Rumoerige ochtend op Witte Singel 11 Piet van Vollenhoven speelde goed toneel Wereldprimeur. Begin van romance in Wageningen Exclusief gesprek met boezemvriend ■flpgericht 1 maart 1860 Woensdag 10 maart 1965 Tweede blad no. 31512 Pers overvalthospita tan Margriets verloofde „Ik weet echt niets ik weet echt niets". Mevrouw J. Delfos-Van Eek (73 jaar) is een beetje beduusd van de enorme belangstelling, die het studenten huis aan de Witte Singel 11 in Leiden plotseling overvalt. Het nieuws van de verloving heeft foto grafen en verslaggevers uit het hele land op de been gebracht. Zij zorgden voor een drukke och- lend in het drie verdiepingen tellende pand. Veel kregen zij niet los. „Prettig mens" Hoe de journalisten dat nu al- vdntymaal weten, „u kunt me wel wat >te (Vertellen Maar na herhaalde 7 merzekering van de juistheid van 1 9-15ftef bericht wil mevr. Delfos in de 18 Jildeuropenitig van haar riante ves- 2Mife aan de Witte Singel dan toch el een paar losse opmerkingen aken. „Hij is een heel prettig meneer." „Of hij veel aan studentenleven deelnam?" gewoon". Mevrouw Delfos-^Van Eek overstuur (Foto LJD./Holvast) BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN A. F. Kouwenberj F. A. J. Hoor Andries; Juanlta •abeth Johanna Petronella. dr van W. P. Neuteboom en E. J. Meljers. OVERLEDEN W. Neuteboom. 61 Jr. man; E. Fol- kers, 76 Jr. w.v. H. Hertel; J P. den Hollander. 63 Jr. man; H. C. Schutte. 19 Jr, w.v H. J. de Ru; P. Blansjaar. 46 Jr, man; I. van Weeren. 75 Jr. vrouw; H. H. J. Carls. 10 Jr, dochter; A Krijger. 53 Jr. man; R. C. Bartels- Het huis aan de Witte Singel in Leidenwaar Pieter van Vol lenhoven woont. (Foto LJD./Holvaet) Ze is nog steeds wat overstuur van al dit plotselinge bezoek. „Ik had echt geen enkel vermoeden. Nee. hij is niet thuis op het ogenblik, ztjn ka mer zit op slot Sedert vier jaren bewoont de heer Van Vollenhoven een kamer in dit statige pand aan een van Leidens meest statige singels. In totaal ver huurt mevr. Delfos aan zeven studen ten kamers. Haar deur heeft het ty pisch Leidse aspect van vele naam kaartjes en verschillende deurbellen. Hospita zijn is haar beroep en het geeft haar handen vol werk. „Heren, ik moet nu echt weer aan het werk". Ze weert met beslist ge baar een fotograaf af, die naar bin nen wil. Alleen een hevig ontstelde werkster mag erin. „Met Van Vollenhoven" Mevrouw CalkhovenKeizer, aan wie als werkster de speciale zorg van meneer Van Vollenhoven is toever trouwd. vertelt over hem: „Hij is een fijne vent, echt waar. Zo'n fijne jon gen krijgen we nooit meer terug. Ik weet nog goed zijn meeleven toen mijn dochtertje ernstig ziek was, ver telt ze. Op dat moment gaat de telefoon. Mevrouw Delfos neemt aan. „Met Van Vollenhoven" klinkt het i andere kant van de lijn. „Mevrouw Delfos, het zal wel een schok zijn en het zal wel een hele drukte bij J u thuis geven, maar het is waar". Dat telefoontje betekent een hele opluch ting voor mevrouw Delfos. Het is tien voor tien en de fotogra fen en verslaggevers zijn vertrokken. Mevrouw Delfos en mevrouw Calk hoven kunnen weer aan hun werk gaan. Veel is daar nog niet van geko men, vanochtend. „De eerste waren er al om acht uur", zegt mevrouw Delfos. „Ik wist niet wat me over kwam". De kamer van de heer Van Vollenhoven ligt op de benedenver dieping van het huis aan de straat zijde. De gordijnen zijn gesloten en de kamer is op slot .Ontzettend leuk „Ontzettend leuk". Het was de ste reactie van het personeel vai studentensociëteit „Minerva", bij het vernemen van het bericht over de verloving. Gistermiddag gebruikte de