,Roer moet om' Marine bergt vier vliegtuigen onder hangar op Sicilië DUET iederland olieland Hoogleraar in Wenen liangt nazi-leer aan Japan maakt 40 pet. wereldscheepsbouw Dinsdag voortzetting juridische pleidooien over Zuidwest-Afrika Israëlische premier zoekt steun bij de Britten en Fransen DEV houdt weer tuinwedstrijden opgericht 1 maart 1860 ■"je vier Grumman S-2-a onderzeebootbestrijdingsvliegtuigen van marineluchtvaartdienst, die op 1 november bij e,en wervelstorm, I het vliegveld Fontana Rossa op Sicilië teisterde, door het in- ien van een hangar toerden bedolven, zullen door Nederlandse Vrijdag 26 maart 1963 Vierde blad no. 31526 itairen worden geborgen en naar Nederland worden overgebracht. eerste klasse J. F. Siege nth aler. Verwacht wordt, dat met de berging en het transport ongeveer 50 dagen gemoeid 2^jn. Bij aankomst in Neder land zullen de vliegtuigen door het vliegtechnisch bedrijf van de Kon. Marine worden hersteld. Daarbij zal vermoedelijk één Grumman Tracker niet meer worden gerepareerd. Gezien de zeer desclate toestand waarin de ingewaaide hangar ver keert, zal de berging een moeilijke operatie worden. i het begin van de komende week een Friendship van de Kon. ütmaoht 28 man van het wapen genie van de Kon. Landmacht zeven man vliegtuigtechnici van Kon. Marine naar Sicilië brengen, vrijmaken van de vliegtuigen zal Ledijfnamelij'k door de genie geschie- terwijl het toezicht op de vlieg tuigen en het klaarmaken v( h isport aan de marinetechnici rertrouwd. middel van een voor dit doel ^charteren kustvaarder met zwaai igerei aan boord zullen de Grunv J[ i Trackers uit de haven Catania r Nederland worden overge- >(jl dit. De eveneens gecharterde Ivaarder „Sporonia" is inmiddels het benodigde bergingsmateriaal s baüey-stukken, kranen, iozer en dergelijke aan boord, Italië onderweg. Medewerking ,n Italiaanse zijde wordt aan bergingsactie alle mogelijke II iewerking verleend. Zo zullen de 'andse militairen door Ita- zorg op het vliegveld Fontana worden ondergebracht, terwijl transport van de vliegtuigen van '"eld naar Catania door de tenen zal geschieden. De gehele staat ol.v. luitenant-ter- de technische dienst der spaar plezierigmet 3MYLOIVS 5 met gratis •waardezegeïs van 15 en 25 ct. (Van onze Roermondse correspondent) t de koffie, de boter en het vlees, ben de Duitsers, in de streken de Nederlandse grens, een iw artikel ontdekt, dat hen het goedkoper maakt. Duizenden dieselolie stromen dagelijks in tanks van de Duitse auto's. Olie 'o Nederland slechts 16 cent per kost, maar waarvoor in Duits- 54 cent per liter moet worden aid. de al voor de eigenaars vrachtwagens is tanken in 3 een lucratieve bezigheid ge lden. In Duitsland Is bovendien belastingtarief voor dieselauto's, egenstelling tot in Nederland bij- der laag. Niet alleen in de tanks de auto's verdwijnt de Neder- ise olie over de grens, maar ook smokkelaars maken van het grote sverschil dankbaar gebruik, om auto 's nachts enkele vaten olie ïrens over te brengen. Voor de Jckelaar levert elk vat ongeveer gulden winst op. Duitse douane heeft sinds enkele verscherpte controle inge- op de clandestiene invoer van lolie. Ze heeft daarbij al ge- dat veel auto's een extra in de kofferruimte hebben ge teerd, om zoveel mogelijk olie in- in 'Holland te kunnen tanken. „Vechtpartij" op Duitse kustvaarder niet zo ernstig (Van onze Rotterdamse correspondent) oewel het de bedoeling van de re- was, zowel kapitein als stuur- van de Carl Löhnkering te ver- ai, is de Duitse kustvaarder gis- naar