MATADOR Drumband D.V.S gaf ijaarlijkse uitvoering SPAANSE VOLKSPRENTKUNST Begrafenis dr. Anton van der Horst DE SN£U£ OVERWINNAAR! sjaikowsky's pwanenmeer" jin Apeldoorn BOTER EN KAAS IETS DUURDER? Oud-nazi's hebben eigen organisatie in Zuid-Amerika VERPLEEGSTERS VRIJGESPROKEN SCHEPPEND EN HERSCHEPPEND MET GROTE EERBIED HERDACHT NETTE KELNER of j SERVEERSTER en FLINK MEISJE Hotel de Roskam LElDbCÜ DAGBLAD ZATERDAG 12 MAART 196* :j Concert in Katwijk aan Zee Wijziging directie „Forum" In verband met het overlyden van de heer Paul Pella, die de functie bekleedde van artistiek-directeur van de stichting Operagezelschap „Fo rum" te Enschede, heeft het bestuur van deze Stichting een wijziging in de directie aangebracht. De gescheiden functies van artis tiek en zakelijk directeur zullen in de toekomst worden samengevoegd en vervuld door de heer Chris Burgers, die totnutoe de zakelijke leiding had. Hij zal worden terzijde gestaan door een muzikaal leider en een regisseur. Voor de bezetting van laatstgenoem de functies zyn nog besprekingen gaande. je bekende Katwijkse drumband D.W.S. gaf gisteravond i goed gevulde zaal in de kapel aan de Voorstraat haar jaar- rofc e uitvoering. Dat deze belangstelling zo groot is moet gezocht 'en in de populariteit welke de drumband onder de Katwijkse Iking genietwant wie kent deze band niet? De drumband die zdere openbare activiteit voor de bevolking optreedt en hetzij Vptocht hetzij een mars altijd voor de vrolijke en gepaste noot het openingswoord van de voor- gaf deze zijn vreugde te ken- L de nieuwe uniformen welke deze avond voor het eerst wer- ertoond er zijn nog enkele leden 7(j|og niet in het nieuwe uniform stoken en deze avond zodoende ,.|iet mee kunnen doen doch ook zullen spoedig de nieuwe imèmen ook gereed zijn. We heb- en moeilijke tijd achter de rug de voorzitter want ons wi ïtieruimte opgezegd doch geluk ken we tijdig een andere ruim. is te betreuren dat voor ver jen als wy of andere verenigin. weinig zaalruimte is om op ge- wijze te kunnen oefenen. ns uit dat in de toekomst svat meer zaalruimte vrij zou kunnen komen waar geoefend zou kunnen worden. Vorig jaar heeft de band tweemaal een eerste prijs weten te bemachtigen oP concoursen. Er is be sloten om ook dit jaar weer 2 maal met een concours mee te doen en wel eenmaal in Rotterdam en eenmaal te Scheveningen. ïnze correspondent) anwezigheid van de Russische isadeur in ons land, de heer I. rinow, de demissionaire minis- »t van O.. K. en W. en vele tburgerlijke autoriteiten, heeft ond een geheel gevulde Apel- schouwburgzaal Tsjaikowky'i nmeer" (door het nationale oor het eerst in de geschie- i volledige uitvoering ge il als onbetwistbaar hoogte- van de serie festiviteiten rond ening van Apeldoorn's cultureel toegejuicht. De drumband D.W.S. in Katwijk aan Zee tijdens het concert Foto L.D./Jaap v. DuIJn, Katwijk a. Zee kenmars, Glorie van Rotterdam, Casa Torrimars behoorden dan ook tot het betere werk. Tot de topnummers van de avond mag wel genoemd worden de mars Katwijks Glorie en de DVS Fanfare. In de pauze werden loten verkocht ter ondersteuning van de kas en werd er na de pauze door de toneelver eniging De Vierkanters een vrolijk toneelstuk opgevoerd in drie bedrij ven van Jan Blaaser getiteld Pension Drie. Het applaus zowel tussen de num mers van de drumband als die van de toneelverenigingen vertolkte de dank bare gevoelens van het publiek. In het openingsnummer kon direct al worden vastgesteld dat voor de uit voering terdege was geoefend en tot in de onderdelen studie van de mate rie was gemaakt. DVS mag zich ver heugen in een grote kern jongeman nen waarvan de meesten de militaire dienst hebben doorlopen terwyl zy die dat niet of nog niet hebben gedaan als het ware zyn meegetrokken in een strakke discipline, deze discipline komt de strakke muzikale prestaties