fiOOFDSCHOTEL? VLEES OMYL Van Geilt en Van Zeist: het blijft toch een hobby OMYL In Belfast water op het veld... OMYL Jacques Anquetil blijft leider in Parijs-Nice kritiek is ezond Standen korfbal Eten Record voor Deventer TEL AVIV HEEFT TOCH ZIN GEHAD Training gericlit 1 maart 1860 Dinsdag 16 maart 1963 Vierde blad no. 31517 :ques v.d. Berg »r COVS-Leiden fan één onzer liek is erg gezond. Ook voor leidsrechters. Er zit immers ijd wel een kern van waarheid Spelregelkenner Jacques den Berg, die in 1938 een suc- olle scheidsrechtersloopbaan loot, wond er gisteravond tijdens bijeenkomst voor de COVS- Jeling Leiden, geen doekjes om: scheidsrechter moet je door tiek hard worden. is nooit helemaal onzin. En al nkt het misschien vreemd, pas kritiek slecht is, heeft een iddsrechter er wat aan. Dan is „goede" kritiek. Wanneer arbi- zich door iedereen maar voor spiegelen dat alles goed was, ken zij de grootste fout. Dan se dat er niets meer kan en verslappen zij. Er rdt minder scherp opgelet. Dik- jls gebeurt er op zo'n ogenblik En dan loopt een wedstrijd komen uit de hand van den Berg, die reeds zitting heeft in de strafcom- j van de Kon. Ned. Voetbal- id, legde er in zijn toespraak der nog de nadruk op dat de iVB met haar straffen veel te Hij bleef ook nog even Istaan bij de invloed vam het bliek op het spel en de persoon n de scheidsrechter: „De voor- amste eigenschap van een liter is het flink-zijn. Niet hamelijk, maar geestelijk. Hij mers een grote verant- ordelijkheid. Zijn taak is nu imaal moeilijk. Zelfs wanneer alles precies volgens de regels t, fluit hij nog niet goed. Want eft een bekend hoogleraar niet legd, dat het hoogste recht het grootste onrecht is..?" en üi. OVERGANGSKLASSE B 11 17 Deto 13 12 13 17 HKV 2 12 10 12 15 PSV 12 10 12 15 Gr. Geel 11 9 jyllenboog 13 13 Sporfclust 11 2 EERSTE KLASSE (Z/W.) 12 17 DKC 13 12 12 17 Swift (M) 13 12 ERS|erkw. 12 15 OSCR 11 9 13 15 Quick 12 9 ui. 2 13 14 Deetos 2 13 4 TWEEDE KLASSE A ;.m. 12 23 11 14 3( m 12 14 Achilles Hoogvliet t Zuid. 2 HKV 3 11 12 11 10 TWEEDE KLASSE B 1 12 20 Merwede EIJ»p O. Huis Ready Zwervers Houtsnip. DKV Ahoy 12 7 10 5 10 5 12 17 10 12 11 12 3 13 12 DERDE KLASSE A o°rftoo li 19 Velox 10 18 11 12 11 12 10 10 DERDE KLASSE B 10 17 BKC 11 16 11 13 9 11 10 10 DERDE KLASSE C I 18 Overkant. 11 11 11 16 BI. Wit 10 9 II 16 Raven 11 5 12 12 Unicum 11 1 >nU Schiedam 11 8 Charlois 8 5 Noorderkw. 11 2 Twee Leidse wielrenners stappen naar de onafhankelijken over (Van onze wielermedewerker) „We gaan het gewoon eens bij de beroepsrenners proberen. Waarom ook niet. Wanneer het net zo gaat als bij de amateurs en we steeds in de slag zitten, zullen we echt niet mopperen. Dan hoeft er immers geen geld bij. En daar is het ons toch eigen lijk om begonnen Aantrekkelijk Hennie van Gent (29) en Rein van Zeist (23), twee Leid se renners van het Haagse De Spartaan, hebben hun onafhan- kelijken-licentie aangevraagd. Van het waarom maken zij bepaald geen geheim: het prof zijn is -financieel veel aan trekkelijker. „Wanneer wij eens een paar goede koersen zouden rijden, bestaat er immers een kansje om een contract te krijgen. Er zijn trouwens ook veel minder onafhankelijken dan ama teurs, dus val je vlugger in de (vette) prijzen Er is in Nederland op het ogenblik in de wielersport behoorlijk geld te verdienen. Vooral in vergelijking met zo'n vier of vijf jaar geleden is de situatie een stuk verbeterd. Dat is dan ook de