Duisburg vertrokken met tot ieders verbazing kapitein Rhoden op de brug. De stuur- s daarentegen wel naar Duits- li teruggezonden. et schijnt dus, dat het nadere ver bij de rivierpolitie verklaringen tt opgeleverd die de veronderstel - wettigen, dat de toedracht van .vechtpartij" enigszins anders is Best, dan aanvankelijk werd ver- Brsteld. De rederij en het Duitse bulaat hebben zich gehaast te dat het gebeurde niet zo itig is geweest als aanvankelijk gedacht. De gezagvoerder zou Buurman niet met een seinpistool len bedreigd. Hij zou ook niet zyn nneesterd door de bemanning. Kongolezen nemen belangrijke grensplaats in Het Kongolese leger heeft de plaats Aroe in het noordoosten van Kongo, negen km van de grens met Oeganda, ingenomen, zo i9 uit di plomatieke kringen in Leopoldstad Militaire functionarissen in Leo poldstad beschouwen Aroe als de voornaamste doorgangsplaats voor wapens uit Oeganda en Soedan, die voor de rebellen zijn bestemd. Het Kongolese leger, bestaande uit ongeveer duizend manschappen van wie 257 blanke vrijwilligers, is tien dagen geleden begonnen aan een ac tie ter sluiting van de grenzen met Oeganda en Soedan voor de bevoor rading van de opstandelingen. MINISTER GELAST ONDERZOEK De Oostenrijkse minister van stitie, dr. Broda, heeft gisteren be kendgemaakt, dat een onderzoek wordt ingesteld naar de activiteit van een hooieraar aan de hogeschool voor wereldhandel in Wenen die tionaal- socialistische denkbeelden propageert. De hoogleraar, prof. Taras Boradajkewicz, staat reeds enige tijd aan felle kritiek bloot. Dinsdag sprak hij in een discussie met studenten journalisten openlijk over zijn nazi- verleden. Herhaaldelijk heeft hij ge pleit voor anti-semitische studenten betogingen. Woensdag liet de hoogleraar twee Weense kranten in beslag nei waarin zijn optreden belachelijk gemaakt. Over dit Ingrijpen vai professor op de hogeschool heeft de organisatie van Weense journalisten haar verbazing uitgesproken. Frankfort De 57-jarige Wilhelm Boger, een voormalige sergeant in de SS, heeft gisteren in de rechtszaal van Frank fort bekend, dat hij eens twee joodse gevangenen van het concentratie kamp Auschwitz heeft doodgescho ten. Gedurende de voorafgaande 144 zittingen van de rechtbank had Bo ger steeds luid en hardnekkig ont kend, dat hij ooit iemand had ge dood in Auschwitz. De voormalige SS-er zei, dat hij de twee gevangenen met een geweer Cubaans schip met mysterieuze lading in haven Rotterdam In de Rotterdamse haven ligt op het ogenblik het vrachtschip „Arace- lio Aglesias" dat de Cubaanse vlag voert en dat behalve met een lading van tienduizend ton suiker ook met andere zaken, zoals zilveren en bron zen kunstvoorwerpen, tapijten, por selein en dergelijke, naar de Maas stad is gevaren. De gezamenlijke waarde van deze zaken zou 7,5 mil joen gulden bedragen. Zij zullen evenals de suiker, in Rotterdam wor den gelost. Hun bestemming is waar schijnlijk Zwitserland. Volgens een publikatie van een tegen de Cubaanse regering gekante organisatie, „Newsletter of the orga nisation for free Cuba", zijn de genoemde zaken afkomstig van in beslagnemingen van eigendommen Cubanen, die hiun land hebben verlaten. Een woordvoerder van de Cubaan- ambassade in Den Haag zei geen inlichtingen over de aard van de Hg te hébben. In de „Newsletter" wordt onder meer gezegd, dat Cuba- die hun land willen verlaten alleen mogen meenemen wat zij kunnen dragen. De rest wordt dan In beslag genomen door Cubaanse autoriteiten die de voorwerpen van -de dan in Europa willen