Blinden geen stakkers" 1 E.L.V.A. „Moed om oude heilige huisjes af te breken" 194-j -jarige £idenaar behaalt rijbewijs igericht 1 maart 1860 /O - Zaterdag 13 maart 1965 Derde blad no. 31515 d Zonneveld „Je kunt niet alles néén televisiefilm stoppen (Van onze rtv-medewerkster) Je kunt alleen maar een goed programma maken als je de men Ifiil liteit van een groot deel van de kijkers hebt. Wie minachting voor li publiek heeft levert nooit iets fatsoenlijks af". Deze woorden loerden vol overtuiging uitgesproken, door Ad Zon- ueld, de man die bij de K.R.O.-t.v. veel grote, en daar tussendoor i paar kleine documentaires -per jaar maakt en daarmee veelal no8 of vlakbij in de roos schiet. Hij is pas 31 jaar, zit sinds vier jaar de K.R.O. en is van huis uit journalist. Zijn laatste werkstuk is film over blinden, die vertoond zal worden in de week voor sen- as altijd al hevig geïnteres- vragen als: hoe leeft een jde vader in zijn gezin, vooral als blind-zün pas op latere leeftijd gekomen. Blijft zo'n gezinsleven f, zijn het maatschappelijke „suk- i"? Links en rechts bij vrienden bekenden, heb ik er eens naar raagd en ik kwam tot de conclu- dat niemand er eigenlijk iets af wist. Toen ben ik deze do- Ajfaentaire gaan maken. Hij is al 01 r een tijdje klaar. Ik heb hem en bewaren voor de week voor en. Het is typisch een onderwerp die dagen. Er schuilt wel enig in hetl aten liggen. Een film verouderen en je loopt ook de is, dat een andere zuil een stukje i je programma verkoopt, al is het .|js onbewust. Dat is nu eenmaal [kwalijke kant van het claim-sys- dat wij bij de Nederlandse te er op na houden. En dan kan mtera er nog dwars doorheen lo- Die jongens rommelen er met boerenklompen maar op los, zon- dat iemand weet wat voor on- verp en hoe ze iets aan gaan ken". Geen serie moeten behandelen, zo van „alles moet erin" Dat is niet te doen voor de televisie. Ik wilde een lange film maken, maar ik had geen zin in een serie en daarom heb ik maar één aspect bij de kop genomen. Ik beperk me uitsluitend tot de volwas sen blinden, omdat ik de identifica tiemogelijkheid zo groot mogelijk wilde maken. Het publiek zit thuis in sijn gezin naar het kastje te kij ken. Daarom laat ik op dat kastje een huisgezin zien. Dan weten de kijkers, waar ik het over heb. Zo- is vergelijkbaar. Mijn program - rekent af met de veelvuldig gel dende opvatting, dat blinden alle maal stakkers zijn, die bij de kachel zitten en moeizaam door de kamer scharrelen, of die ergens in een werkplaats weggestopt zitten en een matje vlechten. Dat die opvatting bij het publiek leeft komt door de ma- waarop de volwassen blinde tot komt: een zielepoot met een wit te stok, of de man, die namens de blinden aan de deur komt met bor stels en mattekloppers, al dan niet gewaarmerkt. Dat is door hen zelf opgebouwd: het beeld van een stum per. Maar het is niet waar. Ik laat zien hoe volwaardig blinden kunnen zijn. Daarom heb ik ook doelbewust geen opnamen gemaakt in blinden- werkplaatsen. Ik laat ze zien in een gewoon beroep. In de normale om gang thuis met de kinderen. Ik zet te kijk als volwaardigen in de maatschappij. Van mijn kant komt ook geen woord commentaar, ik laat ze zelf aan het woord". Ca. 8.000 blinden Ons land telt thans ongeveer 8000 