Veel onrust tijdens concert „Concordia" President Branco regeert met vuist, maar zorgt voor rust ir kreeg een Avond voortijdig einde J ACT,C n; Henk van Ulsen in veelzijdig program DIT JAAR AANDACHT VOOR BRAZIUË'S ENORME INFLATIE Dictatorialer „CRESCENDO" CONCERTEERDE IN GEREF. KERK IN SASSENHEIM Crescendo' Noordwijk werd subliem geleid LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 13 MAART 1963 "™S' •en behoorlijk gevulde Stadsgehoorzaal gaf de Chr. Muziek- [jing „Concordia" haar jaarconcert. Het verleden jaar nood- jce karakteriserende woord „buitenissig" kunnen we nu ge- achterwege laten. Dat sloeg toen op het overvrijmoedige van de drommen jeugdigen, die toen voor hun idool Rob svan na de pauze waren komen opdagen. Het ongeduld was e hevig en de onderlinge gezelligheid te bedrijvig om ook een half oor voor het studiewerk van de korpsleden geopend nen houden. S|as opnieuw cabaret i [sorreg dat je d'r bijl (onder l^orreg dat je d'r bijkomt") en Bers ongeduld bij de Jongelie- ^Qtterin en zowel voorzitter ais Albert Hilkhuizen moesten ^[erredingskracht in het vuur 'n om de kolkende baren van idige voorpret te bedwingen. iun ook vrij aardig gelukt door 2itstandig psychologisch inzicht feite toch aanwezige goed wil- H der jongeren. Om. door een loting als eventuele beloning in te stellen ig werd dan een toetje in de vorm van een Mexi cans, waartoe tien jongemeis- j tonele werden uitgenodigd om te dansen. Vier dapperen metterdaad. Men ziet, hoe ook de christelijke mu- >n belaagt en voor de ijig van perikelen stelt! (n Grenadiersmars-met-drum- 1 lelkomstwoord en koraal weer- vermaarde Triomfmars uit ,„pera Aïda, die geheel gedra- rleijd door de onwrikbaar leidende koperstem uit de cornet voorzitter, en bleek dat de het orkest gestadig al stevi- le hand krijgt, ondanks wat leid en ongelijkheid in de chc Gratis loterij Hoofdprijs: left naar Afrika -1, JONGE DIEREN r IN NOOD! In Kenya. Stuur als je tossen 10 en 17 jaar bent» een brief, kaart met: ,tJa9 flc help meeVs Ad rest DlERenKlND, Postbus 7000 Amsterdam-Zuid II Doe het vóór 20 maart en vergeet je naam en adres nfet meehelpt ontvangt 9.m. 'n Kenya'Speldje! WERELD NATUUR FONDS ïooli (World Wildlife Fund) "VftKTBERICHTEN KEER, 12 maart Seringen: I 4 kop 80-115, id. 2 kop 50- lus tril. 80-115 per tak, Fresia Iris 125-250. Tulpen 120-200, n 75-115, Lathyrus 250-390, ,_.ln 65-95, Anjers: rood 35-57, lt«4, wit 25-34, Arthur 30-41, (0-45, Rozen: Roselandla 40-66, p Aalsmeer 35-48, Geh. Duis- iilO, Towny Gold 35-50, Baccarat r 45-75 per 6tuk. R. 12 maart witlof 1 80-96, ld. stek 9-41.spruiten iz fcmmers C 39-45, id'. ld! D 33- "31 alles per st. radijs 36, sel- 9 per bosje, stoofsla 1.20-1.50 uwaspeen per kis 10, Al 6.30-7.90, A2 2.40-6.60, [8.00, BI 6-8, Cl 2.70-5.20, C2 lekpeen p. kist 1.50-1.70, wit- prel Al 67-106, BI 39-41, spi- andijvie 89-126. spruiten 1 ild. 2 20-75, groenekool 22-30, Tulpen: ia 140, v. d. 50-180, Ralph 130, Br. Star 75- k Attraction 225-260. Guldo 5-260, Roze Copland 150-170, [•165. Red Champion 200-220, a 140-160, Golden Harvest 130- >-225 Hollands Glorrle 260 t Harmony 330. Fresia Snow RIJNSBURG Weekoverzicht 'Bloemenveiling afgelopen week waren de [ondanks de grote aanvoeren je doorsneeprijs van de meeste tussen de f. 1.50f. 2.00. fele gaan hier nog behoorlijk Pink Attraction f. 2.80, i f. 2.20, Prominence f. 1.80- zelfs een mooie partij Sweet