TURKIJE: GRENSGEBIED VAN TWEE WERELDEN HAV DR. K. DRONKERT (LEIDEN) OP WEG NAAR MIDDEN-OOSTEN Land stapte geheel nieuwe eeuw in vertrouwen waardï „Winstdeling voor werknemer moet niet contant zijn Dr. H. van Dijk nam afscheid van Kamerlingh Onneslaboratorium Gymnasiasten zijn welsprekender dan andere scholieren FIETSROUTE VAN A.N.W.B. BSP in conflict met 94-jarige Kamiel Huysmans Ipgericht 1 maart 1860 Zaterdag 20 maart 1965 Tweede blad no. 31521 In één van de vele toeristische folders over de stad Istanboel, de tad van de zeven heuvels aan de Bosporus, staat met grote letters jeschreven: Istanboel is niet ver weg. Om de waarheid van deze bewering te staven wordt dan nader opgegeven, dat de reis per vliegtuig van Londen naar Istanboel slechts 8 uur duurt, van Parijs uit 11 uur, van Rome 7 uur en van Athene 2 uur. In uren uitgedrukt heeft de folderschrijver gelijk, wanneer i deze afleest van een horloge, maar wanneer men de uren ook ge vuld wil zien tijdens een reis, dan kan men ook op een andere ma nier spreken van een kortere reis. Istanboel: stad van de zeven heuvels Wanneer men het traject aflegt in Amsterdam of Leiden, naar itanboel met een auto, dan valt op de reis over Frankfurt, We- >.n, Graz, Beograd, Thessalonica Aelxandrioupolis, in zes dagen weel te beleven, dat de uren ook wliegen. Terwijl men in een Iegtuig waarschijnlijk een groot leelte van de reis zich zit te \élen of de tijd doodt met le en een zucht van verlichting laakt wanneer de reis eindelijk tn einde is, heeft men bij een per auto geen kans van ver- tling en moet men zich inspan- en om de tijd niet uit de hand zien vliegen, zoveel valt er on- erweg te beleven. Voor mijn vrouw en mU waren de gen, waarin wij per auto deze reis sakten stuk voor stuk te kort. Im- rs in de plaatsen op bovengenoem- route konden wij niet meer dan i oppervlakkige indruk opdoen en larbij de verzuchting slaken er nog heen te mogen. Wij voerden een rijd met de afstand, de moeilijkheid de wegen, de tijd en onze inner- :e gevoelens om maar niet te spre- 1 van de verzoeking overal langer willen blijven dan mogelijk was, idanks het feit dat wij een vakantie paar maanden in het voor- r de boeg hadden. Zo'n tocht per auto heeft ln de roege lente iets boeiends. Duitsland, stenrijk en Joegoslavië zaten voor deel nog gevangen in de ban van winter. Dat brengt zijn eigenaar- ige verrassingen en moeilijkheden iet zich, die stuk voor stuk moeten worden. Maar ien dan in Griekenland de eerste nichtbomen ziet bloeien en het ndvolk, uit de winterslaap ont- aakt, zich ziet zetten tot het ploe- n eggen, dan vindt men de vo- moeiten extra beloond. Dat rachtige Griekse voorjaarslicht, dat iierpe contouren doet uitkomen is in verlichting van de reis en maakt ïlder om te genieten. Het is of iets sn de vrijheidsdrang der oude Grie- en zich van je hart meester maakt je zelf losmaakt van alle zorgen i Je werk en in zonovergoten leven i eigen leven sterkt. Echt menselijke trek Toen wij op de zesde dag na ons ïtrek uit Leiden de Grieks-Turkse ■ens passeerden, waren wij verwon- srd, dat wij in Turkije dezelfde goe- weg aantroffen als in Griekenland. Griekse douane haalde wel zijn houders op over de toestand van de tgen in Turkije, maar de Turkse wane deed hetzelfde over de wegen Griekenland. Elk volk schijnt nu sun aal eigen wegen het best te kun- waarderen, het doet tenminste en zeker tegenover vreemdelin- n, die maar even de grenzen pas- ren. Die echt menselijke trek van st verkiezen van eigen wegen bo- an anderen kwam ook zelfs ierin uit. Maar zoals de wegen in Turkije