Ontspanning op arbeidsmarkt Parijs geeft schuld Nederland van mislukking EENTRAAL PLANBUREAU: Opper C. Versluis verlaat Leiderdorp VLIEGRAMP: 49 DODEN Twee personen gestoken door woedende man Na het afzeggen van overleg in Venetië BEURS VAN AMSTERDAM LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 31 MAART 1965 Als het Centraal Planbureau het bij het rechte eind heeft, komt in 1965 in Nederland een ontspanning op de arbeidsmarkt. Dat etekent naar de ramingen van het Planbureau een stijging van Et aantal werklozen tot 35 a 40.000. In 1964 was dat aantal 0.000. Daarmee blijken de eerdere ramingen van het Centraal lanbureau aan de hoge kant te zijn geweest. Het Centraal Planbureau spreekt deze en vele andere [achtingen uit in haar „Centraal Economisch Plan 1965", dat ezer dagen verscheen. De verwachte ontspanning op de beidsmarkt is o.m. het gevolg van niet meer volledig benutten van beschikbare prodiutotie-capaciteit: et aanbod wordt iets groter dan de aag. De uitvoer van goederen zal pro- ntueel aanzienlijk minder stijgen 1964. Toen steeg de Neder - uitvoer naar het buitenland et 12,5 procent. Het planbureau rwacht voor 1965 een stijging van echts 8 procent. Daarentegen zal invoerstijging slechts 5 procent idragen tegen ruim 15 procent in et vorige jaar. De produktie van bedrijven kan an met 4,5 pet toenemen, terwijl de bare productiecapaciteit naar ihatting 5 pot groter wordt. Voor industrie en de bouw is de toene- Ing van de produktie op 6 pet ge jamd. De geschatte stijging van het ruto nationale proclukt bedraagt 4 pot. Koopkracht Het Planbureau verwacht, dat de jopkracht van de Nederlander met procent zal stijgen, maar daarvan iat de helft verloren aan prysstij- en belastingen. Daardoor kan et goederengebruik in 1965 met 5 „Communisme verraderlijker" Admiraal Charles D. Griffin heeft het commando over de ge lieerde strijdkrachten in zuid-Eu- pa in het hoofdkwartier va IVO in Napels aanvaard. Zijn tiger, admiraal James Russell, iedt morgen af. Iijdens de ceremoniële overdracht, gewoond door troepen uit Frank- k, Italië, Turkije, Engeland hield admiraal Griffin een rede arin hij zei dat de noodzaak NAVO nooit zo duidelijk is est als nu. ,Toen de NAVO 16 jaar geleden ltstond. moest deze de vryheidlie- nde volken van de Noordatlanti- he gemeenschap samenbinden gemeenschappelijke poging het reven naar wereldbeheersing et communisme te weerstaan. Van sonomisch standpunt gezien zijn landen nu veel sterker. Het doel het internationale communist revering van de gehele wereld, thler hetzelfde gebleven. De bedrei- vandaag zelfs groter dan zy ireest is omdat zij misleidender, rraderlijker en meer ontwapenend Canada helpt emigrantenpaar zonder godsdienst De Canadese regering is het niet bs met de gerechtelijke uitspraken, ardoor een Nederlands echtpaar Canadese staatsburgerschap ont- den wordt, omdat het geengods- ist beljjdt. Dit heeft de minister tr Immigratie gisteren in het Ca- dese lagerhuis verklaard. Hij de regering het echtpaar Bergs- uit Caledonia (Ontario) zal hei- om zo nodig tot het hoogge- ihtshof in hoger beroep te gaan. t echtpaar kwam negen jaar ge en uit Rotterdam naar Canada, is reeds hoger beroep aangetekend het hof van appèl van Ontario. procent stijgen. Belangrijke factoren hierbij zijn de verhoging van eer aantal sociale uitkeringen (A.O.W. ei A.W.W.) en de aanstaande belasting verlaging. Particuliere bedrijven zullen ii 1965 meer investeren. Overheidsbe drijven maar liefst 