bracht f. 3.60 peh bos op. ]el de meeste tulpen uit de kas komen zijn er toch ook poriyk wat warenhuistulpen. Jatste worden nog grager af- p. Narcissen en Hyacinten k zeer stabiel ln prijs. Fresia's ji*r8 genieten voldoende be- plng voor een behoorlijke prijs. Strauss' „Rosen aus dem Süden" zijn vervolgens aantrekkelijk verlo pen, met de juiste voordrachtsinten ties, al klonken bepaalde figuurtjes in de klarinettengroep niet gegaran deerd als die „van één man". Maar dat „Concordia" een vroegere malaise te boven is, stond vast. Het mooiste kwam in „Three little Pictures" van Jack Harvey, een op merkelijk vakkundig en boeiend com ponist (al bekend door z'n Alberta Suite), licht syncopische tafereel tjes, die met de vereiste teerheid, gaafheid en zorgvuldigheid in het nuanceren over de voetlij n gingen. Daarna sloot het met opzet kort ge houden eigenlijke muziekprogramma af met de een beetje onweerstaan bare .Lime-tree Avenue" mars van Hilkhuizen's collega in de K.M.K.: Adriaan Bosch. De drumband (leiding K. C. Boeff en instructeur J. Groen) zorgde ten slotte vbor een grootscheepse finale. Bom barstte los De uitvoering is voortijdig aan haar einde gekomen. Tijdens het tweede luidruchtige optreden van een Haagse beatgroep drongen de wat verhitte tieners stormachtig naar het pdoium om hun „helden" al twistend en krijsend te begelei den. Ijlings toegeschoten suppoosten en gereedstaande leden van Concor dia wisten echter het doek te laten zakken en maakten daardoor aan al les een eind Na de pauze barstte echter de bom. Net als verleden jaar had Concordia weer een voor de jeugd attractief tintje aan de grote uitvoering ge geven: Joost de Draaier, het Leidse zangeresje Matcy Balie en een vijf man sterke beatgroep uit Den Haag. Op deze wijze had men kennelijk gehoopt om ook de jongeren eens een keertje met de harmonie-muziek in aanraking te brengen en tevens een goedgevulde zaal te krijgen. Het is een mislukking geworden. Goed, de rumoerige tieners konden dank zij de begrijpelijke uitleg van dirigent Albert Hilkhuizen, die de si tuatie trouwens bijzonder goed aan voelde, het concert wel waarderen, maar de Stadsgehoorzaal was wel zeer matig bezet Nadat Martcy Ball, een 17-Jarig meisje uit de vierde klas van het Bonaventura Lyceum, met een paar zelf geschreven en gecomponeerde liedjes een verdienstelijk Leids de buut had gemaakt, begon de drei gende storm zich al enigszins af te tekenen. Vijf langharige, schudde bollende Hagenaars maakten met oude beat-successen hun opwachting. De tieners kwamen klappend en meezingend op temperatuur. De ouderen, die dat wilde teenager-ge- doe eens een keertje van dichtbU wilden beleven, zochten geschrokken een veilig heenkomen. Toen Nederlands populairste pla- tendraaier „Den Draaiert Joost" het Haagse vijftal voor de tweede keer had aangekondigd en de Stadsge hoorzaal opnieuw op haar grond vesten begon te trillen „De Beat les zün er rustige jongens bij verzuchtte een „bezadigde" tiener zachtjes voor zich uit ontlaadde het enthousiasme plotseling in een vilde stormloop naar het podium. Gereedstaande Concordia-leden en ijlings toegeschoten suppoosten wis ten echter het doek te laten zakken en een chaos te voorkomen. Fluitend, boe-roepend en bijzonder ontevreden gingen de tieners toen maar teleur gesteld naar huis ZOUTER WOUDE Eerste jacht te water Op de werf Mobacht aan de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude is vanmor gen het eerste jacht te water gelaten. Het is een zeiljacht van 10.25 meter lengte, dat gebouwd werd ln op dracht van de heer Kortekaas in Wassenaar. Een groot aantal genodigden woon de deze eerste tewaterlating op deze werf, die 1 januari werd geopend, bij. Burgemeester naar Brandweer Burgemeester, mr. G. C. van der Willigen, heeft het voornemen om as. woensdagochtend een officiéél bezoek aan de Brandweer te brengen. 