Te hoog zoutgehalte van boezemwater Oranjefeest in Leiden weer traditioneel ONHEILSPELLEND VOOR RIJNLAND Belangen van tuinbouw en bloementeelt staan op spel ZOUTE WATER STAAT RIJNLAND TOT AAN DE LIPPEN Al sinds vele jaren is Aspirin overal ter wereld de meest gebruikte pijnstiller. Waarom zou dan gaan experimenteren met allerlei andere middelen. Accent op de jeugd OUD-LEIDEN Belangrijke fusie in melkindustrie BEELDEN UIT RUSLAND Kerkelijk Leven GEESTELIJKE OECUMENE Opgericht 1 maart 1860 Tweede blad no. 31524 Woensdag 24 maart 1965 „De verwachtingen door de Delta-commissie uitgesproken, dat de afsluiting van de zeegaten de waterhuishouding in zuidwest- Nederland aanmerkelijk zou verbeteren, kunnen niet ver wezenlijkt worden en zijn achterhaald door nieuwe ontwikkelingen. Een vast en reëel uit zicht op een verbetering van de zoetwatervoor ziening is er op dit moment niet. Dit is voor het Hoogheemraadschap van Rijnland een onheil spellende tijding. Het betekent, dat in bepaalde omstandigheden de garantie ontbreekt, dat het zoutgehalte van het boezemwater zal blijven be neden het aanvaardbaar minimum", aldus de dijkgraaf van Rijnland, mr. F. M. A. Schokking, toen hij hedenochtend de Verenigde vergade ring van dit Hoogheemraadschap op de hoogte stelde van de onvoldoende zoetwatervoorzie ning van het boezemwater. De gevolgen hiervan voor de ingelanden van Rijnlands territoir van 105.505 ha zijn, aldus mr. Schokking, bijzonder bedenkelijk. Binnen de ruw getrokken grenslijn van Velsen af tot midden-Amsterdam, vandaar naar het zuiden tot Gouda, verder tot Den Haag-Scheveningen en voorts langs de kust naar het noorden tot Velsen, moet bij het optreden van bepaalde factoren rekening worden gehouden met een beslist te hoog zoutgehalte van het boezemwater, d.w.z. met een voor vele belangen van bovengenoemd ge bied actief schadelijke waterkwaliteit. Het gevolg van de Nederrijn/Lek- kanalisatie zal zijn, dat de minimale toevoer van zoet water via de Lek naar het westen van het land ver minderd wordt, mogelijk tot 50 m3/ sec.: een vermindering, die, aldus spreker, te denken geeft als in aan merking wordt genomen, dat volgens het in 1957 uitgebrachte rapport van het Werkcomité Watervoorziening Midden West Nederland de behoefte aan suppletiewater voor de toekomst gesteld wordt op 128 m3/sec. Verontrustende omstandigheden Op grond van de hem ter beschik king staande gegevens, zeide de dijkgraaf, dat er sterk verontrus tende omstandigheden zijn, die de zoetwatervoorziening van het westen van Nederland, waartoe Rijnland behoort, bedreigen. Rijnland, zo toonde spreker verder aan, bestrijdt de boezemwaterveront reiniging langs twee wegen. Ten eerste door verversing via inlating of inmaling in hoofdzaak van het water van de Hollandse IJssel bjj Gouda en uitmaling dan wel natuurlijke lo zing via de gemalen van Katwijk, Spaarndam en Halfweg. Ten tweede door beperking en regulering van de vervu il ingsbronnen. Mr. F. M. A. SCHOKKING Uitvoerig ging mr. Schokking 'nlerna in op de bestrijding van de boezemwaterverontreiniging door middel van verversing, waarbij hij aantoonde, dat de waterhuishouding in Rijnland een vrijwel continue in lating van water eist. Met rug tegen muur Vervolgens vroeg spreker aandacht voor een aantal factoren, die op de zoetwatervoorziening van directe in vloed zijn, t.w. de Rijnkanalisatie, de Deltawerken, de werken en plan- hen rondom de Rotterdamse Water weg en de komende veranderingen aan het Noordzeekanaal. Reeds in 1954 ging waarschuwing uit Na erop te hebben gewezen, dat Delfland, Schieland en Rijnland in 1954 de toenmalige minister van