Kerk in Selma nu open voor blanken en negers HALF ZWAAR - HEEL LEKKER VOORZIENINGEN AAN SLACHTHUIS Succes voor jeugdige ruiters uit Leiden Goed toneel van Grunnegerlaand Bronzen hutspot en kletskoppen voor H.B. Gordon Walker voor bemiddelingspoging naar Hanoi en Peking Opgericht 1 maart 1860 Maandag 29 maart 1965 Tweede blad no. 31528 In E. E. G. -verba nel Zoals bekend richtte het raadslid, de heer A. Versnel (PvdA), zich on langs met enkele vragen tot het Col lege van B en W Inzake de aanpas sing van het Leids Openbaar Slacht huis aan de met ingang van 1 juli a.s. van kracht wordende EEG-bepalin- gen. B en W delen daarop thans mee, dat bij K.b. van 28 januari j.l. bij de Tweede Kamer een ontwerp van wet tot wijziging van de Veewet is inge diend. Met deze wetswijziging wordt beoogd de uitvoeringsvoorschriften aan te passen aan een tweetal door de Raad van de EEG. In zijn vergade ring van 26 juni 1964 vastgestelde richtlynen, onderscheidenlijk inzake veterinaire vraagstukken op het ge bied van het intra-communautaire handelsverkeer in runderen en var kens en inzake het gebied van het intra-» taire handesverkeer in vers vlees. Op grond van de voorgestelde nieu we artikelen 67, 68 en 69 van de Vee wet zal de minister van Landbouw en -Visserij eisen kunnen stellen met betrekking tot veemarkten, slacht huizen en vleesverwerkende inrich tingen, waar vee, vlees of vleespro- dukten worden verhandeld, resp. be handeld, bestemd voor de export. In het bijzonder zullen deze eisen gelden ten aanzien van de export naar lan den, welke bij de EEG zijn aangeslo ten. De voonvaarden, waaraan zal moe ten worden voldaan om vlees uit een bepaald slachthuis te mogen uitvoe ren, zullen zich niet beperken tot ma teriele eisen ten opzichte van de slachthuizen, doch zullen evenzeer betreffen de gelegenheid tot koelen, de wijze van keuren en slachten, de hygiëne en het vervoer van vlees. Geschikt voor exportslachtingen Het stemt B en W tot voldoening, dat ten aanzien van het Leidse Open baar Slachthuis dank zy de grote investeringen, welke sinds 1958 zijn tot stand gebracht en die er toe strekten om deze inrichting te mo derniseren en geschikt te maken voor exportslachtingen thans zal kun nen worden volstaan met enige aan vullende voorzieningen en verbeterin gen. Een dezer dagen heeft de directeur van de Veeartsenij kundige Dienst B en W bericht, dat, teneinde het Open- Studenten-bridge (Van onze bridgemedewerker) In Leiden eindigde zondag de 2de en tevens laatste ronde van de wed strijden om het nationale kampioen schap voor bridge-paren van de Nederlandse Studenten Bridgebond. Nummer 1 werden de heren Deboer Koo (Amsterdam) met 275 punten bij een gemiddelde van 220 punten. De Groningers ReitsmaKrijgs- veld eindigden op de tweede plaats met 255 punten. Twee inbraken De Leidse politie hield in de nacht van zaterdag op zondag twee inwoners van Leiden aan, die ken nelijk in een dorstige bui verkeerden. Een 21-jarige schilder en een even oude zeeman ontvreemdden namelijk uit de kelder van de Stadsgehoor zaal vijf flessen wijn en een fles brandewijn. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd ingebroken in de ge meenteschool „De Valk" in Leiden. Door het inslaan van een ruit wist men zich toegang te verschaffen tot het gebouw en toen eenmaal sleutelbos was gevonden, werden alle schoollokalen doorzocht. Uit spaar- busjes wordt vijftig gulden vermist. VOLA bezichtigde Diaconessenhuis De leden en donateurs van de Ver eniging van oud-leerlingen van de Ambachtsschool hielden zaterdag een excursie naar het Diaconessenhuis in Leiden. Daar werden zij rondgeleid en voorgelicht door het hoofd van de technische dienst van het ziekenhuis, de heer J. Hoebert die met behulp van een maquette verschillende tech nische details uiteenzette. Bijzonder interessant waren de keuken, 1 6erij, liftmachinekamers en de c pressorruimte, het ketelhuis en solarium. