4® Twee wetsontwerpen over de „verjaring" Verrassende zege voor liberalen op Tories libelle fon-run VAN OOY Woning-textiel Vloerbedekking ADR. VAN OOY Jr. Rudolf Augstein weer eens voor de rechter Onsmakelijk gevecht op kustvaarder altijd al de sigaar voor moderne mannen! Agnes Geene schakelt Perille Molgaard uit gericht 1 maart 1860 Donderdag 25 maart 1965 Zesde blad no. 31525 estduitse Bondsdag moet andaag kiezen tussen: De juridische commissie van Westduitse parlement is er een laatste poging niet in ge- jgd te komen met één enkele over voortzetting van de ht op nazi-misdadigers. Dit Vent, dat de Bondsdag van- I moet stemmen over twee 'erpen, waardoor de moet heden groter worden ivan aan te nemen, W ene ontwerp zal de verjadngs- op moord van twintig tot dertig f verlengen. Het zal dan logsmtsdaden tot 1975 lopen in its van tot 8 mei. Het andere zou vet willen laten ingaan op 1 nart 1950 (toen W H jrkte soevereiniteit kreeg) met ingang van het einde veede wereldoorlog, zoals tot nu «teeds werd gedaan. Hierdoor zou de lopende termijn nog vijf jaar oen worden toegevoegd. In deze I j ode kan men dus nog nieuwe rolgingen beginnen. Een tweede nschap van dit artikel is dat ane overtreders" (personen die 70 omen ondergeschikte posities leedden in het Derde Rijk) niet worden vervolgd. Dit laatste veroorzaakte moeilijkheden in (uridische commissie. De sociaal- 5f|ooraten maken bezwaar tegen ichterdeurtje, dat de voorkeur christendemocraten Bondskanselier Erhard. Tevergeefs voormalige nazi-politieman ft verklaard, dat hij na de oorlog West-Duitsland tevergeefs had acht in overheidsdienst te komen, tof* hy in de oorlog tot anderhalf gevangenisstraf en overplaat- naar een strafbataljon was ver- ieeld, omdat hij te vriendelijk ns Polen en Joden was geweest. -jarige Max Draheim trad op tetuige in een proces in Freiburg, llwéér geen ladder.dank- il] Llbelle Non Run, gebreid 2 lolgens het Runex procédé. Deze kousen zijn werkelijk 1iddervrljU herkent ze aan iet Runex ff embleem op g Ie verpakking. Koop du5 g t X STERKER Onderzoek naar optreden Oorlogsslachtoffers" Rijksrecherche in Den Haag een onderzoek in naar het op- n van de 47-jarige Amsterdam- die, vaak in gezelschap van een rtge woner van Deventer, be- en instellingen benadert, het valse voorwendsel, dat hij namens het ministerie van 'rtfcsle hij zegt „ministerie van r. nmaal binnen, vertelt hij oor- bchtoffer te zijn, en met ver- ag naar zijn compagnon komt er nog een verhaal over het con- atie-kamp. Er wordt dan ge it artikelen te verkopen voor «onderhoud. Maar de Amster- mer ls geen oorlogsslachtoffer. I. die de laatste tijd artikelen bovengenoemd persoon hebben cht worden verzocht hiervan te geven aan de Rijksrecher- parket procureur-generaal afd. leur van politie, Raamweg 15 *a Haag. waar voormalige Gestapo-officieren terechtstaan wegens massa-moorden ln Polen. Draheim vertelde dat hij destijds in Krakau in Polen belast was met het toezicht op Polen en joden, die een casino moesten bouwen. Toen het hoogste punt van het gebouw was bereikt, had hij de Poolse en joodse arbeiders uitgenodigd voor de traditionele traktatie. Wegens „ver boden omgang met Joden en Polen" had hy daarop terecht moeten staan. Na de oorlog was hij gepensioneerd, terwijl hem ook een schadeloosstel ling was toegekend. Twee procureurs van het openbaar ministerie in Oost-Beriyn hebben de openbare aanklagers in Koblenz en Bonn verscheidene documenten over handigd die onthullingen bevatten over nazl-mlsdaden. Drie dossiers zijn bestemd voor de beschuldiging tegen Friedrich-Carl Vlaion, staatssecretaris op het minis terie van Economische Samenwer king, die gedurende de oorlog hoofd van de financiële dienst voor het Derde Rijk in de Baltische Staten Herdenking Met een buitengewone zitting van de gemeenteraad herdacht de stad Aken gisteren Franz Oppenhof f, de door de Amerikanen benoemde bur gemeester, die twintig jaar geleden door de SS-Weerwolven werd ver moord. De Amerikanen kozen de advocaat Oppenhoff, die relaties had onder houden met r.