I DEZE CRISIS EIGENLIJK IE LAAT EN TE VROEG Koortsachtige activiteit na dag vol crisissfeer Buitenlanders moetei bij duizenden Zwitserland verlaten Droomkeukens MET EEN ENKEL WOORD LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 27 FEBRUARI 1965 tandag a.s. begint in Moskou A "*-;en communistische wereldcon- rentie ter bespreking van het Chinees-Russische geschil. Het plan daartoe is nog afkomstig van (ex-) premier Chroesjtsjow, die in augus tus vcrig jaar een bijeenkomst van tachtig partijen aankondigde, die de koers van Peking zou moeten ver oordelen en de opvattingen van Mos kou steunen. Maar al spoedig bleek dat Chroesjtsjows opzet lang niet overal met instemming werd be groet, ten dele door verzet tegen een overheersende positie van het Krem lin. anderdeels omdat een definitie ve breuk in de marxistische wereld nogal wat tegenstand wekte. Die te genkanting bewees, dat de Sow jet- Unie al minder gezag onder de ka meraden genoot dan Chroesjtsjow zich had voorgesteld. Na de val van de Russische premier, in oktober, werd de voorbereiding van de tegen half december beraamde conferen tie weliswaar voortgezet, maar de strekking werd anders. Inplaats van een „concilie" tot afkeuring van de Chinese opvattingen werd het „de eerste zitting van de redactie-com missie", die de stukken zou moeten voorbereiden. De datum werd ver schoven naar maart en het aantal deelnemers slonk tot 26, de Russi sche partij incluis. Bovendien is de duur van het overleg aanvanke lijk geschat op een maand be perkt tot twee of drie dagen. Dat het tot een openlijke veroordeling van de Chinezen zal komen is twij felachtig, in de eerste plaats omdat het Kremlin, gelet op de tegenstand, in de eerste plaats omdat het Krem lin, gelet op de tegenstand, zich daar toe vermoedelijk niet bij machte voelt, in de tweede plaats omdat de gebeurtenissen in Vietnam Moskou en Peking toch iets dichter bij elkaar hebben gebracht. De Chinezen zul len overigens niet vertegenwoordigd zijn, evenmin als de partijen van Noord-Vietnam, Noord-Korea, Ja pan, Indonesië en China's satelliet in Europa: Albanië. Veel verder dan een vage uitspraak zal het congres dus wel niet komen en zelfs dat is niet eens zeker. Mogelijk blijft het bij een aankondiging van een latere vergadering, een vertragingstactiek, die Moskou de gelegenheid kan ge ven zijn positie tegenover de Chi nezen alsnog te versterken. Wordt de conferentie van begin volgende week waarschijnlijk een bleke afdruk van Chroesjtsjows oorspronkelijke plan nen, over een latere „synode" valt nu nog weinig te zeggen. Dat hangt af van de gang van zaken in de we reldpolitiek en van de uitlatingen, die men zich over en weer zal ver oorloven. Van Chinese zijde is niet veel vriendelijks te verwachten. Zo juist is Peking begonnen met de spreiding van een bundel toespraken van Chroesjtsjow, in het „woord vooraf" waarvan o.m. gezegd wordt: „Chroesjtsjows gedwongen vertrek van het politieke wereldtoneel bete kende het bankroet van zijn revisio nisme (d.i. gebrek aan revolutionai re strijdlust). Maar de boze geest van het Chroesjtsjowisme is niet verdwenen". Een duidelijke uit spraak! Als wij, zo heeft men in Peking blijkbaar gedacht, een oordeling uit Moskou kunnen wachten, zullen we het Kremlin nog juist even voor zijn!. (Van onze parlementaire redactie) De kabinetscrisis, waarmee Neder land gisteravond toch nog vrij onverwachts te maken kreeg, is eigenlijk een uitgestelde crisis. Reeds in april 1963 bleken er bij de parlementaire behandeling van de nota-Scholten-Veldkamp over commerciële televisie vrijwel on oplosbare meningsverschillen te bestaan inzake het omroepbeleid. De verwerping van de plannen van de beide toenmalige staatssecreta rissen heeft