Leidse burgemeester bezoekt militairen Johnson zegt Saigon opnieuw VS-steun toe Dr. H. van Dijk met lof overstelpt Sleutelwaiideltochteii met 1000 deelnemers Opgericht 1 maart 1860 Maandag 22 maart 1965 Tweede blad no. 31522 Vergezeld van vijf wethouders A. J. J. LINDERHOF J VERLAAT POLITIE I Op maandag, 29 maart 2al de ad- f judant van gemeentepolitie A. J. J. Linderhof in verband met het berei ken van de pensioengerechtigde leef tijd de dienst verlaten. Die dag zal hij in besloten kring af scheid nemen van superieuren, col lega's en oud-collega's, terwijl van 4.305 uur voor alle belangstellenden gelegenheid is in de kantine van het politiebureau aan de Zonneveldstraat de scheidende adjudant de hand te drukken. Noordwijker onwel achter het stuur De 70-jarige J. Verloop uit Noord- w\jk is gistermorgen, toen hij met j zijn personenauto over de Hoge Rijn dijk tussen de nieuwe en de oude Lei- derdorpse brug in Zoeterwoude reed. onwel geworden. Ploseling sloeg de j auto linksaf, ramde een muurtje bij een uitrit van een villa en daarna j Advertentie reed de auto in een ondiep slootje. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat I de Noordwijker reeds overleden was voor zijn auto een zwenking naar j links maakte. De in Leiden gelegerde mili tairen hebben vanochtend hun koppelriemen extra moeten op poetsen. Er kwam namelijk hoog be zoek: de nieuwe burgemeester, G. C. van der Willigen, en vijf wethouders, de heren ir. J. J. G. van Hoek. S. Menken, C. J. Piena, S. Sannes en P. S. Harmsen, en de gemeentesecre taris. dr. J. v. d. Poel. Om precies half twaalf kwam het gezelschap per auto bij de poort van de Doelenkazerne aan, waar het werd ontvangen door de commandant van de Koks- school, kolonel Th. H. Wessels. Onmiddellijk daarna inspecteer de de nieuwe Leidse burgemees ter een ere-compagnie van de Koksschool. Tijdens deze in spectie speelde een tamboer- en pijperkorps pittige marsmuziek. Voor wetenschappelijk werk in Kamerlingh Onneslaboratorium Bijzonder hartelijk was de belang-Dijk als adviseur van het comité met Nieuw record I Oling, die zich zaterdagochtend het Kamerlingh Onneslaboratorium concentreerde rond de figuur van de conservator, dr. H. van Dijk. De conservator nam wy maak ten er al eerder melding van af scheid van zijn medewerkers in ver band met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. en Briev Paraatheidsoefening van R.B. op 2 april Vóór 1959 timmerde de BB heel veel in de weg. De tot dat jaar tot de Organisatie behorende blokploegen hadden als oefenterrein het eigen blok, de omgeving waarin men woon de. Zo zag men dan ook regelmatig overal in de stad de noodwachters in actie. Sindsdien voltrekt het werk van de Organisatie BB zich grotendeels bui ten het licht der openbaarheid. De opleiding der noodwachters vindt in de theorie-lokalen van de BB plaats de oefeningen in kleiner verband worden vrijwel steeds op eigen terrein gehouden. Een maal per jaar wordt echter de leus„De BB waakt" gedemonstreerd, dan laat de BB zien dat men zijn tijd niet heeft verdaan. BB-trucs met noodwachters en materieel rijden af ,n; het is de jaarlijkse grote dag van de paraatheidsoefening. Vrijdag 2 april is voor een 500- tal inwoners van Zuid-Holland an- dan anders. Zij gaan niet, zoals dag aan hun gewone werk, doch spoeden zich, de een heel vroeg, de ander wat later, in BB-uniform en gehelmd naar het in de instructie vermelde adres. Hier krijgt ieder, afi. rd< hankelijk van zijn functie een