EIDSCH DAGBLAD Ir. CALS studeert nog problemen !)p de Politie in rijdt op Montgomery betogers in v. d i| GEEN ft A AST REGEN Chroesjtsjow erkent dat opvolgers gelijk hadden met ingrijpen Tijdelijke staking van V.S*-offensief GIVE A MAN A LUCKY QTteuws rericht 1 maart 1860 WOENSDAG 17 MAART 1965 No. 31518 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Minister Witteveen verschaft inlichtingen eds jj_ i onze parlementaire redacteur) fl. bnnateur Cals heeft vandaag gesprek met de demissio- e minister van Financiën, Witteveen, die hem heeft [licht over de financieel- che toestand en de mte" voor het beleid, dat een Ht end kabinet zal kunnen voe- stermiddag heeft mr. Cal ilgemeen oriënterend gesprek d met premier Marijnen, die een overzicht heeft gegeven ie problemen, die in de naas- iekomst aan de orde zullen m. De premier heeft toege over een paar dagen nog na schriftelijke documentatie te gesprek met mr. Marijnen bijna drie uur geduurd. Het ge- met prof. Witteveen is het eni- lat mr. Cals vandaag op zyn ia heeft staan. Wat hij morgen doen wilde hij vandaag nog niet Cals kiest voor zijn werk een it oog omslachtige, maar in we- eer grondige methode. Men ver- tte, dat hy vrü snel met de po- kopstukken uit het parlement tafel zou gaan zitten om een ing van de crisis te bedenken, hij wil eerst alle mogelijkheden voordat hij gaat proberen om rnsen te combineren. Dat kost el veel tijd, maar zal straks wei- tijd sparen. Objectief voorlichter had mr. Cals zich betere adviseur kunnen kiezen prof. Witteveen, die beter dan »k op de hoogte is van de finan- economische situatie, van de ngens van de verschillende an- departementen en van de mo ra kostbare verlangens uit eren. Daar komt bij, dat minister en tot die partij behoort (de die eigenlijk al bij voorbaat schakeld is van deelneming in olgende kabinet. Dat zal het ob- 7e karakter van de inlichtingen :e zeer deskundige en goud minister van Financiën nog accentueren. de werkwijze van de formateur kt, dat hij zich niet laat ont- igen door het pessimisme, waar- velen zijn pogingen gadeslaan, j hem helemaal ernst ook al hij zich reeds laten ontvallen, Ie eerste formateur altijd pleegt Islukken. Als hij mislukt, zal hij mislukken. Dan zal niemand een beter resultaat kunnen en zo is ongeveer de specu- u in Den Haag wordt op- rod. aruit volgt, dat er na een even mislukking van mr. Cals nog redmiddel is om uit deze sse te komen: nieuwe vcrkiezin- de liberalen al hebben ge fcerd. Ook de socialisten zien niet jen nieuwe verkiezingen. Zy ver- iten winst en verwerpen het ^rechtelijke bezwaar van de revolutionairen en anderen, dat ezingen niet aan de orde zyn er geen conflict is tussen Ka- kabinet. 'EERBERICHT Bilt verwacht van heden- tot enavondvanavond en vannacht 'bewolkt met regen, morgen wis 'ie bewolking met enkele buien, krachtig of hard en in de kust- eden mogelijk tot stormachtig 'mende wind, aanvankelijk zuid- later uit westelijke richtin- *3ts lagere middagtemperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). 18 MAART op: 6.48 uur; onder: 18.49 uur. op: 20.10 uur; onder: 7.38 uur [water te Katwijk te 3.58 en 16.13 laagwater te 12.10 uur. "it blad bestaat uit 16 pagina's Bedachtzaam De socialisten, naar wie iedereen in Den Haag nu kijkt, spelen hun poli tieke troeven bedachtzaam uit. D socialistische kamerfractie was giste ren bijeen om voor de eerste maal de politieke situatie en de te volgen tak- tiek te bespreken. Ook de eerste-ka merleden, Vos en Burger (voorzitter van de VARA) waren bij de vergade ring. „Wie met ons wil samenwerken moet via de formateur eerst n eens laten weten, wat zijn intenties zijn", merkte fractieleider Vondeling na afloop op. Wij willen in geen geval in de positie komen van de versmade geliefde, zoals in 1963". (Toen werd de P.v.d.A. op het laatste moment buiten de deur gehouden. Later verklaarde dr. Vondeling in een