Verkeer en Waterstaat reeds hebben gewaarschuwd tegen de verminde ring van de zoetwatertoevoer naar het westen, citeerde hij een passage uit het eindverslag van de Delta commissie (uitgebracht in december 1960), waarin optimistisch wordt gezegd: „Door de afsluiting van de zeegaten in het zuidwesten des lands zal een zeer belangrijke verbetering van de zoetwaterhuishouding wor den verkregen omdat daardoor de primaire bron van het uit zee bin nendringende zobt over het grootste deel van het Deltagebied wordt uit geschakeld. Naast de vergroting van de veiligheid in het zuidwesten van ons land bieden de Deltawerken sa men met de werken van de Neder - rijn-Lekkanalisatie de mogelijkheid om een belangrijke verbetering van de zoetwaterhuishouding voor een zeer groot gedeelte van ons land, zelfs in het noorden, tot stand te brengen. Geen optimisme, doch pessimisme De motieven voor dit optimisme zijn echter sedert 1960, aldus de dijkgraaf, weggevallen. Later opge komen ontwikkelingen hebben ver oorzaakt, dat de hoopvolle verwach tingen van de Deltacommissie niet zullen worden gehonoreerd. De toegenomen verzilting van de Bovenrijn, de verzilting als gevolg van de verdieping van de mond van de Nieuwe Waterweg en van de uit breiding van de Rotterdamse haven bekkens, de bedreiging met verzil ting door het Schelde-Rijnkanaal en door de aainleg van het Sloehaven- complex zijn enige van deze ontwik kelingen. Toenemende verzilting De ministeriële mededeling aan Delfland (januari 1965), alsook het besluit van Rijkswaterstaat bij de bouw van de zeesluis tussen het Europoorthavenbekken en het Har- telkanaal ten zuiden van de Nieuwe Waterweg af te zien van het nemen van zoutwerende maatregelen, geven, Het Katwijks gemaal, een belangrijke schakel in de waterhuishouding van Rijnland. (Foto L.D./J. van Duijn, Katwijk a/Z.) aldus mr. Schokking grond aan het vermoeden, dat het geen zin heeft te verwachten, dat de toenemende verzilting als gevolg van de uitbrei ding van het Rotterdamse haven complex nog met effect kan of zal worden bestreden. Weliswaar staat in het driemaan delijkse bericht over de Deltawerken van februari van dit jaar te lezen, dat na voltooiing van de Haringvliet- werken, in 1970 overigens, een be langrijke verbetering in de zoetwater huishouding tot stand zal zijn ge bracht, doch dit bericht is, volgens spreker discussiabel voor zover het woord „belangrijk" wordt gebezigd en voorts misleidend, omdat volgens deskundige verwachting bij lage af voeren van Rijn en Maas deze ver betering niet zal kunnen verhinderen, dat in de mond van de Hollandse IJssel chloride-gehalten van 300 mg./l en hoger zullen kunnen optre den. Het ziet er naar uit, dat Delfland, dat thans gebaat is met een semi- permanente inmaling vanuit Rijn land bij Leidschendam, in de toe komst geheel op Rijnland zal zijn aangewezen. Rijnlands verantwoordelijkheid, die in ongunstige omstandigheden reeds thans voor het eigen gebied niet meer volledig kan worden aan vaard, wordt nog zwaarder belast door de bijzonder précaire situatie, waarin Delfland verkeert. De boven aangehaalde ministeriële brief aan Delfland sluit met de kal merend bedoelde zin: „Uiteraard wordt de studie van de zoetwater huishouding van de Provincie Zuid- Holland en die van ons gehele land, op grond van de gewijzigde toestand voortgezet, teneinde te komen tot in zichten omtrent de in redelijkheid mogelijke maatregelen om de betrok ken belangen, waaronder die van Delfland, zo goed mogelijk te dienen". Is Delfland, aldus vroeg spreker zich af, door deze zin gekalmeerd? Gezien de discussies in de Verenig de vergadering van