LEIDSCH DAGBLAD Schmelzer gaat trachten de breuken te herstellen Vijfde luchtaanval op communistische doelen Moeilijke opdracht kan veel tijd vragen Fusie van E.E.G.- organen STRENGE VORST (ê.tirf Qföeuws MINISTER ANDRIESSEN: Prijzen stijgen dit jaar 4% procent Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 3 MAART 1965 No. 31500 Directeur: E. A. EL van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Eerste grote rol op het politieke toneel OCCASION VERKOOPDAGEN v/m Ruteck's Stationsweg 11-17, Leiden. Tel. 40447 AUTO-BIERMAN N.V. Brief van 38 De open brief, welke 38 vooraan staande landgenoten van ver schillende politieke gezindheid hebben gericht tot minister Luns en waarin zij waarschuwen tegen een ontwikkeling van onze buitenlandse politiek, waarbij het zwaartepunt meer en meer wordt verplaatst naar een samenwerking in Europees ver band, heeft onze volledige en on voorwaardelijke instemming. Nog steeds beschouwen wij onze Internationale verbondenheid in de vorm van het lidmaatschap van het Atlantische bondgenootschap als het plechtanker en de grondslag van on ze nationale veiligheid en zelfstan digheid. Met toenemende bezorgdheid hebben ook wij de laatste tijd gade geslagen hoe de ontwikkelingen in de Europese Economische Gemeenschap zich in toenemende mate gaan be wegen in de richting van een poli tieke integratie. Op zichzelf is daar tegen geen bezwaar wanneer men die ontwikkeling beschouwt als een in terne versterking van het streven naar Europese eenwording, maar ge heel anders wordt de zaak, wanneer men deze politieke integratie ziet als een doel in zich zelf, als een grondslag voor een gemeenschappe lijk buitenlands beleid. In het West- Europa van het ogenblik, waarin de opvattingen omtrent het Europa van morgen, zoals deze leven in het brein van het Franse staatshoofd, hemels breed verschillen van de conceptie van de overige EEG-partners, levert dit een tegenstelling op, welke een onoverkomelijk bezwaar vormt voor een gemeenschappelijke koers. Temeer levert dit een gevaar op, waar Engeland door de houding van Frankrijk, nog steeds is buitengesloten van de toch zo nood zakelijke Westeuropese aaneenslui ting. Maar ook al zou Groot-Brittan- nië binnenkort in de gelegenheid worden gesteld tot de Unie van Zes toe te treden, dan nog is het denk beeld van een verenigd Europa als derde macht tussen de Ver. Staten en de Sowjet-Unie volstrekt verwer pelijk. Men kan er zeker van zijn dat de machthebbers in het Kremlin niets liever zouden zien dan een dergelijke gescheidenheid. Het is een belang van de hoogste orde en zelfs een zaak van leven of dood, dat de vrije wereld zich blijft scharen ach ter de vaan van het Atlantische Ver drag. Alleen de deelhebbers aan dit bondgenootschap kunnen gezamenlijk de macht en de kracht opbrengen om de gemeenschappelijke veilig heid tot het maximum van het men selijk vermogen te waarborgen. Het is goed, dat de genoemde 38. landgeno ten nog eens met nadruk de aan dacht hebben gevestigd op het inter nationale aspect van politiek in het algemeen en die van West-Europa en Nederland in het bijzonder. WEERBERICHT Lichte vorst Toenemende oostelijke wind, plaat selijk wolkenvelden, maar geen sneeuw van betekenis. Matige tot vrij krachtige oostelijke wind. Vannacht lichte hier en daar matige, vorst en morgenmiddag temperaturen om het vriespunt. 