ieter van Vollenhoyeii, sportief student, actief in velerlei organisaties Margriet Francisca, rustig, onopvallend eigen wegen langs VOOROUDERS VAN P. v. VOLLENHOVEN Bericht verloving overrompeling vooi Scliieclamse ouders LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 10 MAART 1965 Geboren op Koninginnedag i verloofde van Prinses Mar- f de heer P. van Vollenho- werd geboren op 30 april Schiedam. Hij is de zoon heer Pieter van Vollen en en mevrouw Jacoba Gijs- ba van Vollenhoven—de f- aast Pieter telt het gezin Vollenhoven nog een e zoon Willem Jan lenhoven, geboren 8 decem- 1934 en gehuwd met mej. an Ommeren heer Van Vollenhoven sr. irecteur van de N.V. Bing- Co in Schiedam, een be- met een weinig voorkomen- pecialisatie. Het houdt zch Böofdzaak bezig met de zeil- erij. oudste zoon, W. J. van Vollen- n, is procuratiehouder in het zijn vader. Studie an Vollenhoven Jr. studeert I rechten aan de universi- Leiden. Hij bezocht ach- nvolgens te Rotterdam de Rot- Schoolvereniging (lagere het Montessori Lyceum ymnasiiun beta). voor zijn xamcn. 'Hij studeert Nederlands privaatrechtelijke richting, als keuzevakken die tot onder hebben: „de wenselijkheid van BO (publiekrechtelijke bedryfs- lisatie) in het bedrijfsleven" en weede „de Nederlandse politie lisatie". Met dit laatste is hij Het eerste deel van zijn raal-examen heeft hij deze id afgelegd. Collegium zijn aankomst in Leiden werd het Leidse Studenten sloot hij zich n bij het gezelschap „Schie- Ook werd hij lid schap „Rotterodamum". Toen 160 de Leidse Universiteit haar lustrum vierde, werd hij lid de lustrum-commissie van he Studentencorps, de brand van de studenten- at „Minerva" werd hij lid var comité „Herstel Minerva", da' inzamelde voor de bouw var lieuwe sociëteit. In 1963 werd raeses van dit comité. In dat- jaar werd hij tevens gekozen I van het collegium, functie vervulde van lis. Als zodanig werd hij president van de Nederlandse aten Sportstichting, itnd lichaam dat alle studenten It die aangesloten zijn bij rereniging van een universiteit chool hier te lande, president van deze organisatie hij in 1963 de zomerspelen niversiade" bij te Porto Alegre illë en in 1964 ook de winter- die in dat jaar in Tsjecho- Üje werden gehouden. deren. Na afloop van zijn studie zal hij zijn militaire dienst vervullen. Hij is ingedeeld bij d. Koninklijke Luchtmacht. Hervormd dens deze ritten waarbij hij gesecondeerd door studentenvrienden als kaartlezers, behaalde hij „Fijne kerel" Sport heer Van Vollenhoven heeft tlj- <jn schooljaren veel aan tennis ockey gedaan. n Leiden was Wnamelijk roeien en judo. In laatste sport behaalde hij de 8 band. Zijn favoriete sport is Uey-sport, die hij in zijn stu- it«d het meest heeft beoefend, eed mee aan verschillende rit- an de KNAC en van de RAC egionale Automobiel Club). Ty- „Piet van Vollenhoven? Een i resize hartelijke en fijne kerel, i Werkt hard. Belangstellend voor allerlei zaken", zegt drs. van i Dijk, rector van het Montessori- f lyceum in Rotterdam. In het schoolleven hij was een rede- f lijk leerling speelde hij een actieve rol, zonder opvallend l haantje de voorste te zijn. „Een gewone, fijne jongen, „aldus drs. van Dijk. Op het lyceum zat hij in een jazz-combo, dat bijzonder j veel succes oogstte. Piet is een i voortreffelijk jazz-pianist. f Wie men uit het schoolleven van Piet van Vollenhoven ook f spreekt, van concierge tot onder- wijzer en rector, men spreekt t bijzonder hartelijk over hem en men verheugt zich over de ver- f loving. „Piet of we hem kennen, f nou..." En dan met een bin- f nen pretje er echter aan „die f Piet...." f schillende prijzen o.a. in 1964 toen hij