belangrijkste reden waar om Van Gent en Van Zeist naar de rijen der beroepsrenners zijn overge stapt. Ze zullen hem missen in de "bont gekleurde karavaan van Olympia's Tour door Neder land, dat kleine, maar forse manneke in z'n paarse truit je. Met zijn glimmende pret oogjes hield hij er steeds een vrolijke stemming in. Hij was altijd voor een „geintje" te vinden. Dit jaar zal hij er echter niet meer bij zijn, Hennie van Gent, de renner i die van het (gezonde) stand punt uitging, dat het allerbe langrijkste in zo'n rondrit is 1 om op tijd binnen te zijn 1 voor het eten De 29-ja- rige Leidenaar heeft de knoop doorgehakt en is naar 1 de rijen der onafhankelijken 1 overgestapt. „Ik heb het al 1 die jaren in Olympia's Tour 1 bijzonder naar m'n zin ge had. Ik hoorde er gewoon bij, zei iedereen. Maar wie weet start ik dit jaar wel in de Ronde van Nederland voor beroepsrenners HENNIE VAN GENT Niet bang „Ik voel dat ik lekker ga en ik ben echt niet bang dat ik er zal worden uitgereden". Hennie van Gent, kleine, maar forse gestalte met vrolijke glimlach op zijn gebruinde gezicht, zegt het rustig. „Een paar jaar geleden wilde ik al onafhanke lijk worden. Er waren echter slechts twee profwedstrijden in Nederland ik had geen zin om elke week m België te gaan om daar te rijden. Ik heb het toen niet gedaan. Gelukkig eigenlijk. Mik Snijder, Joop van Put ten en Theo Sijthof waagden de sprong wel, maar kwamen in het kei harde beroepswereldje in het buiten land van een koude kermis thuis Veel wedstrijden heeft Van Gent als amateur overigens niet gewonnen. Slechts acht keer mocht hij de bloe men in ontvangst nemen. De Leide naar heeft echter wel een reputatie opgebouwd als „eeuwige tweede" In de ronde van Beverwijk pres teerde hij het, om negen jaar achter een na de winnaar over de streep te flitsen. Het mopje, dat men de twee de prijs al voor de start met een ge rust hart naar Leiden kon sturen, deed dan ook spoedig opgang 's Avonds Veel trainen doen bankwerker Van Gent, die in 1961 op de lijst var „voorlopigen" voor het wereldkam pioenschap stond, en Van Zeist in de bouw niet. Alleen 's avonds het werk worden de nodige kilome ters onder de wieltjes doorgedraaid. Vrije dagen hébben zij er (nog) niet voor genomen. Rein van Zeist is pas de laatste ja ren wat serieuzer gaan fietsen. Als een kleine, 15-jarige jongen kocht hij van een vriendje voor f 55,- een race karretje, dat echter te hoog voor hem was. Elke keer als hij eens flink op z'n pedalen wilde gaan staan kreeg hij kramp in zijn benen Toch slaagde hij er spoedig in de adspiranten bij te houden. Maar toen hij na nauwelijks één jaar te hebben gereden, zich bij de amateurs voegde, schudde iedereen bezorgd het hoofd. Keer op keer werd hij „gelost", maar telkens slaagde hij er weer in terug te komen. Kop nemen deed hij echter nooit. Hij was altijd bang om in een valpartij te raken en hield zich van elk strijdgewoel afzijdig. In een r sa-spurt sprintte hij dan ook nooit mee, waardoor hij zelden in de prij- Debuut Hennie van Gent en Rein van Zeist zullen op 27 maart in de „O" van denzaal debuteren als onafhankelij ken. Tussen de „grote mannen" ook de profs komen aan de start zullen de twee Leidenaars, die wiel rennen nog steeds zien als een hobby en niet als hun werk, waar moeten maken dat zij in het beroepswereldje een woordje mee kunnen spreken. (Van onze correspondent) De Deventer kunstijsbaan vol gend jaar de schaatsarena voor de Europese