Beeldenexpositie „Keukenhof" IN BONN ZIT MEN OVERAL OP OUD-ROMEINSE 6.95 kunst kAleiöoscoQp Muziek... en niet het woord op voorgrond! KASTEN Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 26 maart 1965 Vijfde blad no. S1526 Prof. Lionel Trilling spreekt in Utrecht Prof. Lionel Trilling: van de Co lumbia University in New York zal woensdag 31 maart in de aula van de Rijksuniversiteit in Utrecht een lezing houden over „Aspects of the American cultural tradition". Prof. Lionel Trilling is een van de belangrijkste en invloedrijkste lituraire critici in de V.S. Op vakge bied werd hij o.m. bekend door zijn standaardwerken „Matthew Arnol" en „E. M. Forster". Zijn letterkundi ge opstellen zijn gebundeld in „The liberal imagination" „The opposing self" en „The gathering of fugitives". Tot zijn recente werken hoort o.a. „Freud and the crisis of culture". Dit jaar is prof. Trilling als gasthoog leraar in de Amerikaanse literatuur aan de Universiteit van Oxford, Baliol College, verbonden. Geen twijfel over nieuw gebouw voor Opera Mr. Th. H. Bot, minister van O. K. en W., zal 30 maart a.s. de Keuken hof officieel openen. De dag da, kunnen de eerste bezoekers worden verwacht. Gelukkig zal de Keuken' hof dan reeds veel fleurigs te bieden heibben. Er zal tevens een expositie te zien zijn van Franse en Nederlandse beeldhouwwerken De Franse collectie omvat: Miguel Berrocal: „ViaAppia"en „Caballero"; Martine Boüeau: „La fin de lhiver"; César: „La vénus de villetaneuse" en „Marseille"Louis Ohavignier„La magicienne"; Leonardo Delfino „Sculpture"Eugène Dodieigne„Bon- dues" en „Mère"; Esther Gentle: „La plus belle des pouibelles"; Etienne Hajdu: „Ouranos II": Ipousteguy: „Monument" en „Crabe et oiseau"; Lipsi: „Hiéros"; Claude Mercier: „Sé- Japanse kunst uit particulier bezit Mr. R. de Bruyn, voorzitter de vereniging voor Japanse grafiek en kleinkunst, heeft gisteravond in het museum voor land- en volken kunde in Rotterdam een tentoonstel ling geopend van „Japanse kunst uit particulier bezit". Met deze tentoonstelling maakt de directie van het museum een begin een serie exposities van parti culier bezit van kunst uit een paald land of groep van landen. De volgende tentoonstelling zal gewijd aan Indonesië en Oceanië. De tentoonstelling omvat voornamelijk houtsneden, theeceramiek lakwerk, netsuké's, zwaardsieraden, wapens, schabionen en voorbeelden van de Kasuri weefselversieringstechniek. naar gestreefd een algemene kennismaking met het onderwerp mogelijk te maken. SPORTSHIRTS in gemêleerde kleurencom binaties. Voor weekends, hobbies en luieren. Krimp- vrij. In 3 maten S..M.en L Normale prijs 8.- nu voor Haarlemmerstraat 172-174 Herenstraat 9 MIDZA paration des eaux"; Alicia Penalba: „Hommage a vallejo" en „Grande ailée"; Pierluca „Lacerazione-51" en „Grande lacerazione"; Stahly: „La fête"; Claude Visuex: „Univalves". De Nederlandse collectie bestaat uit de navolgende stukken: Teo J. Besemer: „Labiel massief": Berend Bodenkamp: „Lichaam met orgaan": Jan W. v. Dijke: „Kompositie"; Rob ElderenJbos: „Kompositie"; Adriaan Engelman „Staande figuur": John Grosman: „Bol"; Ben Gumtenaar: „3 Torso's": Leendert Karazée„Spa ce Bulbs"; Egbert Joosten: „Impuls": C. Knelmam: „Icarus"; David van der Kop: „B 12"; Gustave Kulche: „Rust"; Jef van Leeuwen: „Kompo sitie"; Simon Levy: „Totem"; Rien Maat: „Kompositie"; Jakob Meijer: „2 Torso's"; Jan van Munster: „Wor ding"; Theo Niermeyer: „Komposi tie"; P. Perlmutter: „Signaal"; Ian J. Pieters: „Plaats in de zon"; Cor nelius Rogge: „Monument voor een tetrach" en „Magise beeltenis"; Joop van Rijs: „Groeizwaard"Gust Ro- mijn: „Wachter"; W. R. Schild - meyer: „Groei"; P. A. M. „Industrie"; C. N. Visser: „4 LEONARDO DELFINO: Sculpture pelde elementen"; André