4 Optreden in Oegstgeest De afdeling Oegstgeest van K. en O. liet haar leden gisteravond genieten van een „eenmansoptreden" van Henk van Ulsen in het ontspanningsgebouw van „Endegeest". Na een openingswoord van de voorzitter, prof. Goslings, stak Henk van Ulsen van wal met een fragment uit de „Ifigeneia in Taurie" van Euripides in een vertaling van Nijhoff. Sterk beeldend speelde hij het ver slag van de herder, die met zijn makkers, even laf als hijzelf, twee Griekse drenkelingen heeft gevangen genomen. Een boeiende opening! Het volgende fragment, de beken de „kistjesscène" uit „De koopman van Venetië" van Shakespeare kon, wat de beide eerste figuren betreft, de prins van Marokko en de prins van Arhragon, minder bekoren. Een bredere en meer hoofse plastiek was hier op zijn plaats geweest, juist om dat hier een persiflage werd gege ven. Bijzonder goed sprak echter de ware minnaar, Bassanio, ons aan, warm en strak als deze gespeeld werd. Een hoogtepunt vormde, zowel wat de gehele sfeer, als de voordracht betreft, de presentatie van een aan tal van de morbide gedichten van Francois Villon in een vertaling van Ernst van Altena. Dan weer door een bjjzonder begrip voor de cynische zelfspot van Villon, soms ook met wrange humor wist van Ulsen hier het meest aangrijpende deel van de avond van te maken. Als laatste nummer voor de pauze een tragie-komische monoloog van Tsjechow van een mannetje dat door zjjn vrouw ln de dertig jaar van hun huwelijk zeven maal vader van doch ter is gemaakt, maar die verder gees telijk werd fijn geknepen. Een ver rukkelijke uitbeelding van een on derworpen zenuwpees met hier en daar in zijn beklag een weemoedige herinnering aan zijn verloren „ik". Na de pauze bracht van Ulsen een aantal liedjes uit de oude doos, die weer een hoorbaar bewijs leverden dat ook toen volop ruimte was om de ondeugende" situaties recht te doen wedervaren. Hoewel niet het sterkste deel van het programma had het „antiqua risch" toch verdienste. Alles bijeen genomen een gevarieerd programma waarin de ernstige toon toch wel overheerste. Aan het slot van de avond bracht een zeer voldaan pu bliek Henk van Ulsen een verdiende hulde. B. H. jr. De vlag wapperde gisteren van af de hoogste punt van het Lei- derdorpse zwembad; het huisje van waaruit badmeester Lau ko mende zomer zijn werkterrein zal kunnen overzien. Zoals bekend is men bezig met de uitbreiding bad. Het oude diepe bad wordt opgehoogd tot een maximale diepte van 1.40 meteren dit wordt dan het nieuwe instructie- bad. Het 50 meter bad zal 20 me ter breed worden en in diepte va riëren tussen 1.80 en 3.25 meter het zwembad met een 50 meter 1 Men hoopt het zwembad uiterlijk de derde week van mei te kunnen openen. De officiële opening zal echter wat later geschieden. Alle krachten ivorden ingespannen om ook de kleedcabine en de nieu toe kantine op tijd gereed te heb ben. (Foto L.D./Holvast) Een jaar geleden begon in Brazilië het