COIFFURE PIJNACKER café-restaurant kelner Jaar geëist tegen 2 buffetbedienden Betogers hebben last van blaren Actie tegen te hoge prijs voor begrafenis „Veie vrouwen koken als betonwerkers Amsterdam wordt week lang Brits Café voor f 250.000 benadeeld Jen gevangenisstraf van een jaar, waarvan drie maanden voor gelijk met een proeftijd van drie jaar en toezicht van de reclas- ing eiste de officier van Justitie bij de Utrechtse rechtbank gis- !H tegen twee buffetbedienden van het café-restaurant „Kruis- t Hoevelaken", wegens het verduisteren van gelden in dienst- ckking. LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 24 MAART 1965 ge bedienden (53 en 44 jaar) zij de hoofdverdachten in een om- [rijke fraudezaak, waarbij een aantal personeelsleden van het f is betrokken. Gedurende en- ijaren is er op grote schaal ge- ild. het café speelden kelners, ser- sters en buffetbedienden onder hoedje. Er werden foutieve kas- unslagen verricht, buffetbedien- de kelners en de serveersters Jacques Tati bezig aan nieuwe film (Van correspondent) cques Tatl, die als „De postbode" „Jour de féte" en als „Monsieur il" al sinds lange jaren de film- hiedenis is ingegaan, is in Parijs met een nieuwe rolprent die '-time" zal heten, iti vertelde dat men vooral niet st verwachten dat „Play-time" een half jaar gereed-zou zijn, ook als cineast is hy beslist voorstander van het Ameri- i sneltrein-tempo. Evenals voor overige films volgt hij met „Play- de weg van de improvisatie. De ag weet Tati vaak nog nauwe- wat de volgende dag in de stu- zal gebeuren. film wordt in Frans-Italiaanse inwerking geproduceerd. Het echter voornamelijk Franse ac- actrices, die het merendeel tollen zullen vervullen. Beroemd- er niet bij en Tati er- Ie zelf, dat hij alle spelers nog aas' volledig had geëngageerd de Benelux hebben de Neder- ise producers Balian en Denker geassocieerd met Tati, die van Iers kant trouwens zelf van half andse origine is. In de internatio- filmwereld bestaan voor „Play- al een levendige belangstelling, belangstelling waardoor Tati kalm arbeidstempo niettemin geen nuance zal laten versnel- ïeem rustig mijn tijd, zo ïkerde hij „want zenuwpatiënten so al voldoende." ctieprogramma ran Westduitse vakbonden Westduitse Vakbondsfederatie, itë miljoen leden telt, heeft een ieprogramma" bekendgemaakt, i ingrijpende eisen zijn ver- Het programma is een richt- op lange termijn voor aange- n vakbonden, die collectief on- tndelen. belangrijkste punten van het ramma zijn: algemene invoering van een agse, 40-urige werkweek (het iddelde bedraagt nu 43 uur), 2) ling van een dertiende maand, etaalde minimale vakanties va- zes weken, af telijk van de leeftijd 'het hui- gemiddelde is 20 dagen), 4) pen- igerechtigde leeftijd moet ver- worden van 65 tot 60 jaar, 5) nekte tenminste zes weken vol in plaats van geheel te moeten op sociale verzekering. de eisen van neerkomen op uit- van ruim 60 miljoen mark. )nd van Duitse ondernemers het programma „een utopis- brief aan Sinterklaas" ge- deelden de opbrengst van deze du bieuze praktijken. De knoeierijen werden in de hand gewerkt door een zeer slechte leiding. Elk toezicht ont brak. Mr. R. W. H. Pitlo, de officier van Justitie, zei in zijn requisitoir dat de directie van het bedrijf de schade door de frauduleuze handelingen aanvankelijk op f 50.000 schatte, maar toen al had gezegd dat het ook f 150.000,- kon zijn. Uit een deze week verschenen accountantsrapport blijkt dat het bedrijf voor circa f250.000, Steekpenningen Een van de grootste lekken zat naar de mening van de Officier in he café, waar kelners en buffetbedien- den fraudeerden, maar er werd ook ir het restaurant en in de keuken ge knoeid. Leveranciers ontvingen steekpenningen en al het personeel van het bedrijf had vrij toegang tot de voorraden De beide hoofdverdachten gaven toe te hebben gefraudeerd. De één zei voor bijna f 5.000,- te hebben achter gehouden, en de ander meende niet meer dan f 1200 te hebben verduis terd. