LEIDSCH DAGBLAD Reclame op alle radio- en t.v.-netten in oktober Vietcoiig-bora teistert V.S.-ambassade Saigon 3/4 eeuw Voorlopige toelating nieuwe organisaties Wallace ontvangt groep betogers ENGELSE NAZI IN NEURENBERG GEARRESTEERD Adenauer: „We zijn veel te rijk" MOGELIJK 1646 MILJARD M3 AARDGAS Helbig: „Proces is actie van mijn tweede echtgenote" TWEEDE VICE- PREMIER? +S alles Vlieland Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 30 MAART 1963 No. 31529 Directeur: a A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 355 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Compensatie voor cle pers uit opbrengsten (Van onze parlementaire redactie) Formateur Cals en de fractievoorzitters van de KVP, de PvdA en de ARP hebben volledig overeen' stemming bereikt over de invoering van reclame in radio en t.v. en de toelating van nieuwe omroep' organisaties. Het akkoord, dat in oktober 1965 in werking zal moeten treden voorziet in: Invoering van 24 minuten radioreclame per dag en 15 minu ten t.v.-reclame per dag. De re clame wordt toegestaan op alle radio- en t.v. netten. Het derde FM-radionet zal dit najaar voor gebruik gereed zijn. Voorlopige toelating voo tijd van twee jaar van nieuwe omroeporganisaties op alle radio- en t.v.-netten. De nieuwe omroep organisaties moeten minstens 100.000 leden hebben en krijgen dan een evenredig deel van de radiozendtijd. Aan t.v. zendtijd zullen zij minimaal 2\'2 uur zend tijd per week krijgen. 3. Voorlopige toelating voor de tijd van twee jaar van aspirant omroeporganisatiesminimaal 15.000 leden voor toelating tot de radio en 10.000 voor toelating tot de t.v Voorlopige compensatie voo de pers uit de reclame-opbreng sten. Na uiterlijk drie jaar zal worden bekeken of de compensa 'ies voor het te verwachten verlies reclame voor de pers moei worden voortgezet. Nieuwe omroepwet Het is de bedoeling van formateur Cals, dat tegelijk met de regerings verklaring van het nieuwe kabinet, of spoedig daarna, de Tweede Ka- een nota krijgt, waarin de hoofd lijnen van het overgangsbestel zullen Maart op recordhoogte [Van onze weerkundige medewerker) Gemiddeld eens in de zes jaar geeft naart een zomerdag van 20 graden neer. Op het vliegveld Soesterberg op de Veluwe werd gisteren 22 raden, in de Bilt 21 graden gemeten egen slechts 11 graden in het dicht in de Noordzee gelegen. IJmuiden. Op 24 maart 1945 noteerde de Bilt, ok 21 graden maar voor een war- aere maartdag met 22 graden in de lilt, moeten wij teruggaan tot 30 aaart 1911. Inmiddels is er een aflossing van Ie wacht bij de hoge drukgebieden. hoog boven Duitsland "gelegen ebied met warme lucht trekt weg, evolgd door een nieuw centrum met oude lucht, dat zich bij Schotland ntwikkelt en naar de Noordzee en ikandinavië versterkt. Vanmorgen het koufront al noord-Neder- md binnen. Nog voor de avond zal Ut front de warme lucht hebben erdreven en komen de temperatu- 'eer op 10 tot 13 graden te iggen. Maar het blijft wel vrij onnig. WEERBERICHT Zonnig Iet KNMI vervacht van heden- tot aorgenavond Droog weer met weinig bewolking. ?rij krachtige tot matige wind tus- 'm noord en noordoost. Ongeveer lezelfde middagtemperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). 31 MAART Zon op: 06.18 u.; onder: 19.12 u. Maan op: 06.21 u.; onder 17.18 u. Hoogwater in Katwijk te 2.45 en 14.59 uur. Laagwater te 10.37 en 23.02 uur. Dit aommei bestaat alt 18 pagina's worden uiteengezet. Ook de grondsla gen voor een nieuwe omroepwet zul len in deze nota worden aangegeven. Het ontwerp van de nieuwe omroep wet zelf zal zo snel mogelijk aan de Staten-Generaal worden voorgelegd. Vrij snel na de nota zal het nieuwe kabinet de maatregelen nemen, die de invoering van het overgangsbestel per oktober 1965 mogelijk moet maken. Geen winst De nieuwe omroeporganisaties, die toelating krijgen op alle radio- en t.v.