BUSCHAUFFEUR 'iirust van Spaanse studenten leidt tot toelating oppositie Madrid begrijpt de noodzaak van stelsel van twee partijen Helbig hield brieven ook 's nachts bij zich VREEMD GELD IS BIJ ONS BEKEND! President De Gaulle tegen het „Frengels" LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 31 MAART 1965 Advertentie (Van onze correspondent in Madrid) Het studentenconflict in Spanje is nog lang niet uit de wereld- Ie regering in Madrid was ervan overtuigd geweest, dat de ge- eeltelijke inwilliging van de eisen van de studenten in het begin an deze maand de gemoederen tot rust zou hebben gebracht, ïaar niets is minder waar gebleken. De studenten willen meer lan de voorgestelde democratisering van de vakbond waarvan lke student lid moet zijn. Zij blijven openlijk vasthouden aan hun is tot opheffing van deze door de staat geleide en gecontroleerde ond en willen het recht verenigingen op te richten volgens hun igen inzicht. Erg rustig Maar wie durft leiding te nemen van oppositie? Dit is de reden van de ernstige aatregelen, die het rectoraat van universiteit van Barcelona, op ad- s van de directeur-generaal voor universitaire onderwijs, heeft ge nen en die de studenten thans financieel treffen. De inschry- ing van alle studenten in de rech- in de economische weten- happen is ingetrokken, hetgeen be- ikent dat zij dit studiejaar geen is meer zullen kunnen doen, idzü zü zich ten tweede male la- inschrijven, waarbij zij zullen oeten betalen en een verklaring oeten afleggen om verder af te in alle politieke activiteiten, maatregel zal ongetwijfeld inleiding geven tot nieuwe demon raties en protesten, zoals er thans Madrid byna dagelyks wordt itoogd tegen de arrestatie van eei intal studentenleiders. De openbare mening in Spanj< set heel weinig van hetgeen de stu- aiten bezielt, waarom zij zoveel ri- s nemen en waarom zij zich ni bijna zes weken lang openlijk lijven verzetten tegen het gezag. De rote massa van het Spaanse volk daar geen begrip voor en aan dit conflict een tragisch ispect. De nog steeds heersende pers- ensuur is er de ooi-zaak van, dat de gbladen geen aandacht hebben ge- ionken aan stemmen uit de stu- saten wereld zelf. Alle relletjes, de- onstraties en oplopen zijn in de gbladen afgedaan met berichten door de staatspersbureaus zijn rstrekt. Daarin is alleen in korte iwoordingen melding gemaakt van feiten. Daarnaast zijn de officiële immuniqué's van de rectoraten van universiteiten opgenomen, waarin rschillende sancties tegen de rebel- ende studenten werden afgekon- gd. In enkele hoofdartiekelen is conflict slechts zeer theoretisch handeld. Maar geen enkel dagblad «ft de stulenten zélf aan het oord gelaten om aan het volk uit leggen wat de diepe oorzaak van oproer is. De gewone Spanjaard igrijpt er dan ook heel weinig van. wil voorlopig nog niet geloven it het hier om een actie tegen de aat gaat. En daarom blijft hij af- Hij heeft de indruk, dat het kwestie is die niemand anders de studenten zelf raakt en van udentenkwesties weet hij, door de volkomen niets. Zware crisis Toch ls het Spaanse studentenpro- eem bijzonder tekenend voor de po- ieke situatie waarin het land ver- ert. Het dictatoriale systeem, dat jaar lang ongestoord heeft ge geerd, maakt door de activiteiten de studenten de ernstigste crisis sedert de Spaamse burgeroorlog de overwinning van generaal Dit systeem is gebaseerd op de ab- lute suprematie van de staat. Het hele maatschappelijke leven moet onden in de staat, die alleen ntwoordelyk is voor het alge- leen welzijn. Oppositie wordt ge- terd, omdat die tegengesteld is aan systeem en daarom staatsonder- ijnend wordt