van de band ten goede. Deze strak heid In houding is ook waar te nemen in de muzikale uitingen. Bekend is het voortreffelyke trompetterschoir welke de band rijk is, door de al eer der genoemde strakke uitvoering wist len als het ware met de trompetten tn grote solo te bereiken. De politie Het behoort altijd nog tot de moei- i Santos heeft een voormalige SS-of- lijkste gedeelten om de trompetten fjcier gearresteerd, die zou hebben gelijk van toon en zuiverheid te krij- bekend, dat de in Zuid-Amerika wo gen wat DVS gisteravond ten gehore nende Duitsers, die vanwege hun rol bracht dient alle lof gegeven te wor- in de tweede wereldoorlog worden Nieuwe richtprijzen Het ministerie van Landbouw en VisserU verwacht, dat de nieuwe richt- en verrekenpryzen, welke door minister Biesheuvel voor het volgen de maand beginnende nieuwe melk prijsjaar zo zijn vastgesteld, dat de consumentenprijs voor melk niet 'ho ger zal behoeven te worden. Boter en kaas kunnen iets duurder worden, maar de nieuwe oriëntatieprijzen voor rund- en kalfsvlees zullen geen prijsverhogend effect hebben. De richtprijs voor de melk is vast gesteld op 32 cent per kg met 3.7 pro. cent vet, dat is een cent meer dan in het nu aflopende prijsjaar. Het landbouwschap had 34 cent gevraagd. De verrekenprijs voor consumptie- melk en aanverwante produkten komt op 35,1 cent per kg melk, e eens een cent meer dan in het aflo pende jaar. Het Landbouwschap had een verrekenprijs van 37.1 cent ge vraagd. De nieuwe oriëntatieprijs slachtrunderen zal f. 212.50 per hon derd kilo levend gewicht bedragen, dat is f. 13.50 meer dan in 1964/65. Het Landbouwschap had gevraagd deze prijs zo dicht mogelijk bij het in de E.E.G. afgesproken maximum van f217 te brengen. De oriëntatie prijs voor slachtkalveren blijft onge wijzigd op f.285 per honderd kg le vend gewicht. De interventieprijs, al leen voor slachtrunderen, wordt f. 19750 per 100 kg levend gewicht (was f 185). Expositie in Acaclemiegebouiv In het Academiegebouw aan het Rapenburg is gistermiddag door de heer C. Broos, student in de kunstgeschiedenis, namens het L.A.K. een interessante expositie geopend van Spaanse volks prenten, onder de titel .Estampa popular de Valencia'. Deze volks prenten, voornamelijk linoleumsneden, waarin veelal op indirecte wijze kritiek wordt uitgeoefend op sociale toestanden men moet in dit opzicht bijzonder voorzichtig zijn om niet met de autoriteiten in conflict te komen! zijn op het ogenblik bijzonder in zwang en dringen door tot zelfs in de kleinste dorpen. feestelijk vlaggend Apeldoorn jisteren de gehele dag aan de ïilllaan talloze bezoekers ont- die acte de présence gaven opening van het culturele cen- dat 5 miljoen gulden heeft ge- Begonnen werd met de ope- fan een tweetal exposities in aeentelijke Van Reekumgalerij entoonstelling „Hedendaagse in Gelderland" vertegenwoor- oor ïelderland door 8 repre- tieve kunstenaars en een expo- ran Simon Buchbinder „Realia iken van o.a. oods historische bijten de seizoenspits af. n geanimeerde persconferentie oa. de Franse beeldhouwer Os- tdkine en de beide architecten M. H. Holt en ir. B. Bijvoet atsten bekend door hun archl- theaterscheppingen in :en en Tilburg) onthulde Zad- park voor de schouwburg onument „Orpheus". Een druk le receptie sloot het middag- «nma op waardige wijze af. den. Ook de trommen gaven eenheid te horen, vooral de kleurver- houdingen tussen de donkere trom met de grote trom t.o.v. de ove rige bedrade trommen is van d< drumband mooi te noemen en wel overwogen. In diverse nummers kwam dit duidelijk tot uiting. Een goede drumband zau geen goe. de drumband zijn als niet de marser tot de beste prestaties behoorden, z< ook met DVS de ten gehore gebrachte nummers waarvan o.a. Zolderklan Gearresteerde SS-officier de Braziliaanse stad Bondsdag (Tweede Kamer) een 'wetsontwerp in te