-k. verzetsbewegingen in Duitsland, op 1 november 1944 tot burgemeester van Aken, dat zij kort tevoren bij hun opmars hadden be zet. Door een grotere weerstand van de nazi's kwam de Amerikaanse doorstoot echter enige tUd tot staan en vijf maanden later verkeerde Op penhoff nog altijd in de precaire positie van bezettingsburgemeester terwijl het grootste deel van Duits land onder nazi-bewind stond. Oppenhoff besefte de hachelijke situatie, waarin hy verkeerde ten volle. Hy placht altyd te zeggen: „Misschien is de parachutist al uit gezocht die mij moet vermoorden". Op 25 maart 1945 was het zover. Een paar „Weerwolfcommando's" van de SS, die Oppenhoff als een aartsver rader beschouwde, schoten hem in zyn werkkamer neer. in bij al uw aankopen van o.a. ook vaste l plint tot plint. Positie van joden in Sowjet-Unie Heim Cohen, de Israëlische verte genwoordiger in de Commissie der Verenigde Naties voor de rechten van de mens, heeft gisteren in een by een- komst in Genève verklaard, dat de positie der joden in de Sowjet-Unie „Sinds het verdwynen van Stalins bewind steeds slechter is geworden". „Andere godsdienstige gemeen schappen in de Sowjet-Unie mogen tot op zekere hoogte hun godsdienst beoefenen en daarvoor propaganda maken. Doch de rechten, die de Jood se gemeenschap in Rusland zo nu en dan in de loop der tijden zyn ver leend, worden thans voor het grootste gedeelte geleidelijk aan en stelselma tig weer ingetrokken", aldus Cohen. Hy vervolgde: „Er bevinden zich thans nog slechts negentig synagogen en evenveel rabbynen in de Sowjet- Unie, dat is één op elke vyftiendui- zend joodse gelovigen. Voorts mogen de Russische joden zich niet op na tionale wyze organiseren of verbin dingen onderhouden met Joden in het buitenland". Achterstand bouw gymnastieklokalen wekt bezorgdheid Vele leden van de Eerste Kamer zyn bezorgd over de achterstand in de bouw van gymnastieklokalen, zo blijkt uit het voorlopig verslag over de begroting van Onderwys, Kuns ten en Wetenschappen. Hun bezorgd heid strekt zich ook uit over het ont breken van „voor deze tyd normale en noodzakeiyke sport-accommoda tie als zwembaden en sportterrei nen". Vele andere leden achten een zodanige versnelling van de bouw van gymnastieklokalen gewenst, dat by het basisonderwys 3 uur per week gymnastieklessen gehouden kunnen worden. 1 een achtete kind werden ge- een ziekenhuis opgenomen ken het redelijk goed. Breestraat 39 Leiden „Landv err aderlijke vervalsing De procureur-generaal in Karls- ari j.l. In het ene houdt Augstein ruhe heeft een gerechterlijk onder zoek gelast tegen Rudolf Augstein, strUdbare hoofdredacteur-ei genaar van het weekblad „Der Spie gel". Augstein wordt er van ver dacht zich aan „landverraderlyke vervalsing en feiteiyk landverraad" te hebben schuldig gemaakt. De procureur-generaal ls gevallen over artikelen van Augstein in „Der Spiegel" van 18 november en 6 janu- Jonge schol van Oosterschelde naar Veerse Meer In overleg met de Dienst der Do meinen en met