LEIDSCH DAGBLAD classic toningin ontvangt al adviseurs Wallace naar Johnson OED BETRACHT OM VIT POLITIEKE MIST TE KOMEN Schmelzer zal wel verder kunnen gaan Echec Nijmegen geen zaak voor de regering m Groot bankschandaal aan Franse Rivièra Verpleegster Josy na 88 dagen uit de grot Rassehater bedreigt huisvrouw tetnvs igericht 1 maart 1860 ZATERDAG 13 MAART 1963 No. 31515 cteur-' A. Ei. van Dlsboeck [dredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Moreel niet verantlvoordelijk,, (Van onze parlementaire redactie) r wordt spoed gezet achter de oplossing van de kabinetscrisis, j Koningin ontvangt vandaag in Huis ten Bosch al de adviezen i voorzitters van de beide Kamers, de vice-president van de 1 van State en de voorzitter van de vijf grote kamerfracties. Waarschijnlijk zullen de meeste adviseurs de Koningin aanraden om K.V.P.-er drs. Schmelzer een formatieof informatie-opdracht te Hij is als leider van de grootste kamerfractie eigenlijk de aange- man. Bovendien is hij tijdens zijn gisteren beëindigde informatie- de omroepproblemen. gisteren met hun fracties de brok stukken van het kabinet-Marijnen nog eens rustig bekeken, maar zijn nog niet tot duidelijke toekomstplan nen gekomen. Men is het er vrij al gemeen wel over eens, dat de VVD in de oppositie zal gaan en dat de Partij van de Arbeid in aanmerking komt voor een plaats in het regeringskas teel. Maar of het zover zal komen is absoluut niet zeker. De socialistische fractieleider in de Tweede Kamer heeft al laten weten dat hij alleen mee wil doen „als er wat te regeren valt". En dat betekent, dat het be leid fors moet worden omgebogen. Daarmee kunnen vele weken van moeizame geheime besprekingen zijn gemoeid. EEN ZICHT OP OPLOSSING ;poed, die de Koningin betracht echter niet zeggen, dat er al enig op een oplossing van de cri- politici in Den Haag hebben Straaljagerkogels weer dicht bij mijnenvegers Dor de tweede keer binnen een hebben Hunter-straaljagers van Con. Luchtmacht hun boordmi- leurs gericht op een eskader mij- van de Kon. Marine. Het lurde donderdag ten westen van ichelling, waar de ondiepwater- lenvegers Alblas, Bussemaker, empf, Van Hamel en Van Mop- opdracht van de kustwacht- bezig zijn een aantal uit de log overgebleven mijnen op te Hoewel de luchtmacht op de was gebracht van de aan de egers verstrekte opdracht en de schietoefeningen op de punt van het eiland niet stop vliegers hun run op de op strand opgestelde schietschijven uitvoeren is daar ook geen ge- bü, maar twee keer nu al zijn cogels van een iets afgezwenkt tvliegtuig verontrustend dicht in tuurt van de marineschepen ge- Donderdag spatten de kogels ongeveer vijftig meter afstand de Van Hamel in het water. Ige week vrijdag werd zoals ge- :s een haspel op het achter- het schip geraakt Terstond it de commandant van het mij- veeg-flottielje donderdag rapport uitgebracht werden de schiet- ningen van de straaljagers stop- Marine kreeg opdracht mijnenveegwerk af te maken, een inmiddels is gebeurd, zodat >r nog een herhaling niet De beste VERF de juiste KLEUR. Het mooiste BEHANG voor uw interieur, BACHSTRAAT 546 - LEIDEN TeL 22986, privé 31903 periodiek, doelmatig onderhoud VALSPAR Valenite autolak voordelige verpakking. iiai WEERBERICHT MEER BEWOLKING Hijkens het weeroverzicht, dat het m 10 uur verstrekt, zal de miking in het komende etmaal nemen. iet is mogelijk, dat daaruit mor- i op enkele plaatsen een weinig len valt. De windrichting blijft iwegend zuidoostelijk tot zuidelijk tot de aanvoer van betrekkelijk 'te lucht voortduurt. Omdat de echter minder zal schijnen, wor- niet meer zulke hoge tempera ten bereikt als vandaag. 