blinden en ze zijn goed georga niseerd. In de vereniging „Het Ne derlandse Blindenwezen" zijn de di- blindenbonden, maatschap pelijk werk voor blinden en ook de AIB (de stichting Algemene en In dividuele Blindenbelangen) onderge bracht. Deze stichting vangt allen op, die op latere leeftijd blind zijn geworden en werkt samen met de oogartsen uit geheel ons land. Het revalidatiecentrum voor „laatblin- den" is iets unieks voor Europa. Daar melden zich ongeveer 40 nieu- gevallen per jaar. Ad Zonneveld „Ik heb me eerst langdurig verdiept in alle aspecten van het blind-zijn. Pas naderhand ben ik een keuze gaan doen. Mijn keuze is na tuurlijk niet onherroepelijk. Ik heb tenminste al het vergevorderde plan een documentaire te gaan ma ken over de scholing van blindge boren kinderen. Dan kan ik ook iets uitgebreider ingaan op de mogelijk heden in de diverse groepen. Het scala van mogelijkheden is nog klein, vooral de middelbare beroepen zijn nog slecht toegankelijk". Van de zij- an het AIB is overigens volop belangstelling voor deze film. Gere geld gebruikt men deze nu al als voorlichtingsmateriaal. „Ik stap naar de Rijkspolitie f m zeg: hoe zit dat nu eigen- ijk met die 20-kilometer- autootjes? Gaan die nou weg ^of niet?" De 84-jarige Leide- ■ftaar A. Hogenes grinnikt nan genoegen. Hij is zojuist geslaagd voor zijn rijbewijs. Hif „Ja, zeggen die agenten, die tiygaan weg. En dat ziet er dan niet best voor U uit, want op Uw leeftijd haalt U nooit meer een rijbewijs". De heer Hogenes kon het niet ver kroppen dat hij zijn op 20 ki- tomeier per uur afgestelde otJ DAF-je over enkele maanden niet meer zou kunnen ge bruiken. Hij ging onmiddel lijk rijles nemen en na 10 les sen vroeg hij examen aan. Dat deed hij enkele weken geleden en hij slaagde toen voor het praktisch gedeelte. Gisteren deed hij het theo retisch gedeelte van het exa men over en met succes. „Ja, met die theorie had ik wel veel moeite" vertelt de heer Hogenes, die jarenlang een transportbedrijf heeft geleid en het pas op 84-jarige leef tijd wat rustiger aan ging doen. Aan rijervaring ont- brak het hem niet, ivant voor f de oorlog heeft hij jarenlang f op een vrachtauto gereden f en in zijn kruipautootje f beeft hij ook wel ivat erva- f ring opgedaan. „Nee ik ben f niet van plan om hard te f gaan rijden of grote afstan- f den af te leggen. Neerustig aan. Zo maar wat, mijn kin deren bezoeken en zo". De beer Hogenes is grondig ge keurd voor hij examen mocht doen, maar van me dische zijde waren geen be zwaren Zijn rijschoolhouder beeft dan ook het volste ver trouwen in de vrestaties van zijn oudste leerling. IN EINDHOVEN Treinaanwijzing met tv-apparaten De vertreksporen van de treinen Eindhoven zullen met ingang van Z maart zowel op de perrons als bü de tunnelingang worden aangegeven met behulp van televisietoestellen. Daarvoor zijn 48 complete televisie toestellen geïnstalleerd, die centraal kunnen worden bediend. Deze methode van treinaanwijzing voorzover bekend is, uniek in Europa. Tot de aanleg van deze cen trale werd besloten nadat men in Eindhoven gedurende twee jaar er varing had opgedaan met deze nieu we vorm van treinaanwijzing. Met behulp van een „schrijfplaat" kunnen ook allerlei mededelingen worden geprojekteerd die niet tevo ren in de apparatuur zijn vastgelegd, zoals bijzondere treinen, treinvertra- gingen, routewijzigingen en dringen de zaken, die gewoonlijk per luid spreker worden bekend gemaakt. Het ligt in de bedoeling van N.S. ook op het nieuwe station in Tilburg, dat in de komende herfst in gebruik zal worden genomen, deze moderne t.v.