SPANJE VREEST VERLIES VELE KUNSTSCHATTEN Tegenslag vogt Opera kunst kaleiöoscQQp SUBTIEL KUNSTENAARSCHAP VAN POPPE DAMAVE Eigen gebouw noodzaak BEROEMDE GOYA VERDWENEN Hoge boeten worden thans opgelegd IN KUNSTZAAL HEUFF: JkJd jgL Aé Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 24 maart 1965 Vierde blad no. 31524 j§ Vier concerten Residentie-Orkest Holland Festival Het Residentie Orkest zal ir het kader van het Holland Fes tival een drietal concerten geven in het Kurhaus in Scheveningen en één in de Hou trusthallen. De Kurhausconcerten worden ge geven op 30 juni, 7 juli en 15 juli w; resp. onder leiding van de diri genten Carl Schuricht, Kurt Thomas en Pierre Boulez. Het Houtrustconcert op 26 juni zal onder leiding staan van Carl Schuricht. Het concert van 30 juni bevat wer- ;n van Mozart (Symphonicae KV II en 't pianoconcert KV 595, solist Robert Casadesus) en Brahms (Tweede Symphonie). Op het concert van 7 juli zullen altsluitend werken van Bach worden uitgevoerd: de Kantate nr. 21 „Ich lis habe viel Bekümmernis" en het „Magnificat". De solisten zijn Elly Ameling, Aafje Heynis, Tom Brand en Peter van der Bilt. Medewerking verleent het Ned. Kamerkoor. Het concert op 15 juli bevat de „Maria Zart" mis van Obrecht, Dan- >n uit „Het Labyrinth" van Peter chat en "Three places in New Eng- ind" van Ives. Op het Houtrustconcert van 26 juni worden de ouverture „Egmont' het eerste pianoconcert Beet hoven (solist Daniel Wayenberg) ten gehore gebracht. Van Wagner zullen gespeeld wor den „Vorspiel und Liebestod" uit iêi ,Die Meistersinger von Nürnberg", :oP de ouverture, „Aufzug der Meister singer „Vorspiel dritter akt" en „Tanz der Lehrbuben". Prijzen voor typografie gemeente Amsterdam W. Amsterdam hebben typografieprijzen toegekend. De Imsterdammer Mart Kempers krijgt ie H. N. Werkmanprijs voor zijn ge hele oeuvre en Baar Cornet uit Venlo P ie Frans Duwaerprijs voor typografi- Jirehe verzorging van de gids 1964/65 n ïan de Technische Hogeschool in 10 Eindhoven. Het college is hiertoe ge adviseerd door G. Kouwenaar, P. M. tan Sambeek en A. Verhoeven. Bei- t ie prijzen zijn f 1.500 groot. Sadler's Wells Opera komt naar ons land Op 19, 20 en 21 mei zal de be roemde Sadler's Wells Opera voor het rerst een aantal voorstellingen in 'n ons land geven. Dit optreden in de U' Amsterdamse Stadsschouwburg is ter gelegenheid van de dan te houden U Britse week. Op het programma itaan „Peter Grimes" van Benja- n min Britten, „The rake's progress" d ran Strawinsky en „Iolanthe' Gilbert r« metselaars, veehouders. Zij sparen, samen met ruim 1.800.000 andere Nederlanders, bij de Raiffeisenbank. Omdat zij er de keus hebben uit vele spaarvormen en in een strikt persoonlijke sfeer worden geadviseerd. Zij weten, dat zij bij meer dan 1000 banken en bijkantoren óók terecht kunnen voor alle andere bankzaken. Hun spaargeld (samen A\ miljard gulden) wordt, door de plaatselijke Raiffeisenbanken, aangewend in de lokale sfeer om de leefbaarheid van het land te vergroten. de spaarbank met volledige bankservice Sullivan. Bende kunstdieven in Napels gepakt De politie in Napels heeft meege deeld een bende te hebben opgerold zich specialiseerde in het stelen fin juwelen en kunstvoorwerpen uit ffii (ilia's van de Italiaanse aristocratie. De politie verklaarde 10 Italianen i hebben gearresteerd. Naar vijf mderen wordt nog gezocht. Zij wor- ien beschuldigd van diefstal van ichilderijen, beeldhouwwerken en ndere kunstvoorwerpen ter waarde eer dan 640.000 dollar. Rosenkavalier in november De intendant van de Ned. Operastichting, de heer Maurice Huisman, heeft tot zijn grote teleurstelling het besluit moeten nemen de opera ,,Der Rosenkavalier" van Richard Strauss, waar mee hij in september in de Stadsschouwburg in Amsterdam zijn reeks voorstellingen wilde openen in het komende