is ook de algehele toestand in urkije. Men kan in ieder geval de «stand van land en volk het best iet de wegen van het land vergelij- "i. Omdat echter op de meest effi- lênte wijze duidelijk te maken is het odig, dat wij bedenken, dat Turkije o? niet zo heel lang uit het feodale jdperk Is uitgetreden en in een leuwe eeuw is binnengestapt. Zoals men wel weet is Turkije eerst Miert 1923 een republiek geworden, de eerste wereldoorlog van 1914 118 heeft het osmaanse rijk zijn Igen ondergang bewerkt door de ver- wde zijde te kiezen en is het te linken geweest aan de energieke Advertentie Zoekt gouden verlovingsringen Constant, Love, Anjer, Desiree. Juwelier v. d. WATER heeft ze. Haarlemmerstraat 181. Zeer grote keuze. Op het paveren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG. Dr. K. Dronkert, Geref. pre dikant in Leiden, is dezer da- i gen vertrokken voor een reis, 1 wélke ongeveer twee maan den zal duren en welke hem 1 via Griekenland en de lan den van het Midden-Oosten brengt naar Rome, alwaar 1 hij een congres zal bijwonen. Dr. Dronkert beloofde ons 1 af en toe iets van zijn reis- 1 indrukken mede te delen. Hiernaast vindt U zijn eer- ste artikel. Mustafa Kemal dat in febr. 1923 de republiek kon worden uitgeroepen en Turkije haar opmars in de moderne tijd kon aanvangen. Dat die opmars niet altijd even eenvoudig en onge stoord is verlopen ligt voor de hand. Aan iedere nieuwe geboorte zijn nu eenmaal geboorteweeën verbonden. Was het vroegere Turkije in een slaafse onderworpenheid van het re gime der kaliefen, het nieuwe Tur kije moest oppassen voor een onge breidelde vrijheidsdrang, die zo ge makkelijk kon ontaarden in anarchie. De ontwaking moest zijn een ont waking naar een nieuwe dag en niet naar een nieuwe nacht. Moderniseren kan alleen dan maar slagen wanneer men bouwt op het voorafgaande. Dat is in Turkije overal merkbaar. Wij zijn gereden over wegen die niet onderdoen voor de mooiste wegen in het westen van Europa, maar wij zijn ook gegaan over wegen, die ver ten achter staan bij hetgeen men een normale weg mag vragen, nl. dat men er over rijden kan. Wij zijn gereden door dorpen, waar de kuilen meer overheersten dan het lek, waar de huizen zo erbarme lijk bouwvallig waren, dat onze krot woningen in Leiden er paleizen bij zijn. Wij zagen grauwe armoede ons tegengrijnzen, maar wij zagen ook dorpen met mooie wegen, waarop snelheid van 100 km geen gevaar opleverde en fleurige bungalows en toiletten die gemaakt waren naar de laatste snit van Parijs. Emancipatie der vrouw Dr. Noordman heeft in zijn voor treffelijke boek „De Republiek Tur kije", gezegd, zo niet de voornaamste belangrijkste, zo niet de voornaamste hervorming is geweest de emanci patie van de vrouw in het maat schappelijke leven. Voorzover ik dit kan beoordelen meen ik, dat hij daarin voor een groot deel gelijk heeft. Deze emancipatie komt uiter- naar voren in het feit. dat de Turkse vrouw in tegenstelling met vroeger nu vrij en ongesluierd door de straten gaat. Maar er is meer. Zij neemt ook deel aan het volle leven. Zij levert haar bijdrage aan veel ruimere ontwikkeling van de maatschappij dan vroeger. Een maatschappij, waarin de in vloed van de vrouw wordt gedegra- d tot nul, wanneer de vrouw er alleen maar is om in afzondering te leven en daarin slechts tot taak heeft de hartstochten van de man te be vredigen, en de kinderen op te voe den, zulk een maatschappij moet aan armoede te gronde gaan, en eerst dan wanneer de vrouw als het andere deel van het menselijke levensverband de gelegenheid krijgt zich vrij te