verzet tegen president Goulart, opvolger van de afgezette Quadros, waarna generaal Branco de teugels overnam. Deze thans bijna 65-jarige beroeps militair, die tijdens de oorlog in Italië diende en heeft gestudeerd aan de hogere militaire krijgsschool in Frankrijk, voelde er aan vankelijk niets voor zich aan te sluiten bij de beweging tegen het bewind van Goulart, totdat men hem, onbekend als hij was op het voor hem glibberige vlak der politiek, ervan kon overtuigen, dat de president het congres wilde opheffen om zich als dictator te kunnen opwerpen. Over het beleid van Branco kan men heel wat zeggen. In de eerste plaats dat hij dictatorialer optreedt dan zijn beide voorgangers ooit heb- l»en aangedurfd. De internationale commissie van juristen, die in sep tember j.l. in Genève bijeenkwam, beschuldigde de leiders van de laat ste staatsgreep er dan ook van „de Braziliaanse grondwet te verkrach ten en zich te verzetten tegen een programma van sociale hervormin gen, dat de instemming had van wijlen president Kennedy". In het rapport van de juristen wordt Bran co's regering o.m. beschuldigd van perscensuur, de arrestatie van 8000 personen, terwijl bovendien de poli tieke rechten van 337 meer of min der belangrijke Brazilianen voor 10 jaar werden opgeschort. „Alle pres- tigerijke, waarschijnlijke tegen standers in de komende verkiezin gen zijn van hun burgerrechten be roofd", aldus het rapport. Wie echter het totale gegeven van de Braziliaanse situatie kan over zien, moet toegeven dat het land tij dens het jaar dat Branco nu aan het bewind is, niet slecht is vergaan. Heksenjacht Wie in Brazilië over sociale hervor mingen spreekt, wordt er zonder meer van beticht tot de communis ten te behoren of zich door hen te lpten uitbuiten. Dit laatste was on langs zelfs het geval met de leken organisatie „de katholieke actie". De aartsbisschop van Recife ant woordde: „Hoe lang zal het stomp zinnige geloof nog blijven voortdu ren, dat alles wat goed is voor het volk, de benaming communisme heeft?" Met deze woorden raakte de aarts bisschop aan de zenuw van de de- generende ziekte, die het politieke le ven Ir. een groot deel van Latijns- Amerika ondergraaft: Mc Carthy- isme, heksenjacht op communisten. Dit is het onfeilbaar wapen gewor den in de handen van fascisten en ultra-conservatieven. Wee de politi cus, die een werkelijk diep ingrijpen de hervormingsmaatregel, die een eind zou kunnen maken aan be paalde feodale toestanden, voorlegt. De machtige groepen, die van die toestanden profiteren, trachten stee vast de hervormingspoging te sa boteren en te torpederen. Te machtig De militaire vuist van president Branco is daanboor echter te mach tig. Hij heeft het mirakel bewerk stelligd, dat het congres niet min der dan 237 wetten heeft aangeno men, waaronder zeer belangrijke, die leiden tot het begin van economische, land, bank- en belastinghervormin gen. Hij gébruikte daartoe als dwangmaatregel een der artikelen van zijn (buitengrondwettige) „in stitutionele wet", volgens welke hij een wetsvoorstel, waarover het con gres niet binnen dertig jaren wilde oordelen, als goedgekeurd be schouwde. Het is nu juist de tragedie van Latijns-Amerika, dat het een vuist nodig heeft, die regeert. Quadros en Goulart vielen in feite, omdat zijn géén dictators waren. Omdat ze als democratisch denkenden de grond wet niet durfden overtreden. Verlenging Op persoonlijke