„Smartlap is uitlaatklep P H O EST Wat doet een platencontroleur hij Hoogovens S\ HOOGOVENS IJMUIDEN Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 3 maart 1965 Derde blad no. 31506 L.D. OVER RADIO EN T V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. (Advertentie) Hans Bik„De mensen komen voor f3.95 huil in de winkel heden..." (Van onze r.t.v.-medewerkster) Hans Bik heeft een televisieprogramma gemaakt over smart lappen. Aanvankelijk zou het 17 februari op het scherm zijn ver schenen, maar het moest toen wijken voor een voetbalreportage. Nu zal het dinsdagavond te zien zijn. Hoewel nog niemand kennis heelt kunnen nemen van zijn amu- sementaire, zoals hij het programma zelf noemt, heeft hij toch al hij voorbaat de lachers en de gnuivers op zijn hand. Want iedereen denkt: „Ha, nu zal de smakeloosheid eens op een pittige manier aan de kaak worden gesteld". Niets is echter minder het geval". Ik heb geen zin om smartlappen zomaar belachelijk te maken. Waar om?" zegt Hans Bik. „Ze hebben kennelijk een functie anders waren ze er niet. Honderdduizenden wor den ervan verkocht. Mannen als Gert Timmerman en Johnny Hoes verdienen er gouden platen mee. Zijn die smartlappen a-cultu- Gouden plaat voor „Pretty woman" Roy Orbison naar Nederland De Amerikaanse platenmiljonair Roy Orbison zal zondag 28 maart onder auspiciën van het impresariaat Paul Acket naar Nederland komen, voor twee voorstellingen: 's middags in de Kurzaal in Scheveningen en 's avonds in het Concertgebouw in Amsterdam. Tijdens deze shows zal aan Roy Orbison de gouden plaat uit gereikt worden, omdat van zijn gram mofoonplat „Pretty woman" 100.000 exemplaren in Nederland zijn ver kocht. Roy Orbison zal tijdens zijn Nederlandse shows begeleid worden door zijn eigen groep „The Candy- men". Aan de Roy Orbison-shows zullen voorts meewerken drie „Knok- ke"-zangeresjes (Shirley, Ilonka Bi- luska en Rita Hoving), de „nieuwe oogsf'-imitator André van Duyn, de Wama's, het trio Wim Jongbloed en Herman Stok. Geen sigarettenreclame op Britse televisie Van 1 augustus af zal op de Britse commerciële televisie geen reclame voor sigaretten meer mogen worden gemaakt. Deze datum is thans vastgesteld, nadat begin februari de minister voor gezondheid het verbod reeds had aangekondigd. reel? Als je ze eerlijk beluistert in hun eigen omgeving en in hun eigen sfeer, dan zijn ze niet eens zo naar. In een kroegje is een smartlap best Prinses Beatrix in Paramaribo Het was gisteren gezellig druk in vlaggend Paramaribo, toen de schoolkinderen, die vrij-af hadden gekregen de straten bevolkten en al dan niet vergezeld van hun ouders prinses Beatrix trouw volgden op haar rondrit door Suriname's hoofd stad. De oudere jeugd racete op fietsen van het ene punt naar het andere om toch vooral niets te mis sen van het gebeuren, Het was jammer, dat zo nu en dan de regen de toeschouwers uit elkaar deed stuiven, maar even snel was men na het buitje weer terug. Was de prinses in aantocht dan wist men van geen wijken en wuifde haar har telijk toe. Tot wanhoop van het bege leidend escorte drongen de mensen zich steeds zo dicht oy de auto, dat de rit slechts met de grootste moeite kon worden vervolgd. De prinses had gisteren weer een zeer drukke dag. Zy bracht bezoe ken aan de ministerraad en de Su rinaamse Staten, zij bezocht diverse sociale instellingen, zij legde een krans bij het monument voor de ge vallenen in de tweede .wereldoorlog en zij maakte een rondrit door de stad. Men had met opzet de route te elfder ure pas bekend gemaakt, zodat de straten weer niet zo over bevolkt waren. Daardoor kreeg de prinses de gelegenheid zelf iets te zien van Paramaribo. Tijdens de rit moest overigens herhaalde malen worden gestopt voor het in ontvangst nemen van bloemen en geschenken, 's Avonds was de prinses eregaste tijdens een gala-ontvagst in het schilderachtige gouverneurspaleis. Actie Rode Kruis: Zweeds wittebrood