12 procent, par ticuliere bedrijven ongeveer 2 pro cent en in de bouw zal ook 12 pro cent meer geïnvesteerd worden don in 1964. De overheid zelf zal daaren tegen minder investeren. Al met al zal de produktiecapaciteit sterker toenemen dan de binnenlandse vraag. Het bureau vindt dat het moeilijk iss een indruk te krijgen van de concurrentiepositie van het Neder landse bedrijfsleven ten opzichte var het buitenland. De betalingsbalans zal ook dit jaar een aanzienlijk te kort aanwijzen, maar dit tekort za! beperkt blijven tot 100 miljoen. Bo vendien zal evenals vorig jaar dit tekort gemakkelijk opgevangen den door de invoer i Lonen De loonsom per werknemer zal dit jaar in de bedrijvensector met 9 pro cent stijgen als gevolg van lo URGERLIJKE STAND VAN LEIDEN J. C. Sies; Ronald, Regtering en J. C. M. Hulleman; idra, dr van W. van der Star en N. van de Steenoven; Anneke, dr van J. van der Plas en C. Berfeheij: idrlkus Paulus, zn van P. J. F. ïdilk en M. P. Franken; Ronaldus mnriAn Pfit.nis zn van H. W. van i Zijp; Monique, dr ""--man; Ge- P. A. van der Meij; Corrie, dr Zandbergen en M. van Duijn: i Regina, dr van A. A. Vreeken en Kloots; Johannes Peter, zn van V. t H. L. K. Lei; Renata van R. G. Panders en ndert, zn van L. van D. Verhoef; Marco Marius, dr J. I. Neuteboom en M. C. Brouwer. GETROUWD - van der Wilk en J. J. Muusse. OVERLEDEN L. Straathof, 75 jr, man; F. van kv. H. Horn; J, P. de K. B. de Tombe, 50 Jr, oilen, 75 Jr, 65 Jr. man. t; A. C. P. Hartkoorn, 73 Jr, L, M. Dekker, 3 jr, dochter; J. G Huijer. 85 jr, v/.v. G. J. Verhoeven; C. A. Borg, 36 jr, - - MARKTBERICHTEN EIDEN, 31 maart andijvie 65-80, bonen 2.40-4.20, kroten, gekookt 40, I 43-75, rabarber 75-104, spinazie 74, stoofsla 30-46, spruiten A 42-96, hommers 54-99, tomaten 2.35-4.25, b picklers 20-38, waspeen 15-18, terpeen 5-7, witlof 42-8' stuk, Nymph 40-90, Carla 50-85 per Bestand tussen India en Pakistan India en Pakistan hebben met in gang van hedenochtend besloten tot een wapenstilstand aan de grens tus sen west-Bengalen en oost-Pakistan. Op 19 maart maakte de Indiase minister van Buitenlandse Zaken be kend, dat Pakistaanse troepen he vige aanvallen hadden gedaan met mortieren en handgranaten in de buurt van Dahagram, een Paki staanse enclave in India. Pakistan verklaarde, dat Indiase troepen Da hagram hadden bezet en drong aan op de terugtrekking van alle Indiase militairen. Volgens de Westbengaalse regeringswoordvoerder is men het thans erover een, dat India visums voor Dahagram dient te verstrekken aan Pakistaanse functionarissen. Standbeeld Mozes in VS geweigerd Autoriteiten van het Amerikaans- Israëlische paviljoen op de wereld tentoonstelling in New York hebben besloten een aanbod van de hand te wijzen voor het tentoonsteen van een standbeeld van Mozes, dat op het plein van het Westduitse dorp Herzogenrath staat. De „New York Times" deelde gis teren mee, dat de autoriteiten, vin den dat de Westduitse schepping van Mozes er uitziet als een aap en som migen vroegen zich af of het beeld, gemaakt door Kurt von Wolf van Bo- ries in 1962, mogelijk antisemitische trekken heeft. Het Duitse dorp, nabij de Neder landse grens, had aangeboden de kosten van verzending van het beeld te betalen en de burgemeester van New York zou het onthullen. Maandag, aldus de Times, beslo ten de autoriteiten van het pavil joen het „vriendelijke aanbod" van de hand te wijzen op grond van het feit, dat het standbeeld „niet over eenstemt met hun idee