de eerste prijs won in de Sche- veningen - Luxemburg - Sc heven in- gen Ralley in de 1100 cc klasse sport, rijdend met een volkswagen. De heer Van Vollenhovcn houdt evenals Prinses Margriet van de wintersport. Tijdens zijn laatste win tersportvakantie in Leysin in het Zwitserse Kanton Vaud in februari van dit jaar brak de heer Van Vol lenhoven tijdens het skiën zijn en kel; waardoor hij thans nog met zjjn het gips loopt. Jazz Tot zijn liefhebberijen behoort o.a. het beoefenen van jazzmuziek. Hij speelt zelf piano. Tijdens zijn gym nasiumtijd vormde hij een eigen orkestje „The Dixieland Society", dat in de Avro-jazzcompetitie in de Haagse dierentuinzaal in maart 1955 een derde prijs behaalde. Hij heeft ook meegedaan aan de Avro-jeugd uitzendingen „Mignon". Nadat hij zyn studie in Leiden was begonnen, hij hiermee opgehouden. In maart 1961 slaagde hjj voor zijn kandidaatsexamen. Hij hoopt in het najaar van dit jaar af te stu- Sedert enige tyd volgt de heer Van Vollenhoven de belijdenis-cate chisatie van de Leidse hervormde stu dentenpredikant ds. J. A. Eekhof. Hij hoopt in mei van dit jaar belijdenis te doen. De heer Van Vollenhoven woont in Leiden in een Studenten huis, Witte Singel 11. De verloofde van Prinses Margriet heeft veel belangstelling voor inter nationale politieke vraagstukken. Een vraag waarin hij zich vooral bjj zyn studie heeft verdiept is de noodzaak van een internationale po litiemacht. Eerste contact De eerste cont acten van de jong- verloofden dateren vanaf de lus- strumviering van het Wageningse Studenten Corps in 1963. zy zien vooralsnog als het belangrijkste het beëindigen van hun studie. Zy hopen, dat hun daartoe de nodige rust zal worden gegeven, zoals zy die tot nu toe in Leiden hebben gekend en waardoor het mogelijk was elkaar goed te leren kennen, hetgeen uitein delijk heeft geleid tot hun verloving. Ontvangstcentrum Arch bracht niet veel op De vandaag gehouden tweede en laatste veiling van het voormalige ontvangstcentrum van de failliete vennootschap Arch in Wassenaar, de z.g. toeslag, heeft geen hoger bod opgeleverd dat het bedrag, waarop het een week geleden werd ingezet. Dit betekent dat het pand voor f 415.000 is toegewezen. Volgens dere schattingen zou het gebouw, inbegrip van de volledige inrich ting cn de grond, een kleine f 1.5 min. hebben gekost- Deskundigen achten de opbrengst teleurstellend. Men had gerekend op zo'n f500.000. In tegenstelling tot de eerste veiling op 2 maart bestond er voor de toeslag weinig belangstelling. Kennelyk is niet veel animo voor dit soort panden, want het bleek vandaag on- mogelyk een hoger bod te krijgen dan de f 415.000, zodat de hoogste bieder van vorige week zich spoedig de eigenaar van het gebouw zal kun- Het ontvangstcentrum is een zeer luxe bungalow met kantoren en gara ges, gelegen in een perceel bos met r aan de Ryksstraatweg in Was- ir. Het speciale doel, waarvoor het indertyd groots werd opgezet, maakt het pand voor normaal ge bruik niet erg geschikt, zo menen ingewyden. De bungalow bestaat uit woongedeelte aan de achterzyde een kantoor gedeelte voor. Voor bewoning alleen is het gebouw te groot. Op 16 en 23 maart zal het laatste Arch-pand onder de hamer komen. Het gaat dan om het huidige kan toor van de failliete N.V., een villa het Emmapark in Den Haag. De executoriale wiling van de Archpan- is, zoals bekend, bevolen door Slavenburg's Bank in Rotterdam, de geefster van de op deze panden rus tende hypotheken. De oudste gegevens van het geslacht Van Vollenhoven komen voor in de administratie van Schiedam van de jaren rond 1600. Hieronder enkele gegevens overgenomen uit „Neder land's Patriciaat 