LEIDSCH DAGBLAD CALS' KANSEN ZIJN STERK GESTEGEN Amerika's beslistheid door aanslag versterkt 3/4 eeuw Eind volgende week ministersploeg BOGAERS WAL HUURVERHOGING SS alles Vlieland (9tic/ Qb Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 31 MAART 1965 No. 31530 Directeur: E. A Ei van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f10.05 per kwartaal, f3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, LeldeD - Giro no 57055 Fracties bereid tot sluiten van compromissen (Van onze parlementaire redacteur) De kansen van formateur Cals zijn gisteren in de loop van de dag flink gestegen. Na afloop van de fractievergaderingen van de KVP, PvdA en ARP, waarin het ontwerp regeringsprogramma werd be sproken, heerste rondom het Binnenhof een sfeer van vrij groot optimisme. Politieke profeten voor spellen, dat mr. Cals eind volgende week zijn ministersploeg zal hebben opgesteld. Het optimisme is gebaseerd op het feit, dat gistermiddag zowel in de fractie van de K.V.P., als in die vai de P.v.d.A. en de A.R.P. een grote be reidheid is gebleken tot het sluiten van compromissen op de ste geschilpunten. Hoewel de promissen zelf nog moeten worden uitgewerkt, gaat men er in Den Haag vrij algemeen van uit, dat de forma teur en de drie fractievoorzitters gis teravond in een hernieuwde komst flink zijn opgeschoten met het werk aan het conceptregeringspro gramma. Te verwachten valt, dat deze fase van de kabinetsformatie vandaag en morgen wordt afgerond, Zetelverdeling In het weekeinde kan dan worden 'gedacht over de verdeling van portefeuilles, zodat in de loop de volgende week kan worden gonnen aan het aanzoeken van aspirant-ministers. Als de ploeg piranten volgende week nog gereed komt met het ontwerpen definitieve regeringsprogramma, blijft formateur Cals ruimschoots binnen de termijn die hij zichzelf heeft ge geven. Maandagavond zei hij te ver wachten voor Pasen gereed te zijn. De details van de geschilpunten en de mogelijke compromissen worden in Den Haag zorgvuldig geheim ge houden. Maar ook voor buitenstaan ders is het een uitgemaakte zaak, dat men gisteren vooral bezig moet MR. BIESHEUVEL Waarom gaan toe eigenlijk iveg (Van onze parlementaire redactie) Niet alleen de katholieke mi nister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid drsBogaers, maar ook de anti-revolutionaire vice-minister-president, mr. Bies heuvel, mag van de senaat in de nieuwe regering terugkeren. Beide bewindslieden kregen bij de behandeling van hun begro ting de lof van de senaat te in casseren voor het gevoerde be leid. Aangezien eerder ook al de katholieke minister van Defensie, de heer De Jong, door de senaat bekwaam genoeg was bevonden om zyn zetel weer in te nemen, rees bij mr. Biesheuvel de vraag waar de huidige kabinetscrisis eigenlijk toe dient. „Ik ben geneigd mij af te vra gen waarom we eigenlijk weg gaan"aldus de vice-premierDat leverde hem vanuit de senaat de reactie op, dat als hij het niet weet, de senaat het helemaal niet kan weten. Daarvan had de overigens ge vatte vice-premier niet terug. WEERBERICHT DROOG WEER Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond droog weer met in hoofdzaak in het noorden van het land enkele wolkenvelden. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). 1 APRIL Zon op: 6.16 uur; onder: 19.13 uur. Maan op: 6.37 uur; onder: 18.34 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.16 en 15.29 uur. Laagwater te 11.15 en 23.35 uur Dit blad bestaat uit 16 pagina's zijn geweest met de financiële voor uitzichten Voor het nieuwe kabinet en het probleem van de onroerende goederen, de speculatiewinsten en de landbouwgronden De begroting voor het jaar 1966 levert eigenlijk geen moeilijkheden op. Alle partijen zien wel in, dat het te laat is voor rigoureuze verande ringen. Maar met de begroting 1967 ligt het anders. De drie fracties die nu aan het formatiegesprek deel ne