Lappenpop" wint het feest van middelmaat EUROVISIE SONGFESTIVAL Koningin nu in loopgips Vrouw gewond door explosie „donderslag'" Naar voorbeeld van R.E.M. Engeland wil actie tegen piratenzender Opgericht 1 maart 1860 Derde blad no. 31522 LD. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. Het Eurovisie Songfestival is evenals vorig jaar geëindigd in ten zege van de jeugd. Toen zong de zestienjarige Gigliola Cinquetti onbevangen ar "Non ho l'éta" naar de meeste contracten. Zaterdagavond in Napels werden de juryleden het meest vertederd door. het liedje, iat de zeventienjarige France Gall zong. Het Franse zangeresje, dat voor Luxemburg uitkwam, was ook jongste uit het gezelschap. Een gezelschap, dat ditmaal bestond uit achttien vocalisten, die met elkaar voor de tiende keer het we steeds meer zouden willen noemen ,.een feest van de middelmaat" opvoerden. Temidden van die ogenschijnlijk eindeloze rij van trage, trieste en troos teloze liedjes over mislukte liefdes sprong de blonde France Gall eruit met ten liedje, dat ook al niet borrelde van originaliteit, maar tenminste nog tnige frisheid en pittigheid bezat. De jonge Babou zoals ze door familie en kennissen wordt ge- loemd heeft in Frankrijk al een populariteit opgebouwd. Ze is de lichter van de bekende liedjesschrij- rer Robert Gall, die onder meer met s Aznavour het beroemde „La Mamma" schreef. Vader Gall was er helemaal niet gelukkig mee, dat lijn dochter zo vroeg op de planken lerscheen. 'Het meisje moest van Bhool spijbelen om haar eerste gram- Bofoonplaatje te kunnen maken. Maar al deden dit plaatje en de laarop volgende het nog zo goed. Ro bert Gall hield de rem op zijn doch ters carrière. School en een normaal Koningin Juliana heeft gisteren i gipsverband gekregen en kon zo olde de eerste stappen doen sinds zes dagen geleden bjj het skiën ir enkel verwond had. De koningin, die in Lech met win- ervakantie is zal het gipsverband log vijf weken moeten dragen. De Koningin en prinses Beatrix, zaterdag is aangekomen, zullen, r verwacht wordt tot het einde de maand in Oostenrijk blij Prinses Irene en haar echtge- loot zijn van plan morgen te ver rekken. Prins Bernhard heeft de ledoeling tot het komende week- sinde te blijven. Kievitsei(eren) (Van onze Hilversumse correspondent Een trotse 15-jarige Jorrit Brouwer lit Tietjerksteradeel heeft vanmorgen lan prinses Margriet een kievietsei langeboden, dat niet het eerstgevon- en ei is. Voor het eerst in de vele durende traditie is het eerste i of meer geweigerd als het of ficiële eerste ei. Dat ei werd ook za- erdag gevonden in Noord-Holland, laar kwam in de handel terecht. Tenslotte belandde het als derde- tands bij een restaurant in Amster- t, dat het ei naar de Koningin in Lech heeft gestuurd. Jorrit was in ezelschap van zijn grootvader, moe- de burgemeester, mr. W. M. )ppendijk van Veen. Zij werden door ie prinses ontvangen in de biblio- heek. Zeer belangstellend heeft de s gevraagd aan Jorrit naar de actiek van het kievitseieren zoeken ar zijn belevenissen van zater- Westduits bezoek aan Algerije Een lid van de sociaal-democrati ze oppositie in de Westduitse ondsdag, Wichnewski, is zaterdag naar Algiers vertrokken voor onof ficiële besprekingen met Algerijnse functionarissen. Hij heeft daarbij de iteun van de bondsregering. Intussen heeft het christen-demo cratische bondsdaglid Werner zater- bondskanselier