hoe Mozes afgebeeld dient te worden". verhogingen. Doordat verder het i tal loontrekkendien toeneemt stijgt de totale loonsom dit jaar met 11 pet. Het Planbureau komt als volgt tot het percentage van 9 voor de stijging van de loonsom per werkne mer: het voor 1965 gesloten loonak- koord behelst een verhoging vai contractlonen met 2 pet per 1 niuari en met maximaal 3 pet bij de herziening van de arbeidscontracten. Europese kans in ruimtevaart Een particuliere organisatie var ruimtevaartdeskundigen, „Eurospace' geheten, heeft er bi) Engeland, Frankrijk en West-Duitsland op aan gedrongen hun krachten te bunde len en de Russen en Amerikanen in de ruimtevaart voorbij te streven. Eurospace telt geleerden op het ge bied van het ruimte-onderzoek en vertegenwoordigers van 161 bij het ruimte-onderzoek betrokken bedrij ven onder zijn leden. Als de „Europese grote drie" jaar lijks honderd miljoen dollar op tafel leggen, aldus Eurospace, kunnen zij over tien of vijftien jaar him eigen revolutionaire ruimtevliegtuig hebben. Betogingen duren voort in Marokko Veiligheidstroepen hebben gisteren de oude Arabische wtjk in de univer siteitsstad Fez omsingeld, nadat dui zenden studenten opnieuw een beto ging tegen de regering hadden ge houden. De aanleiding van de betoging was het feit, dat zes studenten zijn over leden aan verwondingen, die zij tij dens de onlusten van verleden week hebben opgelopen. Studenten van de oude universiteit van Karouine en leerlingen van middelbare scholen in Fez zijn sedert verleden week in staking. Op de la gere scholen woont slechts tien pro cent van de leerlingen de lessen bij. De studenten in Fez zeggen hun staking te zullen voortzetten, totdat hun medestudenten die tijdens de onlusten werden gevangen genomen, eer op vrije voeten zijn gesteld. De onlusten aan de scholen heb ben zich uitgebreid tot de havenstad Tanger, waar ongeveer 50 procent van de leerlingen en studenten geen ssen of colleges volgen. In de Marokkaanse hoofdstad, Ra- it, waar de autoriteiten de veilig heidsmaatregelen hebben verzacht, zijn de meeste scholen gesloten. ACAD. EXAMENS Aan de Universiteit van Amsterdam slaagden voor het kandidaatsexamen rechten mevr. A. F. v. d. Boezem- Beekhoven en de heer E. J. v. d. Boe- uit Voorschoten. WASSENAAR Burgerlijke Stand Geboren: Arjen P., z.v. N. K. Lafc- kerwa en J. F. Maarse. Corien H., d.v. A. M. van Driel en W. v. d. Knaap. Richard A., z.v. P. A. Woest en W. E. Schouten. Oomella M. W., d.' Steijn W. A. M. Hoogeveen. Elisabeth M. C., d.v. C. G. Laarman en E. C. A. Olie hoek. Ondertrouwd: P. J. A. A. van Leeu wen en J. W. H. van Berkesteijn. N. H. L. Smits en E. W. A. Beijersbergen. G. Buitelaar en E. J. F. M. van der Kftey. Z van Tol en A. M. J. Wubben. Getrouwd: T. N. J. Parlevllet en F. Snijder. T. DoMekamp en J. Warren. Overleden: Wed. J. J. G, Holle-Maler, 85 Jr. J. M. Voorham-Gerrebrands, 64 Jr. Wed. A. W. Sluytenmon-Jeltes, 91 jr. Wed. C. P. van Loon-Herfst. 90 Jr. R. Barendise, 13 jr. C. J. A. M. Sikkes. 