kampioenschappen heeft dit seizoen bijna 200.000 bezoekers ge noteerd. Dit aantal is een nieuwe top in het driejarig bestaan van de ijs- piste. In de periode van half oktober 1964 tot half maart 1965 passeerden om precies te zijn 198.914 schaatslief hebbers de kassa's. Het record aantal bezoekers is dit seizoen bereikt ondanks een zestal to taal verregende weekeinden, die het Suriname heeft gisteren met 61 gewonnen van Trinidad in een voorronde voor de wereldkampioen schappen voetballen. De eerste wed strijd werd door Trinidad met 41 gewonnen. De Nederlander Jan Hajer heeft gisteravond in Beaulieu de derde ronde bereikt van een internationaal tennistoernooi. In de tweede ronde schakelde hij de Fransman Benejam uit met 60, 97. Advertentie Motten? i EEN ORGANON PRODUKT publiek thuis hielden. Vorig waren dat er in dezelfde periode bijna 150.000. Het eerste seizoen leverde nog geen 100.000 bezoekers op. Nu de baan aan de Rembrandtkade gesloten is gaat directeur Piet Berg- strom met zijn team medewerkers koortsig aan de voorbereidingen rond de Europese titelstrijd werken. Jong Oranje speelt tegen Leeds United Niet alleen het Nederlandse A- elftal zal, zoals eerder werd gemeld, begin mei tegen de ploeg van Leeds United uitkomen. Ook Jong Oranje en PSV zullen de Engelse eerste- divisieclub, die duidelijke kampioens aspiraties heeft, ontmoeten. De wedstrijd NederlandLeeds United wordt woensdag 5 mei in het Rotterdams Feij en oordstadion ge speeld. Een dag later komt Jong Oranje in de Goffert in Nijmegen te gen de Engelsen uit. De ontmoeting PSVLeeds United, die uiteraard in Eindhoven wordt gespeeld, is vastge steld op dinsdag 11 mei. De wedstrijd NederlandWest- Duitsland (amateurs) is enkele weken uitgesteld. De ploegen ontmoeten el kaar niet 16 mei, maar pas woensdag 2 juni. Jeugdturners uit Turnkring Leiden verrassen De Leidse jeugdsturnsters hebben tijdens de in Rotterdam gehouden districtswedstrijden, die als selecties zijn te beschouwen voor de Neder landse kampioenschappen (jeugd), enkele verrassend goed prestaties geboekt. Bij de jongens legde Martin La- man (DOS) beslag op de tweede plaats, hetgeen hem het recht geeft deel te nemen aan de finale van de Nederlandse kampioenschappen in deze categorie, die op 11 april in Den Haag zullen worden gehouden. Bij de junioren deed Ton Wilden burg (Excelsior) van zich spreken door temidden van een groot aantal deelnemers beslag te leggen op een zevende plaats, ook een veel betere prestatie dan men tevoren had dur ven hopen. Bij de junioren eindigden voorts J. Sieval (Excelsior) op de twaalfde en M. Delf or (DOS) op de dertiende plaats. H. Taverne (Excelsior) en N. Kraan (OGAV) legden bij de jon gens beslag op de veertiende en vijf tiende plaats, waarmee zij allen toch nog in de bovenste helft van de eind uitslag terecht kwamen. Al met al resultaten, die aanto nen dat de nieuwe aanpak van de jongeren in de Turnkring Leiden nu ook in wedstrijden op districtsniveau vruchten gaat afwerpen. Van Coningsloo wint voorlaatste rit Zilveren Molentoernooi De loting voor de eerste ronde van het vijftiende Zilveren-Molentoernooi heeft de volgende wedstrijden als re sultaat gehad: Woensdag 24 maart: Lugdunum Zwarte Schapen; woensdag 31 maart; RCHZwart Wit '28; woensdag 7 april: CVVRijnsburgse Boys; woensdag 14 april: LFCVTJC. Leider Jacques Anquetil is in de zevende en voorlaatste etappe van ParijsNice geen moment bedreigd geweest. Het