Als eerbetoon aan Zweden, welk land in de hongerwinter van 1944 op 1945 aan de bewoners "an weste lijk Nederland graan ter beschikking stelde voor het uitdelen van witte brood, zal van zaterdag 6 maart af in een aantal plaatsen in Zuid-Hol land, Noord-Holland en Utrecht wittebrood worden verkocht, dat de zelfde samenstelling heeft als het Zweedse wittebrood uit de oorlog. Dit betekent dat er uitsluitend Amerikaanse en Canadese bloem zonder inlandse bijmenging zal wor den verwerkt. Het brood zal 74 cent kosten en verpakt zijn in papier, waarop de Zweedse vlag is afgebeeld. Aan de verkoop zal een ledenwerfactie voor het Nederlandsche Roode Kruis wor den gekoppeld. Eigenschappen Wat zijn nu de eigenschappen van een smartlap? „De totale ongenuan ceerdheid. Je ergert je nooit aan iets. Noch aan de muziek noch aan het ritme noch aan de tekst. En er' wordt bovendien alleen maar in zwart en wit gedacht. Met de kopers is het al net zo gesteld. Smartlappen zijn ook niet iets van na de eerste wereldoorlog. Vader Cats begon er al mee. Alleen, vroeger werd zo'n vers gebracht door mensen, die ze ook maakten. Nu worden ze gemaakt volgens een standaardrecept door grammofoonplatenmaatschap pijen. Daar zitten de fijne kneepjes". Maar grinnekend voegt hij er aan toe: „Het kippe-ei en de melk is ook niet meer zoals vroeger". Nou, ja" hij verder „Noem een smartlap mijn part a-cultureel maar ze hebben in ieder geval een sociale functie. Ze zijn een uitlaatklep. De sen komen voor f 3.95 huil in de vonkel halen. Anderen kopen Wim Kan en kopen voor f 2,lach. Dat is ook een uitlaatklep". Identificeren „Die smartlapkopers kunnen zich identificeren met de persoon uit het lied, onder het motto, dat had ook my kunnen gebeui-en. De situaties in lied zijn per slot gemakkelijk. Een arme weduwe, een verlaten w, een blinde zeeman. Al dat gezing daarover biedt aan mensen met een gespannen geest een stuk soelaas. Die zangers, die werkelijk n hebben op het gebied van de smartlappen geloven heilig in wat ze zingen. Anders is het ook niet moge lijk. De zangeres zonder naam is een heel lief vrouwtje, er zit geen kwaad bij. Een Jongen als Gert Timmer- m6SÏO R ,ÉD BA£Ï£ ó.-'r - 5- ROOSENDAAL m NEDERLAND 1 AVRO 8.20 i 8.30 i 9.20 i 10.15 v 10.45 i 10.50 1 11.20 1 Teleac: Ongevallen in en om de woning Mr. Magoo, tekenfilm Dick van Dyke show NTS-journaal AVRO's Televizier, actualiteiten Danny Kaye-show Voetbalwedstrijd LiverpoolKöln Documentaire over EEG NTS-journaal Teleac: Moderne onderwijsmethoden r Sluiting. I NEDERLAND 2 KRO Nieuws in het kort NTS Theater '65 Onze man in Parijs Het complot der 39 stappen, speelfilm Sluiting. 'Koning van Parijs' door politie achtervolgd Jean Mé jean, die bijna tien jaar als de ongekroonde koning de scepter i heeft gezwaaid over het nachtleven van Parijs, wordt op het ogenblik door de Franse politie vervolgd. Méjean regeerde over een dozijn cabarets en nachtclubs, die hy in weinige jaren onder zijn beheer had weten te plaatsen. Een paar maanden 1 geleden verdween de jonge magnaat 1 van het Parijse nachtleven hij is nog geen 35 jaar en dook in Canada weer op. Achteraf blijkt Méjean, die des- I tijds als berooide provenciaal in Pa rijs arriveerde, zijn amusementsim perium op drijfzand te hebben gebouwd. Met valse voorstel lingen van zaken, ongedekte che ques en nog wat van dei-gelijke handgrepen, had hij zich een positie in het Franse nachtleven veroverd, I UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1 H 9.00 uur Dit is Uw leven 11.15 uur Jazzmagazine. 