Delfland op 18 februari jl. moet het antwoord lui den: neen! Zou Rijnland op dit ogenblik in zjjn situatie met een zodanige uit spraak gediend kunnen zijn? Spre ker meende te moeten zeggen: neen! Het zoute water staat Rijnland daar voor te na aan de lippen. Met de rug tegen de muur staande en geen andere mogelijkheid van op lossing geboden krijgend van hoger hand, heeft Rijnland herhaaldelijk overwogen in hoeverre wellicht naast het inlaatpunt bij Gouda een tweede evpnwaardig inlaatpunt denkbaar was in het noorden, waarbij gedacht werd aan het water van het IJssel- de uitvoering van deze werken zal de zouttong in het Noordzeekanaal en bet daarmee in open verbinding staande Amsterdam-Rijnkanaal, ver oorzaakt door het schutten met de zeesluizen te IJmuiden, ver in Am- stelland doordringen. Dit betekent, dat aan de bedreiding van Rijnland met zout water vanuit het zuiden een nieuwe bedreiging vanuit het noorden wordt toegevoegd. Geen enkel uitzicht Overziet mr. Schokking de huidige situatie, dan moet hij wel tot de conclusie komen, dat op dit moment geen enkel reëel te verwezenlijken uitzicht op verbetering van de zoet watervoorziening bekend is, terwijl niet te verwachten is dat zodanig perspectief op zeer korte termijn kan worden geboden. Wat dit betekent voor Midden West Nederland, is niet met enkele woorden te zeggen. In elk geval staan de belangen van de tuinbouw-, bloemen- en bloembollenteelt funda menteel op het spel. De nationale belangen van de werken rondom Rotterdam zal, aldus de dijkgraaf, wel niemand willen ontkennen. Maar daartegenover moet wèl en met grote nadruk de vraag worden gesteld of de ontwik keling van deze werken betekent, dat bewust beslist is over de prioriteit van ae belangen van de wereldhaven Rotterdam boven essentiële belangen van het middenwesten van Neder land. Mocht dit zo zijn, dan dient dit in het belang van de belanghebbende inwoners van Midden West Neder land duidelijk te worden uitgespro ken. Ernstige zorgen Het College van Dijkgraaf en Hoogheemraden is dan ook voorne mens, zijn zeer ernstige zorgen over de Rijnlandse zoetwatervoorziening ter kennis te brengen van de minis ter van Verkeer en Waterstaat als mede van Ged. Staten van Zuid- en Noord-Holland. Na het uitspreken van deze rede verleende de Verenigde vergadering van het Hoogheemraadschap haar adhesie aan dit voornemen. Het is fijn weer te leven zonder pijn l Verkouden Hoofdpijn Spierpijn Neem snel Aspirin. /TTS 0AAR STAAT Daarknaptuvanop! ASPIRIN H'7 MYER ^-5-^ ACHTER 20°/o voordeel bij aankoop van gezinsverpakking van 100 tabletten. Ditmaal wat rustig aan GESCHIEDENIS VANRIJNSBERG „Grepen uit de geschiedenis van Rijnsburg" was de titel van een lezing met lichtbeelden, die de heer S. C. H. Leenheer gisteravond in „De Laken hal" hield voor leden van de Vereni ging Oud-Leiden. Onder de aanwe zigen bevond zich de burgemeester van Rijnsburg, de hr. B. H. Koomans. Hoewel de Rijnmond in pre-histo- rische tijden 3 km breed is geweest en dikwijls overstromingen veroorzaakte, heeft men in de buurt van het hui dige Rijnsburg toch sporen gevonden ^cn i*1 de buitenwijken beginnen op Koninginnedag zal in Leiden op traditionele wijze worden ge vierd: met een aubade, een kerk dienst, een Oranjewandeltocht, een sportmiddag, een taptoe en kele festiviteiten voor de jeugd. Het bestuur van de Vereniging „Koninginnedag" wil het daarom op 30 april a.s. wat rustig aan doen, om dat kort na de verjaardag van de Koningin het 5 Mei-feest en enkele weken later het lustrum van de Leid se Universiteit wordt gevierd, De voorzitter T .Koninginnedag", Gast, deelde dit mee tijdens