Naar nationale trots hunkerende Ieren verslaan Nederland: 2-1 Benfica in halve finale Malaise porttoto Voor Schrijvers c.s was Windsor Park een stukje hel Redelijke uitslag Jtijd al de sigaar voor moderne mannen! ih Stand nu Donderdag 18 maart 1965 Vijfde blad no. 31519 Nederlandse kunstrijsport ver- At [t sedert het vertrek van Sjouk- "J üjkstra naar de ijsrevue en het n Wouter Toledo om zijn ktrtfdtraiining te staken, in een tige malaise. Dit kwam giste- I tijdens de Nederlandse kam- inschappen op de Haagse HO- wel bijzonder schrijnend tot bij de dames, noch bij de he- - slechts één deelnemer ver- een op het ijs waren de pres- voldoende om er een natio- itel aan te kunnen verbinden. lO-ijeleine Hendriks (Den Haag) de beste rijdster, maar met totaal van 566.6 bereikte zjj het voor een kampioen ver- minimum. j werd Anneke Heidt (Den g) met 536.8 punten en derde jdeleine Fesevur (Den Haag) 523.3 punten. mannelijke deelnemer was lagenaar Arnoud Hendriks, die tot 571.6 punten bracht. Toch r Nederlandse kampioenen iden toegejuicht. Ronald du 3,' tk en Truusje Geradts, ook al Den Haag, behaalden bij het nsen 87.70 punten, waarmee zij minimum van 73.24 punten overschreden. De Haagse Ri- Zendijk werd eerste bij de ju li A (207.75 punten) en Ron- Zuidam uit Delft won de strijd 1 de meisjes junioren B (116.03 ia». 3, to SCHAATSENRIJDEN ast voor Schenk op de tweede dag van de in fernale wedstrijden in Troms Art Schenk aan de winnende Weliswaar moest hij op de Rijjfred A. Maier in 7.50,8 gewon- 500 meter genoegen nemen met oi isde plaats in 7.59,2, maar te- had de Nederlandse titelhou- i onbedreigde zege op de emeter in 2.09,2 (nummer twee, iksen, was met 2.11,2 precies seconden langzamer) zijn voor- het klassement zodanig g ot, dat hij niet meer achter- kon worden. voorsprong op de als tweede ligde Magne Thomassen be- bijna drie volle punten. deelnemers aan de Sport-toto tondag j.l. zijn de gelukkige aars van de eerste prijs, groot 133.05. ontvangen elk f 43.058,- (bruto) de tweede prijs van f 93.945,30 105 deelnemers met twaalf goe- eéeldingen en zij ontvangen elk Tij k derde prijs van f 46.972,65 zal en verdeeld door 1231 totoïsten. rijgen elk f 38. waren 661.626 deelnemers die NI I» voor een prijzenbedrag van «W- (Van onze speciale verslaggever) Schrammen en bloeduitstortingen, een lange lijst. De bondsarts van het Nederlandse voetbalelftal heeft bet druk gehad. Oranje was in Windsor Park in Belfast het slachtoffer geworden van de explosie van een onvoor stelbare hoeveelheid nationale trots. De trots van een Noordier, die giste ren op St.-Patricks Day de gehele dag de Shamrock (het klaverblad en het nationaal symbool) fier op de revers droeg. Een stukje hel was dat Wind sor Park voor Daan Schrijvers en zijn mannen. Elf als duivels spelende Noordieren grenen naar shirties of trapten tegen schenen.' Noord-IerlctndNederland kreeg voor oranje toch nog een rede lijke uitslag: 2-1. Hier stond immers een hele natie achter een voet balteam, zo ging dat stadion te keer. Of men een jaar lang energie had gespaard voor juist deze wedstrijd. En daarom mag men slechts respect hebben voor de Nederlanders, die voor een taak stonden waarvoor leeuwemoed nodig was. Leeuwemoed om niet verscheurd te worden door de naar nationale trots hunkerende Ieren. Naar overwicht en overgave gerekend, kwam de zege terecht waar zij be hoorde: bij de Ieren. Uit duizenden Een avondje uit duizenden. Voor jaar in Belfast. Vijftigduizend man bevolkten het stadion en juichten voorlopig nog het straf marcherende militaire orkest toe. Achter het sta dion brandden de lichten in de hui- Tennissucces in Columbia In de eerste ronde van het tennis toernooi van Barranguilla (Colum bia) hebben de drie deelnemende Nederlandse dames hun partijen ge wonnen. Elly Krocké zegevierde met 60, —2 over de Zweedse Ingrid Lofdahl. Betty Stöve won met 62, 61 