49 Jr. Promotie en overplaatsing bij Rijkspolitie Commandant van groep Poortugaal De opperwachtmeester by de Rijks politie in Leiderdorp, de heer C. Versluis gaat wegens zyn promotie tot adjudant en benoeming tot groepscommandant in Poortugaal, de gemeente verlaten. Het gemeentebestuur had daarom gistermiddag in de raadzaal een af scheidsbijeenkomst belegd, die om. ook wJerd bijgewoond door burge meester Van Wageningen van Wou- brugge, mevr. Gallas en adjudant en mevrouw Van der Ster. Burgemeester mr. R. M. Gallas wenste de heer Versluis geluk met zijn promotie en benoeming maar vond het toch jammer, dat deze po litieman, die nu al bijna 10 jaar aan Leiderdorp verbonden is, de gemeente gaat verlaten. Hij heeft de dyna mische groei meegemaakt, is inzake verkeersmaatregelen zeer deskundig heeft zioh aangepast aan de nieu- wijze van werken, het meer naar buiten gericht zijn van de politie man, waardoor diens taak beslist niet gemakkelijker is geworden. De eerste burger wenste hem nog vele goede jaren in zijn nieuwe standplaats toe, bood hem als herinnering, namens de gemeente een vulpen aan. Adjudant Van der Ster, gaat in deze medewerker een zeer verstandig, kalm en evenwichtig collega verlie zen, zoals hij zei. Gedurende de bijna 7 jaren, die zij hebben samengewerkt, geschiedde dit in een uitstekende verstandhouding, hetgeen zeer be langrijk is. Hij wenste hem veel wijs heid en paraat blijven toe. Oud-adjudant E. Kronenberg is de man geweest, die opper-Versluis van Ledmuiden naar Leiderdorp haalde. Hij had hem aangetrokken voor de schietoefeningen, en later werd hij ook benoemd in de examencommis sie. Blijf een sieraad voor het korps Rijkspolitie, zo besloot de heer Kro nenburg. Namens de reservisten, bedankte de heer Joh. Dompeling de heer Ver sluis, als hun instructeur, hartelijk voor de bijzondere wijze, waarop hij hen datgene leerde wat zij moesten wdten, rekening houdende, dat zij Rekening houdend met de ingangs datum van de nieuwe contracten komt dit laatste neer op 2,6 pet op jaarbasis. Bij een strikte interpreta tie van het akkoord en zonder re kening te houden met een eventuele extra loonstijging, bedraagt de loons verhoging dit jaar dus 4,6 pet. Daar bij komt een zg. „overloop" uit het voorafgaande jaar van 1,8 pet, waar tegenover de sociale lasten voor de werkgevers met 0,3 pet dalen. De of ficiële loonstijging komt dan uit op ca. 6 pet. Bij laatstgenoemd cijfer dient nog de zg. incidentele loon- mutatie te worden geteld. Deze in cidentele loonstijging zal voor 1965 naar schatting 3 procent MACABER (Van onze correspondent) Bij werkzaamheden voor de her profilering van de markt in Delft, waarbij veel grond wordt afgegraven, zijn enige doodshoofden aan de op pervlakte gekomen. Het is gebrui kelijk dat bij zulke werkzaamheden gevonden beenderen in een kist wor den gedeponeerd en 's avonds naar een begraafplaats worden gebracht. Dat is men nu een keer vergeten, met het gevolg dat jongens er een partijtje voetbal mee gingen spelen. Omwonenden waarschuwden de poli tie en toen werd aan dit macaber iw een einde gemaakt. Een convair van de Spaanse lucht vaartmaatschappij „Iberia" is van ochtend bü Kaap Espartel, in de omgeving van Tanger, neergestort. Van de 52 inzittenden, allen uit Zwe den afkomstig, kwamen er 49 om het leven. De drie overlevenden zou den er zeer ernstig aan toe zyn. De oorzaak van het ongeluk schynt de dichte mist te zyn geweest, die van ochtend boven de Straat van Gibral tar hing. Het toestel, dat een char tervlucht maakte, was op weg van Malaga naar Tanger. (Van onze Groningse correspondent) Een 30-jarige loswerkman uit Leeuwarden, die meende dat men zijn fiets wilde vernielen, heeft maandagavond voor zijn woning de 19-jarige S. Ferwerda en de 65-jari ge J. Kampstra met een aardappel schilmesje verscheidene steken toe gebracht. Geen van beiden verkeert in levensgevaar. De loswerkman ren de uit zijn woning de straat op, toen