Erhard op de hoogte gesteld van besprekingen wel ke lijj de dag tevoren in Cairo had fehad. Ook hij had geen officiële missie. Over enkele dagen zal hij naar de Egyptische hoofdstad terug keren om „zijn persoonlijke contac ten te hervatten", zoals een rege- woordvoerder in Bonn-het uitdrukte. De besprekingen tussen de West duitse regeringsafgezant Birrenbach tn vertegenwoordigers van de Israë lische regering, die voor zondag wa- vastgesteld. zijn tot vandaag uit gesteld. BUSONGELUK: 31 DODEN Eenendertig personen, onder wie 27 kinderen zijn omgekomen en zeventig gewond bij een verkeers ongeluk dat zich in de buitenwijken van Talpeh, de hoofdstad van natio nalistisch-Chinees Formosa, heeft voorgedaan. De zeer grote autobus die kinderen van een lagere school Tsjoengli, in noord-Formosa, terugbracht van een uitstapje in d< bergen, stortte namelijk na een voet ganger te hebben aangereden in eer ravijn. Kort tevoren had een dei onderwijzers de chauffeur gevraagd vat harder te rijden omdat achter was geraakt op het tijd- «chema. meisjesbestaan gingen voor alles. Goed, zo mocht wel zingen, maar met mate. Van spectaculaire tournees was geen sprake. Elk aanbod ging op een weegschaaltje. Maar nu? „Poupee de poupee de son" (een ode aan lappenpop) kwam zaterdag in Napels met 32 punten en daarmee de eerste prijs uit de bus. Het is nu een grote vraag of vader Gall nog zal kunnen oproeien tegen de stroom aanbiedingen, die door dit succes ongetwijfeld zal worden ontketend. Het was overigens geen overweldi gende zege. De jury's in slechts vier landen zetten Luxemburg op de eer ste plaats, een aantal, dat Engeland dankzij glamour girl Kathy Kirby met „I belong" ook bereikte. Maar France Gall kreeg wat meer twee de en derde plaatsjes toebedeeld en daardoor mocht zij aan het einde van het sfeerloze feest haar „Poupee de e" nog eens zegevierend herhalen. Na Engeland als de eeuwige twee de eindigde Frankrijk (Guy Mardel met „N'avoue jamais") als een ac ceptabele derde. De meningen van de jury's in de achttien landen liepen enorm uiteen Wel een bewijs van de moeite, die heeft gehad om tot een prijs bepaling te komen De Noorse jury de enige, die de door Conny van den Bos gebrachte Nederlandse in zending ,,'t Is genoeg" punten waar dig achtte. Die zette het dan ook maar meteen bovenaan de lijst. Een pret tige troostprijs, maar beslist niet Het liedje verdiende ook niet dan die tiende prijs, want het bleef eveneens steken in de grauwe middelmaat, steeds dieper Dat werd des te duidelijker, toen Mario del Monaco als „hors con s'' in de pauze kwam opdraven. Hij liet twee Napolitaanse liederen horen, die in de loop der jaren ook ui overbekendheid zijn gaan lij den. Het had er veel van weg, dat hij het werk liet opknappen door de grammofoon. Maar de vocale kracht, waarmee deze Napolitaanse evergreens eveneens vele miljoenen Europese huiskamers werd binnenge- slingerd, deed de toch al vale glans van de sterretjes, die daaraan waren voorafgegaan, nog meer verbleken. MOEDELOOS Zelfs voor winnares France Gall was het een vrij moedeloze zaak om aa Mario del Monaco haar „Poupee" nog eens te moeten laten horen. Maar dat zal zijzelf in de vreugde het moment wel niet hebben bemerkt. „Ik had niet meer dan een bord spaghetti verwacht," zei ze zelf tra afloop. Kathy Kirby wist precies te ver tellen, waarom zij tweede was ge- orden. Door de