-netten moeten rechtspersonen zijn, niet op winst gericht zijn en voldoen aan een cultureel criterium Het ledental, minimaal 100.000 leden Gouverneur Wallace van Alabama neeft er in toegestemd een groep leiders van de burgerrechtenbewe ging te ontvangen. Van 't verloop van dit onderhoud zal het grotendeels afhangen of de toestand in de staat verbetert of dat de huidige moei lijkheden zullen voortduren. Wallace zou vandaag met de lei ders van de burgerrechtenbeweging spreken. Een welingelichte zegsman verklaarde, dat het hier in wezen dezelfde groep mannen betreft die Wallace donderdag na de demon stratie voor het kapitool niet te spreken kon krijgen. In Neurenberg is de 22-jarige En gelsman Mike Henry Passmore ge arresteerd, op beschuldiging van „het iti gevaar brengen van de Westduitse staat". Officieel is in Karlsruhe meege- gedeeid, dat Passmore zondag is ge arresteerd, nadat hij 200 pamfletten met een portret van Hitler, met daa ronder de woorden ,.Hij had toch gelijk", West-Duitsland had binnen gebracht. Fassmore was vorige week woens- tg via Oostende en Bonn naar Neu renberg gekomen, waar hij een ont moeting had met bestuursleden van de rechse jeugdorganisatie „Bundes- heirrattreue Jugend". moet bestaan uit werkelijke leden: personen, die minimaal vijf gulden per jaar contributie betalen en zijn ingeschreven bij de dienst voor luis ter- en kijkgelden. Zolang er geen omroepwet is, wordt de zendmachti ging aan deze nieuwe organisaties verleend voor de duur van de over gangsperiode met een maximum van rwee jaar. De nieuwe aspirant-omroeporgani saties (dat zijn omroeporganisaties die nog moeten groeien) moeten min stens 15.000 leden of contribuanten hebben, als zy radio-uitzendingen willen verrichten en 10.000 als zij te levisie-uitzendingen willen maken. Ook zij krijgen een zendmachtiging voor de tijd van met maximaal 2 jaar. Na die tijd kunnen zij slechts blijven uitzenden ais zij zijn uitgegroeid tot minimaal 100.000 leden of contribuanten. Het akkoord voorziet ook in de toe - lating van nieuwe zendgemachtigden, die geen volledige omroep willen wor den. Deze organisaties hoeven niet aan een getalscriterium te voldoen. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal tijdens de overgangsperiode beslissen of zij voor een zendmachtiging in aanmerking kunnen komen. Hij zal daarover van te voren de Tweede Kamer inlichten. Slot pag. 2 In de Zuidvietnaniese hoofd stad Saigon is vanochtend een bom van de Vietcong nabij de Amerikaanse ambassade ont ploft, waardoor tenminste drie (en vermoedelijk zelfs zes) Ame rikanen en tien Vietnamezen werden gedood. De plaatsver vangend ambassadeur, Alexis Johnson, kreeg snijwonden in het gelaat door glassplinters. Tot de Amerikaanse slachtoffers behoren een secretaresse en twee leden van de militaire po litie, beiden negers. In het vijf verdiepingen hoge gebouw werkten 150 personen. Velen van hen werden naar ziekenhui zen vervoerd, nadat zij door rondvliegend glas en steen wa ren gewond. De bom zou door twee per auto naar het ambassadegebouw zijn gebracht. Zij stopten in een zij straat bU het gebouw. De bewakers zouden enige malen op hen hebben geschoten. In elk geval ontplofte de bom kort na de aankomst van de auto. Een van de Vietcong-terroris- ten werd gedood, de andere werd ge arresteerd. De wacht bij alle Ameri kaanse installaties in Zuid-Vietnam is terstond verdubbeld. In de afge lopen maanden heeft de politie ver scheidene bomaanslagen op het am bassadegebouw verhinderd. De vorige week nog werden twee Vietcong-ter- roristen aangehouden toen zij Sai gon op een scooter binnenreden, die beladen was met explosieven en mee zij op weg waren naar de ambassade. Als de Chinezen gaan meedoen in de stryd in Vietnam, moeten zij er niet op rekenen, dat de Amerikanen zich. zoals in Korea, zullen onthou- van regelrechte aanballen op Chmees gebied. Evenmin is er dan reden aan te nemen, dat Amerika geen kernwapens zal gebruiken. Dat is de dreigende boodschap, die presi dent Johnson via ambassadeur Cabot Lodge in de Poolse hoofdstad War schau heeft laten overbrengen aan de afgevaardigden van Peking, aldus .eemt onze correspondent in Washington uit zeer goede bron. Deze boodschap is vooral bedoeld om te