'schaikowsky deed zijn naam alle eer aan Willen Westduitsers Israel tijd winnen in Bespreking hervat over de Air Union Wedstrijden kring Gouwe - Rijnstreek LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 24 MAART 1965 LAATSTE KUNSTKRINGCONCERT i thans 29-jarige André Tschaikowsky, in 1956 derde prijs- |aar van het Concours „Reine Elisabeth", trad hier al eerder prkest op. Nu gaf zijn recital voor de „Kunstkring voor Allen" latste concert der serie alle gelegenheid zijn capaciteiten leen breed front nader te leren kennen. gra| veelzijdig en veeleisend pro- a opende met Moearts' Fanta- •iLEljfn Sonate in c. kl. (K.V. 457/ stellig een der belangrijkste van ihand. Het was niet verwonder - dat men hier onmiddellijk ge- [1/ onteerd werd met een zekere ntische Beethoveniaanse inslag: rs, het werk, daterend uit Mo- laatste jaren, werd geschreven decj Beethoven ongeveer twintig was [de le romantiek dus in haar eerste Sll«n romantische inslag werd nog ivigd speciaal in de Fanta- - door de romantische aard, fjjl e Tschaikowsky's in hoge mate itief spel vóór alles kenmerkt, legde het accent sterk op het nu heroïsche, dan weer melanclio- i diep aangrijpende karakter en dit met een klankrijk, telken- variërend, kleurrijk, zangrijk speciale preferentie een verzadigde bascant. t di at Tschaikowsky's spel aan vir- waarden inhoudt, toonde hij op (lijk verbluffende wijze in Ra- beroemde triologie „Gaspard de in een mysterieus - ieke sfeer gehouden „Ondine", lugubere, desolate en troosteloze Gibet" („De galg") en tot slot overrompelende „Scarbo", waar- 3e denkbare grillige flonkeringen in overrompelend en resoluut recht kwamen. Toch werd dit alles de virtuositeit moment ten dienste van de PI Bjkheid gesteld. Slechts weinigen n in staat zijn Ravel zo glans- AA en met zulk een absolute zeker- te interpreteren, als Tschai- sky het ditmaal met een tech- ivi1 weergaloze superioriteit deed. deze composities op zoda- subliem niveau kan voordragen, nog een grote toekomst open! aking ten einde in Oostenrijk landelijke staking van het post- poorwegpersoneel in Oostenrijk is geëindigd met een compro- en vakbonden en regering, ad staking, waaraan 130.000 werk- deelnamen, was uitgeroepen kracht bij te zetten aan looneisen, personeel heeft een regerings stel aanvaard om de lonen met Kocent te verhogen en om de ge- toeslagen te verbeteren Oor- Bkelijk was een loonsverhoging ïcht procent geëist. staking was maandagavond te lemacht begonnen. Oostenrijk kte erdoor verstoken van post, toon, televisie, treinen en vlieg- in. De staking zou 24 uur duren, 1^5 a de vakverenigingen hadden 2d haar vrijdag v bf te hervatten tenzij overeenstem- werd bereikt. postkantoren bleven gesloten, «n in enkele noodgevallen kon het lek van de diensten der PTT ge- i maken. Het telefoonverkeer alleen mogelijk uit cellen met ffihuizen, het Rode Kruis, elek- 'Sflfche centrales, waterleidingbedrij- politie. liegtuigen konden niet landen, Jat de navigatiesystemen op de fvelden uitgeschakeld waren. Het |U Drwegverkeer lag stil. De interna- lale treinen moesten bij de Oos- rjjkse grens stoppen. De staatste- isie zond niet uit en slechts een de drie radiozenders was ht. ANDRÉ TSCHAIKOWSKY (Foto L.D./Holvast) maakt moet worden, dan wijzen wij op een zekere neiging tot trekken, waaraan in het bijzonder de num mers 6 (Lento assai), 7 (Andantino) en 20 (Largo) onderhevig waren. Dit als gevolg van Tschaikowsky's blijkbaar hypergevoelige aard, welke hem echter niet verhindert om, als het moet en gerechtvaardigd is, elke