televisie-interview, dat zijn frac tie gistermiddag alleen tot het „voor- jaarswerk" was gekomen: ploegen en eggen. Zaaien en poten, laat staan oogsten, was er gisteren nog helemaal niet bij. Alleen over het radio- en t.v. beleid hadden de socialisten in hun fractie concreet gepraat. Dit onder werp vinden zij overigens niet het allerbelangrijkste. „Het is de eerste bobbel, waar we overheen moeten", vindt dr. Vondeling. „Zaken als lo nen en prijzen, woningbouw en ont wikkelingshulp vinden de mensen veel belangrijker", aldus dr. Vonde ling. Het zijn allemaal uitlatingen, die er wel op wijzen, dat de socialisten niet hard van stapel lopen. Als zij al enige bereidheid hebben om in de rege ringsboot te stappen, dan zullen de anderen toch eerst hun bereidheid moeten tonen om de socialisten aan boord te nemen .De aanwijzing van Cals als formateur is ook voor de socialisten wel hun eerste bewijs. r er moeten er zeker nog meer komen, zo vindt men in de P.v.d.A. Beneden nul Bij de anti-revolutionaire is het plezier om in een nieuw kabinet mee te doen zonder de CHU langzamer hand tot beneden nul gedaald. Afge- van de splitsing in de protes- tants-christelyke politieke gelederen het einde van de eendrachts-illus- die daarvan het gevolg zou zyn, hebben de anti-revolutionairen ook torenhoge bezwaren van praktisch politieke aard. Zo zal minister Bies heuvel. die nu juist zyn eerste suc- •n als landbouwminister incas seert, niets voelen voor een ombui ging van het landbouwbeleid onder socialistische druk. KNESSET KEURT BAND MET BONN GOED Het Israëlische parlement (Knes set) heeft met 66 stemmen voor, 29 tegen en tien onthoudingen een re solutie aangenomen, waarin het be sluit van de Israëlische regering wordt goedgekeurd om „onmiddellijk volledig" diplomatieke betrekkin gen met de Bondsrepubliek Duitsland te knopen. Premier Esjkol was zijn ziekbed opgestaan om vóór te kunnen stemmen. Daardoor wordt de kans op een „kale" rooms-rode coalitie wat ver groot. Maar dat is allemaal nog theo rie en zal dat wel blijven ook, zolang formateur Cals nog ijverig doorgaat met studeren op de problemen, die door de demissionaire ministers in zijn werkkamer worden binnengedra gen. Kabinetsformateur Cals ont- ving gisteren de demissionaire premier Marijnen. De formateur wees op een lege plaats aan de wandwaar nog ruimte is voor een foto van een nieuwe premier. Zou zijn eigen portret daar komen te hangen? In Etten-Leur Geheel overdekt winkelcentrum (Van Bredase correspondent) Staatssecretaris drs. J. Bakker van Economische Zaken verricht morgen in Ebten (N. Br.) de officiële opening van het geheel overdekte winkelcen trum Etten-Leur. Het winkelcen trum omvat in totaal 40 zaken. Het aantal verschillende branches is zodanig, dat nagenoeg alle gewens te aankopen in dit centrum kunnen worden gedaan. Het parkeerprobleem is bij voorbaat opgelost door de aan leg van een parkeerterrein met een capaciteit van 400 auto's met uit- breidingsmogelijkheid tot ruim 1000 auto s. Het gehele centrum is doormiddel van twee grote tochtdeuren afsluit baar en kan in de winter op be haaglijke temperatuur worden ge houden. Het winkelcentrum Etten- Leur ligt aan de nieuwe vierbaans autoweg door de gemeente. Gren zende aan het winkelcentrum loopt een tunnel onder deze belangrijke autoweg, zodat de bewoners van bei de delen der gemeente gemakkelijk en zonder gevaren hun inkopen kun nen doen. Etten-Leur telt 17.000 in woners en vele zeer belangrijke nieu we industrieën. „Ik ben een oud man, die zijn hele leven hard heeft gewerkt. Ik heb vakantie nodig. Ik wil goede boeken lezen en films zien zonder steeds weer te moe ten denken aan redevoeringen, vergaderingen, recepties en al die andere zaken, die het leven van een staatsman voortdurend beheersen", aldus heeft de Sowjetrussische oud-premier Chroesjtsjow meegedeeld aan de Franse journalist Pierre Jean- card, wiens