eugdparlement vertilt ich aan kabinetscrisis Crisis in Israels economie j weinig originele geluiden -r o in het water ittenden gered tere positie or Defferre PROF. HERINGA NAM AFSCHEID VAN STUDENTENSANATORIUM Student bedreigt zijn ex-verloofde met een pistool BIRRENBACH DAG LANGER IN ISRAËL KDC WON OVERTUIGEND GOUVERNEUR HOROWITZ OEFENT KRITIEK UIT OP REGERINGSBELEID Nationaal inkomenbeleid" door „Sint Willibrordus" voorgesteld W eer kaïionduel India-Pakistan CONCERT WARMONDS FANFARE Race LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 20 MAART 1965 Leids jeugdparlement heeft gisteren in een buitengewone een even moedige als vruchteloze poging ondernomen om, }jn middelen, enig licht te laten schijnen over de zo schemerige i van de huidige kabinetscrisis. Gezien de zwaarlijvigheid ter tafel komende problemen valt het niet vreemd, dat de parlementariërs zich aan die taak grondig hebben vertild. De isen politici lopen er al dagen met een hoofd vol zorgen mee ]an de jongeren mag men dan niet verwachten, dat zij in een uren tot een oplossing komen. verkiezingen („dat wordt een emo tionele zaak over één punt, met ge volg een vertekend beeld als uitslag") als tegen reclame in de tv, waarvan hij het nut niet inzag. Hij was daar mee de enige. Ed. van Vliet (CHU) had waardering voor de omroepver enigingen, maar wilde nu toch meer openheid en dus meer consessionaris- »ein, maar dat geïntegreerd (in de NTS of NRU. Evenals KVP, AR en VVD wilde hij, afgezien van deze zaak, de lijn van het kabinet-Marij- nen voortzetten. Voortzetting ;VP-er Will Fase, die als eersite ord kreeg, vond de zaak niet ,!doende gewicht om er it te laten voortvloeien. De lijn kabinet-Marijnen moest orden voortgezet, aldus zijn Hij zag niet voldoende levens- ervoor een regering KVP-PvdA, or een combinatie KVPAR taut die zou soms op steun van jA dan weer op steun van de runnen rekenen. Nico Booy geloofde op dit moment even- i rooms-rode samenwerking, ichtte een kabinet van KVP- 1R evenmin reëel, gezien de id, rheid van slechts één zetel en ite absenteïsme bij KVP. Hij !oals veruit de meeste fracties is, wel reclame- maar geen rciële-tv. Voortzetting van de coalitie leek hem gewenst a ik niet weten hoe"), maar oest de lijn van het kabinet op punten wel worden omgebo- Applai '0J .us Korthals (VVD) begon met te dat het nu maar eens uit met al die tweede-kamer- er tal van commissariaten luursfuncties in omroepen e.d. houden „want dat kan hun sis onpartijdig parlementariër iweg staan". Hij stak daarbij de hand in eigen boezem en daarvoor applaus van de jonde zich voorstander van al- verkiezingen, zodat de rege- n zien welke koers zij moest Voorts vond Korthals KVP deurtje" WD moesten opendoen. De ■vaardigde Teekens, vond, de PSP, de zaak de crisis Hij wilde de opbrengst van de onder de omroepverenigingen i naar verhouding van het ntal. Onder grote hilariteit lij verder in een nieuw kabinet ■r Bogaers vervangen door mi- Aartsen. Hij had trouwens ministerstransfers, die de rood deden aanlopen, jinkeldam (CPN) was voor in de tv, maar geloofde dat binet eerder was gestruikeld loonpolitiek e.d. dan over de jegeven problemen. Hij hoop- r een regering zou komen die op de arbeiders. Roel Schip- P) was zowel tegen algemene en 2 kinderen nze correspondent) 22-jarige weduwe uit A pel ls gisteravond omstreeks tien it haar personenauto, waarin .kar twee kinderen van 2 en 5 ten, in de havenarm, nabij de Bernhardsluis in Deventer ge- Terwijl de auto langzaam zonk touw er in het portier eerst de beide kinderen ilpvaardige omstanders te ge- torens zelf het water te ver- Zj had