toen niet tot politieke consequenties geleid. Men suste de zaak, omdat er toch snel nieuwe verkiezingen zouden worden ge houden. Na de verkiezingen werd het pro bleem overgedragen aan de pacifi catiecommissie, die twee jaar zou mogen denken over een oplossing. Het kabinet-Marijnen zal twee jaar bestaan, zo was de opinie in Den Haag in de zomer van 1963. Op 1 juli 1965 immers zou de pacificatiecommissie haar, stellig verdeelde eindadvies uitbrengen. Versnelling Maar de problemen kwamen door de R.EM., het ledenverlies van de omroepverenigingen en de behoefte aan reclame in de ether, in een stroomversnelling, waarvan de nooit in stemming gebrachte motie-Baeten het duidelijkste be wijs vormde. Minister Bot voor kwam eind december vorig jaar de stemming over deze motie door zelf te beloven vóór 1 maart met plannen te komen. Deze datum is fataal geworden. Byna twee jaar na de verwerping van de nota- Scholten-Veldkamp kwam dan toch de moeizaam, maar onver mijdelijke crisis. Voor heel wat politieke partijen moet het ook een ongewilde crisis zijn. De Partij van de Arbeid staat stel lig niet te trappelen van ongeduld om in de regeringsboot te stappen. Er zijn heel wat conflicten aan het lonen en prijzenfront in aan tocht, die men beter als opposant kan meemaken dan als mede regeerder. Bovendien is de Partij van de Arbeid over het omroep- vraagstuk helemaal niet zo eens gezind als de rode omroep wel eens doet voorkomen. Wat dit onder werp betreft heeft de Partij van de Arbeid te kampen met hetzelf de probleem van de verdeeldheid in eigen kring als haar grote politieke tegenvoeter, de KVP. Tevreden K.V.P. De KVP heeft evenmin behoefte aan verandering van de politieke basis. Zy is heel tevreden met het sociale beleid van het kabinet-Marijnen. Bovendien ziet de katholieke frac tieleider drs. Schmelzer in de politieke samenstelling van het kabinet Ma-rijnen een eerste begin voor een hechtere samenwerking tussen de confessionele partijen, die misschien nog eens zal uit lopen op de vorming van een Christen Democratische Unie. Da-s. Schmelzer en de zijnen is er dus veel aan gelegen om zowel de CHU als de ARP tot bondgenoten te houden. Maar de CHU trekt in vele politieke kwesties, ook in het omroepvraagstuk de lijn van de VVD. Wil men de CDU-gedachte dus blijven nastreven dan moet men ook de liberalen tot bond genoten nemen. De Anti-Revolutionairen, die de laat ste maanden van hun hart geen moordkuil hebben gemaakt en te pas en te onpas fulmineerden tegen discriminatie van de omroep verenigingen, dreigen echter de confessionele idylle te verstoren. De anti's kijken naar links. Mis schien zijn zij de enigen onder de regeringspartners, die wel met de socialisten in zee zouden willen. Niets nieuws Zo hangt het een met het andere samen. Wie aan een van de steun punten van het kabinet gaat wrik ken trekt het hele bouwsel onder steboven, maar van de brokstukken valt eigenlijk niets nieuws te maken. Misschien, dat een kabinet van socialisten, katholieken en antirevolutionairen tot de moge lijkheden behoort, maar het zal stellig geen sterke combinatie zijn en misschien niet veel meer be reiken dan een moeizame pacifi catie van de omroepoorlog. In de sociaal-economische sector zijn de onderlinge meningsverschillen te groot voor een heohte samen werking. De sfeer is trouwens goed verknoeid na dr. Vondelings recen te kritiek op ministers, die „te licht" zouden zijn. Eenvoudigst Voor de liberale partij ligt de situatie het eenvoudigst. Zij kan zich aan het volk presenteren als de partij van de „vrije televisie" wat dat dan ook moge zijn. De liberale fractieleider heeft gisteravond dan ook direct gepleit voor vervroegde verkiezingen. Na het verlies van drie zetels in 1963 