't Is nu voor verandering 5SSsfe Moeders vergadering Varme puddingen CULTUUR Weferdag 13 maart 1965 Pagina 3 Wekelijks bijvoegsel Uw Wereld Binnenkort stort iedere „rechtge aarde Hollandse huisvrouw" zich weer met hart en ziel in de schoon maak, misschien is uw buurvrouw al begonnen. Maar of u nou zo ijverig aan het boenen slaat of niet. iets nieuws in uw huis zal altijd wel welkom zijn. 't Is er nu de tijd voor. (W)ETENS WAARD De laatste jaren worden er steeds minder warme puddingen gemaakt en dat is eigenlijk jammer, want vooral in de wintermaanden vor men zij een goed besluit van de warme maaltijd. Denk eraan, dat de puddingvorm goed ingevet moet worden, met paneermeel wordt bestrooid en voor niet meer dan 2/3 mag worden gevuld. Laat het water slechts zachtjes koken en lees in het recept hoe lang de pudding moet koken. Warme bitterkoekjespudding Vt liter melk, 2 eieren, 75 g sui- jker, 150 g brood (zonder korst), 100 g bitterkoekjes, 100 g rozij nen, geraspte citroenschil, 'eek de bitterkoekjes en het afzonderlijk in een mengsel de losgeklopte eieren, suiker, Jc en iets zout. et de rozfjnen en roer ze met citroensap door het geweekte Lwrf^- een warme pudding- aalpxi met boter en bestrooi hem m(A paneermeel, doe laagsgewijze brood en de bitterkoekjes erin, asttd&t de onder- en bovenlaag uit bydpeermeel bestaat. Sluit de vorm lieijjlaat het geheel 1% urn: „au bain l0g|rie" koken. Keer hem en serveer org gerecht met vanillesaus. hè„ Appelen met schuim 2 eilwtten, 70 g boter, 100 g i suiker, 10 kleine appelen, 4 eet lepels abrikozen marmelade, 50 poedersuiker, wat geschaafde amandelen. nelt de boter en de suiker sa- en brandt deze lichtbruin, hierbij de in dunne, lange WJfjes gesneden appelen en laat ongeveer 5 minuten stoven. Doe i massa over in een beboterde lurvaste schotel. Klop de eiwitten et de marmelade en 40 g poeder- iker stijf en bedek de appelen er ee. Strooi de rest van de poeder- Iker met de geschaafde aman delen erover en bak het gerecht in ïid matig hete oven lichtbruin. au v Griekse kwarktaart dfi milopitta) t dt 300 g bloem, 150 g roomboter, a zout, 2 busjes kwark, 100 g sul- de* ker, 4 eieren, 2 lepels honing, nzii kaneel. 1 hMaak van bloem, de harde boter 1 dl water een piedeeg, rol dit 1Tt en bekleed er een ingevette 1 fringvorm mee. Klop de kwark tójeht met de basterdsuiker, de ka neel en de honing. Doe deze vulling in de springvorm en bak de taart in 3 kwartier in een matig warme oven gaar en goudbruin. Uit de oven nog wat kaneel erover strooien en de taart koud Yog hurt muesli Vt liter yoghurt, 1 appel, 1 lepel honing, 1 lepel cornflakes, 1 lepel gehakte noten. Rasp de appel In de yoghurt en meng alle ingrediënten daarna goed dooreen. Verkeerd gedraaid „Neemt u mij niet kwalijk, ik heb het verkeerde nummer gedraaid". Deze zin hoort iedere telefoonbe- zitter vaak op de meest ongelegen momenten. Het draaien van een verkeerd nummer brengt niet alleen ongemakken voor beide partijen met zich mee, maar kost boven dien geld. Een Amerikaanse firma heeft daarom een nieuw systeem ontwor pen, waardoor het bijna onmogelijk is geworden een verkeerd nummer te draaien. Het is een doosje dat wordt aan gesloten op de telefoon. Door een druk op de knop wordt automatisch de klesschijf in beweging gesteld, die dan het juiste nummer draait. Deze automatische kiezer kan in het totaal 36 verschillende nummers bevatten. Op het doosje staan 36 namen aangegeven, zodat men slechts een wijzertje tegenover de naam hoeft in te stellen en ver volgens op een knop te drukken waarna het gewenste nummer auto matisch wordt gedraaid. Daarbij kan ieder nummer uit dertien cij fers bestaan. Hoewel de prijs „ta melijk hoog" is n.l. 349 gulden behoeft men in ieder geval geen verkeerde nummers meer te draaien. Advertentie Een vrouw is een vrouw is een vrouw, ze wil nylons die heel zijn, maar ze heeft wel 'nspeeh. Daarom