verko pen om deviezen te krijgen. Dat zou dan niet alleen gaan om deviezen te krijgen voor Cuba, maar om een kapitaal voor minister- ident Fidel Castro iin het buiten land op te bouwen, omdat deze van plan zou zijn Cuba te verlaten en elders teruggetrokken te gaan leven. De reeds genoemde woordvoerder de Cubaanse ambassade noemde de Inhoud van de „Newsletter" „ab surd". Vos met negen jongen gevangen (Van onze Zwolse correspondent) De jachtopziener H. S. Roding heeft op het landgoed Rechteren bij Dalf- een vos met negen jongen ge vangen. Met een klem werd de oude vos gevangen. Bij het uitgraven van het hol vond de jachtopziener op een diepte van ongeveer twee meter een nest met negen jongen. Zij wa ren slechts enkele dagen oud. Een nest met negen jongen is voor een vos een grote uitzondering. Normaal werpt een vos vier tot zes jongen. De jachtopziener heeft met deze vangst ook nog een premie verdiend. In de vier noordelijke provincies krijgt degene, die een vos vangt, thans een premie van het Rijk. De gevangen dieren moeten worden in geleverd bij de inspectie-dienst in Rotterdam. Daar worden ze op hondsdolheid onderzocht. had doodgeschoten tijdens wat hij „een test van moed en gehoorzaam heid" noemde, die door officieren van de SS was bevolen. Kar! Hoeker, een adjudant in Auschwitz, werd in de rechtszaal ge arresteerd na een getuigenis van de voormalige SS-sergeant Walter. Het was de tweede arrestatie die d«g wel ke de rechtbank verrichtte. Eerder was dokter Lucas in arrest geno- Walter verklaarde dat hij Hoeker transportlijsten had overhandigd van joden, die op weg waren naar Auschwitz. Volgens de openbare aan klager heeft de SS-adjudant zich daardoor schuldig gemaakt aan me dewerking aan moord. Ruzie rond het spel Bazuinen om Jericho" De SGP-fractie uit de gemeente raad van Rijssen heeft zich gister avond in een raadsvergadering fel verzet tegen de opvoering van het openluchtspel „Bazuinen om Je richo" op bevrijdingsdag 1965 in Rijs sen. Dit stuk van Ben van Eyssel- steyn, geschreven in opdracht van het ministerie van O. K. en W., heeft een bijbelse titel. Daarom zei een SGP-raadslid „ik begrijp niet waar de Oranjevereniging het lef vandaan haalt om met dit spel een groot deel van de bevolking te grieven". Niet alleen had men bezwaar tegen de bijbelse titel, nog erger achtte men het dat er enkele keren naar het oordeel van de SGP-raadsleden in het stuk zou worden gevloekt. Burgemeester Landweer maakte duidelijk dat de regisseur het stuk op dit punt had gecorrigeerd, waarop één der raadsleden van de SGP rea geerde met „als men daardoor meent het stuk beschaafder te kunnen ma ken bewijst men wel dat het spel in principe onbeschaafd is geweest. Daarom", aldus dit raadslid, de heer W. Haase, „kan ik ook geen waar dering opbrengen voor de andere on derdelen van het programma". Het college van B. en W. had de moeilijkheden kennelijk zién aanko men. Het voorstel tot subsidie voor de bevrijdingsfeesten hield n.l. een garantstelling in van f 1000 voor een eventueel tekort door de organisatie van diverse evenementen door de Oranjevereniging, onder voorbehoud dat het tekort niet zal mogen zyn Nederland verliezer in concurrentiestrijd De scheepsbouwindustrie in Nederland maakt een slechte tijd door. Vooral de laatste drie jaar lopen de bestellingen sterk terug. Dit is ook het geval in de Engelse scheepsbouw, terwijl Zweden zijn marktaandeel heeft weten te handhaven. Nederland is een verliezer in de concurrentiestrijd, waaruit Japan als de grote over winnaar