EIDSCH DAGBLAD Formateur Cals spreekt de fractievoorzitters Goede start van twee Amerikanen voor korte vlncht in de ruimte Weerbericht AMERIKAANS GAS TEGEN VIETCONG Wat doet 'e C.H.U.? Vijf Nederlanders en Duitse omgekomen bij botsing in Duitsland igericht 1 maart 1860 DINSDAG 23 MAART 1965 No. 31523 1 directeur: E. A. EL van Dlsnoeck I [oofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1.10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Urenlange ronde - tafelconferenties |lan onze parlementaire redacteur) Kabinetsformateur Cals legt indaag zijn eerste schets voor nieuw regeringsprogram 1 oor aan de fractieleiders van K.V.P., de P. v.d. A., de K.P. en de C.H.U. Het ge il irek tussen de formateur en de fractievoorzitters is van- orgen om tien uur begonnen en waarschijnlijk de hele dag iren. Hoewel dit gesprek niet beslissend 'eft te zijn voor de formatiepoging n mr. Cals, bestaat toch de in- vk, dat na dit gesprek wel zal blij- 1 of mr. Cals er inderdaad in igen de crisis snel op te Zo; wel dat de formatie een zaak lange adem wordt. zal vandaag wel duidelijk wor- of met name mr. Beernink van C.'H.U. met de plannen van mr. ;al kunnen meegaan. De afge- dagen is er in Den Haag nog- wat twyfel uitgesproken over de lag of de christelijk historischen reid blijven om in een rooms-rrod binet met toevoeging van de an- revolutionairen mee te doen. Als Beernink vandaag „ja" zegt te- het onderwerp van mr. Cals, dan de kans groot, dat het grootste uikelblok is genomen. Zegt hij dan wordt ook het meedoen de anti-revolutionairen twijfel- btig. Voor de socialisten is dat beletsel. Zij hebben er geen ge- van gemaakt het liefst met K.V.P. alleen in een kabinet te ten. Maar bij de K.V.P. zei het jvallen van de protestants-chris- ijke invloed, en dus het toene- van de socialistische invloed, wel wat wenkbrauwen doen Vrij moeilijk Als de K.V.P. en de P.v.d.A samen dienst gaan uitmaken wordt het moeilijk om een groot deel van vele wensen, die de Partij van de beid nog zeer onlangs op haar te Amsterdamse congres kenbaar akte, niet in te willigen. Met na vraagt men zich af, hoe het zal gaan met de socialistische varen tegen de verkoop van de neingronden in de nieuwe polders de socialistische eis inzake prijs- leersing van onroerende goederen. punten liggen vooral bij de H.P. heel moeilijk, oliticl in Den Haag slaan de fkwijze van mr. Cals met enige baasde bewondering gade. De Advertentie. nt Veel bewolking 30* Het KNMI verwacht van heden tot re irgenavond: overwegend zwaar be ll '!kt met af en toe enige regen of stregen en plaatselijk mist. Zwakke i matige veranderlijke wind. Van- cht vrij zacht, morgen overdag in ui'p algemeen iets kouder dan van- (Opgemaakt om 11.15 uur) 24 MAART re Zon op: 06.34 uur; onder: 19.00 uur. Maan op: 02.19 uur; onder: 09.55 u. -Hoogwater in Katwijk te 7.47 10.14 uur t C 15.44 uur, laagwater te 3.20 HU Ut nummer bestaat uit 14 pagina's) oud-minister heeft zich erg snel in de problemen ingewerkt sneller dan de meeste politici verwacht ten. Men nam aan, dat het ronde tafelgesprek met de vier fractievoor zitters pas later in de week zou plaats hebben. Dat mr. Cals vandaag al met de vier polititeke voormannen zou pra ten had men eigenlijk niet verwacht. Gereed Uit het gisteren tn de formateur met minister Bot mag men afleiden, dat de forma teur het omroepprobleem onder de knie meent te hebben. Na het ge sprek met de minister van Onder wijs en diens ambtelijke adviseurs heeft mr. Cals kennelijk geen be hoefte aan meer informatie. Zijn plan heeft hij nu wel op papier gereed. Met spanning vraagt men zich af of dit plan ook voor mr. Beernink aan vaardbaar is, omdat juist hij de af gelopen weken een soort tussenpo sitie heeft ingenomen. Weliswaar zijn er in de C.H.U. heel wat, die het standpunt van de A.R.P. delen r in de Unie laat men elkaar meestal nogal vrij in de eigen opi nies, waardoor mr. Beernink van daag wel eens iets anders kan la ten horen dan andere leidende C.H.