ongunstige loting. Ze moest als tweede optreden. „In dien ik de plaats van het Luxum- Belgische jeugd- feuilleton op Nederlandse t.v. (Van Brusselse correspondent) Van half april af zal het Belgische jeugd-feuilleton „Kapitein Seppos" door de Nederlandse t.v. worden uit gezonden. Het is een vervolgverhaal in 16 afleveringen, dat in België al aan zyn twaalfde episode toe is. „Ka pitein Seppos" werd naar een draai boek van Lode de Groof gemaakt en geregisseerd door Bert Strays. De ti telrol wordt vertolkt door de Vlaam se acteur Senne Rouffaer. i De Vlaamse t.v. is reeds kort na het begin van haar eerste uitzendin gen begonnen met het maken van eigen jeugd-feuilletons. In totaal ztfn het er reeds 12. NEDERLAND 1 NTS 7.00 uur 7.01 uur 7.06 uur Nieuws in het kort NTS Barend de Beer, voor de kleuters Alles voor de baby, kolderfilm burgse meisje had gehad of daar in de buurt, dan ben ik er zeker van, dat ik zou hebben gewonnen" Maar goed, het songfestival leeft nog ondanks de verdere aftakeling van de kwaliteit. Maar hoe lang zal het nog duren? Het absenteïsme van de werkelijke groten in de lichte muze doet zich elk jaar meer gevoelen. Het dreigement van de Scandinavi sche landen om uit te stappen is dit jaar nog ternauwernood bezworen. Maar zal dat volgend jaar nog ge lukken? In voorafgaande jaren werden op het songfestival „Volare", „Piove" „Romantica" en „Zwei kleine Italie- ner" naar het tweede plan verwezen, maar later bleken het gouden hits te worden. Maar zaterdagavond hebben we in de lange, trage parade van sombere liedjes vergeefs zitten zoeken naar een exemplaar, dat de eigenschappen in zich droeg om tot de hitparade door te dringen. Niet, dat dit belangrijk zou zijn, maar zo kon de tijd tenminste wor den gekort. Want zelfs als televisie uitzending kan men zo'n songfesti val nauwelijks meer geslaagd noe men. Dan kunnen die enorme investe ringen en talloze manuren van de duizend technici, die zaterdagavond daarvoor in touw waren, ook niet meer verantwoord zijn. JONGETJE PRUTSTE AAN PROJECTIEL (Van onze Groningse correspondent) Mevrouw H. BoermaSiebring uit Oudemolen bij Vries (Dren te) is - naar pas thans is bekend geworden ruim een week geleden enkele minuten lang haar gezichtsvermogen kwijt geweest, toen in haar hand een .donderslag" van het leger ontplofte. De 30-jarige vrouw liep daarbij lichte brandwonden aan hoofd en onderarm op. Haar 5-jarig zoontje kwam op een avond, tijdens het melken met de „donderslag" thuis. Daar men op dt boerderij druk bezig was werd er verder geen aandacht geschon ken aan het ding, dat hij met een vriendje had gevonden. Het jon getje was echter nieuwsgierig en ging er in het bijzijn van ztfn 3- jarig zusje aan prutsen. Vlammetje Op het moment dat mevrouw Boer ma de kamer binnenkwam had het ventje het projectiel ontstoken door langs het betreffende vlakje te strijken. „Ik zag dat er een klein vlammetje uitkwam en dacht op dat moment alleen maar aan de kinderen", vertelde mevrouw Boer ma ons. „Ik greep het ding uit zijn handen en gooide de deur naar de Pompstraat open om het maar uit de kamer te krijgen. Juist toen ik de deur geopend had, ontplofte het ding. Enige minuten zag ik helemaal niets meer, waarschijn lijk kwam dat door de schrik". Mevrouw Boerma vertelde, dat de deskundigen haar hadden verteld dat het openen van de deur haar geluk was geweest. Wanneer dat niet. was