tome's nieuwe balletster Llisabetta Terabust (17): Rijnsburg moderne een krijgt chr. u.l.o. BELANGRIJKER DAN SORAJA! m als „Giselle Brand in Katwijkse kunstharsfabriek LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 6 MAART 1965 19 3ISGI) OU Glorieus debuut (Van onze correspondent) K' et Romeinse ballet heeft onlangs een experiment beleefd, héél gewaagd leek, maar bijzonder gelukkig is uitgevallen. leerdtt>allet van de Romeinse Opera is een vrij talrijk gezelschap, niet alleen optreedt in opera's, maar ook van tijd tot tijd echte f GRjtavonden geeft. Zulk een regeling is doorgaans verre van e^J^edigend, want er moet veel tijd worden besteed aan de Drgdötal vrij onbeduidende choreografieën voor de opera. InliVanneer men dan een- of tweemaal per seizoen, eens een vol- j balletprogramma uitvoert treedt men voor de abonnements- ,s"tiden op voor een opera-publiek, dat doorgaans de oudere v 2%kimst nict begrijpt en maar matig waardeert, op de avond ■3 niet-abonné's, komen de echte ballettomanen, die dan vinden ■jhet „New York City Ballet" het toch beter doet en dat er in life niet één danser is van het niveau van Rudolf Nurejew, rijl de „prima ballerina" ook nog geen Hightower of Margot teyn is. Interpretatie bijzonder geslaagd. Vooral vermeed zij de fout, die men gezien haar leeftijd kon verwachten: zij overdreef nergens, zelfs en vooral niet in de waanzinscène tegen het einde van de eerste acte. Uiterst vol daan over die eerste acte, hadden wij beslist niet durven verwachten, dat zij ook de vergeestelijking, de verinning zou opbrengen voor de tweede acte, waar zij als lichaamsloze geest de berouwvolle Albrecht, oor zaak van haar zelfmoord omflad dert. Dit gedeelte vereist uiterste zui verheid wat de danstechniek betreft en dank zij de uitstekende scholing, bleek zij die te bezitten. Misschien bleef zy een ietsje te veel de „Willi" die niet meer van deze aarde is. Muzikaal en intelligent Attiiia Radice als heel Jong meisje verzorgde en vertroetelde de stok oude „maestro", toen deze als we duwnaar te Milaan aan de Scala (hij stierf in het theater) zijn laatste leerlingen opleidde. Verder heeft Eli- sabetta Terabust enige tijd les gehad van onze landgenoot Pieter van der Sloot, die te Rome een dansgroep heeft en wiens lessen bijzonder wor den gewaardeerd. Een bakkersdelegatie heeft deur in 01 gisteren de Zweedse ambassa- I wittebrood land Brynolf Eng xngeboden als her- Als wij nog hebben gezegd, dat deze nieuwe en heel grote ster aan het balletfirmament uiterst muzi kaal is en bijzonder intelligent, dan geloven wij dat onze lezers wel heb ben begrepen dat Elisabetta Tera bust een naam is, die we in de eerst volgende jaren mog vaak zullen ho- In, maar vooral buiten, Italië. Het debuut. Het was belangrijker dan Soraja! Haar opleiding heeft zij te danken aan Attiiia Radice, tot voor kort „prima ballerina" te Rome en de laatste leerlimge van de grote en onvergetelijke Enrico Cecchetti, de man die de dansers van Diaghilew (en Anna Pawlowa) heeft opgeleid. ie*01 Carla Fracci Vermaarde ster: uitS) rieden jaar heeft men dat on- irBlngen door Margot Fonteyn en J .Mtlf Nurejew naar Rome te laten ►on 'n en natuurlijk werd het een lf. Dit jaar heeft men eigenlijk «veel verstandigers gedaan, iets j het eigen gezelschap méér aan 11: tezamen met twee nieuwe Altten, werd, als hoofdschotel, een !l-opvoering van „Giselle" gear- Rijteerd. Men liet daartoe de thans lonè vermaarde ster van het ballet !a jjMilanese „Scala", Carla Fracci, ver( Rome komen en voor de man- te