men, hebben ieder heel wat wensen die geld kosten: verruiming van de gemeen/tefinanciën, meer ontwikke lingshulp, verhoging van de uitga ven voor verkeer en waterstaat en meer geld voor het wetenschappelijk onderwijs. Een groot deel van de inkomsten is al bepaald door de reeds aan vaarde verlaging van de inkomsten belasting. Niemand denkt er aan om deze verlaging ongedaan te maken. Voor de financiering van de wensen zijn dus maar een beperkt aantal mogelijkheden over. Zo kan de over heid meer dan tot nu toe haar toe vlucht nemen tot leningen. Speculaties De invoering van een belasting op speculaties is een dierbare wens van de socialisten, die gisteren waar schijnlijk ook ter sprake gebracht is. Reeds lang was echter duidelijk dat heel wat K.VJP.-ers en Anti-revolu tionairen weinig bezwaren zouden hebben tegen een belasting van de echte ongebreidelde speculatiewin sten. Ook op dit punt lijkt dus een compromis in aantocht. De verkoop van de staatsgronden in de nieuwe polders is nog onlangs een onderwerp van discussie geweest in de Tweede Kamer. Ook toen reeds bleek, dat tenminste een deel van de A.R.P. bepaalde praktisohe bezwaren had tegen deze verkoop. Als de formatie partners rekening houden met het feit dat deze kwestie in de reste rende kabinetsperiode van twee jaar toch niet afdoende kan worden gere geld, lijkt ook hier een compromis niet uitgesloten. Een harde noot lijkt nog het initia tief-ontwerp Vondeling, dat voorstelt om de prijzen van onroerende goe deren onder de prijzenwet te bren gen. Maar als de socialisten zich rea liseren dat het ontwerp in zijn oor spronkelijke vorm toch door de Ka mer zou zijn verworpen, zijn zij wel licht bereid wat water in de wijn te doen. Huurverhoging Tot de moeilijkste punten behoort stellig ook de huurverhoging waar over minister Bogaers (Volkshuis vesting) gisteren in de Eerste Kamer nog bepaalde uitlatingen deed. De bewindsman is bepaald niet van plan zijn huurverhoging per 1 januari 1966 ten gerieve van de socialisten hele maal in te slikken. Omdat drs. Bo gaers zelf nogal goed ligt bij de so- Pyromaan weer aan liet werk (Van onze Arnhemse correspondent) De beruchte en tot nu toe, ongrijp bare pyromaan die In 1964 en in 1963 een kleine honderd maal brand heeft gesticht in de bossen van Groesbeek en Heumensoord, heeft het afgelopen weekeinde zijn „handwerk" hervat. Zondag rukten de brandweren van Groesbeek, Nijmegen en Mook tot tweemaal toe uit voor bosbranden. In totaal gingen 15.000 vierkante meter bos en hei in vlammen op. Maandag rukte de brandweer weer uit, nu voor een aantal branden op de „Hoge Hoenderberg". Hierbij gingen enkele honderden vierkante meter bos en heide verloren. In september van het vorige jaar werd door de gemeente Groesbeek en de directie van Staatsbosbeheer een prijs van 750 gulden op het hoofd van de pyromaan gesteld. Dit heeft nim mer tot enig resultaat geleid. Even min als de tientallen tips en vele vage signalementen, ooit een tastbaar feit hebben ogpeleverd. In het najaar van 1964 werd de aangerichte schade door brandstich tingen in de bossen, voorzichtig ge schat op meer dan een kwart ton. Wat er echter aan recreatieterrein verlo ren ging en hoe het „bosbeeld" ver anderde door het vuur, kon niet in geld worden uitgedrukt. cialisten en eigenlijk iedereen in Den Haag hoopt op zijn terugkeer in het nieuwe kabinet, komt men wellicht tot overeenstemming op een iets la gere verhoging dan nu nog de be doeling van drs. Bogaers is. Cals naar koningin Formateur Cals heeft vanmiddag aan Koningin Juliana in Paleis Soestdijk een tussentijds ad vies over zijn vorderingen bij de ka binetsformatie uitgebracht. Men leidt hier in Den Haag uit af, dat het einde van de formatieCals nu In zicht is. De Koningin is in de loop van de middag teruggekeerd uit het Oosten rijkse Lech, waar de koninklijke fa milie een wintersportvakant.e heeft gehouden. (Van