- politici onlangs kenbaar hebben ge maakt. Niet sneller Ondanks de bewondering voor het snelle en misschien ook effectie- verken van mr. Cals is de oplossing van de crisis tot nu toe helemaal niet sneller gelopen dan werd voorspeld. Drs. Schmelzer constateerde na een grondige informatie niets meer dan al werd voorspeld: dat de breuk niet te lijmen viel. Mr. Cals nam daarna de enig mo gelijke beslissing: hij ging in zee met de vier partijen, die in het par lement een meerderheid zouden kun- vormen voor een oplossing van het omroepvraagstuk. Dat een vier partijen-kabinet slechts met heel veel moeite geformeerd zou worden was ook al te voorspellen. na drie en een halve week crisis zal pas blijken of een formateur in het huidige politieke stadium meer kan dan alleen maar sombere voorspellingen bevestigen. Nu gaat het aankomen op de eigen politieke creativiteit van mr. Cals. Formateur Cals ontving giste ren de demissionaire minister van O. K. en W., mr. Botdie hem indertijd op deze post op- Ruimte-Russen kwamen andere kunstmaan tegen De Russische ruimtevaarders Belja- jew en Leonow, die vandaag op gran dioze wijze in Moskou werden ont vangen, hebben tijdens een perscon ferentie op de lanceerbasis bij Baiko- noer verteld over hun ervaringen in de ruimte. Zij merkten daarbij op, dat zij tijdens hun vlucht op ongeveer een kilometer afstand van de Woschod een andere kunstmaan hebben Wanneer dit niet een deel is g weest van hun eigen lanceerraket, de kans op zulk een ontmoeting uiterst gering. Weliswaar draaien e: honderden kunstmanen en „brokken' van raketten om de aarde, maar o] zeer uiteenlopende hoogten en in zee: verschillende banen. Een dergelijke ontmoeting staat gelijk met de kans, dat men een kano op de Atlantische Oceaan tegenkomt als men uit Enge land vertrekt op weg naar Amerika, terwijl er langs willekeurige routes ook een stuk of drie uit Amerika naar Engeland reizen. VELE GEWONDE DUITSE VROUWEN Vijf Nederlanders en een Duitse vrouw 2ijn gisterochtend om het leven gekomen bij een botsing tussen een Nederlands busje en een Duitse autobus nabij Kleef. De familieleden van de omgekomen Nederlanders, werkzaam bij een aannemersbedrijf in Nijmegen, zijn van het ongeluk op de hoogte gesteld. Het ongeluk gebeurde bij een inhaalmanoeuvre van het Nederlandse busje, dat op weg was naar een bouwwerk even over de grens in Duitsland. Onge veer twintig vrouwen die in de Duitse autobus zaten werden ge wond. De slachtoffers zijn: Jacobus Johannes van Drempt (27) uit Nijmegen, Henrikus Buurman (23) uit Bemmelen, Arnoldus Bronkhorst (45) uit Arnhem, Dirk van Eek (29) uit Beusichem en Petrus Grim (23) uit Wychen. Inhaalmanoeuvre Het ongeval gebeurde gistermor gen omstreeks half negen nabij Kleef in Duitsland. De bestuurder van Nederlandse busje trachtte in Een soort traangas zegt Washington Amerikaanse en Zuidvietna- mese troepen hebben, aldus offi ciële mededelingen in Washing ton en Saigon, in hun strijd te gen de communistische Vietcong gas gebruikt om de tegenstan ders tijdelijk buiten gevecht te stellen. Het betreft hier een soort traangas, dat misselijkheid ver wekt, maar niet dodelijk is. Het is met behulp van door Ameri- Mende tegen de Hallstein-leer Vice-kanselier Erich Mende heeftop net jaarlijkse congres van zijn (Li berale) Vrije Democratische Partij (FDP) gezegd, dat West-Duitsland al!e landen van het communistische blok en derhalve ook Oost-Duits- land beter kan erkennen. De Hall- stein leer, die wordt toegepast op landen die betrekkingen met Oost- Duitsland hebben aangeknoopt, is volgens Mende niet langer een ge- scnikt instrument tot handhaving de stelling dat West-Duitsland de enige woordvoerder van het Duit- volk is. Dr. Mende, die minister van zaken geheel Duitsland betreffend in het coalitiekabinet van kanselier Er- hard is, sprak zich uit voor de ves tiging in Berlijn van technische Oost-l\estduitse commissies voor de d natie van handel, cultuur en sport in de beide landsdelen. Dit