hoofdrol voor de eerste vier (tellingen de eerste danser van PoegKon. Deens Ballet, Henning istamm en daarna voor de vol- e twee de eerste danser van de se opera, Attilio Labis. I btrla Fracci, die nog heel jong ehoort thans tot de reeks der urbe'grote Giselles. Anton Dolin, in s „Londons Festival Ballet" zij proven veeleisende als dankbare rol het eerst heeft gedanst, stelt izia> op een lijn met de vermaarde i Spessiwtseva en de Britse criti- utten hun ganse, overrijke vo- U laire uit om haar te prijzen, fstamm is met Erik Bruhn en Plf Nurejew op het ogenblik de e danser voor de rol van Al- ht. Rome kreeg dus een „GLsel- te zien van opperste vervolma- Grote namen trekken volle en en de schouwburg was bij re voorstelling stampvol. |0t publiek bleek later ook Attilio s te waarderen. Ongetwijfeld is een danser van betekenis, maar r onze mening veel te extrovert de rol van Albrecht. ES Drie Romeinse „Giselles" veemaal danste Carla Fracci het !tenJt met Gianni Notari, de eerste nislerino" te Rome, als partner. No- is een danser op wie de danseres rouwen kan: zeer nauwkeurig, stevig gebouwd met een goede niek, maar een beetje koel. jn lichaamsbouw is daarbij ty- h Italiaans, hetgeen neerkomt een lang bovenlijf en korte be ur voor een danser niet ideaal, enslotte verliet Carla Fracci Ro- Maar „Giselle" en de beide an- Elisabetta Terabust als „GISELLE" dere balletten bleven in het pro gramma. ,In het geheel krijgen wij 14 voor stellingen ervan, iets volkomen on gehoords in de annalen van de Ope ra, nog nooit is een opera in een seizoen 14 maal opgevoerd, laat staan een ballet Maar de Romeinen hadden nu de smaak te pakken en „Giselle" was en is het onderwerp der gesprekken in alle salons. We zouden drie „Ro meinse Giselles" te zien krijgen. De „prima ballerine" mist de techniek en de uitbeeldingsgave voor zulk een rol. Onder de zes vrouwelijke solis ten is er niet een, die in aanmer king zou komen. Dus gaat het om jonge krachten uit het „corps de ballet". De eerste die ons werd voorge steld, heeft het pleit dubbel en dwars gewonnen. Elisabetta Terabust is een jong meisje van nog niet ten volle 18 jaar. Wy hadden haar gezien en bewon derd in 1963, toen zij de balletschool verliet en daarna in '64 in enkele kleine rolletjes. En dan inééns Gi selle! De moeilijkste rol van het ge hele repertoire, de rol van een jong meisje, zoals de heldinnen van Sha kespeare heel jonge meisjes zijn maar die om vertolkt te worden eigenlijk de rijpheid en levenserva- gingen naar haar eerste optreden kijken overtuigd dat we niets anders te zien zouden krijgen <^an een beter soort schoolopvoering. We ver gisten ons danig! Betoverend onschuldig De Jonge Romeinse, stellig de jong ste danseres die ooit voor een (zwaar) betalend publiek „Giselle" heeft gedanst, had vanaf het eerste ogenblik dat zij als simpel boeren meisje haar hut verlaat omdat haar geliefde (de als „Lois" verklede prins Albrecht) aan haar deur heeft ge klopt, het publiek voor zich gewon nen. Dit was werkelijk Giselle, van een betoverende onschuld, vrolijk, zorgeloos coquet in haar verlegen heid. Haar elegante figuurtje is uiterst licht. Ze heeft een verrassende „éle- vation". En behalve dat zij de rol technisch heel goed danste was haar Nieuwe vletten voor deKRB De K.RB.