de jaar vergadering van deze vereniging, die gisteravond in restaurant Van der Heijden werd gehouden. Programma Het volledige programma werd op deze avond toegelicht door de secre taris, de heer J. C. J. Lambermont. Het verjaardagsfeest van de Konin gin begint om zeven uur met een re veille door vier drumbands, die de gehele stad zullen doorkruisen. Om kwart over acht wordt op het Stad huisplein de aubade van tweeduizend sohoolkinderen gehouden, wederom met medewerking van het Leids Po litie Muziekgezelschap. Om negen uur zijn er in alle bioscopen en in het St. Antonius Clubhuis filmvoorstel lingen voor de jeugd. De kinderfees- het Zoeterwoudsesingelterrein, even eens om tien uur, nemen ongeveer zevenhonderd scholieren deel. Gezien het succes in voorgaande jaren zal ook ditmaal op het Stadhuisplein, van tien tot wart over elf, een de monstratie van gymnastiekverenigin gen worden gegeven. Van negen tot tien uur en van half twaalf tot half één zal het carillon spelen en de fontein op de Vismarkt spuiten. Om twaalf uur houden burgemeester en wethouders van Leiden een receptie in de Burgerzaal. Van half twee tot half drie heeft op het Burchtterrein de start plaats van de Oranjewandel- tooht(en), waarvoor zich ruw ge schat 1400 deelnemers zullen aanmel den. Om twee uur is er in de Leidse Hout een voetbalwedstrijd, ten bate van het Prinses Beatrix(polio)fonds, tussen een Leids KNVB-elftal en een Zwaluwenelftal of een Haags ama teurelftal. de Vereniging show door Jong K heer W. vroege menselijke activiteiten. Zo groef men b.v. een strijdhamer van 2000 j. v. Chr en 17 bronzen bijlen uit het bronzen tijdperk op. Ook van Keltische en Romeinse stammen zijn voorwerpen gevonden. Bijzonder interessante dingen kwa men echter aan het licht op de plaats van de in 1811 afgebroken abdij, die uit 1133 dateerde. Tijdens een serieus onderzoek (vroegere opgravingen werden slecht geleid) van de professo ren Van Griffen en Glansbergen in 1949 begonnen, kon een merovingisch dorp worden gereconstrueerd hetzelfde tijdstip. Om half tien, half elf en half twaalf kunnen de kleuters in de grote Burchtzaal genieten van poppenkastvoorstellingen. Ds. J. A. Eekihof gaat voor in de dienst, die om tien uur in de Pieterskerk wordt gehouden. Aan de kinderspelen op hand van paalgaten en vele water putten. Er kwam veel aardewerk te voorschijn. Potten, die zowel voor cre matie-doeleinden als in de huishou ding werden gebruikt. De abdij zelf werd gebouwd in op dracht van gravin Petronella van Saksen. Alleen adellijke dames moch ten dit klooster betreden. De abdis regeerde over Rijnsburg. Tijdens het beleg van Leiden In 1574 werd het klooster verwoest. De vluch tende nonnen namen echter een kist je met het hele archief mee zodat de geschiedenis gelukkig bewaard is ge bleven. Nu siert de prachtig gerestaureerde kloostertoren, het enige wat gespaard de I bleef. Rijnsburg. Een andere belangrijke vondst die van de grafelijke skeletten in koor van de kloosterkerk. Zo werden de kisten van diverse graven Floris gevonden op de plaats waar nu raadhuis staat. Als het volgend jaar het nieuwe raadhuis klaar komt en het oude wordt afgebroken, zullen deze stoffe lijke overblijfselen weer naar hun oorspronkelijke vindplaats worden teruggebracht. Er zal dan een monu ment verrijzen. Zinloos Het dóórdenken in deze richting lijkt echter, aldus de dijkgraaf zin loos door hetgeen nader bekend is geworden. Er zijn nl. plannen in overweging om het Noordzeekanaal te verruimen en te verdiepen. Ge dacht wordt aan een profiel van het Noordzeekanaal, dat 2Yi maal zo groot is als het huidige. Ook het pro fiel van