Ik moet van t.v. leven Musicals alleen om nog wat te doen Onkruid op Uw paden? Shirley Temple liet verstek gaan Televisie - gegadigden vragen al zendtijd Vrijdag 26 maart 1965 Derde blad no. 31526 L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. WILLY VAN HEMERT WEIGERT OP DE HUIDIGE FINANCIËLE BASIS DRAMA'S TE REGISSEREN 59 99 (Van onze Haagse correspondent) Willy van Hemert, een van de mannen van het eerste uur bij de Nederlandse televisie, zal men de laatste tijd hebben gemist als regisseur van t.v.-spelen. Dat is hoewel met pijn in het hart zijn eigen wil geweest. Van Hemert is het totaal oneens met de financiële regelingen voor regisseurs van tv-drama's. Zolang die niet beter worden zal hij wei- geren toneel op de televisie te doen en overweegt hij zelfs zijn werk terrein geheel naar Duitsland te verleggen. Op het ogenblik regis seert hij daar bij het „Zweites Deutsches Fernsehen" de Duitse ver- an een liedje met Caroline. Willy Hemerts hoofdbezwaar televisiespel naar België wordt gerelayeerd, krijgt de regisseur niets, maar de spelers ontvangen de helft van hun honorarium. Ze heb ben gezegd: Als een stuk wordt over genomen, zit de regisseur er niet meer in. Daarom krijgt hij niets. Dat is natuurlijk klinklare onzin. Lijfe lijk zit ik er niet meer in. Maar een regisseur drukt toch meer dan iemand anders zün stempel op het stuk. Bovendien: je zou kunnen zeggen, dat de televisie voor de toneelspelers schnabbel is. Hun hoofdberoep is toneelspelen bij de gezelschappen, :e zün verbonden. Maar ik moet van de televisie leven". Trieste zaak Het is voor de man, die met fi guren als Erik de Vries en Peter Koen de eerste T.V.-programma's in Nederland regisseerde en die enkele zeer goede prestaties leverde op het gebied van televisietoneel (men denke „De dood van een handelsrei- een trieste zaak, dat hij niets meer kan doen in wat hij beschouwt als zijn hoofdtaak: het brengen van goede t.v.-drama's. Het laatste jaar heeft hij zich, omdat hij toch wat MET DEZE STROOIKOKER RUIMT U ZE VOOR EEN GEHEEL SEIZOEN OP! T oepassen op onkruidvrije grond (bijv. periode maart-mei). Ook verkrijgbaar als spuit- poeder in pakjes van 100 gram. Gesatop-produkten op basis van simazin: veilig, doelmatig, fraai" verpakt. Verkrijgbaar bij zaad- handel, bloemist, drogist. Tevens voor Uw tuin: Basudinespuitbustegen luis op kamerplanten of rozen. Pesco 18-15 spuitbus tegen onkruid in gazons. Gesal stuifkoker tegen schimmels en insecten op sierplanten. Produkten van N.V. ORGACHEMIA BOXTEL EMMY EMERANTS OVERLEDEN Op 65-jarige leeftijd is gisteren ir 'Hilversum Emmy Emerants overle- In de jaren rond 1920 trad Emmy Emerants in Parijs op als 'cabaretière met Maurice Chevalier, Mistinguette en later met Josephine Baker. In ons land kreeg zij bekend heid door haar optreden, als lady Ja- ,n Rosie Marie en in volksstuk ken van René de Vos. Het stoffe lijk overschot zal maandag 28 maart wilde doen, beziggehouden met musi cals. Ondermeer: „Vadertje Lang been", „De kus van de ballerina" en „De verwoesting van Carthago". „Ik krijg daar weliswaar minder geld voor, maar dat vind ik wel re delijk. Tenslotte is het kleinkunst. Helaas gaat dit niet altijd op, want in Nederland schijnt het wel eens zo te zijn: hoe kleiner de k hoe gro ter" het honorarium!" Ontevreden Over zijn laatste musical-seizoen bij de NCRV is Willy van Hemert echter zo ontevreden, dat hij erover