Prinses weer Beatrix thuis Harde gevechten Vietnamese hergen Barbaarse toestand op Duitse school Esjkol op bezoek bij Erhard ■SPSilKSSSsSSï' L' -Mit, r* RANDSTAD loonadministrateur (steno) typistes facturistes ponstypiste RIJKSUNIVERSITEIT LEIDEI a, een medewerkt! b. een medewerk j LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 10 MAART 1965 .V Vanochtend (Van onze Amsterdamse correspondent) „Ik stel my voor, dat uw gedach ten en gevoelens wel in andere rich ting gaan, dan naar mijn reis naar de West", zo begon prinses Beatrix vanmorgen op Schiphol de door haar toegezegde persconferentie, aan het eind van haar reis naar Suriname en de Nederlandse Antillen. „U zult begrüpen, dat ik niet wil vooruit lopen op de verklaring, die mün ouders vanmiddag zullen afleggen. Ik verzoek U dan ook zich wel te beperken tot myn indrukken van deze reis". Desgevraagd zei de Prinses, die 18 dagen naar de West is geweest, dat het een heerlijke belevenis was, te voelen met hoeveel warmte en sym pathie zij aldaar is ontvangen. „Het is fijn die vriendschap en het contact te voelen. Mijn diepste indruk is dan ook wel, de hartelijkheid van de teruggekeerd Koningin aanwezig Prinses Beatrix arriveerde van morgen met het via New York naar Nederfand terugkerende KLM-lyn- Prinses Beatrix is 7 Jaar geleden voor het eerst in de West geweest. „Zowel Suriname als de Nederlandse Antillen hebben zich sindsdien enorm ontwikkeld. Met ernst en enthou siasme wordt daar aan de opbouw gewerkt". Gevraagd naar de ver schillen met het eerste bezoek van 7 jaar geleden zei de kroonprinses* „Tk heb sinds die eerste reis veel van de wereld gezien en sta nu wat rijper tegenover de dingen. Het is bijzonder plezierig geweest, de vroegere con tacten te vernieuwen. Ik vind het goed dat zo nu en dan te doen". Oostenrijker handelde in blanke slavinnen In de Oostenrijkse stad Graz, is een 42-jarige elektricien gearresteerd die zijn achtereenvolgende echtge noten meenam naar Beiroet en daar tot prostitutie dwong. Hij breid de zijn zaken uit door Oostenrijkse jongemannen in dienst te nemen, die met hun jonge bruidjes „voor het bedrijf" naar Beiroet reisden. Daar ontvingen de echtgenoten provisie van het geld dat hun vrouwen, die tot prostitutie werden gedwongen, in brachten. Aangezien een kaartsys teem van de Oostenrijker namen van Westduitse en Nederlandse meisjes bevatte, richten de naspeu ringen van de Oostenrijkse Justitie zich ook tot deze landen. Prinses Beatrix kreeg in Nickerie in Suriname van een Hindoestaanse bloemenkransen. toestel om 8 uur op Schiphol. Tien minuten tevoren was Koningin Juliana alleen naar de luchthaven gekomen om haar dochter af te halen. Het welkom had plaats onder aan de vliegtuigtrap, waar prinses Beatrix haar moeder omhelsde en vervolgens enkele tientallen afhalers de hand drukte. Deze afhalers waren minister Biesheuvel, dr. Eimaar, de gevolmachtigde minister van Suri name in Nederland, staatssecretaris Den Toom en een aantal jeugdige vrienden en kennissen van de Prin- Ongeveer 800 jeugdige rekruten van de Vietcong, die rechtstreeks uit Noord-Vietcong kwamen en uitge rust waren met zeer moderne wapens hebben gisteren een aanval onder nomen op de buitenpost Kannak in de bergen van Zuid-Vietnam. zy kregen een van de grootste neder lagen te incasseren, die de commu nistische strüdkrachten in de laatste paar maanden in deze omgeving hebben geleden. Volgens regerings officieren zyn er bü de vijand ten minste honderd slachtoffers geval len. Een Zuidvietnamees konvooi van 500 soldaten is gisteren op ongeveer 450 km ten oosten van Saigon in een hinderlaag gevallen. Eén Ameri kaanse adviseur werd hierbij gedood, één adviseur gewond en achttien Zuidvietnamese soldaten gedood of gewond. Het konvooi was op weg van Bong Son naar Hoai An, plaatsen in het gebied Binh Dinh, dat een cen trum is van Vietcong-aanvallen. Vermoed wordt dat de Vietcong het land hier in tweeën willen splitsen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken maakte gisteren bekend, dat het suggesties had ont vangen van V.N.