14 MAART nop: 6.57 uur; onder: 18.42 uur. tón op: 14.34 uur; onder: 6.07 uur. ■ogwater te Katwijk 0.36 en 13.05 fl laagwater 8.29 en 21.10 uur. 6 maart hoogwater 1.39 en 14.02 u.; ■Water 9.36 en 22.13 uur). It nummer bestaat uit 18 pagina's en een bijvoegsel Niet met V.V.D. De nieuwe (in) formateur zal zich wellicht de moeite besparen om nog serieus contact op te nemen met de VVD. Vele leidende politici vinden dat zinloos, omdat de liberale wensen op omroepgebied in de Kamer geen meerderheid kunnen vinden en eigenlijk alleen voor de CHU accep tabel zijn. Na het afvallen van de li beralen blijven dus als mogelijke re geringskandidaten over de KVP, de PvdA, de ARP en de CHU. Voor een samengaan van de drie confessionele partijen die samen over 76 van de 150 zetels beschikken, voelen alleen de anti-revolutionairen. „Dat is een christendemocratische combinatie en daar ben ik voor", zei de AR-fractie- leider Smallenbroek gisteravond. Maar de CHU voelt er niets voor. Mr. Beernink is het in het omroep- vraagstuk meer eens met de liberalen dan met de andere partijen. Hij is te gen het getal als norm voor de toe lating van nieuwe omroeporganisa ties. Misschien zijn er in zijn fractie een stuk of wat politici die meer het standpunt van de ARP en de KVP benaderen maar een sterke combi natie zal een coalitie van de drie confessionelen nooit worden. Daarom is ook de KVP tegen een confessio nele combinatie. Brede basis De volgende mogelijkheid is de bre de basis met alleen de WD in de op positie. Ook hier weer is het pro bleem, dat de CHU een afwijkende mening heeft over het omroepvraag- stuk. Maar als christelijk historischen zouden afvallen komen de anti's voor Op 22 maart gaan twee Ame rikaanse ruimtevaarders, Virgile Grissom (links) en John Young aan boord van Capsule Gemini met het doel drie keer rond de aarde te vliegen. De twee astro nauten trainen hier in een bassin van de basis Housten (Texas). de keus: samen met de twee groot sten in zee of meegaan met de CHU in de oppositie. Aan een coalitie zonder CHU is AR-fractieleider Smallenbroek nog lang niet toe. „Het de reformatorische politiek een slag zijn als de CHU niet en de ARP wel in een kabinet zou zitten" zei hij gisteravond heel open hartig. Als de heer Smallenbroek zijn reformatorische hart volgt gaat hij dus met de CHU in de oppositie. Maar hij voelt ook wel wat voor een aantal programmapunten van de Partij van de Arbeid: regeling van het vennootschapsrecht, de ontwik kelingshulp, de prijsbeheersing van onroerende goederen. Het zal voor de ARP een moeilijk en veel tijdvergen- de dilema worden. De socialisten, die nu opeens zo hoog in de politieke markt liggen, willen het liefst alleen met de KVP in zee. Hoe minder partners hoe meer kans voor uitvoering van de socialis tische wensen. Maar uit politiek stra tegische oogpunten zijn zij tot nu toi nogal in de mist gebleven. Na zijn onderhoud met H.M. de Koningin staat drs. W. K. N. Schmelzer de wachtende pers Slot pag. 2 vanuit zijn auto te woord. De regering acht zich moreel niet verantwoordelijk voor de gang zaken in Nijmegen bij de viering van de nationale herdenking 18131963. De organisatie ~ar manifestatie was geheel in particu liere handen. Voor zover haar antwoord voorkwam heeft de rege ring de manifestatie gesteund. Een verzoek om een bijdrage in het te kort heeft zij gemeend te moeten afwijzen. Dit deelt minister-president Ma- rijnen mee in antwoord op schrif telijke vragen van het Tweede-Ka merlid Vondeling (PvdA) in -erband met het niet nakomen van de fi nanciële verplichtingen door de Nij meegse stichting „Viering 150 jaar Koninkrijk". Als gevolg hiervan zijn enkele leveranciers in financiële moeilijkheden komen te verkeren. Minister-president Marijnen zegt verder, niet bereid te zijn als lid van het erecomité zijn invloed aan te wenden om de financieel krachtige leden van de stichting te bewegen hun morele verplichtingen na te ko men. Of de leden van de stichting deze morele verplichtingen hebben, waagt hij niet te beoordelen. Hij wijst er nog op, dat zijn ambtsvoor ganger de uitnodiging om in het ere comité zitting te nemen niet heeft aanvaard. Zelf heeft hij zitting ge nomen in zijn vroegere kwaliteit var Amerikaanse president zal binnenkort besluit nemen Gouverneur Wallace Alabama heeft president John son om een onderhoud gevraagd teneinde de rassenonrust in deze zuidelijke staat^ t.e bespreken, Een uur na ontvangst van het telegram seinde de president TEKORT GECONSTATEERD VAN VIJFTIEN MILJOEN Kort na de sluiting van zijn bedrijf voor kascontrole is een bekende bankier in Nice op ge heimzinnige wijze aan zijn einde gekomen. Gevreesd wordt, dat