Toegewijde van Shaws vertolking „Candida" Leefbaarheid een koopje te op kunst kadeiöoscoQp Nobele terugkomst van Lies Franken JOCHUM SCHONK INNIGE JOHANNES PASSION Auteur Marnix Gijsen gaat naar Canada Klacht ingediend door kunstveiling Auto op de verkeerde rijbaan: twee doden Opgericht 1 maart 1860 Maandag 15 maart 1965 Vierde blad no. 31516 Haagsche Comedie in (Bijzondere medewerking) De vóór alles „verstandsmens" Shaw heeft zich nog niet de plaats kunnen heroveren, waartoe de schrijvers uit de jaren '90 in staat zijn gebleken. Het is duidelijk waarom, want bij die laatsten treft ons nu het gespierd dramatische, dat men bij de „katheder- socialist" uit Ierland niet moet zoeken. Hij was allereerst de ver nuftige woordvirtuoos met de scherpe spot. Zijn aanvallen op de door hypocrisie aangevreten Britse maatschappij dateren nu, al thans bereiken de toeschouwer van vandaag, door Shaws ongerem- 1 redeneerlust niet altijd. een jongensachtig enthousiasme, de tweede als Morell met een geladen heid. welke omdat zij al direct werd gebruikt geen kans tot ontwikkeling van zekerheid naar twijfel kreeg. La ter is die gespannen houding meer op haar plaats. De opvoering won dan ook steeds meer in overtuigings kracht hoewel Royaards en Dikkers zo verschillend geaarde persoonlijk heden zyn dat een gave relatie on mogelijk tot stand kan komen. Het ontbreken daarvan komt te duidelij ker uit bij de wetenschap dat Morell en Marchbanks als twee moment fasen uit één ontwikkeling zijn te beschouwen, onvolwassenheid in ver schillende stadia. Als Candida com- Candida Dialoogflonkering Met de vertoning van het 70 jaar oude „Candida" door de Haagsche Comedie zaterdagavond jl. in de Kon. Schouwburg in Den Haag leek het of Bob de Lange voor een stoffige spiegel was gaan staan, die hij met overgave oppoetste. Sommige plek ken bleken verweerd, maar er waren andere genoeg over, die een glanzend beeld weerom gaven. „Can dida" heeft een zekere renommée. De van oudere toneelliefhebbers naam. de dialoogflonkering, die schitteren bij het noemen van die bi) zo'n „play pleasant" ver pacht,ontstak pas in het derde be- Irijf, gedeeltelijk als gevolg van een evenwicht dat de regie daar eerst vond tussen Candida en de twee nannen om haar heen. Het inner - ijk conflict, waarbij de drie hoofd figuren voornamelijk tegen zichzelf ipreken, is om te beginnen in domi- Morell en de dichter March- janks getekend. Uiterlijk gebeurt er s en dat maakt deze Shaw tot stuk, dat kleine dingen groot ge wicht geeft. De schrijver heeft „Candida" een nysterië genoemd. De karakterteke- g is aanmerkelijk gecompliceerder het aantal thema's - al of niet litgewerkt is groter dan gewoon- ijk. Reden genoeg om tot een spel c laten worden met een reeks intri- [erende vraagtekens. Shaw's gehele toneelschry verschap s praktisch bepaald door de vrou- renemancipatie, waarin hij typisch 'erstandelijk idealiseerde en tegelijk ipponeerde tegen het aardse, soms :elfs vulgariserende van de vrouw. De gevoelskant van de vrouw heeft Shaw altijd verward en de meeste zijn vrouwenfiguren zyn tame- ijk kil en harteloos. Voor Candida verhullen de karaktercomplicaties Jat. Nauwgezet Jules Royaards en Pim Dikkers ietten htm rollen met grote nauwge- Ktheid op, de eerste als de dichter jen sensitieve schichtigheid en Gevechten in Rome bij opvoering van „Living Theatre" Het „Living Theater van New York" is gisteravond in Rome opge treden met zjjn abstract toneelspel. Onder het publiek ontstond een vuistgevecht tussen degenen die het wel mooi vonden en degenen die er niets van moesten