leek er veel op, dat de favorieten reeds genoegen hadden ge nomen met de klasseringen van het ogenblik en daarom de kleintjes rus tig een avontuur toestonden. De Fransman Desire Letort profi teerde daarvan door na 35 km het pe loton te ontvluchten en een voor sprong te nemen die tot bijna acht minuten uitgroeide. Daarna liep het verschil langzaam maar zeker terug en zelfs de steun van Jos van der Vleuten, die na 155 km wegsprong en binnen korte tijd de leider bereikte, mocht niet baten. Eerst werd Letort achterhaald en meteen gelost door het peloton, daarna haalde Michel Dancelli Van der Vleuten terug. De Italiaan meende onmiddellijk daarop zelf weg te kunnen springen, maar toen nam Van der Vleuten wraak door op zijn beurt deze poging te ver ijdelen. Hoewel zich kort voor het einde nog even een sterke kopgroep vormde met alle favorieten liep het tenslotte toch op een massasprint uit, waarbij Geor ges van Coningsloo zijn ploegleider Caston Plaud ondanks het mislukken van Letorts vlucht toch een etappe- zege bezorgde. Uitslagen Zevende etappe: 1 Coningsloo (Belg) 188 km in 5 uur 19 min 9 sec; 2. Michele Dannelli (It); 3. Italo Zilioli (It)4. Willy Bocklandt (België)5. Cees Haast (Nederland) 6. Rolf Wolfshohl (Duitsland)7. Jan Janssen (Nederland)8. Jacques An quetil (Frankrijk); 9. Franco Balma- nion (Italië)10. Gianni Motta (Ita lië). Vervolgens exaequo het peloton. Het algemeen klassement na de zevende rit: 1. Jaques Anquetil (Fr) (Van onze correspondent). Er staat water op het veld. En niet zo zuinig ook. Plassen rond de mid dencirkel, plassen voor de doelen. Water op kleiDenis Neville had de inspectie snel voltooid: „Tel Aviv! boys" berichtte hij in de kleedkamer, waar het Nederlands elftal zich voorbereidde op een lich te training. De nutteloos geachte oefenwedstrijd tegen Israël, begint plotseling betekenis te krijgen. Het was dus toch een goede generale, dat waterballet in Israël. Misschien zal hier onder dezelfde omstandig heden gespeeld moeten worden. Oranje arriveerde gistermiddag op het vliegveld bij Belfast, de Noord- Ierse havenstad. Morgenavond is het zover: de interland tegen Noord-Ierland en hopelijk de be slissende slag voor het halen van de eindronde van het wereldkam pioenschap. Een tocht vol strubbe lingen, zondag de vliegreis tussen Amsterdam en Belfast. In Londen was niet gerekend (ondanks de boekingen in Nederland) op zoveel passagiers voor het lijnvliegtuig. Dus kreeg Neville met zijn jongens voorrang en bleven de oficials twee uur wachten op de volgende vlucht. De gezagvoerder kondigde het reeds aan- „het regent boven Belfast", en de kist ploegde voort door een on peilbaar diep schijnend wolkendek. Regen dus boven Belfast, regen bo ven de frisgroene weide en boven de stijf-grauwe stad. In de hoog landen lag nog sneeuw tegen de be schutte hellingen. Het dooit hier sedert enkele dagen. De vorst is amper uit de grond. De double-deck sukkelde de heuvel af, over wegen, waarvoor Nederland uit protest Den Haag dicht zou „plakken" met auto's. Maar de eerste kennisma king met Noord-Ierland was de ontmoeting met de hazen. Jagen Leo Horn ontbrak, geheel tegen de gewoonte in. Hij heeft iets gemist. Op het vliegveld van Belfast „graasden" hele „kudden" langoren. Zeer omvangrijke families, die amper op zij gingen voor voorbij- razende vliegtuigen. Er mag echter op het vliegveld niet gejaagd wor den. Bonds-secretaris Lo Brunt, rijk aan ervaringen op