De uitslag van het Rijnlands Lyceum W assenaar wint eerste prijs ELEKTRISCH horloge Twee nieuwe films van de Beatles in de maak kris-kras TE PAS EN TE ONPAS COLLEGA RAVL WERKT IN DE OPEN LUCHT JURYRAPPORT eveel jeugdarbeid 1 in Duitsland HOE WERKT HET Prijzen voor de beste schoolkranten: 1. „Scheepspraet", Rijnlands Lyceum in Wassenaar f 100, 2. „De Naprater", Christelijk Lyceum in Leiden 75,— 3. „Oase", St. Agnes Lyceum in Leiden50, Eervolle vermeldingen: „Reveille", MMS Huize Bijdorp in Voorschoten „Lucifer", Lyceïstenvereniging VeVo in Alphen Prijzen voor de beste individuele inzendingen: 1. „De zucht naar verandering", Mieke Raaphorst van het St. Agnes Lyceum in Leiden boekenbon f 25, 2. „Sprookje", Rally Wohl van Huize Bijdorp in Voorschoten 15,— 3. „Leerlingen stellen zich voor" in de „Gazette" van de Louise de Coligny-h.'b.s. in Leiden Eervolle vermeldingen: „Nacht voor het eindexamen", Chr. Lyceum in Leiden „Interview met Hella Haasse", Ingrid van der Zanden van het Rijnlands Lyceum in W; 10,— Een tien en een griffel plus honderd gulden voor het Rijnlands Lyceum in Wassenaar, dat met glans de door het Leidsch Dag blad uitgeschreven schoolkrantenwedstrijd heeft gewonnen. Onder het motto Proefwerk" hebben de afgelopen maanden twaalf middelbare scholen uit Leiden (6). Oegstgeest, Voor schoten, Wassenaar (2), Lisse en Alphen speciale edities van hun schoolbladen gepubliceerd in Jouw Wereld. De afgelopen weken hebben de juryleden zich als leraren over deze proefwerken" ge bogen om pas na veel herlezen, wikken en wegen tot onderstaan de beoordeling te komen. Voordat wij de jury aan het woord laten, nog even het volgende. Wie de uitslag aandachtig bestudeert, zal zien dat vooral de meisjes zich uitstekend hebben geweerd. Van de drie deelnemende meisjes scholen heeft één de derde prijs gewonnen en een ander een eer volle vermelding gekregen, terwijl de winnende schoolkrant, „Scheepspraet" van het Rijnlands Lyceum in Wassenaar, hoofd zakelijk uit bijdragen van meisjes bestond. Bij de individuele inzen dingen gingen maar liefst alle prijzen en een eervolle vermelding naar de meisjes. De jury, die dit „Proef wefk" moest beoordelen, werd gevormd door de hoofdredacteur en diens waarnemer en door twee redac teuren van „Jouw Wereld". Hun meningen liepen slechts over onderdelen uiteen. De eerste prijs (f 100,werd met algemene stemmen toege kend aan „Scheepspraat", het orgaan van het Rijnlands Ly ceum in Wassenaar. Voor alle bijdragen in dit „proefwerk" kan de jury waardering hebben, doch de doorslag heeft stellig gegeven het interview van Ingrid van der Zanden (M5) met Hella Haasse. Alleen de gedachte om een vraaggesprek met deze schrijfster tot stand te brengen, verdient al een beloning; zulks temeer de wijze waarop Ingrid haar taak ten uitvoer heeft ge bracht. Teneinde dezelfde pres tatie niet tweemaal met de hoogste lauweren te bekronen, hebben wij haar niet het Olym pische goud toegekend in de af deling „Individuele inzendin gen". Een bijzondere eervolle vermelding hebben wij haar evenwel niet willen onthouden. In de inzending van het Chris telijk Lyceum in Leiden, welke de tweede prijs (f 75,-) verwierf, heeft de jury in het bijzonder de algemene opzet, zomede de uitwerking daarvan gewaar deerd. Dit nummer van „De Na prater" geeft als het ware een dwarsdoorsnede van het school leven door zich te richten tot de leerlingen van de eerste klasse, vervolgens in vlotlopende dicht regels de nachtmerrie van een eindexamenkandidaat te be schrijven en tenslotte aandacht te schenken aan een aantal spe cifieke schoolproblemen, zoals het huiswerk, de vrije zaterdag en het contact tussen docenten en leerlingen. Een „schoolvoorbeeld" van een krant, die er naar heeft ge streefd alle geïnteresseerden te bereiken en aldus „elk wat wils" te bieden. De toekenning van de derde prijs heeft de jury het meeste hoofdbrekens opgeleverd. Dat kwam voornamelijk omdat zij drie inzendingen kwalitatief vrijwel gelijkwaardig achtte. Tenslotte hakte zij de knoop door door de derde prijs (f 50.