hebben. Het stuk heette „Mysteries and smaller pie- Er was byna geen dialoog, geen décor en gedurende het grootste deel ran de opvoering geen licht. De be doeling was dat het publiek aan het stuk zou deelnemen. Dat gebeurde dan ook. Eerst was er gemompel, daarna grof geschreeuw dat tenslotte uitliep op vechtpartijen. De toneelcritici hadden over het al gemeen weinig waardering voor de opvoering maar hadden ook geen enkel goed woord voor het publiek, dat zich, wè/t het ook over het stuk mocht denken, niet had moeten mis dragen. Zaterdagavond probeert het „Li ving Theatre" het nog eens. Dr. G. A. Kohnstamm voorzitter „Theater" (Van onze correspondent) Het bestuur van de toneelgroep ..Theater" krijgt een nieuwe voor ster, n.l. dr. G. A. Kohnstamm, die mr. R. Wesstra zal opvolgen. Het is een traditie bij „Theater", dat de vertegenwoordiger van de pro vincie in het bestuur als voorzitter fungeert. De heer Wesstra, die sinds augustus 1963 deze functie bekleed- te kennen af te treden. Het provin- de. gaf reeds enige tijd geleden de wens daal bestuur heeft dr. G. A. Kohn stamm uit Roosendaal bereid gevon den de opengevallen plaats te bezet ten. Hij zal op een binnenkort te houden vergadering van het alge meen bestuur van Theater fonneel tot voorzitter woi*den benoemd. Desgewenst deelde de heer Wes stra ons mede, dat „drukke werk zaamheden" de aanleiding waren voor zijn uittreden uit het bestuur van de toneelgroep. Mr. Wesstra is districtsdirecteur van de Amsterdam-Rotterdam Bank. Dr. Kohnstamm is verbonden aan de Aku. pleet de spil wordt van 't handelen der 2 mannen bestaat een driehoek van aannemelijke aard en kan het dialoogvuurwerk knetteren. Aan wiens zijde Shaw's sympathie is laat zich gemakkelijk raden. Het- nuftig schuiven met de motieven houdt de objectiviteit in ere. Geen 100 procent Bob de Lange regisseerde een voor stelling, die niet 100% over kwam maar die veel te genieten gaf, o.m door de terugkomst van Lies Fran ken, die Candida met een superieu re. nobele charme speelde. Bob de Lange nam zelf Candida's vader voor zijn rekening, 'n platvloerse opportu nist met grappige Engelse trekjes. Wim van Rooy was een jonge be wonderaar van dominee Morell en Ingeborg Elzevier bepaalde met pre cisie een ongetrouwde secretaresse zonder in gemakkelijke effecten te vervallen. Wim Vesseurs décor voldeed uit stekend en Lisette van Meeteren ont wierp tot de tijdssfeer bijdragende kostuums. Congres „Kerk en Kunst" in Tilburg Voor de derde maal wordt in en rond de Stadsschouw burg in Tilburg het congres „Kerk en Kunst" gehouden (28 april t/m 1 mei). Het zijn in feite culturele dagen voor studenten aan de Vlaam se en Nederlandse theologica en phi- losophica. Voor het eerst zal dit jaar een aantal vrouwelijke religieuzen aan het congres deelnemen. In to taal rekent men op 250 tot 300 deel- Uitgaande van het standpunt dat bij de vorming van onze religieu zen en priesters aan de kunst een belangrijke plaats toekomt vindt tijdens het congres een brede confrontatie plaats met alle moge lijke kunstvormen. In gespreksgroe pen wordt een direct contact met een verscheidenheid van kunstenaars be reikt. Op 28 april zullen vier jonge Nederlandse cineasten een aantal films brengen en deze toelichten. De toneelgroep „Studio" verzorgt de vol gende dag een voorstelling van „De bouwers van het Rijk of de Schmurz". Voorts treden het Ned. dans Theater en Fons Jansen (de lachende kerk) op. Tijdens de ope ningsbijeenkomst zullen o.a. spreken de bisschop van 's Hertogenbosch mgr W. M. Bekkers, de Belgische ambassadeur in Nederland en