Volten: „Horizontale konstruktie"Leo de Vries: „Paar"; E. Waskowskij: „Plas tiek"; Jos Wong Lun Hing: acht De Amsterdamse wethouder de Kunstzaken mr. R. van den Bergh heeft gisteravond bij de begrotings behandeling in de gemeenteraad, naar aanleiding van desbetreffende vragen, ieders twijfel over het al dan niet doorgaan van de bouw van een operagebouw in Amsterdam wegge nomen. Hjj bracht de toezegging in herinnering die B. en W. gedaan hebben tijdens de operadebatten, dat geprobeerd zal worden zo snel moge lijk een „muziektheater" te bouwen. Er hoeft geen twijfel te bestaan aan ■de wil van het college dit gebouw op het terrein van het oude RAI- gebouw te laten verrijzen en ook niet aan de vraag of de neuwe Opera stichting er in gevestigd zal zijn" aldus de heer Van den Bergh. Hy wees er verder op dat de bouw en de voorbereiding na gereedkomen van het ontwerp dat reeds vrij dui delijke vormen heeft aangenomen, minimaal rijf jaar zal vergen. Belgische acteurs dreigen met staking De Belgische acteurs en actri ces hebben aangekondigd op 9 april in staking te zullen gaan in dien hun eisen over de werkvoor- waarden niet worden ingewilligd. Zij wensen, gesteund door hun vakbonden, een standaardcontract, waarin de sociale voorzieningen wor den vastgelegd. Ook willen zij, dat de minimum-gage wordt gebracht op een basisbedrag van 5.000 frank per maand (f 360) Geen nieuwbouw zonder archeologie Koblenzerstrasse was eenmaal de „Via Appia" van Bonna Weliswaar is Bonn de jongste hoofdstad in Europa en ook een van de kleinere. Echter slechts weinig hoofdsteden kunnen zich er op beroemen op zo traditierijke grond te zijn gebouwd. De regering van Bonn zit zogezegd op oud-Romeinse grond". Wanneer Bondskanselier Erhard zich 's avonds in zijn nieuwe bungalow te ruste begeeft, slaapt hij op een Romeinse pottenbakkersoven, waar. in bijna tweeduizend jaar geleden ambachtslieden potten en pannen voor de soldaten van het Romeinse legioen aan de Rijn hebben ge brand. dius nog een grote militare vesting werd gebouwd, heerste in Bonn al veel bedrijvigheid. Tijdens'n muiterij brandde de vesting die in die dagen uit houten huizen met er om heen aarden wallen af. Rome liet een nieuwe vesting uit stepn opbouwen en stuurde een nieuw legioen. Voorzover thans bekend is heeft deze vesting tot aan het einde van de Romeinse heerschappij dat is tot omstreeks 450 na Christus bestaan en telde 10.000 soldaten. In de buurt van het Parlements gebouw lagen Romeinse boerderijen. De ministeries van Financiën en Binnenlandse Zaken staan vlak bij voormalige Romeinse legerplaatsen. Een ook het „Pentabonn", gebouwd op de heuvels buiten de stad staat op een voormalig exercitieterrein van de Romeinse legionnairs. Eens was de Koblenzerstrasse waarlangs nu de regeringsgebouwen staan, de „Via Appia" van het Romeinse Bonna. Hier lagen ook de Romeinse kerkho ven. Iedere keer als men bij bouw werkzaamheden hier gaat graven vindt men Romeinse graven of graf stenen. 100.000 voorwerpen in tien jaar Sedert Bonn in 1949 de voorlopige zetel van de regering werd, heeft de grond bij alle nieuwe bouwprojecten overblijfselen uit de Romeinse tijd vrijgegeven. Alle vondsten zijn in het Rijnlands Museum in Bonn bijeenge bracht en bij ieder bouwproject in de stad zijn teams van oudheidkun digen betrokken In de afgelopen tien jaar heeft men meer dan 100.000 voorwerpen uit de Romeinse tijd op gegraven. Het is sedert het begin van ele ne gentiende eeuw bekend, dat Bonn van de belangrijkste Romeinse nederzettingen aan deze zijde van Alpen is geweest. Goethe bewon derde in zijn tijd al de eerste vond sten: een paar duizend Romeinse munten, die in de buurt van de voor malige Romeinse kazernes werden gevonden. Bonn ontstond toen de Romeinen