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN hanr dr van K. van den de Boer; Wilhelmus Jo- Samuël Cornells, zn van C. Denis en I. R. Vollmer; Klazina Cornelia, zn van Ouwehand en H Kraljenoord; Cor- baar Slachthuis in overeenstemming met de hierboven vermel de richtlijn inzake gezondheidsvraag stukken op het gebied van het intra communautaire handelsverkeer in vlees, nog de navolgende voor zieningen dienen te worden getrof fen: 1. verbetering darmlokaal var kens; 2. verbetering darmlokaal run deren; 3. vernieuwing vloer runderhal verbetering van deuren, tafels nodig van andere inven taris, alsmede van muren en vloeren. De onder 1 en 4 genoemde voorzie ningen, waarvoor de Leidse raad in het verleden kredieten beschikbaar heeft gesteld, zijn reeds in uitvoering, terwijl de verbeteringen sub 2 en 3 zijn begrepen in de investeringen, aarvoor de raad in zijn vergadering m 22 maart j.l. een krediet voteerde. Aangezien de uitvoering van de te treffen voorzieningen een zekepe tijd vordert, laat het zich aanzien, dat de aanpassing van bepaalde onderdelen het bedrijf aan de nieuwe bepa lingen op 30 juni a.s., zijnde de da tum, met ingang waarvan volgens het wetsontwerp de gewijzig de wetsartikelen in werking zullen treden, nog niet geheel zal zijn vol tooid. B en W hebben evenwel reden te veronderstellen, dat voor een volledige aanpassing een redelijke overgangstermijn zal worden toege staan. De Vereniging van Nederland- Gemeenten heeft in een adres d.d. 9 maart j.l. aan de leden en plv.- leden van de Vaste Commissie voor Landbouw en Visserij van de Tweede Kamer der Staten-Generaal de vast stelling van een zodanige overgangs termijn krachtig bepleit. Tenslotte zal nog nader moeten worden overwogen, of de nieuwe be palingen een uitbreiding van de vete staf van de vleeskeurings dienst nodig zullen maken. Prijsuitreiking Proefwerk Het Rijnlands Lyceum in Wasse naar zal de eerste prijs van honderd gulden, waarmee het de door het „Leidsch Dagblad" uitgeschreven schoolkrantenwedstrijd heeft gewon nen, investeren in een expositie over China. De school heeft een zekere faam verworven met het organiseren van tentoonstellingen over een be paald onderwerp (de laatste keer was dat de politie), die geheel worden voorbereid door werkgroepen van leerlingen. De tentoonstelling over China zal nu (nog) royaler kunnen worden opgezet dan aanvankelijk de bedoeling was. De hoofdredactrice van „Scheeps- praet" vertelde dit op een informele bijeenkomst in restaurant v. d. Heij den, waar zaterdagmiddag de prijzen van de schoolkrantenwedstrijd „Proefwerk" werden uitgereikt. Het Christelijk Lyceum in Leiden („De Naprater") zal de 75 gulden waaruit de tweede prijs bestaat, ge bruiken om de schoolbibliotheek te versterken. Het Sint-Agnes Lyceum in Leiden zal de derde prijs ad 50 gulden geheel ten goede laten komen aan de schoolkrant „Oase": de redac tie zal zich een tekenpen en een elek trische lichtbak aanschaffen. „Lucifer" van de Alphense Lyceïs- tenvereniging VeVo en „Reveille" van de MMS Huize Bijdorp in Voorscho ten kregen beide een eervolle vermel ding, welke met 25 gulden werd ge honoreerd. De Alphense lyceïsten willen er een literair nummer van hun schoolkrant van