nadere aanwijzing met betrekking tot de door hem te vervullen taak. De legeringsplaatsen van de diverse BB-onderdelen en dus ook de op- bmstadressen zijn verspreid over de kring. Dit jaar zijn bij de oefening betrokken onderdelen gestationeerd in de gemeenten Lisse, Noordwijk, Wassenaar, Warmond, Oegstgeest, Leiderdorp, Zoeterwoude en Alphen san den Rijn. Hoewel de paraatheidsbeproeving - de naam van de oefening geeft dit san de hoofdzaak is, wordt de om standigheid dat een zo groot aantal noodwachters gelijktijdig voor een volle dag beschikbaar is, benut om sansluitend aan de paraatheidsoefe ning, die om ca 11.00 uur beëindigd kan zyn, een inzetoefening te houden. In een tweetal gemeenten van Z-H a dient een veronderstelde ramp bestreden te worden. In Alphen aan den Rijn heet het gasfabriekscomplex getroffen te zijn en in Voorschoten is bij het Schu- bertplantsoen en op het terrein van het gewezen MOC het een en ander san de hand. Deze inzetoefening is, door het grotere verband, waarin zij gehouden wordt van veel belang, terwijl zij voor de chauffeurs een goede oefening in colonnerijden met zich meebrengt. Nadat de brandweer, de reddings ploegen en de geneeskundige eenhe den hun taak in het „rampterrein" volbracht hebben, keren de onder delen elk naar hun opkomstadres Even later zaten de burge meester en wethouders aan de lunch in de officiersmess aan. Ter gelegenheid van dit be zoek maakten drie compagnieën van de Koksschool rond het mid daguur een muzikale mars door de stad. Op de foto de burge meester van Leiden en de com mandant van de Koksschool tij dens het inspecteren van de ere- compagnie. (Foto LD./Holvast) Grove verzinsels, zegt Moskou „Grove verzinsels", aldus de mening van geneesheren van het Botkin- ziekenhuis in Moskou over getuige nissen van Chinese artsen ten aan zien van de gezondheidstoestand van Chinese studenten, die in Peking wor den verpleegd na hun terugkeer al daar nadat zij op 4 maart aan beto gingen bij de Amerikaanse ambassa de in de Russische hoofdstad hadden deelgenomen tegen het ingrijpen van de Amerikanen in de Vietnamese oor log. Volgens Moskouse dokters, wier verklaring door Tass is gepubliceerd waren zeven van de negen Chinese studenten die in genoemd ziekenhuis waren opgenomen geheel gezond be vonden maar zij wilden het zieken huis niet verlaten terwijl hun kame raden in observatie waren gehouden. Twee der studenten gaven volgens Tass later toe dat zij om politieke redenen weigerden het ziekenhuis te verlaten. Ook de twee in observatie gehouden studenten konden na en kele dagen weggaan omdat men niets bij hen ontdekt had maar ook zij wilden niet gaan en een van hen si muleerde krampen en probeerde zich zelf te verwonden o.a. door zich de lippen stuk te bijten. Ingebroken in kleuterschool In de nacht van vrijdag op za terdag is ingebroken in de Prinses Marijke-kleuterschool aan de Anto- nie Duycklaan. De daders hebben zich toegang tot de school verschaft door het openwrikken van een raampje. In beide klaslokalen werd een bu reau geforceerd. Uit het ene bureau werd een zendingsbusje met een be drag van ongeveer f 20 ont vreemd, uit het andere een dames- polshorloge. Kleuter verdronken in Warmond Het tweejarig dochterje van de heer P. C. Loomans aan de Heeren- gracht is zaterdagmiddag, toen het even aan het gezichtsveld van de ouders onttrokken was, door ver drinking om het leven gekomen. Toen mevr. De Winter, die met een woonboot aan de Postdam ligt, het kind