te voorschijn is gekomen. Japan heeft niet alleen de top van de wereldscheepsbouw bereikt, doch dit land verwerft ook thans vele or ders. Het land van de ryzende zon maakt zelfs meer scheepstonnage dan alle Westeuropese landen teza men, of 40 procent van de wereld scheepsbouw. Dit schrijft drs. Th. van Kooten in Rotterdam in een ar tikel over de toekomst van de scheepsbouw in economisch-statisti- sche berichten van deze week. De schrijver komt tot de conclusie, ontstaan door de opvoering van het openluchtspel. De SGP-wethouder Goosen, zei dat hij niet begreep waarom het stuk een bijbelse titel als .Bazuinen om Jericho" moest dragen, en niet zoals hij als voorbeeld noemde „Trompet ten om Rotterdam". Het voorstel van B. en W. werd overigens met de stemmen van de SGP-fractie tegen aangenomen. De Amerikaanse advocaat E Gross heeft voor het Internationaal Gerechtshof in Den Haag het eerste deel van het pleidooi voor Ethiopië (Van Londense correspondent) Premier Esjkol van Israël, die een bezoek van een week aan Engeland brengt, is gisteren een uitvoerige ge- dachtemvisseling met leden van de Britse regering begonnen, omvatten de alle voor Israël brandende pro blemen zoals de defensie-behoeften en het J or daan water. Esjkol, die ook minister van Defensie is, liet zyn mi litaire deskundigen thuis. Hieruit kan worden afgeleid, dat het voor de Israëlische regering op het ogenblik de politieke waarborgen het zwaarste Vele arrestaties in Marokko Politie en hulptroepen hebben gis teren in de straten van Casablanca gepatrouilleerd na twee dagen van hevige strijd waarbij zeven personen het leven zyn gekomen, rond 200 verwondingen opliepen en ruim 200 werden gearresteerd. Na de plunderingen in de loop van dinsdag de eerste dag van de rel letjes hebben vele winkeliers hun etalageramen dichtgespijkerd. Vele kinderen, die vanmorgen naar school gingen, troffen daar geen onderwij- aan. Dezen zouden in staking zijn gegaan uit protest tegen de ar- De betogingen, die aan de relletjes voorafgingen, zouden begonnen zijn uit protest tegen bepaalde bezuini- smaatregelen van de regering op het gebied van het onderwijs. Van betrouwbare zijde is verno- en, dat tientallen Iraakse onder ijzers en leraren die aan Marok kaanse scholen lesgeven, in hechte- is zijn genomen. De Marokkaanse regering heeft twee bladen van de oppositiepartij in beslag genomen. Tot dusver zijn in Casablanca veer tig personen tot gevangenisstraffen twee jaar en boeten veroordeeld. De rust in het land schijnt nu ge heel weergekeerd. Vonnissen in Osto-affaire De rechtbank in Rotterdam heeft acht verdachten in de Rotterdamse havenfraudiezaak (de zgn. Osto- affaire) veroordeeld tot gevangenis straffen variërend van zes maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proef tijd, tot één jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek. De rechtbank achtte bewezen dat de acht zich gedurende de afgelopen jaren meermalen hebb enschuldig gemaakt aan valsheid in gesohrifte bate van het Rotterdamse Scheepvaartbedrijf Osto. Zij knoei den bij het invullen van maten van te verschepen goederen op inladings- lijsten. wegen. Maar Esjkol hoopt een belofte te ontvangen van meer Britse wa penhulp, welke van het grootste be lang is in verband met de opschor ting van de Westduitse wapenleve ranties aan IsraëL Wanneer Esjkol volgende week naar Parijs gaat, hoopt hij ook de verzekering van Franse wapenhulp te krijgen. De Israëlische premier wil trachten na te gaan hoever de Britse regering bereid is te gaan, bij de