financieren, ter wijl de Voorschoter meisjes van het geld „een kunstvoorwerp" voor de prijzenkast van de school willen ko pen. Zoals bekend hadden wij ten aan zien van de schoolprijzen als voor waarde gesteld, dat de gewonnen geldbedragen in de een of andere vorm aan de schoolgemeenschap ten goede zouden komen. Dit gold uiter aard niet voor de individuele bekro ningen boekenbonnenwelke het persoonlijk eigendom van de win naars werden. pruivi Ds. King ijvert voor economische boycot van staat Alabama Voor de eerste keer zijn giste ren in Selma (Alabama), bij wij ze van proef, negers toegelaten in een protestantse kerk, die voorheen alleen voor blanken toegankelijk was. Van de kant van de blanke kerkgangers is niet geprotesteerd en de kerk zal nu voortaan openstaan voor bei de rassen. Het Amerikaanse ministerie van Justitie bereidt scherpe maatregelen voor tegen de Ku Klux Klan, de ge heime organisatie die ijvert voor rassenscheiding, teneinde de terreur van deze beweging uit te bannen. Begonnen zal worden met een ver bod op het dragen van de kenmer kende kleding, een witte kap en be paalde gebruiken, zoals het branden van kruisen. Een uit 12 ruiters bestaande equipe van de circa 15 maanden geleden opgerichte jeugdafde ling van de Leidse Rij- en Jacht club Rijksuniversiteitsmanege) behaalde in december een fraaie dressuur-overwinning op de jeugdéquipe van de Haagse Hu- bertusmanege. In de Leidse Universiteitsma nege werd gisteren onder vrij grote belangstelling de revan- che-dressuurwedstrijd gehouden. Daar de 6 beste individuele dres- suurprestaties (zowel in de uit- als thuiswedstrijd behaald) beslissend waren voor de uiteindelijke aanwij zing van de beste équipe hadden de (Advertentie) Om misverstand te voorkomen naar aanleiding van een uitzen ding van de T.V. op vrij dag - 1. De Vries Centramarkt ver koopt ook diepvries, doch wij kopen alleen bij 1ste klas fabri kanten (en dat zijn geen klein tjes). 2. Bovendien door onze zeer grote omzet (ook in diepvries) steeds vers. Steeds verse diep vries betekent by De Vries we kelijks, doch de meeste artikelen dagelijks vers. 3. En het belangrijkste is, dat bij De Vries overwegend vakmensen werken, die niet alleen voor hun geld, doch ook voor hun hobby werken. Daardoor krijgt elk artikel bij ons de juiste behan deling. Dit moesten wij U even meedelen, daar de T.V.-uitzen- ding wel zeer goed was, doch er gens zou U de angst kunnen krijgen om diepvries-artikelen te kopen. DE VRIES CENTRAMARKT. Waar Kwaliteit Voordelig is. Haarlemmerstraat 164 - Leiden. Haagse jeugdruiters zich extra goed op de return wedstrijd voorbereid. De extra inspanning van de Leidse ploeg- werd echter met succes be kroond. Wel kende de jury ditmaal de 6 prijzen voor de beste indivi duele dressuurprestaties er vier aan de Haagse jeugdruiters toe, maar het aantal punten, dat Jolien Kaptein met Tünder (1ste prijs) en Joep Ave- zaat met Wicklow (zesde prijs) voor zich lieten noteren was ruimschoots voldoende om de verkregen voor sprong te behouden. De jury kende ditmaal de 6 eerste plaatsen aan de navolgende combi naties toe: 1. Jolien Kaptein met Tünder (Leiden); 2. Tjietske v. d. Sluys met Tünder (Den Haag); 3. Maretta Box Stevens met Fox Hunter (Den Haag); 4. Barbera Hulskamp met Tünder Den Haag)5. Thera van der Poel met Bunny (Den Haag)6. Joep Avezaat met Wicklow (Leiden). In beide wedstrijden werden in to taal de drie beste individuele presta ties geleverd door: 1. Jolien Kaptein (Leiden)2. Thera v. d. Poel (Den Haag)3. Winnifred Melai (Leiden) N.C.R.V. niet naar Duivenvoorde