het Amsterdam-Rijnkanaal, dat in open verbinding staat met het Noordzeekanaal, overweegt men bij na 2 maal zo groot te maken. Door In de melkindustrie gaat zich een belangrijke concentratie voltrekken. Naar heden is meegedeeld zullen de N.V. Ned. Melk-Unie in Den Haag en de NV. Gemeenschappelijk Aandelen bezit (VZRMI) in Rotterdam met ingang van april 1965 een fusie aan gaan. Deze zal geëffectueerd worden door een ruiltransactie van aandelen en wel nominaal f 1.000,aandelen GARMI ex-dividend 1964 tegen nominaal f 5.000,aandelen NMU ex-dividend 1964/1965. Hierdoor wordt het aandelenkapitaal van de NMU dat thans f 9.300.000,bedraagt, uit gebreid tot f 14.300.000,—. Tot deze fusie is besloten omdat een bundeling van krachten het mo gelijk maakt de produktie te ratio naliseren, specialisatie over de be drijven toe te passen, Lerwijl door het samenvoegen van technische en we tenschappelijke kennis een doeltref fender beleid gevoerd kan worden ten aandien van nieuwe ontwikkelingen. De grotere omvang van de NMU maakt het mogelijk ruimere aandacht te schenken aan de ontwikkeling van nieuwe produkten. die het assorti ment van de melk-detailhandel kun nen versterken, aldus een heden ver strekt communiqué. De toekomst van het personeel der fusionerende bedrijven blijft gewaar borgd, zowel door de voorgenomen initiatieven van de nieuwe groepe ring, als door de situatie op de ar beidsmarkt. Door de fusie wordt de N.M.U. nauwer betrokken bij de frisdranken consumptieijs-industrie, waarvan de V.Z.-R.M.I. twee bloeiende bedrijven bezit. De V.Z.-R.M.I. heeft tevens een tweetal consumptiemelkbedrij- ven, een melkpoeder- en een con- densfabriek. De NM.U. verwerft door de fusie ook de beschikking over het goed ge outilleerde computer-centrum van de V.Z.-RM.I. De N.V. Gemeenschappelijk Aan delenbezit is een concern met 1100 Voor de huisvrouwen De Leidse huisvrouwen, die gister middag op de bijeenkomst van hun afdeling verstek lieten gaan, weten niet wat zij gemist hebben. In plaats van Ligaprodukten de demonstratie kon door ziekte niet doorgaan werden op deze middag kleurendia's van Moskou en Lenin grad getoond. Op het laatste ogenblik bleek namelijk mevrouw T. Prins- Clarion bereid te zijn om de bijeen komst te „redden". Mevrouw Prins lichtte de plaatjes, die cp het zilve ren scherm werden geprojecteerd, met veel enthousiasme toe. Zij liet dia's zien van het Kremlin, het Rode Plein, het Bolsjoi-theater, de Lenin- bibliotheek, net Historisch Museum, de Universiteit van Moskou en nog vele andere gigantische bouwwer ken. Uitvoerig stond mevrouw Prins stil bij het grote aantal kerkgebom wen, dat de Russische hoofdstad rijk is. Mevrouw Prins vertelde, dat het geloofsleven in Rusland nog zeer gigantisch is. Ondanks de anti-ker kelijke sfeer, die op het ogenblik in Rusland heerst, zijn er vele jonge ren, die zich geroepen voelen om priester te worden. Van vele kerkge bouwen, o.a. van de Kerk van de Heilige Basilius, liet mevrouw Prins detailopnamen zien. Na de pauze kregen de huisvrou wen een indruk van de op moeras sen en eilanden gebouwde stad Le ningrad, waar evenals trouwens in Moskou de straten breed zijn en de piemen ruim. Een van de indruk wekkendste gebouwen in deze stad is het voormalige winterpaleis. Ook van dit bouwwerk werden detailop namen getoond en voorts van de opleidingsschool voor de marine. Het was een interessante dia-middag, waarvoor mevrouw Prins met bon bons werd beloond. De bijeenkomst werd geleid door de presidente van de afdeling Leiden, mevrouw W. H. van Dam-Nederhoed. plaatsen in de stad. Om vier uur geeft „Werkmans Wilskradht" een