medewerking van de Organisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij is de Vissery-In- spectie van het Ministerie van Land bouw en Vissery met de uitvoering een proef ter bestudering van de mogelijkheid van overbrenging jonge schol uit de Oosterschel de naar het Veerse Meer begonnen. De eerste dag eindigde veelbelo vend met het overbrengen van byna 600 kg. Uit proef vissery en in de jaren 1962 t/m 1964 is gebleken, dat zich in het sedert 1961 afgesloten Veerse Meer een goede scholstand heeft ont wikkeld, die van byzondere beteke- /oor zowel sport- als beroeps kwekerij bleek te zyn. Aangetoond werd ook, dat ln de groed groeiende scholstand geen aanvullingen met 'jonge vis, hetzy door intrek via slui- hetzij door voortplanting, plaatshebben. De vis zal in verband met te verwachten lange periode dat nog 'n hoog zoutgehalte gehandhaafd blijft, echter nog vele Jaren een be- langryke plaats in het Veerse Meer blijven innemen. Dat is des te meer belang, daar de op dit moment nog behooriyke scholstand als ge volg van de intensieve vissery bin- afzlenbare tyd uitgeput zou ra ken, indien niet tot byzondere maat regelen t.a.v. de bezetting wordt over gegaan. Het doel van de proefneming is te trachten ln de tyd van ongeveer drie weken een half miljoen stuks schol (10 ton) naar het Veerse Meer te brengen. Hierby zyn drie beroepsvissers Ingeschakeld. De ont wikkeling van deze uitzetting zal door proef visserij en het merken van groot aantal van deze visjes op de voet worden gevolgd. Slaagt deze opzet dan ligt het in de bedoe ling regelmatig jonge schol uit te zetten. Een tweede voor sport- en beroeps visserij belangrijke vissoort ls aal, die het Veerse Meer eveneens goed groeit. De noodzaak van aanvullen de bezetting zal worden bezien, na dat dit voorjaar de natuurlijke in trek van glasaal is bestudeerd. In de sluizen in Kats werd reeds de eerste glasaal in trek gesigna leerd. Getracht wordt thans een in druk te kry'gen van de hoeveelhe den glasaal die binnentrekken. zich kritisch bezig met de voorstel ling van de voorzitter van de Bonds dag, Gerstenmaier, over een mo derne oorlog. Gerstemaier had zich hierover voor de televisie uitgela ten. In het andere artikel bekriti seert Augstein het project van mi nister van Defensie Von Hassel, om een gordel van atoommynen op Westduits gebied langs de grens met de DDR te leggen. Von Hassel ont kende, dat er een dergelyk plan zou zyn geweest. Hij was echter de eer ste die over een dergelyke mynen- gordel in een Amerikaans tydschrift publiceerde. Ook de inspecteur-generaal van de Bundeswehr, Trettner, had zich een voorstander van het plan verklaard. Het moest echter in de doofpot wor den gestopt, na zeer heftige reacties in de Bondsrepubliek. Een onderzoek in verband met de zelfde kwestie is tegen de militaire expert van de Frankfurter Allgemei- Zeitung, Adelbert Weinstein, aan de gang. Hy was de eerste die over de mynengordel in de Westduitse pers berichtte. Het is niet bekend of het ook tegen Weinstein gerech- terlyk tot een fase komt, waarin Aus- stein nu is geraakt. Tegen de be trokken hoofdredacteur loopt ook nog steeds een onderzoek uit okto ber 1962. Dit onderzoek houdt ver band met de zogenaamde Fallex- affaire. Deze leidde tot een voor lopig einde van de politieke carrière in Bonn van de minister van Defen sie Franz- Josef Strauss. Ook hier zou Augstein „landverraad" hebben MARINE STORTTE OLIE OP DE „GOLVEN" (Van onze Rotterdamse correspondent) De Duitse kustvaarder Carl Lehnkering heeft in