weekheid verre achter zich te laten. Dan lijkt zijn beeldend vermogen als uit marmer gehouwen! In Amsterdam Verlaging van inschrijving ivoonruimte tot 21 jaar? De Amsterdamse wethouder voor de Volkshuisvesting mr. Th. C. M. A. Elsenburg (KVP) heeft gisteren tijdens dè begrotingsdebatten aan gekondigd, dat hij binnenkort met een voorstel zal komen de leeftijds grens voor inschrijving bij de afde ling woonruimte van de gemeente lijke woningsdienst te verlagen tot 21 jaar. Dit zal gelden voor alleen staanden en gehuwden. Tot nu toe is de leeftijdsgrens, waarbij men voor inschrijving en voor huisvesting in aanmerking komt, 30 jaar Bij de nieuwe regeling De bijna geheel gevulde Stadsge- zullen alleenstaanden en jonggehuw- hoorzaal heeft van een groot enthou siasme voor de overtuigende pianis tische prestaties blijk gegeven. Niet alleen na Mozart, nog uitbundiger na Ravel en vanzelfsprekend ovationeel na Chopin, naar wie het „heimwee" nog altijd als met golven blijkt uit te gaan, ondankt alle „modernis men"', die tegenwoordig al of niet geforceerd in de mode zijn. Het was dus geen wonder, dat Tschaikowsky nog twee toegiften werden afgedwongen: een Mazurka van 'Chopin en Debussy's „II puerto del vino". Dat Tschaikowsky hier veler har ten veroverd en dus het pleit volle dig gewonnen heeft, staat buiten kyf. Hjj deed dan ook zijn beroemde naam alle eer aan! De Kunstkring heeft veel reder, tot- tevredenheid over het afgelopen sei zoen, ook wat de grote belangstel ling betreft. voornamelijk in aanmerking komen voor één- of tweekamer woningen in de binnenstad. „Windstilte" vol geruchten Alle middelen Deze geruchten worden beheerst door een situatie, waarvan Egyptische bladen melding hebben gemaakt. Zij schrijven, dat de Bondsrepubliek met Advertentie Ambassadeur weer geconfronteerd met nazi-verleden Een Duitse diplomaat, die een reeks opmerkelijke benoemingen en politieke successen op zijn naam heeft staan, is opnieuw geconfron teerd met een oud spook: zyn nazi- verleden. Het betreft hier Blanken- hom, voormalig Duits ambassadeur by de NAVO, in Frankrijk, in Italië en onlangs als zodanig benoemd in Groot-Brittannië. Regering zal medewerken NU VISA VOOR OOSTDUISERS? De Nederlandse regering zal alle medewerking verlenen teneinde het verstrekken van visa aan alle deel- ers, die volgend jaar in de Euro pese zwemkampioenschappen in Ne derland willen uitkomen, mogelijk te maken. Deze verzekering heeft minister Luns gegeven tijdens een gistermid dag gehouden bespreking met jhr. A. Feith, voorzitter van de Ne derlandse Sportfederatie, de heer Jan de Vries in zijn kwaliteit als voor zitter van de Europese zwembond (LEN) en van de KNZB en dr. W van Zyll, algemeen secretaris van de Nederlandse sportfederatie. Ook andere Nederlandse sportbon den kijken met spanning uit naar het moment, waarop de Nederlandse re gering haar houding bepaalt. De Ko ninklijke Nederlandse Schermbond organiseert de jeugd- en wereldkam pioenschappen, die in april in Rotter dam worden gehouden. Ook aan die wedstrijden zullen Oostduitsers willen deelnemen. In de komende winter is Nederland gastland bij de Europese kampioenschappen hardrijden op de schaats in Deventer, waar eveneens Oostduitse deelneming wordt ver wacht. In de atletiek, waarin altijd al een (eenzijdig) contact met Oost- Duitsland heeft bestaan, gaat men de komende zomer beginnen met wed strijden om een Europese beker, met deelneming van Oost-Duitsland. Minder star Er waren de laatste maanden en kele tekenen, die er op wijzen dat de