Verwacht wordt, dat het de com missie voor anti-Amerikaanse activi teiten van het Huis van Afgevaar digden binnenkort volmacht zal ver lenen voor een formeel onderzoek naar het genootschap. Men schat het aantal leden van de Ku Klux Klan op tussen de 50.000 en 65.000, terwijl er tussen de 16.000 en 20.000 actieve sympathiserenden zouden zijn. Men acht het gevaar aanwezig dat de klan zal „onderduiken". Er is reeds gezegd, dat het vennootschap voorbereidingen heeft getroffen zijn leden onder te brengen in schietver enigingen of zelfs in een kerkgenoot schap. Leden van de Ku Klux Klan heb ben gisteravond in het district Duval in Florida hun revolvers leeggescho ten op afbeeldingen van president Johnson, ds. King, de minister van Justitie, Katzenbach, rechters van het hooggerechtshof en van de plaat selijke sheriff, die bij hen niet be mind is. Ds. King heeft in San Francisco gezegd dat hij zal oproepen tot een nationale economische boycot van de staat Alabama. „Ik zal alle vakver enigingen vragen geen produkten uit Alabama te vervoeren. Alle Ameri kanen zal ik verzoeken geen produk ten uit die staat te kopen", aldus ds. King in een t.v.-interview. Tweede Selma De gouverneur van Louisiana, John McKeithen. is zaterdag per vliegtuig naar Jonesboro gegaan om daar met de plaatselijke negerleiders te bid den en bij hen aan te dringen op matiging. In dit stadje, waarvan negers hebben gezegd dat het wel licht een „tweede Selma" zal worden, zijn betogingen gehouden, nadat twee hoofdzakelijk door negers be zochte scholen waren afgebrand. „Men heeft mij gezegd dat ik niet zal kunnen worden herkozen, als ik hierheen zou komen", aldus de gou verneur, die verzekerde dat het onderzoek naar de oorzaak van de branden wordt voortgezet. Het was nog nooit gebeurd dat een gouver neur van Louisiana een dergelijke stap heeft gedaan. Broeinest van ongedierte Bij de vele door Uw Blad reeds ge signaleerde gevallen van openbare stadsverontreiniging, valt het niet moeilijk er nog één te voegen. Het is by de oprit van de nieuw te bouwen brug over de Zijl, in de omgeving van de Abraham Crijnsenstraat. Langs het volkstuincomplex „Ons Buiten" loopt een sloot die als openbare vuil stortplaats wordt gebruikt. De sloot is thans een dorado voor ratten. Zou den wij enerzijds tot de bewoners van dit stadsdeel de dringende oproep wil len plaatsen „Houdt uw stad rein", anderzijds zouden wij het op prijs stellen indien het gemeentebestuur en onze kinderen van dit broei nest van ongedierte wilde verlossen. H. den Hartog, Leiden. Jkvr. L. H, barones Schimmelpenninck v. d, Oye overleden In de ouderdom van 73 jaar Is in de nacht van zaterdag op zondag na een langdurige ziekte, die zij moedig heeft gedragen, overleden jonkvrou- we Lvdelphine Henriëtte baronesse Schimmelpenninck van der Oye. Zij was X rouwe van Duivenvoorde, Voor schoten en Veur en hofdame hono raire van H.M. de Koningin. De bij zetting van het stoffelijk overschot 5n liet familiegraf op het kerkhof '•an Voorschoten zal geschieden de rouwdienst in de hervormde kerk, welke om twee uur begint. Jarenlang heeft zy met haar broer W. A. A. J. baron Schimmelpen ninck van der Oye, die in 1957 over leed, samengewoond op het bekende kasteel Duivenvoorde. Zij was zeer gehecht aan dit landgoed met zijn prachtige boomrijke tuinen en om liggende landerijen. Op 12 april 1960 werd door haar de Stichting Duivenvoorde opgericht, die ten doel heeft het kasteel in zijn oorspronkelijke staat te behou den. De baronesse deed dat om ge stalte te geven aan een wens van haar overleden