van de Columbiaanse Maria Holguin en Trudy Groenman versloeg Leonor Saenz (Columbia) met 60, 60. zen op de hellingen van de in zwarte wolkenflarden gehulde bergen. Het toneel dat de Nederlandse spelers aanschouwden toen zij arriveerden. Ze hadden wat geslapen, ze hadden een tocht langs de zee gemaakt, maar ze waren nog meer gespannen. Wel was het water inmiddels op de rode klei opgedroogd of verdwenen in de in de grond gepriemde gaten. Het publiek liet zich, opvallend rus tig nog, schouder aan schouder zet ten. Er was op dat moment nog niets van de afloop te zeggen. Wel had Crossan gepocht in een interview: „Wij winnen met 3-0. Let maar op". En in alle Noordierse bla den hield men het op een „groene" overwinning. Noord-Ierland moest immers wel winnen op de dag van de patroonheilige. Krachtig De Nederlandse officials zongen zeer krachtig het volkslied, maar het Engelse lied kwam met volle over- Uct ERLAS ielijke, lichte en geurige Se- bs! iRTINEZ..., sublieme senoritas voor (derne mannen van alle tijden! Kies de fijnproevers-serie van 14 tot 35 LKoop vandaag PERLAS; nog altijd a geurig en voortreffelijk als vroeger, senteer Uzelf 'n échte MARTINEZ RLAS; zo heerlijk licht, zo rijk van r, zo fantastisch fijn Crossan scoort uit buiten- spelpositie?de Ierse gelijkma ker. Eddy Pieters Graafland kan er net niet bij tuiging uit 50.000 kelen en de Noord ierse spelers moeten op dat moment wel geweten hebben, dat zij waarlijk voor een nationale zaak ten strijde trokken. Het was een echt Hollands begin. Direct al dat schot van Bergholtz, dat net corner ging. Moulijn draaide om Parke en Harvey alsof er slechts zwak gloeide lantaarnpalen stonden. Toen plotseling dat geweldige doel punt van Hennie van Nee. Een schit terend schot, nadat hij zich zeer knap had vrijgemaakt. Maar dat doelpunt leidde tevens het Noordier se spektakel in. De Noordierse boog stond zeer strak gespannen. Cros san, de bluffer, speelde of de konin- Na de wedstrijd Noord-Ierland Nederland is de stand in groep 5 (voorronde wereldkampioen) Nederland 3 2 N.-Ierland 3 2 Zwitserland 2 1 Albanië 2 0 2 0 14 5—2 2 0 14 4—3 10 12 2—4 0 0 2 0 0—4 Zwitserland, dat nog tweemaal te gen Nederland moet uitkomen, speel de gisteren in Tel Aviv (temperatuur 27 graden) een oefenwedstrijd tegen Israël. De ontmoeting eindigde in een 0-0 spel. gin het hem zelf gevraagd had. Over al dook hij op en hij vormde met George Best en aanvalsleider Irvine een zeer gevaarlijk trio voor de ge hele Nederlandse defensie. Piet Fran sen raakte de kluts volledig kwijt. Denk aan die terugspeelbal en aan de wanhoop waaraan Eddie Pieters Graafland op dat moment ten prooi viel. De defensiefouten stapelden zich op en dat was te begrijpen. Pijl Crossan trok als eerste de pijl uit de Ierse boog. Waar waren Muller en Veldhoen? Handig glipte hij langs de hopeloos springende Pieters Graaf land en onbereikbaar legde hij de bal in het oranjedoel: 1-1. Dat was te vens de ruststand. Daarna konden enkele spelers het niet zo goed meer met elkaar vinden. Vooral Crossan en Muller lagen nogal eens met elkaar overhoop. Crossan had immers in het interview verteld, dat de Ajacied de beste Hollander was, maar ook de man van de felste tackle en van de bitterste sliding. Muller bleef dus in de buurt van de Ier en hij kreeg daarbij regelmatig hulp van Israel. Als duivels zo fel trokken de Ieren ten aanval. Crossan trapte zelfs ve nijnig tegen de benen van Pieters Graafland en George Best, het troe telkind van het publiek, kreeg een officiële waarschuwing. Hij poogde dwars door een reeks Nederlanders te „stampen". Een rakker was ook Elder, de linksback, die trappend en duwend, als het moest het shirtje vasthoudend, Bergholtz een bijzon der onaangename avond bezorgde. De Ieren pasten alle ongeoorloofde truc jes toe die zij hadden geleerd in het Engelse profvoetbal. Niveau Na een half uur luwde het Ierse