Rotterdam een andere kapitein en stuurman gekregen na de onfrisse tonelen, die zich eergisternacht aan boord van het scheepje hebben afgespeeld, toen het ter hoogte van Texel voer. De zwaar beschonken kapitein stond de stuurman naar het leven en de laatste zag zich genood zaakt zijn gezagvoerder neer te slaan tijdens een vechtpartij in de stuurhut. De bloedsporen daarvan waren gisteravond, toen het scheepje de Waterweg binnenliep, nog te zien. Na de vechtparty vroeg het met lege drankflessen. Hy had een scheepje per radio om hulp. Die kreeg het van de kruiser „De zeven provinciën", die in de buurt wegens mist voor anker was gegaan. Een luitenant ter zee, twee gewapende mariniers, een luitenant ter zee- arts en twee mannen van de verbin dingsdienst werden aan boord de kustvaarder gezet. Om eventueel verder onheil te voorkomen zyn de luitenant ter zee en de beide riniers aan boord gebleven tot Rot terdam. Er deden zich echter geen incidenten meer voor. Vanmorgen om 6 uur heeft het scheepje, dat van Hamburg kwam, de reis naar Duisburg voortgezet. De Carl Lehnkering meerde gis teravond omstreeks 10 uur af aan de Rotterdamse Stieltjeskade. Aan boord van de kustvaarder bevonden zich behalve de zeven bemannings leden en de (ontnuchterde) 35-jari ge kapitein, twee gewapende mari niers die onder commando stonden van luitenant ter zee eerste klasse J. D. Backer. 'Het schip lag nog maar nauwelyks afgemeerd, of de gehele bemanning stapte over op een politieboot om naar het bureau van de rivierpolitie te worden gebracht. Daar zijn zy met toestemming van de rederij en het Duitse consulaat verhoord over wat zich aan boord het schip had afgespeeld. Seinpistool Luitenant ter zee Backer, zei gis teravond uit gesprekken met de be manning te hebben kunnen opma ken, dat de kapitein van de Carl Lehnkering midden in de nacht beschonken in de stuurhut moest zijn gekomen, waar de stuur de wacht hield. De kapitein werd handtastelijk en wilde de stuurman overboord gooien. Er kwam een forse vechtpartij van, die eindigde toen de stuurman de ge zagvoerder, die gewapend was met n seinpistool, had neergeslagen. Luitenant Backer kwam by een eerste inspectie aan boord tot de conclusie dat de vechtparty hevig moet zyn geweest. In de stuurhut de Carl Lehnkering vond hy bloedspatten. Even later ontmoette gepleegd door verwerking van ml- hy de kapitein in diens hut. Hy litalre geheimen in een artikel over geheel ontnuchterd, hoewel hy sterk NAVO-manoeuvres. naar drank rook. zyn hut lag vol bloedende wond aan het hoofd. De stuurman maakte op de luite nant een rustige indruk. Hy over handigde meteen het seinpistool waarmee hy door de kapitein was bedreigd. Volgens de marine- officier verliep de rest van de dag aan boord van de kustvaarder rustig. 10 de geurigste, mildste en royaalste PROMINENT sigaar in deze prijsklasse. Steek op! MARTINEZ... de sublieme sigaar voor moderne mannen van alle tij den! Kies uit de fijnproevers-serie van 14 tot 35 cent. Koop vandaag nog PROMINENTnog altijd even geurig en voortreffelijk als vroeger. Tracteer Uzelf eens op 'n échte MARTINEZ PROMINENT: zo heerlijk licht, zo rijk van geur, zo fantastisch fijn! BIJNA 150 JAAR FABRIKANTEN VAN LICHTE, GEURIGE EN t-uNE SIGAREN! BADMINTON-SURPRISE Agnes Geene heeft in de tweede ronde van de All England badmin' tonkampioenschappen, het grootste evenement van het seizoen, voor een grote verrassing gezorgd. Ze scha kelde de geplaatste Deense Perille Molgaard uit met overtuigende cfifers: 11—3, 11—2. Perille