ont plooien met haar bijzondere gaven, is er voor die maatschappij een gro te toekomst in het verschiet. Met kracht is deze emancipatie doorgezet. De sluiers zijn verdwenen, de vrouwen bewegen zich vrij en vei lig in het openbaar, zij nemen deel aan het volle leven en vervullen er gelijke betrekkingen als de man. Het levenspeil is er niet door achteruit gegaan. Wel komt men bij enkele oudere vrouwen nog resten tegen van een sluier, maar dat is, zo vertelde mij een intellectuele vrouw, meer een zuinigheidskwestie dan een vasthou den aan een traditie. De sluier im mers verving veel kleding. Zjj was een goede bedekking van de overige kleding, waardoor men er altijd beter kon uitzien dan men zonder sluier zich veroorloven kon. Bovendien was een mantel voor velen onbetaalbaar. Toch is de emancipatie der vrouw, hoe belangrijk ook, niet het meest naar voren tredende. De Turkse men sen willen deel hebben aan de ver nieuwing, die met zich mee zal bren gen culturele en maatschappelijke welvaart en sociale gerechtigheid. Een aardig staaltje van dit gecom pliceerde streven moge dit illustreren. Toen wij door de stad wandelden en n foto wilden nemen van die karak teristieke straatwinkels, was daar een Turk, die bezwaar maakte. Hij zei: „u maakt daar maar propaganda mee in het buitenland. Wij willen niet onze meest primitieve toestanden ge propageerd zien en onze vooruitgang naar achteren geschoven". Een an dere Turk evenwel meende, dat dit niet zo kwaad moest worden opge vat en dat ik gerust een foto maken kon. Ik was het daarin natuurlijk met hem eens. Daarom wees ik er op, dat in Amsterdam ook karakteris tieke taferelen te vinden zyn, die niet weergaven het echte en algemeen geldende niveau. Dit stemde tot te vredenheid en ik maakte de foto. Hier was dus een Turk, die de vooruitgang van zijn land gepropageerd wilde zien. Zo is de massa van de stedelin gen. Maar er zijn ook stromingen, die vinden, dat de vooruitgang veel te langzaam gaat en die een meer socia listische of zelfs een communistische koers willen varen. Juist in de laat ste dagen zijn daarover nogal énige spanningen geweest tussen regering en bevolkingsgroepen. Groot zijn de laatsten niet, maar zij hebben toch invloed. Westen imiteren Daarvoor wil de regering m.i. terecht waken. Men denke niet, dat de invloed van deze radicale stro mingen erg groot is. Het zijn meer de ongeduldigen, die niet in gestage ar beid kunnen wachten op de ideale vooruitgang. Zij willen sneller vooruit. Dat is ook een heel gewoon verschijn sel in de wereld. Hoe meer men in anaraking komt met het Westen, dat zoveel verder is, hoe meer men dat De Hagia Sofiaoorspronke lijk een christelijke kerk. door de mohammedanen omgebouwd tot een moskee en nu een museum en daardoor noch kerk noch moskee. Westen wil imiteren. Men vergeet daarbij dan wel eens, dat ook het Westen eerst in jaren lange strijd zich de positie heeft veroverd, waarin het zich nu bevindt. Daar heeft men zelfs eeuwen over gedaan. Wat bereikt is in Turkije overtreft m.i. alle verwachtingen en het zou heel jammer zijn wanneer overhaaste bewegingen veel zouden ongedaan maken, wat in moeilijke arbeid is ver kregen. Want het plus is veel meer dan het min. Turkije ligt niet alleen op de grens van twee werelden in geografisch op zicht en Istanboel is niet alleen de enige stad op de aarde, die gebouwd is op uitlopers van twee werelddelen Europa en Azië maar het is ook een land, dat zich bevindt op de grens van westerse en oosterse cultuur, van westelijke en oostelijke sociale opvat tingen. Het is een grensgebied