houding ten opzichte van Oost-Duits land minder star is dan voorheen. Zo nam een Oostduitse rijder deel aan het wereldkampioenschap schaatsen in het NAVO-land Noorwegen, Oost duitsers kwamen uit in de wereld kampioenschappen kunstrijden in de Verenigde Staten en wat ons land zelf betreft namen Oostduitse judo ka's deel aan de Europese juniorkam pioenschappen judo in Scheveningen. Het moeilijke punt blijkt te schuilen in het verschil tussen de individuele uitnodigingen en het deelnemen van Oostduitsers als vertegenwoordigende ploeg. de Amerikanen buiten de oorlog te deskundigen Na de pauze was de avond aan De omstreden Blankenhom sloot Chopin gewijd. zich in 1934 by de nazi-partij Zoveel Chopinvertolkers, zoveel1 Bij het uitbreken van de oorlog werd Chopinopvattingen. hy naar de V.S. gestuurd met de op- Talrijke „specialisten" hebben ons dracht de nazi-gezinde Duits-Ameri- hier reeds zyn 24 Préludes voorge- j kaanse bond, waarvan het doel speeld en nog blijft het verlangen deze steeds weer te horen, flauwd bestaan. Geen wonder, want ze bezitten eeuwigheidswaarde, zijn dus onvergankelijk. Tschaikowsky heeft zich aan deze cyclus van zijn geniale landgenoot gegeven in een zuiver en gezond evenwicht tussen het mannelijke en vrouwelijke element, nu eens poëtisch- teder, dan weer markant-gebeiteld, in een rijkdom van contrasten, met als hoogtepunt in het centrum de beroemde Regendruppelprélude (no. 15) en het magistrale „Allegro appas sionato" als grandioos besluit. Wanneer er een aanmerking ge- Natuurzuivere frisse King Pepermunt, het beste dagelijkse middel Schikking van de Zes op luchtvaartgebied (Van onze correspondent in Bonn) De berichtgeving over de crisis tussen de Bondsrepubliek en het Nabije Oosten, beperkt zich in hoofdzaak tot de frequentie- verplaatsing van kanselier Erhards speciale afgezant in Israël, dr. Birrenbach. De windstilte die vooraf gaat aan de definitieve over eenkomst tussen Westduitsers en Israëliërs is echter vol ge ruchten. alle ter beschikking staande midde len, er op uit zou zijn de onderhande lingen in Jeruzalem te rekken. Hier mee hoopten zij de tijd te winnen, die nodig is om de Arabische landen er van te overtuigen dat: 1. de Bondsrepubliek evenals vroe ger hun beste vriend is. 2. een erken ning van de DDR door de Arabische wereld hoogst onaangename gevolgen zal hebben (natuurlijk in hoofdzaak voor Bonn) Gesprekken met de Arabische lan den zijn inderdaad aan de gang. In Cairo doet een afgevaardigde voor de CDU in de Bondsdag, Rudolf Werner, zijn best te redden wat er te redden valt. Het is evenwel al te duidelijk dat president Nasser zich al zo ver in zijn dreigingen, de betrekkingen met Bonn af te breken, heeft geëngageerd, dat hij niet meer terug kan. Alge meen wordt dan ook aangenomen dat Werner in Cairo probeert uit te vin den op welke manier, na de diploma- I tieke breuk, de verbindingen tussen Bonn en de Egyptische hoofdstad, in I stand kunnen worden gehouden. Zo j denkt men bijvoorbeeld aan een con sulaat met uitgebreide bevoegdheden. De Westduitsers zijn voorlopig niet plan de culturele en wetenschap pelijke banden te verbreken, die ze op uitgebreide schaal hebben aange knoopt en er moet zo b.v. een officiële beschermende hand blijven, die zich over een instituut in Cairo ontfermt, waar een flink aantal Egyptenaren poogt het Duits machtig te worden. houden, keerde hij zijn taak gedurende drie jaar alle aspecten van de Brits-Ameri kaanse politiek te analyseren. Na dc oorlog koos Adenauer hem uit (Van onze Brusselse correspondent) Deze week heeft er in Brussel nieuw overleg plaats over de „Air Union". Er wordt aan deelgenomen door de vertegenwoordigers van de nationale luchtvaartmaatschappijen E.E.G.