genoemd. Politieke ftijen zijn uit het maatschappelijk dd geschrapt, omdat de vertegen oord igers daarvan er andere ideeën houden, die niet welkom zijn. Er is slechts één politieke partij egestaan, de nationale beweging, alle Spanjaarden moet omvatten, ndat het hele volk als één man ihter de leider, generaal Franco, loet staan. Alle werkende Span jaar- hoog tot laag, zijn automa- sch georganiseerd in door de staat leide vakbonden, de syndicaten, de studenten. Andere organisa- zoals vrije vakbonden, zijn niet egestaan. De topleiding van deze lUdo-vakbonden wordt door de lat aangewezen. De lagere bestuur- rs mogen door de leden zelf wor- gekozen. Binnen het kader van vakbonden is een zekere opposi- tegen de regeringsbesluiten toege- in. De leden kunnen op vergade- vrij hun mening naar voren tngen, maar de topleiding beslist it daarvan aan de openbaarheid >rdt prijsgegeven. Degene die zich dit parool stoort en op eigen tegenheid zijn mening over de jaanse maatschappij probeert te iten, loopt de kans ervan beschul- ';d te worden een politieke partij willen oprichten, hetgeen streng (erboden is. De studenten willen zich aan dit systeem onttrekken. In Madrid en Barcelona hebben zij in manifesten duidelijk gemaakt, dat zij hun syn dicaat niet langer willen erkennen. Zij hebben hun lidmaatschap opge zegd en eigen vrije academische ge meenschappen gesticht. Deze zijn officieel verboden. Maar de vrije stu denten gaan toch door met verga deren, liefst in de universiteitsgebou wen zelf, die hierna voor de duur van dagen of weken gesloten worden. Het blijkt thans overduidelijk dat de studenten zich weinig van deze represailles aantrekken en gewoon doorgaan met hun vrije bijeenkom sten te houden. Deze vergaderingen zijn doorgaans erg rustig en elke buitenstaander, die in een democra tisch land is opgegroeid, vraagt zich met verbazing af waarom deze acti viteit van de studenten verboden is. In Spanje is dat een logisch gevolg van het regerende politieke systeem. Als de studenten de kans wordt ge boden om zich buiten hun staats- vakbond te organiseren, zullen de arbeiders onmiddellijk hetzelfde eisen. Dat zou niets minder dan de val van het regime van generaal Franco kunnen betekenen. Daarom wordt de studenten de mond ge snoerd en krijgen zij zo weinig pu- blicitei tals onder de gegeven om standigheden mogelijk is. Maar ook hier geldt dat de aan houder wint. Tot nu toe was de ac tiviteit van de studenten weinig po litiek gericht. Deze spontane actie kwam voort uit een gevoel voor vrij heid. Thans zijn zij echter bezig zich politiek te organiseren, daarbij geholpen door een aantal professo ren die hun zijde hebben gekozen. Hun dikwijls onberedeneerde gevoel voor vrijheid wordt thans in politieke banen geleid, ondanks de verdruk king van hun vrije academische ver enigingen. Rijp genoeg Dit begint zijn vruchten af te w pen. In de boezem van regering wordt steeds meer de nood zaak gevoeld om op den duur een oppositie toe te laten. Zelfs het door de politieke eenheidsparty geleide dagblad „Arriba" heeft in een hoofd artikel moeten toegeven dat het Spaanse volk thans rijp genoeg is om een legale oppositie toe te staan. In welke vorm die oppositie een kans moet krijgen, daarover is men nog niet eens. Maar men begrijpt dat geen enkel modern volk zich der de hoede van het politiek m< polie van één partij laat vangen. Uit gesprekken met verschillende figuren uit de Spaanse regering heb ik de indruk gekregen, dat men neigd is eventueel het Engelse Amerikaanse twee-partijenstelsel ook in Spanje te accepteren. De grote moeilijkheid daarbij zal zjjn de oppositie te organiseren, die