1 i Psychologisch Instituut heeft betere huisvesting gevonden Zusterhuis Groenhoven nog deze zomer gereed DS. P. FATH OVER ACTUELE OECUMENISCHE PROBLEMEN Zoals zij... qjrpu a Van Mes Purim keurmelaage Uitbreiding van „werkruimten" Opgericht 1 maart 1860 Tweede blad 110. 31508 AAN DE R1JNSBURGERWEG Het Psychologisch Instituut heeft eindelijk een nieuwe behuizing. Het is sedert kort gevestigd in het voormalige gebou wencomplex van de Leidsche Onderwijsinstellingen aan de Rijns- burgerweg. De panden, die onderling met elkaar zijn verbonden, 2ijn door de Rijksgebouwendienst op bijzonder efficiente wijze ge reconstrueerd. De afdeling schoolpsychologie is evenwel in een apart gebouw ondergebracht, namelijk tegenover het hoofd insti tuut, dat onder leiding staat van prof. dr. A. M. J. Chorus. Officiële opening De nieuwe behuizing is aanzienlijk beter dan de oude aan het Rapen burg, die nooit heeft voldaan. Be schikte het instituut aanvankelijk over vijftien vertrekken, nu kan het bogen op vijftig „werklokalen". Het nieuwe Psychologisch Instituut werd gistermiddag officieel geopend door de president-curator, dr. E. H. Reerink. Ontwikkeling Ter gelegenheid, van, deze opening hield prof. Chorus een inleiding, waarin hij onder meer de geschie denis van de psychologische studie in Leiden in herinnering bracht. „Prof. R. Casimir", zei hij, „was hier sinds de jaren twintig bijzonder hoogleraar namens het Nederlands Lyceum". „Hij gaf pedagogiek en empirische psychologie ten dienste van hen, die leraar zouden worden. In 1933 werd moeite gedaan om een zetel voor psychologie te scheppen voor prof. William Stern uit Ham burg. Dit mislukte en Stern ging naar de Verenigde Staten. In 1947 kwam in de Faculteit voor Letteren en Wijsbegeerte een gewoon hoog leraar (spreker zelf) voor psycholo gie. Daarmee kon de volledige op leiding tot psycholoog aan deze Universdteit een aanvang nemen. In het eerste jaar waren er ongeveer achttien studenten, die psychologie als hoofdvak wilden volgen. Het aan tal studenten liep snel op van hon derd in 1952 tot meer dan driehon- Afdelingen Wat de verschillende afdelingen betreft, is de situatie aJls volgt. Prof. Van den Berg beheert het Instituut 1 voor conflictpsyohologiegevestigd op het Rapenburg no. 78. Hij zorgt met name voor de conflictpsycholo- gie en de klinische psychologie, ter- ,i wijl de bedrijfspsychologie ook bij hem onderdak heeft. Het nieuwe Zoekt u moderne of gouden verlovingsringen Constant, Love, Anjer, Desiree. Juwelier v. d. WATER heeft ze. Haarlemmerstraat 181. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG Katwijkse vrouw krijgt boete voor diefstal in Leidse winkel Een 38-jarlge huisvrouw uit Kat wijk verklaarde, dat zjj de f 75, boete nog niet zo kwaad vond, maar de voorwaardelijke gevangenisstraf van een week die door de officier van Justitie bjj de Haagse politierechter was gevraagd, vond zij toch minder aantrekkelijk. „U hebt het er anders wel naar gemaakt", luidde de opinie van de politierechter. Op 2 april werd verdachte in een magazijn in Leiden betrapt bij dief stal van een ruime variatie van goe- sierkandelaar, schelpje, portemonnee. Een verkoopster kreeg de vrouw „op de korrel" en waarschuwde de be drijfsrecherche, die de vrouw arres teerde. „En het ergste is wel, dat uw kin deren daar bij waren", aldus de rech ter. Er was in totaal voor f 78 aan goederen gestolen. „Het was de eerste maal", zei verdachte. De officier geloofde daar niet zo erg veel van en daarom wilde hij naast de boete, de voorwaardelijke gevange- nisstraf. „Nou, die boete betaal ik dan maar", verklaarde verdachte. De rech ter legde daarnaast ook de voorwaar- van een week instituut bestaat zoals gezegd uit twee gebouwen, resp. Rijnsburger- weg 169 en Rijnsbuirgerweg 146. In dit laatste pand is de afdeling schoolpsychologie gehuisvest, waar van dr. v. d. Broek de leiding heeft. In het hoofdgebouw huizen de pro fessoren Chrus, Beets en v. d. Geer. Prof. Chorus houdt zich met name bezig met de ontwikkeling^- en per- soonl ijkheidspsychologie, prof. Beets verzorgt de algemene psychodiag nostiek alsmede de psychologische