offensief wat. Eddie Pieters Graaf land was in die periode naar een klasse gegroeid welke van hoog Euro pees niveau was. Hij kon bitter wei nig aan het tweede doelpunt doen. Eddie vertelde het in de kleedkamer: „een, twee, drie Ieren kwamen op me af en besprongen men. De vierde kopte de bal in". Daan Schrijvers protesteerde .bij de arbiter tegen dit doelpunt, maar die keek volgens Schrijvers „schichtig" en bleef bij zijn beslissing. George Best was doorlo pend gevaarlijk. Het publiek poogde soms de bal naar hem toe te brul len. „Niet snel, maar wel handig", was het commentaar later van Frits Flinkevleugel. Tegen deze Ieren kon geen elftal zich staande houden. Een elan waar weinig tegen bestand zelfs geen systemen. Slechts met hardnekkig verdedigen en lange trap pen naar voren, kon Nederland zich nog wat redden. Toch waren soms de acties va: speciaal Coen Moulijn vloeiend e: zeer gevaarlijk voor de Ierse defensii De Ierse toeschouwers waardeerden Coens acties doorlopend met een plaus. Frits Flinkevleugel trok zelfs eens met de bal aan de voet het Ierse doel, waarop Henk Groot knap aohterwaarts over kopte. Logisch De 2-1 eindstand was een logische uitslag en eigenlijk een meevaller. In de kleedkamer van het Neder lands elftal heerste dan ook gelaten heid. Denis Neville wees nog op deze zo bijzondere dag voo: Noordieren en de gevolgen daarvan op het voetbalveld. Natuurlijk wa een beetje teleurgesteld. Hij meende dat het eerste Ierse doelpunt buitenspelgoal was geweest, maar niet iedereen was het met hem eens Deense scheidsrechter zei ons heel resoluut ,dat hier geen sprake buitenspel was geweest. Daan Schrij vers vertelde nog eens over deze scheidsrechter: „Toen ik ging pro testeren, keek hij zo angstig, z< schuw, dat ik bijna niets meer durfde zeggen. Deze man dacht kennelijk nog aan de wedstrijd DWSFehner- bahce in Amsterdam, die ook onder zijn leiding had gestaan". Oranje was bijzonder rustig in de kleedkamer. „In Rotterdam op 7 april is het voordeel aan onze zijde" aldus de voorzitter van de sectie be taald voetbal, Jos Coler. „Daar ko men 60.000 Nederlanders bijeen". De return, ja de return, daarop hoopt nu het Nederlands elftal. Er zijn nog voldoende kansen om door te drin gen tot de eindronden. Misschien wordt dan 7 april voor Nederland nog eens een nationale feestdag, RECORD aantal deelnemers voor Zilveren Molen Wanneer zaterdagmiddag om twee uur het startschot valt van de derde wegwedstrijd om de Zilveren Molen, is er opnieuw een record van het atletieklijstje geschrapt. Niet minder dan 164 atleten zullen op de Hoog- madeseweg (nabij het RCL-terrcLn) van start gaan. Een aantal, dat nog nooit eerder is bereikt bij een weg wedstrijd. Evenals voorgaande jaren hebben de lopers 20 kilometer af te leggen. Zij begeven zich vanaf het RCL- terrein naar Hoogmade, gaan daar linksaf naar Rijpwetering om vervol gens de lange, rechte weg naar de rotonde van de Rijksweg 4 A te ne men. Na het keerpunt lopen de atleten dezelfde weg terug naar Rijpwetering en gaan dan via Oud Ade naar Leiderdorp, waar omstreeks drie uur de eerste lopers zullen arri veren. Van de 164 atleten zullen er 26 in de A-klasse uitkomen. De grootste belangstelling gaat natuuiiijk uit naar de winnaar van vorig jaar, Theo Roelofs, die ook dit jaar weer hoge ogen gooit. Hij zal de overwin ning echter niet zonder meer in de wacht kunnen slepen. Want daarvoor i§ de concurrentie van o.a. Mulders, Smits, Mol, De Ruiter, Jacques Kraan, Steylen, Van Gerven en Kluivers te groot. Pellenaars' ploeg rijdt niet in Milaan-San Remo (Van onze correspondent) De ploeg van Pellenaars zal niet deelnemen aan de eerste klassieker van het nieuwe wielerseizoen op de weg, Milaan-San Remo. Pellenaars, wiens formatie zeer goed reed in Parijs-Nice, vindt het programma voor zijn renners deze week te zwaar. Na Milaan-San Remo zouden ze namelijk vrij dagavond