EIDSCH DAGBLAD ERFECTE RUIMTEVLUCHT AN AMERIKAANSE GEMINI Weer praten over t.v.-beleid Besturing door Grisson groot succeslanding naast doel KOLN-LIVERPOOL OP T.V.- SCHE Ambassadeur van V.S. boycot receptie na aanval van Brezjnew (§ucf Qffiemvs igericht 1 maart 1860 WOENSDAG 24 MAART 1965 No. 31524 jcteur: E A HL van Dishoeck Jofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.10.05 per kwartaal, t. 335 per maand, f. 0.78 per week Teleloon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden' - Giro no 57055 De Amerikanen Virgil I. Grissom en John Young hebben gisteren een weergaloze icht van bijna vijf uur gemaakt in de Gemini- psule „Molly Brown". Tussen de start om 24 uur en de landing om 20.18 uur maakte Gemini ruim drie omwentelingen om de aarde Jcns welke vlucht enige malen door „hand- ituren" van baan werd veranderd en andere lerimenten werden uitgevoerd. Waarschijnlijk ten gevolge van kleine onvol- iktheden in de koerswijzigingen tijdens de vlucht (zeer minieme oorspronkelijke afwijkin gen kunnen na een vlucht van uren tot grote baanafwijkingen leiden) kwam de Gemini op een kleine honderd kilometer afstand van de bedoelde landingsplaats in de Atlantische Oceaan terecht. Met behulp van een helikoptei werden de ruimtevaarders opgevist en naar het vliegdekschip Intrepid vervoerd, waar zij blakende welstand over hun ervaringen i telden. de Amerikanen vooral een groot succes, dat de besturing i de Gemini door de inzittenden zo volledig naar wens verliep. Besturing i ruimtevaartuigen was reeds eerder beproefd, zowel door de Amerikanen de Russen, maar de mate van besturing als in de Gemini was een novum, ar het in- en uitschakelen van kleine raketmotoren, waarvan er 16 aan kon de hoogte van de baan met maximaal 80 kilometer worden ijjzigd en de hoek van de baan met de evenaar ten hoogste één boog- nuut. Het slagen van deze manoeuvres betekent een belangrijke stap wwaarts naar de beheersing van de „rendez-vous-techniek" die een grote de landing van twee Amerikanen op Een tegenvaller was, dat het radio contact met de ruimtevaarders in de laatste fase van de vlucht, de terug keer door de dampkring, vrijwel ge heel uitviel. Ook bij vorige vluchten IER UUR EN 54 MINUTEN 3150 kg wegende Gemini werd termiddag met een kleine vertra- l om 15.24 uur Nederl. tijd per- gelanceerd door een Titan-II-ra- Ongeveer acht minuten na de rt hadden de twee raket-trappen Gemini een snelheid gegeven van na 29.000 kilometer per uur in een e zeer nauwkeurig overeen- nm met de berekende. Op dat mo ut hadden Grissom en Young ids laten weten aan de grondsta- is dat alles naar wens verliep. ïer uur 54 minuten later plof- de Gemini met beide inzittenden de Oceaan, 93 kilometer van ""het iegdekschip Intreped waarbij het d moeten landen. i 15240 meter hoogte had zich. de Gemini in de dampkring was raggekeerd, een kleine parachute iplooid voor verdere afremming, op 3000 meter hoogte kwam de ole parachute perfect naar buiten Gemini veilig naar de aarde brengen. WEERBERICHT OPKLARINGEN De Bilt verwacht van heden- tot flrgenavond: aanvankelijk zwaar - twolkt en hier en daar enig regen motregen, morgen van het westen opklarend. Matige, later aan de it nu en dan krachtige wind tus- i noordwest en zuidwest. Dezelfde fnperaturen als vandaag of iets pre. (Opgemaakt om 11.15 u.) 25 MAART Zon op: 6.32 uur; onder: 19.01 uur. Maan op: 3.18 u.; onder: 10.38 u. Hoogwater in Katwijk te 8.39 en 21.18 uur. Laagwater te 3.58 en 16.31 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's Grissom voorgronden Young (geheel rechts achter) hebben de helikopter verlaten en het dek van de Intrepid betreden na hun volledig geslaagde ruim- tevlucht van bijna vijf uur. was dit het geval doordat de zeer grote hitte (plm. 2200 graden celsius) de lucht om de cabine ioniseert waar door radiogolven volledig worden ver stoord. Een van de laatste experimen ten van de vlucht was, water