behandelingsmethoden in de puber teit en prof. v. d. Geer heeft de experimentele psychologie en de statistische methoden onder zijn hoede. Drs. Jaspars tenslotte heeft die afdeling sociale psychologie als autonoom gebied. Vooruitgang Prof. Chorus zag het instituut als een wezenlijke vooruitgang voor de psychologische opleiding en het psychologisch onderzoek in Leiden. „We zjjn bljj, dat dit gebouw zo fraai is afgewerkt. Onze bijzondere dank gaat daarbij uit naar het bureau van curatoren en naar de Rijksgebouwendienst", aldus besloot prof. Chorus zijn openingsrede. De hoofdingang van het nieu we Psychologisch Instituut aan de Rijnshurgerweg. (Foto LJD./Holvast) Kwijnend optimisme „Rome huldigt nog steeds de cilenige waarheid In samenwerking hebben Waalse Kerk en de vereniging ..Centre Culturel Francais de Leyde" de omstandigheid van het in Neder land vertoeven van ds. Pierre Fath uit ParijsAuteuil aange grepen om hem zijn gedachten te laten ontvouwen over ,,de roeping van het protestantisme in het licht van de actuele oecumenische problemen". Ds. Fath is voorheen aalmoezenier geweest van de katholieke studenten der Parijse universiteit en heeft dus een twee voudige scholing als theoloog achter zich. Het feit van zijn ge loofsovergang impliceert uiteraard een zienswijze, waarmee de rooms-katholiek zich niet verenigt. Het protestant-zijn in een land als Frankrijk met een miniem getal pro testanten berust, aldus de ongemeen boeiende spreker, veel meer dan in een land als Nederland op het stel len van een zeer persoonlijke keuze. In protestantse landstreken ls men als regel protestant door de ouders en weinig op grond van een vrij geno men, niet conventioneel gebonden be slissing. In deze zin zijn trouwens ook in het algemeen heel weinig „vrijen". Slechts interne hervormingen Overgaande op de recente Vatl caanse concilievergaderingen, betoog de ds. Fath dat het daar uitsluitend om interne hervormingen gaat. De protestantse waarnemers aldaar heb ben hun aanvankelijk optimisme zien kwijnen. De concilieteksten onthullen nog onveranderd de roomse doctrine der „alenige waarheid". Wat wordt vernieuwd betreft detailcorrecties. De kerk beschouwt bij voortduring elke vorm van coëxistentie met het niet- katholieke als strijdig met het eigen zijn als kerk. Het dogma van de R.-K. Kerk staat ondere de hoede van een als onaf wijsbaar erkend gezag, Spreker hoopt het gelijke verschijnsel nimmer in het protestantisme te zullen aantreffen, omdat hij zulks als teken van zwak heid zou aanmerken. Op een superbe hiërarchie scharniert de R.-K. Kerk wonder en zwakheid tegelijk. Het essentiële voor de protestant beweegt echter alleen om de Christus-gestalte. Directoraat Nat. Historie Met. ingang van 28 februari J.L is aan dr. H. E. Blote op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als on derdirecteur van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie In Leiden, onder dankbetuiging voor de door hem in die functie den lande bewe zen diensten. Tot zijn opvolger is benoemd dr. J. Th. Wiebes, voorheen wetenschap pelijk ambtenaar le klasse in vaste dienst bij dit museum. Beide grote vertakkingen in het Christendom beroepen zich op Hem, maar men moge overwegen of het Jezus Christus wortelen niet een o dergraving inhoudt voor welk dogma Dogma's zijn door opvoeding steeds in vertrouwen aanvaard en tot de wellende bron, tot de „genese" daalt de dogma-belijder niet af. Op twij felvragen verwijst de geestelijke naai de kerkleer. Kritiek krijgt geen rech ten. Een protestantse dogma-inter pretatie is echter nog altijd aanne- melijkmaking. Geen werkelijke concessies De drang naar de oecumene heeft het postulaat verscherpt om als pro testanten één te zijn. Het Concilie toch scheidt rooms-gelovigen rechts en anders- en net-gelovigen links. Rome stelt slechts orde op zaken voor ht front ener moderner denkende we reld, zonder bereidheid tot werkelijke concessies. Daarom verdiepe de pro testant zijn protestant-zijn, dat var oorsprong wilsdaad is. Men sprak In katholieke kringen nooit met meer eerlijkheid ther en Calvijn dan heden, maar met de