geen rijbewijs, ongeval gebeurde, nadat de komende uit de richting Zut- snelheid van ongeveer neter (veel te snel volgens de plaatste zijnde politie) de leljlilke bocht over de sluis had erd en de macht over het verloor. De auto, die op een lim 7 meter en 12 meter kant ligt zou vandaag op het rorden gebracht. ge! onze Paryse correspondent) de vooravond van de tweede der Franse gemeenteraadsver- i (morgen) heeft de socia- burgemeester van Marseille odidaat voor het president- Gaston Defferre zjjn kansen 'kelijk zien verbeteren. erootste tegenstander, de gaul- i chirurg prof. Comiti, verloor ejï' o twee processen, die indirect Defferre waren gericht. Het verwierp Comiti's aan- inzake persoonlijke belediging, hy Defferre's dagblad be- voorfcs weigerde een andere jff sik de klacht van een van Co- kandidaten te onderschrijven, ■51 feerde door Defferre-handlan- Ödnapt te zijn. Zijn kidnap pen hem daarna met geweld geprest zich uit de tweede enig te trekken. De recht- leeft gemeend weinig geloof II te voorstelling van zaken te hechten. In elk geval is een e tegenstanders van Defferre Schakel d zodat hij een rede- 'P mag koesteren morgen zijn RK1 «esterszetel en indirect zijn ambities te kunnen behou- Formatie In de rol van informateur-forma teur poogde Gijsbert Dompeling van het JP-bestuur met die gegevens een kabinet KVP-CHU-AR samen te stel len met voortzetting van het huidige beleid en voorlopig een half uur re clame in de tv, voorafgaand aan het gewonen programma. Verder zou men de zaak moeten laten rusten tot na de komende verkiezingen. Het parle ment bleek het daar op geen stukken mee eens te zijn. De zeer geladen VVD-er Korthals vroeg zich af waarom zijn partij aan de kant werd geschoven, terwijl men de definitieve regeling van de reclame in de tv toch tot na de verkiezingen wilde uitstellen. De WD kon nu rus tig in de regering blijven, vond hij. Bovendien wees hij er op, dat de CHU en de KVP intussen deuren resp. poorten voor zijn partij hadden ge opend. Dat moest toch onderzocht worden voor een eventueel compro mis. In de daaropvolgende discussie, waarbij de meningen neerdwarrelden gelijk herfstbladeren, bleek dat de deuren resp. poorten waren geopend, maar ook weer tijdig, of zo men wil ontijdig, waren gesloten. Temidden van een kakofonie, waarin zelden een originele opvatting te beluisteren viel, koos JP-voorzibter Jan v. d. Kamp de beste weg: hij sloot de vergadering met de constatering dat de formatie niet Na voorzitterschap van 20 jaar Prof. dr. G. C. Heringa is gister middag ter gelegenheid van zijn af treden als voorzitter der Stichting Het Nederlands Studenten Sanatori um op een receptie in het Apollo- hotel te Amsterdam op bijzonder hartelijke wijze gehuldigd. Twintig jaar heeft prof. Heringa die op 19 april 75 wordt deze functie vervuld. Hij is een van de leiders van medisch verzet geweest. Het stu- dentenverzet bracht hem er toe het het initiatief te nemen tot oprich ting van het studenten sanatorium te Laren (N.-H.). Verleden jaar moest dit, als gevolg van het feit dat de TBC onder de studenten en afgestudeerden is teruggedrongen, gesloten en verkocht worden. De vice-voorzitter der stichting, mr. A. Th. E. Kastein, zei ö.m. dat het sanatorium als monument voor het verzet van de Nederlandse stu dent in de bezettingstijd een van de grootste scheppingen van prof. Heringa is geweest. Hij bood hem het derde der 200 in kleuren ge reproduceerde exemplaren aan van de oorkonde aan, zoals deze bij de eerste steenlegiing voor het sanatori um op 7 oktober 1949 werd inge metseld. Het eerste exemplaar is gis teren aan de