verloofde van de Prinses nog de lunch in de sociëteit. Het was een lichte lunch, want de heer Van Vollenho ven, zo vertelde ons „Anton", is in alles een matig mens. HU eet en drinkt weinig. De heer Van Vollenhoven, nog maar kortgeleden teruggekeerd van een wintersportvakantie, waarbij hem een klein ongeval overkwam hij draagt een loopverband komt van tijd tot tijd in de sociëteit, waar het personeel hem heeft leren kennen als een rustig en opgeruimd man, correct in al zijn doen en laten. Zoals voor iedereen kwam het be richt van de verloving ook voor het sociëteitspersoneel als een volkomen verrassing, doch tegelijk als een tij ding. waarover men zich hartelijk verblijdde. izikale ge- beuren wordt een rechtstreekse radio-uitzendmg verzorgd. i De zaal gaat om half acht i reeds open. v De burgemeester van Leiden, a mr. G. C. van der Willigen zal a dit concert bijwonen en een a toespraak houden. GEHEIM GOED BEWAARD „Komen jullie morgen naar Soest- dijk, dan heb ik een verrassing voor jullie". Met deze geheimzinnige mededeling inviteerde Prinses Mar griet gisteravond haar beste vrien dinnen in Leiden. En daarmee begonnen in de krin gen van de Leidse meisjes-studen ten de gissingen. Gissingen die van ochtend bewaarheid toerden. De le den van de Vereniging van Vrou welijke Studenten te Leiden (WSL) zijn het er algemeen over eetis, dat de Prinses haar geheim goed heeft weten te bewaren. Behalve een kleine kring van ingewijden was in derdaad niemand op de hoogte. Wel had het deze week in studentenkrin gen verpxmdeiing gewekt, dat de Prinses niet tras ingegaan op een aanbod om bestuurslid te worden van het meisjesstudententoneel. „Margriet was altijd geweldig enthousiast voor toneel. Wij hebben ons gisteren de hele dag afgevraagd waarom ze dit afzegde. Achteraf be grijpen we het natuurlijk"vertelde ons een bestuurslid. Bromfiets meegesleurd De 23-jarige autobestuurder uit Leiden, die zich voor de Haagse po litierechter had te verantwoorden, vond het helemaal niet zulk een ver schrikkelijk geval, dat hU een brom fiets omver had gereden. Bovendien had hU daar niets van bemerkt., zo verklaarde hU- Doch de feiten logenstraften dat wel. Want toen bij het achteruit rij den op het Stationsplein een gepar keerde bromfiets aan de auto van verdachte bleef haken, werd dat voer tuig eerst nog een eind meegesleurd. .En daar moet je toch wel iets van merken", meende de rechter te mogen „Heus ik merkte er niks van", zei verdachte. De officier was weinig over het gedrag van verdachte te spreken eiste voor de aanrijding f 60 boete voor het doorrijden ontzegging van rijbevoegdheid gedurende zes Vanavond Feestconcert in j J StadsgehoorzaalJ t De Nederlandse Radio Unie i biedt vanavond Leiden een f feestconcert aan ter gelegenheid f van de verloving van Prinses Margriet met de heer P. van f Vollenhoven. „Nu opeens veel duidelijker..." Iedereen is (gratis) welkom in de Stadsgehoorzaal, waar om acht het Promenade Orkest onder leiding bert Nieuwland begint Güs- Geen rijbevoegdheid - toch achter het stuur De politierechter bleek heel wat kwader te zijn over hetgeen een 29- jarige bouwvakarbeider uit Leiden had uitgehaald, dan de officier van Justitie in diens eis deed uitkomen. Verdachte was nl. de bevoegdheid cot besturen van een auto ontzegd, doch niettemin reed hij op 29 novem ber met zijn auto door de Heren straat. De officier constateerde dat ver dachte kennelijk aan zijn laars lapt hetgeen de autoriteiten bepalen. Verdachte had de auto model 1957 in huurkoop. „Goed, het staat als je een auto hebt, de men sen denken er dan heel wat van, al ging het met de afbetaling alles behalve vlot. Doch dan mag worden verwacht, dat men zich aan de regels van het spel houdt", aldus de offi- Hij eiste tegen verdachte f 25.