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. Spaak en Erhard werden het eens De Belgische minister van Buiten landse Zaken Spaak heeft gisteren bij besprekingen in Bonn ingestemd met een conferentie der ministers Buitenlandse Zaken van de zes EEG-landen als door de Italiaanse regering voorgesteld en die op 10 In Venetië zou moeten worden gehouden. Hiermede heeft Spaak zich achter de Westduitse regering geschaard die reeds haar instem ming met het voorstel had betuigd. Nu moet alleen nog worden verno men wat Frankrijk doet. Spaak zijn Westduitse collega Schroder en Bondsikanselier Erhard hebben overeenstemming bereikt over stappen inzake een n: „Europees" initiatief, aldus deelde de Westduitse staatssecretaris Von Hase de pers mee. De ministersconferentie zou door een bijeenkomst der rege ringsleiders gevolgd moeten worden. Euratom geeft moed nog niet op De Euratomcommlssie heeft in het Europese parlement in Straats burg verklaard dat ze nog niet de hoop op geeft dat de Europese mi nisterraad alsnog tot een beslissing komt over de nodige aanpassing van het tweede vijfjarenplan voor ge meenschappelijk vreedzaam kern onderzoek in de zes landen. De voorzitter van de commissie, de Fransman Chatenet, gaf het par lement een overzicht van de ware lijdensweg die de commissie heeft moeten gaan in de ministerraad, se dert eind 1963 bleek dat het reeds goedgekeurde vijfjarenplan aan gepast moest worden wegens geste gen kosten. Men is volgens Chate net nu eindelijk zo ver, dat de mi nisters het voor 99% eens zijn. Hij kon zich niet voorstellen dat men de laatste stap tot een akkoord niet I zou kunnen zetten. Selina - Montgomery Conflict in Rotterdam (Van onze R'damse correspondent) De Rotterdamse directeur P. Steenhouwer van de Nederlandse Begrafenis Onderneming de jong ste directeur (29) van een begra fenisonderneming in Nederland heeft de strijd aangebonden tegen kunstmatige prijsopdrijvingen in het begrafeniswezen door manipulaties van verzekeringsagenten. Hij heeft De deelnemers aan de mars om burgerrechten, wier gelederen in overeenstemming met de opdracht van de rechtbank tot 300 personen werd uitgedund, trekken vandaag over het moeilijkste gedeelte van hun tocht, namelijk door het moerasach tige Lowndes County. Gisteravond waren de deelnemers (Van onze Amsterdamse correspondent). „Sommige huisvrouwen zijn in de keuken bezig als beton werkers". Deze wat oneerbiedige uit drukking komt uit de mond van de heer J. N. Brouwer, die een junctie heeft met een indrukwekkende naam. „Hoofd experimentele groot keuken van het Instituut voor Landbouwhuishoudkun- dig Onderzoek in Wagenin- gen". „Er zijn ontzettend veel leuke dingen, die van het eten juist een feestmaaltijd kunnen maken en waarbij de portemonnee meestal dicht kan blijven", vertrouwde hij ons gisteren tijdens de pers conferentie van de twintigste internationale huishoudbeurs toe. De heer Brouwer liet ons het resultaat van een enquête zien, ivaarop de verkeerde eetgewoonten van de Neder landers duidelijk naar voren kwamen. „Hier, de Gronin gers gebruiken beslist teveel spek en teveel suiker, in de Noordoostpolder wordt teveel vet gegeten, In Zuid-Holland snoept men enorm en in Noord-Brabant eet men te veel frites en te weinig Verse waar Talloos zijn de vrouwen, die tegen sluitingstijd van de winkels nog even gauw een blikje va?i het een of ander halen. Er wordt in Nederland teveel conserven gegeten. En omdat er op deze wijze weinig vitaminen worden gebruikt koopt men ook maar een pot je pilletjes. „Ik zou die huis vrouwen loei willen toe schreeuwen, dat men haast altijd goedkoper uit is met verse waar en dat de berei dingstijd dan heus niet zoveel langer is. Maar de Neder