Mevrouw Van der Willigen keilt Leiden nog niet haute couiimE m ONDEUGDELIJKE ETIKETTEN Leidens nieuwe burgemeester lust ze rauw Afwisseling voor saai wintermaal Zaterdag 27 februari 196S Pagina 3 Wekelijks bijvoegsel Uw Wereld JEAN DAVID Leidsms nieuwe burgemeester, mr. G. C. van der Willigen, is dol op rauwe haring. Na jarenlang medelijden te hebben gehad met jhr. Van Kinschot kunnen we dus nu 3 oktober met een gerust hart tegemoet zien. Mevrouw Van der Willigen houdt niet van haring, ze griezelt er zelfs van, maar zij hoeft ze tenslotte niet te eten. van de Nederlandse Verenigingen van Hulsvrouwen. „Wat ik in Leiden zal gaan doen en bij welke gelegenheden ik mijn man zal vergezellen weet ik na echt nog niet. Ik wil er ook niets van zeggen, want als je ergens mee begint, moet je er ook mee doorgaan, dat hebben we wel gemerkt. We zijn hier begonnen samen alle echtparen, die 50 0/ 60 jaar getrouwd waren te gaan geluk wensen en dat zijn we blijven doen ook al werd het wel eens te druk. Mijn man moest het tussen zijn gewone werk door doen. We proberen overal te ko men en ik ga zoveel mogelijk mee. ENERGIE De mensen hier vinden 't niet leuk dat we weggaan, daarom ko men er weinig reacties uit „de Meer". Uit Lekkerkerk des te meer. daar zijn ze er trots op dat mijn man burgemeester van Lelden wordt". Mr. van der Willigen Is van 1938 tot 1956 burgemeester van Lekker kerk geweest en mevrouw Van der Willigen was er in de oorlog onder gedoken. „Dat geeft sterke banden", zegt ze „vooral ook omdat we toen nog jong waren. Nu hebben we vrienden en kennissen ln het hele land en door het drukke werk ver waarloos je die eigenlijk een beetje. Van de familie Thomassen uit En schede, die we nog van vroeger kennen, kregen we brieven: leuk dat we Jullie Straks weer eens zien. (burgemeester Thomassen gaat zich aan Rotterdam wijden). We praten nog even over de energie en het doorzettingsver mogen van burgemeester Tho massen. „In dat opzicht lijkt mijn man op hem", zegt me vrouw Van der Willigen. „Voor dat mijn man burgemeester werd leek hem de representatieve kant van deze functie het leukst, maar dat ls nu wel veranderd. Hij geniet van het werk enne ik mag het eigenlijk niet zeggen maar hij heeft heel veel gedaan ln de afgelopen jaren". HOBBIES Mevrouw Van der Willigen kent Leiden niet. .Verleden week zondag zijn we er eens doorgereden en we hebben ge wandeld in de Leidsche Hout". Want de burgemeestersvrouw, die meer dan 25 jaar in het pol dergebied heeft gewoond, is dol op bossen. ,.Ik hou erg van wandelen, maar niet in de polder en als mijn man wordt gepensioneerd gaan we waarschijnlijk ook er gens wonen waar bossen zijn". De hobby van mevrouw Van der Willigen is handwerken. Vorig Jaar is ze in Haarlem les gaan nemen bij „Goed Handwerk" en als Lelden haar er tijd voor laat, wil ze dat wel graag blijven doen. „Verder doe ik vrij veel ln huls. Ik heb een dienstmeisje, maar ik kook zelf. Nee. ik heb geen hekel aan huishoudelijk werk. We hou den van concerten en toneelstuk ken, maar we komen er hier haast niet aan toe. In Leiden is dat alle maal wat dichter bij huis, mis schien dat we er daar tijd voor vinden. Mijn man is eigenlijk niet vaak thuis 's avonds. En wat lezen betreft: ik heb haast geen tijd voor iets anders dan kranten. Cnze dochter van 23 ls hier dok tersassistente en zij zal waarschijn lijk in Hoofddorp blijven. Onze jongste is ln Londen voor haar taal. Ze hoopt 1 ma.