weer direct naar België moeten vliegen. De Pel- lenaars-equipe start dit weekeinde wel in de semi-klassieker Gent-We* velgem. Nog een gevaarlijk moment voor het Nederlandse doel waar bij de oud-Spartaan Crossan is betrokken. Rechts Daan Schrij- Toen Ferenc Puskas een strafschop mistewas Reals kans verkeken Derde duel tussen Liverpool en Koln in Rotterdam Na'Internazionale en Vasas Györ heeft Benfica gisteren als derde de halve finales bereikt. De Portugezen verloren in Madrid voor niet minder dan 110.000 toeschouwers weliswaar met 2-1 van Real Madrid, maar ondanks dit resultaat gaat Ben fica, dat de eerste wedstrijd met niet minder dan 5-1 won, over naar de halve eindstrijd. De grote zondebok was ditmaal niet trainer Miguel Munoz, hoewel diens hoofd volgens vele Madrilenen nog altijd moet vallen, maar ex-Hongaar Ferenc Puskas. Wel sccorde hij de winnende treffer, maar nadat hij twaalf minuten na rust een straf schop had gemist kon hij nauwelijks meer goed doen in de ogen van het publiek. Hoopvol Ondanks de weinig inspirerende 15 achterstand begonnen de zaken voor Real hoopvol. In een gespannen atmosfeer vond de eens zo roemruch te Spaanse formatie het eerst het juiste ritme. In de tiende minuut kwam Benfica reeds met 10 achter, toen Grosso uit een diepte pass van Puskas scoorde. Puskas en Grosso verknoeiden even later tot wanhoop van de duizenden op de tribunes twee schitterende kansen. De strijd bleef daarna geruime tijd in evenwicht, hoewel de beste kansen voor Real bleven. Grosso en Serena de laatste zelfs tweemaal slaag den er echter weer niet in vanuit kansrijke positie raak te schietn. Om dat Benfica's aanvalsleider Torres dat vijf minuten voor de rust wel kon Eusebio gaf het laatste (overbodige) tikje aan zijn schot werd de eerste helft met een gelijke stand (11) af gesloten. Kansen ning in handen gehad. Tot driemaal toe moest de Portugese verdediging Gento op incorrecte wijze stuiten. De derde maal gebeurde dit binnen de beruchte lijnen. Puskas mocht van elf meter raak schieten. En toen maakte de corpulente Spaan se linksbuiten zijn onvergeeflijke fout. Hij schoot de bal recht in de handen van doelman Costa PereiraMaar nog had Real de kans in eigen hand. Grosso slipte door de Benfica-defen- sie, maar voor open doel schoot hij, tot wanhoop van alles wat Spaans was, tegen de paal. Real was versla gen en het doelpunt van Puskas twintig minuten voor het einde ge scoord, kon hier niets meer aan ver anderen. Gelijk In een geweldige afweerslag, waar bij vooral doelman Toni Schumacher tot grote hoogte rees, heeft het door vier invallers aanmerkelijk verzwakte FC Köln het gepresteerd in Liverpool een derde ontmoeting te forceren. In dit duel, dat vrijwel zeker woensdag 24 maart in Rotterdam wordt gespeeld, hopen de Duitsers weer over de vier spelers te beschik ken, die zU in Liverpool zo node mis ten. Evenals de eerste wedstrijd werd er ook in Liverpool niet gescoord (0-0). Bekerwinnaars De Westduitse vereniging München 1860 heeft zich op eigen terrein tegen Legia Warschau geplaatst voor de halve finales van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. Weliswaar kwamen de Duitsers voor 25.000 toeschouwers niet verder dan een doelpuntloos gelijkspel hun doelman Radenkovic, die een schitterende partij speelde, moest vooral in de eerste helft nog enkele prachtige reddingen verrichten om een nederlaag te voorkomen maar zij hadden in Warschau reeds een duidelijke 40 zege behaald. Ook de Italiaanse bekerhouder FC Torino, dat in de eerste ronde Fortu- na '54 uitschakelde, heeft de halve finales bereikt. Hoewel de Italianen in de eerste wedstrijd nog wel op eigen veld niet verder waren gekomen dan een gelijkspel (11) slaagden Meroni cs erin Dynamo Zagreb met 2—1 de baas de blijven. Torino had in Zagreb reeds bij de rust een 2—0 voorsprong.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9