denkt ook met deze werkzaamheden te stoppen. „Wat bij dit soort werk heel erg vervelend is, is de karige ontvangst, die je krtfgt. Je bent maanden be zig met voorbereiden en schrijven, maar als het is opgenomen zet je je hoed op en ga je naar huis. Er is geen applaus, niets. Je mist gewoon een behoorlijke ontlading. Dat is vooral met grote produkties als musicals zijn, bijzonder vervelend. De volgende dag staan er i paar regeltjes in de krant. Zo n: hij heeft de roos gemist of juist de roos geschoten. Verder zit je de mist". Gouden plaat voor Roy Örbison De Amerikaanse platenmiljonair Roy Orbison is gistermiddag met een DC3 van de Engelse chartermaat schappij Skyways, waarmee hij thans tournee door Europa maakt, op Schiphol aangekomen. In deze oude Dakota reist hij samen met zijn ei gen orkest: de uit zes man bestaande ,Candymen", Het gezelschap trad gisteravond in :en directe uitzending van de AVRO roor de televisie op. Na afloop van de uitzending werd hem in de foyer een gouden plaat aangeboden van zijn creatie „Pretty woman", waarvan in land 100.000 exemplaren zijn ver kocht. 28-jarige zanger, die veelal zijn eigen liedjes schrijft, vertrok van morgen met zijn orkest naar Ko penhagen en keert zondagochtend ons land terug. Het ligt in de bedoeling hier twee voorstellingen te geven: 's middags in de Kurzaal in Scheveningen en 's avonds in het Concertgebouw in Amsterdam. Belgische senator Teveel Nederlandse correspondenten bij de Vlaamse radio Een Belgische senator heeft zich over beklaagd, dat zo veel Neder landers optreden als correspondent de Vlaamse radio Bij de be handeling van de begroting van op voeding en cultuur door de senaat het Vlaamse lid, dat de B.R.T. r Vlamingen zou moeten aan trekken. Van de tien correspondenten, die de nieuwsdienst van de B.R.T. in het buitenland heeft, zijn er negen Nederlander. Alleen in Londen treedt een Vlaming als correspondent op. De meeste Nederlanders, die voor de B.R.T. werken, zijn journalisten die verbonden zijn aan Nederlandse bladen. Dat geen Vlaamse correspon denten in de voornaamste Europese steden kunnen worden gevonden, wijt de B.R.T. aan het feit, dat vrijwel geen enkele Belgische krant eigen vertegenwoordigers in het buitenland heeft. Niet alleen de Nederlandstalige Bel gische radio, ook de Franstalige af deling kampt met dezelfde moeilijk heid. Onder de buitenlandse corre spondenten van de B.R.T. zijn dan ook veel Franse journalisten. „Rolling Stones" met Pasen niet naar Blokker (Van onze Haagse correspondent) „The Rolling Stones" komen op 19 april (tweede paasdag) niet 1 Blokker. De Haagse impresario Paul Acket deelde mee. da: het optreden van het Britse „beat"-kwintet i later datum (vermoedelijk pas juni of om 11.30 uur op de Oosterbegraaf- I juli) is uitgesteld. Voor het optreden plaats in Amsterdam ter aarde wor- op 19 april waren al 3000 bestelbon den besteld. nen binnen. Boerenbedrog Bijzonder verontwaardigd is Van Hemert over de opmerking van som mige t.v.