kan hij enige winst ook wel gebruiken. Maar de andere partijen zullen niet snel tot een dergelijke stap beslui ten. Het houden van vervroegde verkiezingen is een ingewikkelde operatie. En bovendien: zullen de kiezers een duidelijke uitspraak doen? Kan men enkele zetels winst een duidelijke uitspraak noemen? De VVD zal voor haar standpunt in de omroepzaken nooit een par lementaire meerderheid vinden. Dus zullen na eventuele verkiezin gen de problemen nog even onop losbaar zijn als tevoren. Heel lang Samenvattend zou men kunnen zeg gen, dat de crisis te laat en ti vroeg is gekomen. Te laat, omdat een crisis in 1963 tengevolge de verworpen nota-Schol ten-Veld kamp een oplossing zonder prest! geverschijnselen als de R.E.M. zol hebben bevorderd. Te vroeg, omdat de regering door de haast van kamermeerderheid in tijdnood gebracht en een belangrijke zaak in een paar weken probeerde af te maken, waardoor de meningsvor ming geen kans kreeg zich te vol tooien. Deze crisis is buiten het parlement om en dus buiten de kiezers ontstaan. Voor de oplossing het omroepvraagst.uk, dat zo n samenhangt met de botsingen tus sen de geestelijke stromingen ons volk is meer tijd nodig dan paar weken. Daarom zou deze crisis wel eens heel lang kunnen duren. De Zwitserse regering heeft gisteren bepaald dat vijf pro cent van alle buitenlandse arbei ders het land vóór 30 juni moet verlaten. Q Vervolg van pag. 1 D; moord op de Amerikaanse ne- gerleider Malcolm X is welis waar het werk van fanatieke rasgenoten, maar toch ook het tra gisch gevolg van de discriminatie, waaronder een groot deel van de zwarte bevolking in Amerika gebukt gaat. De haat tegen de blanken be gon in de ziel van Malcolm X te gloeien, toen zijn vader, een baptis- tische dominee, door de Ku Klux Klan werd vermoord. De zoon keerde zich naar de zelfkant van de samen leving en liet zich in met de handel in verdovende middelen e.d. Hij kwam in de gevangenis en leerde daar de „Zwarte Moslims" kennen, een fanatieke sekte, die de negers als de meerderen van de blanken be schouwt. Toen hij eenmaal op vrije voeten was, sloot hij zich bij hen aan en kwam ai spoedig in de leiding van deze heethoofden, die, in tegenstelling tot een figuur als ds. Martin Luther King, de vooruitgang van de negers alleen langs de weg van geweld mo gelijk achten. Malcolm X is tenslotte het slachtoffer geworden van een onderlinge vete. Hij wist, dat er op hem geloerd werd en dat hij niet lang meer te leven had. Het zou echter on juist zijn als de blanke Amerikanen het hoofd zouden afwenden. Natuur lijk zijn de denkbeelden van de Zwarte Moslims te dwaas om over te praten: een aparte negerstaat in Amerika is ondenkbaar en de haat, die hun leider, Eiyad Muhammad, te gen de blanken predikt, is bij voor baat tot onvruchtbaarheid gedoemd. Het oogmerk van ds. King verdient verre de voorkeur: integratie, di. in schakeling in de blanke maatschap pij. Maar dan moeten de werkelijk bekwame negers niet gehinderd wor den die weg te bewandelen. Fanatis me van beide zijden loopt uit op moord en doodslag. De zwarte bevol king dient haar krachten in te span nen om maatschappelijk vooruit te komen, de blanken dienen de creati viteit van de negers niet in de weg te staan. Malcolm X zocht het in ge weld en haat. HU was zeker niet zon der talenten, maar gebruikte die niet in positieve zin en eindigde zUn leven op gewelddadige wUze. De weg van ds. King is moeilUker, want hy eist uithoudingsvermogen om het doelwit, de integratie van de zwarte bevolking in de blanke maatschappU, te berei ken. Maar de resultaten zyn nave nant: haat wekt afkeer, ook onder ling; de „zachte krachten" wekken begrip. Malcolm X vond een tragisch einde ds. King geniet presidentiele