T.v.-amusement overal in Europa een probleem Studentenvakbond in Spanje een verlengstuk van regering KORTER DIENEN BIJ LUCHTMACHT Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 2 maart 1965 Derde blad no. 31505 L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. Wim lbo teruggekeerd van een reis door acht landen (Van onze Amsterdamse correspondent ..Het amusement in de televi sie is niet alleen een probleem in Bussum. maar overal in Europa, waar televisie wordt gemaakt." Met deze conclusie is Wim lbo gisteren op Schiphol terugge keerd van een studiereis door acht landen, waartoe een beurs van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen hem in staat stelde. Hij zal in op dracht van het ministerie een verhandeling schrijven over het amusement in de televisie. Wim lbo is drie maanden geleden naar Lissabon vertrokken. Na de Por tugese televisie te hebben bestudeerd reisde hij naar Madrid en bezocht achtereenvolgens Italië, Griekenland, Joego-Slavië, Hongarije, Tsjechoslo- wakije en Polen. „Mijn ervaring is, dat het brengen van amusementspro gramma's het moeilijkste punt is en blijft. Alle landen, die ik heb bezocht, worstelen ermee". De slechtste televisieprogramma's heeft lbo in Spanje gevonden. „Dat is met geen pen te beschrijven. Vlak voor de uitzending begint spreekt men af wat er gaat gebeuren en dan wordt er maar wat aan gerommeld. Rome daarentegen was geweldig. De Italianen hebben een voortreffelijk apparaat opgebouwd. In de Oosteuro- pese landen vond hij de televisie in Tsjechoslowakije het best opgezet en het best georganiseerd. Men gaat daar met veel kunnen en energie te werk en probeert op artistieke wijze een eigen vorm van televisie te vin den". Flints tones Wim lbo heeft zich verbaasd over de Westerse invloed in Oost-Europa. „Dat ijzeren gordijn is niet meer dan een papieren gordijn. In Hongarije, Tsjechoslowakije en Polen zien de kijkers net als wij de Lucille Ball show, Dick Powell, dr. Kildare en de Flintstones. In de bioscopen draaien Amerikaanse films. In dancings ziet men de jeugd twisten". Met de com merciële televisie is men in de com munistische landen al verder dan in Zondag in Leiden Tv zendt hoogmis Lodewijkskerk uit De KRO verzorgt zondag voor de televisie-uitzending van de hoogmis- viering uit Lodewijkskerk aan de Steenschuur in Leiden. Celebrant is pastoor-deken W. P. M. Haring. Dia ken is kapelaan J. Rohde. Onder leiding van de dirigent-organist J. van der Meer zingt het parochiële koor de wisselende en de vaste ge zangen van de eerste zondag van de vasten. De Lodewijkskerk, werd gebouwd op de plaats, waar in de vijftiende eeuw het gasthuis werd gesticht van de broederschap van de Pelgrims van Jacobus van Compostela. In de eer ste helft van de zestiende eeuw nam het stadsbestuur van Leiden het Ja- cobusgasthuis over, waarna het een Openbaar Gebouw (Saaihal) werd Het werd o.m. gebruikt als uitdeel plaats van voedsel tijdens het verzet van Leiden. In 1807 werd het gebouw gedeel telijk verwoest. Koning Lodewijk Na poleon liet het herstellen, waarna het de bestemming van katholieke kerk kreeg. Pas in 1953 werd het een zelfstandige parochiekerk met als pastoor en deken M. A Jansen, die in samenwerking met Monu mentenzorg de eerste, voorbereidin gen trof voor een grondige restaura tie van het kerkgebouw, dat niet meer voor de diensten te gebruiken was. Tijdens deze restauratiewerk zaamheden werd van een noodkerk gebruik gemaakt. Na de uitverkiezing