openluchtconcert in het Van der Werf park en houdt „Nieuw Leven" een muzikale rondgang door de stad. Om kwart voor vijf zullen de Oran je wandelaars langs het Stadhuis trekken, waar het défilé zal worden afgenomen. De feestdag wordt om half negen besloten met een taptoe door K en G op het (verlichte) Pie terskerkplein. Verslagen Aan dit programma-overzicht gin gen de jaarverslagen van secretaris en penningmeester vooraf. De vereni ging telt op het ogenblik ruim vier honderd leden, maar er zal, waar schijnlijk in september, een inten sieve ledenwerfactie worden gehou den. De financiële positie van de ver eniging laat weinig te wensen over: er is een batig saldo van f 2677,04. De aftredende bestuursleden, de he ren J. C. J. Lambermont, A. v. d. Neut en G. Steinbach, werden bij acclamatie herbenoemd. Voorts werd op deze vergadering door de voorzitter meegedeeld, dat de nieuwe burgemeester, mr. G. C. v. d. Willigen, zich bereid heeft ver klaard om het ere-lidmaatschap van de Vereniging „Koninginnedag" te aanvaarden. Na de pauze werden films vertoond over de leden van ons Koninklijk werknemers, verdeeld over zes pro- duktiebedrijven. De N.V. de Rotter- damsche Melkinrichting en de N.V. Fabriek van Melkproducten der Ver. Zuivelbereiders Rotterdam, de Handelmaatschappij Industria N.V. - Rotterdam (Ermi roomijsfabriek) de Frisdrankenindustrie N.V. Crona - Rotterdam en de N.V. Melkproduc- tenfabriek De Bommelerwaard - Heusden, tezamen een concern met 1.100 werknemers, verdeeld over zes produktiebedrijven. De V.Z.-R.M.I. heeft bovendien grote exportbelan gen. GEREF. KERKEN Beroepen te Zwolle (vac. J. v. d. Zan- H°6enhuis te Rotterdam-Zuid (Katendrecht) te Brussel (vac E H. Nagel) P. Noomen te Wormerveer te Staphorst-Rouveen P. M. Brou wer te Wommels. Bedankt voor Mij drecht A. J. Jelsma te Dordrecht. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Aangenomen naar Ermelo T. J. Keeg- stra te Tiel-Zaltbommel. Protestantse monnik sprak voor St.-Adelbert Broeder Frank van het Hot van de protestantse monnikengemeenschap van Taizé in Bourgondië was gis teren in Eindhoven de gast van de Eindhovense afdeling der Nederland se Sint Albertvereniging. In 1940 heeft het protestantse klooster in Taizé grote opgang ge maakt en tientallen kloostermonni ken uit de kerken der reformatie gewyd. Onder de thans aanwezige monniken zijn zes predikanten van verschillende belijdenis, maar sinda enige tijd ook enkele paters Francis canen, die een eigen crypte voor het opdragen van de heilige mis hebben, doch die overigens in alles de gees telijke oefeningen van de communi teit volgen en gewoon meewerken. Ook Anglicaanse geestelijken maken er deel van uit evenals enkele Grieks-Orthodoxe monniken, die eveneens een eigen crypte voor hun liturgieviering hebben. De g eestelijke oecumene, zo zei broeder Frank. Is het hoofdthema van Talze. Een duidelijke ontwrich ting aan alles wat verdeeld houdt voorafgegaan door een grondige be kering des harten, bepaalt hier het leven. Daarbij staat de trouw aan de eigen kerk voorop. Om deze ge- in de wereld te bevorderen an Taizc uit kleine kernen in verschillende steden en op het platte land gevormd. De gezinnen, die zich daarbij heb- n aangesloten, nemen vrijwillig zekere verplichtingen op zich om de zaak van de eenheid te dienen. Gast vrijheid en huisbezoek staan daar naast het gezamenlijk gebed voorop, waarbij de diaconie als een wezenlijk werk van de eenheid beoefend wordt. Met deze christelijke oecumene wil Taizé, aldus broeder Frank, zijn bij drage leveren aan de kerstening van onze wereld.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3