-leden diie in de zomer maanden elkaar dagelijks ontmoeten vinden dat in de winter de gemeen schapsbanden buiten de cursusavon den niet mogen verslappen. Daarom werd gisteravond in „Riche" een ontmoetingsavond gehouden. De voorzitter, de heer Wouda hield een propagandistische toespraak. Er is voor de Katwijkse Reddings Bri gade niet alleen in de zomer een taak doch ook in de winter namelijk een voorlichtende. Het deed de voorzitter groot ge noegen dat de K.R.B. dit jaar weer nieuwe reddingsvletten kunnen aan schaffen zodat de oude, veel te on handige en zware vletten kunnen worden vervangen. Ook komt er een nieuwe opslagplaats voor al het ma teriaal. „Om tot een betere organi satie te komen zullen wy met onze leden vier groepen gaan vormen en wel van werkende leden, aspirant leden, jeugdleden en donateurs", al dus de voorzitter. Vervolgens kregen de leden twee films van de Kon. Marine te zien. Ook het op de K.R.B.-avonden tra ditioneel geworden Bingo-spel ont brak ditmaal niet. Het architectenbureau Verloop en Van der Meij in Katwijk aan Zee heeft het reeds goedgekeurde ontwerp voor de bouw van een Chr. ulo-school in Rijnsburg ge maakt. Het wachten voor de bouw is nog op de Rijksgoedkeuring. Wanneer het schoolgebouw ge reed zal zijn is nog niet bekend. De architecten stellen alles in het werk de uitvoering te bespoedi gen. Gelegen op een stedebouwkun dig fraai punt begrensd door het Koordeinde, verlengde Brouwer straat en Koestraat. Rond de school wandel- en zitt er rassen met banken, groenstroken en boomgroepen. En liefst zonder de verfoeilijke draadgaasafscheiding zodat het geheel een aantrekke lijk open karakter kan verkrijgen. VOORSCHOTEN Wim Sonneveld trad op voor Nut De leden van de Nutsdepartemen- ten Voorschoten en Wassenaar heb ben gisteravond in het Cultureel Centrum in Voorschoten genoten van het optreden van Wim Sonneveld. Dit samengaan garandeert de verkoop van een zeker aantal kaarten, waar door het bestuur in de gelegenheid wordt gesteld grotere financiële risi co's te nemen met als voordeel, dat men bekende artiesten kan engage ren Dit systeem biedt voor de toe komst veelbelovende mogelijkheden. Over het optreden van Wim Son neveld schreven wry reeds eerder. De show, die reeds meer dan vierhon derd keer is opgevoerd, komt de vol gende maand zes avonden in Leiden. De ras-artiest Sonneveld is er ook gisteravond weer in geslaagd de ge zichten van zyn publiek voortdurend met een glimlach te sieren. Het mees te succes oogstte hij met „Frater Venantius" en het grappige liedje „Margootje". Marijke Merckens, die voor de pauze optrad als plat-Am sterdams sprekende werkster, bleek (gelukkig) ook over andere capaci teiten te beschikken. Diverse keren werden het „Nut" en de plaatsen Voorschoten en Was senaar in de conference betrokken. De begeleidende combo stond onder leiding van Harry Bannink, die ook de muziek voor verscheidene liedjes schreef. Jonge inbreker stak huizen in brand De Inwoners van de wijk „Het Hoogland:" in Enschede kunnen weer rustig slapen: de man die ln de af gelopen vier weken zestien inbraken in deze wjjk pleegde en zeven keer het huis dat hij met een bezoek vereerde, in brand stak zich niet bekommerend over het feit dat er in sommige gevallen kinderen in het huis sliepen zit achter slot en grendel. De Inbreker blijkt een 16- jarige fabrieksarbeider te zijn, die in dezelfde wijk woonde. In alle gevallen kon de brandweer ernstig onheil voorkomen, maar in totaal richtte de brandstichter toch nog voor ruim 12.000 gulden schade aan. Zijn buit als inbreker bedroeg ongeveer 2500 gulden. Verscherpte surveillance van de politie leverde geen resultaat op. Zondagavond kreeg men de man echter min of meer bij toeval te pak ken. In een café was een portemon nee gestolen, de dader werd