landse huisvrouw is o zo be houdend. Overal kan zij kookcursussen volgen, overal kan zij terecht bij voorlich tingsinstanties, maar dacht u dat zij dat deed?" Ach, de heer Brouwer wil niet alle schuld op de huis vrouw laden: „Veel vrouwen zijn door de crisisjaren van voor de oorlog niet in de ge legenheid geweest scholing op te doen, terwijl in vele ge vallen de keukenuitrusting in die tijd volkomen ontoerei kend was en de centen voor goed en lekker eten ontbra ken. De oorlogsjaren hebben er ook geen goed aangedaan, evenals de jaren er na". Maar nu, twintig jaren na de oorlog worden voor de huisvrouw in vele gevallen keukens gebouwd, die ixauwe- lijks de naam van keuken verdienen, waar men zich amper kan keren, waar nau welijks een fornuis kan staan en waar ventilatie nauwelijks mogelijk is. Waarschijnlijk zijn er daardoor ook zó wei nig ovens in ons land". Weinig liefde Dat alles neemt volgens hem niet weg, dat er in vele gevallen bij de vrouwen te weinig liefde voor het koken bestaat. „Die liefde is nood zakelijk, haar man en kinde ren hebben er zelfs recht op Laat de vrouweh toch besef fen wat er allemaal te berei ken is met de vele soorten tuinkruiden, de vele geurige en pittige specerijen, het scheutje wijn en de lepel bijna halverwege de tocht, toen zij zich in hun tenten ter ruste legden. De enige moeilijkheden waarmee de betogers totdusverre te kampen hebben gehad zijn voetblaren. Zij hebben gisteren 27 kilometer afge legd en waren voornemens vandaag 32 kilometer te lopen. Terwijl de mars vordert hebben zich de volgende ontwikkelingen voorgedaan in de rassenkwestie: In Washington hebben senaats leiders verklaard dat de senatoren hun paasvakantie zullen verspelen, indien zij niet voor 15 april een be slissing nemen over het wetsontwerp van president Johnson voor stem rechten, waarmee wordt beoogd een einde te maken aan de grieven van de negers. In Cleveland hebben de leiders van de Organisatie voor vooruitgang van kleurlingen een campagne inge luid welke men voornemens is in het hele land te voeren tegen beweerde discriminatie bij federale woning bouwprojecten. In een gebouw in Bogalusa (Louisiana) waar een zender van een radiostation is ondergebracht, zijn zes kogelgaten ontdekt. De eige naar van het radiostation zegt, dat de Ku Klux Klan hem uit de stad wil verdrijven. In Independence (Mobile) heeft oud-president Truman de mars van Selma naar Montgomery onzin" genoemd. „Zij kunnen niets bereiken, zij willen alleen maar de aandacht Een glas-in-lood raam ter waarde van 9000 gulden is uit Cardiff (Wales) per boot verzonden als ge schenk voor een negarkerk in Bir mingham (Alabama), waar in 1963 een aanslag werd gepleegd. Bij deze aanslag zijn toen vier negerkinderen omgekomen. Zes blanke voorvechters voor burgerrechten zijn bij het stadhuis van Montgomery gearresteerd, waar zij stonden te posten. Zij hadden geen gehoor gegeven aan de opdracht van de politie om weg te gaan uit een straat, waar zij waren gaan zitten, nadat him toestemming was geweigerd om voor het stadhuis te posten. Belastingfaciliteiten gevraagd bij de bouw van eigen woning De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid gevraagd hoe de regering staat tegenover het verlenen van belas tingfaciliteiten aan hen, die voor een eigen woning sparen. Zjj doet dit in een brief aan de bewindsman naar aanleiding van diens brief van 17 november aan de Tweede Kamer met nieuwe denkbeelden over het huur- en subsidiebeleid. De vereniging vraagt voorts naar de mogelijkheid woningen te kopen na een aanvankelijke huurperiode, waarin extra betalingen worden ver richt. Verder vestigt zij de aandacht van de minister op de financiële moeilijkheden als gevolg van de ver lening van ruimere gemeentelijke garanties ter bevordering van het eigen woningbezit. Er dienen zodani ge maatregelen te worden