4 MAART Zon op: 7.20 uur; onder: 18.25 uur. Maan op: 8.15 uur; onder: 19.35 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.15 en 16.26 urn-, laagwater te 0.02 en 12.23 uur. (Dit nnnunei bestaat uit 14 pagina's) oordat de informateur zyn be- vind;ngen aan de Koningin zal rap porteren zal het zeker volgende week geworden zyn. Het lijkt nauwelijks mogelijk, dat de heer Schmelzer eer der de ingewikkelde omroepknoop zal hebber, ontward. In Den Haag beschouwt men de opdracht aan drs. Schmelzer alge- (Van onze parlementaire redactie) Koningin Juliana heeft de voorzitter van de tweede kamer fractie van de K.V.P., drs. Schmelzer, opgedragen een onderzoek in te stellen naar mogelijkheden om te geraken tot een spoedige oplossing van het in het kabinet Marijnen gerezen geschilpunt. De opdracht werd gisteravond door het kabinet van de Koningin gepubliceerd, nadat de Koningin 's middags in Huis te\i Bosch de vice-president van de Raad van Staten prof. Beel voor een tweede bezoek had ontvangen. Na prof. Beel kwam drs. Schmelzer ten pa- leize om zijn opdracht in ontvangst te nemen. De opdracht aan de katholieke po liticus is geheel overeenkomstig de verwachtingen. Blijkbaar hebben de adviseurs van de Koningin prof. Beel, de voorzitters van de Eerste en Tweede kamer alsmede alle tien fractievoorzitters in meerderheid het advies gegeven om het nog eens te proberen met het team van mr. Marijnen. Men is er daarbij kennelijk vanuit gegaan, dat het ge schilpunt toch wel oplosbaar Is. Drs. Schmelzer zal er veel moeite mee hebben. Hij heeft weliswaar het voordeel, dat na het uitbreken de crisis het omroepgeschil in wat rustiger vaarwater is gekomen, dat neemt niet weg, dat de menings verschillen tussen de confessionele regeringspartijen en de liberalen het omroepvraagstuk nog steeds fundamenteel zijn.- Het ligt in de lijn van de verwachtingen dat drs. Schmelzer zeker een dag of twee no dig zal hebben voor het bestuderen van de torenhoge stapel rapporten, toelichtingen, nota's en conclusies over het ingewikkelde omroepvraag stuk. Wellicht zal drs. Schmelzer ook nog eerst graag enkele technische politiek toelichtingen hebben van bepaalde bewindslieden zoals minis ter-president Marijnen en de minis- r van Onderwijs mr. Bot. Drs. Schmelzer ziet zich zelf hele maal als reparateur van het kabinet- Marynen. Het is zelfs de vraag of hij denkt aan persoonswisselingen. Als hij erin slaagt om een compromis tot stand te brengen is het bijvoorbeeld raag of minister Bot vervangen moet worden. Deze bewindsman kent de materie inmiddels en het is niet onmogelijk dat een vervanger van mr. Bot weer andere ideeen produceert waardoor de kans op een compromis kleiner wordt. Natuurlijk heeft men het kabinet tijdens de spannende •gaderingen kort voor 1 maart wel compromissen bereikt op bepaalde ondergeschikte punten. Het is van het grootste belang dat in elk geval deze compromissen in stand blijven en niet wegvallen door eventueele per soonswisselingen. Uit de agenda van drs. Schmelzer blijkt wel dat hy vaart zet achter het uitvoeren van zijn opdracht. Bij de besprekingen met de verschillende fractie-voorzitters zal de KVP nu haar fractievoorzitter als informateur achter de tafel zit, waarschijnlijk den vertegenwoordigd door de oudste vice-voorzitter van de fractie. Dat is de heer C. J. van der Ploeg uit Haarlem, die meestal optreedt als landbouwspecialist van de KVP. meen als een moeilijke, maar ook als een vererende opdracht Het is zijn eerste grote rol op het politieke to neel. Drs. Schmelzer voor zijn vrienden Norbert is 43 jaar oud. Hij studeerde economische en sociale wetenschappen aan de katholieke economische hogeschool in Tilburg. Van 1947 tot 1950 werkte hij by het Unilever-concern. Van 1950 tot 1956 was hij werkzaam by het ministerie van Economische Zaken. In het laat ste ministerie Drees (19561958) was hij staatssecretaris van Binnenland se Zaken, (bezitsvorming en publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie). Deze functie behield hij in het interim kabinet-Beel. In het ministerie De Quay ('59'63) was hij staatssecreta ris van Algemene Zaken. Na de ver kiezingen van 1963 kwam