te spuiten in deze geïoniseerde luchtlaag om deze „black-out" op te heffen. Dit experiment werd wel uitgevoerd, maar het leverde nauwelijks enig resultaat op. Dank zij radarwaarnemingen wist men op de reddingsvloot vrij nauw keurig waar de Gemini terecht was gekomen zodat helikopters de plaats snel bereikten. Zij lieten kikvorsman nen in het water neer, die een op blaasbare „kraag" om de cabine be vestigden waardoor deze niet meer kon zinken. Even later verlieten de ruimtevaarders breed lachend de Ge- mini, waarna zij uit rubberbootjes in de helikopter werden gehesen, die hen naar de Intrepid bracht. Aan boord van het vliegdekschip hadden zij een telefoongesprek met president Johnson, die de gehele vlucht voortdurend aan radio er levisie had gevolgd en zeer enthousi ast was over het grote succes. Baan verandering Grissom, die vrijwel de gehele tijd dc besturing van het ruimteschip heeft verzorgd, wijzigde na de eer ste ronde de baan van een ellipti sche (160 tot 228 km hoogte) in een bijna cirkelvormige (156 tot 168 km hoogte) terwijl in de tweede en der de baan proeven met de zijwaartse beweging van de capsule en de stand van de Gemini in de baan werden genomen. De cabine buitelde op bevel van Grissom naar believen door de ruimte. Young heeft slechts geduren de twintig minuten de besturing ver zorgd. In deze mate is de „eigen bssturing" van een ruimtevaartuig nog nimmer voorheen geschied door Amerikanen of Russen. De handbesturing was mede moge lijk doordat zich aan boord van de Gemini een bliksemsnel werkende computer bevond, die baanberekenin- gen kon maken waaruit de ruim te ders konden opmaken of hun manoeuyres waren geslaagd. Uit het feit, dat de landing ongeveer 93 kilo meter van het doelgebied plaats vond gebleken, dat deze handbesturing toch nog verdere verfijning zal moe ten ondergaan. Syncom ingeschakeld ;n primeur van deze vlucht was voorts, dat bij de communicatie en de plaatsbepaling ook gebruik werd gemaakt van de stationaire Synsom- verbindingssatelliet, die indertijd zijn diensten heeft bewezen bij het over brengen van televisieopnamen van de Olympische Spelen. Voorts was een primeur dat Grissom de eerste mens werd die tweemaal in de ruimte Na afloop van de vlucht werd aan •n van de functionarissen van het project gevraagd om een vergelijking tussen deze vlucht en de jongste Rus sische prestaties. Het antwoord daar op luidde: Ik kan niet meegaan in de veronderstelling, dat wij op de Rus achter liggen. In vele dingen lig gen wij op de Russen voor. Hoewel de Russen daarentegen in sommige andere opzichten een voorsprong heb ben. is ons programma buitengewoon Partij van mevrouw Bandaranaike verloor 34 zetels Bij de verkiezingen op Ceylon heeft de partij van ex-premier Sa- nanajaka een rechtse groepering die in de oppositie is 66 van de 151 op het spel staande Darlements- zetels verworden, wat een winst van 36 zetels betekent. De Sri Lanka partij van eerste-minister mevrouw Bandaranaike kwam met een verlies van 34 zetels (van 75 naar 41) uit de verkiezingen te voorschijn. Ver wacht wordt dat zij als gevolg van deze nederlaag zal aankondigen niet in staat te zijn een nieuwe regering te vormen en haar ontslag zal indie nen. Senanajaka wordt dan waar schijnlijk kabinetsformateur. Olielevering wapen tegen vrienden van Israël In de gisteren gehouden slotzitting van het vijfde Arabische oliecon gres in Cairo is de aanbeveling ge daan dat de Arabische landen hun olierijkdom gaan gebruiken als een wapen tegen landen die Israël be gunstigen. De conferentie die vorige week dinsdag is begonnen, beval voorts aan dat de Arabische landen hun olie en overige economisch middelen zullen gebruiken voor de strijd om de bevrij ding van Palestina (het voormalige Arabische deel van Israël). In een andere aanbeveling wordt voorgesteld een Interarabische olie organisatie op te richten, die de olie- politiek moet coördineren, en een Arabisch instituut voor olieonderzoek te stichten, dat zich zal bezig hou den met ontwikkeling, opsporing, winning en verwerking van olie. Verder wordt nog voorgesteld meer raffinaderijen in het Midden-Oosten te bouwen, wordt aandacht gevraagd voor het recht van de Arabische landen gebruik te maken van de pijpleidingen, die over hun grond gebied lopen en wordt de oliemaat schappijen gewezen op de noodzaak deel van hun winst te inves teren in industriële projecten in de Arabische landen, waar zij conces- hebben verkregen. 