<^De tweede oorbel ÉlltaBBMHflflillI Kunstgebitten LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 2 MAART 1965 pp»""'1"""!!!!! Oorspronkelijk verhaal door Hans Martineit 12) Weer wilde hij zich verwijderen, omdat zijn broer al naar de deur stapte. „Brouwer, en hoever is het onge veer van dat kleine bosje, je weet wel, de plek die ik je zojuist heb be schreven, tot de spoorbomen?" „Nu pas bemerkte Beels aan een flikkering in Brouwers ogen, dat de oud-gediende een bepaalde san hang begon te vermoeden. Ja, ja, hij herinnerde zich, dat Willem Brou wer altijd meer plichtsgetrouw dan snugger was geweest. „Hemeltje, mijnheer de inspec teur", zei hij met ingehouden op winding. „Laat ik voor de securiteit nog eens even goed nadenken. Het is toch wel gisteren geweest? Want dat wordt nou van het hoogste be lang, niet? Ja, ik kan er niets an ders van maken. Het was gister avond. En de afstand waarnaar u me vroeg? Laat eens kijken Met de auto zal het een kwar tiertje wezen. Wacht u even. Als fietser vergis je je zo gemakkelijk in de tijden. Met andere vehikels, bedoel ik. Maar ja, een kwartier moeten we er beslist voor rekenen. Ik kom", riep hij zijn broer toe, die al zonder hem wilde weggaan. „Nog eens succes gewenst, inspecteur. En mocht u weer in de buurt zijn „Ja, Brouwer, dan zal ik je zeker op de hoogte houden. Wel bedankt voor je hulp. Hoe is het met je ge zondheid?" riep hij hem nog ach terna. „Dat kon beter. Pijn, aldoor maar pijn," schreeuwde Brouwer terug, de deurknop al in de hand. Langzaam reed inspecteur Beels op Hilversum aan. Intussen kon hij proberen te verwerken wat hij zo even weer had vernomen. Zijn ge dachten kwamen opnieuw bij me vrouw Rijnders terug. Dat ze had gelogen, was zo klaar als een klont je. Verder was er in verband met Dijkman de uitlating van juffrouw Van Galen tegenover haar vriendin, Else Koster, over een eventuele an dere vrouw. En nu schoot hem ook het telefoongesprek te binnen dat de kennis van de hospita van de ingenieur na diens vertrek had aan genomen. Dat zou dan precies in de kritieke tijd vallen, wanneer Brou wer zich niet vergiste. En die ver giste zich stellig niet, gelet alleen al Hoe is het ontstaan? Dit woord: KOFFIE In de 16e en 17e eeuw brach- uen Venetiaanse kooplieden uit Turkije de eerste koffie naar Europa. De Arabische naam was kahve of qahva. Sommigen me nen dat de naam ontleend is aan Kaffa, het Ethiopische hoog land dat het oorspronkelijk vaderland zou zijn van de kof fie, welke vandaar naar Arabië is verplant. In vormen als caffé en café is het woord in Zuid- Europa verbreid. Op onafhan kelijke ontlening berusten Ne derlands koffie en Engels cof fee. Uit een van beide is Rus sisch kófe afgeleid. Vroeger kenden wij ook het woord koffiehuis, gevormd naar Engels voorbeeld. Maar reeds in de 17e eeuw bestond in Ham burg een Coffeehaus, vreemde vermenging van Engels en Duits. Nu zeggen wij: café. op de détails. Combineerde hij dit keer niet te vlug? Het motief dan jaloezie moeten zijn. Waarach tig geen onbekende drijfveer bij al wat niet deugde. En toch leek het hem allemaal wat simpel. Té simpel. Ontevreden met zijn gedachten- loop tot dusver richtte hij zijn aan dacht nu onverdeeld op de verloof de van juffrouw Van Galen. Was hij werkelijk met zijn medewerkers samen geweest? En indien het tegen deel aan het licht mocht komen, moest Dijkman dan onmiddellijk v/orden teruggeroepen? Nu, dat moest de commissaris maar uitma ken. Wat was er voor ander motief mogelijk? Jaloezie immers viel met Dijkman als dader weg, althans voor zover hij de zaak tot hiertoe kon overzien. Maar ja, er hebben zich al meer verloofden om duizend en één reden van hun bruid ont daan. Die Bob Wingerd leek hem heel betrouwbaar. Een heldere kop bovendien. Daar