gear resteerd en bekende inbraken en brandstichtingen. Het is thans definitief komen vast te staan, dat de zware storm van medio februari de oorzaak is geweest van het vergaan van de treil er „Bos ton Pioneer" uit Lowestoft. Een paar dagen na deze storm werd 70 mijl NO van Scarborough een reddingboot en een opvouwbaar vlot opgevist toebe horende aan de „Boston Pioneer". Dit schip was 166 brt groot en behoorde toe aan de oBston Deep Sea Fisheries Ltd. De bemanning bestond uit 9 man. De schipper zijn vader was de kok aan boord en de beide machinis ten waren broers. RIJNSBURG Bloemenaanvoer is overstelpend groot De dagelijkse aanvoeren op de bloemenveiling Flora zijn nog steeds overstelpend groot. Het sortiment is zeer uitgebreid. Hoewel de hele win ter de prijzen buitengewoon stabiel waren, zijn deze de laatste dagen nog sterk aangetrokken. Verschillende soorten tulpen gaan boven de twee gulden per bos, o.a. Sweet Harmony, Pink Attration, Queen of the Night etc. De meeste handelssoorten gaan \oor f 1,40-1,80 van de hand. Ook Narcissen en Hyacinten zyn graag te verkopen. Hoewel de vraag voor het binnenland zeer bevredigend is, moet deze prijsstijging toch in de export te moeken zijn. Frankrijk en Zwitserland zijn onze grootste afne- Het complex bestaat uit 3 ge deelten, te weten het klassege bouw, de gemeenschapsruimte en het gymgebouw. Het klassegebouro bevat 8 loka len en 2 vaklokalen. Door de ter rein begrenzing heeft dit gebouw een gecomprimeerde vorm gekre gen. Rond de hall zijn 4 groepen lokalen gecentraliseerd, welke en ongelijk van afmetingen en van hoogte zijn, waardoor een sterke geleding in de massa van het ge bouw ontstaat. Eventuele uitbrei ding van de school met 1 of meer lokalen kan in de hoogte worden gevonden. De klaslokalen hebben allen aan 2 zijden een glaswand. Een der glaswanden kan nage noeg geheel geopend worden door deur en ramen. Voor deze glas wand is een balkon geprojecteerd, om storing vanaf de straat te voorkomen. In dit klassegebouw is o.m. op genomen de kamers van het hoofd, van het personeel, een keuken, de centrale garderobe, verwarming en leermiddelen. De toegang der school is gelegen aan het wandelterras aan het Noord einde. Direct aan deze entree grenst de conciergekamer. Eveneens direct grenzend aan de entree ligt de gemeenschaps ruimte, groot 9 bij 20 m incl. po dium. Dit is de lage aanbouw te gen het gymgebouw. Bij opvoe ringen o.d. kunnen de kleedka mers van het gymgebouw ge bruikt worden. De vloer van deze gemeenschapsruimte heeft 2 ni veau's. Het gymgebouw is vanuit het klassegebouro binnendoor bereik baar, alswel van buiten af door een aparte toegang aan de Koe straat. Hierdoor is ook gébruik na de schooluren mogelijk. De afmetingen van de gymzaal zijn 13 bij 22 m. Verder voorzien van de gebruikelijke kleed- en wasruimten, e.d. Voor de gymzaal is een betegeld terras gelegen, welke tevens als buitenoefenterrein gebruikt kan worden. De constructie van de school wordt gedacht in een combinatie van gewapend beton en staal, zgn skeletbouw. Waar geen glaswan den komen, wordt een gele bak steen toegepast. (Foto LD./Holvast) innering aan het Zweedse witte brood dat twintig jaar geleden de ergste honger in Nederland kwam stillen. LEIDERDORP Schapenvoeding en schapenziekten De leden van de Chr. Boeren- en Tuindersbond en de leden van de jongerenafdeling, de CJBTB, die gis teravond de gecombineerde vergade ring van beide afdeling bezocht heb ben, hebben beslist een leerzame avond gehad. Voor hen sprak dokter C. H. Herweijer, dierenarts