- boe te en voorwaardelijk twee weken ge- vangenistraf, benevens intrekken van het rijbewijs gedurende een jaar. De rechter zag het ernstiger en leg de twee weken gevangenisstraf op met intrekking van het rijbewijs ge durende zes maanden. „Technische" schending van kernstopverdrag Volgens het Amerikaanse ministerie tn Buitenlandse Zaken vormde de Russische ondergrondse kernproef, die vorige maand enige radio-activiteit heeft veroorzaakt, wellicht een „tech nische schending" van het gedeelte lik kernstopverdrag. Op grond van de verkregen gege- ;ns over de explosie kan, aldus een verklaring van het ministerie, echter worden gesteld dat deze de Ameri kaanse nationale veiligheid of het kernstopakkoord niet in gevaar heeft gebracht. Dit is de eerste openbare uitspraak die de Verenigde Staten over het in cident hebben gedaan. De kracht van de explosie was er oorzaak van dait de grond boven de proefkelder om hoog werd geblazen en dat er radio actieve stoffen in de atmosfeer zijn gekomen tot buiten de Russische grenzen. Deze stoffen zijn in Japan waargenomen. maanden, een geldboete van f 60, en voorwaardelijke gevangenis straf van twee weken. De rechter ver oordeelde tot resp. zes maanden ont zegging f 100 boete en f 25 boete. ,,Het was in de kring van jaargenoten onge lofelijk moeilijk om de hartelijke betrekking met Prinses Margriet verborgen te houden. Ik kan niet anders zeggen, dat zijn toneelspel schitte rend is geweest". Dit zegt met brede glimlach de 24-jarige juridische student W. F. Dutilh, boe zemvriend en studiegenoot van Pieter van Vol? lenhoven. Hij was hogelijk verbaasd, dat reeds vandaag de verloving officiéél zou worden aan gekondigd. „Gisteren had Van Vollenhoven in de jaarclub „Chimaera" ons verteld, dat de ver loving aanstaande was. Maar aanvankelijk zou dat heuglijk feit pas morgen bekend worden ge maakt. zo had ik begrepen." mer hier aan de Nieuwe Rijn ge woond, daarna was het beter voor onze studie, dat wij apart gingen wonen. Hij is toen naar de Witte Singel verhuisd. Tussen twee haakjes: zegt u wel wat vriendelijks van de hospita, mevrouw Driessen en haar man. Ze hebben ons hier altijd met hartelijkheid overladen". Een echte collegeloper is de heer Van Vollenhoven nooit geweest. Het eerste jaar kwam er van studie Het was een nogal gehandicapte Van Vollenho%'en: kortgeleden heeft hij een enkel tijdens skiën in Zwitserland op meerdere plaatsen gebroken. De heer Van Vollenhoven deed zijn mededeling op de sociëteit in de hechte vriendenkring van deze jaarclub. „En pas toen werd ons de quintessence het algemeen niet zoveel terecht, van een heleboel geheimzinnige opmerkingen duidelijk" aldus de heer Du- ..Men mag misschien wel zeggen, dat tilh. „Vaak kregen wij geen of een ontwijkend antwoord als wjj hem vroe- I dionysische trekje hem niet vreemd niet zou dineren hij had kennelijk waren?" Als u het zo stelt, heb ik daar geen bezwaar tegen", knikt met 'instemmende glimlach zijn vriend. Of hij dan geen vermoeden had van het aanstaande heuglijke ge beuren? Op die vraag antwoordt de vriend van Pieter van Vollen hoven niet direct. Ja, vermoe denHelemaal uit een hel dere hemel kwam het bericht kennelijk toch niet vallen. Wanneer het allemaal begon nen is? Dat zal wel tijdens het Wageningse lustrum zijn geweest in oktober 1963. Niet naar Amerika Van Vollenhoven zat toen in het collegium van het Leidsche Studen tencorps