van deken Jansen tot bisschop van Rotterdam nam pastoor-deken W. P M.Haring, die in april 1956 als zodanig werd benoemd zijn werk over. Joan Haanappel nog een jaar bij ijsrevue (Van onze Haagse correspondent) Joan Haanappel heeft besloten na besprekingen met de directie van „Wiener Eisrevue" haar contrac tuele verbintenissen tot 1 juli 1966 normaal na te komen. Bekend is, dat Joan al maanden lang met het plan rondliep om een eind te maken aan haar carrière bfj de „Wiener Eis revue". Aanvankelijk lag het in haar bedoeling om er zo snel mogelijk een punt achter te zetten. Daar heeft Joan Haanappel vanaf gezien, toen bleek, dat zfj voor een plotseling ver trek een dwangsom van 25.000 gul den moest betalen. Na 1 juli 1966 stapt zij echter definitief uit de showbusiness. Zij is thans met de A.V.R.O. in onderhan deling over een functie bij de televi- Nederland. Er worden geregeld recla mes uitgezonden. In Griekenland trof lbo overigens geen televisie, maar hij ging er toch heen. Om te vernemen, wat daarvan de oorzaak was. Die oorzaak bleek gebrek aan geld te zyn. Zijn algehele conclusie van de stu diereis vatte hij als volgt samen„Wij blijken in Nederland zeer behoorlijke t.v.-programma's te hebben en een goed functionerend apparaat. On- Wim lbo bij zijn terugkeer op Schiphol nadat hij in acht landen t.v.-amusement had be studeerd. Bevoorrecht Wim lbo sprak in de diverse landen met tal van leidinggevende personen uit de t.v.-wereld, waarvoor de VPRO tevoren contacten had gelegd. „Ik ontmoette een Portugees, die dolgraag in Duitsland de tv wilde bestuderen, maar niet mocht van zijn regering. Een Pool die Toledo wilde zien, maar geen toestemming kreeg om zijn land te verlaten. En iemand in Belgrado, die vergeefs om een reis naar Frank- rfjd had verzocht. Toen besefte ik wel, hoe bevoorrecht een Nederlander is, dat hij overal mag kijken, waar ter wereld ook". Paramaribo loopt uit om prinses te verwelkomen Prinses Beatrix is gistermiddag in Suriname aangekomen. Reeds op de eerste dag heeft de vorstelijke bezoek ster kennis kunnen maken met de drie grote bevolkingsgroepen, die Su riname kent. Zo waren in de plaats Onverwacht de kotomissies aanwezig de de prinses te verwelkomen. In Lely- dorp kwam de Javaanse bevolkings groep haar opwachting maken. Even buiten Paramaribo tenslotte werd de prinses gehuldigd door de Surina- mers van Hindostaanse afkomst. Naarmate men dichter Paramaribo naderde werden de rijen langs de weg dikker. In de stad zelf stonden de mensen mannetje aan mannetje en wuifden hartelijk naar de prinses of applaudisseerden luid. De jeugd rende met de auto mee. Het werd een triomfale intocht. Half Paramaribo scheen uitgelopen om de kroonprinses te verwelkomen. Brom fietsers vormden een vrijwillig erè- escorte op de fietspaden langs de route, die nu stapvoets werd gere den. Vooral in het centrum van de stad zag het zwart van de men sen. Duizenden en nog eens duizen den waren op het oude Oranjeplein samengestroomd om de prinses, die op het balkon van het paleis ver scheen te bejubelen. Gelukkig lachend beantwoordde prinses Bea trix deze toejuichingen. Vanochtend heeft zjj een krans gelegd bij het oorlogsmonument, waarna diverse sociale instellingen werden bezocht. Vanavond wordt in het gouverne mentspaleis een ontvangst gegeven. Reumatische pijnen TOG AL HELPT Griep TOGAL HELPT Migraine TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT Somige steden in Afrika heb ben de laatste