Mr. G. C. v.d. Willigens eerste Leidse raad Jongens naar Louise de Coligny-h.b.s. L1BELLE toonde driemaal collectie CULTUUR mag geen dienstmaagd zijn in huize commercie Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 3 maart 1965 Tweede blad no. 31505 M. B. v. d. KLUGT OPNIEUW RAADSLID Leidens nieuwe burgemeester, mr. G. C. van der Willigen, die gistermiddag om half zes zijn eerste raadszitting ..achter de rug had nam in deze zitting en terecht nog een afwachtende houding aan. En daarvoor was dan ook alle aanleiding want de dis cussies over tal van voorstellen gingen voor een groot deel over technische, deels financiële problemen. Nog niet ingespeeld op alle Leidse vraagstukken, liet hij veel aan zijn wethouders over. Met name aan de heren Sannes. Piena en Harmsen. die bij menig voorstel de verdediging van het inzicht van het College van B. en W. voor hun rekening namen. Vlotte afhandeling van voorstellen Hetgeen wel opviel was, na discussie, de vlotte afhandeling van een voorstel. Verwachtte de voorzitter na eerste instantie geen discussie meer, dan urns de hamer spoedig gevallen. Voorstel len, welke naar zijn oordeel geen discussie verlangden, waren eveneens vlot aangenomen. Mocht er al een opmerking zijn gemaakt over een voorstel, dat tot het „departement" van de voorzitter behoordedan zegde mr. Van der Willigen overweging toe. Dit wat betreft b.v. het in voeren van portofoons bij de po litie. aan de orde kwam, het voorstel om de Louise de Golyg- ny-h.b.s. (voor meisjes) in een h.b.s. met zesjarige cursus mede voor jongens) om te zetten. De heer Duy- verman (VVD) voerde als eerste spreker over dit voorstel het woord. 'Hoewel de heer Duyverman ervan overtuigd was „dat de meisjes haar knaapjes „vroeg of laat toch wel zul len krijgen", vroeg hij zich af of er onder de jongens belangstelling voor deze school bestaat. Belangrijker nog achtte hij de vraag hoe of de ouders, die uitsluitend meisjesonderwijs een aantrekkelijke vorm vinden, op deze omzetting zullen reageren. Mevr. Geelkerken (Prot. Chr.) was ingeno men met deze omzetting omdat hier door de b-afdeling nieuw leven wordt ingeblazen. Een afdeling, wel ke steeds een grote zorg voor de Louise de Coligny-h.bs. is geweest. De heer Frans (PSP), die het ook vreugde deed, dat deze h.b.s. thans voor jongens toegankelijk worfdt ge steld, kon zich niet aan de indruk onttrekken, dat deze ontwikkeling het college heeft overvallen. Nog maar kort geleden bouwden wij voor de meisjes een nieuwe school. Historisch moment Wethouder Sannes, die weinig moeite had om het voorstel te verde digen, sprak van een historisch mo ment. De schoolsfeer zal ongetwij feld door dit besluit veranderen. Over deze verandering was hij echter hoopvol gestemd. In de laatste jaren blijkt steeds meer en meer, dat de belangstelling in ons land voor spe cifieke meisjesscholen afneemt. Zo ook in Leiden. Na een voorzichtige polsing rekent men erop, dat voor de nieuwe cursus circa 20 tot 30 mannelijke leerlingen voor de eerste klas belangstelling hebben. Een moeilyk punt blijven de ouders. Spreker had echter niet de Indruk, dat de ouders van deze om zetting „onderste boven zijn". Na het bekend worden van dit voorstel, heeft spreker uit de kring van de ouders geen enkele reactie ontvan- ZOEKT 1) EEN SCHOORSTEENKLOK, WANDKLOK of WEKKER v. d. WATER heeft ze. De beste merken JUNGHANS, KIENZLE, HAARLEMMERSTRAAT 181 ALTIJD VOORDELIG. De directrice van de Louise de Co- ljgny-school mevr. H. A. M. Nijweide- Vintges, volgde in de raadzaal de discussies over dit voor haan* school zo belangryke besluit. Na afloop ver klaarde zij ons, dat overwogen wordt om leerlingen met diploma u.l.o.