Koningin gezonden en het tweede exemplaar is aan Prin ses Beatrix ter hand gesteld, als bur gemeester van Madurodam. Namens het Ministerie van O.K. en W. sprak mr. C. E. I. M. Hooge- weegen woorden van waardering en dank voor hetgeen prof. Heringa voor de sociale zorg voor de student heeft gedaan. De president van de Nederlandse Studentenraad, de heer F. A. A. Duynstee zei dat prof. He ringa de eer toekomt van de aan vang af te hebben getracht het pro ces der integratie van de student na de oorlog in de gemeenschap te sti muleren. Een 26-jarige Haagse student heeft gisteravond zijn ex-verloofde, een 23-jarige secretaresse, met een pistool bedreigd. De student is op gesloten. Het wapen heeft hij weg gegooid, nadat een 29-jarige journa list in Den Haag hem inlichtte, dat de politie hem zocht. Tegen de jou- nalist is proces-verbaal opgemaakt wegens het belemmeren van ambts handelingen van de politie. Donderdagavond was de student in zijn auto het meisje op weg naar huis gevolgd. Hij heeft tegenover de politie verklaard, dat hij de re latie met haar wilde herstellen. Toen zij in de Riouwstraat blijk gaf dit niet te willen, deed de student zijn jas open en toonde een pistool, waar mee hij haar bedreigde. In paniek en gillend rende het meisje weg. Een onbekend gebleven voorbijganger schoot haar te hulp. Nadat alarm was geslagen begon de politie de opsporing van de dader, die per auto was gevlucht. Korte tijd later kon de student worden ingerekend. De journalist, die de mobilofoon- gesprekken van de politie had afge luisterd en die een vriend is van de student, vond de voortvluchtige eer der dan de politie. Daarop heeft de student het pistool weggegooid. Kurt Birrenbach, de speciale afge zant van de Westduitse regering naar Israël, heeft besloten zijn verblijf al daar met een dag te verlengen. Zijn geheime onderhandelingen met de Israëlische leiders zullen dientenge volge tot en met zondag duren. Zü zijn donderdag begonnen. Het lid van de Westduitse bondsdag Rudolf Werner, die naar Cairo was gereisd om te trachten eventuele re presailles tegen West-Duitsland te verzachten, heeft gisteren verslag van zijn semi-officiële missie uitge bracht aan minister van Buitenland se Zaken Schroder, die naderhand een ontmoeting heeft gehad met kanselier Erhard. President Nasser heeft gedreigd met ernstige represailles tegen West- Duitsland als dit land diplomatieke betrekkingen met Israël aanknoopt, wat binnenkort wordt verwacht. Deze represailles komen o.m. neer op een economische boycot tegen West-Duits land en erkenning van Oost-Duits- De bondsregering bewaart het stil zwijgen over de resultaten van de missie van Werner. De Jordaanse regering heeft gis teren haar permanente vertegen woordiger by de VN opgedragen aan secretaris-generaal Oe Thant mee te Geveilde percelen In het Venduhuis der Notarissen werden de navolgende percelen ver kocht t.o.v. not. W. S. Jongma te Leiden: Herenhuis Regentesselaan 34 in Oegstgeest op f21501 door dhr. Pro per q.q. Woonhuis Oude Vest 237, hoek Koe straat 2 door dhr. den Hollander te Leiden op f14700,-. Woonhuis Lagewaard 38 te Kou dekerk niet gegund. Hertog van Windsor uit ziekenhuis De 70-jarige hertog van Windsor heeft gisteren het ziekenhuis, waar hij operaties aan het linkeroog heeft ondergaan, verlaten. Van de zijde van het ziekenhuis werd gezegd, dat de toestand van het oog zeer bevre digend is. Het hertogelijk paar heeft zijn intrek genomen in een hotel en zal voorlopig nog in Londen blijven voor controle van het oog. delen dat sterke Israëlische strijd krachten bü de Jordaanse grens zijn