gebeurd waren waar schijnlijk door de luchtdruk de ruiten gesprongen. Nu bleef de schade beperkt tot een laag stof in de kamer. De jongen heeft het projectiel ge vonden op het oefenterrein, waar regelmatig troepen uit de Adolf van Nassau-kazerne in Zuid-Laren ope reren. De verwondingen die me vrouw Boerma opliep zijn erg mee gevallen. „Er kwam zelfs geen dokter aan te pas, de schrik was het ergste". De 17-jarige France Gall toont de prijs, die zij met haar „Lap penpop" in Napels veroverde. Ongerustheid over Nieuw-Guinea De Australische Papoea-bestuurs ambtenaar Koep heeft tegenover V.N.-missie, die thans Nieuw-Guinea bezoekt, verklaard dat West-Nieuw Guinea „terug moet naar Neder land". 'Hij lichtte toe: „Ik ben gerust over de vele slechte berich ten, die ik krijg over hetgeen e dit gebied gebeurt". Koep had de V.N.-missie, die bezoek brengt aan Australisch- Nieuw-Guinea, verzocht een groep naar Nieuw-Guinea te zenden, om zich op de hoogte te stellen van wat daar geschiedt. Het hoofd van het burgerlijke be stuur van Australisch Nieuw-Gui nea. Sir Donals Cleland, heeft in een officieel rapport aan de Australi sche regering melding gemaakt van de uitlatingen van Koep. Mount Everest gesloten voor buitenlanders De Mont Everest is voor buiten landse bergbeklimmers gesloten. Bui tenlandse expedities zullen evenmin de omliggende pieken mogen bestij gen. Dit betekent, dat de vergun ningen voor Japanse en Duitse ex pedities naar de Everest ingetrokken zijn. Deze expedities zouden in resp. 366 en 1967 naar de berg gaan. Een Indiase ploeg, die reeds een grote afstand op de hellingen heeft afgelegd, mag de beklimming ech- ;r afmaken. Het betreft hier een uitbreiding an een eerder verbod, waardoor buitenlandse expedities uit de noor delijke helft van Nepal geweerd wer den. Verleden week is reeds in be richten uit Katmandoe gezinspeeld en verbod. De regering, die zich zorgen maakt over de risico's die de expedities lopen, zal het verbod op heffen zodra de verbindingen tus- de hoofdstad en het noordelijke deel van het land verbeterd zijn. (Van onze correspondent in Londen) De Sunday Telegraph onthult een geheim plan .van politie, Britse mari ne en Royal Air Force om zich ge zamenlijk meester te maken van „Radio City", een van de piraten radio-stations, dat uitzendt van een ongebruikt fort in de monding van de Theems. Er wordt slechts gewacht op een bevel van de Britse regering. De reden van het plan is, dat het pi- rantenstations sinds 7 januari ge bruik maakt van een golflengte, die van vitaal belang is voor het loods wezen en de reddingsdienst. De door de programma's veroor zaakte storing heeft op 23 februari het vertrek van de reddingsboot van Tenby vertraagd, nadat noodsignalen in de vorm van vuurpijlen waren waargenomen door een lichtschip. De piraat blokkeerde ook andere berich ten tussen lichtschepen, vuurtorens en kustwachtstations, voornamelijk langs de Engelse westkust. Daarbij werden o.m. de reddingspogingen bemoeilijkt, toen een militair vlieg tuig in zee was gestort. Twee man verdronken. „Radio City" werd vorig jaar mei opgericht, door een studentikoze la waaischopper, die zich Lord Sutch noemt. Verklaard wordt dat de ope ratie zou worden uitgevoerd naar het voorbeeld van het Nederlandse optre den tegen de REM-zender in decem ber vorig jaar. Hoewel de Britse regering aarzelt om een piratenstation in beslag