een stap in de richting van op- lossb-' van het Duitse vraagstuk betekenen. Om precies 3.24 uur Nederlandse tijd is hedenmiddag van Cape Kennedy de eerste Amerikaanse bemande Gemini-capsule gelan ceerd, waarin zich de ruimtevaarders Virgil I. Grissom en John W. Young bevinden. De Gemini werd gelanceerd door een Titan-II-raket, die feil loos werkte en na acht minuten de cabine in de beoogde elliptische baan om de aarde bracht. De vlucht van Grissom en Young zal uit drie omwentelingen om de aarde bestaan en ruim viereneen half uur duren. Na de terugkeer door de atmosfeer moet de Ge- mini met de ruimtevaarders uit de Atlantische Oceaan worden opgevist in de omgeving van het eiland Grand Turk ten oosten van Cuba. De ruimtevaarders hebben volgens de eerste berichten de lancering goed doorstaan en verkeren in prima conditie. Dit is de eerste „meermans-vlucht" van de Amerikanen, de eer ste voorts van een reeks van tien bemande Geminivluchten, waarvan de laatste voor een duur van ongeveer veertien dagen is geprojecteerd. Rusland lanceerde 12 oktober van het vorig jaar de eerste meermans-capsule, de Woschod I, waarin drie ruimte vaarders een etmaal om de aarde cirkelden, en vorige week de Woschod II met twee ruimtevaarders, die ruim een etmaal in de ruimte bleven. Vice-president Hubert 'H. Hum- i te slaan van het eerste Amerikaanse phrey behoorde tot de duizenden die bemande ruimtevaartuig in 22 zich in de omgeving van Cape Ken- maanden tyd. nedy bevonden, om de lancering gade De 38-jarige majoor van de lucht- Een van de constructietorens van de Titan-raket met de van daag te lanceren tweemans-Ge- minicapsule in top wordt een et maal voor de start weggekan- teld. De andere toren zou eerst kort voor de lancering verwij derd worden. macht Virgil I Grissom en de 34- jarige luitenant van de marine John W. Young, zullen een betrekkelijk korte vlucht maken om te bepalen in hoeverre het ruimteschip Gemini geschikt zou zijn voor vluchten van lange duur en rendez-vous in de ruimte, die voor de komende maan den vastgesteld zijn. Besturing Gezagvoerder Grissom zal zijn ruimteschip achteruit, vooruit, zij waarts en ondersteboven manoeu vreren. Voorts zal hij zelf de baan van zijn ruimteschip in aanzienlijke mate wijzigen. Dit zal de eerste maal kanen bestuurde helikopters ver spreid in situaties, waarin leden van de Vietcong zich mengden onder of hun toevlucht zochten te midden van dorpelingen". Een woordvoerder van het Ameri- rikaanse ministerie van Defensie noemde het gebruik van dit soort gas geen schending van het protocol van Genève van 1925 en evenmin in strijd met het internationale gebruik. Deze methode is, vooral als de Viet cong schuilgaat achter de bevolking, veel humaner dan lucht- of artille rie-aanvallen. Het gas is soortgelijk aan dat wat in Saigon is gebruikt bij het dempen van onlusten. Een van de doeleinden is het redden van w vangenen, waarbij de vijand tevoren is uitgeschakeld. Acht Amerikaanse Jachtbommen werpers hebben gisteren een Noord- vietnamese radarinstallatie op 95 km over de grens aangevallen. De radar post werd geheel vernield. Zuidviet- namese regeringstroepen deden een grootscheepse aanval in een gebied op 15 km van de Amerikaanse lucht basis Da Nang, waar concentraties van de Vietcong werden vermoed. Er werd echter geen contact met deze troepen gemaakt. Een groep van vijftig Labourafge- vaardigden in het Britse Lagerhuis heeft gisteravond in een telegram aan de Britse minister van Buiten landse Zaken Stewart, die thans in Amerika vertoeft, verzocht om te protesteren tegen het gebruik van gas en napalm in Vietnam. Vandaag zou Stewart president Johnson ont moeten. Gisteren sprak hij anderhalf uur met zijn collega Dean Rusk. in de geschiedenis zijn dat deze han delingen door de inzittenden van een ruimteschip zelf worden uitgevoerd. Tijdens de eerste baan zal Gris som de vliegbaan van een elliptische in een bijna cirkelvormige verande ren, gedurende de tweede zal hij