-critici, dat hij in zijn laat ste musical („De verwoesting van Carthago") boerenbedrog zou hebben gepleegd. Het gaat over Els van Rooden, vooral bekend geworden door een prachtige hoofdrol in Sartre's „De eerbiedige lichtekooi" en de Belgische acteur Roger Hooi. Deze twee speel den een liefdespaar. Hun liedjes wer den door anderen gezongen. ,Ik begrijp niet, dat daar iemand tegen kan hebben. Die twee spelen goed, maar kunnen gewoon niet zingen. Bovendien heb ik op de rol (de lijst van namen na een stuk) de liedjes wèl zongen". Moeilijkheden Een van de grootste moeilijkheden bij het produceren van musicals is volgens Willy van Hemert het feit, dat je nooit de acteur en actrice kan krijgen die je wil hebben. „Je begint op een gegeven moment te schrijven naar een bepaalde acteur of actrice toe en dan blijkt later, dat hij of zij niet kan worden vrijgemaakt". „Gelukkig heeft men mij bij de NTS betere voorwaarden beloofd", verzucht een eed-der bedroefde dan verbitterde Willy van Hemert ten slotte. „Maar", zo voegt hij er aan toe: „Ik weet uit ervaring, dat de NTS-molens zeer langzaam draaien." In Spanje KRO-PLOEG IN MOEILIJKHEDEN (Van onze Hilversumse correspondent) Onlangs kwam een NCRV-televisie- ploeg in Spanje in moeilijkheden. Thans heeft een team, dat daar in opdracht van de KRO werkte, hetzelfde lot getroffen. Gistermiddag heeft deze omroep te lefonisch bericht intvangen, dat haar medewerkers van de afdeling documentaires, Hans Keiler en Ton van Duynstee, free-lance re porter drs. D. de Lange en cineast Eü van der Elsken, in hun be wegingsvrijheid worden belem merd. Er is opgebeld uit een hotel waar het viertal blijkbaar op het cgenblik huisarrest - heeft, maar men weet niet in welke stad dit is. Ook andere bijzonderheden ont breken. Er is evenmin bekend of er filmmateriaal in beslag is ge- De KRO heeft zich onmiddellijk tot Buitenlandse Zaken gewend, met het verzoek, bij de Spaanse rege ring te bemiddelen. De ploeg was 18 maart naar Spanje vertrokken, waar verschillende onderwerpen zouden worden gefilmd, zoals de eventuele opneming van het land van Franco in de E.E.G. en de acties van de Spaanse studenten. Het was de bedoeling, dat men op 2 april in Nederland zou terug keren. Toon Hermans toch naar het zuiden (Van onze Bossche correspondent) De directies van schouwburgen in Eindhoven, Maastricht, Heerlen, Sit- tard en Geleen, hebben succes ge had met hun protesten tegen het voornemen van Toon Hermans om zyn one-man-show in mei niet meer in deze steden te brengen. De caba retier, die thans in Wenen optreedt, had zich aanvankelijk op het stand punt gesteld, dat door de AVRO-t.v. uitzending en het op de markt bren gen van een grammofoonplaat van de show, verdere opvoeringen artis tiek onverantwoord zouden zün. Bo vendien heeft de artiest het druk met voorbereidingen voor zijn Ameri kaanse tournee volgend jaar. Toon Hermans is echter toch gezwicht voor dc gezamenlijke aandrang van de zuidelijke schouwburgdirecties, die eerlijk gedupeerd waren door de aan- vankelijke weigering van Hermans. NEDERLAND 1 NCRV 7.00 uur Nieuws in het kort NTS 7.01 uur Barend de Beer, voor de kleuters 7.06 uur Kijk nou eens, magazine 8.00 uur NTS-journaal 8.20 uur De Beverly Hillbillies, film 8.45 uur Attentie, actualiteiten 9.10 uur Memorandum van een dokter 9.50 uur Opsignoorke, Louis Neefs 10.10 uur Kerkelijk programma 10.25 uur NTS-journaal 10.30 uur Sluiting. NEDERLAND 2 VARA 8.00 uur Nieuws in het kort NTS 8.01 uur Shirley in swing and sweet 8.20 uur In vertrouwde handen, documentaire 8.50 uur De laatste maskers, tv-spel 9.45 uur Achter het nieuws, actualiteiten 10.10 uur Sluiting. UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1: HILVERSUM 2: Advertentie VERLOVINGSRINGEN DESIREE - CONSTANT klassieke en moderne modellen. Op het graveren kunt U wachten