-B straks zonder examen toe te laten tot de vierde klasse van de h.ba. Voorts zal bij de overgang van m.ms. naar h.a.v.o. de eerste klas een z.g.n. brug- klasse worden. Voor de h.b.s.-afdeling achtte zij het genomen besluit zeer gelukkig, aangezien thans van de ruim 400 leerlingen, slechts honderd in deze afdeling geplaatst zijn. Bouw van 10 scholen maat (b.v. sigaretten) zo drastisch wordt verhoogd. Dit is een service verlening. Wethouder Harmsen bracht de heer Lambermont echter onder het oog, dat een sigarenwinke lier niet verplicht is om er een der gelijke automaat op na te houden. Indien de lasten de baten gaan overtreffen, dan komt het spreker verstandig voor om een automaat niet neer te hangen. Men is dan ook van de betaling van de precario rechten af. Bovendien: er zijn vele middenstanders, die uit hoofde van hun branche, deze service niet kun nen verlenen en dus ook niet op een automaat zijn aangewezen. Na de toezegging van de voorzit ter, dat het inschakelen van de rechtskundige commissie nog eens zal worden bekeken, werd ook dit voorstel zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. De heren Lam bermont en Lfj ten (KVP) vroegen aantekening als geacht te hebben tegengestemd. Ook alle overige en door ons reeds gepubliceerde voor stellen werden deze middag z.h.s. aangenomen. Aan het einde van de zitting nam de voorzitter in een sympathiek woord afscheid van de heer Van Eg- mond, die sinds september 1962 deel uitmaakte van de raad en zitting had in de commissie voor de GG en GD en die van Sport- en Jeugdza- HET COMITÉ HUIZENHANDEL Nu de heer S. W. C. van Egmond (KVP) heeft bedankt als raadslid zal de heer M. B. van der Klugt in zijn plaats worden benoemd. Het is te ver wachten, dat hij deze benoeming zal aanvaarden. Vermoedelijk zullen zijn geloofsbrieven reeds in de zitting van 22 maart worden onderzocht, waarna zijn installatie op 12 april plaats vindt. De heer Van der Klugt, die 34 jaar is, had reeds eerder zitting in de raad. In december 1961 werd hij benoemd in de vacature van de heer A. van Dijk, welke zetel hij bezette tot aan de samenstelling (september 1962) van de nieuwe raad. het W. te gaan IK HOUD HET BIJ POEDERS In schoonmaaktijd komt er extra vuilophaaldienst Naar aanleiding van door het raadslid, de heer M. van Aken, ge stelde vragen, deelde wethouder, ir. J. J. G. van Hoek, gistermiddag in de Leidse raad mede, cat B. en W. overwegen om in de schoonmaaktijd een extra (gratis) vuil ophaaldienst te laten rijden. Zoals bekend is dit ook na Sint Nicolaas en Kerstmis geschied. B. en W. zien dit als een proef, welke zo mogelijk, na langer of korter tijd, zal worden voortgezet. In afwijking van dit voornemen wordt aan een plan gtwerkt. dat voorziet in een extra vuilophaal dienst. Op alle punten bevredigt B. en W. dit plan nog niet. tot de bouw van een (10) systeemscholen, t.w. zes kleu terscholen, een r.-k. school voor ulo aan de Surinamestraat, een Mytyl school nabij de Vinkenstraat, een openbare school voor u.Lo. aan de Eduard van Beinemstraat en een openbare school voor u.l.o. aan de Sumatrastraat. Zonder discussie kon de raad met deze bouw akkoord gaan. Geen permanent volkstuincomplex De heren Portheine (WD) en De Kier (Prot. Chr.) spraken er deze middag hun waardering overuit, dat een derde (tijdelijk) complex volks tuinen in de Oostvlietpolder thans in gebruik gegeven wordt. Het woord „tijdelijk" kon de heer De Kier maar slecht bekoren. Aan een permanent complex is grote behoefte. Wethou der Piena kon hem echter geen toe zegging doen. In het huidige Leiden is geen ruimte meer voor een derge lijk complex. Uitgesloten is het ech ter niet, dat