macht Branco niet uit te zijn. Het bedoeling 31 januari 1966, Goularts ambtstermijn ten einde zou zijn geweest, af te treden en h(j wilde dit jaar daarom verkiezingen uitschrijven. Toen druk op hem werd uitgeoefend een jaar langer aan het bewina te blijven, verzette hij zich. Hij zou op die pressie als volgt hebben gereageerd: „Als vriend vraag ik erom, als Braziliaan smeek ik erom, als staatshoofd beveel ik: spreek mij niet meer over verlenging can mijn ambtstermijn". Niettemin heeft de volksvertegenwoordiging be sloten de presidentiële verkiezingen tct dtcember 1966 uit te stellen, zodat Branco tot 15 maart 1967 in functie blijft. Dit jaar zal hij zijn volle aan dacht wijden aan Brazilië's enorme inflatie, waarin hij wellicht een lichte tempering zal kunnen bewerk stelligen. Ook zullen de verkiezings wetten wat hoog nodig was op veel punten worden verbeterd en, hoewel het levensniveau tijdens Branco's bewind niet omhoog is ge gaan, mag men verwachten dat hij het land een zekere stabiliteit en meer politieke rust kan geven. Dat laatste is nu juist wat de kolos Brazilië nodig heeft om eindelijk zijn kolossale rijkdommen tot ontwikke ling te kunnen brengen. Gevarieerd program onder Van Dijck Gisteravond concerteerde in de Ge reformeerde Kerk het Chr. Harmonie- korps „Crescendo" in Sassenheim. Het was het eerste concert onder de nieuwe dirigent, de heer Karei van Dijck. die al dadeljjk bewees, een waardig opvolger van Peet van Brug gen te zjjn. Hij tacteert duidelijk, en weet zijn musici enthousiast te ma ken en hun een juist stijlgevoel bij te brengen. Dit bleek reeds in het mooi legato- gespeelde koraal na de openingstoe spraak van de voorzitter, de heer J. v. d. Heijden, die de oud-dirigent Van Aan de Van Poelgeestlaan in Leiderdorp is men begonnen met het heien voor de bouw van 36 premiewoningen. Gistermiddag braken er enige palen. Men bleek te zijn gestoten op een oude fun dering van zioaar metsehoerk. In de historische atlas ten gemeen tehuize bleek, dat deze plaats slechts een kleine 50 meter ver der zou liggen, dan het Huys Ter Mey op de foto. De oppervlakte van de fundering wordt geschat op 6 bij 6 meter. Burgemeester mr. R. M. Gallas vertelde geen bijzondere histo rische vondst te verwachten. Ver moedelijk zou het fundering van de kelder(s) kunnen zijn van de buitenplaats of het kasteeltje Ter Mey, dat waarschijnlijk dateert uit het einde van de 17de eeuio. Begin volgende week hoopt men met behulp van een dragline voorzichtig verder te graven om op deze wijze de fundering bloot te leggen. (Foto L-D./Holvast) De harmoniekapel „Crescendo" te Noordwijk gaf een zeer te waarderen concert in het Lido theater; te waar deren alleen al om het feit dat haar eminente en kunstzinnige dirigent Alb Mey durfde af te wijken van plat getreden paden. Ditmaal eigentijdse muziek voor harmoniekorpsen ge schreven van Boedijn en Meindert Boekei, verder een ballet suite „Zé- mire et Azos" van Grétry en drie de len uit Concerto V van G. F. Handel in een uitstekende bewerking van Rocus van Yperen. Mochten bij Grétry de houtblazers nog niet geheel Ingespeeld zijn in het eerste deel; in het tweede deel kon den wij de mooie klank van de saxo fonen bewonderen. Het geheel werd goed in de Franse sfeer van die tijd gehouden. Hoewel stijlvol de drie delen uit Handel's Concerto werden gespeeld, zou bij tempoversnelling het geheel wat levendiger