en Prinses Margriet was er ook. Eigenlijk had hij een jaar naar Amerika willen gaan om daar een studie te wijden aan het verschil in opzet en werkwijze van de Ameri kaanse en de Nederlandse politie. Maar dat is er toen niet van geko- in plaats daarvan werd hij lid het Collegium. De heer Du tilh zwijgt even, zegt dan: „Vreemd te bedenken, dat als hij wèl naar Amerika zou zijn gegaan Hij voltooit die gedachte niet, maar de bedoeling is duidelijk. Vele jaren kennen de beide stu denten elkaar al. Van de tijd van het Montessori Lyceum in Rotter dam. De heer Van Vollenhoven zat toen een klas hoger dan de heer Du- r later zou hij een klas dou bleren en sindsdien zijn ze zeer nauw met elkaar opgetrokken. „We hadden Kralingen een grote vrienden kring". De verloofde Prinses enkele weken geleden als deelneemster aan het lustrum van de WSL. getooid met de befaamde lus trummuts. Rallye-prestaties Ze hebben beiden nogal wat sport bedreven. „Had de heer Van Vollen hoven sportieve neigingen?" „Ja. zo kunt u het wel omschrijven nei gingen is het juiste woord. 'Hij heeft vele sporten aangevat, zoals hockey oeien en judo. Autorijden deed hij werkelijk bijzonder goed, in zijn zwarte Volkswagen vol lichten en lampen." De heer Dutilh, in een al oude studentenkamer gezeten, wijst en rode plaquette aan een van de met trofeeën eivol behangen mu- .Scheven ingenLuxem burg— Scheveningen 1961", staat er op. „We zijn toen zelfs geklasseerd, daar wa- wij erg trots op", voegt de heer Dutilh er aan toe. Aan die plaquette heeft zijn vriend Van Vollenhoven overigens nog vele andere spectacu laire rallye-prestaties toegevoegd. „Hij heeft er nog een heleboel prij zen bij gewonnen". Geen geheimen Hoe was de verloofde van Prinses Margriet in de vriendenkring? Hij was sterk geconcentreerd op de vijf tien leden van zijn jaarclub. Wij hadden geen geheimen voor elkaar (afgezien van dat ene Grote Geheim uiteraard). We hebben buitengewoon veel plezier gehad". „NATUURVRIEND" VERGADERDE De aquarium- en terrariumhou- dersvereniging „De Natuurvriend" in Leiden hield gisteravond een verga dering, waar de heer Compaan de aquariumvrienden een uitvoerig in zicht gaf in de belangrijke verlich tingstechniek van het aquarium. De' vergadering stond onder leiding van de heer W. Zwart, die na een vlotte afhandeling van enkele huishoudelij ke punten het woord aan de heer Compaan gaf. De heer Compaan is werkzaam bij TNO in Delft. De vin dingen van de natuurwetenschappen op verlichtingsgebied kunnen ook toepassing vinden in het aquarium. Vooral de ontwikkeling van de foto- bilologie is voor aquariumhouders va nbelang. De heer Compaan onder wierp een aantal verlichtingsmetho den aan een kritische beschouwing. Hij lichtte zijn lezing toe met dia's. (Van een onzer redacteuren). Een verslaggever van de VARA stond vanochtend compleet met opname-ap paratuur bij het Leidsch Dagblad op de stoep. Hij wilde een vraaggesprek hebben met de man, die de wereldprimeur had gehad van de verloving van prin ses Margriet. Wij snapten er niet veel van. „Maar u hebt gisteren toch al het verhaal van de verlo ving gehad?", drong de ra dioverslaggever aan. Toen onze wenkbrauwen nog verder omhoog gingen, ver telde hij, dat bij de VARA vanochtend om vier uur alarm was gegeven. De ver loving van prinses Margriet was vervroegd, omdat het Leidsch Dagblad „zijn vin gers achter het bericht had kunnen krijgen". Verschoven De geruchten in Hilversum wisten precies te vertellen, wat er aan de hand ivas ge weest. Volgens deze berich ten had het Koninklijk Huis met de bekendmaking van deze