-secretaris-generaal Oe Thant betreffende een vreedzame regeling van het conflict in Vietnam. Oe Thant had wegen voorgesteld voor het nagaan van de mogelijk heden inzake een vreedzame oplos sing, „maar van zijn kant noch van andere zijden hebben wü enige aan wijzing gekregen dat, ongeacht de te volgen weg, het bewind in Hanoi bereid is de pogingen tot geweld dadige overname van de macht in Zuid-Vietnam te staken", aldus het State Department. Volgens Amerikaanse persberichten had Oe Thant o.m. het denkbeeld geopperd van een zeven-mogend- hedenoanferentie. De Britse minister van Buiten landse Zaken Michael Stewart zal op 22 en 23 maart een bezoek brengen aan Washington voor besprekingen met Amerikaanse functionarissen over de crisis in Vietnam en andere internationale problemen. Dit is het eerste bezoek van de Britse minister aan Washington. Op 16 maart zal Stewart in Londen een gesprek heb ben met de Russische minister van van Buitenlandse Zaken Gromiko. Amerika's hulp De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk heeft gisteren medegedeeld, dat de Amerikaanse economische en mili taire hulp aan Zuid-Vietnam op grote schaal zal worden voortgezet, omdat „werkloos toezien in het ge zicht van de uitdaging zeker naar een ramp zal leiden." In een verkla ring voor de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen over het voorstel van de regering 3.38 miljard dollar in het komende jaar uit te trekken voor hulp aan 't buitenland, stelde Rusk ook voor dat de Ame rikaanse hulp aan Indonesië gestaakt zal worden. De Amerikaanse hulp aan Indonesië beliep meer dan 100 miljoen dollar per jaar, maar is teruggelopen tot minder dan miljoen dollar technische hulp naarmate de betrekkingen tussen Washington en Djakarta slechter werden. „Onder de huidige omstandigheden is het de vraag of er nog een grondslag voor verdere technische hulp (aan Indo nesië) in het belastingjaar 1966 zal bestaan", zed Rusk. ONDERWIJZER STELDE KINDERRECHTBANK IN De politie in Wuppertal, die een onderzoek instelt naar het afranse len van tienjarige meisjes voor jon gens die by hen in de klas zitten, heeft hun onderwijzer gearresteerd en meegedeeld dat die op de school een soort kinderrechtbank had in gesteld. De politie zei dat bij het onder zoek is komen vast te staan dat ver scheidene meisjes officieel door het „hof" zijn veroordeeld tot lijfstraf fen voor vergrijpen als laatkomen of Dhiot slecht maken van huiswerk. De „straffen", aldus de politie, gin gen tot honderd slagen. De „rechters" UITKERINGEN in België voor kleine collaborateurs De twee Belgische regeringsparty- en hebben een compromis gevonden over een wetsontwerp betreffende „kleine collaborateurs" uit de twee de wereldoorlog. Het wetsontwerp beoogt alsnog over te gaan tot uitkeringen voor van 1940 tot 1945 geleden oorlosscha- de aan Belgen, die na de Duitse bezetting tot lichte straffen wegens samenwerking met de vijand wer den veroordeeld. De socialistische kamerfractie bleek vierkant tegen het ontwerp te zijn. Pas na een spoedvergadering van het kabinet en nieuw beraad werd een compromis gevonden, waarin het aantal, dat alsnog voor de vergoeding in aanmerking komt, verder wordt beperkt. Het compromis wordt in het so cialistische kamp afgekeurd door een aantal kamerleden, dat princi pieel tegen elke tegemoetkoming aan van collaboratie beschuldigden blijft en in de katholieke fractie door de vooral Vlaamse parlemen tariërs, die van een verdere beper king niets willen weten. Beide groepen tegenstanders zul len vrij van het partijstandpunt mo gen stemmen. Het wetsontwerp zal echter worden