samengetrokken, bü de plaats waar aan het omleiden van het water van de Jordaan wordt gewerkt. Hij deel de Oe Thant tevens mee, dat Jor danië vastbesloten is elke agressie tegen deze werkzaamheden energiek af te slaan. In het kader van het vfjfdorpen toernooi speelde het eerste tiental van de damclub KDC een uitwed strijd tegen SDV 1 uit Sassenheim. De Katwijkse ploeg keerde hierbij met een overtuigende 2-18 overwin ning huiswaarts. De uitslagen van de individuele partijen luiden als volgt: W. Krom (SVD)J. Passohier (KDC) 1-1; IJ. de JongF. Spierenburg 0-2; N. DemmenieA. van Beelen 1-1: D. PauwT. van der Plas 0-2; J. Cou- veH. Klinkenberg 0-2; J. van Coe- verdenJ. Godwaldt 0-2; J. Dreef J. Schoneveld 0-2; P. KromJ. Heemskerk 0-2; A. Langelaan—J. van Duijvenbode 0-2; H. BrekebedeJ. Slootweg 0-2. Het tiental speelde voorts in het 5 dorpen toernooi een thuiswedstrijd tegen Lisse 1. Ook hier haalden de KDC-ers de winst binnen en wel met 12-8. De resultaten van de in dividuele partijen waren: J. Zwaan (KDC)—J. van Hal (Lisse) 0-2; J. PassohierJ. Algera 1-1; F. Spie renburgP. Bogerts 1-1; A. van Be ienC. Imthorn 2-0; H. Koelewijn P. G. Balkenende 2-0; J. Schone veldTh. Booden 1-1; J. Heemskerk A. Bogert 2-0; H. KlinkenbergA. Wijnhout 0-2; J. van Duijvenbode G. Balkenende 1-1; J. Schoneveld Pzn.C. van der Toet 2-0. (Van onze correspondent in Jeruzalem) Israels economie maakt op het ogenblik een ernstige crisis door, al zou men dat op het eerste gezicht niet zeggen. Ogenschijnlijk heerst in het land welvaart. De industriële produktie is toege nomen. Waar men zich wendt of keert wordt gebouwd. Werkloosheid bestaat nauwelijks meer. De mensen gaan goed gekleed en het aantal auto's stijgt met de dag. De andere kant van de medaille ziet er echter somberder uit. De handelsbalans gaf aan het einde van het afgelopen jaar een tekort van bijna twee miljard gulden te zien. De lonen en prijzen gaan steeds meer omhoog. Alleen al in 1964 is het netto loon gen verryken zich bliksemsnel. De 10 procent gestegen, zodat de koopkracht van de loontrekkenden alleen, met 350 miljoen gulden is toegenomen. De produktiekosten stijgen en de winsten dalen, maar speculanten in grond en luxe-wonin- V Voor alle vormen van inkomen Doorgeefluik De bondsraad van de katholieke bond van werkneemsters en werknemers in industriële bedrijven „Sint Willebrordus" heeft gisteren in Den Haag het standpunt van het hoofdbestuur aan gaande een „Nationaal inkomenbeleid" ter vervanging van het huidige loonpolitieke systeem onderschreven. De bondsraad heeft in een resolutie het hoofdbestuur opgedragen een koers te volgen, die is gericht op het verwerkelyken van een globaal in komensbeleid, zoals het bestuur dat heeft vastgelegd in een nota. De bondsraad deelt do mening var het bestuur, dat het hedendaagse stelsel van loonpolitiek op korte ter mijn drastisch en fundamenteel moet worden gewijzigd. De door het bestuur uitgegeven nota is niet alleen aan het N.K.V. gezonden, maar ook aan het C.N.V. en het N.V.V. Het geheel origenele plan van „Sint Willebrordus" beoogt naast de lonen ook andere vormen van inkomen onder het „nationaal inkomenbeleid" te laten vallen. Het principe van het systeem, dat de bond zich voorstelt, is dat men zich bij de onderhandelingen in de be- „inkomengedragsregels", die een na tionale inkomensraad opstelt. Pas wanneer de nationale sociaal-eco nomische doeleinden in gevaar ko men, moet worden ingegrepen door de overheid. Discriminatie Ook inkomens als huur, pacht, rente, dividend, honorarium, tantiè me en winst zouden aan de spelre gels moeten zyn gebonden. „Sint