1926" (Rotterdamse geslachten 6e generatieCornelia van Vollenhoven 16901768, koop man in vlas, geb. in Schiedam, overleden in Rotterdam, 7e generatie: Jan van Vollen hoven 17231770, koopman en touwslager, geb. in Rotterdam, overleden in Rotterdam, 8e generatie: Francois van Vollenhoven 17561842, oliesla ger en zeepfabrikant, geb. in Rotterdam, overleden in Rotter dam, 9e generatie: Jacob van Vol lenhoven 17881855, olieslager en zeepfabrikant, kantonrechter, geb. in Rotterdam, overleden in Rotterdam, 10e generatie: Pieter van Vol lenhoven 18281896, wynkoper, geb. in Rotterdam, overleden in Rotterdam, 11e generatie: Willem Jan van Vollenhoven 1862—1920, graan- factor, lid firma Bingham en Co, geb. in Rotterdam, overle den in Rotterdam, in 1897 ge huwd met Auguste Philippine Buck, uit welk huweiyk op 27 november 1897 in Rotterdam werd geboren: 12e generatie: Pieter van Vol lenhoven, de vader van de ver loofde van Prinses Margriet. De oudste gegevens van het geslacht De Lange van de moe der van de verloofde van Prinses Margriet, komen voor in de ad ministratie van Delft van de ja ren rond 1600. Hieronder enkele gegevens eveneens overgenomen uit „Nederland's Patriciaat 1955". 3e generatie: Pieter de Lange 16261668, opper chirurg y nop perkoopman, geb. in Delft, over leden op Ceylon, 4e generatie: Pieter de Lange 16601727, kerkmeester, regent burgerweeshuis Alkmaar, geb. in Oost-Indië, overleden in Alk- 5e generatie: dr. Geldolph Stuylingh de Lange 17061758, med. doet., pres. schepen van Alkmaar, geb. in Alkmaar, over leden in Alkmaar. 6e generatie: Pieter de Lange 17381784. notaris-procureur, geb. in Alkmaar, overleden in Alkmaar, 7e generatie: Adrianus Petrus de Lange 17751855, procureur- notaris, raadslid, wethouder, op richter firma De Lange en De Moraaz, bankiers, geb. in Alk maar, overleden in Alkmaar, 8e generatieHendrik de Lange 18221903, notaris, lid fa. De Lange en De Moraaz, geb. in Alkmaar, overleden in Alkmaar, 9e generatie: mr. Antonius Matthias de Lange 18621921, advocaat en procureur, rechter plv. kantonrechter, plv. lid fa De Lange en De Moraaz, geb. in Alkmaar, overleden in Alkmaar, in 1903 gehuwd met Amalia Anna Jacoba Kann, uit welk huweiyk op 12 mei 1906 werd geboren: 10e generatie: Jacoba Gysber- tha de Lange, de moeder van de verloofde van Prinses Margriet. Pieter van Vollenhoven (12e generatie), directeur van de NV Bingham en Co in Rotterdam, huwde in 1934 te Alkmaar met Jacoba Gysbertha de Lange (10e eeneratie). Uit dit huweiyk wer den twee kinderen geboren Willem Jan, geb. 1934, procura- tier NV Bingham en Co, en Pie ter. geb. 30 april 1939, student in Leiden. Stijlvol en spontaan Vrij onopvallend, rustig een eigen weg gaand waar dat mo gelijk was, spontaan, toch bij of ficieel optreden een stijlvol re- presentante van het Oranjehuis, minder dan haar zusters in de publiciteit tredend en daardoor wellicht in staat zich vrijer te ontplooien in haar jeugd, begif tigd met een bijzonder intellect :en zeer brede belangstelling, dat zijn de voornaamste kenmer- Geruchten in Paramaribo leidden tot versnelde bekendmaking verloving Hof had voorkeur voor dag later Een zinderend Paramaribo heeft verheugd vernomen dat Prinses Mar griet zich heeft verloofd. Voor jour nalisten daar was het nieuws niet helemaal verrassend meer, omdat sinds gisteren al iets vermoed- van een belangrijke gebeurtenis Jret Nederlandse hof. Op die dag werd Prinses Beatrix door haar moe der telefonisch op de hoogte ge bracht van de stand van zaken. Onze SUCCES VOOR SPAANSE STUDENTEN? De vice-voorzitter van de Falan- gistische beweging, Tejedor, en een studentenafvaardiging zouden