goedgekeurd door de meerderheid in de twee regerings partijen. Binnenkort komt een tweede wets ontwerp in de Kamer van Volks vertegenwoordigers aan de orde over de „incivieken". Daarin wordt de mogelijkheid geopend van een ge deeltelijk herstel in pensioenrechten van hen, die na de oorlog lichte straffen opliepen wegens collabora tie met de Duitse bezetter. i soort rok en de straf fen werden uitgevoerd in een „execu tiekamer", die een eind van de school verwijderd was, zodat anderen het gillen van de meisjes niet konden horen. De onderwijzer heeft meegedeeld, dat hij op het idee van een „recht bank" is gekomen om de opvoeding van zijn leerlingen „op strikt demo cratische basis" te doen plaatsheb ben. Hij verklaarde te hebben gewild, dat de straffen „symbolisch" zouden zijn en dat hij nooit had gedacht dat de jongens de meisjes hard zou den slaan. Er zijn in januari en februari minstens drie „processen" geweest, aldus de politie. De meisjes werden geslagen met een stuk ijzerdraad dat met rub ber was bekleed. De kabels waren 42 millimeter dik en 45 centimeter lang, aldus de politie. Het onderzoek op de school is be gonnen na klachten die door ouders van twee „veroordeelde" meisjes bij de politie waren ingediend. Een woordvoerder van de politie zei, dat een aantal andere ouders de „op voedkundige" praktijken van de on derwijzer heeft goedgekeurd. VISSERIJ-VARIA De Kameroense visverwerkende industrie verbruikt jaarlijks circa 5000 ton vis, die afkomstig is van de kustvisserij van dit land. De thans nog belangrijke produktie van de riviervisserij varieert van 40.000 k 80.000 ton per jaar. Er bestaan nu plannen om de zeevisserij in Kame roen te bevorderen. Daar de binnen landse behoefte de produktie nog overtreft, importeert Kameroen thans nog ge,droogde, verse en ge zouten vis, alsmede schaaldieren uit o.a. Frankrijk, Denemarken, België en Tsaad. Nederland exporteerde naar Kameroen in 1962 92 ton aan bereide en geconserveerde haring voor een bedrag van f. 96.000 en vis- 62 ton voor f. 74.000. Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Maria Carolina Nies je, dl. v. Post—Slagt, Barendrecht; Harm Jan, z. v. MinkemaLeib- brandit, Utrecht. Overleden: mr. dr. T. B. Sabaroe- din,- 43 jaar, Velp; S. P. A. Güter- mann, 64 jaar, Gutach-Breisgau Baden; W. G. Reynaert, 70 jaar, Den Haag. Welingelichte zegslieden in Jeruza lem, die in nauwe betrekking staan tot de regering van Israël, hebben gisteren de verwachting u)'gespro ken, dat binnen enkele weken een ontmoeting zal plaatsvinden tussen premier Levi Esjkol en de Westduit se kanselier Ludwig Erhard ter ver dere bespreking van de Duits-Israë- lische betrekkingen. Esjkol vertrekt op 25 maart voor een officieel bezoek van een week aan Engeland en zal deze reis wellicht combineren met een ontmoeting met Erhard, waarvan al maanden sprake is geweest, doch waarvoor tot dusverre geen bepaalde datum of plaats is vastgesteld. Dr. Birrenbach, de speciale afge zant van kanselier Erhard, heeft gis teren in Jeruzalem een kaars ontsto ken ter nagedachtenis van de joodse slachtoffers van het nazi-bewind. Dit geschiedde tijdens een herdenkings plechtigheid bij een monument in de omgeving van Jeruzalem, waar dr. Birrenbach, die zich in Israël bevindt om de aanknoping van de Westduits- Israëlische betrekkingen aan te bie den, foto's en documenten over het lot van zes miljoen joden werden ge toond. „Ik ben te ontroerd om te spreken", zei de Westduitse afgezant later. De vertegenwoordigers van de der tien Arabische staten, die in Cairo bijeen zyn, hebben gisteren voorge steld a.s. zondag, eveneens in Cairo een conferentie van Arabische mi nisters van Buitenlandse Zaken te doen houden om „vergeldingsmaat- regtlen tegen Bonns besluit om aartsvyand Israël te erkennen goed te keuren". Behalve Irak en Syrië heeft nu ook Saoedi-Arabië