wil ze 'n reserve, zelfde kleur, zelfde maat. En wat wenst ze dus, koopt ze dus voordelig, verstandig)l De praktische drie van Ten Cate 3! Drie nylons in een verpakking: één maat—één lengte—één kleur—fL 2.90 In een vrij kleine woonkamer moest een zitgedeelte worden gemaakt. Daar een bank vaak veel ruimte inneemt en niet veel zitplaats biedt besloot men de bank zelf te maken. Daartoe werd de plank aan de muur be vestigd en hierop werden 3 kus sens gelegd. De rugkussens wer den in dit geval aan de muur vast gemaakt. Het is ook mogelijk de rugkus sens langs een r.aïl aan de muur te laten lopen waardoor de op stelling van de plaatsen op de bank kan worden veranderd. De drie zitkussens aan elkaar geschoven hebben de maat van een éénpersoons bed, zodat er eventueel een logé of een zieke op kan liggen. Om een afscheiding tussen eet- en zitgedeelte te maken plaatsen men een boekenrek loodrecht op de muur. De vlak ken van de bank waar geen kus sens op liggen kunnen als tafel worden gebruikt. In de hoek naast het raam werd nog een klein plankje aangebracht waarop kopjes kunnen staan en thee geschonken kan worden. Een fauteuiltje en een tafeltje completeren het geheel. We laten u hierbij wat ideeën voor interieurs zien, die de Stichting Goed Wonen als persoonlijk advies of in de vorm van modelwoningen ge stalte heeft gegeven. lange, lage zit-speelbank gemaakt. Voor de berging van speelgoed wer den hieronder spaanplaat speelgoed kisten gezet, waarmee ook gespeeld kan worden. Deze kisten zijn in de handel met en zonder wielen SPEELHOEK EETKEUKEN Rechtsboven in de pagina een speelhoek in de woonkamer. Langs de zijmuur kwam een werkblad, dat aan de muur is bevestigd, hieraan kan huiswerk worden gemaakt of worden gespeeld en getekend. Bo ven deze plank werd een gedeelte van de muur beplakt met zacht- board. Hierop kunnen tekeningen en platen worden geprikt, het an dere gedeelte van deze muur werd met wand- en deurlinoleum beplakt waarop met vetvrij krijt kan worden getekend. Onder het raam werd een Daaronder: In de kleine keu ken van een werkend echtpaar zonder kinderen werd een blad aan de muur gemaakt om aan te eten. Het „eetblad" is afgewerkt met formica en het kan ook dienst doen als werkblad. De krukjes kunnen, wanneer zij niet worden gebruikt, onder het blad geschoven worden. Een dergelijke oplossing kan eigen lijk in elke keuken dienst doen. Als werkblad én als eetblad wanneer er even snel gegeten moet worden of wanneer slechts enkele leden van het gezin aan wezig zijn om te ten. Eventueel kunnen onder een dergelijk blad nog laden worden aangebracht, die los in de handel verkrijgbaar zijn. SCHOORSTEEN Tekening links: In deze woonka mer was centrale verwarming, maar er stond ook nog een schoorsteen. Zoals veel voorkomt was deze in het midden van een muur gemaakt, zodat er aan elke kant van dé schoorsteen een klein stukje muur overblijft, dat wanneer los meubel neerzet alleen rommelig wordt. Men zocht naar een oplossing om de schoorsteen als het ware in de muur op te nemen, zodat niet als een opvallend ob stakel zou aarden gezien. Bovenaan aan de rechterkant werd een boekenberging aangebracht en onderaan kwamen kastjes met schuifdeurtjes. Boven op deze kast jes werd een opening vrijgelaten waarin de radio en plaats vond. Aan de andere kant maakte men op dezelfde hoogte onderaan kast jes. Het bovenblad van deze kastjes werd bestemd voor theeschenken e.d. In de bovenste kastjes kwam het servies. Eén van deze boeken kastjes is voorzien van glazen deur tjes, hetgeen het geheel een beetje breekt. De schoorsteen is nu als het ware naar achteren gedrongen en vraagt weinig aandacht, ook nog omdat hij geheel in de kleur van de muren is geschilderd. Moederlijke Tot groot genoegen van de fa brikanten bespeelt tegenwoordig één op iedere zes Amerikanen een mu ziekinstrument. Reeds op de lagere scholen wordt met muziekonder