getroffen, dat het voorgestelde garantiebeleid kan worden gevolgd zonder dat dit nieuwe repercussies schept ten aan zien van andere gemeentelijke taken, zo meent hij. De vereniging acht het tenslotte een aanzienlijke verbetering indien niet langer de totale stichtings- kosten, maar de bouwkosten als grondslag voor de kostengrenzen met het oog op de vaststelling van de premie zouden dienen, zodat de fac tor grondkosten, die juist bij de bouw van een eigen woning sterk kan va riëren, buiten discussie kan blijven. FA. VLIELAND JUBILEERT De fa. Vlieland in Leiden viert wel iswaar deze week het 75-jarig jubi leum, maar de geschiedenis van het bedrijf gaat veel verder terug dan driekwart eeuw: tot 1779, toen Jac. Brouwer in de Maarsmansteeg een handeltje in zaaizaden begon. Deze Jac. Brouwer was een onder nemend man. Behalve de exploitatie van zijn winkeltje ging hij als mars kramer met zijn zaden op stap. In 1818 deed hij het bedrijf over aan z'n schoonzoon Wijnnobel, die de zaak in 1890 overdroeg aan de familie Vlieland. De winkel in de Maarsman- steeg werd al gauw te klein en het bedrijf werd verplaatst naar Nieuwe Rijn 50. Onder leiding van de heer T. F. Vlieland (70) die ondanks zijn leeftijd nog daadwerkelijk bij de bedrijfsvoering is betrokken werd ook die ruimte spoedig te klein en dat leidde tot ingrijpende verbou wingen, waardoor achter een betrek kelijk smalle gevel een flinke winkel ruimte is ontstaan. ;en request naar het ministerie van economische zaken gezonden en be gin van de maand heeft dit minis terie de zaak in onderzoek genomen. De zaak heeft zich inmiddels toe gespitst nu het bedrijf, waarvan de heer Steehouwer auto's huurt, met boycot heeft gedreigd, omdat het verhuurbedrijf op zijn beurt met boycot is bedreigd door andere be grafenisondernemers. Het zit de heer Steehouwer in de eerste plaats dwars, dat begrafenis ondernemer in 1962 een beschermd beroep is geworden, maar dat nu nog ruim 80 procent van de begra fenisondernemers in Rotterdam niet is gediplomeerd. Het scherpst neemt hij echter stelling tegen de verze keringsagenten. De verzekeringsagenten verkopen namelijk de begrafenissen bij op bod aan de meest biedende onder nemer, het eerste gevolg is, dat de verzekeringsagent zijn klant gaat pressen om een bepaalde onderne mer te nemen, zodat de klant zich nauwelijks meer bewust is, dat hij volkomen vrij is in de keuze van ondernemer. Het tweede en ernsti ge gevolg is echter, dat de onderne mer de provisie die hij aan de ver zekeringsagent betaalt, gaat doorbe rekenen in de kosten van de begra fenis, waardoor de begrafenis veel duurder wordt dan nodig is. De heer Steehouwer hoopt nu in de eerste plaats, dat de klanten by begrafenissen meer prijsbewust wor den. Ook al is dat door de omstan digheden vaak heel moeilijk. In elk geval is het laatste woord in de ze zaak voorlopig nog niet gespro ken. Hoofdstedelijke taxichauffeurs gaan demonstreren Ongeveer 200 Amsterdamse taxi chauffeurs hebben vannacht om streeks half vijf besloten hun ver langen naar hogere lonen en betere arbeidsvoorwaarden kracht bij te zetten met een demonstratie. Zater dagmiddag om twee uur komen zy op het Museumplein bijeen voor een protestrit door de stad. Verder willen zy in verschillende bedrijven korte stakingen organiseren en overwegen zjj de instelling van een solidariteits fonds. Voor de betoging is vergun ning aangevraagd. Mocht deze niet verleend worden dan zal toch, hoe dan ook, gedemonstreerd worden. Aanleiding is het mislukken van de besprekingen die een voorlopig actiecomité met de ondernemers ge voerd heeft naar aanleiding van een op 17 februari gehouden verga dering. In deze bijeenkomst ver klaarden de hoofdstedelijke taxi chauffeurs zich solidair met hun Rotterdamse collega's, die geïnspi reerd door het „Onafhankelijk ver bond van bedrijfsorganisaties" (OVB) een