broer. Men was vele jaren bezig geweest met de resttau- ratie van dit zo fraaie kasteel. Dit zo rijk met historische schat ten en kostbare famüiebezittingen ingerichte kasteel werd daarna ter bezichtiging opengesteld. Talrijke rondleidingen zijn er de laatste ja ren gehouden. Ook voor Voorschoten heeft baro nes Schimmelpenninck van der Oye 1 in haar leven veel gedaan. Nog deze N.C.ReisV. hedenavond naar Kasteel maand schonk zij een zeer belang- i Duivenvoorde in Voorschoten niet I rijke gift voor het plaatsen van een i doorgaan. carillon in de dorpstoren. „Laifde en Ziuidloaiclennaart" De vereniging „Ons Grunneger laand" hield zaterdagavond in dit seizoen haar laatste grote toneel avond in „Den Burcht". Opgevoerd werd „Laifde en Zuudloardermaart". Een gezeten herenboer (de heer Bult) die zichzelf wel op een hoger plan plaatst, maar wat manieren aangaat toch nog altijd de boer blijft, wil niet hebben, dat zijn doch ter (mevr. Koster) met z'n knecht (de heer Boekholt) naar de kermis gaat. Zelf gaat hij met een vriend (de heer Tooms) er wel naar toe. Na verwikkelingen en met goedvin den van de moeder (mevr. Holvast) gaan dochter en knecht toch naar de kermis. Ook de andere knecht (de heer Koster) gaat naar de kermis. Deze knecht had een heel moeilijke rol, maar deze werd goed gespeeld. Mevr. Bult vertolkte de rol van de meid en de heer Broekhuizen, die als meester de boer kwam vertellen, dat hij als president-kerkvoogd ge kozen was. was geknipt voor deze rol. De spelers brachten hun rollen zeer goed en verstaanbaar. Ook de regisseur, de heer Holvast, komt lof toe, omdat hij de spelers tot zulk goed spel heeft weten te brengen. Het spel heeft beslist aan kwaliteit gewonnen. Afgevaardigden van zus terverenigingen uit Dordrecht, Rot terdam, Delft en Den Haag waren aanwezig, omdat, dit stuk gebracht werd in het kader van een wed strijd met de zusterverenigingen. De jury bestond uit: mevr. Kugel, n Lutz en de heer Buiskool. Na officiële gedeelte werd de avond be sloten met dansen op muziek zorgd door de heren Jan Meerpoel en Cock Ernst. Ook het Leids Kamerorkest de heer J. Trouwee zorgde voo gezelligheid voor en tussen de be drijven door. Op 23 april volgt nog een avond, verzorgd door de zuster vereniging „Delft" met een cabaret' voorstelling. GROTE ZEGE VOOR TSJOMBE De Conakat party van de Kongo lese premier Moise Tsjombe heeft bij de parlementsverkiezingen in het gebied van Elisabethstad een klinkende overwinning behaald: zU erzamelde 17.507 stemmen of 68 pro cent van het totaal op zich. De grootste rivaal van de Cona- it. öe Baloebaket-partij kreeg slechts negen procent van het totaal de locmoembistissche beweging zes procent. De rest van de stemmen werd verspreid over tientallen kleine partijen en individuele kandidaten. Tsjombe kreeg persoonlijk 14.125 voorkeurstemmen plus 1.262. stem men op de partij. De provincie Oost-Katanga, waar in Elisabethstad ligt, heeft recht op zeven zetels in het parlement. Als het binnenland van de provincie het voorbeeld van Elisabethstad volgt, lijdt het weinig twijfel of de zeven zetels zullen naar de partij van Tsjombe gaan. Inmiddels zijn de voorzitter van de verkiezingscommissie in Leopold- stad en zijn plaatsvervanger gear resteerd. Zij worden beschuldigd van sabotage. Minister van Binnenland se Zaken Moenongo had eerder ver klaard dat de commissie de verkie zingen onvoldoende heeft voorbereid, waardoor vele kiezers urenlang moesten wachten. 