door 25 jaar verdrukking onmondig is geworden en de figuren te vin den die het risico durven lopen daar van de leiding te aanvaarden. Een feit is dat de studentenactie er geslaagd is het gesprek over een gale oppositie op gang te brengen het ziet er naar uit dat de studerende jeugd bereid is hiermee door te gaan, totdat zij haar doel heeft bereikt, het politiek monopolie van de natio nale beweging te doorbreken. Verklaring van zijn tweede echtgenote In het proces in Karlsruhe tegen ambtenaar van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken, Erich Helbig, die beschuldigd wordt spionage voor de communisten, heeft de echtgenote van de beklaagde gisteren verklaard, dat haar man haar tien of twaalf rapporten over economische aangelegenheden had gedicteerd, die naar een Nederlander genaamd Gerhard Stemmler werden gezonden. Deze had de Helbigs later met zijn gezin meegenomen vopr een vakantie. (Advertentie) HEBT U EEN RIJBEWIJS? Dan hebben wij voor U een goede baan In het werk van een zit veel meer dan U denkt. KOM ER EENS OVER PRATEN OP ONZE KENNISMAKINGSAVOND AANSTAANDE DONDERDAG 1 APRIL VAN HALF ACHT TOT NEGEN UUR. U bent van harte welkom in ons haltekantoor STATIONSPLEIN, LEIDEN. Noord - Zuid - Hollandse Vervoermaatschappij N.V. KIES EEN BOEIENDE BAAN BI) EEN STERK BEDRIJF, KIES DE N.Z.H. jarige beklaagde, vertelde verder dat haar man soms artikelen uit dagbla den dicteerde en daar dan „ter atten tie va.n de staatssecretaris" opzette om de indruk te wekken dat het om officiële documenten ging. Mevrouw Helbig deelde ook mee dat haar echt genoot zo nu en dan brieven ont ving met 200 tot 300 mark in bank biljetten. Waar dit geld vandaan kwam, wist zij niet omdat haar man de brieven steeds in een map be waarde die hij ook 's nachts bij zich hield. Helbig zou ook foto's hebben gemaakt met miniatuur foto-appa raten. De Helbigs die in 1953 trouwden, zyn nu uit elkaar. Erich Helbig heeft voor het proces verklaard, dat zijn vrouw hem had aangegeven, omdat hij niet met een scheiding wilde instemmen. Hy huilde toen zij de voor hem bezwarende verklaring aflegde. Mevr. Helbig zei dat haar man een ijverig ambtenaar was die vaak stukken mee naar huis nam. Hij had echter kritiek op zijn meer deren, omdat hij niet de promotie maakte waarop hij had gehoopt. De beklaagde heeft steeds verklaard on schuldig te zijn. Stemmler Gistermiddag is de in Nederland wonende Duitser Carl Stemmler ge hoord. Deze 56-jarige zakenman uit Laren betrad de rechtszaal op kruk ken wegens een gebroken been. Stemmler zei dat hy Helbig door een van directeuren in Bonn heeft leren kennen. Hij waardeerde hem als economisch deskundige. Daar zich in die tijd het gaat om de jaren tussen 1954 en 1958 in Euro pa een economische verandering vol trok, aldus Stemmler, had hy Helbig om uitwerking van Economische analyses gevraagd, die hem dan per post toegezonden werden en door hem en zyn documentatiedienst als „volkomen legaal documentatiemate riaal" werden behandeld en in de onderneming werden gebruikt. Helbig had de gemaakte onkosten totaal ongeveer duizend mark De Drachme, de Yen, de Dinar, de Escudo, de Peseta... vreemd geld? Niet voor de N.M.B. Daar kennen ze de waarde van èlk geld. Als u dus te maken hebt of krijgt met vreemde valuta: de N.M.B. is uw adres. Ze helpen u deskundig en graag! NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Leiden: Breestraat 61-63. Sassenheim: Postwijkkade 1 Campagne voor het Frans als internationale taal (Van onze Paryse correspondent) In een brief aan de Franse Aca demie voor Wetenschappen heeft president De Gaulle persoonlijk ad hesie betuigd