DAGBLAD BEERNINK VERLAAT FORMATIE-OVERLEG Rusk: „Vietcong voert een gemene oorlog" FOTO-RANGER WAS SCHOT IN DE ROOS UITGERUST! Alles hangt thans af jan houding A.R.P. Regering van eylon afgetreden Verjaring vijf jaar verlengd Duizenden close-ups van maanlandschap Dubbeltje raken op 10 kilometer RAK AC ELI"-»™- - EREDOCTORAAT V.U.VOOR PRINS BERNHARD BUITENSHUIS ETEN Jpgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 25 MAART 1965 No. 31525 Hirecteur: E. A. E. van Dlshoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 [oofdredacteur: J. Brouwer - -nnc - -» - •- DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 335 per maand, 10.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Geen binding aan t.v.-beleid vooraf (Van onze parlementaire redacteur) De kabinetsformatie van mr. Cals is voorlopig gestrand op de ittding van de Christelijk Historische Unie. De fractievoorzitter i de C.H.U., mr. H. Beernink, heeft vanmorgen laten weten i de formateur, dat zijn fractie zich niet van tevoren wil binden i een oplossing van het radio- en televisiebeleid. Deze mede- ling heeft geleid tot een schorsing van het overleg tussen de te fractievoorzitters en de formateur. de formateur verder zal gaan met de drie overblijvende fractie- witters, die van de K.V.P., P.v.d.A. en A.R.P.hangt af van de be- tsing, die de anti revolutioanire fractie vanmiddag in haar spoedver- lering (om vier uur) zal nemen. Formateur Cals heeft inmiddels iingin Juliana op de hoogte gesteld van de laatste ontwikkelingen. komen zou leiden tot het afbreken van het beraad. Op deze vraag is zowel door de formateur, als door de drie andere fractievoorzitters beves tigend geantwoord. lat de CHU waarschijnlijk uit de matieboot zou stappen was gister- al vrijwel zeker. Vanmorgen tien uur bracht mr. Seernink dit volledige duidelijkheid. Hij meldde "_n de formateur en de drie sdere fractievoorzitters, dat zijn ïtie zich niet tevoren wil vast- [gen op belangrijke onderdelen 1 het regeringsprogramma, nog nr liet hele programma is door praat en de zetelverdeling tot uid is gekomen. Onder deze be igrijke onderdelen wordt ook het en televisievraagstuk gere- ;n lange verklaring, die de rmateur mr. Cals hedenmiddag eft gegeven, blijkt, dat de mede Ungen van mr. Beernink in strijd met een eerder gegeven belofte, «dag jl. erd op de bijeenkomst a de fractievoorzitters met de for- iteur nog eens duidelijk vastge- [d, dat de oplossing van het dio- en televisiebeleid als een udzakelyke voorwaarde werd ge- i verder te gaan. Bevestigend Deze vastlegging sloot aan op een morandum, dat de formateur ds in de eerste fase van zijn con- «t met de fractievoorzitters had erhandigd. In het memorandum rd nadrukkelijk vooropgesteld, dat r getracht zal moeten worden ïieuwe regeringscombinatie te rmen, die in staat is de radio- en rsieproblematiek op korte ter tot een aanvaardbare oplossing brengen. 'orige week vrijdag heeft in de lenkomst mr. Beernink nog ge- agd of een weigering van zijn ctie om thans over het radio- en ivisie-beleid tot een beslissing te e Ceylonese regering van mevr. idaranaike is afgetreden als gevolg i de nederlaag die haar partij bij rerkiezingen heeft geleden, n verwacht dat oppositieleider najake van de verenigde natio- partjj (pro-Westers) belast zal en met de vorming van een v kabinet. Deze partij heeft bij rerkiezingen van maandag veel is gewonnen. Zij behaalde er 66 fen 41 voor mevr. Bandaranaike) kan rekenen op d® steun van 90 de 151 parlementsleden. Advertentie De anderen hebben dit antwoord duidelijk gehandhaafd: Zij vinden dat een ander uitgangspunt niet alleen onjuist zou zijn tegenover de VVD die immers wegens verschil van in zicht over het radio- en televisie beleid niet aan de besprekingen heeft deelgenomen. Bovendien zou een an der uitgangspunt