het tijdelijke terrein in de Oostvlietpolder nog eens perma nent wordt. Turfmarktbrug Het voorstel om een krediet van f67.000 beschikbaar te stellen voor verbetering van de Turfmarktbrug, was voor de heer Roorda (PvdA) aanleiding om te wijzen op het la waai (losliggende planken in het wegdek), dat deze brug vooral voor omwonenden veroorzaakt en dan met name in de avonduren en in de nacht. Is het niet mogelijk, zo vroeg spreker, om het verkeer in deze uren om te leggen via de Blauwpoortsburg. Ook een herstel in de bollentijd en zomermaanden er is dan een In tensief verkeer moest de heer Roorda ontraden. Wethouder Piena zegde de raad toe bij het college van G.S. aandrang uit te oefenen op een spoedige goedkeuring van het onder havige voorstel. Komt deze goedkeu ring spoedig af de restauratie duurt circa twee maanden dan kan een en ander voor de zomer ge reed zjjn. Voor een voortijdige ver- keersomleiding voelden zowel wet houder Piena als zijn collega, wet houder Van Hoek niet veel. Financiële en technische kwesties kwam om de hoek kijken bü het voorstel om alsnog voor het verwij deren van de tramrails een krediet van f 157.400 beschikbaar te stellen. Het waren de heren Roorda (PvdA) d. Vliet (Prot. Chr.) die hier in details traden. Na een ver dediging van de wethouders Piena Harmsen werd ook dit voorstel h.s. aangenomen. Badhuis Lindestraat nog niet open Bij de behandeling van het voor- 1 el om de badhuistarieven te verho- i gen het werd z.h.s. aangenomen i deelde wethouder Menken mee. dat de opening van het badhuis aan de Lindestraat (met ingang van 1 maart jl.) door onvoorziene omstan digheden is vertraagd. Vermoedelijk wordt dit nu medio mei. Verhoging tarief O O precariorechten Een voorstel, dat deze middag nog j een langdurige bespreking vergde, was het voorstel om over te gaan tot verhoging (met circa 50%) van de precariorechten. Het waren veelal juridische en technische details waarover inlichtingen werden ge vraagd, terwijl ook nog gesproken werd over de inschakeling van de rechtskundige commissie bij de voor bereiding van een dergelijk voorstel. De heer Lambermont (KVP) was het er niet mee eens, dat het tarief voor het aanbrengen van een auto- Modeshoiv in Stadsgehoorzaal in Leiden (Van onze bijzondere medewerkster) Voor de tiende maal deed Li- belle's Modeshow op haar voor jaarstournee Leiden aan. Vijf mannequins toonden gisteren in de Stadsgehoorzaal drie maal, te weten om half drie, zeven uur en kwart over negen een fraaie col lectie modellen voor lente en zo mer 1965. Zoals gewoonlijk was er ook nu weer voor elke maat een mannequin en van elk model een knippatroon te bestellen. Zachte pasteltinten, maar ook wit en marine zijn favoriet. Sim pele mouwloze japonnen, de zg. skimmer, een soepel aansluitend mo del. als opvolger van de in vorige sei zoenen zoveel opgang makende vorm loze shift, vormden wel de hoofdscho tel. Op de japonnen werden dikwijls korte jasjes gedragen. Bijzonder aar dig en hypermodern was de roze ja pon met lange, grof gehaakte, mou wen en ruimvallend kraagje. Platlig gende kraagjes zijn voor jonge meis jes zeer in teek, al of niet met een fri vole strik onder de kin. Dan was er voor de jonge dochter een roze caban, of te wel scheepsjekker, en voor aan zee een degelijke strandhansop die al leen de benen bloot liet. De mantelpakjes en mantels, die zeer in de smaak vielen, waren veelal met stiksels versierd. In de modellen voor de grote maten waren bijzonder mooie deux-pièces en japonnen, al moet het ons van het hart, dat de overigens feestelijke mouwloze japon van groen wollen georgette met lange kanten kraag en vestje, beter tot zijn recht zou zijn