jaren een enorme groei te zien gegeven, waardoor zij te kampen krijgen met de pro blemenwelke westerse steden reeds lang benauwen. In het cen trum van Nairobi in Kenia is het parkeren al even moeilijk als bij voorbeeld in Amsterdam. Beneden de rang van sergeant 21 maanden Minister P. J. S. de Jong van Defensie heeft in een brief aan de voorzitters van Eerste en Tweede Kamer meegedeeld, dat hij een mogelijkheid ziet om de duur van de eerste oefening van alle dienstplichtigen bij de lucht macht, beneden de rang van ser geant te stellen op 21 maanden. Hiervan zullen voor het eerst pro fiteren die dienstplichtigen, die op of na 1 april 1964 voor eerste oefe ning onder de wapenen zijn geko men. Door een soepele overgangsre geling zal worden voorkomen, dat de grootverlof datum van hen, die tussen 1 januari en 1 april 1964 onder de wapenen zijn gekomen, later zal ko men te liggen dan de datum van groot verlof van de lichtingsploeg, voor welke de maatregel ten volle geldt. Tot dusverre kwam het voor, dat een aantal dienstplichtigen bij dit wapen 24 maanden moest die nen. Ongeveer duizend man zullen per jaar van deze nieuwe regeling profiteren. Minister De Jong en staatssecre taris Den Toom zfjn tot de conclu sie gekomen, dat het aantal vrijwillig dienende militairen bij de Kon. Luchtmacht nu zodanig is, dat aan leiding tot deze genoemde maatregel kan worden overgegaan Dit temeer omdat niet te verwachten is. dat de wervingsresultaten in de eerstkomen de jaren een ongunstiger beeld te zien zullen geven. Door het aantal vrijwil lig dienenden is het personeelsbe stand kwalitatief verbeterd. Om een volledige bezettingsgraad te behou den en toch de diensttijd by de luchtmacht wat terug te brengen zal het nodig zijn, dat het gehele contingent dienstplichtigen dat aan de Luchtmacht ter beschikking wordt gesteld, enigermate wordt verhoogd. REGIME-FRANCO KAN EISEN NIE T INWILLIGEN ZONDER GEHELE SYSTEEM AF TE SCHAFFEN (Van onze correspondent in Madrid) De voornaamste reden van het studentenoproer in Madrid en Bar celona van de laatste week is de tegenstand van de Spaanse studen ten tegen de verplichte organisatie het door de staat geleide "Syndi- cato Espagnal Universitario"de enige toegestane studentenvereni ging in dit land. Dit is een zuiver politieke organisatie die zich tot doel heeft gesteld de nationale vakbondsdoctrine van het Franco regime onder de jeugd te verbreiden. De leiders van de vakbond worden door de regering gekozen en in de meeste gevallen zijn dit fanatieke leerlingen van de staatschool voor politieke rvetenschap- pen. Geen relatie meer De huidige student in Spanje voelt nauwelijks enige relatie meer met de politieke ontwikkelingen die heb ben geleid tot de burgeroorlog. Hij is wel bereid de grote waarde van het huidige regime in de ontwikkeling vai het land te erkennen, maar staat op het standpunt dat Spanje thans reeds zo ver is geevolueerd. dat hij aansprak mag maken op de zelfde vrijheden als waarvan zijn stu diegenoten in andere Europese lan- dne genieten. De Spaanse student zoekt beslist geen revolutie, hij acht alleen de tijd gekomen om zijn ei gen inzichten in vrijheid te mogen ontwikkelen en de vakbond geeft hem daar geen gelegenheid toe. Wel is hij bereid deze studenten vakbond te accepteren voor de be hartiging van zijn praktische belan gen, maar hij verzet zich tegen de dwang die deze verpolitiekte organi satie op het studentenleven uitoe fent. Hij beschouwt het als een ver