steun, eerst van Kennedy, thans van Johnson. De weg van de integratie is lang en eist geduld, maar is tenslotte de enige, die naar het gewenste doel leidt (Van onze parlementaire redactie) Met drie korte zinnen, krachtig uit het hoofd geformuleerd, kondigde minister-president Victor Marijnen, juist deze week J,8 jaar geworden, gisteravond tegen tien uur in de Trèveszaal het aftreden van zijn re gering aan. Dat gebeurde na. een dog vol onzekerheid over wat zich daar in de beslotenheid van de histo rische zaal aan het Binnenhof aan het afspelen was. De verklaring van de premier, af gelegd voor de ijlings opgetrommelde pers, was even merkwaardig als de kabinetscrisis, die daarmee werd aangekondigd. „De besprekingen over de radio- en televisievraag stukken in het kabinet hebben niet tot overeenstemming geleid. Hare Majesteit zal my morgen in de loop van de ochtend ontvangen. U zult begrijpen, dat ik, juist met het oog op dit laatste, verder geen medede lingen kan doen". De verklaring zou later op de avond door staatsrecht geleerde prof. Oud „zonder prece dent" worden genoemd. Machteloosheid Het kabinet-Marynen zal mis schien in de annalen van de parle mentaire geschiedenis bekend blyven als het kabinet dat nu eens niet door de Kamer, maar door eigen machte loosheid tot aftreden was gedoemd. De premier zelf bleek daar gister avond niet bepaald ondersteboven van. By het vertrek uit de Trèveszaal verzekerde hy er geen oog minder om dicht te zullen doen. Trouwens ook zyn ministers zagen er stuk vooi stuk niet naar uit, dat zy een slape loze nacht tegemoet zouden gaan. Of mr. Bot moeten zijn, die zich met een strak gezicht en zonder commentaar uit de voeten maakte. Maar minister Luns, niet minder opgewekt dan anders, vertelde vro- lyk, dat hy naar Wenen zou reizen om daar een congres van Christen democraten by te wonen. Hij hoopte ook de KVP-ers Andriessen en sse te zien om nog wat na te kouten. Minister Toxopeus, de onverstoor bare advocaat, kon men zyn partij genoot Witteveen op de schouder zien slaan met de veelzeggende) kreet „arrivederci". Minister Veld kamp, door velen nog eens een kabi netsformatie met socialisten toege dacht, vertrok grijnzend, maar zon der iets te zeggen. Alleen minister Andriessen wellicht denkend aan al les, wat hy nog had willen onderne- lit aardgas- en olierijke land, leek een beetje van zyn stuk ge bracht en was in gedachten verzon ken. Crisissfeer De dag van gisteren was al vroeg een crisissfeer beland toen pre mier Marijnen, heel wat geslotener dan de avond tevoren, bij het tussen- tyds verlaten van de Trèveszaal (ook een bewindsman moet tenslotte eten) geen zinnig woord over de toestand kon en wilde zeggen. Was dat, na da genlang kabinetsberaad en de nade rende eerste maart in zicht, al een veeg teken, de situatie werd heel wat duidelyker, toen in de loop van de avond plotseling alle staatssecreta rissen het Binnenhof kwamen op rijden. De staatssecretarissen, geen lid in de ministerraad, hadden kenne- lyk elders in groepjes byeengezeten te wachten op de dingen die toen al onherroepelijk moesten komen. Zij stonden tenminste allemaal plotse ling met elkaar te dringen voor de toegang naar de Trèveszaal, die voor In ^et perscentrum Nieuwspoort ont- de wachtende journalisten stevig het slot was gegooid, maar voor de opgeroepen staatssecretarissen na enig geklop en geharrewar werd ge opend. Ook de onderministers zagen er allerminst bedrukt uit. Zy waren kennelyk al voorbereid op de bood schap die zy zouden krijgen. Commentaren Tegen tien uur ging ook voor de buitenwacht dan eindelijk de poort open om de verklaring van de pre mier aan te horen. Van dat moment af ontwikkelde zich rond het Bin nenhof een koortsachtige