-landen en door de desbetreffende te moedigen. Later j ministeries. De delegaties staan Berlijn terug, waar j (jer leiding van de permanente ver tegenwoordigers van de zes landen bij de Europese gemeenschap. Voor ons land is dat mr. D. P. Spieren burg. Het laatste overleg heeft half ok tober ook in Brussel plaats gehad. Na afloop van die bijeenkomst toon de de voorzitter, de Belgische staats secretaris van Buitenlandse Za ken, jhr. Van den Bosch, zich nog- het ministerie van Buitenlandse Za ken weer op te bouwen. Hij deed dat en maakte daarbij in hoofdzaak ge bruik van diplomaten die hadden ge diend tijdens het Derde Rijk. Twee Labour-afgevaardigden heb ben al aangekondigd minister Ste wart enkele vragen over deze zaak te zullen stellen. Zy willen weten waarom de minister Bonn niet heeft meegedeeld, dat Blankenhorn per sona non grata als Westduits ambas sadeur in Londen zal zijn. Een En gels blad schreef onlangs- „Blanken horn aanvaardt zijn functie op 1 april. Te hopen is dat niemand voor de gek zal worden gehouden". Het ziet er naar uit dat hij uiterst koel zal worden ontvangen. Met behulp van een scheeps- telegraaf heeft burgemeester mr. G. van Hall gisteren de nieuwe werf Westhaven van de Am- sterdamsche Droogdok Maat schappij geopend. Op een tv- scherm (achtergrond) kon men de gebeurtenissen op en om het dok volgen. al optimistisch. Hij sprak toen de verwachting uit, dat de ministers van Buitenlandse Zaken vry snel daarna bij elkaar zouden komen om over het ontwerp- verdrag te be raadslagen. Daarvan is niets geko men want er zyn drie punten, die nog steeds teveel moeilijkheden op leveren om d,e weg naar overeen stemming te kunnen bereiken. Het zijn: A. De kwestie van de quota, dat is het aandeel in het totale vervoer dat aan de diverse maatschappij en zal worden toegewezen. B. De invloed van de regeringen op het beheer en het beleid van de luchtvaartmaatschappijen. C. Het vraagstuk van de ver deling van de stemmen in het regeringscomité, waarin de con ventie zal voorzien. De drie „groten" (Ittalië, Duits land en Frankrijk) willen aan Bene een, naar de mening van deze ;te, te gering percentage geven. Enige jaren geleden heeft de KLM een Nederlands aandeel van 20 pro cent als te laag geweigerd en dat heeft de andere landen nogal hoog gezeten. Men heeft het ook al eens gehad over een percentage van 70 procent voor de drie grote landen. Dat was echter meer dan ze in wer kelijkheid zouden kunnen vervoeren. Het probleem, was n.l. dat maat schappijen zoals Alitalia en Lufthan sa, die niet groter zijn dan de KLM, veronderstellen dat zij snel in om vang zullen toenemen. Nederland zei: de KLM was al groot toen die twee andere maatschappijen van landen, die de oorlog hebben verlo ren, nog klein waren. De KLM heeft sedertdien bepaalde beperkingen in gevoerd, maar het is nog steeds een open vraag of de Nederlandse lucht vaartmaatschappij met de Belgi sche samen genoegen zou kunnen nemen met de ongeveer 20 procent van het totaal, die thans weer door de andere landen voor de Benelux worden genoemd. De invloed van de regeringen op het beheer en het beleid van de luchtvaartmaatschappijen, zal waar schijnlijk de minste moeilijkheden opleveren. De Duitsers en Italianen zijn het erover eens, dat de over heidsbemoeienis zo beperkt mogelijk moet zijn. Frankrijk daarentegen ziet meer heil in