uit het water haalde, bleek de kleine reeds te zijn overleden. Dr. Walenkamp, die spoedig ter plaatse was, heeft nog geprobeerd door kunstmatige ademhaling en door toe diening van zuurstof de levensgeesten weer op te wekken, doch dit gelukte helaas niet. De afscheidsvergadenng werd ge opend door prof. dr. C. J. Gorter. „Notulen zyn er niet maar des te groter is het aantal ingekomen stuk ken", merkte hij in zijn inleiding op. Hij las vervolgens enkele brieven en telegrammen voor van collega's van de scheidende functionaris uit Ame rika, Australië, Rusland. Duitsland, Engeland en Nederland. Namens de wetenschappelijke staf van het laboratorium gaf dr. G. J. van den Berg een overzicht van het wetenschappelijk werk van dr. Van Dyk tussen 1928 en 1947. Hij herin nerde er aan, dat dr. Van Dijk eerst aan de scheiding van neonisotopen werkte, op welk onderwerp deze in 1935 promoveerde. Prof. J. de Boer uit Amsterdam sprak als voorzitter van het Comité Consultatief de la Thermometrie, welk comité verbonden is met het Bureau International de Poids et Mcsures. Prof. De Boer vestigde de aandacht op het succes, dat dr. Van Brand(je) in opslagplaats In een opslagplaats in de Caecilia- straat is zaterdagavond omstreeks kwart over acht brand uitgebroken. Oud meubilair en andere rommel werden een prooi der vlammen. De oorzaak van deze brand, die door de brandweer met de nevelspuit werd geblust, ls (nog) niet bekend. Bloembollentocht op 10 en 11 april De Hillegomse wandelsportvereni ging „Door Vriendschap Ontstaan", aangesloten bij de Wandelkring Lei den en Omstreken van de KNBLO organiseert op 10 en 11 april bloem bollen tochten waaraan ook militai ren en scholieren kunnen deelnemen. Op 10 april (zaterdag) bedragen de afstanden resp. 5, 10, 15 en 20 km, terwijl voor de zondag nog een af stand van 30 km wordt uitgeschreven. Beide dagen (zaterdag vanaf 1 uur en zondag 10 uur) vindt de start plaats bij het bloembollenbedrijf Leeuwen- stein. (Van onze correspondent in Washington) President Johnson heeft za terdag tijdens een persconferen tie op zijn boerderij in Texas voor de zoveelste maal een krachtige verklaring over Viet nam gelanceerd. Hij zegde steun toe aan Zuid-Vietnam zolang dat nodig is om de communis tische agressie en het terrorisme onder controle te brengen. Te vens kondigde Johnson aan, dat zijn ambassadeur in Saigon, Maxwell Taylor, een week lang besprekingen in Washington zou komen voeren. Volgende week zondag zullen de bespre kingen beginnen. Intussen voegden Zuidvietnamese en Amerikaanse bommenwerpers da den bij de woorden van de presi dent, door een nieuw bombardement op Noordvietnamese doelen uit te voeren. Ditmaal waren daarbij 26 Zuidvietnamese en 35 Amerikaanse toestellen betrokken, maar een klein groepje vergeleken bij het militaire machtsvertoon van de afgelopen vrij dag, toen 110 toestellen Noord-Viet- nam bestookten met zware bommen, raketten en napalmbommen. Alsof deze acties van 's werelds sterkste militaire macht tegen Noord-Vietnam nog niet drastisch genoeg waren, kondigden militaire kringen in Washington gisteren aan, dat de Verenigde Staten ononderbroken dag en nacht bombardementen voorbe reiden, die wellicht nog zullen wor den begeleid door beschieting met ra ketten vanaf schepen voor de Noord vietnamese kust. Washingtons theorie luidt, dat de Noordvietnamezen bereid zulen zijn Zuid-Vietnams integriteit en de nau we bindingen van Saigon met Ame rika te aanvaarden ,als zij maar ge noeg