de moeilijkheden, die tot de crisis hebben geleid niet oplossen, maar veeleer de kiel leggen voor een nieuwe crisis. Verdeeldheid De Chr. Historische fractie heeft er geen geheim van gemaakt dat zij de radio- en tv-kwestie als een zoge naamde vrije kwestie wil beschouwen. Hoewel mr. Beernink vanmorgen niet op de achtergronden van deze hou ding wilde ingaan staat het vrijwel vast, dat de CH-fractie door ver deeldheid in eigen gelederen tot deze houding is gekomen. De meerderheid van de CH-fractie, inclusief fractie voorzitter Beernink, zelf zou immers tegenstemmen indien in de Kamer een oplossing in stemming komt, die de wensen van de ARP, KVP en de PvdA bevat. De Chris. Historische fractievoor zitter heeft werkelijk lang geprobeerd om in de mist te blijven. In de be spreking van vrijdag j.l. met zijn col lega's en met de formateur leek het erop, dat hij zich ook neerlegde bij de eis van mr. Cals een oplossing van het radio- en tv-vraagstuk als een prealabele voorwaarde te beschouwen. Maar in de gisteren gehouden frac tievergadering van de CHU is de wens om het als een vrije kwestie te beschouwen opnieuw naar voren ge komen. Mr. Beernink heeft vanmorgen in de bijeenkomst met de fractievoor zitters en de formateur kennelijk niet zelf de conclusie van zijn eis getrokken, maar heeft het overgela ten aan de anderen om nu een be slissing te nemen. Deze beslissing is dus nu een opschorting van de be sprekingen in afwachting van een duidelijke standpuntbepaling van de anti-revolutionairen, die vanmiddag telegrafisch voor een fractievergade ring bijeen zijn geroepen. Weinig kans De kansen op voortzetting van de formatiepoging Cals worden op het ogenblik erg laag aangeslagen. De A.R. komt nu onder zware druk te staan. Een deel van de fractie wil vanwege de confessionele band met de CHU liever niet alleen verder gaan met de KVP en de PvdA. Bovendien komt er in de AR ach tergrond steeds meer verzet tegen een samengaan met de socialisten. Men houdt het er voorlopig op, dat de fractieleider Smallenbroek slechts met zeer grote moeite zijn zin zal krijgen: voorlopig verder gaan met de KVP en de PvdA. Mochten ook de anti's het formatiegesprek verla ten dan loopt de formatie op een mislukking uit. Er zal dan, zo ver wacht men, tweedracht in de KVP ontstaan, die slechts met de socialis ten in zee wil gaan als ook een of meer andere fracties meedoen. In een zuiver rooms-rode coalitie wordt voor een deel van de KVP de socialisti sche invloed te groot. Een historische televisie-uit zending: de eerste "live-uitzen ding" van de maan. Toen de Ranger IX gisteren feilloos op het doel op de maan afstoof, konden miljoenen televisiekijkers in de huiskamers de fascinerende beelden zien, welke het ruimte vaartuig naar de aarde door zond. De Westduitse Bondsdag (Tweede Kamer) heeft vandaag het amendement op het wets voorstel inzake de verjaringster mijn voor oorlogsmisdadigers, waarin wordt voorgesteld de da tum 31 december 1949 als begin datum voor de verjaringstermijn van 20 jaar aan te nemen, aan vaard. Een amendement dat onderscheid wil maken tussen grote misdadigers en degenen die in ondergeschikte po sities aan misdaden hebben meege werkt, werd teruggewezen naar de juridische commissie. Beide maatregelen werden met grote meerderheid bij handopsteken aanvaard (Zie ook elders in dit blad). Rood-China is bereid vrijwil ligers naar Vietnam te zenden om ,,de Amerikaanse agressors te bestrijden", aldus het „Volks dagblad" in Peking. Voorts heb ben de Zuidvietnamese commu nisten gedreigd, dat zij „interna tionale hulp zullen vragen, als Amerika 'de Vietnamese oorlog blijft uitbreiden". Op het dreige ment van de Vietcong reageerde het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken met de opmerking, dat dit „de gebruike lijke communistische