van twee werelden. Deze tot een eenheid te smeden is een grote opgave, maar de eerste delen van de oplossing zijn i. geslaagd te noemen en dat ik er s van heb mogen zien, heeft mijn liefde voor dit land vergroot. Istanboel is in vele opzichten niet sr weg! Dr. K. Dronkert. Advertentie VERZEKERD KAPITAAL: MÉÉR DAN 13A MILJARD GULDEN! HAV LEVENSVERZEKERINGEN - SCHIEDAM - TELEFOON (010) 2693 04 - HAV LEVENSVERZEKERINGEN, Drs. Boersma voor AR-Leiden over „vermogensaanwasdeling" 99 Een commissie, ingesteld door de drie vakcentralen (NVV, NKV en CNV) heeft in de zomer van 1964 het rapport Bezits vorming door vermogensaanwasdeling" uitgebracht. In een lezing door drs. J. Boersma lid van de Tweede Kamer voor de anti revolutionaire fractie hebben leden van de Centrale Anti revolutionaire kiesvereniging Leiden gisteravond een inzicht ge kregen in de moeilijke materie die achter deze term schuil gaat. Drs. Boersma, die werd ingeleid Maar desondanks valt aldus het door voorzitter dr. Geelkerken, op de wijziging in de wijze vi nanciering van de investering, die zich na de tweede wereldoorlog Nederlandse bedrijfsleven voltrok. „In de kwestie van de bezitsvorming vermogensaanwasdeling gaat het dit deel van de bedrijfswinst, die niet wordt uitgekeerd b.v. in de dividend", zei drs. Boersma. Ongelijk „De relatief beperkte loonsontwik- keling in de naoorlogse periode ii één van de oorzaken, dat die winst voor een groot deel terecht kwam bij de kapitaalverstrekkers (aandeel houders), met name in de naamloze vennootschap". Een en ander heeft geleid tot een opeenhoping van kapi taal en een hoe langer hoe verder voortschrijdende ongelijke verdeling van de vermogens in Nederland, Iets, wat drs. Boersma op bijbelse gronden meende te moeten verwerpen. Het door de vakbonden uitgebrachte rap port gaat uit van het „waardevol zijn van het instituut: particuliere on derneming" en van het „produktle- proces in de private onderneming". Expert van internationale bekendheid In verband met het bereiken van 5 pensioengerechtigde leeftijd heeft dr. H. van Dijk, conservator het Kamerlingh Onneslaborato- i, hedenochtend van zijn mede werkers afscheid genomen. Dr. Van Dijk werd op 1 oktober 1928 assistent in het Kamerlingh Onnes Laboratorium op de afdeling professor W. H. Keesom. Met uitzondering van de tijd tussen 1935 1941, toen hij bij het middelbaar onderwijs werkzaam was, is dr. Van Dijk tot 1 februari jl. aan het la boratorium verbonden geweest. In 1935 is dr. Van Dijk gepromoveerd bij prof. Keesom op een proefschrift „Ontmenging van neon- en wa terstofisotopen door destillisatie en ictificatie". Vanaf 1941 tot 1947 heeft hij metingen verricht aan magnetische zouten met het doel thermodynamische temperaturen te kunnen meten beneden vier graden Keivin. In 1947 werd dr. Van Dijk be noemd tot conservator voor Thermo- trie. Het Kamerlingh Onnes La boratorium had toen reeds een in ternationale bekendheid op het ge bied van het meten van temperatu- met de gasthermometer door het van Kamerlingh Onnes en Keesom. Dr. Van Dijk heeft veel aandacht besteed aan het gebruik de dampspanning van vloeibaar gemaakte gassen voor temperatuur ingen. In samenwerking met Amerikaanse physici kwam in 1958 internationaal aanvaarde tem- peratuurschaal tussen 1 en 5 graden Keivin tot stand, die gebaseerd was ie dampspanning van vloeibaar helium. Verder heeft dr. Van Dijk veel onderzoek verricht over de magnetische temperatuurbepaling en de platinaweerstandsthermometrie. verschillende landen heeft gespecialiseerde instituten waar methoden om temperaturen