-) toe te kennen aan „Oase", het orgaan van het St.- Agnes Lyceum in Leiden en twee eervolle vermeldingen te verle nen aan „Reveille" van de mid delbare meisjesschool „Huize Bijdorp" in Voorschoten en „Lu cifer" van de Lyceïstenver. VeVo in Alphen aan den Rijn, beide met daaraan als geldelijke belo ning verbonden een bon ter waarde van f 25,-. Zoals gemeld bestaan de prij zen voor de redacties uit geld bedragen. Het is uiteraard niet de bedoeling dat de redacties van de winnende schoolbladen deze penningen gebruiken om in besloten kring een gezellig feest te organiseren, doch wij stelden als voorwaarde dat de besteding zou geschieden op een wijze, welke de schoolgemeen schap ten goede zal komen, bij voorbeeld in de vorm van het een of andere bijzondere werk voor de schoolbibliotheek of -discotheek. Wij nodigen bij deze een ver tegenwoordiger (-ster) van elk der hierboven genoemde bladen uit om aanwezig te zijn bij de prijsuitreiking op zaterdag 27 maart a.s. des middags te 4 uur in een der zaaltjes van restau rant v. d. Heyden, alwaar wij gaarne suggesties zullen verne men omtrent de besteding. Ook verwachten wij daar de win naars en winnaressen van de in dividuele prijzen, die een boe kenbon in ontvangst kunnen ne men. Vanzelfsprekend is van de uit spraak van de jury geen hoger beroep mogelijk evenmin als dis cussie of correspondentie dien aangaande. Afgeschaft. De verplichte werkperiode in de Sow jet-Unie in fabrieken of op boerderijen voor studenten en voor leerlingen van middel bare scholen zal bijna geheel worden afgeschaft. De termijn was reeds in december 1964 van drie tot twee jaar teruggebracht. Chroesjtsjow had in 1958 de be trokken wet uitgevaardigd. Slechte invloed Volgens een meerderheidsrap port van een Amerikaanse Se naatscommissie speelt de mis daad zoals deze in televisie stukken wordt uitgebeeld, een rol bij de jeugd-misdaad. Tele visieprogramma's met veel ge weldpleging kunnen en hebben een ongunstige invloed op kin deren alsook andere kijkers, al dus de conclusie van het rap port. Maar de televisie is naai de mening van de meerderheid der commissie de enige noch de belangrijkste kwade invloed. Gij allen, duizenden secretaresjes en typistes, die in prachtige kan toorruimten uw gerieflijke machines bespeelt, maakt kennis met collega Ravl Tsjand, een 46-jarige vader van zes kinderen, die in zijn levens onderhoud voorziet op dezelfde wijze als gij maar dan in het arme India en onder heel andere omsta ndigheden. Voor hem geen kantoorlokaal met temperatuurregeling, geen elektri sche schrijfmachine en glimmend gewreven bureau. Hij is een free lancer. maar gij kunt hem een trot toirstenograaf en boomschaduw- secretaris noemen. Ravl werkt na melijk in de open lucht. STUK TAPIJT Zijn „kantoor" is een stuk tapijt, vastgemaakt aan vier bamboestok ken. Zijn schrijfmachine, die hij voor 17 rupee (f 12,83) per maand huurt is oud en versleten, maar hij doet het ermee. Zijn stoel en zijn tafel, die hij zelf heeft gemaakt, zijn niet vrij van splinters. De laatste twaalf jaar heeft Ravl een van de duizenden van dergelijke typisten gewerkt bij een regerings gebouw. waar uit Pakistan gevluch te Hindoes