propagan- zijn". De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Dean Rusk heeft gisteren verontwaardigd ontkend, dat zjjn land in Vietnam bezig is met het en van een „gasoorlog". Hij deel de verder mee, dat traangas en an dere niet-giftige gassen zullen wor den gebruikt waar dat nodig is om het maken van slachtoffers onder de burgerbevolking te voorkomen. „De Vietcong voert de oorlog op een lage gemene wyze", zei Rusk verder. Het vorig jaar zijn meer dan 400 burger lijke ambtenaren, onder wie dorps hoofden en onderwijzers, vermoord en meer dan duizend van deze leidende figuren in de Zuidvietnamese dorpen zijn ontvoerd. Bovendien zijn meer dan 1300 andere burgers vermoord en meer dan achtduizend ontvoerd, ter wijl er hele dorpen door de Vietcong tot de grond toe zijn platgebrand. Thanat Choman, de Thailandse (Siamese) minister van Buitenlandse Zaken, heeft in een onderhoud met een verslaggever van het ANP gezegd, dat het gebruik van gas in de strijd tegen de Vietcong minder gevaarlijk zou kunnen zijn dan kogels. De Thailandse minister zei niet te kunnen inzien, waarom de Vietcong bezwaar tegen het gas heeft, omdat het in het geheel niet dodelijk maar integendeel een manier is om men senlevens te sparen. Over de rol van de Sowjet-Unie in Vietnam zei de Thailandse minister, dat er nog geen tekenen van actieve Russische deelneming zijn bespeurd en dat daardoor de neiging bestaat te concluderen, dat de Runssische re gering, hoewel zij een zekere mate van morele steun geeft, niet heeft aange toond, dat zij betrokken wil worden in de huidige situatie in Zuid-Vietnam, hetzij materieel, hetzij daadwerkelijk. Militaire woordvoerders in Saigon hebben gericht, dat in de week die eindigde op 20 maart de activiteiten van de Vietcong zijn afgenomen. Het aantal incidenten waarbij Vietcong- rebellen waren betrokken nam af van 535 (de week daarvoor) tot 400. Het aantal slachtoffers in de strijdkrach ten van de regering is afgenomen tot 470 terwijl dit gemiddeld 1.100 per week bedroeg. In de desbetreffende week werden 100 personen gedood, 275 gewond en 95 werden vermist. In de twintig minuten voordat de laatste Amerikaanse foto- Ranger gistermiddag 15.08 uur Nederlandse tijd te pletter sloeg in de maankrater Alphonsus, nog geen 6.5 kilometer van het beoogde ideale trefpunt, hadden de zes camera's aan boord 6150 fascineren de opnamen van het maanoppervlak gemaakt en naar de aarde doorgezonden: een schot in de roos van de Ranger IX, die een fe nomenale prestatie leverde waardoor waarschijnlijk verschillende vragen omtrent de maanbodem kunnen worden opgelost. Vooral de laatste minuten werden opnamen gemaakt, die veel scherper en detailrijker waren dan de 11.000 opnamen die door de Rangers VII en VIII in juli vorig jaar en februari j.l. geleverd werden. De Ranger, die zondag werd gelanceerd, maakte een vlucht van 65 uur. Nog nooit tevoren is een maan schot zo zuiver gericht geweest: eei afwijking van 6,5 kilometer van he doel op ongeveer 400.000 kilometer afstand komt neer op het treffen een dubbeltje op tien kilometer afstand! Reeds vrij kort na de start werd duidelijk, dat de Ranger dicht bij het „ideale trefpunt" komen, het centrum van de krater Alphonsus in het midden van zichtbare maanschijf, op dat moment dicht bij de terminator of scheidings lijn tussen licht en donker. Men zag dan ook af van een koerscorrectie !4 uur, hetgeen bij vorige Ran- het geval was geweest. Deze correctie werd eerst enkele uren het einde van de vlucht aangebracht, daarna werd bovendien nog de stand van de Ranger in zijn 1 Door sleepboten wordt het vliegdekschip „Karei Doorman" naar de werf van Wilton-Fijen- oord geleid, waar het schip gere pareerd zal wordenDe „Door man" liep schade onder de wa terlijn op in de Oslofjord. Weerbericht ONVAST WEER et KNMI verwacht van heden morgenavond: half tot zwaarbe- kt met tijdelijk regen. Matige tot ichtige, aan de kust nu en dan tie zuidwestelijke wind. Iets ho- temperaturen, vooral in de kt (Opgemaakt om 11.15 uur). 