te nemen, dat buiten de territoriale wa teren optreedt, speciaal wanneer de mogelijkheid bestaat, dat dit in het buitenland is geregistreerd, wordt het fort juridisch als uiterst kwets baar beschouwd. Het Britse leger zou hel kunnen opeisen, met als re den dat het nodig is voor onderzoek van de zeebodem. Er is echter een kans dat „Radio City" de dans zal ontspringen, wan neer het ophoudt de gewraakte golf lengte te gebruiken. overeenkomst van Kopenhagen over de golflengteverdeling op losse schroeven komt te staan. De Britse PTT heeft bevestigd, dat de Tsjechische klacht volkomen ge fundeerd is en dat de piraat „Caro line" de radio-ontvangst in een groot gedeelte van Tsjecho-Slowakije mogelijk maakt. De Britse regering is van plan met spoed een wetsontwerp in te dienen, waarbij piraten-stations worden ver boden en alle bijstand daaraan, met inbegrip van levering van uitrusting en voorziening van advertenties, als mede het verschaffen van transport, onwettelijk zal worden. 7.35 uur Huckleberry hound, tekenfilm 8.00 uur NTS-journaal 8.20 uur Zendtijd politieke partijen 8.30 uur Afspraak met Marie Octobre, speelfilm 10.05 uur De eerste wereldoorlog, documentaire 10.30 uur NTS-journaal 10.35 uur Sluiting. NEDERLAND 2 VARA 8.00 uur Nieuws in het kort NTS EE 8.01 uur Andy Griffith, film 8.25 uur Documentaire over Bredero 8.55 uur East side, west side: film 9.45 uur Achter het nieuws, actualiteiten 10.10 uur Sluiting. UIT HET RADIOPROGRAMMA: 1 HILVERSUM 1: 9.00 uur Parels der muziek 9.30 uur Vervlogen illusies, hoorspel HILVERSUM 2: H 8.50 uur Concert van Beethoven 11.25 uur Signaal. Songfestival Het prijzenswaardige van het radioforum „Bij nader inzien", waarin vier mensen van uiteen lopende politieke richting over actuele zaken discussiëren is, dat het inderdaad bij de tijd is. Gisteravond werden o.a. drie on derdelen van 't zaterdagavond- televisie programma besproken, t.w. het Songfestival en twee nummers van „Zo is het". Om met het Festival te beginnen: geen van de vier discussiedeel nemers liep ermee weg. Luyen- dijk (liberaal) noemde de liedjes cultuur-bedervend en de teksten van een grote onbenulligheid. Gerda Brautigam meende, dat geen van de deelnemers kon zin gen en dat het winnende liedje niet meer dan een kinderliedje was, dat op zo'n Festival niet thuis hoorde. Zo is het En nu dan „Zo is het". Voor opgesteld dat er weer te genie ten viel van enkele uitstekende nummers, waarvan de parodie door Rinus Ferdinandusse op de Teleac-dokter en de Gijsbrecht- parodie het beste waren, moest deze aflevering toch als een van de zwakste, zoniet de zwakste uit de hele reeks worden be schouwd. Dat kwam niet alleen door enkele uitgesproken zwakke ,(De fotograaf, Mobil Oil, PvdA-congres)maar ook door de onzekere presentatie waardoor er vaker dan ooit iets mis ging. Naar het schijnt is er op het laatste moment nog in de tekst geschrapt omdat het pro gramma een minuut of twee te lang was, met het gevolg dat zowel de presentatoren als de regisseur af en toe niet meer wisten waar ze aan toe waren. Overigens werd hierover niet ge sproken in het radioforum. Leyendekker (katholiek) maakte bezwaar tegen het .misbruik" dat van de Matthaeus Passion was gemaakt om de passie in de paastijd op de hak te nemen. Gerda Brautigam meende daar entegen .dat de Matthaeus Pas sion gewoon een muziekwerk is dat op zichzelf niet „heilig" is. In