nauw keurig te bepalen onderzocht worden :aar standaardthermometers ge ijkt worden. Dr. Van Dijk heeft er steeds naar gestreefd dit werk voor land te verrichten. Op de afde ling thermometrie van het Kamer lingh Onnes Laboratorium kunnen thermometers geijkt worden in de internationale temperatuur- schaal. Dr. Van Dijk heeft verschil lende typen platina-weerstands- thermometers en thcrmoëlementen gemaakt en geijkt die in laboratoria universiteiten en industrieën in Nederland en daarbuiten als tempe- ratuurstandaarden gebruikt worden. In de jaren na 1947 is dr. Van Dijk een expert van internationale bekendheid op het gebied van het meten van temperaturen geworden Hij vertegenwoordigde het Ka merlingh Onnes Laboratorium in de Adviserende Commissie voor Ther mometrie bij het Internationale Bu reau voor Maten en Gewichten in Parijs en heeft veel contacten met de instituten in het buitenland waar de thermometrie beoefend wordt. Dr. Van Dijk heeft zich vele jaren als een zeer toegewijd natuurkundige doen kennen, die steeds bereid was collega's binnen en buiten het labo ratorium op de hem eigen rustige wijze van zijn grote ervaring en kennis te laten profiteren. Een leer opdracht zal het hem mogelijk ma ken nog enige tijd in wat losser ver band aan de Leidse Universiteit, die hem moeilijk op korte termijn volle dig zou kunnen missen, verbonden te blijven. Dr. Van Dijk heeft in Leiden ver schillende functies vervuld op kerke lijk en onderwijsgebied. Hij heeft o.a. zitting in het bestuur van het Christelijk Lyceum te Leiden en van de Bond van Verenigingen voor CVHMO. Behalve de medewerkers van het laboratorium hebben ook vele oud medewerkers en bekenden van dr. Van Dijk afscheid genomen. Tele grammen en andere blijken van be langstelling kwamen binnen uit Amerika, Engeland, Duitsland, Rus land, Japan en Australië. 'Concours' in Rembrandt-lyceum ,,Ik als kabinetsformateur", ,,The Rolling Flintstones", „Carnaval in dierenland" en ,,Hoe geef ik in zestig minuten duizend guld enuit". Deze en nog enkele andere onderwerpen werden gisteravond in de gym nastiekzaal van het Rembrandt- lyceum tijdens een door de In- terscholaire Contact Commissie op touw gezet welsprekend heidsconcours behandeld. Het aantal deelnemers was de jury vond dat jammer vrij be perkt: voor de afdeling onvoorbereid hadden zich acht deelnemers (sters) gemeld, voor het „voorbereid" twee. Deze beperking kon achteraf bezien geen kwaad, want door allerlei or ganisatorische misverstanden begon concours drie kwartier later dan aanvankelijk in de bedoeling had ge legen. Aan de vreugde van het gezellig bjjelkaar zijn heeft dit laatste ech ter geen afbreuk gedaan. Integen deel, het bleef heel plezierig, mede dank zij de medewerking aan deze schoolavond van het Wiegewaai-ca- baret. De jury, die de prestaties van de jeugdige redenaars (sters) moest be oordelen, bestond uit mej. J. C. Vis ser 't Hooft, Mej. C. van Kleef, de heer S. C. v. d. Vegt en de heer M. V. Boon. Zij kende in de afdeling on voorbereid senioren een eerste prijs toe aan Adriaan Kist van het Sted. Gymnasium voor de wijze waarop deze als kabinetsformateur de huidige regeringscrisis, in een hand omdraai nog wel liefst, wist op te lossen en in de afdeling onvoorbe reid junioren een zelfde prijs aan Ellen Jansen, eveneens van het Sted. Gymnasium, voor haar verrukke lijke fantasie over het dierencar- naval. Van Adriaan Kist werd in de motievering van de jury gezegd, dat hij zijn verhaal in een „behoorlijke''" vorm had gegoten, van diens jongere mede-scoliere, dat achter haar