26 MAART 6.29 uur; onder: 19.03 uur ia op: 4.08 urn-; onder: 11.31 uur. Ogwater te Katwijk te 9.52 en 22.42 laagwater te 4.55 en 17.45 uur. nummer bestaat alt 22 pagina's; gewijzigd om de camera's een z&. gunstig mogelijke positie te laten innemen. Toen deze zeer moeilijke operaties waren geslaagd, waren de verwachtingen in de waarnemings stations hoog gespannen: zij zouden echter nog worden overtroffen, want wat de Ranger aan materiaal leverde was fenomenaal. Live op TV Een unieke primeur was de „live uitzending" over de Amerikaanse televisie. In de huiskamers konden miljoenen Amerikanen direct dit glorieuze succes van de Ranger waar nemen, terwijl het ruimteschip op de maan afstormde. Bij vroegere ge legenheden zijn bandopnamen welis waar kort na de operatie zelf uitge zonden over de normale televisie stations, maar ditmaal gold het een directe uitzending, gerelayeerd door het controlestation Goldstone. Daar bij viel op, dat de beelden veel scher per waren dan hetgeen onlangs onder veel makkelijker omstandig heden gepresteerd werd in Rusland tijdens het „uitstapje" van Leonow uit zijn Woschod II. Putj es en rillen De eerste foto's werden genomen op 20800 km afstand, de laatste op slechts enkele tientallen kilometers, waarna de Ranger te pletter sloeg met een snelheid van 9600 km per Doordat het zonlicht vrij Vlak over het doelgebied scheen, waren de on effenheden, tot kleine putjes ln de bodem toe, scherp afgetekend. Het bezwaar van de geringere lichtsterk te bij dit .strijklicht" werd opgevan gen door een ingenieus camera systeem met een uitzonderlijk licht gevoelig lenzenstelsel. Een van de belangwekkendste details van de opnamen van de bodem van de 95 km brede Alphon- suskrater (omgeven door een 3000 meter hoge rand) was een stelsel van scheuren of rillen in de bodem, waarvan de oorsprong tot dusver nog steeds een raadsel was. Detail opnamen als van de Ranger kunnen hier wellicht verheldering brengen, zo hebben deskundigen van het Ranger-project medegedeeld. Vervol» pagina 2 Advertentie. Uitgeslapen? néén... De senaat der Vrije Universi teit in Amsterdam heeft besloten bij de viering van het 17de lus trum der Universiteit op 20 ok tober eredoctoraten uit te reiken, o.a. aan Prins Bernhard in de fa culteit der economische weten schappen, op grond van zijn uit stekende verdiensten verworven voor de Nederlandse volkshuis houding, met name door de be vordering der internationale eco nomische betrekkingen. Voorts zullen eredoctoraten worden uitgereikt aan prof. dr. Jacques El- lul, hoogleraar aan de juridische fa culteit van de universiteit van Bor deaux, in de faculteit der rechtsge leerdheid de heer Paul G. Hoffman (USA), directeur van het "Special United Nations Fund", in de faculteit der economische wetenschappen de heer E. Jonckheer, minister-president van de Nederlandse Antillen, ln de faculteit der rechtsgeleerdheid en de heer C. Rijnsdorp, auteur, in de fa ciliteit der letteren. WILT U OF MOET U Probeert U het dan eens in restaurant (lste etage) Snackbar PETER LEENEN GANGETJE 14. Dagschotels 2.25 Menu's vanaf 5.75 Ook voor partijen tot 45 personen, 's Zondags geopend van 12—24 uur. IVS i' Uit het Leidsch Dagblad van 27 Maart 1865: j Wij vernemen, dat door de H.H. Burgemeester en Wet houders aan den straatmaker Plu, ter gelegenheid van zijn 50-jarig huwelijk, twee i fraaie mahoniehouten fau teuils zijn geschonken (Advertentie) Te koop i vraagd de gist uit een bran- derij te dezer stede volgens i Schiedamse marktprijs. Fran co br. bureau v. dit blad.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1