eindconclusie: wat wezenlijk écht in hen was, erkent Rome ook op grond waarvan aan een autonoom protes tantisme de bestaansreden ontvalt. En er kleven negatieve of ontkennen de principes aan het protestantisme daarop drijft Romes apologetiek. Ds. Fath herkent in de roomse gedre venheid naar hervorming (te denken vereenvoudigingen en herleving het Woord in de cultus) een niet bewust geraakte bevruchting van het rooms katholicisme door het protes tantisme, met waarden door het laat ste al in de 16de et Van dwang vrijmaken Spreker insisteerde bovenal op vrij making van canonieke dwang, his torisch kenbaar aan ketterkwalifica- tie. Een ware protestantse conceptie kan nooit een autoritaire zijn. Myste rie kent elke godsdienst, maar tegen- de multiplicatie ervan kan spre ker er maar één stellen: God. Gods Woord bindt alle vormen van ortho doxie. Orthodoxleën zjjn onderling „lokale" wrijvingsaangelegenheden. Alleen trouw aan het evangelie ls van belang. Geen definitie kan ooit de to taliteit van het als waar gedachte tot uitdrukking brengen. Ds Charensol heeft zijn gast inge leid en dank gezegd. Antwoord '64 voor herv. kerkbouw De kerkbouwactie Antwoord '6' zal, wanneer alle gegevens zijn ver werkt voor de Leidse hervormde ge meente, waarschijnlijk ongeveer (na aftrek van de algemene kosten) f 86.000,- hebben opgebracht, waar van de helft in het bouwfonds kan worden gestort, terwijl ook nog bedrag voor subsidie kerkbouw kan worden verwacht, in het bijzonder voor de Boshuizerwijk. HERV. JEUGDRAAD NAAR LEVENDAAL In de naaste toekomst zal de Hervormde Jeugdraad, welke thans een onderkomen heeft in het ge bouw „De Moriaan" aan de Hoog landse Kerkgracht, worden onder gebracht in het wRkgebouw „Leven daal". Het ligt n.l. in de bedoeling van het College van Kerkvoogden der Leidse hervormde gemeente om dit wijkgebouw, dat bij de ingebruik neming van de Vredeskerk aan de Burggravenlaan vrij komt, deels te bestemmen voor de Jeugdraad en het wijikwerk van „Levendaal". Het gebouw, waarin reeds ds. M. J. Pun- selie zijn wijkcentrum had. zal vooraf grondig worden verbouwd. Voor ds. A. J. Lamping, de her vormde jeugdiprediikant. betekent dit voornemen een belangrijke verbete ring in de accommodatie voor zijn jeugdwerk. Wandeltochten op 20 en 21 maart Op zaterdag 20 en zondag 21 maart a.s. zullen onder auspiciën van de Leidse Wandelsportvereni ging „Willen is Kunnen" de tradio- nele Sleutelwandeltochten worden gehouden. De afstanden bedragen 10, 15 en 20 km met als startplaats de verenigingszaal in de Maria Gij- zensteeg (naast „De Overdekte", Haarlemmerstraat). Voor zeer jeug dige en ongeoefende wandelaars- (sters) bestaat de gelegenheid om een parcours van 5 km af te leggen. De starttijden zijn: op zaterdag van 2 tot 3 uur en op zondag van 10 tot 12 uur. Evenals in de voorafgaande jaren zal bij het volbrengen van één der tochten (ook de 5 km-tocht) de beloning bestaan uit een speciaal ontworpen medaille met een speci fiek Leids motief (ditmaal de Uni versiteit), terwijl de deelnemende groepen bestaande uit ten minste twaalf personen een dito in stan daardmodel ontvangen. Bovendien kunnen deze groepen in aanmerking komen voor één van de vele extra beschikbaar gestelde prijzen, waar onder bekers en plaquettes. Teneinde ervan verzekerd te zijn, dat de herinneringsmedaille onmid- delijk na afloop van de tocht wordt uitgereikt, moet de inschrijving uiterlijk 12 maart a.s. plaats heb ben. ACAD. EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn geslaagd voor het doot.examen Ned. recht mej. A. K. Tellegen (Wasse naar), de heer A. G. Roos (Amster dam) en mevr. W. A. A. Ruinenv. Boxtel (Amsterdam)kand.examen sociologie mej. M. J. C. v. Haaf ten (Heemstede). PROMOTIE Aan de Leidse Universiteit promo veerde tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer P. Selder alhier op een proefschrift getiteld „Het niet-Newtonse gedrag van onver dunde polyelektroliet-oplossdngen in water". Promotor was prof. dr. A. J. Sta verman. Woningbouw in de Meerburgerpolder Met de bouw van de woningen in de Meerburgerpolder zal op maandag 8 maart een aanvang worden ge