het forum stelde Leyendek ker zich wel achter de furieuze aanval van „Zo is het" op Wil lem Duys, waarvan de letterlijke tekst luidde: „Als wij vanavond in ons programma een man zou den halen, die een gaatje in zijn voorhoofd geboord heeft, die het Wilhelmus op zijn handen kan spelen, die aan één oog blind is, die in een schommelstoel zijn oude dag afwacht, die zwakzin nig is en querulant, en dat alle maal in de veronderstelling lat we ons alles kunnen veroorlo ven met dertienmiljoen Neder landers achter ons, dan zouden wij net zo vuil. goor en smerig handelen als Willem OTKiys! MAANDAG 88 MAART 16,20 Lichte ordtmuz. 19.00 Klas. mod. kaimerrmiz. 20.00 Nws. 20.05 Op de plaat rust.., vereoekprogr. De ruimtevaarders Beljajew (links) en Leonow in Perm in de ingang van het vliegtuig waar mee zij naar de lanceerbasis Bai- konoer vlogen. Aan hun uitdruk king te zien waren zij de span ningen van de vlucht en de moeilijke landing alweer te boven. Protest i Vorige week heeft Tsjecho-Slowa kije geklaagd, dat storingen door „Radio Caroline" (Noord), gelegen bij het eiland Man. onduldbaar zijn. Tsiecho-Slowakije dreigde stappen te nemen om de belangen van de Tsjechische luisteraars te verdedigen. Dit kan betekenen dat Tsjecho-Slo wakije op een andere golflengte zal overgaan, dan het land is toegewe- j zen, en dat de in 1948 afgesloten I Flora-revue. 21,10 Zigeu ner-ork. 2160 Vervlogen illusies, hoor- d. CHU: Politoeren. Nws. Nws. en weerpr. 19.10 Amusementsmuz. 19.55 f£S£l: .00 Boekbe- 2260 Nws. 22.40 Avondover- 22.55 Lichte gr .muz. 23 25 muz. van eigen tijd. 23 55- DINSDAG 23 MAART Hilversum 1, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 760 Lichte grmuz. VPRO: 7.50 opening. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Llchtf gr.muz. 8.50 Ochtendgymn. 9.00 De groenteman. 9.05 Planodiuo: klas. muz. 965 Waterst. 9 40 Morgenwijd. 10 00 Arbeidsvitaminen. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Nws. 11.02 Radlovolksunt- versitelt: Voor de dlscoflele balletto- maan, door Na Sickens de Wal. 1.1.33 Voor de zieken. 12.00 Amusementsmuz. 12.17 Overheidsvoorlichting: Voor de 13.00 Nws. 13.10 Meded. 4.40 Schoolradio. 15,00 Mod. .5 35 Ster l Llohte i d. 16.30 Voor de Jeugd. 17.30 New calling. 17.35 Lichte gr.muz. v. d. 298 m. KRO: 7.00 Meditatie 7.05 Report commentaren, wegeninfor. en lichte g-.muz. (7.30-7.40 Nws. plm. 8.00 verweging). 8.30 Nws. 8.40 Voor de huisvr. 9.40 Schoolradio. 10.00 Klas. en mod, gr muz. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte grmuz. 11.50 Volaan. vooruit, lezing. 12.00 Angelus. 12.03 Hongaarse Zigeunermelodieën. 12 20 Voor de boeren. 12.27 Mec'ed. t.b v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12 40 Act. of grmuz. 12.50 Lichte grmuz. 12.35 Lichte grmuz 14 00 Voor de platte landsvrouwen. 14.10 Muslësta. 'n muz - progr. 14.50 Lichtbaken, lezing (herh. va nzaterdag Jl.)15.00 Rleleksen, eev. Hilve. Voor de zieken. 16.4 eleus progr. 17.00 Voor TFI F.VISIFPROGR.VMMA NOT/NTS: 14.05-14 60 hoongesrtoorden. 1963 Engelse les. 20.00 Journ. AVRO: 20.20 AVRO's Televlzier. NTS: 20.40 Domino: licht nvuz. prozr, AVRO: De Verdedigers. TV-lilm NTS- 22.25-22.30 Journaal. Nederland 2: NTS: 20.00 Nws. in het KRO: 20.01 Morgen ls 't mis- oilSstenconcert: sopraan i gstetolng: Spaanse volksliederen I 22.10-22.35 Kerk

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5