Wiilebrordus" acht het een discrimi- e, dat alleen de lonen nu on derhevig zijn aan beperkingen van overheidswege. De nationale inko mensraad zou moeten bestaan uit werkgevers, werknemers en deskun digen van de sociaal Economische d. De taak van deze raad zou zyn periodiek inkomensgedragsregels opstellen, algemene richtlijnen voor de inkomensontwikkeling gedurende bepaalde periode. De regels moe- in de bedrijfstakken en onder- India heeft Pakistan rhet vergel dingsmaatregelen gedreigd als de troepen van Pakistan blijven schie ten over de grens tussen Oost- Pakistan en India. India's minister van Buitemandse Zaken, Swaran Singh, die de reactie van zijn rege ring in het parlement bekendmaakte zei dat Pakistaanse troepen nu al voor de derde dag met zware mor tieren over de grens hebben gevuurd. Indiase troepen schoten echter terug. nemingen vrijwillig worden geëer biedigd. Pas als er gevaar dreigt voor het algemeen sociaal-economisch be lang moet de overheid ingrijpen en in laatste instantie denkt de bond pas aan een loonpauze of loonstop. In een nieuwe wet, die deze gedach te zou regelen, zouden waarborgen moeten worden geschapen om te voorkomen, dat de overheid te snel en te dikwijls de op gang zijnde inkomensontwikkeling onderbreekt. Volgens de in de nota neergeleg de gedachten zal er bij het nieuwe beleid geen taak meer zün op het gebied van inkomens voor de Stich ting van de Arbeid en het College van Rijksbemiddelaars. ,.De vakbon den zijn de laatste jaren meer en meer als doorgeefluik gaan funge ren voor het verkopen aan de le den van dingen, die irreëel waren. Als men een beroep doet op ver antwoordelijkheidsgevoel dan moet degene, op wie dat beroep wordt ge daan eerst verantwoordelykheid hebben. Dat wordt zo als het plan van Sint Willebrordus weerklank vindt, al zullen zich aan vakelij k ze ker wel moeilijkheden gaan voor doen", aldus gisteren voorzitter H. M. de Groodt. Voorzitter Ouwehand verklaarde zich nogmaals trots op het, voor de tweede maal in dit seizoen opgetre den jeugdorkest. Warmonds Fanfare (senior-korps) profiteert er al een beetje van doordat enige jeugd in het grote ensemble is ingevoegd. Het „Trefpunt" was vol en het verheug de voorzitter, burgemeester en an dere genodigden daarin te mogen verwelkomen. TV en radio blyken dus nog niet zo gevaarlyk! In juli komt concoursdeelneming in Velp, in een wat lagere afdeling dan vroeger, zulks in verband met de jeugdleden. Het jeugdkorpsje blijkt gewillig te zijn in de leer, maar diligent Hon- dong is er voorzichtig mee, gelet op het langzame tempo van hun beide koralen. „Douce Pauline" van Kessels hoorde vlotter, maar het verliep al- doende niet een stijging aan de mu zikale waarden. De „groten" hadden weer hun drie marsen. Een van oud-dUits vertrouw de snit, een Sousa en een populaire Nederlander: „Lime-Tree Avenue" van Adriaan Bosch, pittig, gemoede lijk en niet te sterk gekruid Ameri kaans. Allemaal om goedgemutst op mee te marcheren. In het trio van Sousa's Gladiator zat een mooie af- gedempte kleur. Boedyn's Sonatine, een doorzichtig geschreven en klassiek gedacht opus, best studiemateriaal voor het groeps werk, klonk lang niet kwaad, maar openbaarde veel schuchtere toonaan- zetten. Die schuchterheid kleefde na tuurlijk aan de hoofdopgave: de Ca nadese Alberta Suite van Jack Har vey. Eèn contrast tussen de partijen van geroutineerden en wat clementie be hoevende aankomers beheerste lich telijk het gezicht van deze fraaie Suite. Maar het is toch iets heel re delijks geworden; alles was er op tijd en plaats, zij het nog niet op echt egaal niveau. Mortimer's „John Peel" bewerkt een verrukkelijke volkswijs, die goed werd vertolkt alleen was Hondong niet consequent in de vers- bouwherhalingen, met name in het ritenuto van voorlaatste en versnel lend effect van laatste versregels. Te vermelden valt dan nog een onder houdende, zij het niet te belangrijke ouverture „Puo-nose" van Mellema in carnaval-achtige stijl, waarvan het karakter aardig tot z'n recht is ge komen. Het vervolg op de muziek is „Ge vaarlijk Snoepgoed" geworden, klucht van Max Andrea. Vijf doodvonnissen werden levenslang Gouverneur Frank Clement van Tennessee heeft de doodvonnissen van vijf mannen gewijzigd in 99 jaar gevangenisstraf. Hij maakte zijn besluit bekend nadat het Huis van Afgevaardigden van Tennessee een dag tevoren met 48 tegen 47 stemmen besloten had niet met het senaatsbesluit tot opheffing van de doodstraf mee te gaan. De gratie werd voor drie van de vijf mannen verleend op de dag voordat zij naai de elektrische stoel zouden worden gebracht. Gouverneur Clement had in het Huis van Afgevaardigden voor de toestand op agrarisch gebied is ach teruit gegaan en de export van in dustriële produktie bleef het afge lopen jaar tien tot vüftien procent beneden de verwachting, al nam de ze op zichzelf ook toe. De ernst van de toestand is kort geleden onder de aandacht van het grote publiek gebracht, toen de gou verneur van de Bank van Israël, Ho rowitz, op het regeringsbeleid kritiek uitoefende. Hij keerde zich daarbij niet zozeer tegen de economische koers van de overheid alswel tegen de laksheid waarmee z.i. de regering te werk gaat bij de beteugeling van de alsmaar aangroeiende consumptie, waartegen de officiële prijsbeteuge- lingspolitiek weinig heeft kunnen uit richten. Niet ongunstig De regering heeft zich door de woorden van deze algemeen erkend deskundige niet van de wijs laten brengen. Volgens haar is de situatie niet zo ongunstig als zij er uit ziet. Natuurlijk kan zij moeilijk ontken nen, dat het deficit op de handels balans sterk is toegenomen, maar dit verschijnsel wordt toegeschreven aan min of meer toevallige factoren als een onfortuinlijk citrusseizoen, de aanschaffing van schepen en vlieg tuigen en de aankoop van reserves en levensmiddelen. Die explicatie is in het parlement uitgemaakt voor een dooddoener, wat zij ongetwijfeld tot op zekere hoogte ook is. Toch heeft de toestand de regering aan leiding gegeven tot wat meer voortva rendheid en de ministeriële economi sche commissie zal zich binnenkort uitspreken over een plan van de mi nister van Handel, Nijverheid en Fi nanciën, waarvan hij zelf en zijn sociaal-democratische partijgenoten veel verwachten, maar dat door bur gerlijke politici en economen wordt afgekamd. Minister Sapir verwacht van zyn collega's dat zy zich bij het opstel len van de ontwerp begroting voor hun departement beperken tot de allernoodzakelykste uitgaven. Duur- tetoeslag wenst hy uitsluitend te ver lenen aan hen, die in de laagste inkomstenklassen vallen en niet meer aan alle loontrekkenden. Export De export wil hij verder sterk be vorderen. Hoe hy zich voorstelt dat te doen, is nog niet helemaal dui delijk. De investering meent hü. dient beperkt te worden, waarby gedacht wordt aan een verplichting voor bui tenlandse kapitalisten om in ruil voor regeringshulp de helft van de produk tie voor export te bestemmen. Minis ter Sapir beoogt verder de bedrijvig heid op bouwgebied sterk af te rem men, de ban uit te spreken over de stichting van luxe woningen, de bouw van openbare gebouwen voorlopig te staken en alle vrijgekomen werk krachten te dirigeten naar de bouw van woningen