interview met j voorkomen, dat ik geestelijk of Chroetsjtsjow is gepubliceerd het Westduitse weekblad „Re- een oude tuinman en myn chauffeur, zullen niemand een strobreed in de weg leggen". Chroesjtsjow beschul digt zichzelf ervan naar steeds grotere macht te hebben gestreefd. Hy ziet nu wel in, dat de functies van pre mier en partysecretaris te zwaar zyn om door één man te worden vervuld- Maar vroeger wilde hy hiervan niet horen, hoe bezorgd zyn familie, zyn adviseurs en zijn artsen zich ook hadden gemaakt (over de grote in spanningen, die hij zich getroostte. „Het was hoogmoed, gebrek aan rea lisme", zegt hij nu zelf. „Het besluit mij uit mijn functies te ontzetten Voor bezoekers (ook buitenlandse) staat het huis van de voormalige pre mier, die overigens dit voorjaar paar weken naar Moskou zal f om theaters te bezoeken, altijd open, zo verklaarde hy. „Myn „bewakers" Zevende Vloot let op schepen Amerika heeft besloten zijn sterkte aan manschappen en materieel in Zuid-Vietnam aanzienlijk uit te breiden. Het aantal escadrilles hef- schroefvliegtuigen wordt vergroot en er zullen nog 200 a 300 militaire adviseurs naar Zuid-Vietnam wor den gezonden. Het besluit is geno- na een studiereis van stafchef generaal Harold Johnson. Acht personen gewond tijdens demonstratie .burgerrechten" In Montgomery, in de Amerikaanse staat Alabama, is het gis teren wederom tot een heftige uitbarsting in de rassenstrijd ge komen. Agenten te paard die gewapend waren met gummistokken, reden in op een menigte van ongeveer 600 blanke en gekleurde demonstranten, die zittend een betoging op straat hielden. Ten minste acht personen, onder wie een blanke hoogleraar, werden gewond, van wie vier in een ziekenhuis moesten worden opge nomen. De spanning in de strijd om de gelijke burgerrechten heeft nu een hoogtepunt bereikt in de plaatsen Montgomery en Selma, waar op 7 maart bij een charge van de politie een vijftigtal de monstranten werd gewond. Clark, die hen meedeelde, dat zij het gebouw alleen „over zijn lijk" konden bereiken. De betogers wa ren kinderen en volwassenen, die een petitie hadden willen aanbieden. Na de tussenkomst van de sheriff en de staatspolitie keerden de betogers rustig naar het beginpunt van de mars, een kerk, terug. Vrijheidsliederen De zeshonderd betogers waren op weg gegaan naar het capitool (zetel van de staatsregering) om daar te protesteren in zake het stemrecht- Vier huizenblokken van het capitool af werden de demonstranten, onder wie talrijke studenten van de univer siteiten in de noordelijke staten, tegengehouden. Zij gingen daarna op straat zitten en zongen onder lei ding van James Forman, hoofd van het studentencomité tegen ge weldpleging, vrijheidsliederen. Nadat de toestand twee uur lang onveran derd was gebleven, eiste de politie de demonstranten, dat zij zich zouder verspreiden. Het werd gewei gerd, waarna politie te paard op de zittende betogers inreed en er met stokken, touw en gummiknuppels op los sloeg. Acht personen werden ge wond. Twee studenten moesten met hevig bloedende hoofdwonden uit het >el worden gedragen. De agen ten joegen de demonstranten enkele huizenblokken ver achterna. Niet nodig Na de wanordelijkheden zei de onderchef van politie, Lackey, in Ala bama: „Ik geloof niet dat dit nodig geweest". Hij voegde er aan toe, dat de bereden politie „geen op dracht had gekregen hier naar toe te komen". Van wie het bevel tot de charge is uitgegaan, is niet geheel duidelijk. Ds. Martin Luther King, de leider van de campagne om stem rechten, is onmiddellijk uit Selma naar Montgomery vertrokken. Eer der had hij verklaard, dat de mar sen onverminderd zouden worden voortgezet. In Selma hebben meer dan 400 betogers getracht een mars naar het stadhuis te houden. Zij werden ech ter tegengehouden door sheriff Ingeschreven Overigens hebben de negers in het district Lowndes (Alabama) belang rijke