seizoen, pas november in de congreszaal van de nische repetities in de RAI beginne geprojecteerd op 16 november. RAI te geven. De sce- 1 november. De première is De oorzaak van deze verschuiving is het feit, dat de intendant in sep tember voor de repetities niet in die mate over de Stadsschouwburg kan beschikken als naar zijn mening noodzakelijk is om een voorstelling te brengen, die een verantwoord artistiek niveau heeft. Hij kan „niet instaan voor de kwaliteit van d< an vanzelf- Rembrandts Saskia twee miljoen Een doek van Rembrandt be vindt zich onder 40 doeken van wijlen de Zweedse financier Axel Wenner-Gren die vandaag bij Sotheby in Londen geveild wor den. Maar het doek van de vrouw van Rembrandt, Saskia, wordt voor de Nederlandse meester als „middelmatig" beschouwd en men verwacht dat het veel minder zal opbrengen dan het portret van Titus. Een woordvoerder voor Sotheby zei te verwachten dat Saskia niet meer dan twee miljoen gulden zal opbren- ;n. Behalve de Rembrandt zijn er zes fresco's van Tiepolo en doeken van Van Goyen, Hendrick Terbrugghen en Giuseppe Arcimbolo. sprekende technische voorwaarden niet voldaan wordt". Zelfs voor de ge nei ale- en voorgenerale repetities zou hij niet over de Stadsschouw burg kunnen beschikken Deze ongelukkige situatie vloeit aldus een communiqué van de Stich ting voort uit het feit dat de Ned. Comedie geen voldoende speel dagen kan missen van zijn speel plan, wat Amsterdam betreft. De consequenties zyn verstrek kend. In de eerste periode, waarin liet Residentie-Orkest, het Utrechts Stedelijk Orkest en het Rotterdams Fhilh. Orkest zouden meewerken, wordt het aandeel van het Residen tie-Orkest (het begeleiden van, ,Der Rosenkavalier") nu vervuld door het U.S.O. Voor de wagenvoorstellingen moet nu opnieuw repetitie en speel ruimte worden gezocht. Het communiqué besluit: „Uit de- feiten komt weer duidelijk naar >ren, dat het moeilijk zal zijn in Nederland goede opera-voorstellin gen te geven zonder vast opera-ge bouw". Onderscheiding voor Benjamin Britten en dr. Dorothy Hodgkin De componist Benjamin Britten e: do Nobelprijswinnares-1964 dr. Doro thy Hodgkin zijn benoemd tot leden van de selecte „Order of merit". Slechts één andere vrouw is ooit op deze wijze onderscheiden, n.l. rence Nightingale in 1907. In de „Order of merit" wordt persoonlijk geïnstalleerd door Konin gin Elizabeth II. Behalve buiten landse ereleden kunnen er slechts 24 Britten in opgenomen worden. Tot de huidige ereleden behoren oud president Eisenhower, dr. Albert Schweitzer en president Radhakrish- nan van Indië. Britten en dr. Hodgkin, komen in de plaats van twee leden die dit jaar gestorven zijn, n.l. sir Winston Churchill en de dichter T. S. Eliot. „Matthaeus Passion" in St.-Janskerk Gouda Het gemengd koor „Toonkunst- Caecilia" te Gouda zal op 6 april in de Grote-of St.-Janskerk in Gouda haar inmiddels tot een traditie ge worden uitvoering van Baohs Mat thaeus Passion geven. De medewerkenden zijn: Elly Ameling (sopraan); Tony Jaa- nusRebel (alt)Chris van Woer- kom (tenor-evangelist)Wïm van der Sluys (tenor-aria's)Rom Kalma (bas-Ohristuspartij)Henry Black - mon (bas-aria's); Klaas Boersma (orgel)jongenskoor van Jan Rraun (Rotterdam) en het Zuid-Hollands Orkest. Het geheel staat onder lei ding van Clemens Holthaus. ^>*-r I J WÊÊjÊÊÊÈÊÊÊÊÊÊÊmÈÊÈim Jan van Stolk presenteert geestige dieren-jkeramiek Het is weer een vreugde de Kunstzaal Heuff aan de Hoflaan 7 in Wassenaar binnen te stappen; daar zijn nu aanwezig etsen, aquarellen en tekeningen van de fijnzinnige, in 1921 in Groningen geboren Poppe Damave, die in het noorden van ons land reeds een grote naam geniet en van de knappe verantwoorde keramiek van Jan van Stolk. (Van onze correspondent) Er is door het hoogste Spaanse gerechtshof een boete van 32 Iiljoen pesetas, bijna 2 miljoen