onze parlementaire redactie) Volgens drs. Bogaers, de demissionaire minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid, die door de K.V.P. graag in de nieuwe regering wordt teruggezien, is een huurverhoging per 1 januari noodzakelijk. De katholieke bewindsman liet dat gisteren bij de be handeling van zijn begroting in de Eerste Kamer blijken, hoewel de socialisten zijn wensen in discussie hebben gebracht bij de onder handelingen met KVP en ARP over een nieuw regeringsprogram ma. Drs. Bogaers had duidelijk de al vroeger door hem aangekondigde huurverhoging op het oog, toen hij zei: „Tienduizenden woningzoeken den kunnen geholpen worden als de doorstroming wordt bevorderd. Daarvoor is echter niet alleen kwa liteitsverbetering van de nieuwbouw nodig, maar ook een harmonisering van de huurniveaus, alleen te berei ken door een bepaalde aanpassing van de huren". Doorstroming Drs. Bogaers zei, dat 600.000 huis houdens, die over een woning be schikken, voor doorstroming naar een kleiner of duurder huis in aan merking komen. Een vrij groot aan tal huizen wordt door slechts één of twee personen bewoond, terwijl veel met het relatief hoog inko- beschikken over een woning met lage huur. De minister zag er niet veel in om hen langs wettelij ke weg tot doorstroming te dwingen. Hij wilde het liever zoeken in een aanpassing van de huurniveaus en in kwaliteitsverbetering van de nieuwbouw. Geluidshinder De minister, die van vele kanten lof had te incasseren voor zijn be leid, meldde voorts dat in de strijd tegen de geluidshinder goede vor deringen worden gemaakt. Werd in 1962 nog slechts tien gulden per wo ning voor dit doel uitgegeven, thans is dat bedrag opgelopen tot f285,— De nieuwe voorschriften, waaraan wordt gewerkt, zullen voor nog maar weinig reden tot klachten laten. Ook de centrale verwarming begint lang zamerhand gemeengoed te worden in alle nieuwe meergezinswoningen. Het oud-Hollandse Oudewater gaat in september het feit vieren, dat het zeven eeuwen geleden de stadsrechten verwierf. Er wordt nu reeds aan de voorbereidingen gewerkt, b.v. door het introduceren van de klederdracht uit de dertiende eeuw, waarin men zoveel moge lijk inwoners wil laten rondwan delen. Op de achtergrond de be roemde heksenwaag. President Johnson over terreurdaad De aanslag, die de communis tische Vietcong gisteren op de Amerikaanse ambassade in de Zuidvietnamese hoofdstad, Sai gon, heeft gepleegd, heeft 21 le vens gekost: twee Amerikanen (een 21-jarige secretaresse en een legerofficier), 18 Vietname- zen en een niet-geidentificeerde buitenlander (geen Amerikaan). De toestand van drie Amerika nen wordt nog als ernstig be schouwd. Honderd Vietnamezen en 47 Amerikanen hebben een medische behandeling gehad. Enige tientallen Amerikanen zijn naar de Philippijnen ge transporteerd. Van het ambassa degebouw zijn drie verdiepingen zwaar beschadigd. Alle aan het mbassadegebouw grenzende percelen zijn met de grond gelijk gemaakt, evenals een klein café aan de overkant, waar een aan tal Zuidvietnamese bezoekers de dood vond. In Rood-China is de bomaanslag „hartverwarmend nieuws voor de re volutionaire volkeren van de wereld" genoemd „terwijl de grote en kleine opperhoofden in Washington in staat In Detroit heep aiviartin Luther King de rouwdienst bij gewoond voor mevr. Liuzzo. die onlangs na afloop van de de monstratieve mars van Selma naar ivlontyomery wciu uer- moordDe negerleider temidden van zijn medewerkers bij aan komst bij de kerk. Moskou vervangt ambassadeur in Rood-China De Sowjetrussische ambassadeur in Peking S. W. Tsjerwonenko zal bin nenkort uit Peking vertrekken voor nieuwe benoeming in Praag, al dus hebben zegslieden in Moskou be kendgemaakt. Het zou hier een routine verande ring betreffen. Tsjerwonenko is sedert oktober 1959 in Peking. Er zijn geen aanwijzingen dat de Russen hem hebben teruggeroepen in verband met