vordering geboekt, doordat daar een neger, de eerste van zyn ras, als kiezer is ingeschreven. De man, wiens naam niet bekend is, had af gelopen maandag inschrijving ge vraagd. Lowndes was jarenlang een van de twee districten in Alabama, waar geen negers mochten stemmen, ofschoon zij in deze gebieden ver in de meerderheid zijn. Het andere dis trict is Wilcox. Volgens een plaatse lijk uagblad zou ook daar afgelopen maandag een neger zijn ingeschre- Bij de senaat van Alabama is voorts een wetsontwerp ingediend tot afschaffing van de omstreden proe ven van leesvaardigheid van kiezers, die nu bij de federale rechtbank worden aangevallen. Krachtens het voorstel zal nu van de kiesgerechtig de worden geëist een ontwikkeling die gelijk staat met de zesde klas van de lagere school. Extra dagen Gouverneur Wallace van Alabama heeft gisteren de bureaus voor de inschrijving van stemgerechtig den in zes districten van de staat tien extra dagen gegeven om de aan vragen van de kiezers te behandelen. Tot de zes districten behoort Dallas County, waaronder Selma ressor teert. Theoretisch kunnen de bu reaus de extra-periode alleen ge bruiken om reeds ontvangen In- schrij vingsaanvragen te behandelen en niet om nieuwe tn ontvangst te nemen. Wallace heeft echter be kendgemaakt, dat de extra tijd ook zal worden toegestaan voor nieuwe aanvragen. De juridische commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den zal over een week de behande ling over het wetsontwerp inzake stemrecht beginnen. Men vermoedt dat het Huis begin volgende maand de wet te beoordelen krijgt. In het ontwerp wordt voorge schreven, dat federale registrators worden benoemd om te waarborgen, dat kiesgerechtigden in staat worden gesteld te stemmen in gebieden waar minder dan 50 pet. van de kiesge rechtigden ingeschreven is of waar minder dan 50 pet. verleden jaar deelnam aan de presidentiële verkie zingen. Bloedige strijd van Somaliërs en Ethiopiërs Volgens radio-Mogadisjoe (Somalië) zijn in de laatste drie weken bij hevige gevechten tus sen Somaliërs en Ethiopische militairen 65 Somalische burgers en 107 Ethiopische militairen om het leven gekomen. De Zuidvietnamese vice-premler en minister van Defensie, generaal majoor Ngoejen Van-thieu, deelde gisteren mede, dat het aantal lucht aanvallen op Noord-Vietnam zal worden vermeerderd. Voor Hanoi blijft dan als enige uitweg over zijn troepen en wapens uit het zuiden terug te trekken. De Amerikaanse Zevende Vloot heeft in de afgelopen maand patrouillevliegtuigen dioht bij de 17de breedtegraad laten optreden bij het opsporen van communistische vlssersboren, die uit Noord-Vietnam met wapens onderweg naar Zuid- Vietnam waren. De Amerikanen geven aanwijzingen aan de Zuidviet namese schepen, zodat deze kunnen ingrijpen. Dinsdag hebben vier oor logsschepen van de VB. en hun bondgenoten het dorp Troeng Lien in de Noordvietnamese provincie Ha Ting beschoten. Inmiddels zou, volgens berichten in Washington, de Amerikaanse regering van plan zijn de luchtaan vallen op Noord-Vietnam gedurende enige tijd te onderbreken om de regering in Hanoi gelegenheid te geven na te denken over de aanval, die maandag op een munitiedepot, 1600 km ten zuiden van Hanoi, werd uitgevoerd. Deze aanval, waarbij de vliegtuigen van de Amerikaanse Zevende Vloot dieper het luchtruim van Noord-Vietnam binnendrongen dan tot dusver 't geval was geweest, was, zo zei men in officiële kringen in Washington, „het laatste signaal voor Hanoi, dat de Amerikaanse macht klaar staat om nog vernieti gender slagen toe te dienen, als de aanvoer van manschappen en wapens vanuit Noord-Vietnam naar het zuiden niet wordt gestaakt". Men hoopt thans, dat Noord-Viet nam op enigerlei wijze zal laten blijken bereid te zijn naar een vreed zame regeling te zoeken door zijn agressie te staken. Onderwijl houdt Washington ook het oog gericht op de Britse hoofdstad, waar