zijn ambassadeur in Bonn teruggeroepen. Rood „concilie! voor onbepaalc tijd uitgesteld De aanvankeiyk voorziene conferentie van de internati communistische beweging is in J voor onbepaalde tijd uitgesteld, is de conclusie, die bevoegde nemers hebben getrokken uitf communiqué, dat gisteren schenen naar aanleiding van ferentie welke de vorige Moskou is gehouden. Een nistische topconferentie zal worden voorafgegaan door ee lopige bijeenkomst van alle 81 munistische partijen in i die dan zou plaatsvinden tussen de partijen. Er zijn geen J genoemd voor de verschillende eenkomsten. In het communiqué is druk op gelegd, dat de topconfa tie voor de Chinese commurJ aanvaardbaar meet zijn. OverlJ .wordt Rood-China nerg streeks met name genoemd, communiqué wekt de indruk, men in Moskou is overeengek een rechtstreekse confrontatie sen Peking en Moskou zo mogelijk te ontwijken. MARKTBERICHTEN 14/op 12/14: Allard Pierson i.ou, Ambrosia 1.10 1.20, Bloemfon 1.10 1.60, Dr. Fleming 2.10 1.60, Flo song 1.20 1.40, Gen. Eisenhouwer 2.70, Golden Fiction 1.40 1.10, H Hopkins 1.10 1.10, Jaohan Strauss Wage: L.20 1.40, Life Fll Prof. dr. F. de Roos In de vacture, die is ontstaan door het overlijden van prof. dir. J. H. Bavinck hebben generale zendings- dleputaten prof. dr. F. de Roos uit Amstelveen benoemd tot president curator van het Gereformeerd zen- dingsseminarie in Baarn. Prof. De Roos heeft deze benoeming aan vaard. Van 12 tot 21 maart wordt in het R.A.I.-gebouw in Amster- dam de Hiswa-tentoonstelling gehoudei}. Een overzicht van de opbouw dér expositie. l, 9 maart Cyclan )-220, Iris 125-245, i groen 100-140, Tulpen 125-215, Na sen 80-120. Anemonen 75-115 per Anjers: rood 36-51, roze 25-35, wil 45, Arthur 25-34, Rozen: Roselai 40-77, Parel van Aalsmeer 40-5 Duisberg 40-70, Towny Gold Baccarat 65-110, Newyorker RIJNSBURG9 maart IrlL t Wedgewood 285-330, Narcissen: Go]Hn U ]p di Tulpen 125-140, Rembrandt, den' Harvest 155-170, v d. Eerden 185-220, Apeldoorn 190-215, KP1 Paris 155-1' Golden Hoogh 290- 135-150 alles AAN DEN RIJN, 9 groenteveiling: waspeen per B-extr;. 7 80-8.30', 3.70, 02 1.50-3.00, breekpeen per 1.40-1" A2 2, selle per 100 bos 18, schorseneri C2 4-5. Aanvoeren: fes REMBRANDT HOTEL Annex-Saskiazwembad Noordwijk a. Zee vraagt voor seizoen HUISDAME ASS. PORTIER HUISKNECHT KAMERMEISJE KOFFIEJUFFROUW LINNENSTOPSTER TOURNANT(E) DE BUREAU SERVEERSTER gpwr HOOG LOON. Intern mogelijk. Sollicitaties dagelijks tussen 10—12 ol 1416 uur BEETHOVENWEG 2 - TELEFOON 01710—2244 PAKKEN OUDE COURANTEN f 0.75 PER 5 KG. AFGEHAALD AAN ONS BCKEAO WITTE SINGEL 1 vraagt voor directe uitzending RANDSTAD biedt een zeer hoog honorarium, plus PREMIE- VRIJE ziekte- en ongevallenuitkering. N.V. RANDSTAD UITZENDBUREAU HOFLAAN 129 bij Vijf Melplein - TELEFOON 34299 Leidsche Textielfabrieken Gebrs. Van Wijk Co. N.V. 3%% obligatieleningen anno 1948 en 1951, elk oorspronkeiyk groot f. 1.000.000.—. Uitgeloot ter aflossing k pari op 15 april 1965 van elk der leningen 67 obligaties ad f.1000.Trekkingslyst met restan- tenlijst en opgave van het pro resto bedrag der leningen en der betaalkantoren gratis verkrijgbaar by ondergetekende. NEDERLANDSCHE TRUST-MAATSCHAPPIJ N.V. Amsterdam, 9 maart 1965. Keizersgracht 369. BH het BUREAU der UNIVERSITEIT kumwn wi plaatst: afwisselende administratieve werkza| j Leeftyd: tenminste 18 jaar. Het bezit van een mulo-diploma strekt tol veïTng. Salariëring volgens Ryksregeling, afhankeiyk van (I leeftyd en ervaring; 4% vakantietoeslag; A.O.W./A.W.W.-premie voor rekening van de Universf Met gemaakte vakantie-afspraken -zal rekening wol houden. Schrifteiyke sollicitaties te richten aan het hoofd} afdeling Personeelszaken der Ryksuniversiteit, I weg 46 in Leiden. Vacaturenummer op enveloppe te vermelden.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 4