lengstuk van de regering. De staat waakt er met zorg voor dat de Spaanse universiteiten een centrum worden van vrij politiek denken. Het voorkomen hiervan is de taak die Is opgelegd aan deze studentenvak bond. En het is vooral hiertegen dat de studenten in opstand komen. Manifest In Barcelona, zijn de studenten in zoverre in hun opzet geslaagd, dat zij, voordat de politie kon ingrijpen aan hun rector een manifest had den overhandigd, waarin zij de vak bond niet langer erkennen. Zelf heb ben zij reeds een onofficiële studen tenvereniging opgericht. In dit ma nifest oefenen zij zeer scherp kritiek uit op het onvermogen van de vak bond om het studentenleven te inspi reren. Zij noemden him huidige stu dentenleiders met naam en toenaam mislukkelingen met wie zij verder niets meer te maken willen hebben. Zij verklaren een onafhankelijke akademische gemeenschap te hebben opgericht, waarvan het bestuur wordt gevormd naar gedelegeerden van alle faculteiten van de univer siteit. Deze poging om het vormen van een eigen onafhankelijke organisa tie is onherroepelijk tot mislukken gedoemd. Het Spaanse systeem staat of valt met het bestaan van de syn dicaten. Wanneer de regering in Madrid aan de studenten zou toe staan een staatsorganisatie te ver werpen, zullen onmiddellijk arbei ders, middenstanders en werkgevers het zelfde recht opeisen. De regering kan hierover dan ook nooit een open hartig gesprek beginnen. Dualisme Dit is een typisch bewijs voor het dualisme van de Spaanse regering op dit moment. Terwijl het ministerie van Buitenlandse Zaken geen gele genheid ongebruikt laat om een ge sprek aan te knopen met de rest van de wereld en de laatste tijd zelfs toe nadering met communistische lan den zoekt, gaat in het binnenland de dialoog tussen het volk en de re gering nog steeds stroef. De vak bonden proberen weliswaar dat ge sprek op gang te brengen, maar het volk weigert deze door de staat ge leide organisaties als hun spreekbuis te erkennen. Het sterkst komt dit uit in de studentenwereld. Spanje is ongetwijfeld het enige land in West- Europa waar studentenleiders regel matig een beroep op de politie moe ten doen om hun eigen leden in be dwang te houden. Aan deze absurde situatie willen zij zo spoedig moge lijk een einde maken. Niet omdat de studenten het gezag als zodanig ver werpen, maar omdat zij niet langer geloven in een leiding die op de ster ke arm moet steunen. Daarom ei sen zij het recht een eigen vrije vereniging op te richten, met eigen vrije publikaties. Solidair De studenten van de rechtskundi ge faculteit van de Universiteit van Barcelona hebben gisteren besloten tot een staking van een week, met ingang van vandaag, uit solidariteit met de studenten en hoogleraren van Madrid, die door maatregelen zijn getroffen naar aanleiding van de incidenten van de afgelopen week in de Madrileense universiteit. De hoogleraren van de economi sche faculteit in Barcelona hebben een resolutie goedgekeurd waarin ge tuigd wordt van een gevoel van saamhorigheid jegens de gestrafte Madrileense hoogleraren en studen ten. (Vijf Madrileense professoren zijn geschorst en een onderzoek te gen hen is gaande naar hun deel neming aan de studentenbeweging). NEDERLAND 1 VPRO 7.00uur Weekjournaal voor gehoorgestoorden 7.30 uur Engelse les 8.00 uur NTS-journaal 11 8.20 uur Patrouillewagen 54, film §f 8.45 uur Helpende handen, reportage 1 9.20uur Vis a vis, trio Louise van Dijk 9.40 uur Ziek zijn beter worden, medische