Pierre Jansen („Normen en vormen"). De slotplechtigheid zal op 1 mei worden verricht door mgr J. W. M. Bluys- sen, hulpbisschop van 's Hertogen bosch. r59 Uitvoering in Amsterdam (Van kunstredactie Telkenjare keren in de lijdenstijd de uitvoeringen van passiemuziek, voornamelijk met composities van Bach. Het is voornamelijk diens Matthaeus-Passion die de voorkeur geniet en men kiest de Johannes- Passion in afwisseling daarvan. Het Concertgebouworkest geeft dit jaar zowel de ene als de andere pas- en zo beluisterden we in het Concertgebouw in Amsterdam de Johannes-Passion, onder leiding van Eugen Jochum. Jochum Is dit seizoen in bijzonder goede vorm en naar deze gesteldheid vertolkte hij Bachs Johannes-Pas sion gaandeweg krachtiger naar alle realiteit die daarbij behoort. In de geschiedenis van Bachs passievertol kingen, heeft men de Johannes-Pas sion geringer dan de Matthaeus- Passion willen schatten, mogelijk omdat deze korter van uitvoerings duur is, niet dubbelkorig en zonder jongenskoor. Wij menen evenwel de Johannes-Passion gelijkwaardig aan de Matthaeus-Passion te moeten stellen. Zo heeft Jochum de muzikale vakkundigheid van de Johannes- Passion ook benaderd en waarom niet, nu we zoetjesaan afstand nemen van de romantische visie der 19de eeuw, waarin Bach werd gezien als een componist die permanent in verheven inspiratie vertoefde. Onze voorouders konden blijkbaar niet accepteren dat de Johannes-Passion was geschreven als een „proeve van bekwaamheid", waarmede Bach de positie van Thomascantor in Leipzig hoopte te verwerven. Eugen Jochum kon op dit „vak werk" overigens door Bach met Denver. hart en ziel geschreven! al zijn muzikale intenties realiseren. Scher pe tekening van de recitatieven, milde lyriek in de aria's en klank rijke koren schonken de afwisseling in deze uitvoering van muzikale allure. Er was een groot koor, n.l. dat dat van Toonkunst-Amsterdamhet was tienvoudig groter dan wat Bach voorschreef. Er was ook een orkest bezetting', veelvoudiger dan ook in Bachs gedachte zou zijn opgekomen, maar wat dirigent Jochum met deze ensembles deed was goed en werd steeds beter van expressie. Dit gold ook voor de prestaties der solisten. Elly Ameling bleek ook nu de bevoorrechte Bach-zangeres met haar prachtige open sopraamstem; Aaf je Heynis won wederom met haar diepe Baohtimbre de harten der toe hoorders. Ernst Haefliger toonde zich de ervaren evangelist-zanger en Her man Sohey dwong alle respect af voor zijn bewonderenswaardige ver tolking der kleine partijen en aria's, die Peter van der Bilt voor zijn reke ning had genomen, aanmerkelijk ge lukkiger dan John van Kesteren, die in zijn tenoraria's weinig fraai van klank was. Maar deze kleine vooale teleurstel lingen verhinderen niet om met een Succes voor het Residentie-Orkest Een enthousiast gehoor van 2.000 muziekliefhebbers, o.w. vooraanstaan de inwoners van de San Francisco op zakelijk, cultureel en maatschap pelijk gebied, heeft zaterdagavond een uitvoering bijgewoond van het Haagse Residentie-Orkest. De uitvoe ring werd getypeerd als een van de voortreffelijkste die in San Francisco zijn gegeven. Vandaag concerteert het orkest in (Van onze correspondent) De Belgische schrijver Marnix Gijsen (prof. dr. A. Goris) zal maar korte tijd in zijn vaderland blijven nadat hij er eind oktober van het vorige jaar is teruggekomen. Hij was hoofd van de Belgische infor matiedienst in de V.S. een functie die hij tijdens de oorlog had ge schapen nadat België door de Duitsers was bezet. Nu gaat hij weer terug naar de overzijde van de Atlantische