komen vragen om ver goeding van de schade, welke zij hebben geleden doordat zij hun be zit bij hun vlucht hebben moeten achterlaten. Ofschoon de verdeling van India reeds dateert van achttien jaar te rug, duurt de massale volksverhui zing nog voort. De vluchtelingen Oproep aan „Schaman-jeugd" De Europese Gemeenschap gaat een dezer dagen een oproep richten aan alle kinderen die in de zes ge- meenschapslanden (Nederland. België, Luxemburg, Frankrijk, West-Duitsland en Italië) zijn ge boren op 9 mei 1950. Dat is de dag, waarop wijlen Robert Schuman in Parijs de plannen onthulde, die ge leid hebben tot de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal, de eerste van de drie supranationale gemeenschappen van de Zes. Deze kinderen het zijn er ca. 10.000, van wie 400 a 500 in Nederland worden uitgenodigd eens op te schryven, wat de opbouw van Eu ropa voor hen persoonlijk betekent en wat zij er voor de toekomst van verwachten. De beste opstellen zul len worden beloond en gepubli ceerd. zenden de regering allerlei verkla ringen en verzoekschriften en Ravl tikt deze. VERDIENSTEN Hij krijgt acht anna's (38 centen) voor een getikte pagina en vier an na's per doorslag. Zijn dagelijkse verdiensten schommelen tussen de zeven en twaalf gulden. Dat is niet veel om zichzelf, zijn vrouw en twee zoons en vier doch ters te eten te geven en te kleden. Aangezien hij een vluchteling is, die in Pakistan een huisje en een klein stukje land heeft achtergela ten, heeft Ravl, van de regering een schadeloosstelling ten bedrage van 5.000 rupee ontvangen. Hij heeft dit geld gebruikt om een huisje te ko pen, zodat hij zich niet elke maand bezorgd hoeft te maken om de huur. MOORDEND HEET In de open lucht werken zou in het juiste klimaat prettig kunnen zijn, maar dat van India is het grootste gedeeltte van het jaar niet aangenaam. Van maart tot en met november is het zomer. Het is dan moordend heet en de temperaturen stijgen tot 46 graden Celsius. En in de moessontijd regent het bijna zon der onderbreking. Daar hij beschikbaar moet zijn als er klanten komen, doet Ravl niets om aan de laaiende zon te ontsnap pen. Maar als het regent pakt hij zijn schrijfmachine, papier, tafel en stoel en holt hij naar een loods in de nabijheid. Europese foto- en filmwedstrijd voor de jeugd De Europese Gemeenschap heeft een tweede Europese foto- en film wedstrijd voor de jeugd uitgeschre ven. De wedstrijd, met als thema „Wij Europeanen: beelden uit ons leven" staat open voor jongeren van 10-14 jaar en van 15-21 jaar uit de zes gemeenschapslanden, als mede Griekenland en Turkije die met de gemeenschap geassocieerd zijn. De inzendingen zullen eerst nationaal door een jury worden be oordeeld, waarna de beste foto's en films aan een Europese jury zullen worden voorgelegd. De eerste Europese foto- en film- wedstrijd voor de jeugd is in 1963 gehouden. Er werd toen door 20.000 jongeren aan deelgenomen. Uit de bekroonde inzendingen is een rei zende tentoonstelling samengesteld. Voor de beste inzendingen wor den weer reisbeurzen beschikbaar gesteld. tuur met een mysterieuze exo tische prinses. De laatste rol wordt ver vuld door de 26-jarige actrice Eleanor Bron, die in korte tijd een grote naam heeft gemaakt in de nieuwe BBC-televisie satire, die „T.W, 3" (This was the week that wasis opge volgd. De film wordt op de Ba- hama's en in de Oostenrijkse Alpen opgenomen. De Beatles hebben verder een contract getekend voor een western, gebaseerd op de ro man "A talent for loving" van Richard Condon. De Beatles zullen hierin optreden als cow boy's. Het wordt ook een kleu renfilm, die door