'Het zesde Arabische oliecongres zal in novem ber 1966 in Bagdad worden gehou den. Hedenavond in Feijenoord-stadion (Van onze correspondent) De beslissingswedstrijd voor de halve finale van de Europacup tussen FC Köln en Liverpool, welke hedenavond in het Feijenoord Stadion zal worden gespeeld, wordt wel door de t.v. uitgezonden. Liefst negen Eurovisielanden hebben de NTS verzocht deze wedstrijd te relayeren. De KNVB heeft toestemming tot het uitzenden van deze wedstrijd ge geven, omdat het Feijenoordstadion nagenoeg uitverkocht is. De start van de Gemini ..Mol ly Brown" met de ruimtevaar ders Grissom en Young. De machtige Titan-U-raket verhief zich in een zee van vuur en rook van het lanceer platform. IN SPORTTOTO Ton voor winnaar van tweede prijs Voor het eerst in de geschiedenis an de sporttoto is een tweedeprijs- vinnaar beloond met f 100.000 netto. De toto van afgelopen week was ken nelijk dusdanig moeilijk dat geen en kele deelnemer het tot dertien goede kruisjes bracht. Daardoor werd de tweede prijs extra groot. Eén deelne- had twaalf kruisjes goed gezet. Daardoor ontvangt hij „het volle pond", oftewel een ton. De gelukkige winnaar is de heer J. W. Bos, lid van de Schiedamse vereniging SVDPW. (Van onze parlementaire redacteur) De fracties van de KVP, de PvdA, de ARP en de CHU komen vandaag bijeen om over het radio- en tele- visievraagstuk te beraadslagen. Het resultaat van deze besprekingen zullen de fractievoorzitters van de vier partijen morgen aan de forma teur, mr. Cals, mededelen. Dan zal blijken of de eerste barrière in de formatie van mr. Cals al of niet genomen kan worden. Mr. Cals en de vier fractievoorzitters zijn gisteren in een bijna vier uur durende bespreking tot een be paald voorstel gekomen De inhoud werd gisteravond angstvallig ge heim gehouden De deelnemers aan het gesprek hadden elkaar beloold mets over de inhoud te laten uit lekken. Vandaag zal dus blijken of dit voorstel aanvaardbaar is voor de vier fracties. Hoe de C.H.U. Met enige spanning vraagt men zich in Den Haag af, hoe de CHU zal reageren, die in deze omroepfase van de formatie een soort sleutel positie inneemt. De Unie schijnt er naar te streven van de radio- en televisieparagraaf in een even tueel regeringsprogramma een vrije kwestie te maken. Dat wil zeggen, dat bij een stemming in de Kamer over dit onderwerp enkele leden van de fractie tegen het standpunt van het kabinet zouden mogen stemmen en zodoende dus uit de boot mogen vallen. Men gaat er vrijwel algemeen van uit, dat dit uit de boot vallen voor de ARP heel moeilijk aanvaard baar zal zijn Bij de KVP en de PvdA schijnt men er genuanceerder over te denken. Procedure De vier fractievoorzitters en de for mateur hebben ook gistermorgen met elkaar gepraat. Toen ging het gesprek 2li uur lang over de pro cedure, die de formateur verder zou volgen. De fractievoorzitters en mr. Cals hebben in dit gesprek een beperkte lijst opgesteld van onder werpen, waarover in ieder geval overeenstemming moet worden be reikt tussen de fractievoorzitters en de formateur. Wordt deze overeen stemming niet bereikt, dan is de formatie dus mislukt. Het is de be doeling, dat deze onderwerpen in de komende dagen achtereenvol gens zullen worden besproken. Iet eerste onderwerp op deze lijst is het radio- en televisiebeleid, waarover vandaag en morgen de beslissingen zullen vallen. Tot het