Oceaan. Ditmaal naar Canada. Hij zal optreden als regeringscommissaris van de Belgische deelneming aan de wereldtentoonstelling in Montreal. Gijsen heeft zolang in den vreemde geleefd dat hem het leven in België met zijn kleine partijpolitiek en zijn geharrewar van vaak onbeduidende let terkundige klieken wellicht ook wat te benauwd zal zijn. „Met Gijsens romans doet zich het merkwaardige geval voor, dat een ieder een andere voorkeur heeft. De dichter Jan van Nylen bijv. vertelde dat hij met alle bewondering voor het geheel van Gijsens werk een bij zonder zwak heeft voor „Telemachus in het dorp". Anderen verkiezen „Klaaglied om Agnes". De oplaagcij- fers wijzen uit dat „De vleespotten van Egypte" met graagte gelezen wordt. „De kat in de boom" heeft zijn getrouwen. Ikzelf ben gegrepen door „Goed en kwaad". Hoewel „Er gebeurt nooit iets" mij ook nauw aan het hart ligt. Eén ding staat echter als een paal boven water: Joachim van Babyion" verenigt alle stemmen op zich". Aldus Jan Greshoff in zijn herin neringen en beschouwingen gepu bliceerd in 1958 en wel in het bij zonder in het hoofdstuk gewijd aan zijn vriend Marnix Gijsen. Gijsen is 20 oktober van het vorig jaar 65 geworden. Dat is voor een ambte naar ook in België de „zogeheten" pensioengerechtigde leeftijd en prof. dr. Albert Goris tot dusverre hoofd van de Belgische informatiedienst in de V.S. is dan ook korte tijd geleden naar zijn geboortplaats Antwerpen teruggekeerd en in het genot van pensioen gesteld. Morgen zal hij voor de Nederlandse televisie met Hans Gomperts van ge dachten wisselen over zijn literatuur. vitale muzikale indruk de Johannes- Passion als een sterk levende com positie in onze gedachten op te Belgische acteurs naar ons land Twee acteurs uit België zullen ko mend seizoen naar ons land komen. Zij zijn Senne Fouffaer en Roger Coorens, die zich beiden hebben ver bonden aan het toneelgezelschap En semble. De eerste speelt gastrollen. De tweede wordt vast acteur. Hij zal zich in ons land vestigen. Tot Rouffaers belangrijkste rollen worden gerekend: Hamlet, Don Car los en Tartuffe (in Tilburg kort ge leden vertoond). Hij is vast verbon den aan de Kon. Vlaamse Schouw burg in Brussel. Roger Coorens, maakte jaren lang deel uit van de Kon. Ned. Schouw burg in Antwerpen. Hij speelde o.a. Orlando in Shakespeares „Naar het u lijkt", John Proctor in „De vuur proef" van Arthur Miller, prof. Hig- gens in Shaws „Pygmaleon" en laat stelijk Raki tin in Toergenjews „Een maand op het land". Minister Bogaers: „De Nederlander zal inschikkelijker moeten worden De leefbaarheid van ons land vraagt meer dan overheidsbe- slissingen. Zij vraagt van iedere Nederlander een steeds groter wordende inschikkelijkheid. Aldus de demissionaire minister van Volkshuisvesting en Woningbouw, drs. P. C. W. M. Bogaers, in een betoog over de leefbaarheid in ons land dat hij zaterdag op het Overijsselse appèl van de K.V.P. heeft gehouden Met deze inschikkelijkheid doelde drs. Bogaers ook op over onze gronden. Hij voegde hieraan toe, dat we alleen werkelijke solidariteit de problemen beschikking Minister Bogaers ondertreepte, dat wij in deze tijd de taak hebben de leefbaarheid mogelijk te maken in ons land, dat naar zijn bevol kingsdichtheid nu reeds vol lijkt, maar dat volgens betrouwbare ra mingen in 1980 14 tot 15 miljoen inwoners zal tellen en aan het einde van deze eeuw 20 miljoen en waarin de bevolkingsdichtheid zal toenemen van thans gemiddeld 360 mensen per vierkante kilometer tot 600 mensen per vierkante kilometer in het jaar 2.000. Al die mensen, aldus drs. Bo gaers