bommen op het hoofd hebben gekregen. De twijfel aan de juistheid van deze theorie blijft echter groeien, daar niet is gebleken, dat Hanoi het hoofd in de schoot legt, zijn hulp aan de Zuidvietnamese opstandelin gen stopzet en zich voorbereidt op een tocht naar de groene tafel. Zo wel waarnemers in Washington als twijfelaars binnen de regering begin nen dan ook te wijzen op het enorme gevaar dat Amerikaanse bombarde menten (die volgens militaire ex perts weinig militair nut hebben om de strijd tegen de Vietcong in Zuid- Vietnam te winnen) slechts zullen leiden tot een massale vergroting van de inspanning van de communisti sche guerrillastrijders, wellicht met behulp van Chinese vrijwilligers. Reeds is bekend, dat de Russen via allerlei kanalen de Amerikaanse regering hebben duidelijk gemaakt, dat een dergelijke ontwikkeling voor de deur staat als de bombardementen op Noord-Vietnam voortgaan. Maar de Amerikaanse regering lijkt daar door voorlopig weinig afgeschrikt en zet het machtsvertoon voort. Pro minente adviseurs van president Johnson, zoals de minister van De fensie McNamara en McGeorge Bun- dy, expert op het gebied van de bui tenlandse poUtiek, schijnen over tuigd, dat een dergelijk risico geno men moet worden en dat een even tueel grote oorlog met China geen onoverkomenlyke ramp zou zijn, aan gezien de Verenigde Staten oneindig veel sterker zijn dan Peking, terwijl de Chinezen bovendien thans van Moskou geen hulp behoeven te ver wachten. Tot zover onze correspondent in Washington. Communistische uitlatingen De premier van communistisch- China, Tsjoe En-lai, heeft in een vraaggesprek met de Manila Times verklaard niet te geloven, dat de toe stand in Vietnam zal leiden tot een derde wereldoorlog. Hij zei dat Pe king niet het militaire overwicht van de V.S. vreest, omdat de Amerikaan se strijdkrachten over de wereld ver spreid zijn. Daarom kan Amerika zich niet veroorloven een oorlog te beginnen. Communistisch-China zou, volgens Tsjoe, geen wereldoorlog uit lokken, maar is altijd gereed „als de Amerikaanse imperialisten er op staan op de door hen ingeslagen weg voort te gaan". Noord-Vietnam heeft zaterdag ver klaard niet bang te zijn voor Ame rikaanse luchtaanvallen en heeft te kennen gegeven dat het zal doorgaan met het verlenen van steun aan de guerrillastrijders van de Vietcong in Zuid-Vietnam totdat de Ver. Staten uit dit land zijn verdreven. Ameri kaanse „dreigementen en acties" te gen Noord-Vietnam kunnen „het Vietnamese volk niet intimideren en tot terugtrekken bewegen", aldus ra dio-Hanoi. zyn voorstellen in dit comité had. Thermometrie De gevoelens van de technische en administratieve staf werden bij dit afscheid vertolkt door heer Th. Nie- boer, die wie jaren met dr. Van Dijk heeft samengewerkt bij het con strueren van platina-thermometers. Deze bood ook namens het labo ratorium een radio-toestel aan de scheidende medewerker aan. Drs. Ter Harmsel, die sprekende namens de afdeling thermometrie in het bijzonder het wetenschappelijk werk van de conservator belichtte, overhandigde twee mappen met de verzamelde werken van dr. Van Dijk. Na al deze lofuitingen dankte dr. Van Dijk al zijn medewerkers en oudmedewerkers voor de ontvangen steun, zonder welk „ik niet in staat zou zyn geweest om mijn arbeid tot een redelijk goed eind te brengen". De bijeenkomst werd onder meer bijgewoond door vertegenwoordigers van TNO, het IJkwezen en het Chr. De Sleutelwandeltochten, die de Leidse Wandelsportvereni