TNO over het onderwerp „Schapenvoeding en schapenziekte". De inleider stelde, dat de laatste Jaren o.m. in Denemarken. Duitsland en Nederland de belangstelling voor de schapenfokkerij groeiende is. De verzorging van schapen is arbeidsbe sparend, vraagt minder personeel dan de verzorging van een rundveestapel. De opbrengst van een kudde scha pen bestaat voor een klein gedeelte uit wol, maar voor 80/90% uit de pro- duktie van lammeren. De rentabiliteit van een kudde wordt dan ook bepaald door het aantal en de kwaliteit van de geteelde lammeren. Dokter Herweijer zette vervolgens uitvoerig uiteen van welk een groot belang de gezondheidstoestand van het ooi is, vóór de dekking, maar vooral ook de voeding daarna. De voederbehoefte ongeveer gedurende de laatste 6 weken van de dracht moet dan ook plm. 120 gram eiwit- en plm. 800 zetmeelwaarde bedragen. Het tweede gedeelte van de lezing ging over verschillende ziekt». Hy be sprak de uierontsteking en het melkkreupel zyn van de ooien, by de lammeren de z.g.n. zwaadgatten, na velinfecties, de ziekte die in Noord* Holland „het bloed" wordt genoemd, waarby men de dieren meestal dood vindt zonder enig ziekteverschynsel. En dan zyn er nog de maagdarmwor* men en de leverbotziekte. De dieren- arte vertoonde ook dia's. MARKTBERICHTEN 7.90-8.40, Al 7.60-8.20, A2 6.90-7.50, BI 5.80 ten I 1.60. II 1.09-1.18, gele kool 9 00 12.00, rode kool 9.00—16.00, boeren kool 21.00, knolselderie (per 100 st.) 7.00. Aanvoer waspeen 219.000 kg. RIJNSBURG. 5 maart. Groentevei ling. Waspeen B 3200-3600, idem A2 1350-2850, rode kool 800-2200, boe- rekool 1400-2400. uien 3250-3500 per 100 kg knolselderie 1100—1400 per Prominence 180 200, v. d. Eerde 170, Lustige Wltwe 150—170, Golden r,ddlj 160. Edith Eddv 140-146, Sweet Harmony 285—300. Copland 160 180. Hollands Glory 240—250, Preludium 140-160. Nai Poetaz 85 100. 0—105, Golden Harvest 100 115, Insurpasslble 100 115, Irissen: V.edgewood 280 310, Blauwe druifjes 50—60 alles per bos. Hyacinten I 2500 2 50-78, ld. stek 6-48, stoofsla 38, spruiten A 80-1.12, ld. B 60-88, ld. C 38-49, id. D klein 1.10 alles per kg. sla A 18-22. id. C 6-9, komkommers D 36. id. E 26-29 alles p. st.. radijs 12. seldery 5-7 per bosje, stoofsla 1.90 per kist, spruiten export 1.31-1.47 per kilo. BOSKOOP, 5 maart. Coöp. Ver. „De Boskoopse Velling" G.A. Forsythia I 49-59, Idem II 35-47. Idem Hl 29- 26, Idem IV 22-19, Idem V 16-13 per tak. Idem per bos 80—65, Idem ver takt 53 p. tak. Prunus triloba 50—39 p. tak, idem 2.30—1.40 p. bos. Jap. kers II 80—75. Jap. kers per bos 450 -. 00—43 per stuk, Fre- 111a 31 per knop, Mahonlablad. 80 60 In de kustharsfabriek „Synthese" aan de Industrieweg in Katwijk is vannacht om ongeveer 2 uur brand ontstaan. Een ketel met kunststof en enig ander materiaal is verloren ge gaan. De schade was vanmorgen nog onbekend. Het vuur Is geblust door de brand weren van Katwijk aan Zee en Kat wijk aan den Rijn. De brandweer van Rijnsburg was wel uitgerukt maar behoefde niet in te grypen. Een stoker was vannacht In de I fabriek bezig brandbare kunststof via een slang over te brengen van de ene ketel in de andere. Doordat de slang plotseling sprong, liep de vloei stof in het vuur, dat onder de ketel brandde. Onmiddellijk ontstond er een felle brand. Het vuur vond gre tig voedsel in de brandbare kunst hars. De stoker kon zich ln veiligheid stellen vla een noodtrap en sloeg onmiddellijk alarm. (Foto L.D./Jaap van Katwyk aan Zee). Duyn

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 15