het geschil in China. van paniek verkeren". Dit taar stond in het officiële Volksdag blad in Peking van heden. De aan slag is „een nieuwe en strenge waar schuwing aan het adres van de rege- ring-Johnson: indien de Amerikaan- agressors in Zuid-Vietnam blijven, zal hun einde algehele vernietiging zijn". President Johnson verklaarde gis teren: „Deze moedwillige daad van meedogenloosheid zal slechts de vast beradenheid van het Amerikaanse volk en de regering bekrachtigen om de hulp en bijstand aan Vietnam voort te zetten en te versterken". Johnson zei verder, dat deze wan daad van terroristen opnieuw heeft aangetoond waar de strijd in Viet nam om gaat. Ook premier Phan Hoey-qoeat van Zuid-Vietnam en de plaatsvervan gende Amerikaanse ambassadeur Johnson hebben in afzonderlijke ver klaringen hun afkeuring uitgespro ken. „Dit terrorisme van de Vietcong, deze barbaarsheid was geen oorlogs activiteit maar een moord. Wij Viet namezen van vrij Vietnam zullen niet rusten voordat de moordenaars zijn berecht", aldus de premier. Johnson noemde de aanslag „nog een voor beeld van de bereidheid van de Viet cong om wreedheden jegens burgers te begaan". „Indien de Vietcong meent op deze wijze de Amerikaanse regering en de leden der Amerikaanse missie in Het Amerikaanse persbureau As sociated Press verneemt, dat de bom was aangebracht in een Franse auto die voor de ambassade stopte. Een Vietnamese politieman, die dienst had, sommeerde de chauffeur door te rijden maar die gaf ten antwoord dat hij pech had. Op dat tijdstip kwam er een motorfiets aanrijden en de chauffeur sprong uit de auto achter op de motor. De politieagent tastte naar zijn pistool toen de twee man nen wegreden en de man achterop schoot terug. De politieman werd ge dood. Een andere agent verwondde de motorrijder, die tegen de grond sloeg. Op dat moment ontplofte de bom in de auto met een geluid, dat op kilo meters afstand te horen was en een enorme trechter sloeg in de weg voor het gebouw. De man, die achterop de motor zat, werd door de explosie ge dood. De scooterrijder werd gearresteerd Hij is gewond en zijn toestand is ernstig. Hij werd geïdentificeerd als een 33-jarige timmerman uit Saigon. Hij heeft bekend door de autobe stuurder voor een bedrag van onge veer duizend gulden te zijn gehuurd om als zijn lijfwacht te fungeren en de scooter, waarmede de automobilist had willen vluchten, te besturen. KLM VERKOOPT 9 VISCOUNTS De KLM heeft haar gehele vloot van negen Vickers-Viscounts aan do Ierse luchtvaartmaatschappij Aer Lingus verkocht. In de eerste helft van 1966 zullen de viermotorige vliegtuigen worden ver vangen door de zes bij de Douglasfa- brieken in Amerika bestelde straal vliegtuigen van het type DC-9. Nog voor het einde van dit jaar zullen reeds twee toestellen aan de Ierse luchtvaartmaatschappij worden over gedragen. De vloot van de KLM bestaat thans, behalve uit de 9 Viscounts, die aan Aer Lingus zijn verkocht, uit de vol gende 31 andere machines: 16 DC-8 toestellen, 11 Lockheed Electra's en 4 DC-7 vliegtuigen. Wanneer dus vol gend jaar de Douglas-fabrieken de 6 bestelde DC-9 machines zullen heb ben afgeleverd, zal de KLM-vloot 37 toestellen tellen. dienden wij mensen met tuinen, vogels, honden en poesen, kip pen, duiven en konijnen; mensen met een hobby KOOP-FEEST 75 voordeelaanbiedingen, vel artikelen met een speldje. bij aankoop van een kooi (één van de 250 modellen) EEN VOGELBADJE GRATIS. Nieuws Rijn 50 Tfn 2 0824 (01710) teuwo Uit het Leidsch Dagblad van f 1 April 1865: Maandagavond was er concert aan het hof van Kei zer Napoleon. De held van den avond was een Indiaan, als solist op de saxhoorn. B. en W. van Leiden doen te weten, dat, wegens den in vallenden feestdag (Goede Vrijdag)de Beestenmarkt in plaats van op Vrijdag li April a.s., zal worden gehou den op Woensdag den 12en tevorens.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1