\rt ln Leiden te zijn". En dat laatste is voor mevrouw Van der Willigen vermoedelijk een van de fijnste dingen van de in- stallatiedag. FENNY KOFFIJBERG laatste veertien dagen staan eigen lijk helemaal in het teken van het afscheid en afscheid nemen is al tijd een beetje moeilijk. Vooral om dat we het hier erg prettig hebben gehad. Voor die resterende zeven jaar moet je nu weer verhuizen en je eigenlijk helemaal omschakelen. Dat geldt vooral voor mij, want ik geef me niet zo gemakkelijk. En je wordt opeens „stads" hè?" lacht ze „Ik zal het heus langzamerhand wel leuk gaan vinden, als we maar eerst eens verhuisd zijn. Jammer dat er in Leiden geen ambtswoning Mevrouw Van der Willi* gen in de serre bij de open haard. De hond Peloux wil de niet op de foto. zelfs niet met een koekje in het voor uitzicht. r - Mevrouw J. M. M. van der WilligenReddin- gius werd in 1910 in Haarlem geboren. Zij was op de h.b.s.. werd ziek, volgde daarna mulo-onderwijs en bracht voor haar talen enige tijd in het buitenland door. Zij trouwde in 1937 met de heer Van der Willigen en ging in 1938 met hem naar Lekkerkerk waar hij tot 1956 burgemeester was. Daarna bestuurde hij Haarlemmermeer tot zijn benoeming in Leiden. De heer en mevrouw Van der Willigen hebben drie dochters: 25, 23 en 20 jaar. VJ Voordat overmorgen, tegelijk met de installatie van Leidens nieuwe burgemeester, de foto's van de nieuwe Parijse mode mogen worden gepubliceerd no9 9auw even een winters Es- terel-model van beige wollen crêpe. Muts en randen van nerts. Het gekke is dat je zelfs in het eigen gezin niet ontkomt aan het vormen van vooroorde len. Je denkt: ik ken mijn kin deren van hun geboorte af, ik weet dat ik hen geen etiket moet opplakken, want daarvoor zijn ze te gecompliceerd. Je denkt: ik weet wat ze voelen, ivat I ze mooi en lelijk vinden, waar voor ze belangstelling koesteren I en hoe ver hun verstandelijke vermogens reiken: mij zullen ze I niet voor verrassingen zetten. Neem nu Adriaan: een geboren intellectueel. Geen uitzonderlijk stu- I diehoofd, maar hij zit vol culturele I belangstelling, hij heeft een goede kijk op literatuur, zijn algemene ontwikkeling mag er zijn, hij heeft ontdekt welke onuitputtelijke bron nen van schoonheid de wereld be zit. Een rijk leven zal die jongen hebben misschien niet aan geld, maar het zal hem nooit aan op- i winding en schoonheidsbeleving 1 ontbreken! En neem Henk: de cultuurbar- bar de tophitminnaar, die feilloos i thuiskomt met boeken van tweede- rangs-auteurs, die zich verveelt bij elke uiting van echte cultuur, die altijd jonge en heel luidruchtigr mensen om zich heen moet heb ben om gelukkig te kunnen zijn, die zich altijd moet laten gelden en eeuwig iets aan het organiseren is.een lekker oppervlakkig joch, met een hart van goud, die zijn weg wel vinden zal doch .yoorgoed is buitengesloten van de diep-inner- lijke ontroeringen waarvoor zijn broer zo wagenwijd openstaat. Of neem Marian: zo'n huisvrouw - tje-in-het-klein, de miniatuur-ac trice van nature, de geboren caba retière, of misschien eenmaal een groot toneelspeelster, met haar ta lent voor mimiek en baar gave voor imitatie En ik zit er naast, geweldig naast Want nu heb ik mijn kinderen toch met etiketten beplakt en zoals ik al zei: daarvoor zijn ze te gecompli ceerd, precies als alle andere men sen. Adriaan bladert met een ver veeld gezicht in Dostojewski en grijpt dan naar Havank. Hij zegt Poeh Havank maar hij leest hem toch maar. Terwijl hij er niet in slaagt door tien bladzijden Dosto jewski heen te komen. Op zijn leef tijd had ik Schuld en Boete, en De Idioot al achter de rug, maar een intellectueel ben ik toch nooit ge worden. Henk zit intussen met zijn twee derangsschrijver op schoot en trekt een ontgoocheld gezicht. „Gek hè?" zegt hij naief. „Ik was er zo nieuws gierig naar, ik dacht: die Jan Eek hout moet je gelezen hebben, maar 'tvalt tegen". Dan gaat hij naar een voorstelling van Hamlet kijken en komt diep onder de indruk thuis. Tot grote woede van zijn vader: om over enen. „Waarom waren jullie boos?" vraagt hij de volgende dag ter neergeslagen. „Ik dacht dat jullie overpeinzing blij zouden zijn als ik naar Sha kespeare ging kijkenda's toch cultureel. En ik vond het waarach tig nog mooi ook, vooral de mono logen. Daarvoor kunnen ze A. M. de Jong van me cadeau krijgen". Daar staat-ie