een grote invloed, j Ook Nederland en België zijn niet voor sterkere regerings inmenging. Daarbij moet men echter niet uit het oog verliezen, dat de meeste na tionale luchtvaartmaatschappijen in Europa uit hoofde van haar status toch wel rekening hebben te hou- I den met het zeggenschap van de re- j geringen in het beleid. dat de „uitwisseling van ambassa deurs tussen Israël en de Bondsrepu bliek" voorlopig niet meer dan een formule blyft. Inmiddels gaan geruchten dat het „binnen de komende 6 weken" al tot deze door Schroder zo gevreesde uit wisseling zal komen. Niet zonder re den vreest de minister dat dan op nieuw een vloedgolf van rampen uit de Arabische wereld zich over het met zoveel ijver opgetrokken bouwsel van de Duits-Arabische diplomatieke be trekkingen zal uitstorten. Incident Symptomatisch voor de koortsach tige atmosfeer in Bonn was het inci dent ronde de regeringswoordvoerder, Von Hase. Deze verklaarde eind vo rige week, dat berichten uit Jeruza lem onjuist waren als zou Birrenbach de Israëlische regering „toezeggin gen" hebben gedaan. In Jeruzalem noemde Von Hases Israëlische collega deze uitspraak „een breuk in het vertrouwen". Overeengekomen was immers, dat geen enkele mededeling over de onderhandelingen zou worden gedaan. Ook dr. Birrenbach keek vreemd op van Von Hases manoeuvre. Ze betekende een verzwaring van zijn taak. Het is echter de vraag in hoe verre Von Hase „van bepaalde zijde" opdracht had gekregen tot deze ver tragende speldeprik. Intussen is de Israëlische premier, Esjkol, naar Engeland vertrokken, met de mogelijkheid van een ontmoe ting tussen Erhard en Esjkol wordt nog steeds rekening gehouden. Afrika-expert In Algerije, waar sterke man Ben Bella zich met revolutionair élan achter Nasser heeft gesteld, is de so cialistische Bondsdagafgevaardigde, Bischnedski, bezig zijn goede ver standhouding met de Algerijnen te gebruiken voor de redding van de Duits-Algerijnse betrekkingen. Bisch Veertien dammers in titelstrijd Zaterdag 3 april a.s. begint in het CSB-gebouw in Utrecht de strijd om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland 1965. De twee hoogstaankomenden zullen worden afgevaardigd naar het Euro pese damkampioenschap, dat van 20 juni tot 3 juli in Bolzano zal worden gespeeld. De strijd zal gaan tussen 14 spelers nedski is Afrika-expert van de SPD onder wie titelhouder drs. P. Roo- en .zoals de berichten het willen, een zenburg (Haasbergen) T. Sijbrands „goed vriend" van Ben Bella. Deze (Amsterdam) is door de KNDB in de gelegenheid gesteld mee te spelen op grond van zijn reeds geleverde ver richtingen. De deelnemers zijn: J. Baas (En schede), M. Bandstra (Leeuwarden), W. E. A. van Beek (Zeist), J. M. Bom (IJsselstein), ir. G. E. van Dijk (Bennekom), F. Gordijn ('s-Graven- hage), W. de Jong (Haarlem), F. Okrogelnik (Heerlen), drs. P. Roo- zenburg Haaksbergen), T. Sijbrands (Amsterdam), H. van Silfhout (Ben nekom), W. F. van der Sluis (Am sterdam), M. H. Soetens (Rotterdam) en C. Varkevisser (Katwijk aan Zee). DAMTOERNOOI IN HOOGEZAND Van 3 tot en met 12 juni a.s. zal in Hoogezand-Sappemeer het derde internationale damtoernooi worden gespeeld. Hoewel de definitieve sa menstelling nog niet bekend is zul len in ieder geval deelnemen: de Se- negalees Baba Sy (winnaar van de vorige twee toernooien), de Haitiaan Paul Germain, de Franse kampioen Marcel Hisard en de kampioen van Zwitserland T. Cazemier, terwijl voor Italië Saletnik is uitgenodigd. Verder is het waarschijnlijk dat ook twee Russische spelers zullen