0__i M. Bos; P. Kempeneers en P. J. van Eijgen. GETROUWD N. Ligtvoet en J. R. A. van Zeist; C. Ginjaar en M. M. Vogelaar; H. J. M. Wassen en G. C. Walter. OVERLEDEN A. van Wijk, 55 Jr, man; R. M. M. Baanstra, 75 Jr, Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doet. ex. Ned. recht de heren J. M. de Jonge (Amersfoort) en W. C. de Jong (Den Haag)kand. ex. klassieke taal- en letterkunde mej. M. Hepp (Rötterdam)semi- artsex. de dames E. v. Adelsbergen (Arnhem); A. L. Locher (Oegst- geest)J. M. E. Niël (Oegstgeest)B. E. T. Bruning-Patay (Leiden) en de heren P. H. E. Berghuis (Leiden) H. Evenblij (Den Haag); R. v. Eijk (Katwijk) en dr. J. M. G. Kauer (Den Haag)artsex. mevr. A. Wes- tendorp-Meulenberg (Middelburg) en de heren L. E. M. Kleipool (Mon ster) K. J. Roelofswaert (Den Haag); F. H.:Stadler (Leiden) en D. J Zwart (Leiden). Onze stadgenoot, de heer C. L. Matze, is aan de Vrije Universiteit in Amsterdam geslaagd voor het kandi daatsexamen economie. LEIDS GESCHENK De afdeling Leiden van de A'.C.ReisV., die met zo veel enthousiasme als gastvrouxoe op trad van de landelijke jaarverga dering van deze reisvereniging heeft daar zaterdag een blijvend aandenken aan verbonden. Na mens de afdeling bood de heer H Vogel de bondsvoorzitter, prof. dr B. Meulenbeld, een grote bronzen hutspot, compleet met wortelen en uien, aan. Een typisch Leids geschenk, dat een plaats zal vin den in de bestuurskamer van het Haagse hoofdbureau. Later op de dag men kwam in de Stadsgehoorzaal bijeen had het Leidse bestuur voor de dames van de hoofdbestuursleden nog een echt Leidse verrassing in petto: alle da mes ontvingen een doos Leidse klets koppen. avond en algemene jaarvergadering dankte prof. Meulenbeld de Leidse i 10- radljs 30-42 per FAMILIEBERICHTEN (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Marinus Aart Pieter, zv.. v. ReesDe Zeeuw, Sliedrecht; Cor- nelie Elisabeth d.v. v. BolDodeman, Odijk. Overleden: dr. A. L. C. Palies, Baam; S. Zoeteman, 86 jr, Zuidland; A. v. Dis 60 jr., Rotterdam; M. J. Hib- beler, 95 jr, Amsterdam. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 29 maart andijvie 81-99, snijbonen 2.80-3.90, kroten, gekookt 40, prei 40-55, rabarber 80-108, spinazie 41- 73. stoofsla 35-42, spruiten 60-97, kom kommers 83. tomaten 2.80-3.95, uien picklers 30-44, waspeen 17-26, witlof 50-85 per 100 kg. komkommers 25-68 afdeling hartelijk. Na enkele ondergeschikte opmer kingen, o.a. over de vestiging van meerdere correspondentschappen en de oprichting van nieuwe afdelingen er zijn er thans 22 werden jaar verslag en bestuursbeleid goedge keurd. De bestuursverkiezing had tot re sultaat, dat de heren mr. R. H. van Houten in Amsterdam en J. Vos in Den Haag herkozen en dat in de va cature van de heer R. P. Baas de heer P. Taekema in Den Haag werd gekozen. Als plaats van de volgende alge mene jaarvergadering werd Leeuwar den aangewezen. Na een slotwoord van de voorzitter „aan Leiden nogmaals dank voor de vriendelijke ontvangst", keerden al len aan het einde van de middag vol daan huiswaarts. 1-3.40, A2 2.40-5.90, BI 6.90-9.20, Cl 90-2.50. C2 30-1.00. andijvie 65. Aan voer waspeen 117.000 kg. RIJNSBURG. 