activiteit. stond een run op de telefoons, na radio- en televisieprogramma's werden onderbroken en de ochtend bladen hun voorpagina's openbraken voor het nieuws en de daarop vol gende commentaren. Voor die com mentaren kwamen enkele politici naar het perscentrum om er in de helle lichten van de televisiecamera's hun visie uit de doeken te doen. An deren werden telefonisch opgespoord om him mening te geven. Voor vele politici en journalisten eindigde een verwarrende dag op een moment waarop in het Catshuis de lichten al lang waren gedoofd PAUS NAAR DE PHILIPPIJNEN Paus Paulus VI heeft gisteren kar dinaal Antoniutti benoemd tot pau- selyk legaat naar de viering van het vierde eeuwfeest van de vestiging van het christendom op de Philippynen. De Paus zelf is uitgenodigd tot by- woning van de feestelykheden, die van 27 april tot 2 mei zullen plaats vinden op het eiland Cebu ter her denking van de landing van de Por tugese zeevaarder Ferdinand Magel lan aldaar, welke het begin is ge weest van de betrekkingen met Europa. Vaticaanse zegslieden delen mede, dat de Paus de uitnodiging nog in beraad houdt en dat de afvaardiging van kardinaal Antoniutti geen aan duiding is, dat een definitieve beslis sing is genomen. Als de Paus gaat, zal hy slechts enkele dagen blyven. Vliegtuigbotsing boven oceaan Een straalbommenwerper van de Amerikaanse luchtmacht, terugke rend van een oefening in Spanje, is gisteren in botsing gekomen met een Amerikaans straaltankvliegtuig van het type KC-135. Het ongeluk ge beurde toen de bommenwerper van uit het tankvliegtuig van brandstof werd voorzien. Elk vliegtuig had vier bemanningsleden aan boord. Het on geluk werd gezien door de beman ning van een B-47 toestel, zy rap porteerde dat het tankvliegtuig in de lucht explodeerde. Het tankvliegtuig was opgestegen van de luchtbasis Dow in de staat Maine teneinde de bommenwerper op 1120 km. uit de kust te ontmoeten. Het zoeken naar overlevenden had gisteravond nog geen resultaat ge had. Nieuwe voorstellen voor ontwapening9 De Britse minister voor Ontwape ning, Lord Chalfont, heeft in rede in de Universiteit van Swansea verklaard, dat de mogelykheld be staat dat de Ver. Staten en Engeland niet langer zouden aandringen op hv specties in de desbetreffende landen om een overeenkomst te bereiken, waardoor alle kernproeven zouden worden verboden. De minister zei dat de Britse rege ring in de eerste plaats zou aandrin gen op een overeenkomst, waarbij ondergrondse kernproeven zouden worden verboden. Tot nu toe hebben pogingen om een dergelijke over komst te bereiken geen succes gehad omdat de Verenigde Staten en Enge land vasthielden aan een minimuir van zeven inspecties per jaar, het geen Rusland weigerde. Chalfont gaat woensdag naar Wash ington om besprekingen te houden met zyn Amerikaanse ambtsgenoot. De Britse minister zei verder dat zyn regering zou streven naar 1. Het verstrekken van kernvrye zones in Afrika, Zuid-Amerika, en Centraal-Europa. 2. De vermindering onder toezicht van het aantal manschappen en con ventionele wapens. 3. Een einde te maken aan de verkoop van wapenen door particu lieren. 4. Het in het leven roepen van een internationale ontwapeningsorgani satie om toezicht te houden op de ontwapening. Telef. 