gulden, opgelegd aan 5 Spanjaar- fan en een Engelsman die de hand hebben gehad in de illegale 0 Per koop en export van het beroemde schilderij van Goya, „De hei- Jeronimus". De hoofdschuldige is de Engelsman Stanley Moss. Hij heeft het schilderij gekocht en is met het kunstwerk naar het buitenland vertrokken. Alle nasporingen die op verzoek van de Spaanse regering door Interpol zijn verricht, hebben tot nog toe 1 jeen enkel resultaat gehad. aan een pater-jezuit die het dank baar aanvaardde, met de bedoeling het te verkopen om met de opbrengst ervan een kerk in zijn missiegebied in Japan te bouwen. Door verschil lende tussenpersonen kwam mr. Stanley Moss erachter dat de Jezui- ten het doek wilden verkopen. Hij ging erop af en kocht het schilderij voor 2 miljoen pesetas (f 120.000). Dat was in 1960. Stanley Moss nam het onder zijn arm per trein mee van Madrid naar Barcelona. Van daar vloog hij naar Palma de Mal- lorca, waar hij met onbekende be- Met de „Heilige Jeronimus" onder de arm Het schilderij was oorspronkelijk Ij 'ft eigendom van de bekende Ma- rtleense kunsthandelaar José ■lelies Hij verkocht het aan een "adrileens verzamelaar die kort na a aankoop stierf Zijn weduwe fhonk het kostbare doek in 1959 stemming in een lijntoestel buitenland vertrok. Met het 1,80 x 0,90 m. grote doek onder zijn arm wandelde hij door de douane. Op vragen wat hjj bij zich had, antwoordde hij dat hij schilder was en de door hem in Spanje gemaakte werken mee naar Enkele personen die van deze transactie op de hoogte waren, ver moedden dat het in de bedoeling van de Engelsman lag om het schilderij uit te voeren en stelden de Rijks dienst voor Schone Kunsten van deze verkoop op de hoogte. Deze scha kelde onmiddellijk de Spaanse cri minele politie in. Maar het was al te laat. Stanley Moss was met het kunstwerk spoorloos verdwenen en nog steeds weet men niet waar hij Nog steeds een „kunstparadijs' Deze zeer hoge boete moet iedereen die in de toekomst probeert Spaanse kunstschatten naar het buitenland te smokkelen, afschrikken. Spanje wil zo snel mogelijk een einde ma ken aan de enorme vlucht van kunstvoorwerpen naar het buiten land. Tot op dit moment was het land een waar paradijs voor kunst handelaren. Het bezit een grote va riëteit aan Romaanse, Gotische en Renaissance kunstwerken die nog lang niet afdoende door de regering zijn gecatalogiseerd. De Spaanse pa leizen en kasteeltjes s»;aan vol met schilderijen en beeldhouwwerken, erfstukken van de oude Spaanse adel die deze rijkdommen heeft ge kocht gedurende de 16de en 17de eeuw. Pastoors van achterafgelegen dorpen hebben in hun kerken beel den staan waarvan zij de Gotische of Romaanse herkomst niet eens kennen, omdat die beelden elke keer dat het kerkje een beurt kreeg, samen met de muren zijn opgeverfd. Scheepsladingen antiek Al deze mensen leven in armoede en zijn bereid een deel van hun kunstwerken te verkopen tegen elk redelijk bod, zonder te weten dat ze vaak twintigmaal zoveel waard zijn. Daarom komen de kunsthandelaren van overal ter wereld naar Spanje. Vooral antiquairs uit Amerika, Ne derland en Duitsland zwerven onop houdelijk door het land en kopen trein- en scheepsladingen antiek op, dat zij hebben gevonden in vergeten winkeltjes in de grote steden. De Spaanse antiekhandel begint nu zelf het gevaar hiervan in te zien en de Rijksdienst voor Schone Kunsten probeert deze enorme export te beperken. Uitvoervergunningen worden nu in de meeste gevallen geweigerd. De eerste kreeg zijn opleiding o.a. bij de Haarlemse meester H. F. Boot. Hij valt op door zijn expressionisti sche, evenwel toch naar het impres- sme overhellende stijl. Damave getuigt hiervan op subtiele wijze in landschap, portret, figuur en bloe- Veelvuldig doet zijn werk den ken aan Turner, Boudin en Jongkind. Hij is blijkens zijn oeuvre, een fer