27 maart Am. An jers: Sim rood. wit. roze, Arthur alles 25-32, Narcissen koude grond 250-400. Anemonen 600-900, Tulpen: Pink At traction 200-220, v. d. Eerden 130-140, Preludium 130-140. Lustige Witwe 140- 160. John Gay 140, Denbola 160-170, Hollands Glorie 200. Edith Eddy 100- 120, Apeldoorn 160-180, totaal 1637. d. Hoeff 120- '-150 per bos. Veemarkt koeien koeien (ct per kg) 430-460, l koieen (id.) 325-335; slachtzeugen (id. varkens (id.) 160-165. Maarschalk Tsjen-ji, de Chinese minister van Buitenlandse Zaken, zegt in een brief aan de regering Noord-Vietnam, dat China be reid is manschappen en oorlogsma- terieel naar Zuid-Vietnam te zenden, aldus meldde het Chinese persbureau Nieuw China gisteren. hina zal al het mogelijke doen aan het heldhaftige volk van Zuid-Vietnam alle hulp te geven die het nodig heeft, ook wapens en oor- nateriaal, en het is eveneens be reid manschappen te zenden om zy zij met de Zuidvietnamezen te strijden als dezen daartoe de wens kennen geven", aldus de minister. Intussen is de ambassadeur van de Verenigde Staten in Zuid-Viet- Maxwell Taylor gisteren in Washington aangekomen. Bij aan komst zei Taylor dat de strijd tegen communistische Vietcong nu beter begint te gaan. Taylor zal tij dens zijn verblijf in Washington verslag uitbrengen aan president Johnson en Amerikaanse regerings functionarissen over de toestand Vietnam. Tijdens een persconferentie bij zijn aankomst gaf de generaal vrij optimistisch verslag van de toe stand. maar hij weigerde in te gaan op bijzonderheden. Ook wilde hy niet zeggen wat zyn voorstellen den zijn betreffende het Amerikaan se optreden in Vietnam. In haar pogingen om te bemidde len in het Vietnamese geschil zal de Britse regering Patrick Gordon Wal ker, oud-minister van Buitenlandse zaken, in april naar Zuidoost-Azië zenden. Hij zal bezoeken brengen aan Hanoi en Peking, de hoofdsteden van Noord-Vietnam en Rood-China. Gordon Walker zal aan het hoofd staan van een commissie van onder zoek. Hij zal reizen al» buitenge woon vertegenwoordiger van opvolger, de minister van Buiten landse Zaken Michael Stewart. President Macapagal heeft zater dag op een persconferentie ver klaard, dat de Philippijnse regering, onder voorbehoud van goedkeuring door het parlement, bereid is te over wegen troepen naar Zuid-Vietnam te sturen „als de situatie zulks nodig mocht maken". President Macapagal sprak evenwel berichten tegen, als u van Zuid-Vietnam een verzoek n militaire hulp zijn ontvangen. Blikseminslag in een mijnenveld rond een kamp in het centrale hoog land van Vietnam heeft aan 14 per sonen het leven gekost; 74 personen liepen verwondingen op. Het kamp omgeven door veertig zg. Clay- :-mijnen. Na de blikseminslag vlogen de ladingen hagel, waarmee de mijnen zijn uitgerust door de ba- •akken van Vietnamese stamkrijgers, die aan de buitenrand van het kamp gelegerd waren. s Anglicaanse geestelijke L. John Collins van de kathedraal van St.-Paul in Londen heeft zyn ge loofsgenoten opgeroepen om te pro testeren tegen het gebruik van na palm, gas en de zogenaamde „lazy dog-bommen door Amerikaanse en Zuidvietnamese strijdkrachten. „Het is mogelijk dat de tactiek van do Ncordvietnamezen nog erger is, maar de Verenigde Staten beweren do christelijke beschaving te verdedi gen. Collins dit al jaren meewerkt aan de campagne tegen kernwapens, wees erop. dat de aartsbisschop van York indertijd heeft geprotesteerd tegen het gebruik van napalm door de ver. Staten tijdens de Koreaanse oorlog. „Toch wordt de napalmboom tegenwoordig in Zuid-Vietnam ge bruikt terwijl de kerken daarover bijna geen kik hebben laten horen. Ook hebben de mensen van de kerk niet geprotesteerd tegen het gebruik van „lazy dog"-bommen. Men heeft ons gezegd dat dit verschrikkelijke wapen op ongeveer negen meter hoogte boven de grond ontploft, waarbij tienduizenden vlijmscherpe staalsplinters worden weggeslingerd. Deze boren zich dwars door muren, daken en natuurlijk ook door men senCollins acht een protest dringend noodzakelijk.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3