voorkomen, dat zich herhaalt wat tijdens de Koreaanse oorlog gebeurde, toen de Chinezen via Westelijke di plomaten vernamen, dat de Ameri kanen in geen geval directe atoom- aanvallen op China zouden doen en daardoor moed vatten om hun hon derdduizenden „vrijwilligers" naar het Koreaanse front te sturen. Bo vendien volgt president Johnson hiermee de raad op van oud-presi dent Eisenhower, die ervan overtuigd is, dat de Chinesen voorzichtig zul len zijn als zij weten, dat Washing- tort' bereid is tot het uiterste te gaan. Volgens Eisenhower schikten de Chi nezen zich in 1952 ook in een vre desregeling voor Korea, nadat hun was duidelijk gemaakt, dat de nieu we Republikeinse regering er niet voor zou terugschrikken atoombom men tegen China te gebruiken. Gisteren hebben 42 gevechtsbom menwerpers van de Amerikaanse vloot een radarstation op het eiland Bac Long Vi in Noord-Vietnam aan- Koffiemelk vier cent duurder (Van onze Haagse correspondent) De koffiemelk wordt vier cent per liter duurder. Vermoedelyk maan- Het Produktschap voor Zuivel moet deze prijsverhoging, die een uit vloeisel is van de jongste tarief- maatregelen van het departement van Landbouw (ook boter werd daardoor duurder) morgen nog in besloten vergadering bespreken. Er is echter reeds overleg over met Economische Zaken. Ook melk, pap, vla, yoghurt, enz. zul len vermoedelijk in prijs omhoog gaan, maar wat later in het jaar. Deze prijsverhogingen zullen om de cent per liter schommelen. Hoeveel maandag precies het flesje koffiemelk duurder wordt is moei lijk te zeggen, gezien o.m. de uit eenlopende inhoudsmaten. gevallen, waardoor aanzienlijk scha de werd aangericht. Het was de tweede Amerikaanse aanval op dit doel, dat het meest noordelijk is ge legen sinds Amerikaanse en Zuid- vietnamese vliegtuigen op 7 februari met aanvallen op Noord-Vietnam zijn begonnen. Ook vorige week vrij dag is dit doel bestookt bij de twaalf de aanval op Noord-Vietnam. Het eiland ligt 225 km ten zuidoosten van Hanoi en op 160 km ten zuiden van het Chinese vasteland. 9 Slot pag. 2 Ex-kanselier Adenauer heeft gis teren beweerd, dat zijn mede-Duit sers in de rest van de wereld onpopu lair zijn, omdat ze te veel geld heb ben. De andere mensen mogen ons niet bijzonder, zei hij, omdat wij voor hen te rijk zijn. Zouden we zwakker en armer zijn, dan zouden wij de sympathie van de rest van de wereld genieten, maar zoals het au is, zijn wij te rijk en daarom onpo pulair. Adenauer maakte deze opmerkln- :n in zijn openingsrede voor het 13de jaarcongres van de christen democratische Unie het laatste de algemene verkiezingen van 19 september. Aangezien er zo weinig sympathie >or de Duitsers is, zo zei Adenauer, moet iedere Duitser die deze zomer het buitenland gaat zijn best doen om de goodwill van buitenlan ders aan te kweken. Adenauer riep verder op tot grote- eenheid in de party en meer strijdlust voor de verkiezingen. De kiezers moet worden verteld, dat de christen-democraten een party zyn „conservatieve vooruitgang". Een de bewyzen hiervoor is de auto baan die door heel het land loopt en die Adenauer „een produkt van onze party" noemde. Een door de aardbeving in Chili geteisterd huis in het dorp je Nogales, dat vrijwel geheel met de grond gelijk gemaakt werd. (Van onze Haagse correspondent) Aan thans aangetoonde zekere, waarschijniyke en mogelijke hoeveel heden bij elkaar, zit er in Nederland ruim 1646 miljard kubieke meter aardgas in de grond. Dit heeft de geologische dienst neergelegd in een rapport dat minister Andriessen ter kennisne ming aan het parlement heeft toe gestuurd. Deze inlichtingen had di demissionaire bewindsman de Twee de Kamer toegezegd, na de vragen van dr. Vondeling, die onlangs als vermoedeiyke capaciteit van alleen al de noordelijke gasvelden 4000 miljard kubieke meter noemde, De Geologische Dienst geeft i volgende cijfers voor de concessie- Groningen: met zekerheid aange toond 1106 miljard kubieke meter, waarschijnlijk nog 407 miljard kubie ke meter meer en mogelijk nog eens 4,8 miljard daarenboven. In