wijs begonnen. De maatregel wordt gestimuleerd door de fabrikanten, die allerlei instrumenten in huur koop aan de scholen leveren en nieuwe methoden op het gebied van muziek-onderwijs ontwikkelen. Het gevolg is dat ook steeds meer volwassenen een instrument gaan gespelen, van huis-orgels tot har monica's. De laatste jaren heeft de ver vaardiging van muziekinstrumenten dan ook een enorme vlucht geno men. Zij is uitgegroeid tot een in dustrie waarmee jaarlijks een be drag van 700 miljoen dollar is ge moeid. Vooral door de grote Invloed van de moderne beat-groepen zijn het elektronische orgel en de gitaar in de Verenigde Staten de meest ge liefde instrumenten. Ook op klassiek gebied wordt er veel gepresteerd. Op het ogenblik zijn er in de V.S. zo'n 1230 symfo nieorkesten, dat is tweemaal zo veel als tien jaar geleden. Voor de tweede wereldoorlog bestonden in Amerika slechts honderd van der gelijke orkesten. De strategie van de fabrikanten om de jeugd reeds jong muziekon derwijs te geven, is een enorm suc ces geworden. Ongeveer elf miljoen schoolkinderen hebben nu muziek onderwijs genoten, viermaal zoveel als in 1950. Frankrijk minister voor de cul tuur, André Malraux, heeft veror donneerd dat alle nationale mu sea, door middel van een speciale aankondiging, in het vervolg de toegang moeten verbieden aan da mes die zich op schoenen met naaldhakken voortbewegen (om het werkwoord „lopen" dan maar te vermijden). Eventueel mogen ze, net als in een oosterse tempel, de musea wel ongeschoeid bezoeken, om na afloop hun schoentjes bij de uitgang dan weer op te vragen. Het ministeriële verbod wordt ge motiveerd door de grote schade die Jaarlijks door punthakken aan de parketvloeren wordt toegebracht. Een schade die zijn wetenschap pelijke verklaring vindt in een rapport van de Amerikaanse socio loog Vance Packard, die moet heb ben uitgerekend dat de druk per vierkante meter die een naaldhak veroorzaakt, gelijk is aan het ge wicht van de poot van een olifant Met die nadere toelichting hoopt de Franse minister zijn vrouwe lijke onderdanen het offer dat hU van hun elegantie vraagt, ietwat te kunnen verlichten. In velerlei publikaties krijgen vrouwen met groter-wordende kinderen het advies, zich in het verenigingswerk te storten, want zo luidt de argumen tatie wanneer de kinderen dan eenmaal zijn vertrokken zult u zich niet zo eenzaam en overbodig gaan voelen, dan weet u dat er een taak voor u is weggelegd enz. Ook krijgen we de raad er vroegtijdig mee te beginnen, niet pas nadat de kinderen zelf standig zijn geworden, want dan, een dagje ouder, ziet zo'n vereenzaamde vrouw dikwijls tegen de grote verandering op. Ze kan zich beter enige ja ren tevoren reeds inspelen. Enfin, het klinkt heel plausibel en verstandig. Als Je er de tijd voor kunt vrijmaken, waarom zou je het dan niet doen. Daarbij kom je al spoedig tot de ontdekking dat er allerwegen een schreeuwend tekort is aan bestuursleden voor onver schillig welke vereniging. Blijmoe dig neem je zitting en dan begint het lieve leven. Globaal bezien zijn er twee soor ten verenigingen: de eerste soort houdt zich bezig met liefdadigheid of hobby's, dat zijn de onschuldige en gezellige verenigingen. De an dere soort heeft zich ten doel ge steld iets te beschermen, te bevor deren of te verdedigen: dat zijn de strijdvaardige comité's; bijzonder belangrijk overigens, want zelfs in dit moderne leven zijn nog vele dingen die bevorderd, bestreden of beschermd dienen te worden. Als beginnend commissielid let je daar niet zo op. Je denkt: da's een sympathieke doelstelling, of: Ja, dóór mag wel eens iets tegen onder nomen worden. Je trekt dan ten strijde, eerst door gewoon lid te worden, daarna door je in het be stuur te laten kiezen en braaf ver gaderingen te bezoeken. Opeens ontdek je iets, wat je in het leven nog niet eerder was opgevallen: je hebt vijanden! Niet twee