be scherming van Israël, nu de kracht van de Arabieren toeneemt. Tot zover onze Londense corre- De president van Tunesië, Habib Bourguiba, die door de Arabieren onder vuur genomen was wegens zyn gematigd standpunt jegens Is raël, heeft gisteren in de Turkse hoofdstad Ankara scherpe kritiek op de joodse staat geleverd en verklaard dat Israël een gevaar voor het Mid den-Oosten betekent. Bourguiba, op de tweede dag van zijn staatsbezoek van een week, ver klaarde voor het Turkse parlement dat het Palestijnse volk het slacht offer van onrechtvaardigheid is en dat het lijden niet langer kan voort duren. „Wij moeten aan de oplossing van dit vraagstuk blijven werken", zei hy. en Liberia inzake het mandaatge bied Zuidwest-Afrika afgesloten met het voorleggen van een aantal pun ten aan het hof. Eén van de punten waarover het hof zich zal moeten uitspreken, houdt in dat Zuid-Afrika het mandaatgebied niet in overeen stemming met de internationale sta tus van het gebied heeft behandeld. Het belemmerde de zelfbeschikking van de bevolking in strijd met het Volkenbondsverdrag en de mandaat - overeenkomst, zei de heer Gross in dit eerste aan de juridische aspec ten gewijde deel van het pleidooi Prof. dr. J. P. verLoren van The- maat, vertegenwoordiger van Zuid- Afrika, zal a.s. dinsdag een begin maken met het antwoord van zijn land op het eerste deel van het piel dooi van Ethiopië en Liberia, dat vorige week donderdag was begon nen. Na het Zuidafrikaanse ant woord gaan Ethiopë en Liberia de meer feitelijke aspecten behandelen, waarna Zuid-Afrika weer het woord zal krijgen. De heer Gross heeft gesteld dat Zuid-Afrika nog steeds gebonden aan de verplichtingen op grond v het Volkenbondsverdrag en de v 1920 daterende mandaatsovereen komst. Hij verzocht het hof te v< klaren dat Zuid-Afrika in gebreke even door niet jaarlijks een ra port over het mandaatgebied bij de Algemene Vergadering van de V.N. in te dienen en door petities van inwoners van het gebied niet door te zenden aan de Algemene Vergadering. Het laatste punt dat de heer Gross in dit stadium aan het hof voorlegde, dat Zuid-Afrika heeft getracht de bepalingen van het mandaat we zenlijk te wijzigen zonder toestem ming van de volkerenorganisatie. In deze eerste punten wordt de apartheidspolitiek nog niet genoemd. Maar eerder in het pleidooi had de heer Gross de stelling verdedigd dat de apartheidspolitiek die Zuid-Afrika in het mandaatgebied voert, in strijd is met de internationale rechtsnor- dat gedurende een aantal jaren een voor de Japanse scheepsbouw zeer gunstig klimaat is geschapen, door de centrale programmering, door het toepassen van de modernste tech nieken en doordat men van de grond-af heeft opgebouwd, is in Ja pan een zeer modem georganiseerde en geoutilleerde scheepsbouwindustrie ontstaan. Op alle terreinen hebben de Japanse scheepsbouwers de begin selen van de wetenschappelijke be drijfsvoering toegepast. Daar komt bij, dat naar algemene opinie de kwaliteit van de in Japan gebouw de schepen niet voor de Europese onderdoet. De levertijden zijn aan merkelijk korter: slechts zeven maanden tegenover elf in Zweden en veertien in Nederland. De prijzen liggen lager, soms tot twintig pro cent. Therapie De lonen liggen thans in Japan minder laag dan men denkt en be ginnen het Westeuropese niveau steeds meer te benaderen. De Japan se overheidsfacilieiten zyn reëel en het lijkt de schrijver onontkoombaar, dat ook de Nederlandse regering een enigszins vergelijkbare steun zal gaan verlenen. Wat blijft, is