Molgaard—Hansen werd in het seizoen '63/'64 kampioene Denemarken. Ze stond by All England-kampioenschappen ge plaatst voor onder meer haar land- genotes Ulla Rasmussen, Karen Jörgensen, Lisbeth von Barnekow, Kirsten Dahl en Bente Flindt, die in Nederland meer bekend zijn. Agnes Geene had in de eerste ronde een bye. Haar tegenstandster, de Ierse Sue Peard moest wegens ziekte verstek laten gaan. Ook Nederlandse naam moest worden geschrapt. Imre Rietveld kon wegens een gescheurde achillespees haar kansen met verdedigen. De verrassingen bleven niet be perkt tot de dames alleen By de heren schakelde de Zweedse kam pioen. Kurt Johnsson, de Deen Hen- ning Borch uit (156, 157). Deze laatste bereikte vorig jaar de finale tegen zyn landgenoot Knud Aage Nielsen. De Japanse kampioen Takeshi Miyanaga won met 150, 154 van Samsuk Boonya-Sukha- nonda (Thailand). Erland Kopt, de vijfvoudige titelhouder, plaatste zich zonder veel moeite bij de laatste zestien. Knud Aage Nielsen had er tegen Gunalan, een 21-jarige Maleise student, drie gaines voor nodig. in Roxburgh Tussentijdse verkiezing (Van onze Londense correspondent) Als een grote verrassing hebben de liberalen zich bij de tussentijdse ver kiezingen in Roxburgh aan de Schot se grens meester gemaakt van een conservatieve zetel. Dit ig hun eerste grote doorbraak sinds de algemene verkiezingen in oktober. Het bete kent een hevige tegenslag voor de Tories, die beweerden dat er een einde zou zyn gekomen aan de libe rale herleving en dat de steun welke de liberalen over de gehele linie in het Lagerhuis aan de Labour-rege- ring geven behalve natuurlijk op het gebied van nationaliseringen hun stemmen zou kosten van conser vatieve kiezers. Hier blijkt het omge keerde het geval geweest te zyn. Het resultaat van de verkiezingen tionaul) 411. Liberale meerderheid 4.607. By de algemene verkiezingen in ok tober was de uitslag: 1. conservatief 18.924; 2. liberaal 7.185; 3. Labour 7.007; 4. Sohots-nationaal 1.093: con servatieve meerderheid 1.739. Dit is de eerste liberale zege by een tussentydse verkiezing sinds de sensationele liberale overwinning in de Londense voorstad Orpington in Kent in maart 1962. De liberalen, die ervan dromen, dat eens de tyd zal komen dat zij Labour als voornaamste oppositieparty zullen verdringen, zijn met deze overwinning tot 10 lagerhuiszetels opgeklommen. Maar aangezien het Lagerhuis 630 leden telt moeten zy nog een einde- David Steel (liberaal) 21.549 stem- loze weg afleggen om hun doel te be- Robin Mcewen (conservatief) reiken. Dit neemt niet weg, dat hun 16.942, Ronald Murray (labour) 4936 greep op de politiek belangrijk ls stemmen, Anthony Kerr (Schots-na- versterkt. Labours meerderheid over conservatieven en liberalen samen biyft onveranderd en bedraagt nog steeds 3. De uitslag van Roxburgh, Selkirk en Peebles, zoals de volledige naam van het district luidt, is ook voor oppositie-leider Sir Alec Douglas Home een bittere pil, omdat dit vlak by zyn eigen kiesdistrict ligt en hy daar grote persoonlijke populariteit geniet. De kansen op nieuwe algemene ver kiezingen in een niet te verre toe komst zyn door deze ontwikkeling versterkt. Premier Wilson is tegen voorjaarsverkiezingen, maar als ver dere tussentijdse verkiezingen door gaan biyk te geven van anti-conser vatieve gevoelens kan de Labour- party misschien worden verleid tot een nieuwe verkiezingscampagne, welke de socialisten een overtuigen der mandaat dan thans kan geven en hen minder afhankelijk van de libe ralen zal maken. AGNES GEENE