de Britse en Russische ministers van Buiten landse Zaken. Stewart en Gromiko, zich o.m. over het vraagstuk-Viet- am beraden. Het onderhoud van dinsdag over Vietnam tussen Stewart en Gromiko heeft overigens geen enkel resultaat opgeleverd. Gromiko zou de Britse suggesties inzake de mogelijkheid, internationale conferentie over Vietnam te beginnen, niet aanvaard hebben. Maandagavond heeft de Russische regering negatief eeant- lichamelijk ben ingestort. Stelt u zich eens voor, dat dit bijv. tijdens een van mijn reizen in het buitenland was gebeurd". Over zijn kameraden Kosigirr. en Breznjew toont Chroesjtsjow zich te vreden. „Zij bedrijven de beste poli tiek voor de Sowjet-Unie. Ik ben het volkomen met hen eens". Hij leeft niet, zoals men in het buitenland wel eens denkt, niet van de wereld afge zonderd als Napoleon op St.-Helena. „Ik wandel elke dag, jaag, luister naar radio en grammofoon, schrijf gedichten en denk veel na over de politiek. Wanneer een rustig, vrede lievend en gelukkig mens dit doet, kan dat voor de regering van nut zijn". Een bijzonder plaatsje in het hart van de rondborstige Chroesjtsjow wordt ingenomen door de Franse pre sident De Gaulle. Hij is de enige man in het Westen, die wat betreft zuid oost-Azië blijk geeft gezond verstand te bezitten. Ook voor president John son heeft Nikita duidelijk waardering. „Hij is een wijs man", zegt hij, waar aan evenwel wordt toegevoegd, dat de huidige Amerikaanse leider minder realistisch is en zich minder bewust van de werkelijke problemen dan „mijn vriend" Kennedy. „President Johnson moet voor een fatale vergis sing worden behoed", zei Chroesjt sjow, die zich ernstig zorgen zei te maken over Vietnam, waar de Ameri kanen een complete uitdagende oor log voeren. Rusland en zijn bondge noten moeten hier niet tot het uiter ste worden gedreven. En dat Vietnam en China bondgenoten zijn, daarover liet Chroesjtsjow geen twijfel bestaan. De meningsverschillen tussen Moskou en Peking betreffen ondergeschikte punten, maar aangaande wezenlijke problemen, zoals de neutralisering van geheel Zuidoost-Azië, zijn beide landen het volkomen eens. Principieel heeft Chroesjtsjow iets tegen het schrijven van memoires. „De auteur kan geen afstand nemen van de gebeurtenissen. Daarom is het vaak een manifestatie van persoons verheerlijking". Daaraan wil hij dan ook maar liever niet beginnen. Voor lopig houdt hij het maar op zijn ge dichten, die zijn kinderen met graagte lezen. NAVO-eenheid voor „kleine brandjes" Zes NAVO-landen hebben de manschappen, het materieel en de uitrustingen geleverd voor een ge vechtseenheid te land en in de lucht, rvan het de taak is eventuele kleine oorlogen te bedwingen voor die zich verder kunnen uitbreiden. Het gebied voor de macht beslaat slechts landen van de NAVO en hun voornaamste actiegebied ligt langs de flanken van de NAVO waar landen gemeenschappelijke grenzen hebben met de Sowjet-Unie. Gener aal-majoor Fitzalnan-Ho- ward, commandant van de afdeling te land van de mobiele macht deelde gisteren op een persconferentie in Parijs mee, dat hoewel de huidige strijdmacht nog klein is, zij toch al er doelmatig is geworden. De Verenigde Staten, België, Ca nada, Italië, West-Duitsland en En geland nemen aan de macht deel. De huidige sterkte ervan is vijfduizend in een brigade, die is onttrok- aan zes bataljons. i Uit het Leidsch Dagblad van i 18 Maart 1865: 1 De Gemeenteraad van Lei- den heeft „niet" besloten het f Acad. Ziekenhuis aan het i Rijk aftestaan of weder terug te geven met het daarnaast f gelegen open terrein, in der f tijd door de Stad aangekocht f met het daarop staande blok f huizen. Men verhaalt, dat de Her- f togin de Momy zich naar een i Russisch gebruik, na den dood van haar echtgenoot het hoofd heeft laten kaal scheren en het haar bij het lijk in de kist gelegd heeft.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1