mankeerde niets aan, net zomin als aan de familie Koster. Even dacht hij aan de dok ter. Nee, ook hem schakelde hij met een weer uit. Natuurlijk moesten ook zijn gangen worden nageplo zen. Het gewone routinewerk. Dat liet hij morgen zijn mannetjes op knappen. Onder zijn gepeins was hij bij het grote grijze gebouw aangekomen waarin zijn afdeling was gevestigd. Hij zette de motor af en ging met een afwezige groet aan de wacht hebbende agent voorbij. „Commissaris Languit wacht al een hele tijd op u, inspecteur", riep hij hem na. Met twee treden tegelijk liep in specteur Beels de uitgesleten trap op, klopte op een deur en stapte op het kortaangebonden „binnen" over de drempel. Goedenavond, mijnheer de com missaris. Daar ben ik eindelijk". Commissaris Languit keek van zijn dossiers op. Zijn scherp besne den, intelligent gezicht met de grijze slapen leek vermoeid. Bij de aanblik m de inspecteur veerde hij echter en zei opgewekt: „Zo Beels, hoe ver bent u geko men? Een nare zaak. Moord is altijd nare zaak. Ga zitten en steek op". Inspecteur Beels deed verslag van zijn dag. Zelfs het kleinste détail sloeg hij niet over. Er kon immer iets in schuilen dat later slot en verband kreeg. Commissaris Languit waar deerde dat en luisterde aandachtig, terwijl hij korte notities maakte. Na dat zijn ondergeschikte was uitge praat, zei hij: Knap werk, Beels. Ik ben, trou- ns niet anders van u gewend. Maar zoals je zegt, al wijst er veel in de richting van mevrouw Rijnders, toch voldoet het ook mij niet. De verloofde juffrouw Van Galen, die mijn heer." hij wierp een blik op zijn aantekeningen, „die mijnheer Arend Dijkman zou ik wel graag hier wil len hebben. U heeft gelijk. Dat relaas hem aan zijn vriend over hoe hij zijn avond heeft doorgebracht, is nogal dubieus. Wacht eens even. Dijkman Dijkman?, ingenieur? Dat moet dan de technische rechter hand van Meulenbelt en De Jong zijn. Van de bekende bouwfirma uit Amsterdam. Die De Jong heeft me een maand of wat geleden een ver trouwelijk advies gevraagd. Niets van betekenis. Ongetwijfeld is hij tot een kleine wederdienst bereid. Dan weten we meteen waar we aan toe zijn. (Wordt vervolgd) glazenwasser eensgezind Ofschoon de toenemende demo cratisering van het leven veel onderscheid laat wegvallen, blij ven toch nog veel verschillen tus- de bevolkingsgroepen be treft. Als er één plaats is wa dat duidelijk blijkt, dan is het wel de markt. Daar ontmoet men de notaris en de glazenwasser, de vrouw van de dokter en die van de metselaar. Daar koopt iedereen die niet meer geld wil uitgeven dan nodig is. Dat is geen kwestie van „rang of stand", maar van ge zond verstand. Kopen op de markt is de voordeligste manier van leven. De markt biedt onge kende keus. Marktkoopman en straathandelaar staan borg voor uitstekende kwaliteit en kunnen door hun geringe kosten en grote omzet de prezen constant laag houden. Gezellig kopen op de markt is altijd geld sparen, want OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD! Hagenaar reed op agent in Een 19-jarige jongeman is gister avond in Den Haag aangehouden, nadat hij eerder op de avond met zijn auto op een agent was ingere den. Twee agenten van politie in Den Haag constateerden om negen uur op de Nieuwe Haven, dat een zwarte auto met groot licht hen te gemoet reed. Ze wilden deze auto een stopteken geven om de bestuurder erop te wijzen, dat hij in overtre ding was. De ene agent ging hierop op de straat staan en gaf hem een dui delijk teken om te stoppen. Toen hij vlakbij was, gaf dc bestuurder vol gas en de agent kon nog op het laatste moment opzij springen. De andere agent had kans gezien 3t nummer op te nemen, terwijl de bestuurder meteen zijn lichten doof de en wegreed. Op dit nummer werd drie kwartier later op de Her en- giacht