hy de 19-jarige jongeman bij zijn fiets zag staan. Hij was woedend, omdat hij dacht dat de jongen aan zyn fiets zat te knoeien. De heer Kampstra ging er toevallig juist bij staan. In zijn woede stak de los werkman lukraak met het mesje in het rond. Vreemd gevoel (Van onze Enschedese correspondent). Toen een 27-jarige mevrouw uit Hengelo gisternacht omstreeks 3 uur wakker werd, omdat de deken van haar bed was gegleden, stak ze een hand uit om deze op te trekken. In- plaats van de deken kreeg ze echter de kuif te pakken van een onbeken de man, die onder het bed lag. Zodra de man zich ontdekt wist, rende hy hals over kop weg. In de woning van de vrouw wordt niets vermist. Het is nog niet bekend wie de vreemde indringer is geweest, maar de vrouw herinnert zich, dat ze de laatste tijd enkele malen is aan gesproken door een onbekende, die toenadering zocht. Weer luchtaanval op Vietcong Een honderdtal Amerikaanse ei Zuidvietnamese vliegtuigen heeft vandaag een aanval uitgevoerd op een ongeveer tadhtag kilometer ten noordoosten van Saigon in het oer woud gelegen bolwerk der Vietcong. Volgens de eerste berichten staat het bolwerk in brand. De aanval heeft over een uitgebreid gebied zeer gro te schade aangericht. Twee Ameri kanen werden bij de aanval gedood en zestien gewond. Drie helikopters werden neergeschoten. Er waren geen aanwijzingen, dat de aanval van vandaag een repre saille was voor de bomaanslag op de Amerikaanse ambassade in Saigon, hoewel een dergelijke aanval in de toekomst niet uitgesloten moet wor den geacht. (Van onze Parijse correspondent) Het lag voor de hand, dat Parijs zou reageren op de mis lukking van het Frans-Italiaanse overleg in Rome. In de Italiaan se hoofdstad hadden de Ita liaanse minister van Buitenland se Zaken Fanfani en zijn Franse collega een bespreking gevoerd over het Italiaanse voorstel of nieuwe pogingen te doen voor politieke eenwording van Euro pa. Dit Frans-Italiaanse overleg is mislukt en het Italiaanse voor stel om op 10 mei a.s. in Venetië een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken der zes EEG-landen (West-Duitsland, Frankrijk, Italië en de drie Be- nulux-staten) te houden, is door de Franse minister van de hand gewezen. Thans blijkt, dat niet Frankrijk de schuld aan deze mislukking van de Venetiaanse conferentie draagt, maar Nederland! Dit bleek uit de Paryse avondbla den van gisteren, die regelrecht en aanwijsbaar door de Quai d'Orsay (het Franse ministerie van Buiten landse Zaken) worden „geïnspireerd". Maandag heette het in de officiële commentaren alleen nog maar, een topconferentie slechts nut had wanneer ze tevoren eerst degelijk en grondig zou worden voorbereid. Gis teren kwam de aap echter al een stukje verder uit de gaullistische mouw. Want toen verluidde, dat het geen enkele zin had binnen hetr. De voorzitter van de vereniging „Veilig Verkeer" zei, de tijd dat zij als voorzitter en secretaris hebben samengewerkt, altijd als een zeer prettige in herinnering te zullen hou den. In zijn dankwoord richtte adju dant Versluis zioh tot alle sprekers persoonlijk, tot zijn collega's, tot de administrateur, de heer Kouwenberg en tot mej. H. Rijnsburger, dde be halve het schoonhouden van het bu reau, ook zo dikwijls de inwendige mens van de politiemannen versterkt. TILBURGER MET BIJL NEERGESLAGEN De 36-jarige Tilburgse radio- en televisiehandelaar H, Schouten, is gisteravond het slachtoffer gewor- van een poging tot moord ge pleegd door