ging „Willen is Kunnen" zater dag en zondag als officiële ope ning van het Leidse wandelsei zoen heeft georganiseerd, zijn ook ditmaal een groot succes ge worden. Ondanks de vrij slechte weersomstandigheden werden de records van vorig jaar gebro ken. In totaal verschenen niet minder dan 1006 wandelaars (sters) vorig jaar 961 en in 1963 in totaal 855 aan de start om vanuit de vereni gingszaal in de Maria Gijzensteeg (Haarlemmerstraat) over de afstan den van 5, 10, 15 of 20 km door Lei den en omstreken hun sportieve wandeling te maken. Veteranen Lyce dr. Van Dijk be stuurslid is. Later op de dag was er in de kenkamer gelegenheid om perso< lijk van dr. Van Dijk afscheid te i j Het feit, dat zich onder hen de j dris wandelsportveteranen, de heren I D. Schutte uit Hoofddorp (77 jaar), j C. W. Oostveen (77 jaar) en J. v. d. Pluit (72 jaar), beiden uit Leiden, bevonden was op zich zelf al een I WIK-record. De 44 deelnemende verenigings- j groepen (vorig jaar 42) werden onderweg door een jury. gevormd door de heren H. R. Lan, B. Velthuy- zen en W. Breedevelt op hun mars vaardigheid en discipline beoordeeld teneinde in aanmerking te komen voor een van de vele speciale groeps- prijzen, waaronder een door B. en W. van Leiden beschikbaar gestelde legpenning. Uitvallers waren er beide dagen niet, zodat alle deelnemers (sters» in aanmerking kwamen voor de tradi tionele Sleutels tad-medaille, ditmaal met een afbeelding van de Universi teit en alle groepen een standaard met een dito afbeeding verwierven. Uitslagen De uitslagen waren: afstand 20 km, 1ste prijs: wsv DSO, Schiedam; afstand 15 km, 1ste prijs; wsv Wils kracht, Alphen aan den Rijn; 2de prijs: wsv DSO, Oversehie; 3de prijs: wsv De Rippers. Rijpwetering; af stand 10 km. 1ste prijs; wsv Steeds Voorwaarts, Hoofddorp; 2de prijs: wsv DVO, Hillegom; 3de prijs; wsv Kralingen, Rotterdam; 4de prijs: wsv Steeds Voorwaarts, Hoofddorp: 5de prijs: wsv DSB, Leiden; 6de prijs (legpenning LD)gymnastiek vereniging Sparta. Leiderdorp; 7de prijs: wsv Pijnacker, Pijnacker; af stand 5 km. 1ste prijs: (legpenning gemeente Leiden)De Natuurvrien den, Alphen aan den Rijn. De wsv Wilskracht. Alphen aan den Rijn legde met het hoogste aantal punten (425) beslag op de Wernink-wissel beker. Waar niet vermeld bestenden de prijzen uit bekers, lauwertakken en medailles. Voorts namen met één of meer groenen nog deel de wandelsoortver- enigingen: Vinkeveen. Vinkeveen; The Ouick Stens, Airhen aan den Riin; Vlug en Goed. Op Goed® Voet, beide Aiohen aan den Rijn; DJO, Lisse: VSA. AlblasserdamSteeds Hoger Op. Den Haag; Semper Fide- lis. Den Haag; Zwieten. Zoeterwou de: Zwervers. Voor^hotenNAS, Leimi i denPoeld ii k i eugdgroep) Poeldijk: alsmede d° Leidce Hout- school en de Pestallozzischool, Lei- Kerkelijk Leven Stille Omgang door Amsterdam Met 16 extra treinen en ruim 200 autobussen zijn in de nacht van za terdag op zondag circa 20.000 mannen uit alle delen van het land naar Am sterdam gekomen om met enige dui zenden hoofdstedelingen wederom door het oudste gedeelte van de bin nenstad de stille bedegang te maken ter ere van het sacrament van het mirakel. Bij het gezelschap uit Kla- zienaveen had zich de bisschop van Groningen, mgr. P. A. Nierman aan gesloten. Na afloop heeft hij in de Jezuïetenkerk „De Krijtberg" de mis gecelebreerd. De mannen van de eerste uren, dat zijn veruit de meesten, hebben de bedetocht in de stromende lente regen gemaakt. DS. H. J. A. HAAN NAAR AMSTERDAM