zo manoeuvreren, dat het vaartuig zich zijdelings beweegt en gedurende de derde zal Grissom de „Molly Brown" in een glijvlucht naar de aarde brengen. Als de remraketten niet zouden werken, zou het vaartuig toch naar de aarde terugkeren maar ongeveer 5.552 km verder dan de vastgestelde landingsplaats ln de nabijheid van het eiland Grand Turk, ten oosten van de Bahama-eilanden, terecht komen. Drie experimenten Tijdens de vlucht, die vier uur en 52 minuten zal duren, zullen drie experimenten worden uitgevoerd. In twee ervan zullen eieren van zee egels en mensenbloed worden bloot gesteld aan gewichtloosheid en stra ling om na te gaan, welke invloed deze beide gevaren, verbonden aan het reizen in de ruimte, hebben op de eieren en bloed. Het derde experiment bestaat in het spuiten van een dunne water straal in de laag van geioniseerde lucht, die zich tijdens de terugkeer rondom de capsule vormt teneinde vast te stellen of de waterstraal het wegvallen van de verbinding met de aarde opheft. De vlucht is de eerste van tien be mande Geminivluchten. Later in dit jaar zullen twee ruimtevaarders vier dagen in de ruimte blijven en op de derde bemande vlucht zullen de ruimtevaarders proberen zeven da gen weg te blijven. Dan komt er nog een rendez-vous van het ruimtevaartuig met een Agenaraket in de ruimte en zullen vluchten met een duur van veertien dagen worden uitgevoerd. bocht naar rechts een andere wagen in te halen. Toen beide wagens naast elkaar reden, botste het Nederlandse busje frontaal tegen een tegemoet komende Duitse autobus, waarin on geveer 45 Duitse vrouwen zaten, die onderweg waren naar een fabriek in Kleef. Drie Nederlanders werden by de botsing op slag gedood, de twee an dere overleden korte tyd later. Ook een der Duitse vrouwen stierf kort na het ongeval. De gewonde vrouwen konden op één na, na in een zieken huis behandeld te zy'n, naar huls te rugkeren. Volgens de politie reed het Nederlandse busje op het moment van de botsing met een snelheid van ongeveer 90 km, de Duitse bus had een snelheid van ongeveer 75 km per Ravage en hulp Het Nederlandse busje werd be stuurd door Jacobus Johannes van Drempt. Hij reed al een Jaar lang voor een aannemer in Nymegen wekelijks de auto naar het werk. Na de botsing ontstond een enorme ravage. De Duitse bus die op weg was naar een atelier, moest in stukken worden gezaagd om de inzittenden te bevrij den. Automobilisten, die op de plaats van het ongeluk aankwamen, boden hulp. zy reden de gewonden naar het ziekenhuis. VS-PRIMEUR TWEEDEMAAL IN RUIMTE Amerika heeft (evenals Rus- land) vele ruimteprimeurs op I zyn naam staan, maar op het gebied van de bemande ruimte vaart zijn die Amerikaanse pri meurs schaars. Vandaag wordt er echter een belangryke op naam van de VS gebracht: Vir gil I. Grissom zal de eerste mens zün, die tweemaal een vlucht door de ruimte maakt, die twee maal de spanningen van de start en de landing heeft moe ten doormaken. Op 21 juli 1961 maakte Gris som in een Mercury een korte ballistische vlucht door de ruim te. De laatste ogenblikken van dit experiment waren zeer span nend omdat hy zich zwemmend in veiligheid moest stellen nadat zyn capsule, de Liberty 7, water maakte en zonk. Aan dit incident ontleent de huidige capsule van Grissom en Young haar bynaam. Officieel heet zy de Gemini HI, omdat het de derde vlucht is van het Gemini-programma. De eerste twee waren onbemand. De ruimtevaarders noemen deze Gemini echter schertsend „Molly Brown" naar de film "The unsinkable Molly Brown", die in Broadway een groot suc ces is geweest. Bij Z.M. den Koning en i HMK.K.H.H. de Prinses is heden nog ter audiëntie van rouwbeklag ontvangen de se- naat der Leidsche Hooge- school. Bij gelegenheid der wed rennen te Chertsey heeft een behendig zakkenroller zich de vrijheid veroorloofd den prins van Wallis het prachtige horologie te ontfutselen, het welk hij van de Koningin ten 1 1 geschenke had ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1