giste- overeenstemming hebben be reikt over de vorming van een nieu- studentenorganisatie, die de be voegdheden zal hebben die de studen ten hebben geeist. Dit werd meege deeld door prof. Galvan, een van de lioogleraren die openiyk de zyde de protesterde studenten heb ben gekozen. Het overleg was maandag in Villa- castin, 80 km buiten Madrid, begon- en en gisteren in de Spaanse hoofd- ;ad voortgezet tot het akkoord was bereikt, aldus de betrokken hoogle- Kroonprinses verried door haar op winding na afloop van het dat er iets op til was. Onmlddellyk begonnen de ties en van zegsliei mocht aannemen dat ze op de hoog te waren, kon men vernemen dat een verloving van Prinses Margriet op handen was. Deze geruchten die hier snel van mond tot mond gingen, hebben er toe bygedragen dat het n'<mws over de verloving een dag eerder bekend is gemaakt dan oor spronkelijk in de bedoeling lag. Het Hof had namelyk nog tot morgen willen wachten met de officiële be kendmaking. De Deense vissery -organisatie heeft by het ministerie voor Vissery geprotesteerd tegen het seismolo gisch onderzoek in de Deense wate ren door oliemaatschappijen, omdat door de ontpoffinigen zeer veel wordt gedood of van de gronden wordt verdreven. Het Findersconcern, dat het afge lopen jaar met een tekort aan grond stoffen had te kampen, heeft daarin ten dele voorzien door in Oost-Duits- land in blokken gevroren visfilets te kopen, die in het bedrijf in Hammer- list verder werden bewerkt. Deze visfilets waren afkomstig van fabrieksschepen en waren van uitste kende kwaliteit. Men hoopt echter op samenwerking met andere Noorse bedryven en ook met Prionor om in de behoeften aan grondstoffen te voorzien. ken van Prinses Margriet en haar jonge leven, dat tweeën- tig jaar geleden in Canada ir ballingschap begon. Prinses Margriet Francisca dei Nederlanden werd op 19 januari 1943 ir. Ottawa geboren als derde doch ter van Prinses Juliana en Prins Bernhard. De in ballingschap gebo ren Prinses aanschouwde het levens licht in een tot ex-territoriaal ge bied verklaarde vleugel van het Ci vic Hospital. Als gevolg ran dit feit kreeg de Prinses uitsluitend de Ne derlandse nationaliteit. Band voor het leven Naar Soestdijk (Van onze correspondent) Als een complete overrompeling kwam vanmorgen voor de familie Van Vollenhoven. Burgemeester Knappertlaan 128 in Schiedam, het bericht dat de zoon des huizes zich vandaag zou gaan verloven met Prinses Margriet. In aller yi hebben vader en moeder Van Vollenhoven zich hedenmorgen klaar gemaakt voor de reis naar Soestdyk, waar heen zy omstreeks 9 uur per auto zyn vertrokken. Moeder Van Vol lenhoven deed tegenover de journa list die haar telefonisch bereikte, enigszins beduusd en terughoudend met de opmerking: „U begrypt, op dit moment kan ik niets zeggen. U zult moeten wachten tot kwart over één als de Koningin het bericht bekend maakt. Reeds in 1962 kwam een Belgisch blad met de onthulling dat er een romance gaande was tusen de Prin ses en Piet van Vollenhoven, zy had den elkaar toen pas nauweiyks in het universitaire milieu leren kennen en daar heeft hy de Prinses vergezeld „Wij hadden hem graag in de zaak gezien", aldus een der adjunct-direc teuren van de NV Bingham, „maar de kans daarop zal nu wel voorgoed verkeken zyn". De woning van de familie in Schie dam is de gehele dag belegerd door journalisten en persfotografen, die overigens de woning verlaten hebben gevonden. ,De ouders besloten", aldus Prin- Wilhelmina in haar boek „Een- im maar niet alleenhet kind te i de margriet, die wy als verzetsteken droegen en onze koop- vaardyvloot uit te nodigen als haar peet op te treden. Later verzocht de koopvaardy de margriet als onder scheidingsteken te mogen dragen.. Op 21 januari 1943 gaf Ik voor de ra dio een toelichting op de keus van de naam Margriet: „Het is de be doeling der ouders, door de keus van deze naam een band voor het gehele leven te leggen tussen ons thans zo zwaar beproefde volk in de bezette delen des Ryks en de jonggeborene". Op 29 juni d.a.v. werd de Prinses gedcMjpt door ds. Winfield Burg- graaff, een Canadees van Nederland se afkomst, in de Presbyterian Church St.