met haar campagne het Frans als voertaal bij in ternationale diplomatieke e.a. con ferenties. Het staatshoofd trekt m zjjn brief tevens fel van leèr tegen de vele Engelse termen die het Frans de laatste jaren steeds gevaarlijker overwoekeren. Een bekende hoogle- van de Sorbonne had onge- een jaar geleden al het signaal een offensief gegeven tegen het „Franglais", het „Frengels", een mo derne bastaardtaal waarin het vergoed gekregen. Daar Helbig ijn werk geen geld wilde had hy (Stemmler) Helbig en zyn gezin op zyn kosten een vakantie in Nederland laten doorbrengen. Voor door Helbig geschreven toneel stuk had hy 1500 mark betaald, voorgevend dat een toneelvereniging belangstelling voor had. Stemmler ontkende nadrukkeiyk dat hy met Helbig in Zwitserland en Italië zou zyn geweest Gevraagd naar zyn politiek verle den zei Stemmler, dat hy in 1933 roor de nazi's naar Nederland is ge ducht. Tydens de bezetting was hy enige tyd geinterneerd geweest. La vas hy in de illegaliteit gegaan. Engels en het Frans zich intiem ver mengen. President De Gaulle, terstond ge volgd door premier Georges Pompi dou die vroeger eens een verzame ling Franse gedichten van de mid deleeuwen tot heden publiceerde, be looft het wetenschappelijke genoot schap nu strenge instructies te zullen verstrekken, opdat in de toekomst in de internationale lichamen het Frans weer naast het Engels als of ficiële voertaal zal worden gebruikt. Tot dusver schynt men zich van ver zoeken in die richting weinig te heb ben aangetrokken. Het blijft intussen de vraag of er voor dit nieuwe officiële offensief voor een herstel van het Frans als internationale diplomatieke taal heel veel winst zal zyn te behalen. De verspreiding van 'n taal hangt ui teraard ten nauwste samen met de invloed en de macht waarop een land in de wereld kan bogen. Het gewicht van Frankrijk is. vergele ken met Amerika en Engeland te zamen, niet zo heel indrukwekkend meer noemen. Wanneer het Frans, zoals De Gaul le terecht in zijn brief opmerkt, uit munt door precisie en helderheid, dan is het toch eveneens waar, dat het Engels en zelfs het Duits vaak veel minder woorden een begrip een voorwerp kan worden om schreven. En tenslotte is het Frans dan nog een taal, die een aanzien lijk langere studie vereist alvorens zelfs een Fransman het volledig kan beheersen. De schrijfwijze van het Frans met al zy'n overbodige let ters ,die toch niet worden uitgespro ken, is sedert drie eeuwen ongewij zigd gebleven. Eerst onlangs heeft de regering eindeiyk een commissie benoemd, die een voorstel zal moeten indienen ter vereenvoudiging van de Franse spel ling. Een commissie die lang voor de publikatie van haar rapport natuur- lyk al orkanen van protesten in het conservatieve Frankryk zal ver wekken. Zo men ooit de euvele moed had generaal De Gaulle een advies te geven, dan zou men omzichtig willen opmerken, dat het wellicht aanbe veling verdient via die commissie eerst het Frans wat te vereenvou digen alvorens van de buitenlan ders te verlangen, ter wille van de beheersing van een tweede taal, een massa overbodige spellingsmoei- lykheden in het hoofd te prenten. Zo tegen 1 april plegen er al lerlei bijzonder onwaarschijnlijke dingen te gebeuren. Zelfs ka binetsformateur Cals en fractie voorzitter van de P.v.d.A. Von deling kunnen aan dit oud- vaderlandse verschijnsel niet ontkomen. Gisteren oefenden zij in door de Russische ambassade beschikbaar gestelde ruimtepak- met behulp van een raket, morgen nog even een bliksembezoek aan de Koningin in Zwitserland zullen brengen. Om negen uur van Schiphol, n twaalf uur weer terug. Ja ja, zit nu beslist