zullen zichzelf moeten kunnen zijn. Het ruimtelijk probleem ligt volgens de minister van Volkshuis vesting en bouwnijverheid veel moei lijker dan het probleem van de wo ningnood, dat in perspectief ge zien oplosbaar is. Herrieschoppers op Rotterdams concert Concert onderbroken Tüdens het Promenadeorkest van het Rott. Philh. Orkest In Rotterdam onder leiding van Franz Paul Decker is het tot ongeregeldheden gekomen in de Rivièrahal. Dit als gevolg van het optreden van een aantal jeugdige belhamels, die tijdens de vertolking van PonchieUi's „Dans der uren" zo schreeuwen en floten, dat de dirigent moest aftikken en het orkest verzocht het podium te verlaten. De politie moest tussenbeide komen en verwij derde een aantal jongens uit de zaal. Nadat de directeur van het orkest de heer Oosterlee een beroep op de jongeren had gedaan, zich rustig te bedragen, betrad het orkest opnieuw het podium en bracht het publiek de dirigent een ovatie, waaruit bleek hoe afkeurenswaardig men het gedrag der jongelui had gevonden. Toen nog enkele jongens uit de zaal verwijderd waren, kon het con cert voortgang vinden. De veront waardiging over hun houding was bijzonder groot. Zilverexpositie in Utrecht In het Ned. Goud- en Zilvermu seum in Utrecht wordt t/m 19 april de collectie Wijk-Renken tentoonge steld. Deze verzameling omvat in hoofdzaak 19e-eeuws zilver. De ex positie maakt deel uit van een serie particuliere verzamelingen, die het museum in de loop van dit jaar zal tentoonstellen. Wegens „smaad en belediging (Van onze correspondent) Twee Limburgers, de Maastrichtse makelaar T. H. M. Hommes en de collectionneur J. H. Heinrichs uit Waubach hebben bij de Maas trichtse justitie een klacht wegens smaad en belediging ingediend tegen twee journalisten en twee Amsterdamse kunsthandelaren. Behalve de klacht hebben zij bij de Maastrichtse rechbank ook aangifte gedaan van vermeende oneerlijke concurrentie ex art. 328 van het Wetboek van Strafrecht. De makelaar en de collectionneur be schuldigen de Amsterdamse zakenlie den, de heer R. G. de Boer en de heer Douwes, ervan onware geruch ten over de door Hommes in Maas tricht gehouden kunstveilingen te hebben verspreid, waardoor aan het succes van de veiling en aan de goede naam van de makelaar schade is toegebracht. De journalisten, twee verslaggevers te Amsterdam en een verslaggever te Heerlen, wordt verweten dat zij door publikatie van onwaarheden in de dagbladen van 16 februari j.L de veiling in Maas tricht schade hebben toegebracht. Bij de klacht heeft de heer Hommes schriftelijke verklaringen van drie getuigen gevoegd, waaruit blijkt, dat de kunsthandelaar Douwes uit Am sterdam zou hebben verteld, dat Hommes in Maastricht een oplichter was en dat op diens internationale veilingen alleen „nep" aan de markt werd gebracht. De collectionneur is vast van plan zijn schilderijencollec tie te verdedigen tegen elke twijfel aan echtheid, die aan de doeken zou zijn toegeschreven. De collectie, die hij op 16 februari j.l. door makelaar Hommes ter tafel liet brengen op de veiling in de voor malige Dominicanerkerk te Maas tricht, omvatten volgens de catalo gus werken van Metsu, Frans Post. Vigne Lebrun, Salomon en Jacob van Ruysdael, Terborgh en Breughel. Bij dat van Salomon van Ruysdael en het zelfportret van Vigne Lebrun waren expertise-rapporten aanwezig van de Duitse hoogleraar Hans Eiken uit Krefeld-Urdingen, waarin deze als zijn mening uitspreekt, dat de stuk ken inderdaad aan die oude mees ters moeten worden toegeschreven. Collectionneur Heinrich heeft inmid dels aan het instituut