de heer Schmelzer in de Tweede Kamer, waar hy als fractievoorzitter van de KVP- fractie de opvolger werd van dr. De Kort. Drs. Schmelzer wordt vrij al gemeen beschouwd als een leerling van prof. Romme. wiens soms kryp- tische zinswendingen hij af en toe graag over neemt. Na een wat aarze lend begin als fractievoorzitter heeft hij zich allengs een heel goede naam bezorgd. Drs. Schmelzer met me vrouw Haya van Someren (WD) een van de judoka's in ons parlement heeft als voorzitter van de grootste kamerfractie inmiddels wel geleerd hoe men een grote rumoerige club moet leiden. Deze ervaring zal hem bij zijn moeilijke opdracht zeker van pas komen. Tijdens een sneeuwjacht arri veerde Koningin Juliana gisteren bij Huize ten Bosch om de frac tievoorzitters van de kleine par tijen te horen. Rusk sprak met Russische ambassadeur Meer dan dertig Amerikaanse straalbommenwerpers, zwaar beladen met bommen en raket ten, hebben vandaag een nieuwe luchtaanval gedaan. De Ameri kaanse luchtmacht weigerde na dere mededelingen over deze vijfde aanval, waaraan niet door Vietnamese toestellen werd deelgenomen. Een Vietnamese Het ministerie van Defensie heeft in de Verenigde Staten ruim 250 gepantserde voertuigen gekocht, namelijk ongeveer 200 verkenningswagens van het type als op de bovenste foto en enkele tientallen mortierdragers als op de onderste foto. De kosten be dragen ongeveer zestig miljoen gulden. zegsman deelde wel mee, dat er geregelde aanvallen op commu nistische doelen in Noord-Viet- nam en Laos verwacht kunnen worden. De gemeenschappelijke Amerikaans- Zuidvietnamese aanval van gisteren heeft volgens communistische mede delingen het verlies van acht toestel len gekost. President Johnson maakte bekend, dat er zes vliegtuigen werden neergeschoten, waarbij vijf van de zes piloten werden gered. Deze aanval, waaraan 160 toestellen deelnamen, heeft de communistische guerrilla depots zwaar getroffen: zes kazerne complexen en een aanlegplaats in Qoeang Khe werden volledig vernie tigd, een aantal kazernes ten zuiden van de stad werd in brand gescho ten en drie tot vyf kanonneerboten van het type „Swatow" werden ver nield. In Xom Bhang werd een op slagplaats van munitie vernietigd. Het luchtafweergeschut werd als „licht en onnauwkeurig" beschreven. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Rusk, heeft gisteren een zakelijk gesprek met de Russische ambassadeur in Washington, Dobri- nin, gehad, dat een uur duurde. Er werden ook andere onderwerpen be sproken, maar ten aanzien van Viet nam zette Rusk het doel van de vier de aanval uiteen. Een Amerikaanse woordvoerder maakte bekend, dat de aanval „geen represaille voor enig in cident" was geweest, maar een ant woord „op de voortdurende Noord Viet namese agressie". In een officiële ver klaring werden twee recente voor beelden van communistisch terroris me genoemd: het doden of ontvoeren van 139 Vietnamese burgers in de af gelopen twee weken en een aanval op een bus, waarbij negen burgers wer den gedood. Ook werd gewezen op het ontdekken van een schip met wapens voor de kust van Zuid-Vietnam. President Tito heeft gisteravond in een boodschap aan de Amerkaanse ambassade in Belgrado als zyn over tuiging uitgesproken, dat onmiddel lijke onderhandelingen het enige middel zijn om uitbreiding van het conflict in Vietnam te voorkomen. Tito zegt, dat de bombardementen ge vaar voor uitbreiding van de oorlog inhouden. (Van onze weerkundige medewerker) Het kwam in de afgelopen nacht tot strenge vorst. De Bilt noteer de -10, het vliegveld Soesterberg -13 graden Celsius. Na 8 maart 1947 ivas in De Bilt de grens van strenge vorst in maart, niet meer overschreden. Het bleef gisteren in het hele land licht vriezen, een zogenaam de ijs-dag. Deze is het