vliegreizen, tot diep in de .states" hij vertel de het boven het geloei van de mo toren uit mocht echter wel een jacht ontketenen: het opsporen van de bagage. De koffers en tassen van de officials waren met de spelers meegegaan naar het „buitenverblijf" van de uitverkorenen, 15 mijl buiten de havenstad. Maar dat was de bedoe ling niet, een deel van het gezel schap bleef in Belfast. Dus werd het een goede dag voor de taxi- Het Nederlands elftal bij het vertrek van Schiphol. chauffeurs in de „hoge hoeden"- wagens. In het voorstadje Dun- murry in het ingroene hotel „Con way", lagen de spelers reeds op bed. Geen vertrouwen Neville liet ze uitrusten van de reis. Een hotel als een kasteel, een pa leisje in groene tegels en groene tapijten, op een heuvel verborgen achter lange oprijlanen. Als prin sen logeren ze daar, de spelers van het Nederlandse elftal. De stad is overigens nog niet ondersteboven van de wedstrijd. Harry Marks, onze taxichauffeur, haalde zijn schouders op: „Nederland wint. Ik vocht bij Arnhemvoegde hij er aan toe. Holland wint, zeggen ze hier, want hun vertrouwen in hun los-zand-team is niet groot. Maar de kleine groep Nederlanders weet beter. Het Noord-Ierse team bestaat uit elf in de Engelse league geharde kerels. Als ze ook maar een greintje geinspireerd worden door de St.-Patrickday vierende landge noten, krijgt Nederland het in de natte klei zwaar te verduren. Van daag prikken de terreinknechten gaten in het veld. Een harde zee wind jaagt door het stadion 50.000 staan en 5.000 zitplaatsen en misschien zakt de waterstand nog wat. Training Op het gravel draaien de elf spelers en de reserves hun rondjes, ze zijn allen in uitstekende conditie. Een handjevol toeschouwers trotseerde de kille zeewind. Onder hen bevin den zich enkele Arnhemmers van de AKU, die op 30 mijl van hier een fabriek heeft. Daan Schrijvers grijnst nog eens onder het sprintje: „geen brief van Elek Schwartz, van Benfica en ook niet van „Inter" want dat laatste beweren ze ook" zei hij voor de training. Die ge ruchten gingen enkele dagen rond. fan Janssen gaat hier aan hei hoofd van een kopgroepje in de gisteren verreden zevende etap pe van de wegwedstrijd Parijs— Nice. Raymand Poulidor (Fr) 32.32.59; 5. Jan Janssen (Ned) 32.33.18; 6. Arie, den Hartog (Nederland) 32.33.27; 7. Hans Junkermann (Did) 32.34.05; 8. Gianni Motta (It) 32.34.21; 9. Michel Nedelec (Fr) 32.35.32; 10. Cees Haast (Nederland) 32.36.06; 15. Jos van der Vleuten 32.38.13; 22. Cor Schuuring 32.43.13; 26. Cees Lute 32.45.28; 27. Cees van Espen 32.45.29; 29. Bas Ma liepaard 32.45.39; 37. Rik Wouters 32.49.39; 38. Leo van Dongen 32.51.12 40. Ab-Geldermans 32.53.18; 50. Dick Groeneweg 33.00.35; 60. Henk Nijdam 33.07.35; 63. Jo de Haan 33.10.10. Een speler van de voetbal vereniging Bad Oldeslö in Slees- wijk Holstein heeft 't afgelopen weekeinde een kil avontuur be leefd. Hij was als onderdeel van zijn conditietraining in zijn een een sauna in het clubgebouw gaan nemen. Toen hij na het stoombad in adamskostuum wat oefeningen buiten in de sneeuw had gedaan, bleek de deur in het slot te zijn gevallen. Hij heeft t toen bij een temperatuur van 12 graden onder nul een half uur lang tandenklapperend om het gebouwtje heen gerend en heeft zich tenslotte met grote moeite i door een ventilatieluikje gewron- gen, om half bevroren, de kachel i weer op te stoken. Bad Oldeslö verloor zondag

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7