rubriek 1 10.25 uur NTS-journaal H 10.30 uur Sluiting. NEDERLAND 2 VARA H 8.00 uur Nieuws in het kort NTS 1 8.01 uur Liedjes van Sonja Berndt en Jaap Frank 1 8.25 uur Perry Mason: Twee in één, film 9.15 uur Filmvenster - 9.45 uur Achter het nieuws, actualiteiten J Ij 10.10 uur Paulus achterna, kerkelijk H 10.35 uur Sluiting. UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1: H 7.10 uur Zwerftochten door operaland ff 10.15 uur Muziek voor middernacht, Louis van Dijk HILVERSUM 2 H 7.30 uur Metropole-orkest 10.45 uur Herry op, carnavalsmuziek. Afscheid van Stiefbeen en zoon AVRO's Ageeth Scherphuis vindt dat het verdwijnen van de NCRV-serie „Stiefbeen en zoon" voor het Nederlandse volk een nationale ramp betekende. Die mening' verkondigde zij gister avond via Nederland 2 als pre sentatrice van „T.V.-Magazine". En dat velen dat met haar eens zijn, bleek uit het gesprekje dat zij had met beide hoofdrolver tolkers, die nu niet in vod den. maar in keurige kledij het op enkele punten wéér niet eens konden worden. „Twistpunt" vormde het al of niet appreciëren van al te hevige populariteit Rien van Nunen (sympathiek, eenvoudig, als burger niet eens zo veel verschillend met pa Stiefbeen) heeft die belangstelling van het publiek heerlijk gevonden. Hij komt daar eerlijk voor uit. Van Nunen vindt dat die populari teit, die overdreven interesse, (stapels brieven, honderden telefoontjes, naroepen en -kijken op straat) erbij hoort. Hij heeft te veel armoede gekend, hij is te lang miskend geweest. Voor Van Nunen ook is het succes van de serie begrijpelijk. „We hoefden ons nooit uit te sloven om leuk te doen. We waren gewoon ons zélf, een vader en een zoon, die wel eens ruzie hebben. Dat herkenden de mensen. En vooral: ze zagen bovendien dat de onenigheldjes steeds weer bijgelegd werden, dat het iedere keer weer goed kwam". Tegenspeler van de man die zo vaak „in onmacht sloeg", Piet Römer, heeft tijdens toneelvoor stellingen het publiek dikwijls herkennend horen fluisteren: „Daar heb Je Dirk Stiefbeen". Römer vindt dat afschuwelijk. Volgens hem is dat populariteit van niets: binnen enkele maan den zijn ze je vergeten. Dat het publiek normaal blijk geeft van zijn waardering, is prachtig. Het is goed voor het vak, aldus Römer. en het streelt je ijdel- heid. Maar overdrijving is alleen maar schadelijk. Gescheiden over straat is al onmogelijk voor Van Nunen en Römer. Samen en dat was één keer nood zakelijk is fataal. „We schij nen toch wel aan een bepaalde behoefte te hebben voldaan", voegde Rien van Nunen daar gisteravond schamper aan toe. Ageeth leidde dat gesprekje wel aardig, hoewel zij niet wist te voorkomen dat de mannen elkaar keer op keer in de rede vielen, wat weer vooral te wijten wis aan een wat al te zeer op de voorgrond tredende Römer. Bovendien onderbrak zij op momenten, wanneer dat niet nodig was. Interrumperen is noodzakelijk, als de praters te ver van het onderwerp afdwa len. In dit geval was dat wer kelijk niet nodig: Rien en Piet vulden elkaar aan alsof zij (weer) „vader en zoon" waren. 'T.V.-Magazine" besteedde verder aandacht aan het Euro visie-net (hoe elke dag na be stelling en afspraak om vijf uur 's middags voor het NTS-jour naal van acht uur de uitwisse ling van beelden tot stand komt^ het gesloten t.v.