zonder prijsverhoging. Levenslange schriftelijke garantie. F. W. FLESSEN Grote consternatie ontstond gister middag op Schiphol, toen tegen ieders verwachting in het Toepolew-vlieg- tuig van de Russische luchtvaart maatschappij Aeroflot zonder Shirley Temple arriveerde. De uitgebreide groep vertegenwoor digers va npers, radio en tv, en nog vel andere belangstellenden, onder ie sommigen, die haar met bloemen ïlden verwelkomen, zagen eerst bijna 100 passagiers de trap afdalen, rna tot slot de Russische Aero- flotvertegenwoordiger in Nederland boven aan de trap met uitgesperde sn gebaarde, dat de beroemde Uitstapje en besturing niet vergelijkbaar Ruimtevaarder Grissom heeft gis teren in een drukbezochte perscon ferentie in Kaap Kennedy gezegd dat hij en zyn ruimtegezel Young zich gedurende hun gehele tocht door de ruimte goed hebben gevoeld. Hij zei naar langer durende be: ere vluchten te verlangen. John Young verklaarde dat de vlucht „gladder" is verlopen dan alle nagebootste vluchten tydens hun maandenlange voorbereidingen. Op de vraag of het van koers doen veranderen van de „Molly Brown" een belangrijkere stap in de race naar de maan is dan het zweven van een mens in de ruimte, zoals de Rus Leonow vorige week had gepresteerd, zei Grisson dat de twee prestaties moeilijk met elkaar vergeleken kun nen worden. Hij noemde de Russische vooruitgang indrukwekkend doch voegde hieraan toe dat ook de Ge- mini-lancering een stap voorwaarts betekent. Op hun tocht van het vliegveld op Kaap Kennedy Amerikaanse filmster uit de jaren dertig niet was meegekomen. Shirley Temple, die in 1934 op 6- jarige leeftijd wereldfaam verkreeg door de wijze waarop zij in de gelyk- namige film het liedje „On the good ship Lollypop" zong, was met haar echtgenoot naar Moskou gegaan om daar althans volgens een bericht van het Russische persbureau Tass na te gaan of zij er medische hulp kon vinden voor haar broer, die aan leukemie lydt. Volgens een weken ge leden opgesteld programma zou zü gistermiddag uit Moskou op Schiphol arriveren. Er was logies geboekt in 't Amstelhotel. Auto's stonden gereed om haar daar naar toe te brengen. Er waren voorbereidingen getroffen voor een uitgebreid driedaags pro gramma. Maar Shirley kwam niet. Of zij nog in Moskou is of langs een an dere weg naar Amerika terugkeert was op Schiphol niet te achterhalen. Advertentie Engelse politie verwacht nieuwe treinroof (Van onze Londense correspondent) De sneltrein Liverpool-Londen, de „Red-Rose" genaamd, is gister avond bijna een uur opgehouden in verlaten gebied van het graaf schap Staffordshire, nadat er aan de noodrem was getrokken, hoewel niet kon worden nagegaan door vie. Aan boord van de trein bevond zich goudspecie ter waarde van vele mil joenen ponden. Zes rechercheurs reisden met de goudlading mee. An dere politiemannen hebben de passa giers ondervraagd. De trein arriveer de 66 minuten te laat aan Euston- station in Londen. Reeds enige tijd geleden heeft de politie een aanwüzing gekregen, dat een tweede grote treinroof werd voorbereid. Zoals men weet zün de hoofddaders van de treinroof van augustus 1963 nooit gepakt en is men er evenmin in geslaagd het grootste deel van de buit aan bank papier ter waarde van 26 miljoen gulden te vinden. Maan geschikt voor landing James Webb, hoofd van het Ame rikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, heeft in een perscon ferentie verklaard, er thans van overtuigd te zün dat het maanop pervlak voldoende harde plekken heeft voor de landing van een be mand ruimtevaartuig. De analyse van foto's die door Rangers naar de aarde zijn gezonden, had zonder enige twyfel aangetoond dat een ruimtevaartuig op ten minste enige plaatsen kan landen. „Klanten kunnen niet wachten" Het aardigste programma van de avond was de Japanse film „Apen en geleerden". 