voor grondige en onafhankelijke expertise van kunstwerken te Amsterdam verzocht opnieuw zyn collectie aan een ex pertise te onderwerpen. In opdracht van die stichting zal prof. Jaffé nog deze maand met het onderzoek be ginnen. Prinses Margaret In Oeganda Prin ses Margaret van Engeland en haar echtgenoot ird Snowdon zijn zaterdag in Entebbe (Oeganda) aangekomen vuor een bezoek van tien dagen. land zullen kunnen oplossen. Leren leven Of we wonen of niet, we zullen met een aantal zaken moeten leren leven. Overigens vestigde de minister er de aandacht op, dat dit leefbaar maken van ons land als een stede lijk land behalve grote inspanning ook grote investeringen zal vergen. „Ik ben er stellig van overtuigd, dat wij onze kinderen een leefbaar Nederland kunnen bezorgen. Maar even stellig weet ik, dat er geen leefbaarheid mogelijk is op een koop je", aldus minister Bogaers. Hy wees de klacht van de hand, dat er op dit gebied weinig gebeurt in ons land en stelde, dat Nederland zelfs in menig opzicht voorop gaat ii wereld door de wijze, waarop hier de ruimtelijke problemen pakt. Slapet oos De regering voert een nationaal ruimtelijk beleid. Een formeel na tionaal plan hebben we weliswaar niet en zal er ook nooit komen, maar er zijn al 23 streekplannen opge steld en 24 andere zijn in actieve voorbereiding. In een vraaggesprek, hem afge nomen in het t.v.-programma „Brandpunt" van de K.R.O., sug gereerde de minister zaterdagavond dat Nederland zich in de toekomst (zijn gpdachten gingen uit naar de jaren 19801985) opnieuw extra ruimte zal moeten verschaffen door drooglegging van een deel van de Waddenzee. „Niemand zal er mij van verden ken, dat ik het probleem van de woningbouw onderschat", zei hy „Maar toch bezorgt de ruimtelijke problematiek mij meer slapeloze nachten." Botsing op Afsluitdijk Jonget je (3) door tractor overreden Twee personen kwamen zaterdag middag om het leven by een ver keersongeluk op de afsluitdijk on der de gemeente Wonseradeel. Vijf personen werden min of meer ern stig gewond. De slachtoffers zijn de 21-jarige Amsterdammer en een 20-jarige vrouw, eveneens uit de hoofdstad. Door nog onopgehelderde oorzaak kwam de door de Amsterdammer be stuurde personenauto op de andere rybaan, waar hy met een tegen ligger in botsing kwam. Beide auto's werden vernield. Kort na dit onge luk kwamen op dezelfde plaats nog drie auto's met elkaar in botsing. Hierbij vielen drie gewonden. Frontaal stukje achteruitreed, omdat hij de verkeerde weg was ingeslagen. De vier inzittenden van de eerste wa gen, de heer en mevrouw Rietman uit Zwjjndrecht en twee kinderen, werden hierbij vrij ernstig gewond. Zij zijn opgenomen in het gemeente ziekenhuis in Dordrecht. Het ongeluk gebeurde bij de weg- afsplltsing naar Alblasserdam. De bejaarde automobilist bemerkte pas, toen hij ongeveer 100 meter de rijks weg was opgereden, dat hij verkeerd ging en stopte. Daarna reed hij vol gens de politie op de rijbaan achter uit, omdat er ter plaats geen vlucht- berm is. De auto van de familie Riet man botste toen in volle vaart op zijn wagen. In Horst had een frontale autobotsing plaats, waarbij de 87-jarige mevrouw Slot houwer uit Helmond zodanig werd gewond, dat zij later overleed. Haar 42-jarige dochter werd ernstig ge wond. Van de drie bij het ongeluk betrokken auto's werden er twee to taal vernield. Meegesleurd De 46-jarige mevrouw H. Stie- nen-Schaeken uit Budel werd zater dagavond het slachtoffer van een gecompliceerd ongeluk in Weert. Zy reed met haar bromfiets de 77-jari ge heer M. Salmans uit Weert aan, die naast zijn