dienen, omdat de meerderheid in Bondsdag woensdag j het "echter* voor twee wetsontwerpen had ge- stemd, die als zij worden aange nomen de vervolging van oorlogs- vroeger geen sprake geweest zou zijn. Dat is in ieder geval een verheugend teken, hoewel tevens de hoop mag uitgesproken, dat deze prenten op den duur geen „tekenen de wand" zullen vormen voor een eventueel verbod. De werkelijkheid, meermalen ook in anecdotische zin, is hier aan het woord: de prent lijkt een uitstekend middel geworden in de sociale stryd. Men moge zich van deze eerlijke uitingen ener volkskunst, waarin le vende sentimenten uitstekend tot hun recht komen en de gebeurtenissen, welke de maatschappij onweerstaan baar veranderen, realistisch worden geopenbaard, gaan overtuigen. H. Expositie van sieraden in museum Boymans heden af is in het De groep Valencia, die hier ver- Mari: Glorieus verleden tegenwoordigd is, vormt een onder deel van een beweging, die zich het ganse land heeft uitgebreid: het overkoepelende orgaan is in Madrid gevestigd. Van deze „volksprenten" veel vuldig ook afgebeeld in kranten of op de televisie gaat een indringend- suggestieve werking uit. De satire viert er dikwijls hoogtij in, doch steeds blijft hetgeen men tot expres sie brengen wil, aan de voc-zich tig e kant. Zo ooit dan geldt hier het woord: „een goed verstaander heeft slechts een half woord nodig". Wat op deze tot 2 april durende expositie te zien valt, geeft stellig de indruk, dat de Spaanse kunstenaars, die zich aan deze in figuratieve trant en in exacte vormen gehouden, gemakkelijk LEIDERDORP Burgerlijke Stand misdadigers na 8 mei mogelijk ken. met de grimassen op de voor grond. aansprekende prenten wijden, de grafische kunst op voortreffelijke wfjze hanteren. Het hier geëxpo seerde bezit ongetwijfeld niveau en lijkt te beantwoorden aan de doel stelling. Tot de exposanten behoren kunste naars als Gorris die hier indertijd reeds met een eigen tentoonstelling vertegenwoordigd was voorts Mari, Marti, Solbes, Toledo en Valdes. Wij zijn tot de conclusie gekomen, dat er in het huidige Spanje veel „in beweging" is en er tegenwoordig zo het een en ander getolereerd wordt, Boy mans Van Beuningen in Rot terdam een tentoonstelling van mo derne sieraden te zien, bestaande uit een collectie van ruim 200 afkomstig uil Duitsland en ruim 100 van Ne derlandse oorsprong. De kern van het geëxposeerde was eerder te zien in het Hessisches Landesmuseum in Darmstadt en is samengesteld door dr. G. Bott, directeur van dit mu seum. Boymans vulde deze collectie aan met sieraden van Nederlandse oorsprong, waaronder een inzending van leerlingen van de Academie in Arnhem, die onder leiding werken van Franck Ligtelyn. Dr. Bott schreef in zijn inleiding van de catalogus van de tentoon stelling in Darmstadt o.m. dat het sieraad in onze tijd ook geworden is tot een sociologisch probleem. Som mige van de tentoongestelde sieraden z(jn produkten van vol1 eerde edel smeden, die van begin tot eind zelf het ontwerp uitvoerden, andere zijn gemaakt naar ontwerpen van beel dende kunstenaars, zoals o.m. Bra- que van wie enkele sieraden ook op deze expositie aanwezig zyn. De derde groep is van beeldhouwers, die zelf de sieraden maakten. De expo sitie blijft tot 25 april a.s. Philips expositiegebouw heet „Evoluon" Het permanente tentoonstellings gebouw, dat de N.V. Philips ter ge legenheid van het 75-jarig bestaan de onderneming op het ogenblik In Eindhoven laat bouwen, heeft de i „Het Evoluon" gekregen. De organisator Jac. Kleyboer, heeft de i „Het Evoluon" ter tafel ge bracht, „een in wezen optimistisch begrip, dat hoop op de toekomst biedt". Het reusachtige bouwwerk, dat meit lm september 1966 hoopt te kun- openen, zal een „beeldverhaal" moeten brengen van het ontstaan en de groei van het Phi'lipsbedrijf, gezien tegen de achtergrond van een