laatst op 12 maart 1947 waargenomen. In het grootste deel van ons land vroor het vanmorgen 6 tot 9 gra den en lag het ijs op plassen, slo- ter en ijsbanen. In de komende nacht is er iets minder vorst te verwachten door dat een stormdepressie bij Schot land, de zuidenwind wat in kracht doet toenemen. In Limburg lag vanmorgen 2 tof. 3 centimeter sneeuw. In noordwest-Duitsland vroor het 11. in Denemarken 16 graden. Deze eerste iveek van de lente maand zal een winters karakter houden. De ministerraad van de zes landen van de Europese Economische Ge meenschap heeft vannacht in Brus sel besloten tot samensmelting van de drie Europese uitvoerende orga nen: de Kolen en Staal Gemeen schap in Luxemburg en de commis- j sies van de Economische Gemeen- j schap en Euratom in Brussel. De fusie zal waarschijnlijk op 1 januari 1967 van kracht worden. Bijna vier jaar geleden heeft de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, daartoe een voorstel in gediend. Het verdrag tot de eenwording, dat in de loop van volgende maand for meel op een conferentie van de zes lidstaten zal worden ondertekend, moet daarna nog door de zes na tionale parlementen worden gera tificeerd. Slot pag. 2 f Uit het Leidsch Dagblad van i f 4 Maart 1865: 5 Ten gevolge van het over- f 9 lijden van HM. de Koningin- f Moeder waren Donderdag de verschillende paleizen en on- i derscheidene particuliere woningen in de residentie t gesloten. f Uit 's-Hage wordt berigt, f dat men aldaar Z.M. den kei- 9 f zer van Rusland verwacht en f dat het lijk van HM. de Ko- f i ningin-Moeder op haar be- f 4 geerte niet zal worden gebal- f 4 semd. f NU IS DIEPVRIES VOOR U BETAALBAAR Spinazie doos v. 450 gr. Tlfnu 64 2 bekers soepgroenten voor 50 (nAn betaalbare diepvriesI Minister Andriessen (Economische Zaken) verwacht, dat het prijsindex cijfer van het levensonderhoud naar schatting met enige tienden van procenten zal stijgen als gevolg van de vermindering van de broodsubsi dies en de verlaging van de steun bedragen in de sector van de zuivel- produkten. De totale prijsstijging zal in 1965 naar verwachting ongeveer 4,5 procent bedragen. De bewindsman heeft dit meege deeld in de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de begroting 1965 van het departement van Economi sche Zaken. In deze memorie wordt voorts onder meer gewezen op de Drs. Schmelzer begonnen In een hem ter beschikking ge stelde werkkamer in het kabinet van de demissionaire minister-president aan het Plein 813 in Den Haag is de informateur, drs. W. K. N. Schmelzer, vanmorgen met zijn in- formatiepoging begonnen. Hij had een uitvoerig gesprek met mr. Ma rijnen, waarna hij om halftwaalf minister Bot ontving. grote betekenis van een juiste fase ring van prijsverhogingen bij over heidsbedrijven. Te verwachten is, zo blijkt uit de memorie, dat de instel ling van een advies- en overleg orgaan voor consumentenaangelegen heden op korte termijn zal kunnen plaatsvinden. Naar het zich thans laat aanzien, zullen de bedrijfsinvesteringen in dit Jaar een gematigde stijging ver tonen. Minister Andriessen zegt in de memorie geen aanleiding te zien tot het nemen van verdere remmen de maatregelen op dit terrein. Achtste geval van Starfighter - ziekte Opnieuw is een off icier-vlieger van de Leeuwarder vliegbasis tjjdens een vlucht boven de Noordzee overvallen door de geheimzinnige starfighter- ziekte, die geleid heeft tot beperking van het vliegen met deze bijzonder snelle straaljagers. Dit laatste geval, dat zich maandagmiddag voordeed, is reeds het achtste incident met een Starfighter-F-104-G. Op een uitzon dering na hebben de piloten van deze acht Starfighters kans gezien hun toestellen veilig aan de grond te zet ten.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1