 1 november 1956, recht te zetten. Dit is dan ook de reden, dat ik my tot U went om ook dit onjuiste begrip van adoptiedrama recht te zetten. (w.g.) Namens de Centrale Adoptieraad Mr. H. R. GOUDSMIT, secretaris. TINUS DIJKEMA (Foto L.D./Holvast) Helemaafl afscheid nemen van ,xyn" krant kon de heer Dykema niet: in de omgeving van de Postbrug en de Klinkenberg bezorgt hy nog dageUJks een twintigtal kranten. Wy wensen onze trouwe medewer» ker een echt feesteiyke dag en nog vele Jaren van goede gezondheid toe! Vernieuwing walmuren Nieuwe Rijn In verband met vernieuwingswerk zaamheden aan de walmuren van de Nieuwe Ryn tussen de Hooigracht het Gangetje, hebben B. en W. Iers baande tydelijke verkeers maatregelen vastgesteld. Deze maat regelen gaan in op 5 april en zullen van kracht biy ven tot de werkzaam heden zullen zyn voltooid 4 maanden). Het gedeelte van de Nieuwe Ryn tussen het Gangetje en de Hooi gracht wordt afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, ry- en trekdieren en vee in de richting van de Hooigraoht. De Hartesteeg wordt afgesloten xar het verkeer ln de richting van de Nieuwe Ryn. Door deze maatregelen wordt be reikt, dat het verkeer van het Gan getje via de Hartesteeg en de Nieuw- straat naar de Hooigracht kan wor den geleid. Het verkeer van de Hooigracht in de richting van het Gangetje kan normaal over de Nieuwe Ryn blyven rijden. Wel ia >or dit gedeelte van de Nieuwe RUn ;n stopverbod vastgesteld. Mede in verband met de zaterdagse markt op de Hooglandse Kerkgrachfc zal de geslotenverklaring van de Middelweg tussen de Nieuwstraat en Moriaansteeg op zaterdagen komen te vervallen. SCHAKEN TWEEKAMP K0RT-TURK Van de tweekamp tussen de kam pioen van de Leidse Schaakbond, J Kort en de kampioen van de Noordwykse Schaakvereniging „Da niël Noteboom", J. G. J. Turk, werd gisteravond de eerste party op de clubavond van het Leids Schaakge nootschap gespeeld. De party werd door Kort gewonnen. De tweede par ty zal donderdag 1 april a.s. ln Noordwyk, in het Badhotel „Zeerust" de Quarles van Uffordstraat wor den gespeeld. VOETBAL Britse leiding voor Nederland-N. Ierland Een Engelse scheidsrechter zal woensdag as. de ontmoeting Neder land— Noord-Ierland leiden. Twee landgenoten zullen hem by deze wed - stryd voor de voorronden van het toernooi om het wereldkampioen schap 1966 assisteren.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3