schijnbare schuchterheid een „be heerste" humor ging. Tweede bij de senioren onvoorbereid werd Watze Tiesema van 't Rembrandt-Lyceum met zijn „Ik wou dat ik twee hondjes was" volgens de Jury moet hij wat persoonlijker zijn en tweede rapport niet te ontkennen, dat zeker wantrouwen van de zijde van de werknemer dit produktieproces in ons land stelselmatig aan het onder mijnen is. Daar moest iets tegen ge daan worden en in het principe van de bezitsvorming door vermogens aanwasdeling menen de samenstel lers van het rapport een belangrijke stap in de verbetering van de harmo nische samenwerking in de maat schappij te hebben gevonden. Drs. Boersma ging uitvoerig in op de strekking van het rapport, waarbij hij onder meer sprak over de gelijk berechtiging van de werknemer en de kapitaalverstrekker. Ook belichtte hü de situatie in een naamloze vennootschap van een praktische kans, waarbij hU onder meer opmerkte, dat een eventuele vermogensaanwasdeling nimmer ln de vorm van een contante uitkering zou moeten geschieden. Waardepa pieren waren volgens hem de juiste oplossing en voor het beheer daarvan zouden sociale beleggingsfondsen moeten worden ingesteld. MENS EN ARBEID Leefbare huizen bouwen „Wij zullen leefbare huizen moeten bouwen, waarin onze kinderen vol wassen kunnen worden. Woningen, waar zij in een eigen kamer rustig kunnen werken en studeren. Dit komt mede de sfeer in het gezin ten goede. Een driekamerflat, waar in een gezin veelal noodgedwongen moet wonen, zie ik als 'n goddelo ze bouw". Tot deze uitspraak kwam gisteravond dr. E. de Vries, gerefor meerd predikant te Amsterdam in zijn voor de afdeling centrum van de Ned. Chr. Vrouwenbond gehouden lezing over „Mens en arbeid". Dr. De Vries, die vooral ook aan dacht schonk aan de taak van de vrouw in het gezin: o.a. het opvan gen van de man en de kinderen na volbrachte dagtaak (onder het drin ken van een kopje koffie eens pra ten over het werk van man en kin deren), sprak achtereenvolgens over het wezen van de arbeid, de zin van het werken en de plaats van de arbeid in het leven van de mens. Een onderwerp, aldus spreker, dat vele facetten heeft en dat van diver se zijden valt te benaderen. Is de ene mens pas gelukkig als hij werkt, een ander is eerst gelukkig als hij het bedrijf de rug kan toekeren. Het wezen van de arbeid en van het leven) ziet spreker in het in vrijheid verantwoordelijkheid bezig zijn. Dr. De Vries, die vele malen het leven en ook de arbeid in hoger licht plaatste en daarbij teruggreep op het geen Gods woord van een mens eist, zag mede in de arbeid een dienst aan de Heer, aan de mede mens en aan zichzelf. De vergadering, welke in Rehoboth werd gehouden, werd geopend met inleidend woord van de presi dente, mevr. A. A. van der Kwaak- v. d. Berg, waarin zij erop wees, een mens, temidden van alle drukte ook tijd, moet weten te vin den voor een persoonlijk contact met God. bij de junioren onvoorbereid Annette van Dijk van het St. Agnes-lyceum met haar „Lawaai van elke dag". Wat de voorbereide senioren be treft. Boudewijn Chorus van 't Sted. Gymnasium had „datgene wat) zijn rivaal Jan Jacob Gerbrand van het Rembrandt-lyceum miste" en omgekeerd. De gymnasiast won het echter met „De dichtkunst van El len Warmond" van de lyceist, die het en tegen van een leerlingenraad behandelde. Na de bekendmaking van de uit slag trad zoals gezegd het Wiege- waaf-cabaret op. Het oogstte veel succes! Ook bij Leiden De eerste twe evan een serie van veertig routes die de ANWB in de nabijheid van de grote steden van ons land gaat uitzetten voor fietsers