01710—26101 en 26841 BINNENLAND Voedselverglftlj in Delft student seiverglftlglng. De student ls vóór hij ?verle!d dooreen arts onderzocht Een nader onderzoek wordt nu ingesteld Nalatenschap voor dorp Het dorp Varlk gelegen aan de Waal tegenover Heerenwaarden, heeft over een belang rijke nalatenschap^de besoMten^ge- VankngefcK>renadokter D. M. van Lon den ,d?e op 11 Januari J.l. op 01-Ja rig© leeftijd aldaar ls overleden, heeft bij testament zijn gehele vermogen aan de gemeente Varlk vermaakt. Dit niet onaanzienlijke vermogen zal in een daartoe ln het leven geroepen stichting „Variks Belang" worden on dergebracht. Fokker Friendship Elj de Fokker fabrieken is gisteren een l" gekomen F 27 „Frl stelling vering van i „Friendship". De afkomstig van de IJslandse luchtvaartmaatschappij Icelandair, die vorig Jaar haar eerste fokker „Friend ship bestelde. Tegelijkertijd werden twee van deze toestellen verkocht „aan een klant, die zyn naam nog niet nader bekend wil maken", aldus een zegsman van de Fokkerfabrieken. De nieuwe bestellingen meegerekend zyn in de eerste twee maanden van dit jaar^bljna dertig „Friendships" ver- Verzetspostzegels Van 6 april tot en met 10 me lof zoveel langer als de voorraad strekt zal op alle postln- richtingen ln Nederland een serie van drie bijzondere frankeerzegels ln de waarden van 7, 15 en 40 cent zonder toeslag, gewijd aan het verzet gedu rende de Jaren 1940-1945 .verkrijgbaar zijn. De zegels werden ontworpen door de kunstenaar Otto Treumann in Am- Jongensbende In één klap heeft de recherche ln Rotterdam honderd in den werden de eerste aangehouden en gisteren zijn ze alle zeven voorgeleid aan de officier van Justitie. De zeven Jongelieden werkten min of meer on- afhanikeiyk van elkaar. Alleen bepaalde projecten voerden zy uit in band. Hun werkterrein lag lijk aan de rechter Maasoever. De BUITENLAND Vliegend fort teruggevonden Eer Amerikaans vliegend fort, dat in dc tweede wereldoorlog werd neergescho ten. is 200 meter uit de kust terug gevonden door duikers, die verklaar den dat het lichaam van de marco- nlst nog op zijn plaats zat. De mar had zyn zuurstofmasker nog voor hel gelaat, zelden zy. Aan boord bevon den zich niet de stoffelijke resten van de andere bemanningsleden. Elorry geëxecuteerd Elorry, hel - jfd dat - - heeft doodgeschoten, is gisteren op een plein in San'a door een vuurr*'" geëxeouteerd. Elorry had don ivond terechtgestaan. Hij vermc de minister in een geschil over dagav< Hongerstaking Bij de muur i Beriyn protesteert een Egyptische sti dent met een hongerstaking tegen h bezoek van het Oostduitse staatshool Ulbrlcht aan Egypte. De student u geen voedsel gebruiken zolang Ulbrlcht ae gast van ae regering van zyn land is. Hij zal zyn hongerstaking met Duitsers in Rusland De Westduit- Sch^ier'lie^^me^edeehL^dat ^LOOO personen van Duitse geboorte ln de Sow jet-Unie de Westduitse regering en het Rode Kruis hebben verzocht, zich bij hun familie in de Bondsrepubliek te mogen voegen. Bonn is in beginsel bereid, hiervoor toestemming te geven, maar de Russen moeten hier natuurlijk ook mee akkoord gaan, aldus Schró- Soplila Loren „Israël-gezlnd" De Italiaanse filmster Sophia Loren mag de 13 landen die deel uitmaken van de Arabische Liga niet meer binnen- wegens „Israël-gezinde" acti- ---iarin zy meespeelt de Arabische lan- - De Zuldafrl- Justdtie heeft meegedeeld, dat hy het parlement een wetsontwerp zal voorleggen, dat voor ziet ln afschaffing van alle lijfstraffen, die het Zuidafrlkaanse strafrecht nog kent. Slachtoffer rassenonrust Een 26- Jarige neger, die op 18 februari tydens een bloedige nacht van rassenonrust in Marton (Alabama) in de maag werd geschoten, is na een spoedoperatie in het ziekenhuis van Selma gestorven. Hogere soldU De soldij van de Westduitse soldaten zal van 2.10 tot 2.50 per dag worden verhoogd, indien 'n plan van 't ministerie van Defensie wordt aangenomen. Na 18 maanden dienstplicht zuilen de afzwaaiers vol gens het wetsontwerp 320 gulden ont vangen ln plaats van de huidige 45 ïX. Schelvisje De Costariceense fede ratie van Jagers en vissers heeft ver klaard dat dr. Plza een wereldreoord op zijn naam heeft gevestigd vangst van een schelvis werd binnengehaald. Communistische