verloving willen wachten tot de heer Van Vollenhoven zou zijn afge studeerd. Maar het Leisch Dagblad had lucht van de romance ge kregen en om deze reden ivas de bekendmaking ver vroegd. Te elfder ure had het koninklijk paar zelfs zijn radio- en televisietoe spraak, die aanvankelijk morgen pas zou plaats heb ben, nog verschoven naar vandaag. En dat alles ter- wille van het Leidsch Dag blad Buitenland Niet alleen echter ons blad ivas ermee gemoeid, zo kivam ons later een repor ter van de Wereldomroep vertellen, die ook al op het gerucht afkwam. Het Leisch Dagblad had in deze sa- mengewerkt met een bui tenlandse krant. Welke kon hij niet zeggen. Helaas, wij konden hem deze inlichtingen ook niet geven. Hoe graag wij het anders hadden gewild, toen van ochtend vroeg het alarm belletje van de telex fana tiek begon te rinkelen, kwam ook voor ons het nieuws van de verloving als een volslagen verrassing t „Hij is wat het studentenleven be treft overigens wonderlijk ingesteld. Aan de ene kant ouderwets, u weet wel, zoals je je een Leidse student voorstelt, aan de andere kant toch wel erg modem. Met een open oog voor de structuurveranderingen hij zei vaak, dat de student niet meer buiten de grotere maatschappij kon staan". ,De heer Van Vollenhoven had een nogal ingewikkelde studieregeling opgesteld om de eerste jaren de dienstplicht te kunnen vermijden. Een scooterongeluk vlak voor zijn eindexamen in 1959 bezorgde hem een hersenschudding en maakte het toen onmogelijk, dat hij onmiddellijk onder de wapenen kwam. Zijn eind examen heeft hij zelfs in bed afge legd. Spoedig daarop is hij snel gaan studeren. Aanvankelijk had de heer Van Vollenhoven grote belangstelling voor een werkkring in het bedrijfsleven iets wat gezien zijn afkomst en milieu nauwelijks verwondering wekt. „Maar het zou mij niet ver bazen", aldus de heer Dutilh, „wan neer hij nu aan de advocatuur de voorkeur zou geven." De bedoeling lijkt duidelijk: méér dan het be drijfsleven zal in de advocatuur de heer Van Vollenhoven op eigen kracht kunnen en waarschijnlijk ook willen bewijzen wat hij waard is. In het corps heeft hij zich met name verdienstelijk gemaakt op sportgebied en als lid van het comité „Herstel Minerva". Hij is een uit stekend danseur („ook in dat opzicht zal hij het met de Prinses voortref felijk kunnen vinden"), en een re delijke spreker. „Ik herinner me. dat hij eens een lezing over zijn voorva der Comelis van Vollenhoven" heeft moeten houden in een juridisch dis puut, dat de naam van die voorva der droeg. Daar heeft hij toen veel moeite mee gehad. 'Hij is geen echte disputenman". In Soestdijk De heer Van Vollenhoven ver bleef vandaag de hele dag in Soest dijk. Vanavond gaat de jaarclub Chi maera er, vijftien man sterk, op be zoek, evenals de jaarclub, waarvan Prinses Margriet Ud is. En spoedig zal de heer Van Vollenhoven zijn studie zo normaal willen voltooien („Alsjeblieft zo gewoon mogelijk"), zoals hij daar het laatste jaar aldoor mee bezig is geweest: „Hij leefde I toen al sterk teruggetrokken". Prinses Margriet wandelt voor het eerst als Leids studente door de Sleutelstad. Deze opname werd gemaakt in september 1962 Inhaalverbod op de Aalmarkt Het oversteekpad op de Rijnsbur ger singel. nabij de Stationsweg, is aangewezen als voetgangersoversteek- plaats. Voor de Aalmarkt is, met het oog op de omvang van het verkeer en de geringe breedte van de rijbaan ter plaatse, een inhaalverbod vastgesteld. Deze verkeersmaatregelen zijn door het college van Burgemeester en Wet houders genomen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3