wordende en zich steeds ontwikke lende grote j gezocht, na de ontvoering van Eich- mann (1960) een zelfbeschermings organisatie hebben gevormd. De man in kwestie, die in het be zit was van een Duits en een Ar gentijns paspoort gaf ais naam op Alfred Trenker, maar zei later Det- lev Sonnenberg te heten. Hij wordt niet gezocht voor oorlogsmisdaden, maar op grond van het hem toege schreven aandeel in zes berovingen in de Bondsx-epubliek. Sonnenberg, die volgens zyn zeg gen ook deel uitmaakte van de „zelf- beschermingsorganisatie", verklaar de, dat de beruchte kampdokter Mengele in Encamacion, een plaats in Faraquay, woont. „Hy is heel dik geworden en lijkt helemaal niet meer op de foto's, die in de oorlog van hem zijn genomen", aldus Son- neberg. Volgens de gearresteerde Duitser zou Martin Bormann zich in Brazilië bevinden. Al vele malen zijn er geruchten geweest, dat deze beide beruchte nazi's nog in leven zouden zijn en in Zuid-Amerika zouden le- De Westduitse Bondsraad heeft gisteren een motie aangenomen waarin gevraagd wordt om afschaf fing of uitbreiding van de wetsbe paling waarby door nazi's bedreven oorlogsmisdaden op 8 mei zullen ver jaren. niet noodzakelijk hiertoe bij de De Bondsraad nam in eerste le zing ook twee wetsontwerpen aan die het ontslag moeten bekrachtigen van Westduitse rechters en openbare aan klagers die in nazirechtbanken dood- hebben geveld. De wets ontwerpen gaan nu voor een tweede behandeling naar de Bondsdag. In kringen van de Bondsraad acht men aarschijnlijk dat de wetten tijdens de huidige zitting, die in september eindigt, van kracht zul len worden. Euthanasie-proces in Miinchen De veertien vrouwen van middelbare leeftijd, die in Miin chen terechtstaan wegens hun aandeel als verpleegsters in het naziprogramma tot het doden van onvolwaardig geachten, zijn gisteren allen v r ij g e s p ro le e n. De veertien werkten in de oorlog in het sanatorium Obrawalde in Pommeren. Him werd ten laste ge legd, dat zy tussen 1942 en 1945 door injecties en met andere middelen on geveer 8000 ongeneeslijk zieken heb ben gedood. Tegen acht van hen wa ren gevangenisstraffen variërend van één tot vier jaar geëist. De openbare aanklager had voor de overige zes verpleegsters vrijspraak gevraagd wegens gebrek aan bewijs. zei dat zij niet schuldig waren omdat zij slechts de opdrachten van de artsen die de ware schuldigen waren hadden uitgevoerd. De rechter verklaarde dat het von nis niemand en het minst de be klaagden zelf wet eiste echter ste twijfel in het voordeel beklaagden wordt uitgelegd. Hy liet er echter geen twyfel over bestaan dat het doden van geesteszieken in Obrawalda moord was. De belang- rykste daders waren echter „Wirt- schaftsdirektor" Grabowski en de artsen dr. Hildegard Wernicke en dr. Mootz geweest. De rechtbank wist dat het proces een zeker onbehagen had gewekt om dat de indruk bestond dat „de kleine vissen in de beklaagdenbank zaten en de haaien vry rondzwemmen". In hun slotwoord hadden de veer tien vrouwen, wier leeftyden liggen tussen de 48 en 67 Jaar, gezegd, dat zy zich in de zin van de wet on schuldig achtten. (Van onze correspondent) In een door zijn soberheid indrukwekkende rouwdienst in de Grote Kerk van Naarden is gistermorgen door tallozen de over leden musicus dr. Anton van der Horst herdacht. Onder de zeer vele belangstellenden bevonden zich de besturen van de Ned. Bachvereniging en toonkunstorganisaties, een groot aantal vocale en instrumentale solisten waarmee dr. Anton van der Horst in zijn muziekloopbaan had samengewerkt, bekende en vooraanstaande figuren uit de Nederlandse muziekwereld en delegaties van om roepverenigingen Nadat de baar de kerk was bin nengebracht nam de voorzitter van de Bachve reniging jhr. mr. C. J. A. de Ranltz het woord. „We hebben na 33 jaar een begaafde dirigent ver loren. Sedert 1931 is