minimumloon van f 140 per week, 3 weken vakantie, 4 pro cent vakantietoeslag en 2 procent met Kerstmis eisten. Bij zijn onder handelingen heeft het Amsterdamse actiecomité zich ondertussen bereid getoond genoegen te nemen met een minimumloon van f 110 per week. Naar de voorzitter van het actieco mité, de heer M. J. Haks, verklaarde zijn de ondernemers echter niet be reid tot verbeteringen van de lonen vóór 1 april 1966, de datum waarop de CAO afloopt. Eramabloemcollecte Ondanks de minder gunstige weersomstandigheden, heeft de Em- mabloemcollecte zaterdag f 3380.09 opgebracht, tegen vorig jaar f4324,62. (Van onze Amsterdamse correspondent) Op het Museumplein in Amsterdam zal in de maand mei een dorpje van Britse huizen worden gebouwd. De deuren zullen voor iedere geinteresseerde wijd openstaan, want deze huizen zijn een paviljoen van de City of London, een volledig ingerichte Britse „ideale woning", een typisch Engelse pup, een wimpybar waar men Hamburgers kan eten en een zomerhuis met een expositie van boe ken over tuinieren. Het „dorp" is één van de manifes taties van de Britse week, die van 14 tot en met 23 mei in Amsterdam wordt gehouden. De opening heeft in aanwezigheid van Koningin Ju liana, plaats door Prinses Margaret in het RAI-congrescentrum op 14 mei. De Prinses, die zal worden ver gezeld door haar echtgenoot lord Snowdon, komt naar Amsterdam met het Britse koninklijke jacht „Brittannia". Het prinselijk paar zal in de loop van de feestelijke week alle evenementen bezoeken, die door de Britse zakenwereld zijn georgani seerd om in Nederland de aandacht te vestigen op de Engelse produkten. Hiertoe behoren onder meer een ten toonstelling in het centrum voor in dustriële vormgeving, winkelweken in de Kalverstraat en in het winkel centrum van Amstelveen, een mode show, lunches en diners voor het leg gen van zakelijke contacten en een aantal lezingen. In het Rijksmuseum zal een ten toonstelling worden gehouden onder de naam „Dutch gift", bestaande uit de schilderijen, die in 1660 door de Staten-Generaal aan Koning Karei II zijn aangeboden ter gelegenheid van diens terugkeer op de troon van Engeland en Schotland. Liefhebbers van de moderne Britse kunst zullen in het Stedelijk Museum een exposi tie aantreffen. Voorts zal er een meubeltentoonstelling komen bij Vroom en Dreesmann in de Kalver straat en een postzegelexpositie in het gebouw Rokin 12. Om de Britse week een extra fees telijk karakter te geven zal er in het RAI-gebouw een taptoe worden gehouden, komen er twee Londense dubbeldeksbussen in Amsterdam te rijden en zal er in de stad worden gepatrouilleerd door mannelijke en vrouwelijke Britse politie-agenten. Prinses Margaret en lord Snow don zullen van Amsterdam uit enke le uitstapjes maken o.a. naar heö Kröller-Muller Museum op de Hoge Veluwe en naar de Britse ambassa de in Den Haag. Het prinselijk paar vertrekt met de „Brittannië" op 18 DAMES- EN HERENKAPSALONS RAPENBURG 17 - TELEFOON 24760 GEVRAAGD per 15 april jonge vgg.v. Jaarbetrekking. CAFÉ RESTAURANT OLD DUTCH 2de Binnenvestgracht 15 Leide TE KOOP IN ALPHEN AAN DEN RIJN Hoekhuis met garage te aanvaarden. 'Tfdanaz shïrtl Multi-gab. 2 t/m 13 jaar short. 4t/ml4j. 5.95 - 8.951 4.95 - 6.95 Nylon sweater. iNcT-lron rok. 1 t/m 13 jaar |5 t/m 14 jaar 3.50-6.501 6.95 - 9.75 Tennis-set 38 t/m 46: katoenen piqué pull 6. Plissé- T&UenJta 70/ao rokje 8. De ideale huishoudschort in nylon cloqué.VlugwassenQ niet strijken.42 t/m 50 Prachtig no-iron overhemd uitstekende kwaliteit. Uni wit' O Jersey import deux-pièces. pied de poule-dessin. O"/ 38 t/m 46O/ Katoenen tuinbroek. Leuke applicatie. 1 t/m 5 jaar Sportieve Feltine te mantel div voorjaars geuren. 32 t/m 42 Wollen pull- I TZUenJui over.3t/m13 jrl broek. 3t/m 5.95-9.75113 j. 5.95-9.75

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9