dit het begin is van het grootste bankschandaal in de geschiede nis van de Rivièra. Volgens de eerste mededelingen van de rijksaccountants is er een tekort geconstateerd van vijftien mil joen gulden. Als het geld inderdaad verdwenen is, zou een groot aantal bouwbedrij ven, vooraanstaande winkeliers en tal van privé-cliënten wel eens groet onheil boven het hoofd kunnen han gen. Het gerucht over een faillisement- verspreidde zich als een lopend vuurtje, toen de deuren van Banque de Nice vrijdagochtend gesloten ble ven en een bordje met het woord „kascontrole" werd buitengehangen. De 51-jarige directeur van de bank, Louis Martinon, had het gebouw woensdag verlaten en was sindsdien spoorloos. Gisteren trof de recherche hem in vier meter diep water dood aan achter het stuur van zijn wa gen. De snelle witte auto werd gis termiddag door arbeiders onder wa ter gezien. De wagen lag in een stuwbekken. De autoriteiten vermoeden dat Martinon met opzet het water is gereden. Het stuwbekken, dat alleen via tal van kleine wegen is te berei ken, is gelegen bij een groot, lu xueus ontwikkelingsproject bij Fré- jus, dat door Martinon werd gefinan cierd. In Nice acht men het moge lijk dat het project het gehele ver mogen van de bankdirecteur heeft opgeslokt en dat hij wanhopig naai geldmiddelen zocht om het pro ject niet kwijt te raken. Martinon was gehuwd en vader van twee kin deren. terug, dat hij bereid was Wal lace op elk gewenst ogenblik te ontvangen. Wallace zei in zijn boodschap aan Johnson, dat hij een regeling, die de huidige golf van rassenrechtbetogin- gen zou doen ophouden, dringend noodzakelijk acht. Volgens de gou verneur vormen de activiteiten van de leiders voor rassengelijkheid, wan neer zij niet in toom worden ge houden, een bedreiging voor leven en veiligheid van het volk en voor de instandhouding van een wettige ge meenschap. Interventie President Johnson zal binnen en kele dagen een besluit nemen over een eventuele rechtsstreekse fede rale interventie in Alabama, zo is In Washington uit goede bron ver nomen. De Amerikaanse president ontving gisterochtend een aantal ver tegenwoordigers van Amerikaanse bewegingen voor rassenintegratie en delegatie die optrad namens enige duizenden geestelijken. President Johnson had volgens een woordvoerder van de eerste groep, Fauntroy, gezegd dat hij „de volle verantwoordelijkheid" op zich zou nemen voor elke eventuele actie van de federale regering. De groep had de president gevraagd, onver wijld „marshals" (federale politie mannen) naar Alabama te zenden om allen te arresteren die verant woordelijk waren voor het geweld dadige optreden tegen de negerbe togers in Selma, zondag j.L Ook zou den zij een herhaling van derge lijke incidenten moeten voorkomen. Mocht dit niet voldoende blij ken, dan zou de regering federale troepen naar de staat moeten den. Johnson had toegezegd, met deze wensen rekening te zullen hou den. Later heeft de Amerikaanse pre sident echter nadrukkelijk verklaard dat hij „zich niet door druk chantage of betogingen" tot overijld optreden zal laten verleiden. Uit heel Amerika zijn protestantse, roomskatholieke en joodse geestelij ken naar Washington gekomen een bijeenkomst over de toestand in Alabama, belegd door de Commis sie voor godsdienst en ras van de tionale raad van kerken. De metho distische bisschop Lord deed een be roep op president Johnson, zich per soonlijk naar Selma te begeven. Afgeranseld Voor de federale iechtbank ln Birmingham (Alabama), verklaarde een ijveraar voor rassenintegratie, Lewis, dat htf tijdens de betoging van zondag j.L in Selma had ge zien hoe een politieman een neger vrouw afranselde met een lange os- senzweep, schreeuwend: „Schiet op, jij zwarte nikkervrouw". Lewis was een van de leiders van de voorgenomen mars van Selma naar Montgomery, de hoofdstad van Alabama. Hij werd, nadat de politie met geweld de mars verhinderd had, met naar wat gedacht werd een schedelbreuk naar het ziekenhuis ge bracht, maar zijn verwondingen ble ken mee te vallen. 