hi recteur van de Ame lening, heeft gezegd dat de hulp de communistische landen aan de derontwlkkelde gebieden in 1964 een recordbedrag van ruim een miljard dol lar heeft bereikt. Dit is overigens slechts een fraotle van wat de VS zelf aan hulp verstrekken. Bell zei dat een aanzienlijk deel van de communisti sche hulp het Midden-Oosten ten goe- Vrouwelilke Beatles De nieuwste verschyning op liet Britse tiener-zan ger toneel zijn vier meisjes die e zien als jongens met lange haren, noemen zichzelf de „dollies". Ze i Prinses Beatrix op St. Maarten Prinses Beatrix is gisteren na een vliegtocht van 2V2 uur op 't Juliana- vliegveld van Sint Maarten aange komen, het eerste bovenwindse eiland, dat de kroonprinses op haar reis door de West aandoet. Ook daar was de ontvangst by zonder harteiyk Het leek wel of geheel Sint Maarten was uitgelopen om de hoge Neder landse gaste te begroeten. Ook vele bewoners van het Franse gedeelte van het eiland waren naar het vliegveld gekomen. Verder waren er zoals steeds Amerikaanse toeris ten, die al spoedig vooraan stonden om foto's te maken. Meteen na aan komst werd een tocht over de prachtige heuvelachtige eiland ge maakt, waarby natuurlyk af en toe werd gestopt om een zanghulde van kinderen in ontvangst te nemen. Die dan prompt weer werden beloond met een hooglyk gewaardeerde extra vrije dag. Aangekomen in het ge zaghebbershuis in Philipsburg werd de prinses het geschenk van de be volking aangeboden: een fraaie ter plaatse vervaardigde doos, ingelegd met steeitjes, Sint-Maarten voor stellende. 's Middags was de prinses aanwezig by de eerste-steenlegging voor een kleuterschool. Daarna reed ze langs een Japanse visindustrie. Op haar verdere tocht kreeg de kroonprinses nog diverse geschen ken, een van steen gebeeldhouwde en gemetselde kroon, een wit lam en een mand met kreeften. Gisteravond was er een openbare receptie, waar na in het hartje van Philipsburg een culturele en folkloristische opvoering werd gegeven. Het decreet, de meest drastiscj maatregel sinds de tweede wereldoo; log om een einde te maken aan toevloed van buitenlanders, treft et 40.000 arbeiders, hoofdzakelijk Italli nen, Duitsers, Oostenrijkers, Spai jaarden cn Portugezen. In totaal we ken ongeveer 800.000 buitenlanders i Zwitserland. Alle Zwitserse ondernemingen zij verplicht voor 30 juni vyf proce; van hun buitenlandse arbeiders ontslaan. Het is de bedoeling dat voc 30 juni 1966 nog eens 5 procent di buitenlandse arbeiders ontslagt wordt. De arbeidsautoriteiten en de polit hebben instructie gekregen de nieui richtiyn uit te voeren zonder rekt ning te houden met de persoonRjl omstandigheden van de afzonderljj) arbeiders. In praktyk zal een ontsls gen buitenlandse arbeider automs tisch Zwitserland moeten verlaten. Buitenlandse werknemers wordt volstrekt verboden van betrekking veranderen en de werknemers moge ontslagen Zwitsers door buitenlat ders vervangen. De maatregel is hi gevolg van bezwaren in het parit ment tegen een verdrag dat i jl. tussen Zwitserland en Italië we gesloten, dat Italiaanse arbeiders v> toestaan hun gezinnen naar Zwitse land te brengen indien zy onafgebrc ken anderhalf jaar in de Zwitsen industrie werkzaam zijn geweest. Het verdrag veroorzaakte veel rt moer in het Duits sprekende de van het land en het ls nog steeds nli bekrachtigd. Veel afgevaar hebben gezegd dat zU alleen v< krachtiging zouden stemmen nadi de regering strenge maatregelen hee! genomen om een einde aan c vreemding van Zwitserland te make LEIDERDOK Burgerlijke Stand Geboren: Bertram, z.v. R. Sorgedn ger en J. Slssingh. Willem J., z.v. van Duijvenbode en W. N. Slootwe Augustinus C. ,z.