schot in het for- atiewerk. Garoeda vliegt op Schiphol Met. een vertraging van anderhalf uur, veroorzaakt door de grote be langstelling die het toestel by de tussenlandingen van Indonesische zyde ondervond, is gisterochtend het eerste lyntoestel van Garoeda Indo nesian Airways uit Djakarta op Schiphol aangekomen. Daarmee is de geregelde lijndienst van Garoeda op Nederland, die tweemaal per week met Convair 990-straalmaohines zal worden uitgevoerd, geopend. De dienst wordt in volledige samenwer king met de KLM gevlogen, die zelf ook tweemaal per week op Djakarta vliegt. Havenfraude Osto-directeur kreeg 21/2 jaar De rechtbank in Rotterdam heeft vier hoofdverdachten in de zaak van de Rotterdamse havenfraude veroor deeld tot gevangenisstraffen va riërend van zes maanden met aftrek tot twee Jaar en zes maanden met aftrek tot twee jaar en zes maanden met aftrek. De zwaarste straf, die van tweeëneen half jaar, kreeg een 32- jarige Osto-directeur wegens het uit lokken van valsheid in geschrifte en medeplegen van valsheid in ge schrifte. De rechtbank zag in deze Osto- directeur één van de aanstichters van de laatste jaren in de Rotter damse haven gepleegde malversaties. De directeur was de man, die ja renlang bezig was uit geldeiyk gewin het moreel in de Rotterdamse haven te ondermynen door mensen te be wegen voor geld valse maten van te verschepen goederen in te vullen op zogenaamde inladlngsmanifesten. Het gevolg hiervan was, aldus de rechtbank ln haar motivering, dat verschillende buitenlandse rederyen voor aanzieniyke bedragen werden benadeeld, waardoor de naam van de Rotterdamse haven in diskrediet is gebracht. Vrouw vermoordde haar vader (Van onze Arnhemse correspondent) Een 30-jarige huisvrouw in Bem- mel heeft bekend op 1 juli 1962 haar vader met parathion om het leven te hebben gebracht. Dit deelde de officier van Justitie by de Arnhemse rechtbank mr. A. J. J. Pfeil mee. De vrouw „in haar dorp „vreemde Annie" genoemd, zou deze gilmoord hebben gepleegd uit overwegingen van. wat men zou kunnen noemen, pathologische hebzucht. Half Juli wordt zy overgebracht naar de ob servatiekliniek in Utrecht voor een onderzoek naar haar geestvermogens. Het zal wel najaar worden eer da zaak voor de rechtbank komt. Vorige week dinsdag heeft in Bem- mel een reconstructie plaats gehad. Kierby kwamen leemten en vaag heden in de verklaringen van de vrouw aan het licht, waarover zy de vclgende dag uitvoerig aan de tand werd gevoeld. Na veel aarzeling gaf zy te kennen een bekentenis te wil len afleggen. Ze verklaarde op 1 mei haar vader te hebben vergiftigd door parathion door zyn koffie te men gen. Hoe deze moeder van drie kin deren ertoe is gekomen deze vader moord uit te voeren kan de Justitie op dit moment slechts gissen. „De gouden lis" voor mr. W. F. Lichtenauer Bjj zijn aftreden als voorzitter van de culturele raad voor Zuid-Holland is gisteravond aan mr. W. F. Lich tenauer het onderscheidingsteken van deze provincie, „De gouden lis" uitgereikt. Deze uitreiking geschiedde door de Commissaris van de Konin gin, mr. J. Klaasesz, tijdens het diner na de vergadering van de culturele raad in Leerdam. Mr. Lichtenauer werd in 1956 de eerste voorzitter van de culturele raad voor Zuid-Holland. In deze functie heeft hy voor het culturele leven in deze provincie byzonder waardevolle arbeid verricht. „De gou den lis" bestaat uit een draagspeld in de vorm van een lis, uitgevoerd in goud. Het onderscheidingsteken werd sinds zijn instelling in 1952 door de Provinciale Staten van Zuid-Holland slechts driemaal eerder uitgereikt.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 13