vent aanhanger van het „fugura- tieve", doch zijn in traditie wortelende kunst, vertoont toch ook een eigen gezicht. Zijn gevoelige impressies uit Italië (Rome), of Engeland en België spreken van een treffende, zuivere eenvoud. De tere, aan het pastel her innerende kleurschakeringen komen vooral tot uiting in de sferische be handeling van wijdse luchten, waarin dikwijls het violet of roze domineert. Dat deze kunst er een is voor „fijn proevers" valt niet te ontkennen. Van zijn etsen noemen wij speciaal het karakteristieke „Interieur van ome Frans" en zijn „De maaltyd". Er is wellicht één bezwaar aan deze ge detailleerde illustratie van de werke lijkheid: zij evenaart soms de foto of het plaatje, een zekere zoeteljjkheid valt daarbij niet weg te cijferen. Maar zo'n kleine gewassen tekening Actie tegen Portugese toneelcensuur Een groep van 175 Portugese kunstenaars en schrijvers heeft een verzoek tot de minister van Onder wijs gericht voor een onmiddellijke opheffing van de Portugese toneel censuur. De groep is van oordeel, dat de regering de schouwburg heeft veroordeeld tot een stilzwijgen dat steeds meer van de „dood" weg heeft. De regering wordt verweten, dat zij een toneelstuk verboden heeft over een politieke actie in het 18de eeuwse Portugal. Dit stuk, „De mui terij" van Miguel Franco, werd in februari slechts vijf dagen gespeeld in het Nationale Theater in Lissa bon. Voordien was het drama echter goedgekeurd door de leescommissie" en de censuureommissie. als de indruk, welke hij van Score- ham in Zuid-Engeland neerlegde (no. 28), bewijst toch wel naast velerlei andere impressies de su perioriteit van zijn niet te miskennen verfijnd kunstenaarschap. Het is dan ook geen wonder, dat veel werk van Damave, o.a. voorzitter van de schilders vereniging „De Groep", aangekocht werd door het Rijksmuseum, het Rijksprentenkabi net in Amsterdam, het Frans Hals museum in Haarlem en vele buiten- JAN VAN STOLK: „Giraffe". (Foto L.D./Holvast) DAMAVE: „Scheepjes bij Little Hampton (Foto L.D./Holvast) De goede smaak, waarover deze ontwijfelbare erudiet beschikt, open baart zich in velerlei onderwerpen, waarbij wij speciaal nog willen wijzen op zijn allszins geslaagd „Vrouwen portret". Van totaal andere aard is de meestal in groot formaat gehouden ornamentale en decoratieve keramiek van Jan van Stolk. Geestige dierfi guren heben blijkbaar in het bijzon der zijn voorkeur. Zij kunnen af en toe ook dienst doen als voederbakken in de tuin, hetgeen dan ook bij Heuff het geval is. Er zijn heel wat dieren, aan wie Van Stolk zijn aandacht heeft gewjjd: een varken ('„knorre tje"), blauwe marmot, duif, giraffe, uil enz. Van oorspronkelijkheid spreekt zijn geabstraheerde weergave van twee acrobaten, alsook zijn „Minnend paar". Vazen en schalen completeren een collectie, waarnaar men, mede door de contrasterende, helder gekozen kleuren met veel genoegen kjjkt, ook al zyn de door hem behandelde ob jecten wel eens naar de zeer forse kant uitgevallen. Deze expositie duurt nog tot 1 april. H. Spaanse minister zond brief terug Eind vorige week is da Spaanse mi nister van Voorlichting en Toerisme een door 1.161 personen onderteken de brief toegezonden waarin vrijheid van vereniging, voorlichting en me ningsuiting wordt geëist, alsmede het recht om te staken en de vrijlating an politieke gevangenen, zo wordt i Madrid vernomen. De ondertekenaars zyn voorna melijk intellectuelen. Er zijn 30 hoog teraten onder, negen leiders van de katholieke actie, geestelijke, schrij vers, advocaten, studenten en ar beiders. De minister heeft de brief terug gestuurd aan een hoogleraar uit Se- villa die bovenaan de lyst van on dertekenaars stond, met de aanteke ning dat de handelswijze niet in overeenstemming was met het recht van petitie.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7