een 29-jarige drukker uit Rijen. Het slachtoffer werd met zeer ernstige verwondingen aan hoofd en handen in het Sint-Elisabethzieken- liuis in Tilburg opgenomen. Voor ge deeltelijke blijvende invaliditeit wordt gevreeds. De drukker is na het plegen van zyn daad in zijn woning in Rijen aangehouden en in gesloten. man uit Rijen had enkele we ken geleden een televisietoestel ge kocht bij de heer Schouten, maar niet voor financiële afwikkeling ge il. Gisteravond werd de hande laar opgebeld door de drukker, die 'oorgaf op weg naar Tilburg te zijn geweest, maar wegens een defect aan zijn brommer niet te kunnen komen. Afgesproken werd toen, dat de heer Schouten met zijn auto naar Rijen zou komen en samen met de drukker naar Tilburg zou rijden, waar deze laatste bovendien nog bij een bewo ner aan de Delmerweg moest zijn. Vanuit de auto werd gezamenlijk in het donker naar het aangegeven huisnummer gezocht. Toen de heer Schouten zich voorover boog, werd hij door de drukker onverhoeds met een bijl aangevallen en op het hoofd geslagen. Half uit de auto gestapt, moest het slachtoffer nog meer sla gen incasseren. Op zijn geroep snel den bewoners van de Delmerweg toe. De drukker heeft zich tijdens de ver warring uit de voeten gemaakt. Op verklaringen van het slachtoffer zelf kon de Rijenaar in zijn woning, waar ook diens bebloede kleren wer den aangetroffen, worden gearres teerd. van de Zes nog over de toekomst van Europa te praten zolang men buiten Frankryk en in Nederland in het bijzonder toch niets van de gaul listische opvattingen in dat verband wilde weten. De Franse regering heeft, zo blijkt nu, de brief die 38 eminente Neder landers (onder wie de ex-premiers Drees en De Quay) onlangs aan mi nister Luns hebben gericht niet door het keelgat kunnen krijgen. In die brief werd, zoals men zich herinnert, met nadruk op de gevaren gewezen waarmee een herlevend nationalisme het ideaal van een gefedereerd Eu ropa bedreigt. Het manifest was in direct, maar daarom niet minder duidelyk, op de mentaliteit en de doelstellingen van president De Gaulle gericht. In Parijs verwijt men bovendien minister Luns, dat hy aan deze brief openly ke instemming had betuigd en men citeert verder met grote ont stemming zyn uitspraak dat „de zes ministers zich alleen maar akkoord zouden kunnen verklaren om hun verschil van mening te organiseren". „France Soir" verzekerde gisteravond, dat de Franse regering niet van plan was in Den Haag tegen deze ministe riële uitlating een officieel protest in te dienen, daar dit vermoedelyk toch maar ongunstig zou worden ontvan gen. Alleen onze andere bondgenoten zouden, zo gaat „France Soir" verder, druk op Nederland kunnen uitoefe nen om het tot betere gevoelens je gens Parijs te brengen en aldus een nieuw rendez-vous der Zes mogelyk te maken. Maar dat ook „France Soir" zich weinig illusies over de be reidheid van die andere landen maakt om zo'n stap in Den Haag te ondernemen, blykt wel uit de laatste zin van zyn beschouwing: „Ce n'est pas pour demain" (dat is nog niet voor morgen). Tot zover onze Paryse correspon dent. Reactie in Bonn Onze correspondent in Bonnschryft: Hoewel de bondsregering grotere zorgen heeft in het Nabye Oosten, kwam het toch als een grote teleur stelling, dat de conferentie over de Europese politieke unie in Venetië niet kan doorgaan. Dit is niet alleen een tegenslag voor de Italiaanse re gering, die het initiatief tot de ver gadering van de ministers van Bui tenlandse