of drie, duizenden! Wezens, die het begrepen hebben op het voortbestaan van datgene wat je wilt verdedigen of bevor deren of beschermen, ménsen nota bene, die precies het tegen overgestelde verdedigen, bevorde ren en beschermen, tegenstan ders zogezegd, maar o wee, wat zijn ze hard en bitter en mach tig! Je had nooit gedacht nog eens zó verontwaardigd te kun nen worden en zo vervuld van haat, minachting en woede. Soms zijn de tegenstanders zelf ook georganiseerd, verenigd tot comité's en pressiegroepen en dan gaat het helemaal hard tegen hard. Elke vergadering welke je met je aanwezigheid opvult maakt het je weer duidelijk: de tegenstanders slapen niet, hoor eens wat ze nu weer hebben uitgedokterd, ls het geen schande? Weg met die tegen standers, wij moeten machtiger worden, we moeten hen uitschake len, de wind uit de zeilen nemen, hen met een overweldigend leden tal dooddrukken, we moeten de trommel roeren, aan de weg timme ren en allerlei andere vermoeiende activiteiten organiseren. Je wordt er op uitgestuurd: leden werven, adressen verzamelen, folders rond sturen, conferenties bijwonen. Je moet spoedvergaderingen beleggen want op de algemene leden-bijeen komst zullen harde noten gekraakt worden en die dienen zorgvuldig te zijn uitgezocht eer ze onder de voorzittershamer verbrijzeld mogen worden En je hoofd loopt om, je vraagt Je af: wat ben ik begonnen, hoe heerlijk rustig was het leven voor ik commissie-lid werd en eer ik ont dekte dat ik zoveel vijanden heb! Je komt tot de wonderlijkste gewaarwordingen. Die aardige man om de hoek, da's nota bene een tegenstander. Zes jaar lang heb je hem op straat beleefd be groet. je maakte soms een praatje met hem om ervaringen uit te wisselen (hij heeft ook een hond en dat smeedt een band) en je kon redelijk goed met hem en zijn gezin overweg. Nu blijkt dat hij tot het kamp van de bestrijders behoort, dat hij deel uitmaakt van datgene wat met kracht tegengewerkt dient te worden Wat moet je nu doen? Hem zonder groeten voorbijlopen, de politie bellen wanneer zijn hond mijn hond een bezoek brengt, mijn doch tertje verbieden met zijn doch ter te spelen? Dat maar liever niet; honden en kinderen zijn neutraal gebied. Maar toch geeft het Je een on behaaglijk gevoel de vijand zo dicht bij te weten en bovendien kun je met de beste wil van de wereld in deze rustige man geen „vijand" zien. zelfs geen tegenstander. Hij is gewoon een mens. zoals u en ik en alle andere buren, hij koestert slechts een andere opvatting. Maar is dat een misdaad? Behalve dat je je eensklaps om ringd weet door vijanden, doe Je nog een ontstellende ontdekking: je eigen heerszucht! Je maakt je kwaad wanneer in de boezem van het comité een voorstel van je wordt weggestemd, je zou het niet temin willen dóórdrukken, Je zou waarachtig, je zou dictatortje wil len spelen en het democratische be ginsel: de meeste stemmen gelden, zie je als een aantasting van Je per soonlijke vrijheid. Leerzaam is het trouwens wel. Je begrijpt plotseling iets meer van politiek en revoluties, je ziet ln hoe het mogelijk is dat er wetten wor den ontworpen en aangenomen, waarmede eigenlijk niemand het eens is. Ze hebben gelijk, de publicisten die ouder wordende vrouwen aan raden zich in comité's en vereni gingen uit te leven. Het is leerzaam, het is opwindend, het kost Je schat ten aan tijd en energie en het Al lerheerlijkste is wel, er na een aan tal jaren mee op te houden, Je terug te trekken en plotseling de wereld weer in een vreedzaam licht te zien; al die duizenden vijanden te verliezen en langzaamaan de verontwaardiging en strijdvaardig heid te voelen wegsijpelen. Weer argeloos mens onder mensen te zijn Maar die dag ligt nog in de verre toekomst, voorlopig ga ik er mee door me op te winden. Er is nog zoveel te bestrijden, verdedigen, be schermen THEA BECKMATT

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11