zich aan de Rijn vestigden om van daar uit het onbekende Germanië binnen te trekken. Omstreeks 15 voor de Christelijke jaartelling beveiligde Drusus het Rijnfront met 150 kas telen en vestigingen, waartoe ook Bonna behoorde. In 1954 vond men bij werkzaamheden aan het mooie Rococoraadhuis de grondmuren van het Drususkasteel. Toen later, ver moedelijk ten tijde van Keizer Clau- Ook burgerlijke nederzettingen Tijdens opgravingen in de afge lopen jaren kwamen van deze vesting waarvan de hoofdstraat nog altijd be staat en „Römerstrasse" (Romeinen straat) heet niet alleen kazernes, hu- zen van officieren, badgelegenheden en andere gebouwen voor de dag, maar ook graanpakhuizen, ambachts- bedrijven, smederijen, glassmelterijen, het militaire hospitaal en zelfs een hospitaal voor paarden en de kerker waarin de legionnairs hun straffen in nauwe cellen moesten uitzitten. Naast en rond deze vesting lagen de burgerlijke nederzettingen, ongeveer ter hoogte van de huidige Rijnbrug. Pas een paar weken geleden werd bü de verbouwing van het stedelijke overdekte zwembad ontdekt, dat daar ook Romeinse ambachts bedrijven hadden gestaan alsmede een kleiner hulp-bastion op de plaats van de Drususvesting, hetgeen bewijst hoe belangrijk dit steunpunt was. Een dergelijk kasteel voor hulp troepen bestond voorzover men weet nergens anders in de oude Romein se nederzettingen. Verder zuidelijk, in de richting van het huidige Bad Godesberg lag de „Via Appia". Hier ;n ook de Romeinse landerijen. Het schijnt dat het Romeinse Bonna ongeveer 4 kilometer langs de Rijn uitgestrekt was een uitbreiding die Bonn pas weer in deze dagen onder ging. Ook werden pottenbakkersovens gevonden waar volgens prof. von Petrikovits, de directeur van het het Rijnlands museum „dood gewoon aardewerk voor de soldaten" werd vervaardigd. Het burgerlijke Bonn met zijn stadskern rondom de Munster en de markt heeft zijn wortels in het vroe ge Christendom. Onder de huidige Munster-basilika werd in 1928 een Cella Memoria ontdekt, waarin de graven van de martelaren Cassius en Florentinus, de plaatselijke heili gen van Bonn. Men neemt aan, dat dit bouwwerk dat omstreeks 250 jaar na het begin van de christelijke jaartelling ontstond, het oudste tot dusver bekende Christelijke bouw werk ten Noorden van de Alpen is. Op het Munsterplein waar vorig jaar een grote ondergrondse garage werd gebouwd, was een groot kerkhof waarop ook al christelijke Romei nen werden begraven. Bij de bouw van deze garage werden ook over blijfselen van eertijds door hande laren bewoonde huizen ontdekt. Niet ver van dit plein lieten de keurvorsten van Keulen op een voor malige Romeinse steenbakkerij hun residentie bouwen. In de achttiende eeuw kreeg dit slot zjjn mooie ba- rokvorm. Thans is er de in 1818 op gerichte universiteit in gevestigd, die in de negentiende eeuw veel aan trekkingskracht uitoefende op be langrijke mensen uit die dagen. Jeugdconcerten Toonkunst Jeugd „liefde" voor muziek bijbrengen, betekent in eerste in stantie, dat zij van „muziek" genieten kan. Dorre, veel te lang durige theoretische beschouwingen z-ijn uit den boze, dat is later goed voor vakleerlingen. Daarom was het van dr. C. Vlam niet juist gezien, dat hij zich daaraan schuldig maakte voor de aan vang van het Jeugdconcert der Maatschappij voor Toonkunst, dat gistermiddag tweemaal in de Stadsgehoorzaal door het Rott. Philh. Orkest onder leiding van Franz-Paul Decker gegeven werd. Op zichzelf is er niets op tegen, anneer een korte, puntige uiteen zetting ditmaal gewijd aan enkele blaasinstrumenten aan de te spe len werken voorafgaat. Doch wan neer deze de lengte dreigt te gaan aannemen van een soort cursus, wordt het doel totaal voorbij ge schoten. Uit het juryrapport citeren