1 HILVERSUM 2 hy dat 5 ook gek op zijn moeler. Het beste jongen. Dat voelen de smartlapbeluiste- raars ook en daarom krijgen de zan gers van dit levenslied ook zoveel post. Kisten vol brieven, waarin de mensen hun hele leven vertellen, blij, dat ze een uitlaatklep hebben. Wat is er tegen smartlappen en het zin gen ervan?" vraagt Hans Bik. „Tien duizenden mensen worden er tot in het diepst van hun ziel door geroerd. Het doet ze goed, het lucht ze op. Een psychiater is duurder -fc De zangeres zonder naam speelt een belangrijke rol in de documentaire over smartlappen, die Hans Bik onder de titel ,,'n Moederplaat 'n gouden plaat" voor de KRO heeft ge maakt. Verder werken mee Johnny Hoes, Addy Kleingeld, Jerry Bey en de Limburgse Zus jes. elkaar moest storten. Dat is dan ook prompt gebeurd. Het bedrag.- waarvoor Méjean zyn voormalige medewerkers heeft opgelicht, loopt in de miljoenen. Méjean, die intussen in Canada weer een machtspositie in het amu sementsleven heeft opgebouwd, zal zich aan de Franse arm der gerech tigheid vermoedelijk niet lang kun nen onttrekken. De Franse justitie zal ook bij Interpol een bevel tot aanhouding tegen Méjean indienen, waardoor zijn uitlevering nog slechts een formaliteit en weken zal worden. Het woord zegt het aleen platencontroleur contro leert platen. Stalen platen om precies te zijn, die - nog niet op maat geknipt - onder de walsen vandaan kwa men rollen. Hij inspecteert ze op oppervlaktefouten, vlakheid en dikte (dat luistert vaak bijzonder nauw) en geeft aan hoe fouten verbeterd kunnen worden. Zó werkt een platencontroleur. Natuurlijk zijn er veel meer van zulke specifieke beroepen bij Hoogovens, en ze VTagen telkens weer om heel andere kwaliteiten. Maar het kan allemaal geleerd worden. Daarom is ervoor mensen met een gezond verstand en die weten wat wer ken is, altijd plaats bij Hoogovens. Ook voor u dus. Als u eens schreef of belde naar Personeelszaken Hier is het adres Personeelszaken, gebouw „Buitenhof, telefoon 02550-6611, toestel 1111. Gehandicapten Het- beste programma gister avond, ..Ziek zijnbeter worden" onder de beproefde lei ding van arts Van Swol en re gisseur Van Moerkerken, sloot mooi aan op het journaal voor gehoorgestoorden, omdat ook bij Van Swol deze gehandicapten, en meer in het bijzonder de kinderen, het onderwerp van gesprek waren. De uitzending was heel levendig en gevarieerd en had ook visueel veel te bie den, niet in het minst door de aanwezigheid van die kinderen, diie net als dieren de grootste attractie vormen voor televisie. Dieren meer in het bijzonder vissen, vormden het decor voor het trio Louis van Dijk, dat in de hal van het aquarium in Ar- tis speelde. Het was weer eens wat anders, en reg sseur Huib de Vries had jazz en vis be kwaam dooreen gebakken. .Helpende handen" tenslotte, over christelijk werk in Algerije troffen we als bekwaam ge maakt, maar niet opmerkelijk vakwerk, zodat we, met patrouil lewagen 54 mee, wel enkele goe de en degelijke programma's te zien kregen, maar geen ogen blik de behoefte gevoelden, ver rast of blij op te veren uit onze kijkstoel. Wij hadden ons bijv. kunnen voorstellen, dat Wim lbo, desnoods l'improviste, iets was komen vertellen over zijn reis die hij langs de televisie studio's im 8 landen had ge maakt, en waarvan hij eergis teren terugkeerde. Alleen al zijn conclusie dat wij in Nederland zeer behoorlijke tv-programma's blijken te maken en een goed functionerend uit voerend apparaat hebben, zou op het ogenblik actueel zij** Gesprek met journalisten dat zij in staat zijn de televisie van goed verzorgde, geacheveer de welluidende muzikale pro gramma's te voorzien. In „Achter het nieuws" stelde Herman Wigbold aan drie ka tholieke journalisten de vraag of hy juist zag, dat de bereid heid van de katholieken om met de socialisten samen te werken volgens de katholieke kranten groter is dan blijkt uit de uitla tingen van de katholieke parle mentariërs. Van der Kallen (hoofdredacteur van De Tijd- Maasbode) zag dat niet zo sterk, maar Faas (befaamd als wandelganger in De Volkskrant) en Frequin (hoofdredacteur van De Gelderlander) vonden ook dat de katholieken meer raak punten met de socialisten dan met de liberalen hebban. Het gesprek werd wat chaotisch, maar bleef levendig. Wigbold zat net als Vondel"ng toe te kij