maakt. De eerste paal zal 's middags om half vijf door wethouder C. J. Plena in de grond worden het ontdekte door Van Nelle's koffietest: wie echt goe de koffie wil drinken neemt Supra (mèt de 2 extra's) Pf brandvers gemalen voor krachtige afschenk vacuum verpakt voor behoud van alle geur speciale openbare Jcoffiekeurtests stemde A 72% van de huisvrouwen vóór Supra en tegen bonenkoffié Kerkelijk Leven GEEN OPLOSSING Kardinaal Franz König, aartsbis schop van Wenen, heeft verklaard geen mogelijkheid te zien voor een spoedige oplossing van het vraagstuk van de Hongaarse kardinaal Mind- i een diner van de Buitenlandse Persvereniging hier, zei hij gisteravond: „De Hongaarse rege ring is van mening, dat de kardinaal het land alleen kan verlaten als ver oordeeld man. Hij zelf wil alleen het land verlaten als hem een of andere rehabilitatie verleend wordt. Dit standpunt wordt ook door het Vati- caan ingenomen". König voegde eraan toe: „Maar ik hoop nog steeds dat er uiteindelijk een oplossing zal komen". De bouw van het zusterhuis bjj het gereformeerde bejaardencentrum „Groenhoven" aan de Witte Rozenstraat gaat sneller dan men aanvankelijk had gedacht. Ondanks drieëntwintig onwerkbare dagen in het afgelopen wintersei zoen is de aannemer al een maand voor op het bouwschema. De bouwwerkzaamheden zijn in augustus van het vorige jaar be gonnen, Het ziet er naar uit, dat het zusterhuis dit jaar in dezelfde maand wordt opgeleverd. Het nieuwe gebouw, dat uit twee woonlagen bestaat, biedt plaats aan drieëntwintig zusters. Deze krijgen ieder de beschikking over een eigen kamer, terwijl er In het gebouw een apart flatje ls voor de directrice van „Groen/ Bovendien telt het zusterhuis drie stafkamers. Het gebouw zal cen traal worden verwarmd. Met het gereedkomen van dit zuster huis komt in het bejaardencen trum een groot aantal zuster - kamers vrij, welke dan kunnen worden Ingericht voor bewoning door bejaarden. Hierdoor kunnen weer enkele gegadigden worden afgevoerd van de wachtlijst, welke ook voor dit bejaardencentrum nog aanzienlijk is. Het Leiderdorpse aannemersbedrijf Meerburg is met de bouwwerk zaamheden belast. De foto Iaat de achterzijde van het in aanbouw zijnde zusterhuis, op het terrein van „Groenhoven", zien. (Foto L.D./Holvast) NED. HERV. KERK Beroepen te Oudega (W.) D. Poetma te Zoelen te Marssum W. A. G. Mee vise te Annerveen door de Ge< nerale Synode tot pred. voor buiten gewone werkzaamheden (vlootpred.) O, Ede roep heeft aangenomen. i Windeshelm, die dit be- Beroepen te Amstelveen-Noord-Bui- tenveldert (vac. D. v. d. Meulen en 4e pred.pl.) C. Klapwijk te Apeldoorn en W. G. Scheeres te Gorlnchem en (3e stud .pred. aan de V.U.) A. Schippers te Hallum te Slegerwoude D. D Soep- bper, kand^ te Nes (WJD). Aangeno- >orn J. de Jongh te" Nes (W.D.). CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Vineland (Ont. Can.) (Free Chr. Ref. Churoh) J. Overdulm melolderBT0Ve voorh€€n te Al- GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Capelle a/d IJssel P. Blok te Dlrksland, die bedankt vooï Aalburg en voor Kootwljkerbroek. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Nieuwe Pekela N. Band- stra te Borne. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Wolf; José Luis, zn van J. M. Mel]er en S. Conejo Chaves; Cornelia Johan na Maria, dr van N. C. Bouwmeester en W. M. C. Bocxe; Maria Helena Jo hanna, dr van P. J. A. de Ridder en J. H. Caspers; Cornells, J. T. P. Bonte Jan Jacques Jeanne, P. L. Hermai ONDERTROUWD s en G. Webbers; M. G. J. van Leeu- n en C. Tuithof; A. J. Verhoeven en G. F. van der Hoogt; A. Haarbosch en Hettlnga; T. C. A. Verlaan C. PapenhulJ- N. Ligtvoet en J. R. A. van Zeist; W. J van der Vos en J. A. Snel, H. van Luijn en K. T. van Driel; A. J. A. Hoppenbrouwer en A. J. van Baal; A. R. Kepel en I. J. Leidelmeljer; W. Beens '"•--n; W. Gelrnaert en D. C. A. Waasdorp; F. J. Gijsman GETROUWD Looyengoed en E. H. Ouds hoorn; H. F. W. Corpel i boolj; G. Collé i N. J, Kriek; G. J. Alders en der Heijden; H. A. E. Gorter OVERLEDEN C. A. Wiedenhof, 58 Jr,

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3