dr. Van der Horst de inspirator voor ons koor geweest en deed hy de diepe mu- zlekschoonheid van het genie Bach uitstralen. Jhr. De Ranitz noemde de over ledene de hoeder van de Naardense erfenis en voortzetter van de door Johan Schoonderbeek en Evert Cor nells gevestigde traditie. De laatste tyd had dr. Van der Horst veel moe ten ïyden llchamelyk en geesteUjk. Hij sloot zichzelf op, maar bleef de muziek dienen tot het laatste toe. zou bevredigen. De ]}e Bachvereniging herdenkt hem d,e gering- met grote liefde en verering", zo be sloot Jhr. De Ranitz. Daarna druk te jhr. J. F. Berg, loco-burgemeester van Naarden, de gevoelens van droe fenis en spyt uit, die er by zyn colle ge heersen. Hij noemde de overledene een man van byzonder grote allure en wees op de banden met Naarden, die o.m. tot uitdrukking komen in zyn ere-burgerschap en zyn bemoeienis sen met de Stichting Ikon. Dr. Van der Horst was ook ere-burger van Hilversum. Uiteraard besteedde bur gemeester J. J. G. Boot van Hil- daar aandacht aan en wees voorts op, dat de overleden musi- 1927 af in zijn gemeente had gewoond en directeur was ge- gebed uit. weest van het Muzieklyceum. Namens de Omroep en de Stichting Hilver- sums Muzieklyceum sprak ds. I. J. van Houte, directeur van de VPRO. „Wy hebben dr. Van der Horst leren kennen als een groot herscheppend maar ook scheppend kunstenaar, waarvan vele hem door de omroep verstrekte compositie-opdrachten ge tuigen". De directeur van het Amsterdams Conservatorium, Jan Odé, was van mening, dat er het laatste jaar meer sprake was geweest van een samen gaan dan van een strijd tussen hj- den en werken. Dit bleek uit dr. A. van der Horsts laatste compositie, waarvan de titel „Salutation voyeu- se" boekdelen spreekt. „Het is een u daging die wy gaarne zullen aan nemen. Laten wy hem ook met een vreugdevolle groet de laatste eer be wijzen". Ds. P. Brakman, die een korte dienst leidde, zei, dat de mens en de musicus Van der Horst eigen- lyk niet waren te scheiden. Onder leiding van Charles de Wolff werd aan deze dienst door het koor van de Ned. Bachvereniging me degewerkt. Op de Nieuwe Algemene Begraafplaats aan de Bosdrift in Hilversum begeleidde een lange stoet belangstellenden de overledene naar zyn laatste rustplaats. De zoon van dr. A. van der Horst, de heer H. van der Horst, sprak een dankwoord. Daarna sprak ds P. Brakman een Voor direct gevraagd: Ds super bestelwagen die u laadruimte naar behoefte biedt (1000 1800 kilo). De veilige besteller, door voorwielaandrijving. De soepele, weinig-benzine-verbruiker met zijn spreekwoordelijk voortreffelijke vering. Matador, met carrosserie aangepast aan de eisen van uw bedrijf: open of gesloten, hoog of laag. Deuren van achteren en opzij. Maximaal comfort, maximaal rijgenot. 60 SAE-PK motor. Hoé u het keert of wendt: een Matador spant de kroon. De Matador is meer een besteiwonder dan een bestel wagen. formidabele vering door onafhankelijke wiel- ophanging vloerschakeling; 4 versnellingen, volsynchro- mesh royale cabine met richtbare verwarming en geluidsisolering laadbak-lengte tot 5 meter Maak snel een afspraak met onderstaande dealer, die u gaarne alle gewenste Inlichtingen geeft. KATWIJK AAN DEN RIJN AUTOMOBIELBEDRIJF „J O N G E L E E N" St.-Jacobsgracht 1016 - Leiden Telefoon 01710—21560 Importaur voor Nederland van HANOMAS-MATADOR: 3 Auto-Import Marfan Rosier N.V., Wegastraat 16-18, Den Haag, Tel. 070 81 45 41 y Notaris M. P. KAPTEIN zal op vrijdagen 26 maart en 2 april 1965, beide dagen te 19 uur, in het Notarishuis, Hoge- woerd 144 in Leiden by opbod en afslag publiek verkopen het woonhuis MARISLAAN 15, in Leiden, groot 117 ca. Verhuurd voor f 17.80 p. w. Lasten f 69 p. j. Betaling kooppenningen 3 mei 1965. Bezichtiging 23, 25 en 30 maart en 1 april van 14 tot

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 15