en bromfietzers om de bewoners van steden in de omgeving van hun woo plaats toeristische tochten te laten maken, terwijl zij zo weinig moge lijk het pad van het snelle verkeer kruizen, zijn gisteren in het dorp Den Hoorn bij Delft geopend. De commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaa- sesz, die eerst enkele ANWB-route- borden had onthuld, besteeg vervol gens zijn fiets onder de opmerking „Jan Janssen of Jan Klaasesz, dat maakt geen verschil", en peddelde weg gevolg door een gezelschap even eens fietsende autoriteiten onder wie de voorzitter van de ANWB, ir. F. H. van der Linde van Sprankhuizen en de burgemeester van Delft, de heer D. de Loor. Voorzitter Van der Linde van Sprankhuizen vertelde nog, dat na deze Delfland-route (30 km) en de weldra gaat beginnen met het uit zetten van trajecten ten oosten van Leiden, in de omgeving van Tilburg, de sselvallei, en ten zuiden van Nijmegen. De Belgische socialistische partij beeft geweigerd de wens van min. v. staat Kamiel Huysmans ln te willi gen om wederom kandidaat te wor den gesteld bij de kamerverkiezingen, die in mei ln België worden gehou den. Het meningsverschil tussen da Belgische staatsman, die in mei 94 jaar wordt, en zijn partij is aan het licht gekomen door een interview, dat het Brusselse neutrale blad „La Soir" gisteren met hem had. Hierin verklaarde de bejaarde po liticus, dat hij maar één eerzucht koesterde: nog zes jaar volksverte genwoordiger zijn. „Nog twee keer te worden gekozen is voldoende. Dan word ik 100 Jaar. Ik zou graag de enige honderdjarige volksvertegen woordiger worden in de Belgische ge schiedenis". Het interview werd gevolgd door een officiële verklaring van de socia listische partij, waarin werd gezegd dat het kiesdistrict van Antwerpen het „ondanks de grote genegenheid Huysmans" niet meer verant woord heeft geacht met een 94-jarige lijstaanvoerder voor de kiezers te ver schijnen. Dit besluit had de steun van 95% van de stemmen. „De BSP betreurt, aldus deze be kendmaking, „dat op een jammerlijke wijze publiciteit is gegeven aan een door haar niet gewild meningsver schil met een hoogbejaarde man, die ondanks de aangewende pogingen niet wil begrijpen dat zelfs voor hem de jaren niet voorbijgaan zonder htm eisen te stellen". Huysmans veroorzaakte kortgele den opzien door in het openbaar de Westduitse bondskanselier Erhard en oud-kanselier Adenauer mede te be schuldigen voor de Jodenvervolging onder het nazi-bewind. Voorts koos hij openlijk partij voor Oost-Dults- land en voor Peking. Faroeks erfenis voor kinderen Ex-koning Faroe k van Egypte heeft al zijn bezittingen nagelaten aa-n zijn zoon en drie dochters en niets aan zijn voormalige echtgeno ten. Dit heeft zijn advocaat gisteren gezegd. Hij wilde niet zeggen hoe groot de nalatenschap van Faroek was. Het testament was door de vorst zelf opgesteld en met de hand ge schreven. Het grootste deel van de erfenis is bestemd voor de 13-jarige zoon Foead, een kind uit het tweede huwelijk van Faroek met Harrlman. De drie dochters uit het eerste huwelijk met Farida Ferial (26), Fawzia (25) en Fadia (21), krijgen ieder een deel van de bezittingen. Men verwacht, dat het stoffelijk overschot van Faroek zal worden overgebracht naar de begraafplaats Campo Verano in Rome waar het tijdelijk zal worden ondergebracht in een gebouw totdat het definitief kan worden ter aarde besteld. Faroek zou te kennen hebben gegeven, dat hij in Medina, de heilige stad van de mohammedanen in Saoedi-Arabië, begraven wil worden.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3