-apparatuur te installeren. Informatrices V.V.V. in uniforme mantelpakjes De vaste informatrices van de Nederlandse Verenigingen vreemdelingenverkeer zullen bij hun optreden naar buiten uniforme grij ze mantelpakjes dragen, waarbij ho ren donkerblauwe accessoires: dop hoed, pumps, handschoenen en schoudertas. In enkele steden van ons land, waaronder Den Haag, zijn de dames reeds in het nieuwe tenue gestoken. £ïet is de bedoeling, dat over niet al te lange tijd ook de informatrices van andere VW's het uniform krij gen. Een uitzondering vormen Amsterdamse informatrices. reeds een uniform, anders dan het thans door de ANW voor geschreve ne, dragen. AD ZONNEVELD Weekblad Spiegel staakt publikatie r.t.v.-programma's Het christelijk nationaal weekblad „De Spiegel" zal op zeer korte ter mijn de publikatie van radio- en televisieprogramma's die zij sinds kort zeer uitgebreid in haar familie blad had opgenomen stop zetten, aldus deelde ons de directie van uit geverij Zomer en Keuntng mee. Zij heeft hiertoe besloten om de NCRV, waarvan de radio- en televisiegids eveneens uitkomt bij uitgevrij Zomer en Keuning in Wageningen. niet in een dwangpositie te brengen. De om roepverenigingen hadden namelijk de NCRV meegedeeld bij het ver schijnen van radio- en televisie nieuws in „De Spiegel" geen pro grammagegevens meer te doen toe komen. De directie van de uitgeverij zei ons, dat De Spiegel nooit gebruik heeft gemaakt van NCRV-gids gege vens voor het samenstellen van de eigen radio- en televisierubriek. „Onze publikaties waren vrije nieuwsgaring". Volgens de NCRV zal de gids per 1 januari 1966 niet meer v/orden uitgebracht oij Zomer en Keuning maar bij drukkerij de Boer te Hilversum. Op de vraag of De Spiegel vanaf bovengenoemde datum weer zal beginnen met de radio en televisierubriek zei ons de directie van Zomer en Keuning dat in deze richting nog geen plannen gemaakt zijn. „Er wordt nog onderhandeld ever de datum, waarop het contract met NCRV afloopt. Volgens ons is dit 1 augustus 1966". NEDERLAND 1 KRO 3.00 uur NTS-weekjournaal 3.25 uur Eddie Calvert show 4.00 uur Huisje, boompje, beestje, voorlichting 5.00 uur Kinderprogramma 5.45 uur IJshockeyreportage 7.30 uur Barend de Beer, voor de jeugd 7.35 uur Sir Lancelot, film 8.00 uur NTS-journaal 8.20 uur Brandpunt, actualiteiten 8.50 uur Midavondserenade, amusementsprogramma 9.35 uur Bonanza, western 10.35 uur Epiloog 10.30 uur NTS-journaal 10.35 uur Sluiting. NEDERLAND 2 AVRO 8.00 uur NTS, nieuws in het kort 8.01 uur Zoo zoo, dierenprogramma 8.25 uur De schone heks, film Combo Hoe maakt u het, documentaire Judo, reportage Sluiting. voor veranderingen, etc. van alle kleding. Magd. Moonsstraat 68 Tel. 40028 - Leiden NIEUWE INDONESISCHE AMBASSADEUR (Van onze Utrechtse correspondent Men moet ,de moed hebben om de oude heilige huisjes waar nodig af te breken, of ten minste ze te moderniseren. Dit zei gistermiddag dr. Soedjarwo