voor nieuw aangeko men immigranten. Tenslotte dient volgens hem de belastingheffing straffer ter hand te worden genomen, al wenst de bewindsman geen nieuwe lasten op te leggen. afschaffing van de doodstraf gepleit. „Deze vijf mannen hebben meer dan 15 jaar dag in dag uit in de scha duw van de dood geleefd" zei hij. „Dit op zichzelf is al een wrede en onmenselijke behandeling", aldus de gouverneur. Subsidies Het is in regeringskringen gebrui kelijk het onheil merendeels op re kening te plaatsen van de binnen landse consumptie. Zeker, wat dit jaar meer werd geproduceerd, werd te niet gedaan door de stijging van het binnenlands verbruik met een 173 miljoen gulden. Maar ook als de ze stijging zich niet had voorgedaan, zou het tekort zijn toegenomen, want de goederen in kwestie zouden al leen kunnen zijn geexporteerd met behulp van subsidies, en een derge lijke steun zou een nieuwe devaluatie in de hand hebben gewerkt. De kern van het probleem is, dat de Israëlische industrie, of juister de meeste Israëlische bedrijven, niet in staat zijn met het buitenland te concurreren. De devaluatie van de Israëlische munteenheid die twee jaar geleden door de regering als een soort panacee werd geschouwd, heeft geen werkelijke verandeming gebracht. Bovendien is de regering zichzelf ontrouw geweest door loons verhoging over de gehele linie toe te staan, ofschoon zij zelf bü voort during had gewaarschuwd voor de rampzalige gevolgen van een derge lijke politiek. Motieven Aan die paradox liggen geen eco nomische, maar politieke factoren ten grondslag. De sociaaldemocrati sche Mapai, die in Israël domineert, maakt al sinds enige jaren een cri sis door. Grote groepen leden oe fenen steeds luider kritiek op haar beleid uit. De regering met haar socialistische meerderheid koos de weg van de minste weerstand om de gunst van de arbeiders te winnen. Zü lieten zich de ene loonsverhoging na de andere afpersen, ofschoon daar tegenover geen evenredige pro- duktievergroting stond. Wonderlijk genoeg ging de Hista- droet, het alles beheersende vakver bond van de - arbeidersbeweging, daarbü voor. Toch werd ook deze organisatie het doelwit van kritiek der arbeidende massa. Ze was in steeds toenemende mate een slag veld geworden, waar interne conflic ten werden uitgevochten. Dat dit vakverbond tevens de grootste werkgever in het land aldus aan kracht inboette spreekt vanzelf. Van leiding geven was nauwelyks spra ke meer. Verzwakt door tweedracht liep de Histadroet niet zelden achter de feiten aan, daarbij trachtend door een onverantwoordelüke loon politiek zün vroegere populariteit bü en vat op de massa te herwinnen. De Histadroet en de regering heb ben zich beide in een verdedigende positie laten dringen. Hun loonpo litiek werd ondergeschikt gemaakt aan opvoering van de produktiviteit, in weerwil van hun erkenning, dat onder omstandigheden als die waar in Israël verkeert, loonsverhoging tot een economische catastrofe moet leiden, zolang zy niet door een sty- ging van de produktiviteit wordt ge rechtvaardigd. Lager Inderdaad is de laatste jaren de produktiviteit toegenomen. Maar het is, in het algemeen gesproken, niet de arbeider geweest, die daartoe heeft bygedragen, maar de techno logische vooruitgang. Nog altüd is de produktiviteit in Israël tussen de 25 en 30 procent lager dan in west Europa. Sapirs plan heeft op zichzelf verdiensten. Maar het kan alleen dan de zieke Israëlische eco nomie weer op de been brengen, als het consequent wordt uitgevoerd. Het zal eens en voor altüd uit moeten zyn met de halfslachtige politiek van geven en nemen, die de regering