gekomen met lange De show werd besloten door niet minder dan 5 bruiden, van wie de bruid in civiel, gekleed in een marine blauw ensemble van zijde, doorweven met lürex (mantel met japon) aller bewondering had. Elegant was de lange slepende bruidsmantel van van witte zware satijn over een sluike jacquard japon. In de show waren stoffen verwerkt van Ten Cate Mode waarvan stalen tijdens de pauze te zien waren. De werkzaamheden aan de Coentunnel. die eerstdaags een vlotte verbinding met de Zaan streek mogelijk maakt, vorderen gestadig. Deze foto toont de tun nelingang aan de zuidzijde, die reeds is voltooid. Mijnheer de Redacteur, Het comité tot bestrijding van ex- ssen bij de handel in lege huizen, it in Leiden is opgericht, ziet zijn ontstaan gepaard met verwarring bij een deel van het lekenpubliek, ver ontwaardiging bij diverse personen, die. zonder hoor en wederhoor, door een deel van de landelijke pers. dat zich hiervoor interesseert na bepaald onvolledige voorlichting, zijn veroor deeld en persoonlijk gekrakeel tus sen een comitélid en een schrijver van .een ingezonden stuk. Voorwaar geen fraai begin. Wat is nu eigenlijk de oorzaak van al deze drukte? Is er wel een reële oorzaak? Ik betwijfel het en meen althans het instituut der openbare verkopigen te moeten verdedigen. In het gehele land worden voort durend verkopingen gehouden van huizen, bewoonde en onbewoonde. Ieder eigenaar tracht zoveel mo gelijk geld te maken voor zijn eigen dom. De een probeert zelf een koper te vinden, de ander wendt zich tot een tussenpersoon met opdracht om de hoogst mogelijke prijs te maken, een derde verkiest een openbare ver koping. De openbare verkopingen hebben een eigen regeling en een eigen terminologie. De Leidse openbare verkoping in het Venduhuis, wordt gehouden in twee zittingen. Aan de hoogste bie der in de eerste zitting wordt een premie, trekgeld genaamd, uitge loofd. Deze premie-uitloving is ge baseerd op de wet van 28 juli 1924, zij dient om kopers aan te moedigen en is een der middelen ter voorko ming van een lage inzet. De openbare verkoping is nog steeds de beste waardemeter. Het uitloven van trekgeld maakt deel uit van het geheel der openbare ver koping, als maatschappelijke instel ling, is legaal en volkomen verant woord. Een in eerste zitting in bod ge bracht huis kan z.g. worden „ge mijnd". Als dit door een ander dan de eerste bieder gebeurd, heeft deze zijn trekgeld „verdiend". Soms blijft een eerste bieder „han gen". Hij moet dan het huis zelf houden en betalen of trachten alsnog een koper te vinden. Vele zijn de gevallen waarin dit niet lukt, of alleen tegen een groter of kleiner verlies. Soms lukt het wel en de ko per in de veiling heeft dan geluk gehad. Vooral als hij, wat ook wel eens gebeurt, een flinke winst maakt. Men dient echter wel te beseffen dat dit slechts sporadisch voorkomt en ook nog wel eens -vat met goed koopmanschap te maken heeft. Totnutoe geen verboden eigen schap, naar ik meen. Dit is de prak tijd bij de veilingen in Leiden en overal te lande. Gesuggereerd wordt nu dat het Leidse Vendu een plaats is waar woeker bedreven wordt. Dit is wel zeer overdreven en kwetsend voor de regelmatige bezoekers, of ze nu tot de politie behoren of niet. Zoals gezegd er kunnen winsten worden gemaakt, doch er worden ook verliezen geleden. Dit komt voor bij openbare verkopingen en ook bij on derhandse. Bij iedere handel trou wens. Wil men dit voorkomen, dan moet elke particuliere handel verbo den worden. Prijsbeheersing kan geen uitkomst geven; zoals de ervaring heeft ge leerd wordt daardoor te veel geknoei in de hand gewerkt. Het is overdre ven om direct van excessen te spre