Georges Orn- stein's maatschappij Pickfair Films, in samenwerking met Brian Epstein en fames Isher- wood, in Engeland en Spanje wordt vervaardigd. "A talent for loving" speelt in 1871 en gaat over een paar denrace van de Rio Grande naar Mexico City, een afstand 2250 kilometer. De roman werd enorm ver kocht in 1961, toen deze in de Verenigde Staten verscheen Bijna drie van de vier jongeren j ta West-Duitsland in de leeftijd van 14 tot 20 jaar zijn in het arbeids proces opgenomen. Volgens de Statistiek van het Duitse Industrie- instituut werkt veertien procent van ie jongelui van 14 en 15 jaar. In de leeftijdsgroep van 16 en 17 laar werkt reeds 74.8 procent, van 17 tot 18 jaar 81.6 procent. Dit grote aandeel dat de West- iuitse jeugd in het gehele arbeids- 12 Proces heeft, brengt vele sociaal- f' Politieke problemen met zich mee, daarvoor de regering naar een op lossing heeft gezocht, Door speciale regelingen voor a kerktijden, lonen en vakanties ten J. behoeve van minderjarigen en nu l ook door een speciaal schoolgeld roor financieel zwakke gezinnen, tracht de Bondsregering de Duitse jeugd weer langer te laten studeren tn zich beter te laten ontwikkelen. De Beatles zullen zingen en hun nummers op natuurlijke wijze in de intrige passen. De rol van het meisje is nog niet bezet. Ook moet nog worden vastgesteld wie van de Beatles met het meisje zal trouwen. Condon is in zijn woon plaats Genève begonnen aan het filmscript. Duits schooljaar. De premiers van de Westduitse deelstaten hebben op him jaar vergadering in Hamburg beslo ten. dat het schooljaar uiterlijk met ingang van 1967 in alle staten op 1 augustus zal begin nen en dat de leerplichttijd op negen jaren wordt gesteld met de mogelijkheid tot verlenging met een tiende jaar. Record. Een 19-jarige Amerikaanse stu dent heeft een nieuw wereld record gevestigd door geduren de 100 uur, 23 minuten en drie seconden op zijn trommel te slaan. Het oude record was in Britse handen met 100 uur, 1 minuut en 15 seconden. De student trommelde er zo lang op los om de aandacht te vestigen op het programma van de Morele Herbewapening. Na zijn recordverbetering werd hij naar een ziekenhuis overgebracht. TEN Bij het gewone automatische horloge blijft de veer tijdens het gebruik grotendeels opge wonden eri vertoont de aan drijvende kracht dus weinig schommelingen. In musea treft men wel oude elektrische pendules aan waar van de slinger bij elke slag een impuls krijgt van een elektro magneet, gevoed uit een 20cm hoog element. Grootvaders klok had het voordeel, dat de aandrijvende kracht van het gewicht konstont was, terwijl deze bij veeruurwerken wisselt met de veerspanning. op dit batterijtje werkt het horloge gegarandeerd Ijaar Een elektrisch horloge echter moet op een miniatuurbatte rijtje kunnen lopen. De batterij voedt een minuscuul spoeltje op de onrust, dat bij stroom- doorgang een mag neetveld opbouwt. De stroomstootjes worden toegediend door een kon takt veer die in aanraking komt met een stift op de onrust. Onder de onrust ligt een permanente magneet, waarvan het vela zo op dat van het spoelt je werkt dat dit bij elke voorbijgang een impuls krijgt. Door de konstante aandrijving en het geringe aantal, vrijwel onbelast lopende tandwielen zijn elektrische horloges nauw keurig tot op 12 sec per week. (LEIDSCH DAGBLAD De Beatles zijn na het suc ces van hun eerste film "A ij, hard day's night", aan twee nieuwe films bezig. Producer '^Walter Shensan en regisseur Richard Lestor maken een kleurenfilm, waarin de Beatles verwikkeld zijn in een avon-

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7