zijn geworden. Maar men kan van een amateurskapel niet alles verlangen. De zeer moeilijke „Symfonische schets" (prélude) werd heel verdienstelijk gespeeld. Dit werk is een van de beste die Boedijn heeft geschreven, in modern idioom en goed in opbouw. Vermeldenswaard was de interpre tatie van Harlem Shadows van M. Boekei, waarin de weemoed en de strijd van de negers in Harlem (New York) expressief werd uitgebeeld. Boekei heeft het de spelers echter niet gemakkelijk gemaakt. Maar de sublieme directie voorkwam iedere ontsporing. Wij herinneren ons nog de mooi geblazen weemoedige saxo foonsolo. Het bekende „American Patrol" van Meacham werd in twee versies uit gevoerd n.L in de bewerking van Del- haije dat naief Amerikaans is en het syncopische arrangement van Jerry Gray. Wij prefereren de laatste. Twee marsen omsloten dit uitste kende concert. „Crescendo" kan trots zijn op haar dirigent, die rustig en punctueel alles aangaf en waarop de spelers kunnen vertrouwen. Met bloe men werd dit tot uitdrukking ge bracht. De drumband die hierna optrad onder leiding van tambour-maitre B. Aartse toonde grote discipline en uiterste correctheid. In principe is dit show, maar schijnt het tegenwoordig onmisbaar te zijn. Toch horen wij een drumband liever buiten. Na de pauze werd de film in tech nicolor „De grote Caruso" vertoond. Ad. Int. Bruggen en vertegenwoordigers van andere muziekgezelschappen welkom heette. Het Bachkoraal „Jesu bleibet mei- ne Freude" slaagde hierna iets min der goed, en ook de „Suite im alten Stil" van Eugen Foiling leed aan wat onzekerheid in de air en gigue. Maar de oud-Nederlandse Dansen van Juliv- Röntgen, in een arrangement van Ber Joosen, werden met de nodi ge verve vertolkt, al liet de intonatie in „bergerette" af en toe iets te wen sen over. Een opvallend goede kwali teit van het korps is het evenwicht tussen de diverse groepen, hetwelk ook tot uiting kwam in de vrij con ventionele, typisch Engelse „Second Suite", een origineel stuk voor har monie-orkest van de Engels-Zweedse componist Gustav Holst, die zelf trombone speelde en de sfeer van een blaasorkest goed aanvoelde. Zowel de mars als de fantasia on the „Darga- son" waren hoogtepunten van dit concert. De sonatine no. 8 van G. Reicha (instr. R. v. Yperen) en „Nim rod" uit de Enigma-variaties van El- gar kregen een verdienstelijke vertol king. Tot Slot waren er „Drie Inven- tionen", luchtige, het gehoor strelen de en ietwat dwingende composities van de dirigent, Karei van Dijck. In de Fuga was duidelijk de stylinvloed van de Swingle Singers te bemerken, en de slagwerksectie komt alle eer toe voor de ritmische en preciese ver tolking van 't „Allegro". De heer Woudstra, voorzitter van de Federatie van Chr. Muziekbon- den, hield een korte toespraak, waar- In hij op de betekenis van het zèlf- musiceren thuis èn in de vereni gingsverband wees, en waarbij hij tevens de heer Overvliet, die 50 jaar als tubaïst, Es-bassist en bestuurslid in Crescendo had gezeten, een gou den insigne opspeldde. Een warm ap plaus omvatte al het goede en schone, dat deze avond was gegeven en ge kregen. Ad. Int. Ook deze week was er weer veel aanvoer van gladiolen naar de bloembolenveilingen van H.B.G. in Lisse. De prijzen blijven zeer laag, behoudens enkele uitzonderingen. Vele soorten gaan weg beneden de prijs van f. 1.— (per 100)1

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 17