Tjondronegoro, de nieuwe am bassadeur van Indonesië in ons land, in een betoog, waarin hij nieuwe vormen van internatio nale economische samenwerking bepleitte. Hij sprak op de Utrechtse Jaar beurs, waar hij - enkele uren nadat hij op Huis ten Bosch zijn geloofs brieven had aangeboden aan Ko ningin Juliana de „Indonesische van de Indonesische stand in de Beatrixhal van het Vreeburgcom- piex opende. De heer Soedjarwo sprak zijn be zorgdheid uit over de, ondanks alle internationale hulp, nog steeds groeiende kloof tussen de „oude" en awe" landen. Indien het niet lukt deze groeiende verwijdering te zijner tijd te overbruggen, zal dat tot resultaat hebben, dat de nieu- opkomende landen, die het over grote deel van de wereldbevolking omvatten, naar nieuwe, mogelijk ex treme wegen zullen zoeken. SYSTEEM Een van de voornaamste oorza ken van het breder worden van deze kloof in welvaart ligt. naai- de stellige overtuiging van Indonesië, in het huidige systeem van wereldhandel en financiering, die niet bepaald ver enigbaar zijn met de belangen van nationale economie en de eigen-ont wikkeling, die deze nieuwe landen willen voorstaan. Indonesië tracht in eer nieuw op komende wereld de vorm te geven aan nieuwe vormen van economische samenwerking. De ambassadeur tigde speciaal de aandacht op het systeem van „production sharing". Hierbij is het nieuwe bedrijf, dat meestal gericht zal zijn op verhoging van inkomsten uit export, van de aanvang af Indonesisch eigendom maar de opzet is zodanig, dat de buitenlandse partner ruimschoots de gelegenheid krijgt om de vruchten van zijn deelneming te plukken. NIEUWE BASIS „Wij begrijpen wel, dat de inge wikkelde problemen, die aan dit alles ten grondslag liggen niet door Indo nesië en Nederland alleen kunnen worden opgelost", zei de ambassa deur verder. „Maar onze nieuwe sa menwerking, onze nieuwe vriend schappelijke verhouding zal wel een steentje kunnen bijdragen door een voorbeeld te worden van, hoe samen werking tussen een oud gevestigd en geïndustrialiseerd land en een rieuwe opkomend land zal moeten zijn". Sinds kort zijn de beide landen er in geslaagd, om voor het eerst hun betrekkingen een nieuwe basis te geven. De heer Soedjarwo onder - stieepte de woorden nieuwe basis: hoewel de oude tijd in de Indone sische cultuur nog nawerkt, moet vooral niet vergeten dat het land een revolutie heeft doorgemaakt dat nog steeds doet. De Indone sische maatschappij is fundamenteel radicaal veranderd. Nieuwe eigen idealen en een nieuwe eigen politieke mceptie ontwikkelen zich. NIET PIJNLOOS „Aan de andere kant hebben zich >k in Nederland sinds de tweede we reldoorlog veranderingen zij het niet zo ingrijpend als in Indonesië voltrokken. Ook hier is er een volk met. een oude cultuur, dat zich aan- aan de nieuwe tijd. Zo zijn de omstandigheden geschapen voor we verhoudingen. Dit is niet al tijd een gemakkelijk sn pijnloos pro ces geweest", aldus de heer Soedjar wo „Misschien ook wel, omdat men in Nederland de kracht en intensivi teit van de Indonesische revolutie heeft onderschat". Hoe dit ook zij, de heer Soedjarwo constateerde met vreugde dat nu een nieuwe basis, van wederzijds respect, is geschapen. Indonesië en Neder land hebben elkaar veel te bieden. Desgewenst