Zaken van de EEG-part- ners in Venetië genomen had, het is ook een stap terug voor de regering van kanselier Erhard. Als de kanse lier niet in moeilijkheden met het Nabye Oosten vernikkeld was ge weest, had hij zich met meer energie aan de taak van de politieke unie kunnen wyden, waarvoor hy zich al vroeger ingespannen heeft. Tydens zyn besprekingen met president De Gaulle op het slot Rambouillet in januari van dit jaar had De Gaulle zich in principe voor een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken uitgesproken. Ook het bezoek van de Belgische minister van Bui tenlandse Zaken Paul Henri Spaak aan Bonn scheen de laatste beletselen voor het doorgaan van de conferentie in Venetië te hebben weggeruimd. Spaak had met zyn Nederlandse col lega Luns afgesproken dat de Bene lux alle initiatieven aan Bonn en Parys zou overlaten. In de Bondsrepubliek heeft men de indruk dat president De Gaulle eerst het bezoek van de Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken Gromiko aan Parys op 25 mei wil af wachten. Duitse correspondenten in Parys zyn van mening, dat er banden be staan tussen Frankryks politiek in het oosten van Europa en de plan nen voor de Europese politieke unie in het westen. Een tegenspraak in De Gaulle's houding lykt de Franse eis, dat de verdedigingspolitiek van Europa een integrerend bestanddeel van de poli tieke unie moet zijn. Nederland en ook Italië voelen er echter niets voor binnen de NAVO aan blokvorming te gaan doen. Ook de bondsrepubliek wil zich niet graag vervreemden van de NAVO en daarmee van Amerika's steun, die het voor zijn voortbestaan nodig heeft. BEURSOVERZICHT Internationals gedrukt; KLM zeer vast Amsterdam, 31 maai t Voor de derde achtereenvolgende beursdag hebben de internationale waarden vanmiddag koersafbrokke lingen te zien gegeven. De affaire was wederom minimaal. Van arbi trages ij de ging geen enkele activiteit uit, terwijl het publiek met koop orders vrijwel uit de markt bleef. De geringe verkopen van lokale zyde waren in de meerderheid, waar door alle hoofdfondsen koersdalingen te zien gaven. Kon. Olie lag bepaald zwak op 148.50, tegen gisteren 149.60 als gemiddelde slotprys van de laat ste tape. Philips zakte by na een gul den in tot 149. Unilever was een paar dubbeltjes lager op 129.80. Hoogovens werd op 530 (532) geadviseerd. Na een twee punten lagere opening op 506% zakte Aku verder in tot 504. Deze hoek had wederom van mid denkoers aanbod te lyden. De door de nieuwe Nederlandse regering even tueel te nemen maatregelen op fi- nancieel-economiseh gebied houden de kopers op het Damrak uit d® markt. Men wacht liever af. Ook van buitenlandse zyde ging vandaag geen enkele stimulans voor Amsterdam uit. Wall Street was gisteren vast ge stemd voor de luchtvaartaandelen. KLM had er een flinke uitschieter door 2% dollar hoger te sluiten. Hier door steeg de prys voor dit aandeel gisteravond in Amsterdam tot f 127. Vanmorgen werd oplopend van f 125 tot f 130.50 voor de stukken betaald. Vanmiddag werd de prijs op f 132 geadviseerd. De officiële koers van gisteren was f 120.50. Hier kan dus van een zeer vaste stemming voor KLM worden gesproken. Aandelen Surinaamse Brouwerij, die gisteren ter beurze werden ge ïntroduceerd, werden 20 punten hoger op 300 geadviseerd. De aandelen Arch zyn uit de notering genomen. De scheepvaartsector moest even eens met koersdalingen genoegen ne men. De verliezen bedroegen hier 1 tot 3 punten. Van de leidende cul tures