fiets liep te wande len. Beiden kwamen op de weg te vallen. Een achterop rijdende auto kon de heer Salmans ontwijken, maar greep mevrouw Stienen en sleurde haar zo'n vijftien meter mee. Korte tijd later overleed mevrouw Stienen aan de verwondingen. Uit de bocht De 18-jarige J. Schruets uit Herkenbosch kwam gistermiddag in Roermond om het leven. Hij reed mee in een personenauto, die door te hoge snelheid uit de bocht vloog. De jongeman was op slag dood. Twee andere inzittenden werden zwaar ge wond. Misleid Zaterdagavond is in Wyhe de 77- jarige H. E. Gosselink in een berm- sloot langs de IJsseldijk verdronken. De heer Gosselink was op weg naar zijn kosthuis. Waarschijnlijk misleid door de duisternis verloor hij zijn evenwicht en viel langs de steile dijkhelling naar beneden, waar hij in een berm- sloot terecht kwam en verdronk. De volgende ochtend vond zijn hospita het lichaam. Afgevallen Het driejarige zoontje Gelyn van de landbouwer A. Dieleman in Schud- debeurs (gem. Hontenisse) is giste ren om 't leven gekomen, toen 't met zyn vader op het land was. Het kind zat naast zijn vader op een trekker. Bij het keren kwam de trekker schuin te hangen. Het kind viel er af en werd door de trekker overreden. Met zware verwondingen werd het naar het ziekenhuis in Hulst ge bracht. Het jongetje bleek by aan komst te zijn overleden. Achteruit Een kleine personenauto is gister avond op de rijksweg tussen Rotter dam en Dordrecht in botsing geko men met de personenauto van een 71-jarige man uit Nijmegen, die een Kerkelijk Leven te Rockanje. Bedankt d. 1 (vac. dr. J. H. Stel Snoep te Middelburg drecht J. Smit te Werkendam. GEREF. KERKEN Bedankt voor Buitenpost J. Winkel te Vorden Koekange (vac. J. A. Kwast) A. Vos te Hoogkerk. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Emmeloord (NOP) G. v. Keulen te Waardhuizen. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Zuldland-Spijkenlsse P» v. Zonneveld te Bennekom. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Ridderkerk A. Elshout te Paus over Vietnam en rassenkwestie Faus Paulus VI heeft gisteren ge vraagd om gebeden voor een einde aan de stryd in Zuid-Vietnam en aan de rassenstrijd in de Verenigde Staten. De Paus vroeg dit toen hy als ge bruikelijk op zondag voor het raam van zyn appartement verscheen, om de menigte op het Sint-Pietersplein te zegenen. De Paus heeft de landen niet met name genoemd, maar het was duide lijk wat hij bedoelde, toen hij vroeg om: „gebeden tot de h. maag voor een speciale intentie: voor de landen, waar oorlog en guerrilla-stryd van het leven een kwelling maken en waar onenigheid ten gevolge van ras en kleur leidt tot haat, slachtoffers eist en onlusten schept". Ds. Van der Wiel weer op kansel De kerkdienst vara zondagmiddag in de hervormde <erk te Elburg, waar ds. B. G. A. van der Wiel voor het eerst na zyn schorsing in no vember van het vorig jaar weer op de kansel stond, onderscheidde zich in geen enkel opzicht van een an dere eredienst. Slechts kan gezegd worden dat de belangstelling voor deze dienst niet byzonder groot was. Wel had de Rijkspolitie onopvallend in en om het kerkgebouw voorzorgs maatregelen genomen. Er vonden echter geen incidenten plaats. De kerkeraad was op één lid na voltallig aanwezig. Ds. Van der Wiel hield zijn predikatie over Johannes 18 vers 1 t/m 12, waarin de gevangenneming van Jezus Christus in de hof van Gethsemané beschreven wordt. Met deze rentree van dominee Van der Wiel is de rust in kerkelijk Elburg naar men mag aannemen weerge keerd.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7