en in onderling overleg kan Nederland met zijn grote kennis over Indonesië, medewerken aan de opbouw van dit nieuwe land. De heer Soedjarwo was verheugd over de Indonesische deelneming aan de Jaarbeurs (de enige beurs in West- Eurcpa, waar zijn land dit jaar ver schijnt), maar betreurde het dat door omstandigheden het beeld van de stand dit jaar beperkt is. De nieuwe Indonesische am bassadeur, dr. Soedjarwo Tjon dronegoro heeft gisterochtend in Huis ten Bosch zijn geloofsbrie ven aan de Koningin overhan digd. Bij zijn aankomst werd hij voor het paleis begroet door de kamerheer in buitengewone dienst van de Koningin, prof. dr. W. F. de Gaay Fortman. 8.50 uur 1 NEDERLAND 1 NCRV g 4.00 uur reportage biljarten Apeldoorn 5.00 uur Kerkdienst n 6.00 uur reportage biljarten H 6.30 uur reportage ijshockey 8.00 uur NTS-journaal g 8.05 uur Sport in beeld g 8.30 uur Memorandum van een dokter, spel f§ 9.20 uur Hoe bestaat het, pop. wet. progr. g 9.45 uur Onder vier ogen, gesprek g 10.10 uur Gerichte klank, documentaire en muziek jf 10.25 uur NTS-journaal =-; 10.30 uur Sluiting. NEDERLAND 2 NTS g 7.30 uur Robinson Crusoë, film g 8.00 uur NTS-journaal 8.05 uur Tom Ewell show 8.30 uur Festival, films H 9.20 uur Tanden met geheimen, speelfilm 10.15 uur Sport in beeld 10.30 uur Sluiting. 1 UIT HET RADIOPROGRAMMA HILVERSUM 1: g 8.05 uur Promenade-orkest H 11.00 uur Ernst met Marianne, chansons HILVERSUM 2 8.40 uur Staatsgeheim, hoorspel. ew cjióteren Sport jg Het VAR A-programma begon g (na de extra uitzending van het H regionale programma, dat don- M derdag plaats had moeten ma- ken voor de Spaanse studenten) M met sportcommentaar van Bob g Spaak. Eenvoudig van opzet g (drie interview's gelardeerd met 1 een beetje filmmateriaal) maar 1 actueel en heel plezierig. Jhr. I Molerus haalde herinneringen g op aan Pim Muiier (die 100 jaar g geleden werd geboren), waaruit g Muiier als een opmerkelijke H maar wel wat excentrieke figuur 1 te voorschijn kwam. Henk van g der Grift gaf zijn mening over g de opmerkelijke vooruitgang in de internationale schaatssport, H en DWS-voorzitter Solleveld be- 1 schouwde de hoempa-hoempa g wedstrijd na. Toen kwam het 1 nieuws en na het nieuws „Ach- i ter het nieuws", Dat begon al H met een stunt je: Herman Wig- H bold had een interview met mr. g Geertsema (VVD). Daarna kregen we als curiozen j| een minuut lang beelden te zien E uit het zuiden des langs, waar een jachtopziener alle door hem E geschoten beesten in de bomen E ophangs, en tenslotte zagen we een curieuze reportage over een bende smokkelaars, waarin 3 van E hen over him ervaringen als smokkelaar vertelden. Rudi Carrell E Vervolgens kwam Rudi Car- E rell, ditmaal gesitueerd op een Amsterdams grachtje compleet E met fopwater en authentieke E Amsterdamse figuren, die uit hoofde van hun stemvolume of «irniWBMmmmiiiMiuiiiiiiinniiiwiiiiiiBiiiiiiii—mmiHwwMüiBMiiiBiMwi om hun muzikale gaven (zoals de legendarische „ome Jan", van wie zich Carrell zich maar wat al te gemakkelijk afmaakte) de sfeer mochten helpen aangeven. Het werd een Carrell-show met een goed gemiddelde, maar zon der uitschieters. Het scènetje met Conny Stuart bijv. was wel aardig, maar qua quante erg doorzichtig, en van het feit, dat Carrell toestemming