50 minu ten lang zagen we hoe apen, wonend op een exclusief apen- eiland, zich aanpasten aan de levensgewoonten van de enkele mensen, die ze maandenlang gezelschap kwamen houden. Filmpjes over dieren zijn .na tuurlijk gevonden vreten", zoals de Duitsers zeggen. De reden daarvan is duidelijk. De mens ïs zich meestal bewust van de camera. Dieren zien zon ding ook wel staan, maar zijn zich .nooit bewust van het gebruik dat ervan gemaakt wordt. Daarom zijn zij in gtaat arge loos te reageren. Dit in tegen stelling tot de mensen behalve die vreemde mensensoort die zich toneelspeler noemt en zich heeft aangewend net te doen alsof hij zich niet bewust is van het gebruik van die camera. Enkele specimina van deze mensensoort zagen we aan het werk in het t.v.-spel „Klanten kunnen niet wachten", van ex- acteur Jan Staal. Staal heeft al enkele verdienstelijke toneel stukken geschreven. Maai- dit t.v.-spel be hoorde daar niet toe. Het bleek een nogal leeghoofdig stuk, waarin alle medespelenden op een verkeerde plaats leken te zijn neergezet. De een was te oud, de ander te jong voor een rol die zü of hy speelde, en om dat er van de hobbelige tekst ook al niet veel overtuigings kracht uitging, bleef het alle maal een beetje by een zeer uitvoerig, maar nietszeggend onderschrift bij een weinig op merkelijke, maar wel heel grote foto. Er was wel voor sfeer ge zorgd. Het stuk speelde in Nice, de hemel mag weten waarom, en er kwam voortdurend een straatzanger voorbij, een Veurige jongen zo te zien, die in het Italiaans zong en de lieveling was van alle oude vrouwen in het dorp. Nice schijnt namelük een dorp te zyn, te beoordelen naar de entourage en de dorpe lingen die in het stuk optraden, met natuurlijk het onvermijde lijke daze oude vrouwtje met haar konijnen, dat in haar nnmniiininiiinminiinniüiüininiimi!::!! onnozelheid toch maar edn waar woord sprak en er de oorzaak van was, dat Elize Hoomans (45) niet Jacques Luyer (25 en wel schapen) het wijde leven in volgt, maar gehoorzaam thuis blijft verpieteren. Je zou dus kunnen zeggen: Jan Staal koos voor de sleur, niet voor de liefde, maar omdat er van liefde geen sprake was (althans nie: merkbaar, laat staan voelbaar), was er wat dat betreft geen man over boord. Staal had ook nog de van ouds bekende „drei ging van buitenaf" ingelast: ditmaal een tyfusepidemie. In een ogenblik van tijd verloren 4 inwoners van Nice het leven, allemaal uit dezelfde straat notabene, maar niemand was er erg kapot van. Enfin, zo ging dat in het stuk, een niemendal letje dus. maar dan wel een niemendalletje met pretenties, met ingeblikte problemen, waar van we verzocht werden ze ern stig te nemen. Het was gewoon een „tussendoortje", met figu ranten waarin zelfs regisseur Luc van Gent, wiens grootste kracht dit toch is, geen leven kon blazen. Brandpunt Brandpunt, het bekende uit zendbureau voor documentaires, liet de resultaten zien van twee Brandpunt-reizen. Het belang rijkst was de reportage, die Piet Kaart en