-circuit in het Leids Academisch Ziekenhuis (waar in het normale geval slechte 2 of 3 studenten bij een operatie aanwezig kunnen zijn, worden met gebruik van televisie nu meer dan 150 aanstaande medici in staat gesteld iedere beweging tot in de finesses te volgen). Bep alias Jasperina de Jong hield een heel mooi roddel- praatje over songfestivals en slaappoeders. Fred Burkhardt voorzag „Jazz in beeld" een aflevering die gewijd was aan het sextet van de uitnemende, maar in Europa nagenoeg onbekende saxofonist Curtis Amy van instructief commentaar. Hij doet dat, in tegenstelling tot vele andere jazzcritici, sober, sfeervol en zonder gebruikmaking van zeer Amerikaanse r's. De N.T.S. gaf over Nederland 1 in een documentaire van Paul Rondel (een opdracht van de gemeente Rotterdam) een ver helderende kijk op de vorderin gen in de bouw van de metro. mmun mslti&JA 9É* - j 2 MAART 1965 Vrije Jeugd vorming, F. Leuventnk. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Fragm. 21.3'5 Fluit, klavecimbel, harp en pla no: mod. en oude muz. 21.55 Siitar. radlotijdschr. voor gitaristen. 22.06 To neelbeschouwing. muzikale lez. 23.40 Lichte muz. 23.55-24.00 Nws. Hilversum 2, 298 m. KRO: 18.00 Lichte ensemblemuzlek 18.30 Ultz. v. h. G.P.V.: Niet Indonesië, maar Suriname. Spr.: dr. A. J. Ver- brugih, Algemeen Seer. v. h. GJP.V. 18.30 Portret In muz.: lichte muz. 18.50 En nu mijn geval: vragenbeanitwoor- ding. 19.00 Nws. 19.10 oabarettlstLsch progr. 12.05 Accordeon- muz. met intsr. begeleiding. 12.27 Me- 12.40 Lichte i 14.00 Boeren 20.15 SUS 12: be- hoofdprijzen. 20.45 hedles. 23.55-<24.00 Nws. (23.15-23.55 lichte gr muz.). VARA: 7.00 Nws. Aansluitend: och- endg^mm en soc. strijdlied. 7.20 Gr- ohte gr lied. ,8.13 Lichte grmuz. terstanden. VPRO: 9.40 Schoolradio. Lichte ork .muz. tuallteiten. 13.00 Nws. 13.15 Kalender. 14.00 Radio Kamerork.: "4.50 Politieke lezing. 15.00 Voor i weggebruikers. Hilversum 2, 298 m. NCRV: 7.00 Dagopening. 7.10 Klas. grmuz. 7.30 Nws. en herh. SOS-ber. 7 40 Radiokrant. 7.55 Lichte grmuz 8.15 Gew. muz. 8.30 Nws. 8.40 Lichte grmuz 9.00 Voor de zieken. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Mod. ork.muz. 10.30 Morgendienst. 11.00 Klas muz. 11.30 Lichte grmuz. 11.50 Twaalf uurtje: i Buitenveen, hoorsp. 2 De bond- 16.00 Voor de Jeugd. 17.15 Lichte gr.» TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland 1 NTS: 17.00 De Verrekijker, Intern, jeugdjourn. KRO: 17JO-17.45 Voor len In en on AVRO: 19.30 Mr. Magóo, tekenfilm. 19.25 De Dick van Dyke show. NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. AVRO: 20.20 Sportpanorama. 20.50 De Danny Kaye Show, 21.40 AVRO's Tele vizier. 22.30 Journaal. 22.40-23.10 Teleac: Mod. onderwijsmethoden en didactiek, TV- academie. Nederland 2: NTS: 20.00 Nws. in het kort. KRO: 20.01 Theater 65. 20.20 Onze man in Parijs. 20.45-22.10 39 stappen (39 steps), splonagefllm. (belde keuringen boven 14 Jaar). „De plaatsbekleder" weer in Florence Het veel omstreden toneelstuk „De plaatsbekleder" van de Duitser Rolf Hochhuth is zondagavond weer in Florence opgevoerd. Er ztfn geen wan ordelijkheden geweest. Het publiek applaudisseerde matig. De jonge toneelgroep van re gisseur Gian Maria Volontes mocht het stuk van de politie in Rome twee weken geleden niet opvoeren. De groep heeft het hier in kleine kring opgevoerd in een opslagplaats voor boeken in Rome. Het is de vorige week ook in Florence voor genodig den opgevoerd. Het 250 zetels tellende theater in Florence was zondagavond uitver kocht maar slechte de helft van de aanwezige?, applausdisseerden na het stuk.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5