de Japanse voor sprong in de vorm van een uiterst modern georganiseerd produktie-ap- paraat. Daarin kan de therapie lig gen voor de Europese scheepsbouw en wel door een integrale aanpak, die alle facetten van de bedrijfs voering omvat, en bovendien ver uit gaat boven de mogelijkheden van het individuele bedrijf. Een factor van groter belang dan de loonhoogte acht drs. van Kooten de hoge arbeidsproduktiviteit van de Japanner (een geringe arbeidsverlet, een zesdaagse werkweek, een groot aantal overuren en het werken in ploegen). ALLE TEXTIEL MET DIT GEEL-BLAUWE ETIKET IS KLEUR-ECHT CYPRUS EEN NIEUW CUBA? De vroegere Cyprische minister van Defensie, Osman Orek, heeft op een persconferentie in Washington meegedeeld dat op het eiland Cyprus Russische raketten zyn geïnstalleerd. Hij noemde Cyprus het Cuba van de Middellandse Zee. Orek bevindt zich met een andere leider van de Turks-Cyprische gemeenschap, Denktasli, in de Amerikaanse hoofd stad. Hy beweerde dat Russische lucht doelraketten van het type „Sam", door Egypte aan de regering- Ma- karios geleverd, nabij Bogaz aan de noordoost-kust van Cyprus In stel ling zijn gebracht. Orek zei voorts dat er nog een groot aantal raketten in Alexandrië ligt opgeslagen om te worden ver scheept naar Cyprus, waar in de om geving van de luchthaven van Nico sia lanceerbases in gereedheid wor den gebracht. De gewezen Cyprische minister kon geen concrete bewij zen voor zijn beweringen leveren die hij, naar zijn zeggen, baseert op mededelingen van de inlichtingen dienst der Turks-Cyprische gemeen schap ter plaatse. Behalve genoem de raketten zou de Sow jet-Unie ook tanks en licht geschut aan Cyprus hebben geleverd. Leidse Tuiniers- en bloemistenvereniging De maandelijkse ledenbijeenkomst van de Leidse Tuiniers- en Bloemistenvereniging „Door Eendracht Verbonden", die gister avond in de bovenzaal van café „De Grot" werd gehouden, stond voor een groot deel in het teken van de jaarlijkse onderlinge bollen- k weekwed strijd, waarvoor de vele deelnemers twee potten met elk drie zelf in bloei getrokken narcissen hadden ingezonden. Na het openingswoord van de voor zitter, de heer J. H. Smit, hield de vergadering een geanimeerde bespre king over enkele belangrijke agenda punten. Hierbij werd onder meer met algemene stemmen besloten om ook in het komende zomerseizoen de ge bruikelijke onderlinge wedstrijden te houden, waar een tuinwedstrljd (voor-, achter- of volkstuin), chry- santenkweèkwedstrijd en een wed strijd in het kweken van begonia's, colleussen of fuchsia's. Verkiezing Daar de heer N. Breedijk om ge zondheidsredenen zyn bestuursfunc tie ter beschikking had moeten stel len, werd bij de tussentijdse bestuurs verkiezing de heer K. G. Korenhof jr. bij acolamatie in het bestuur ge kozen. De voorzitter memoreerde hierna het vele werk, dat de heer Breedijk in het belang van D.E.V. had verricht. Inmiddels had de jury gevormd door de heren H. de Pree, M. den Hartog en P. Helvensteijn, haar oor- Oud-minister Hofstra (P.v.d.A De oud-minister van Financiën, de heer H. J. Hofstra, heeft gister avond op een vergadering van de afdeling Zuilen van de Partij van de Arbeid verklaard, dat alvorens de Party van de Arbeid gaat deelnemen aan de regering duidelyk dient te worden uitgesproken, dat de nieuwe coalitie een andere politiek zal gaan voeren dan het kabinet-Marynen. De heer Hofstra wenst zekerheid, dat een deel van de socialistische verlangens kan worden gerealiseerd en dat een beleid op langere termijn mogelijs is. „De lyn-Drees werd