de 19-jarige Haagse verwar mingsmonteur aangehouden. Hij werd meegenomen naar het bureau. Het is al de tweede keer, dat hij >or een dergelijk feit wordt aan gehouden. Amerikaanse vlieger in Maastricht vrijgelaten De rechter-commissaris in Maas tricht heeft maandag afwijzend be schikt op de vordering van de of ficier van justitie, mr. W Moors, om de verlopige hechtenis van B. Drew te verlengen. Deze ex-direc teur van de opgeheven Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Seven Seas Airways, werd sinds vorige week don derdag in voorlopige hechtenis ge houden op verdenking van overtre ding van de uitvoerverbodenwet 1935. zou op of omstreeks 3 februari honderd parachutes per supercon- stellation van vliegveld Beek naar Praag hebben uitgevoerd. Dentofix houdt ze stevig op hun plaats! Uw gebit raakt niet meer los, wanneer U 's morgens een weinig Dentofix op de plaat strooit. U heeft dan de gehele dag een heerlijk gevoel van zekerheid en welbehagen, wan» Dentofix doet zijn plicht! Dit moderne, antiseptische poeder werkt als een beschermend kussen en houdt bovendien de adem fris. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons. Drii theken t 5882. ,,Wat was dat voor een plotselinge ruk?l" riep broer Ed. ,,Er hangt iets aan onze mand!" antwoordde broer Ted. Het is dikke DickRaken we die vent dan nooit kwijt?!" ,JDat hadden jullie niet gedacht, hè?" schaterde de ballonnist. ,,Om je naar te lachenZoals Ed alle touwtjes doorknipte, terwijl hij niet in de gaten had, dat onze ankers in elkaar waren ge haakt!" „Drommels, ze hangen aan ons anker. Wat nou?" brom de broer Ed. „Ik krijg dat dikke ankertouw nooit op tijd kapot. We zijn al bij het eindpunt en dalen snel!" „Laat ze maar rustig hangen", antwoordde broer Ed. „Ze worden nu toch gediskwalificeerd, want volgens artikel 5 sub b van het reglement, mag een ballonnist niet aan andermans ballon hangen". Dit zelfde stelde ook de secretaris van de ballonnisten-vereni- ging vast. Hij zat met enkele leden van de wedstrijdcommissie bij de finish en sloeg de naderende ballon aandachtig gade. „Twee manden aan één ballon", mompelde hij. „Dat Is een overtreding van artikel 5 sub b. De inzittenden van de onderste mand worden gediskwalificeerd." Het zag er dus naar uit, dat Panda en meneer Dick het leven zouden behouden, maar de wedstrijd verliezen RECHTER TIE EN „DE DODE BRUID': door Robert van Gulik DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN BRAMMETJE FOK 153. Hoog boven de zuilen van de stad vloog Tutu speurend rond. Vol goede moed was hij weggevlogen. Maar nu wist hij eigenlijk niet wat hij zoeken moest. Hoe moesten ze ooit bewijzen, dat Bram onschuldig was aan het vooruitzetten van de stadsklok? Langzamerhand ging Tutu wat lager vliegen. Hij moest na tuurlijk oppassen, dat hij niet werd gezien, want dan zouden de soldaten weten, dat hij was ontsnapt. Maar eensklaps verloor hij alle voorzichtigheid uit het oog. Want ergens bij een oude ruïne had hij een glimp opgevangen van een bekende figuur „Karrrrro!" riep Tutu, want hij had de scheepskat van het goe de schip Kokanje herkend. Want alles zou anders worden, als hij Karo zou veranderen in de reusachtige bootsman Orak, die altijd overal raad op wist. Suizend dook de papegaai naar een opening in de stenen toe en bijna raakte hij de scheepskat, die verschrikt achter uitdeinsde. „Orrrak riep Tutu gauw, want door dat enkele woord zou de kat in de bootsman veranderen. Maar wat altijd gelukt was, lukte eensklaps niet. De kat bleef een kat en in plaats van een bootsman te worden, grauwde en blies de kat en sloeg hij zijn nagels uit als hij Karo nooit eerder had gezien Advertentie Notaris en PANDA EN DE MEESTER - BALLONIST

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 13