Ds. H. J. A. Haan, die sinds juni 1952 de Leidse Lutherse gemeente als predikant dient, heeft het beroep van de Evang. Luth. Kerk te Amsterdam aangenomen. Paasveetentoonstelling De Vebo-paasvee ten toonstelling, welke vrijdag 2 april op het vee marktterrein wordt gehouden, wordt 's ochtends om 10 uur in café-restau rant „In den Vergulden Turk" door wethouder, ir. J. J. G. van Hoek offi cieel geopend. Mr. F. G. van Dijk, voorzitter van het Produktschap voor Vee en Vlees, spreekt na deze ope ning over „Actueel landbouwbeleid". NED. HERV. KERK Beroepen te Austerlitz W. S. Even- luis te Biervliet te Vaassen (toez.) L. P. Nauta te Middelburg. Aangeno- nen naar Ballun-Hollum (Ameland) J. Appelscha. Bedankt J. van Wijk W' bergen. Bedankl s.) P. M. Breug Acnteroerg. ROME EN DE PIL Meningen sterk verdeeld Een speciale pauselijke commissie over de morele aspecten van het ge bruik van anti/conceptie-pillen is sterk onderling verdeeld over het in te nemen standpunt, zo is zaterdag avond van een zeer betrouwbare woordvoerder van de r.-k. kerk in Rome vernomen. De commissie zal zeer binnenkort haar eerste rapport aan Paus Paulus opstellen. De samenstelling en de activiteit van de commissie is steeds een zorg vuldig bewaard geheim gebleven in het Vaticaan sinds de Paus negen maanden geleden verklaarde, dat hij wilde dat er een studie zou worden gemaakt van alle theologische as pecten van de pil. De commissie is met 20 leden be gonnen en is uitgebreid tot 40 man. Met ingang van donderdag zal de commissie drie dagen in Rome ver gaderen. Zij is volgens de woordvoer der in drie kampen verdeeld. De ene groep wil dat de kerkelijke leer stellingen van het ogenblik geheel ongewijzigd zullen blijven, de tweede groep meent dat het standpunt van de kerk een beperkt gebruik van de pil onder zekere voorwaarden moge lijk moet maken en een derde groep staat gunstig tegenover een vrijelijk gebruik van de pil met slechts enkele beperkingen. Het is niet bekend welke groep de meeste volgelingen heeft of hoe de commissie denkt uit de komen. De Prinsessen Beatrix en Irene in de skilift op weg voor een skitocht in de omgeving van Lech. RESERVES TEGEN ROTARY VERVALLEN Paus sprak met rotariërs Paus Paulus VI heeft zaterdag een officiële delegatie van de Rotary- club ontvangen en daarbij eraan her innerd dat de r.-k. kerk vroeger re serves ten aanzien van de organi satie had. Uit de audiëntie blykt, dat deze reserves vervallen zijn. Van Vaticaanse zijde werd erop gewezen, dat dit de eerste maal was dat de Paus een audiëntie verleende aan een groep rotariërs sinds de or ganisatie 60 jaar geleden werd opge richt. Op de audiëntie voor Italiaanse le den van de organisatie herinnerde de Paus eraan dat de kerkelijke re serves verband hielden met de vrees dat het program van de Rotary on der invloed van andere ideologieën zou komen te staan. „Maar gelukkig heeft u blijk gegeven van de wijsheid van de Rotary-club. omdat deze openstaat voor verschillende stro mingen. haar grenzen kent, de ge dachten van haar leden eerbiedigt en nieft gezaghebbende stemmen ver werpt welke soms binnen de club de getuigenis van de christelijke filoso fie en haar boodschap uitdragen". De Paus bracht zijn groeten over aan de leden van alle andere Rotary- clubs en zei te hopen, dat de vriend schap tusen de rotariërs in alle lan den zou bijdragen tot de eenheid in harmonie en vrede welke de christe lijke leer nastreeft.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3