ken hoe „de regeringspartijen" elkaar binnenskamers beentje probeerden te lichten. In Wenen had Hans Jacobs daarna een gesprek met de heer Syes. die zoveel heeft bijgedragen tot het schuldig verklaren van Rajako- witsch. Hij vertelde dat nu pas, door het onderzoek in deze zaak, bepaalde details van de Duitse organisatie bekend zijn gewor den, die nog verborgen waren gebleven. Tenslotte een woord van res pect voor Jan Blokker, niet om dat zijn als altijd degelijk in elkaar zittend Filmvenster door vormgeving en aanpak verschil de van voorgaande, maar omdat het vertoonde filmmateriaal de grenzen van wat niet kan en wel kan op de televisie weer een eindje in de goede richting heeft geschoven. Onderwerp van zijn Filmvenster was de regisseur Jean-Luc Goddard. Enkele frag menten uit diens nieuwste film „Une femme mariée" waren ken nelijk met een zo grote liefde ge filmd, dat de naaktheid ervan eerder eerbiedwaardig dan pi kant aandeed. iiiiiiiiiiiiiiaiiuiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiKiiiiiiiiiiiiiiiiiiii illlllllHlilllililllliyilllliilililllilllllülillülllllllllllllllll1 WOENSDAG 3 MAART 1965: VARA: 18.00 Voor de kinderen. 19.10 M« met pianobegeleiding. 19.30 staalkaart. i Nws. 12.4 13.00 Klas. en solisten 22 40 Piano Report. Vr 22.10 Radio Jazzmagazine. 23.55-24 00 Ni Hilversum 2, 298 m. P.v.d-A. 23.15 .18.45 Nieuwe Nws. en weerpr, 19.10 Radïbkrant. 19.3 Leger des Hells' 1 digheidsoproep 19.45 Liefda- Avondoverdenking. 22.55 Pianorecital DONDERDAG 4 MAART 1965 Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7 10 Ochtendgyn gr .muz. 8.50 Oohtend; praatje. 11.15 Mod. orkmuz. klankb. 14.55 Lichte gTmuz. 15.30 Het Radio Kamerork.: klas. en mod. muz. 16.00 Nws. 16.02 Voordracht. 16.20 Lich te grmuz. 17.00 Mlnjon. Hilversum 2, 298 m. (7.30-7.40 Nws. 8.00-8.05 Overweging). 8.30 Nws. 8.40 Voor de huisvr. 9.40 Schoolradio. 10.00 Mod. orkmuz. 11.00 maand. 12.10 Leven op het land, ge sprek. Aansluitend: agrar. nws 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw 12.30 13.45 Voor de vrouw. NCRV: 'lfj.5 Lichte ork.muz. 14.20 De nalatenschap van Thomas Garclque Masaryk. hoor spel-documentaire. 15.30 Radio Filh. Sextet: Mod. muz. 16.00 Bijbelover denking. 16.30 Gew. muz 17 00 Voor de Jeugd. 17.30 Koorzang. 17.45 Lichte gr - muz. 17.55 Sportrubrlek- 4e lyn van .Fiesta Gitana" (Fandango de Huel- va-Soleares la Cana-Gr&natnas- Segulryas-Bulerias-Tientos-Fandi tgo Amalia Roman. Pépé Granada, El Tu- Gaspar de Marlsa Juan Antonlo.' Manuela de Ronda, El Moro, Caracoles; Markt Elena (Barcelata): Orkest Sammy Ka ye: Washington Square (Goldstein): ld; Blue velvet (Wayne)id.: Ramblln' rose (Sherman): Nat King Cole; Twi light on the trail (Mitchell); Id; The ke schön Kaempfert January (Robin): Jullt baby ain't L good to you (Redman) Id.; You'd be so nice to come home to (Porter): id.; A swingin' Saiari (Kaempfert)Orkest Samnn' Kuye; Ro ses are red (Byron): id.; Fools rush m (Bloom): Id.; Borquinho (Menescal): Herble Mann, Hagood Hardy, Billy Bean. Don Payne. Carlos Valdes, Willie Bobo, Willy Rodriguez. Johmnv Pa- oheco; Camial (Bonfa): Id Medita tion (Jobtm): id.; Right now (Mann): Herble Mann. Hagood Hardy. Billy Bean, Bill Slater. Carlos Valdes. Willie Bobo; Challil (Mann): id.: Cool heat (Mann) Id.; Free for all (Mann): id. TELEVISIEPROGRAMMA'S do kleuters. NTS: 19.00 Internationaal agrarisch nieuws. 19.30 Slapstick oude doos. 19.40 Van Gewest tot Gewest, regionaal weekjoumaal. 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws, 20 45 Uit, amusementsprogr. 21.10 De bou- De Schmurz, toneelspel. NTS: 22.50-22.55 Journaal. Nederland 2: NTS: 20.00 Nws. In het kort. NTS: De Lucy Show - Het zwak ke geslacht. TV-film 20 25 Lets sing out: volksliedjes. NCRV: Langdurig zieken .documentaire 21.10 Sprookjes van Moeder de Gans. balletpmer 21 35 Overpeinzing. 21.45-22.10 Attentie.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5