correspondent Nieu- wenhuijs, al meelopende met de mars van Selma naar Mont gomery, van deze tocht gemaakt hadden. Een mooi initiatief, dat echter niet te zien gaf wat er van gehoopt had mogen worden. Het was niet „candid" genoeg, en de interviewtjes waren wat erg obligaat. Als voorproefje van meer, kreeg men ook alvast een interviewtje te zien met een Spaanse journalist, die een Spaanse minister een proces had aangedaan. Later werd ook nog de heer Schmelzer geïnter viewd, die zei niet bly te zijn dat de CHU was afgevallen als regeringskandidaat. Niet vergeten mag worden te vermelden, dat Roy Orbison in het land was, en dat de AVRO daar een gretig gebruik van heeft gemaakt om hem recht streeks op Nederland 2 te bren gen. mt H Kruiswoorden. 16.15 Moderne Japanse natuurwetenschappen 18.40 Jazz rondo. i vandaag. 19.55 Radio nus.muz. 21.45 Tegenvoeter, progr. 22.15 Lichte gram. Esperanto. 23.55-24.00 d. Jeugd. 17.30 Coda: Namens „Onafhankelüke omroep", waarin samenwerken de program mastichtingen Open Bestel. Tros en TVN, heeft ir. A. G. Maris zich schrif telijk gewend tot de minister van Onderwüs, Kunsten en Wetenschappen met het verzoek deze stichtingen gelegenheid te geven hun plannen en gedachen met betrekking tot televisie en radio, via de televisie aan het perscentrum werden de beide kosmo- I Nederlandse publiek bekend te maken. nauten toegejuicht door duizenden Zij vragen dc minister hun zendmachtiging te verlenen en hun zendtijd enthousiaste Amerikanen. Zij zaten, op het eerste televisienet toe te kennen gedurende tien minuten per maand, met hun vrouwen en kinderen, in Zij zijn van oordeel, dat zich hier voordoet een büzonder geval of een bü- een open auto. I zonder doeleinde in de zin van artikel 15 lid één, van het televisiebesluit 1956. DRAADOMROEP Streich. Lisa Otto. Annv Felb sopraan; Grace Hoffman, alt; Rudolf Schock. Gerhard Unger. Helmut Krebs. Hermann Pre v. bariton; Fritz >rff, bas; P- - - (erbert von II. Richard Wagner. "1. Venusberg- muziek uit „Tannhauser". Philharmo- nia Orkest o.l.v. Herbert von Karajan. 2. Siegfried's Rijnvaart uit ..Götter- dammerung". Württembergs Staatsork. (8.20-8.30 Wegwijs, tips .55 Iets voor niets, praatje). VARA: 10.00 Buitenlands weekoverz. 10.15 Z.O. 135, gevar. progr. (11.00 Nws.). 12127 twintigers. 14.15 Radio jazzclub. 14.45 Het Bevolkingsvraagstuk, toespraak. Hilversum II, 2.98 m. KRO: 7.00 Het levende Woord: medi- DJinn, gevar. progr. 12.00 Angelus. 12.03 Licht ens. en zangsolisten. 12124 Markt berichten. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Religieus 12.45 Overheidsvoorlichting: De Musicerende dilettantenVrouwenkoor, 14.30 V. d. kleuters. 14.40 Franse les. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I: NTS: 10.00 Teleac: On- |i de woning, televlsie- 1.00 Teleac: Modern ___>n en didactiek, tele visie-academie. Eurovisie: 15.00-15.3 19.00 Nws. In het kort. 19.01 Barend de Beer. film v. d. kleuters. AVRO: 19.06 De Manuela Show. 19.35 Robin Hood. VARA: 7.00 Nws. Aansl Ochtend- gym. en soc strijdlied. 7.20 Lichte gr <7.25 Van de voorpag., praatje). 8.00 Nws. en soc. strijdlied. 8.13 Lichte gr. Ie deel: Wie progr. rondom Wllleke. 21.50 AVRO's Quiz het kort. KRO: 20.01 Rendez-vu_ Ev.ropa: Wlr machen Musik. amus pro gramma uit Oostenrijk. 20.35 Kruis punt Montmartre. fllmim,pressie. 20.55 22.05-22.10 Epiloog.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5