'Hij werd gisteren gehoord door rechter Johnson, die een verzoek behandelt van negerlei ders om toestemming voor nieuwe poging tot een mars naar Montgomery. Bij bovenkomst geheel uitgeput Josy Laurès, de 26-jarige Franse verloskundige die drie maanden heeft doorgebracht in een grot in de Fran se Alpen, is gisteren weer aan d oppervlakte gekomen. Gedragen op de rug van een poli- tie-agent aanschouwde zij voor he eerst sinds 88 dagen weer het dag licht. Haar ogen waren tegen het felle licht beschermd door een don kere bril. Op 14 december was zij in de grot afgedaald om bij te dragen aan de proeven welke worden genomen in verband met de invloed van de een zaamheid op ruimtevaarders. Toen haar donderdag werd meegedeeld dat zij vandaag naar boven zou worden gehaald, dacht Josy Laurès dat het 25 februari was. In de grot had zij alleen gezelschap van een witte muis, die de proef eveneens goed heeft doorstaan. Josy was bij haar bovenkomst zo uitgeput, dat ze geen woord kon uit brengen. Ze werd naar een tent ge dragen en op een veldbed gelegd. De tooht naar boven uit de honderd meter diep gelegen grot had het nodige tot haar vermoeidheid bijge dragen. Na door een arts te zijn onderzocht werd Josy op een bran card bijna een km door de sneeu\> naar een gereedstaande helikopter gedragen welke haar naar Nice bracht. Zij zal naar Parijs worden overgebracht, waar ze drie weken onder medische observatie zal blij- Volgens de organisatoren van het experiment kunnen de verkregen ge gevens wellicht worden gebruikt bij het zenden van een mens naar de maan. Een arts heeft meegedeeld dat de bloeddruk en de polsslag van juf frouw Laures normaal zijn. In een andere grot in de Franse Alpen bevindt zich nu nog de 35- jarige Antoine Senni. Toen hij vrij dagochtend zijn dagelijkse telefoon gesprek met de buitenwereld voerde, bleek hij van mening te zijn, dat het 27 januari was. Senni daalde op 30 november af en wil tot ongeveer 5 april in de grot blijven. Ook hij heeft dus zo goed als alle begrip van tijd verloren. minister van Landbouw en Visserij. Zonder zijn voorkennis en machti ging is hij, nadat hij de functie van ministerpresident had aanvaard, in zijn nieuwe kwaliteit als lid van het erecomité Een Amsterdamse huisvrouw zal de politie verzoeken haar te bevrij den van een vermoedelijk geestelijk gestoorde anonieme briefschrijver die haar sinds augustus vrijwel maandelijks benadert en haar zelfs bedreigt. Aanleiding hiertoe schijnt een ingezonde brief te zijn, die in een Amsterdams dagblad is gepubliceerd. De vrouw, de 30-jarige mevrouw H. van Breemen-Strijk sprak hierin haar verontwaardiging uit over de maatregelen van de nachtclubs „Caramella" en „Lucky Star" om geen kleurlingen meer toe te laten. Zij deed de suggestie de beide bars te boycotten. Enkele dagen later werd zij opge beld door een man, die kennelijk wilde verifiëren of zij de brief had geschreven. Sindsdien krijgt zij maandelijks tijdschriften- en kran teknipsels toegezonden, waarin on lusten in Afrika of de criminaliteit onder de negers worden behandeld. De onbekende schrijft op de knipsels woorden als „Niggerlover" en soms bedreigingen als „Ik zou maar niet alleen naar buiten gaan". Een en- hele maal wordt zij opgebeld en voegt een mannenstem haar verwensingen toe. De laatste brief, die zij deze week ontving, droeg een poststempel uit Ridderkerk. Als afzender stond erop „K.K. Clan". Advertentie Onafhankelijk weekblad voor het gezin met televisie. VECHT VOOR DE KIJKER Doe wot bijna 500.000 Nederlanders reeds deden, neem óók een abonnement. (per week f 0.50 - per kwar taal f 6.50-!per jaarf 2ó^— Schrijf een briefkaart aani Administratie: TELEVIZIER Postbus 2 - Leiden of beli TeL 01710-26741 (toestel 65) Advertentie iiBiiaiiiiiBm POL-AUTOMATISCHE Advertentie Uitgesproken het beste MANTELS MANTELKOSTUUMS van Egmond BREESTRAAT 173 (9„J i' Uit het Leidsch Dagblad van 15 Maart 1865: Wederom heeft men te Leiden den dood te betreuren van 2 vrouwen, ten gevolge van het dragen van crino line-rokken, welke in vlam geraakten aan den open haard. In den loop van 1864 is uit Amerika voor een waarde van 75 millioen gulden aan pe- 1 troleum uitgevoerd. In Mexico zijn talrijke petro- leum-bronnen ontdekt.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1