Zaterdagelftal zonder Kralt De opstelling van het voorlopig zaterdagelftal dat woensdag 31 maart in Zeist een oefenwedstrijd speelt te gen Fortuna (Vlaardingen)ziet er als volgt uit: Doel: De Joode (ZCFC); achter: Van Soeren (CJVV) en Mooibroek (Oranje Nassau)midden: Van Elde- ren (Zwart Wit '28), Visser (Heer- jansdam) en Koelewyn (IJsselmeer- vogels); voor: Zuiderveen (Oranje Nassau), Nieuwstraten (Zwart Wit :8), Kiel (Go Ahead K), Pannen (WVF) en Vedder (IJsselmeervogels). S.E.R.: Geen wet nodig voor het minimumloon (Van onze Haagse correspondent) Sociaal-Economische Raad vindt het niet nodig, dat er een wet- teiyk vastgesteld minimumloon komt. By het huidige loonsysteem, zegt de 8.E.R. ln antwoord op de adviesaanvraag van de minister van Sociale Zaken, (van 1959), komt het minimum-inkomen ook wel vast te staan. De regering heeft daar boven dien nog vat op via ryksbemidde- laars. De huidige regeling door het be drijfsleven kan soepeler verlopen dan inmiddels de wet, meent de S.E.R. Mocht door deze gang van zaken loonvormingssysteem worden aangetast, dan kan er altyd nog over e»n wetteiyke regeling worden ge-1 dacht. Engelse pers onbev redigend De Engelse pers heeft er vanmor gen geen twyfel over laten bestaan hoe zy denkt over de enerverende be slissingswedstrijd, die Liverpool en FC Köln gisteravond in het Feyen- oord-stadlon hebben gespeeld. Men is er byzonder mee ingenomen, dat Li verpool de halve finales heeft bereikt, maar overduideiyk komt naar voren, dat loting beslist niet de prettigste wyzé is om een voetbalduel te be slissen. Frank Mcghee zegt in de Daily Mirror (5 miljoen lezers)de groot ste internationale clubcompetitie werd een lotery Ook Peter Loren zo (Sun) laat er geen twyfel over be staan: het is de meest onbevredigen de en minst aanvaardbare manier om een sportwedstrijd te beslissen. Algemeen heeft men in Engeland grote bewondering voor Köln, dat hoewel lange tyd met tien man en la ter met 10% man spelend Liverpool uitstekend party heeft gegeven en zelfs in de laatste verlenging met in spanning van alle krachten het de Engelse kampioenen nog erg lastig heeft gemaakt. Het beeld van de spelers, die met afgewende hoofden de loting afwacht ten, de vreugde van Liverpool over de gelukkige uitslag en de verdrietige aftocht van de Duitsers zal lange tyd een onbevredigend hoogtepunt blyven in de geschiedenis van de Europa- cupstryd. Verklaring van RCL-bestuur In de weergave van de verklaring van het RCL-bestuur in het Leidsch ;blad van 23 maart j.l. is een storende drukfout geslopen. Er staat nl. „Overigens betekent dit niet, dat het bestuur in de gehouden bespre kingen tot de overtuiging is geko men dat het zyn inzicht diende te wijzigen. En dus terug te nemen etc. Dit moet zynte wyzigen, en dus terug te nemen etc. Het misver stand zou nL kunnen ontstaan dat het Bestuur bereid zou zyn terug te nemen wat het gesteld had. Niets is minder waar. Dit biykt trouwens voor de aandachtige lezer wel uit de zinsnede. „Het bestuur meent, in tegendeel, dit onverzwakt te moeten handhaven". Met dank voor de plaatsruimte. Het bestuur van de LW „RCL". TV-uitzending van Cup-final gered (Van onze correspondent) De Engelse prof. voetbalbond heeft het verbod opgeheven voor haar le den om uit te komen in door de tele- uitgezonden bekerwedstryden. De organisatie besloot echter een on derzoek in te stellen naar de om standigheden, welke tot de botsing met de Football-Association heeft geleid.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 19