lag HVA lager. De Staatsfond sen waren byna onveranderd. Ook in de lokale afdelingen was wederom weinig te doen. Belangrijke koers fluctuaties kwamen dan ook niet WISSELKOERSEN Amsterdam, 31 maart. Londen 10.04%10.05%; New York 3.59%3.60%Montreal 3.33A-3.33!7,, Parijs 73.45—73.50; Brussel 7.25%— 7.25%; Frankfort 90.50—90.55; Stock holm 70.0870.13Zürich 82.75%— 82.80%; Milaan 57.59%—57.64%Ko penhagen 51.98%—52.03%; Oslo 50.29%—50.34%Wenen 13.93%— 13.94%; Lissabon 12.52%—12.54 y4. Woensdag, 31 maart 1965 ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad g 1.000.- tfed. '64 5% Ned. '64 5 Ned. '58 4% Ned '59 4% Ned. '60-1 4% Ned. '60-n 4% Ned. '59 4% Ned. '60 4% Ned. '61 4% Ned '63 4% Ned. '47 3% Ned. '53 3% Ned. '48 3% Ned. '50 I-n 3% Ned. *54 I-n 3% Ned '55 13% Ned. '55 n 3% Ned. '37 3 Ned. Gb obi '46-3 Ned. doL In. '47 3 Ned. Inv. cert. 3 Indiè *37 A 3 Ned. wonbl. '57 6 N. wonbl. '58-'59 Ned. wonbL '60 4% 91% 83% 88% 82% 81% 82% 82% 86 %x 86% 97% 91H 103% 91H 103% 93% 93A ACTIEVE AANDELEN kmst. Rubber 116% 116% (7er. HVA-my. 147 145 LK.U. 508% 503% Deli My cert. 116.20* 116.20 ïoogovens cert. 532 527 Philips gem. bez. 149.90 148.95 Jnilever eert. 130.10 129.80 Dordtse petr. 675% 670% Kon P (50 f 20) 149.70 148.60 Holl Amer. Lyn 132% 128% Java China Pak. 165% 164% KiM. 120.50 135 Kon Ned. St.boot 131% 129% Kon. Pak et My. 1705 169 Stoomv My. Ned. 131 130 X Niev Goudr eert. 113% 111% 7. Ommeren eert. 242% 243 Kon. Rott. Lloyd 146 141% N. Scheepv. Unie 140% 137% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem. leningen A'dam '47 3% 92% A'dam '48 3% 93 93 R'dam '52-1 4% 91% 93 Bankwezen Bank N.G 85 5% 99% 99fJ Idem '58 5 97% 97 Idem '64 6 97% 97% d N WJ3 '52 4% 94 94 BVG Rspbr. '52 162% 162% BVG Rspbr f500 145% 145% Industr. Obligaties Philips Dol '61 87% VERKLARING DER TEKENS Gedaan en laten 5 Gedaao en bieden Bieden Mm.«. b Premieleningen Alkmaar '58 2% 82% 82% A'dam '53 3 121 A'dam '51 12%.. 85% 85% A'dam '56 I 2% 81% 82% A'dam *56 13 2% 90 91 A'dam '56 Hl '2% 89% 90% A'dam '59 2% 82% 82 Breda '54 2% 80% 81% Dordrecht '56 2% 77% 78 Eindhoven '54 2% 79 80% Enschede '54 2% 80% 81 Oen Haag *5212% 88% 88% Idem n 2% 93 93% R'dam ^2 I 2% 90% 91% fdem n 2% 89 89% tdem '57 2% 86 86% Utrecht '52 2% 99% 100 Z.-Holl. 1957 2% 85% 85^ Zuid-Holl. *59 2% 86 86% 104.50 65.20 18% 237% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen Interunie f50 209 209 Nefo f50,- 105.50 Robeco 234 Unitas f50.- 485 Ver. Bez, v. 94 f 50 130.50 Europa I 10 pb. 500 Alg Bank Ned. 313 Amro 66. Cultuurbank 18 Soli. Bank O eert 240 Med. Mid.bank 110.— ^.VJS. eert785 Industrie Ondernemingen Albert Heyn Berkei's Pat. Borsumy.Wehry Calvé Delft eert. K, Pap. v Gelder 149% K. Ned Grofsm. De Gruyter prefb Soil Constructie 480 x tog. bur. v Bmyv 161 Cnternatlo 306 <t. Kemp en Beg. 148 Kon Zout Ketjen 970 Leldse Wolsj-y 374 vlilller en Co NB 341 7ed. Kabelfabr. 340 Philips pref54.80 Rott. Droogd My 238 EMS 223 Ver MachJabr. 178 Ver Touwfabr. 448 Vihamy 191^ Walvisvaart 87 Wernink's Betrniy 223 Wilton Fyenoord 191 r. wyk - Heringa 120 Saalberg 102 Myn bouw en petroleum 233% 68% 930% 150% Blllton 2de r. Kon. Petr. (f20) 150.— Amer. fondsen Canad Paclflo R. Intern Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Sbel) OU Onlon Paclflo On. States Steel 447% 62% 93% 61% d 38% 77% 43% 58% 41% 53% 92% 60% 37% 76% 100% 100% 43 57% 41% 32% Ex dividend d Exclaim e Laten z

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11