deelnemen. Van Nederlandse zijde spelen mee: ir. G. E. van Dijk, T. Sijbrands en J. H. de Kluyver. log. Maar het moeilijkste van allen heeft dr. Birrenbach het. Daar komt nog by dat hij door het thuisfront niet als één man in de rug wordt gesteund. De grootste tegenstander in Bonn, van een diplomatieke erkenning van Israël, is de minister van Buitenland se Zaken, Schroder. Hoewel kanselier Erhard dinsdag verklaarde dat alle geruchten over een verwijdering tussen hem en Schroder uit de lucht gegrepen wa ren, zeiden insiders dat het dondert en bliksemt op het ministerie van Buitenlandse Zaken, als de naam Gehinderd Minister Schroder ziet zich in zijn langzaam-aan tactiek echter ook ge hinderd door de fractie-voorzitter van de CDU in de Bondsdag, Barzel, die kanselier Erhard morele ruggesteun geboden heeft, by diens abrupte be- I sluit om tot avances jegens Israël te gaan. Niet vergeten moet wor den dat de onderhandelaar, Birren bach, aanvankelijk alleen in Israël was om de gemoederen daar tot beda ren te brengen, na het nieuws over het stop zetten van de wapenleveran ties. Zijn missie kreeg een geheel ander aspect toen hij van Bondskan selier Erhard op 8 maart een tele gram ontving met de opdracht te on derhandelen over het aanknopen van diplomatieke betrekkingen. In deze affaire werd minister Schroder geheel gepasseerd. Het enige wat hy nu nog kan pro beren is, hetzy door rekken van de onderhandelingen, in de tussentijd het klimaat onder de Arabieren te verbeteren, hetzij te bewerkstelligen HAJER VERLOOR De Nederlander Jan Hajer is gis teravond in de derde ronde van een internationaal tennistoernooi in Menton uitgeschakeld in het enkel spel. De Brit Colin McHugo klopte hem met 1-6, 6-2, 6-4. De Lente duurt toch al zo kort. Laat voorjaarsmoeneid Uw lentevreugde niet vergallen. Sanatogen nemen I Het zenuwsterkend middel Geringe belangstelling De zwemwedstrijden, die de Kring Gouwe-Rijnstreek gisteravond voor de bui ten verenigingen in het Goudse Spaardersbad organiseerde, hebben weinig opmerkelijke tijden opgele verd. Alleen de 16-jarige Peter Boot (AZC) kwam met 29.2 sec. op de 50 meter vrijeslag jongens boven het be ruchte kringniveau uit. De belangstelling liet in het Spaar dersbad vooral bij de senioren te wensen. Voor de 100 meter school slag heren en vrijeslag dames had zioh slechts één deelnemer (ster) aan gemeld, terwijl er bij de dames op de rugslag en schoolslag niemand had ingeschreven. Voor de rugslag heren beklommen twee deelnemers het startblok De belangrijkste uitslagen zijn: Meisjes: 50 m schoolslag: 1. S. 't Hart (AZC) 45.4 2. M. van Ringelen- stein (Gouwe) 46.8; 3. E. Boonstop pel (Gouwe) 47.3. 50 m vrijeslag: 1. E. Boonstoppel (Gouwe) 36.8; 2. M. E. Boonstoppel (Gouwe) 37.9; 3. R. v. Rietschooten (AZC) 38.6. 50 m rug slag: 1. E. Boonstoppel (Gouwe) 42.6; 2 B. van Veen (AZC) 45.13. M. van Ringelenstein (Gouwe) 46.2. Jongens: 50 m schoolslag 1. P. Boot (AZC) 40.2; 2. R. de Hey (AZC) 40 9; 3. J. Koster (AZC) 41.4. 50 m vrije slag: 1. P. Boot (AZC) 29.2; 2. J. Koster (AZC) 30.3; 3. R. de Hey (AZC) 32.5. 50 m rugslag: 1. P. de Graaf (Linge) 35.2; 2. P. Boot (AZC) 37.8; 3. J. Koster (AZC) 38.2. Dames: 100 m vrijeslag: l. T. van der Broek (Boskoop) 1.24.3. Heren: 100 m rugslag: 1. E. Over- dam (Gouwe) 1.20.1; 2. N. Geers (Boskoop) 1.23.2. 100 m schoolslag: 1. H. van der Bosch (Gouwe) 1.31.1. 100 m vrijeslag: 1. P. Boot (AZC) 1.11.8; 2. N. Geers (Boskoop) 1 12.8; 3. C van Tilburg (Gouwe) 1.14.4.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 13