wij: Annie Schmidt onderscheidt zich haar werk door trefzeker taalge bruik, klankrijke, vaak malle, onver wachte namen en uitroepen, die ap pelleren aan het kind. Het ritme dat zij gebruikt, spreekt gemakkelijk aan. Onuitputtelijk lijkt zij in het bren- van oorspronkelijke ideeën en grappige vondsten. In haar gedich ten vooral, is sprake van grote va riatie. Sommige zijn dwaas, speels of vrolijk, andere gevoelig, weer andere rebellerend. Als zij in haar werk re belleert, doet ze dat met of zonder de kinderen tegen de wereld van de volwassenen. De wereld van het kind blijft veilig en onaangetast; zij houdt van het kind. Mevrouw Schmidt zei in haar dankwoord het belangrijk te vinden, de prijs Is ingesteld, omdat daar door het werk van de schrijvers en schrijfsters van kinderboeken offi cieel is erkend. Van de Staatssecretaris ontving mevrouw Schmidt nog een oorkonde. De 6-jarige Angelique Spoor en de 8- jarige Alex Nijstad kwamen haar be danken voor zoveel mooie verhalen en gedichtjes. Het waren de twee eni ge leerplichtigen, die vrijaf hadden gekregen. De andere kinderen kon den, volgens drs. Van de Laar niet aanwezig zijn „wegens verplichtingen elders". De voorzitter van de jury, de heer C. Wilkeshuis, sprak een gelukwens uit, waarin hij mevrouw Schmidt vroeg niet alleen musicals te gaan schrijven, maar ook sprookjes en ge dichten „want de kinderen hebben ze hard nodig". De schrijfster Annie M. G. Schmidt heeft gisteren tijdens een bijeenkomst in de hal van het ministerie van O. K. en W. de „Staatsprijs Kinderboek" ont vangen uit handen van Staats secretaris drs. L. M. van de Laar. Hierboven Annie M. G. Schmidt met de Staatssecretaris, die in gesprek is met twee jeug dige bewonderaars, die haar een bloemenhulde kwamen aanbie den Dat maakt de jeugd en ook het orkest onrustig en het is bovendien onhoffelijk tegenover de dirigent, die eindeloos lang moet wachten, voor hij op het appèl verschijnen kan. Het was dan ook tenslotte een ware verademing toen het orkest en de soliërende bespelers der blaasin strumenten, de heren Simon Hout tuin (hobo), Peter Schenkels (hobo d'amore), Kees van den Berg (En gelse hoorn) en Adam Schlebaum (fagot) aan bod konden komen. Zij deden zich resp. horen in het Con cert voor hobo en orkest in C van Corelli, in de stylistisch verantwoor de bewerking van de Engelse diri gent Barbirolü, van het Concert voor hobo d'amore en orkest van Georg Ph. Telemann, in het bijzonder me lodieuze, In Wagneriaanse sfeer ge houden „De zwaan van Tuonela" van Jean Sibelius en in het geestige con certje voor fagot en orkest van Carl Maria von Weber. Zij musiceerden, tezamen met het goed gedisponeerde orkest, dat t een lieve lust was, zodat de jeugd er op recht van kon genieten. Wederom onderkenden wij de se rieuze leiding van Franz Paul Decker, onder wie dit orkest een uitstekende toekomst tegemoet lijkt te gaan. Dat hij evenwel, in verband met de tijds duur, na de gerekte inleiding met woorden en nog eens woorden, ge noodzaakt was, twee delen van het Corelli-concert te laten vervallen, betekende een betreurenswaardige, onverantwoorde, doch helaas wel noodgedwongen ingreep tegen de compositorische conceptie. Intussen heeft dit concert de tim bres der onderscheidene instrumen ten uitstekend tot haar recht doen komen, want de vier solisten betoon den zich perfecte musici, die de schoonheid ervan warm en levend deden openbloeien. Met een spontaan applaus zijn allen voor hun presta ties naar verdienste hartelijk beloond. Maar nogmaals: „muziek", sta op concerten als deze op de voorgrond! H. Advertentie oiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Hogewoerd 99 - Telef. 22536 IllUBigillHllllllllllllWM

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 15