zelf in het nauw heeft ge bracht. Er zal én door de overheid én door de Histadroet vastberaden moeten worden opgetreden. Zal dat ook gebeuren? Bekwame economen, die de welvaart van het land boven de belangen van politieke groepen stellen, halen twüfelend de schou ders. Dergelyke onpopulaire maat regelen zullen by de verkiezingen duizenden stemmen kosten. Het is de vraag of de regering dit risico zal aanvaarden. Uit econo misch oogpunt beschouwd is er ech ter geen alternatief. De huidige crisis maakt een straf fe hand noodzakelijk. Zy eist een politiek beleid als dat van het ka- binet-Wilson in Groot-Brittannië. De Israëli met werkelyk nationaal gevoel ziet met bezorgdheid hoe ach ter een wankele faqade van uiter- lüke welvaart, de kloof zich steeds meer verdiept. En hij hoopt dat zü die het schip van staat besturen, de kracht en doortastenheid zullen vinden om het niet op de klippen te laten lopen. zorgden Zesendertig vaartuigen vrijdag in IJmuiden voor een aan voer van 6.880 kisten vis. Er waren 200 kisten schelvis, 90 kisten radio, 340 kisten wijting, 1.090 kisten gul en kabeljauw, 820 stuks stijve kabeljau wen, 140 kisten koolvis, 2.120 kisten haring, 2020 kleine kistjes haring, 1.180 kisten makreel, 1.150 kisten schol, 60 kisten tarbot, 15.500 kilo tong en 200 kisten diversen. Vrijdag was een groot aantal sche pen uit de noord op de thuisreis. Weliswaar zün de vangsten wat min der groot dan vorige week, maar de meeste schepen hebben toch zo'n 800 kisten vis aan boord. Geleerd door de ervaringen van deze week, dat sommige schepen wel vier dagen moesten wachten voordat zü een los- beurt konden krijgen, is een ware race ontstaan om toch maar eerder dan een ander binnen te komen en dus ook eerder gelost te worden. Voor pechvogels in de race zit er dus wel weer een wachttüd aan vast al zal die misschien iets korter zyn, nu de schepen sneller leeg zullen zyn, zodat er ook meer per dag kunnen worden geholpen. Over de tongenvisserij tussen 54 en 55 graden noorderbreedte beperkt het nieuws zich tot de constatering, dat wie in de stenen vist wel een aardige vangst kan doen, in tegen stelling tot schone grond, waar niet veel te halen is. Maar in de stenen is het risico van beschadiging van het vistuig uiteraard aanzienlük gro ter. MARKTBERICHTEN AALSMEER, 19 maart. Coöp. Ver, Centrale Aalsmeerse Veiling G.A., 19 maart. Anjers: rood per stuk 30 50, roze 25—38, wit 25-37, Arthur 25 39, Keefer 27—40. Rozen: Roselandia 40 55, Parel v. Aalsmeer 36 49, Geh. Dulsberg 40—66, Towny Gold 28—37, Baccarat 70—105, New-Yorker 28—40, Carol 25—45, Garnet 20 43, Pink Sen sation 35 57, Super Star 55 85, Nymph per tak 40 —90. KATWIJK AAN DEN RIJN, 19 mrt. Groenteveiling. Waspeen (per kist): A-extra 7.50—7.90, Al 5.80—8.10, A2 11.00—17.00, spinazie 54.00 55.00, spruiten: I 180.00, n 60.00—95.00, gele kool 9.00—12.00 jode kool 9.00—10.00. uien (per kist) 8.80-9.50, selderie (per 4300 4800 alles per 3150—3650, Idem AH 1200 3050, prei Flora. Tul- lustige Wit- 140—150, Copland 160—170, Karei u 140-150, Pink Attraction Prunus 180—185, Elisabeth 150—160, Princes Beatrix 140 -150, Apeldoorn 180—210, Prominence vorite 2 >—120, c 60—70, vest 90—100, Lrlssen Wedgewood 260 280, Flesia's: Golden Yellow 80 100, Snow Queen 90 110 alles per bos. Anemonen 700—1000 per 100. TER AAR, 19 maart. Groenteveiling Witlof 1 63—78, Idem 2 47—55, Idem stek 8 36, spruiten A 64. idem B 51, Idem D 31, rei 42—68, rabarber 72 80. spinazie 53 75 alles per kilo. radijs 29 38, selderie 1.40 per kist. per stuk, stoofsla 70

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 15