~ A. A. T. Rulgrok. A. J. Steens G. J. P. Augustijn., 27 n Li. wunpers, 27 Jr. Overleden: J. M. Oiwlee, 64 Jr., v van Heuzen. M. H. Olant, 76 eidóe GZfQcjenda Den Burcht (grote zaal): Carnavals feest „Nut en Vermaak". 9 't Karrewlel. Receptie zakenjublleum 5. van Weesel. 3-480 uur am. Schouwburg: Kon. Ver. „Lltterls Sa- rum" speelt „Taloelah". 8 uur nm. ZONDAG Bevrijdingskerk (Z.W.) Dr. Van Voorthuljzenschool (aula) Pinkstergemeente. 3 uur n.m. Gerecht 10, Soefl-beweging, univer sele eredienst, mr. C. A. baron Ben- tinck: „Meesterschap". 11 uur voorm. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jehovah's Getuigen. 4 en 6.30 uur openbare lezing 2.45 uur n.m. n Vossensteeg 17: Volle Evangelie- zending. Spr. dhr. A. Venema. 10 t Rijksmuseum voor Volkenkunde: Schouwburg: Hoofdstad-operette „An der schónen blauen Donau". 8 uur dagen. 10.3 MAANDAG De Doelen: Ledenverg. My voor Toonkunst. 8 uur n.m. Hotel Central: Broederschap oud pad vinders (sters). 8 uur n.m. Rest. v. d. Heijden: Ned. Inst. Stadhuis: Installatie nieuwe burge- 2.30 uur n.m. DINSDAG icerk (Z.W.): Bevolkings onderzoek TBC 1-4.30 eh 7-9.30 Hogewoerd 173Dlenstvergadering in Jehovah's getuigen. 7.25 nam. Jan Vossensteeg 17: Volle Evangelie zendJtog. Jeugd van Den Haag. 8 uiu! Ned. Chr. Vr. Èond', Leiden-^oord, I Rapenburg 61K. en O. - cursus over de toekomt o.l.v. iwburg: speelt: „Mixed Pickles". 8 ui Stadhuis. Gemeenteraad 2 i VoorJaars - mode- 30. 7 en 9.15 uur (clubgebouw de lezing dr. J. D. !i-dictatuur. 8 uur i Gezinsvoorl. 8 WOENSDAG ;skerk (Z.W.): Bevolkings- nauwe zwarte broeken, z en zwarte laarzen, zy zyn afkomstig uit Alürlncham "Trio verwacht, dat zij re- r de top vam de hitparade Boshuis: Sociëteit herv. Boshulzer- - - jrg. Chr. Oranje vereniging. Spr. Tul ds. C. Graafstal over „Nederland en Oranje op de brug van morgen". 8 uur Gebouw Ohr. Soc. Belangen: Jaar- verg. Ned. Chr. Bond van Overhelds- Pedagogiek. Spr. i huls, school de Zwijgerlaan 105: Bahaï-g sa vond. 8 uur nm. DONDERDAG -Tijding^cerk (Z.W.): Bevolking Hogewoerd 175: Dlenstvergaderi: van Jehovah's getuigen. 7.25 n Rest. v. d. Heyden: Modeshow Ca ture Rlël, 8 uur nam. Schouwburg: K. en O.: Toneelgi Studio speelt „De rechtvaardigen' Stadsgehoorzaal: Abonnementsoa oert Residentieorkest o.l.v. Willem gemeester, gen. - O. der WIL BIOSCOPEN Studio ,X>e nacht van de leguaan 18 Jaar. Dagelijks 2.30. 7 en 9.15 u Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon „Gejaagd door de wind", Jaar. Dagelijks 2 en 780 uur. Lido „Meisjes zonder Dagelyks 2.30, 7 en 9.15 dag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 u Camera „De danseres van de duivel 18 Jaaf. Dagelijks 2.30, Zondag 2.30, 4.45, 7 en Luxor „Wimnetou, het i I hoofd", 9.15 9.15 i n". 18 i 9.15 2.30, Zondag 2.3Ó. 4.45, 7 „OlifantenJagers met Bami TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling kunstb zit leden Ver. van belangstellenden Lakenhal. Lakenhal: Tentoonstelling schlló rijen, tekeningen en grafiek Fer HM kaart (tot 1 maart). De Lakenhal: Dag. 10-4 uur 1-4 uur) Rijksmuseum voor Volkenkundi (Steenstraat 1): Dag 10-17 u; 'szoc dags 13-17 uur. Ryksmuseum van Oudheden: Dagf lyks 10-5 uur; zon-» 1-5 uur. Ryksmuseum voor de geschle der natuurwetenschappen: Dag. Avond- cn nachtdienst der apotbi ;en: Geopend voor spoedeisende gevallet Lpotheek van Driesum, Mare 110, te Apotheek R. - - Apotheek is op zcc ZONDAGSDIENST HUISARTSEN Voor spoedgevallen zyn van zat H. Jasperse, W. Singel 72, tel. 2406! Gaasbeek, Hogewoerd 138, tel. 202"' Van Leeuwen, v. d. Brandelerkade tel. 20412 en Van Glabbeek, Bachi 39, tel. 22956. Te Oegstgeest: dokter Meissner, 53865 B() geen geboot van a» nalsaro specialist <ot diens waarnemers), op dokterstelefoon 22222.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 2