Kabinetsformateur Cals in ge sprek met de vier fractievoorzit ters. Van links naar rechts de heren Beernink (CHU.) Schmel- zer (KVP). Smallenbroek (ARP), en Vondeling (PvdA). Onderwerp van gesprek weer het radio en televisiebeleid. zelf vormen van een basisprogram ma is mr. Cals in tegenstelling tot de verwachting dus nog niet gekomen. Uit de mededelingen van de formateur kan men afleiden, dat het zijn bedoeling is om dit pro gramma in nauw overleg met de fractievoorzitters gestalte te geven. In hoeverre mr. Cals daarbij zelf ideeën zal inbrengen moet worden afgewacht. De Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Kohier, heeft gister avond een receptie in het Krem lin ter ere van de twee kosmo nauten geboycot, nadat partij leider Brezjnew een aanval had gedaan op de Amerikaanse po litiek in Vietnam. Op het Rode Plein zei Brezjnew namelijk, dat Amerika in Vietnam het vuur van een nieuwe oorlog aanwak kert, die naar andere gebieden dreigt over te slaan. De geschie denis zou nimmer „de misdaden van de Amerikanen jegens het Vietnamese volk vergeten", al dus de eerste partijsecretaris, die verder zei, dat de Sowjet-Unie reeds maatregelen neemt om de defensieve kracht van Noord- Vietnam te versterken en dat er talrijke verzoeken van Russi sche vrijwilligers waren binnen gekomen om aan „de strijd van het Vietnamese volk" deel te nemen. Wy waarschuwen de agressors, al dus Brezjnew, dat u door uw mis dadig optreden zo'n diepe kuil voo: uzelf graaft, dat u er misschien nie meer uit zult kunnen komen. De Sowjet-Unie is nooit tegen goede be trekkingen met de Ver. Staten ge kant geweest, net als met alle andere landen. Maar de Sowjet-Unie zal nooit aantasting van zyn werkelijke belangen dulden of van de veiligheid in Europa of in andere gebieden van de wereld. President Johnson was niet ge raadpleegd over het gebruik van gas bij de stryd m Vietnam, aldus deelde zijn perssecretaris, George Reedy, gisteren mede. Een dergelijke maatre gel behoort tot de bevoegdheden van de bevelhebber ter plaatste, of schoon de president, als opperbevel hebber van de Amerikaanse strijd krachten, de verantwoordelijkheid draagt. De Amerikaanse minister van De fensie, Mc Nam ara, heeft er gisteren nadrukkelijk op gewezen, dat het gas dat thans enige malen in Vietnam is gebruikt, behoort tot de soort, die herhaaldelijk is toegepast om onge- regelheden te onderdrukken en over al ter wereld door politie en strijd krachten wordt gebruikt Traangas gas, dat misselijkheid opwekt, zijn bovendien in de handel, aldus Mc- Namara. De Engelsen hebben derge lijke gassen in 1955 op Cyprus ge bruikt. Verder zijn zij gebruikt bij de Berljjnse muur, door de politie van de staat New York voor de on derdrukking van ongeregeldheden in Rochester (1964), door manschappen van de nationale garde te Cambridge in Maryland (VS), by rassenrellet- jes en door de politie van Panama. Wat Zuid-Vietnam betreft zijn de gassen slechts twee- of driemaal toe gepast. n.L daar waar de Vietcong zich laaghartig tussen de burgerbe volking had verscholen. Uit Den Haag meldt onze corres pondent, dat het hier gaat om het traangas, dat bekend staat als CN-DM. Het maakt het slachtoffer twee uur lang onpasselijk. Als het gas is uitgewerkt verdwijnen de on lustgevoelens snel en radicaal en er zijn geen nadelige gevolgen. Het ia een combinatie van traan- en nies- gas en veroorzaakt voorts een over vloedige tranenloop. Slot pag. 2 Sikkens autolokken NIEUWE RIJN 49 Uit het Leidsch Dagblad van 25 Maart 1865: Naar men verneemt is In op heden gehouden vergade- ring met algemeene stemmen besloten, tot de verbouwing van den schouwburg alhier i over te gaan. De vrouw van een wever te Maretz had een ongeoor loofde omgang met een an dere wever. Omdat de vrouw onverbeterlijk was heeft de eerste man de vrouw in ar- renmoede maar verkocht aan den ander voor 126 francs.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1