ken. Trouwens excessen zijn altijd uit zonderingen en dese kunnen nimmer illustratief of kenmerkend zijn, zoals in een dagblad is te lezen. Altijd kan het helaas voorkomen dat mensen vaak door eigen onno zelheid of onkunde, de dupe worden van handelingen van soms niet al te scrupuleuze medemensen. Geen 100 comité's zullen dit kun nen beletten. Zijn bedoelde handelingen van dien aard dat zij een onoirbaar ka rakter dragen, dwaling, bedrog, dan is altijd voor ieder een beroep op onze, op hoog peil staande justitie, mogelijk. Een comité is daarvoor niet nodig. Wat kan het comité nu doen? 'Het heeft geen enkel machtsmiddel en het is niet te verwachten dat het dit ooit zal krijgen. Dat neemt niet weg dat het als adviserend instituut kan optreden. Voorlichting als door het comité te geven kan echter ook thans bü het huisvestingsbureau, by notarissen en by anderen worden verkregen. Het is de vraag of zy, die de weg thans niet naar een bekwaam advi seur kunnen vinden, wel het comité zullen opzoeken. Overigens is er studiemateriaal ge noeg. Het comité kan b.v. de gehele han del in onroerend goed in studie ne men en adviseren over te hoge of te lage prijzen, (ook dit laatste komt voor), over de mogelykheden en de voorwaarden van hypothecaire le ningen. over het te hoog of te laag zyn van beloningen van tussenper- Het kan zelfs het onderkende kwaad, anders dan symptomatisch bestryden, door aantasting van de wortel van het kwaad: de schaarste op de huizenmarkt en de waarde vermindering van de gulden. Dit laatste zou misschien te hoog gegrepen zyn, doch het is niet nodig te hopen om te ondernemen, noch te slagen om te volharden. Maar in ernst, het comité werke naar eigen genoegen, doch onthou- de zich van informaties waardoor be paalde personen zich in hoge mate beledigend voelen, ambtenaren of bo nafide handelaren. Voor een amen- de honorable vanwege het comité zou wel enige reden zyn. Het is zo gemakkelyk om iemand in zyn eer aan te tasten. Wat zou het comité zeggen als er op gezinspeeld werd dat andere dan belangeloze mo tieven, zyn dryfveer waren? Ik heb mensen gesproken die liefst een actie zouden instellen om genoegdoening te krijgen. is net zo lekker als de duurste Amerikaan! Expositie „Estanipa popular de Valencia" Van 12 maart tot 2 april brengt het LAK in het (Academiegebouw Ra- Ik geloof dat zij wys doen rustig I penburg 73, een grafiektentoonstel- hun gang te blyven gaan. Deze ling van de groep „Estampa popular storm gaat wel voorby en ieder Ne derlands burger is bevoegd binnen het raam der wet deel te nemen aan elke rechtshandeling. Tot slot nog een opmerking over het geval van de verkoop van het perceel Groenesteeg 8. alhier, dat als illustratief wordt aangeduid. Dit perceel is in de veiling ge kocht voor f 4.700 en later verkocht aan een zekere Smit voor f 6.500, wat een winst kan betekenen van plm. f 1.200. Kykt men kritisch dan blijkt dus de hoogste bieder in de veiling f 4.700 te hebben gegeven voor dit pand. Achter deze hoogste bieder zaten echter andere bieders, die misschien f 50 of f 100 lager wa ren met hun bod. De prijs blijkt dus in concurrentie met anderen te zyn bepaald. Geen van de bieders wist vooraf dat er een koper zou opdagen, die bereid was winst te geven. Zü handelden dus op eigen risico. Daar uit volgt dat bedoeld pand inder daad een marktwaarde van ong. f 4.700 had. En daaruit volgt weer met onverbiddelijke logica dat het bod van de gemeente te laag was. Over de doorverkoop zou nog wel wat te zeggen zün. Deze zaak valt echter buiten het gebied van de veiling. Voor een juist oordeel is een grondi ge kennis nodig, ieder geval heeft vele aspecten. Zoals de zaak nu staat geloof ik dat het in rumoer geboren comité een geruisloos einde zal vinden. U dankend voor de plaatsruimte. W. S. Jongsma. Onze stadgenoot, de heer A. Vol- beda, slaagde aan de Universiteit te Amsterdam voor het kandidaatsexa men in de rechten. de Valencia". Daaraan nemen deel de grafici Gorris, Mari, Marti, Peters, Solbes, Toledo en Valdes. De opening is vrijdag 12 maart om vier uur. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doet ex. aardkunde de heer Ch. E. S. Arps Oegstgeest doet ex. n atuurkunde de heer H. R. Moustafa (Leeiden)doet. ex schei- kimde de heer L. den Engelse (Sche- veningen)kand. ex. wisk. en na- tuurw. d eheren W. J. de Jong (Gro- nigen)M. B. M. Jacobs (Leiden)H. J. M. Goeman (Leiden) en K. Th. Boersma (Leiden); kand. ex. Ned. recht de heer R. H. M. M. A. de Jonge (Tunis). BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN W. M. Film. der Winkel en Jacob C. ,z.v. W J4. Beekhuis de Mooi) GETROUWD: T. Smitshuljzen en J. Tulthof. W. O. Bryan en A. M. C. Chorus. OVERLEDEN: N. Stouten. 61 Jr., man. T .H W. Sandberg. 63 Jr., man. C. F. M. Muhi- staff 72 Jr.. echtgen. van D. Gloude- mans. M. W. P. Crama, 65 Jr.. vrouw. C. Westerhoven 54 Jr., echtgen. van T. Verbiest. J. M. Treffers. 84 Jr., vrouw. M. W. Schakel voor A.R. in Leiden ..Wij anti-revolutionairen kun nen ons in 't bestaande omroep bestel heel wel herkennen. Wij voelen ons daarom niet thuis i n het koor, dat herhaaldelijk kri tiek uitoefent op het bestaande bestel. Dit wil echter niet zeggen dat wij geen openheid van het bestel accepteren". Aldus het Tweede-Kamerlid, de heer M. W. Schakel, op een gister avond in „Zomerzorg" gehouden ver gadering van de A.-R. Kiesvereni- j ging. De heer Schakel was van mening, dat, wanneer er in de natie behoefte bestaat aan een nieuwe omroeporga- nisatie, er voor deze organisatie zendtyd moet worden gevorderd. Reclame „Als men een nieuwe zendgemach tigde tot etherland toelaat dan dient men wel uit te gaan van het principe gelyke monniken, gelyke kappen', zo vervolgde de heer Schakel. „Dit houdt dus in. dat deze nieuweling nooit en te nimmer een voorkeurs behandeling mag ondergaan". Wat de kwestie van de reclame in de ether betreft, zette de heer Scha kel duidelük uiteen, dat de AR. Par tij niet tegen deze reclame gekant is, maar zich wel met de hand en tand zal blijven verzetten tegen ciele televisie. vult In huize commercie", aldus het Tweede Kamerlid. „En het stemt ons tot vreugde", zo vervolgde de heer Schakel, „dat er in de Tweede Kamer geen meerderheid voor commerciële televisie is te vinden". Wat de huidige kabinetscrisis be treft. zei de heer Schakel van mening te zijn, dat er op redelyke termyn, maar nog vóór de verkiezingen van 1967, een wettelijke regeling van het radio- en televisiebestel tot stand moet worden gebracht. Te ver Hy toonde zich geen voorstander van tussentijdse verkiezingen, omdat een dergelijke verkiezingsstrijd dan onherroepelyk gevoerd zal worden op een niveau, de politiek niet waardig. De heer Schakel gaf de voorkeur aan een reconstructie van het huidige kabinet, hoewel hy in dit opzicht weinig optimistisch was. „Daarvoor", zei hij, „liggen de standpunten van de A.R.P. en de V.V.D. te ver uit el- De heer Schakel betreurde de hui dige crisis, maar hy vond haar de zaak wel waard. „De kwestie van ra dio en televisie hangt al sinds de be vrijding als een zwaard boven poli tiek Nederland". Hij vond het wel tijd worden dat de uiterst ingewikkelde zaak van radio en televisie wettelijk wordt geregeld. Na deze inleiding trad het Tweede-Kamerlid met de vergadering in open discusie.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3