had gekre gen om Linda Ross oftewel Cis ka van der Velden haar debuut te laten maken als zingende Leger des Heils-soldate, maakte hij zo'n gepast gebruik, dat het een beetje op een gemiste kans leek. Actueel was Rudi wel, met zijn liedje op het verlies van DWS, (dat hij, met 'n feilloos instinct, al voor de wedstrijd had ge schreven) Er zaten een paar aardige maar rustige grapjes in de show maar hoogtepunten wa ren er ditmaal niet bij. Na het hartige hapje van de avond (Dick Powell) kwam er dan ook nog het culturele pro gramma, voor zover men het in formatieve programma, dat Jan Blokker en Pier Tania samen stelden over de situatie van de Nederlandse bioscopen, als een culturele aangelegenheid wilde beschouwen. Met de cijfers op tafel toonde Blokker aan, dat de bioscopen ernstig te lijden heb ben van hun concurrerende broertje televisie. Nieuws bracht deze documentaire niet voor hen, die toch belang stelden in het reilen en zeilen van de film. maar een bevattelijk overzicht van de hele stand van zaken gaf ze wel. nimniraüraiiiiiiiHnniiiniiii3ii;iii:j:i:u'u.,iiiiinniniiii!!!rji::inniinrriiiri!iin!iiiinni!i Radio Bloemen^ belangstellenden, gehouden op g 7 maart 1965i 3.15 uur Kinder- 4 uur dr. P. G. Kunst te Am sterdam. MAANDAG 15 MAART Hilversum 1, 402 m. VARA: 7.00 Nws., ochtendgymn. en soc. strijdlied. 7.20 Lichte gr.muz. (Om 7.25 Van de voorpag.). 8.00 Nws en ;nte gr.muz. 8.50 ijdlled. 8.13 Lich Ochtendgymn. Waterstand. VPRO: 9.40 Kleur bekennen, overdenk. VARA: 10.00 Voor de Voordracht. 1> 11.00 Nws. 1U.0 Ned. ork.werken. 1230 Lichte gr muz. 12.55 piano: Mod. muz. 16.00 Nws. 16.02 So- oiëteit Zestig minuten voor boven de zestig. 17.00 Oude liedjes. 17.15 Klas. grmuz. 17.30 Streekuitz. 17.50 Militair NCRV: 7.00 Dagopening. 7*10 Oude kamermuz. 7.20 SportultsT. dag. 730 Nws. tuinder 12.27 Meded. tuinb. 1230 Nws. 12.40 Va- •eport. 13.30 Lichte gr.- 14 05 Schoolradio. 1430 Mod. 15.30 Berlins kamerork.klas 16.00 Bijbeloverdenking 16.30 Vocaal ensemble: geestelijke liederen. 16.50 Cello-recital: mod. muz. 17.00 Voor de kleuters. 17,15 Voor de jeugd. 1730 Overheidsvoorlichting: Operatie Gwam- ba in Suriname. Tekst: J. Michels. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland 1: NTS: 19.00 Nws. 19 01 molen, speelfilm. (Alle leeftijden). 22.00 De Eerste Wereldoorlog, docu mentaire (dl. 1). 22.25-22.30 Journaal. Nederland 2: NTS: 20.00 Nws. in het gedanste 20.01 KRO: Waauw: progr. (3). NTS 20 50 A'dams Kunst-* maandorkest bioiL DRAADOMROEP (Over de 4e HJn van 18-20 uur) 1^ Sergei Rachmaninov. Concert voor Scherzando. Symghonie Orkest lav Wlslocki. EI. Sergei Prokofiev. Delen uit de balletmuziek „Romeo en Julia" op 64. De Montagues en de Capulets. Dans. Graf van Romeo en Julia. Dans van de Antlllaanse meisjes Dood van Tybalt. Allegro Warschau oi.v. Stanis- Philharmonlsch Orkest >!.v - Berlijn Rococo Thema voor cello op. 33. Mstislav Rostropovlch cello Phllharmonlsch Orkest van Leningrad o.l.v. Gennadi Rozhdestvensky. 2. Con cert voor plano en orkest nr. 1 in bes kl. t. op. 23. Allegro non troppo e mol- to maestoso - Allegro con splrito. An dantino sempllce - Prestissimo Allegro con fuoco. Svjatoslav Richter, plano. Herbert

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5