-Andrew te Ottawa. De peten waren president Roosevelt, Ko ningin Mary ran Engeland en de graaf van Athlone, toen gouverneur- generaal van Canada en echtgenoot van Prinses Alice, een nicht van Ko ningin Wilhelmina. Eerste voet in Nederland In augustus 1945 zette Prinses Margriet voor het eerst voet op Ne derlandse bodem, toen zy met haar moeder en zusjes uit Canada in Ne derland aankwam. Haar schoolopleiding begon op de nieuwe Ba&rnse school, waar zy la ger onderwnjs genoot; daarna kreeg de Prinses haar middelbare opleiding op het Baarns Lyceum, waar zy op 3 juni 1961 haar eindexamen gym nasium A aflegde. Op 5 juni 1960 werd de Prinses bevestigd als lidmaat van de Neder lands Hervormde Kerk. In september 1961 zette zy haar studie voort in de oude Franse uni versiteitsstad Montpellier, waar zy gedurende een jaar colleges volgde in de Franse letteren, geschiedenis en kunstgeschiedenis. Leiden In september 1962 ging zy stude ren aan de Leidse Universiteit, zy zette hiermee een oude Oranje-tra ditie voort. Na de stichting van de universiteit in 1575 door Willem de Zwyger, als beloning voor moedig ge drag van de stad tydens het beleg door de Spanjaarden, hebben vele Oranjetelgen in Leiden gestudeerd, o.a. haar moeder en haar oudste zus ter. Het studieprogramma van de Prinses bepaalt zich tot een inlei ding van het recht, en daarna in het byzonder tot de hoofdzaken van het staatsrecht, het internationale recht en de sociologie. Zoals vele Leidse studenten woont Prinses Margriet op kamers, nl op Rapenburg 45 by de familie Melai. Op dit adres woonde ook Prinses Beatrix tydens haar Leidse studie, zy is lid van de Vereniging voor Vrouwelyke Studenten in Leiden. In welk verband zy ook gedurende eni ge tyd als vrijwillige verpleeghulp in Leidse ziekenhuizen heeft gewerkt. Frinses Margriet heeft veel talent voor toneelspelen, hetgeen zich reeds jong manifesteerde. In 1963 vervul de zy een rol in de VVSL-musical „The Boyfriend". Officieel optreden Evenals haar zusters vervult zy verschillende officiële plichten. Haar eerste officiële optreden (op 7-jarige leeftijd) vond plaats in 1950, toen zy aan de hand van haar moeder in Haarlem een beeldje onthulde van de jongen met een vinger in het gat van een dyk. Haar eerste officiële optreden alléén vond plaats op 14 juni 1955, toen zy de eerste steen legde voor de nieuwe kanselarij van de ambassade van Canada in Den Haag. De Prinses is zeer sportief. Al jong stond zy op de skies; ook zwemmen en paardryden behoren tot haar fa voriete sporten. In 1955 kreeg zy na de doop en tewaterlating van de „Mohamed Reza Sjah" tydens het staatsbezoek van de Sjah van Perzie een zeilboot ten geschenke, behoren de tot de vryheidsklasse. Prinses Margriet haalde op 18-jarige leeftyd haar rybewys en bestuurt sedertdien haar eigen auto. De Koninkiyke Nederlandsche Reedersvereeniging bood Prinses Margriet namens de Nederlandse Koopvaardij op 25 april 1964 een luisterrijk bal aan op het s.s. „Rot terdam" ter viering van haar 21ste verjaardag. Prinses Margriet is de tweede in de lyn voor de Nederlandse Troon opvolging.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 13