des tijds bewust omgebogen. Dit betekent nu duidelijk dient te worden ver klaard, dat een kabinet met socialis- een andere politiek zal gaan voe- dan voorheen". De heer 'Hofstra oft, dat socialistische deelneming een nieuw kabinet alleen zin heeft, als een politiek op langere termijn kan worden gevoerd, zowel op het gebied van gemeenschapsvoor zieningen als op dat van de woning bouw, het verkeer e.d. Een grotere invloed van de overheid op het bedrijfsleven acht de heer Hofstra ook nodig en met name denkt hij daarbij nog steeds aan socialisatie. „Als we dat niet doen krijgen we de zaak nooit onder de knie". Bij socialisatie denkt de heer Hof stra met name aan het verzekerings bedrijf, de banken, de Hoogovens.de meelindustrie, een deel van de mid denstand en sommige chemische be- dryven. De heer Hofstra is gekant tegen reclame in televisie en radio. „Als er elk jaar vier procent meer kan worden besteed dank zij de pro- duktiviteitsverhoging, praat de recla me ons acht procent meer behoeften aan". Dit vindt de heer Hofstra een stuk vermaterialisering, die de men sen afhoudt van andere beginselen,- ie zorg voor de hongerende men- in de achtergebleven gebieden. In de eerste drie kwartalen van 1964 heeft de Canadese visserij een hoeveelheid van 1794 miljoen lbs aangevoerd. Dit komt overeen met 807.000 ton. De meeste vis kwam van de Atlantische Oceaan. Hieronder volgen de voornaamste soorten kabeljauw 507 miljoen lbs, haring 251 lbs, schelvis 90% miljoen. Van de Pacific kwam o.a. 369,2 miljoen lbs haring, zalm 114 miljoen lbs en heilbot 35,3 miljoen lbs. Afrika concentreert zich EK0N0MISCHE BLOKKEN IN AFRIKA deel over de inzendingen geveld. Na een kort verslag van de kweekresul- taten, maakte de heer De Pree de uitslag bekend: 1. J. H. Smit, 23% pnt.; 2. B. J. Limburg, 22; 3. en 4. A. Hofman en H. F. Nederberger, bei den 20%; 5. en 6. T. Buis sr. en H. Crama, beiden 19; 7. G. de Daas. 18%; 8. H. Wagemans, 18; 9. W. Ha- braken, 16%; 10, J. Ouwerkerk, 15; 11. P. Staffeleu, 14. De heer Nederberger verwierf te vens nog 6 punten t.b.v. het z.g. pun- tenstelsel, voor zyn inzending van twee potten zelfgetrokken hyacin ten. Na de pauze vond de heer De Pree een aandachtig gehoor voor zijn cau serie met als onderwerp: „Wat is er in de winter en het voorjaar in de tuin te zien en te doen". Behalve vele deskundige adviezen liet de heer De Pree hierin vooral de vele werkzaam heden die in het voorjaar moeten geschieden om een zo fraai mogelijke tuin te krijgen de revue te passeren 1 Afrika en coördinatie w<fTde avond„be8l°- j Bijna alle zelfstandige staten van Afrika lijn inmiddels'aangek M %i^l^^Akkelin^k, die over een kapitaal Geassoc. met de E.E.G. 1 Unie v Economische 3 Samenwerking(üAMCE) i Centr.Afrik Douane-Unie 1 (UDEAC) De economische concentratie in Afrika neemt steeds meer toe. Een groot deel van de Afrikaanse landen is geassocieerd met de E£.G. en voor het belangrijke Nigeria zijn onderhandelingen over een associa tie gaande. Deze landen ontvangen economische hulp van de E.E.G. Zo zal b.v. Nederland tot 1968 voor 260 miljoen gulden hulp verstrek ken. Veertien landen in Afrika hebben een unie voor economische onderlinge samenwerking gevormd, de UAMCE. De jongste Afrikaanse samenbundeling is de UDEAC, de vorming in een Centraalafrikaanse douane-unie. De unie komt begin 1966 werking. In het kader hiervan komt een bank voor centraal de industrialisatie in dit deel van Afrika. I een miljard gulden beschikt.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7