Friesland, Drente en Noord- Holland tezamen, waar dus ook anderen dan de Nederlandse Aard olie Maatschappy gas hebben aan geboord: met zekerheid 38.25 mil jard kub. meter, vermoedehjk nog eens 34,05 miljard extra en mogelijk nog 56 miljard kubieke meter. De kwalificaties „zeker", „waarschijn- ïyk" en „mogelijk" worden altyd gebruikt om de mate van zekerheid bij het aantonen aan te geven. Ertch Helbig, die een van de be- langrykste assistenten van oud-kan selier Adenauer is geweest, heeft zich gisteren in Karlsruhe onschul dig verklaard aan de tenlastelegging, dat hij staatsgeheimen aan de in lichtingendienst van een Oosteuro pees land heeft doorgegeven. Volgens de aanklacht overhandig de Helbig by ontmoetingen met con tactpersonen in verscheidene West duitse steden, alsmede in Neder land en Zwitserland, foto's en ori ginele documenten over de politiek van zyn land in economische, bui- tenlendse en militaire aangelegen heden. De federale openbare aanklager beweert, dat Helbig zyn verraderly- ke betrekkingen met het Oosten heeft onderhouden van het najaar 1955 tot 29 septeqjber 1963, de dag waarop hy werd gearresteerd Helbig, gewezen lid van de nazi partij waarby hy' zich in 1930 aan sloot, heeft de tenlastelegging bot weg ontkend. Hy beweert dat het proces het gevolg is van „een actie van myn tweede echtgenote om my te vernietigen". Helbig verklaarde gisteren dat hy nooit actief partylid is ?eweest en dat hy een taak heeft vervuld op propaganda-afdeling van Josef Goebbels, omdat hy een zwak had voor Duitse letterkunde Hy was uitgenodigd op de kanselary te ko men werken door dr. Hans Globke, de rechterhand van Adenauer. Hel big had Globke in de oorlog op het ministerie van Binnenlandse Zaken leren kennen. Globke werd als getui ge in het proces-Helbig genoemd, doch de openbare aanklager deelde mee dat de voormalige staatssecre taris zich op het ogenblik „om ge zondheidsredenen" in -ortugal op houdt en niet voor het proces zal terugkeren. Kabinetsformateur mr. Cals heeft gisteren in Nieuwspoort in Den Haag met de parlemen taire pers gesproken over zijn formatiepogingen. Op de voor grond de heer Lammers van de Rijks Voorlichtings Dienst. (Van onze parlementaire redacteur) Formateur Cals hoopt voor Pasen zijn kabinet gereed te hebben. Hij gaf gisteravond een kans van één op vier. Als hij het met de drie fractievoorzitters eens is over de kernpunten voor het regeringsprogramma acht hij zijn eigen kansen wat groter. Maar, zo zei hij gisteravond, ook bij de zetelverdeling kan de for matie nog mislukken. Dat is bij vorige formaties wel gebleken. De formateur liet gisteravond door schemeren dat hy voor het bereiken van een goed evenwicht in de zetel verdeling denkt aan de instelling van meer dan één vice-premierschap. Het kabinet-Marijnen kende slechts één vice-premier. Gezien de toespeling van mr. Cals is het denkbaar, dat er nu een tweede vice-premier wordt benoemd, waardoor alle drie partyen deel zouden kunnen hebben in de dagelykse leiding van het kabinet. Als een K.V.P.-er premier wordt, dan kunnen dus naast hem een so cialist en een anti-revolutionair als vice-premier worden benoemd. Hoewel mr. Cals het optimisme over zyn pogingen duidelyk wil tem peren, twyfelen er maar weinig aan zijn succes. dienden wij mensen met tuinen, vogels, honden en poesen, kip pen, duiven en konijnen; mensen met een hobby KOOP-FEEST 75 voordeelaanbiedingen, vele artikelen met een speldje. Uit één van onze afdelingen: bij aankoop van een honde halsband en -riem, een mooi N AAMHARTJE (praktisch) GRATIS. Nieuwe Rijn 50 Tfn 20824 (01710) (9uc/ 9lu te-uwo Door het studentengezel schap Arena Studiosorum al hier werd W oensdagavond een wapenstrijd gehouden in de gymnastiekschool. daartoe gedecoreerd en opgeluisterd door de muziek van de schut- terij. Dezer dagen is in York- shire een vrouw van I05 jare f overledenhare moeder had den leeftijd van 106 jaren be reikt toen zij stierf en hare grootmoeder moet 140 jaren oud geworden zijn.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1