nou, de cultuur barbaar en ik kan niet anders doen dan erkennen dat dit etiket hem niet past. Ik had me weer eens grondig vergist. Omdat ik het toch voor het zeggen had, gaf ik Marian, de geboren actrice, de hoofdrol in het schoolspel. Had ik het maar niet gedaan want ze bracht er niets van terecht. Ze kon het ge duld om de lange rol te leren niet opbrengen, lusteloos lepelde ze de zinnen op, tot wanhoop van de andere spelertjes die geweldig hun best deden. Het was te laat om de rollen nog te verwisselen en het fiasco was dan ook na venant. Voor de zoveelste maal had ik er naast gegrepen Zelfs het hondje zorgde voor een verrassing. Deze allemansvriend, waardeloos als bewaker, maar een kostelijke vriend voor de kinderen, greep niet in toen Marian het aan de stok kreeg met een ander kind van haar leeftijd. Hy blafte ja maar niet tegen de „aanvaller", hy gromde tegen Marian alsof hy haar wilde verbieden te vechten. Wit van verontwaardiging kwam ze thuis. „'Hy wou my by ten, die sufferd foeterde ze. „En toen die nare jongen „koest" riep, liep hy angstig weg Wét een hond, moet die my nou beschermen?" „Ja, Puk," gaf ik toe. „Ik weet het. Boris is een lafaard." Doch diezelfde lafaard vloog een levensgrote herder naar de strot toen deze onze poesje bedreigde en joeg hem het halve dorp door. Het etiket was weer eens ondeugdelyk gebleken. Enfin, ik troost me maar met de gedachte dat mijn huisge noten mij dan ook wel niet zul len kennen en mij in stilte heb ben volgeplakt met verkeerde beoordelingen. Dat geeft me dan de ruimte om ook van tijd tot tijd voor een verrassing te zorgen en de kinderen daarmee al de flaters die ze mij bezorgd hebben, betaald te zetten. Al leen weet ik nog niet hoe, of waar, of wanneer. Maar in mijn zoetste dromen hoor ik het reeds: „Mams, hoe kon je dat nou doen!" Of is die stille hoop ook al weer een vooroordeel? THEA BECK MAN. (W)ETENS WAARD In deze tijd moeten we in afwachting van de jonge, verse voorjaarsgroente het nog even doen met de echte wintergroenten, zoals kool, spruitjes, witlof en koolraap. Maar ook deze wintergroenten kunnen we op vele manieren klaarmaken. Zo is b.v. gewone witte of savoye kool, héél fijn gesneden en ge mengd met wat fijne reepjes knolselderij en aan gemaakt met mayonaise, gezond en smakelijk. Ook rauwe zuurkool, aangemengd met wat room en gecombineerd met aardappelpuree en casseler rib of braadworst, is een heerlijke afwisseling op de soms wat saaie wintermaaltijden. Rhumpudding met aardbeiensaus 5dl melk, 6 blaadjes gelatine, 2 eetlepels rum, 4 eetlepels basterd suiker. Voor de saus: 1 dl aard beiensiroop, 2 dl water, eetlepel aardappelmeel. Week de gelatine in koud water en los ze daarna op in de verwarm de melk met suiker. Voeg de rum toe en doe de puddingmassa over in een beboterde puddingvorm. Laat deze opstyven, keer de pudding en giet de saus, gemaakt van boven staande ingrediënten erover. Champignon-dip 1 slagroom, klein blikje cham pignons, krulden, 2 lepels geraspte oude kaas. Klop de slagroom styf en meng de zeer fyn gehakte chamjVgnons met de andere ingre diënten hierdoor. De ambtswoning in Hoofddorp heeft negen kamers. Het is een ruim, zonnig huis en het is heel gezelig ingericht, echt een huis waarin wordt geleefd. De heer en mevrouw Van der Willigen blijven voorlopig nog wonen in het grote witte huis aan de Hoofdweg in Hoofd dorp tot Leiden hun een ge schikt huis kan bieden. Een grote kamer met twee uitpui lende boekenkasten, boeken op de bank, op de stoelen en op de tafel in de werkhoek van de burgemeester, een zonnige ser re met veel planten, een open haard en onder de kast Peloux, de grote wollige hond van de burgemeestersfamilie. ,,'t Is een sukkel", zegt mevrouw Van der Willigen, „we hebben al- tyd sukkelhonden gehad, mis schien omdat we zelf zo'n renne- rlge familie zyn". Peloux vindt het maar niets, die drukte van de laat ste tyd, hy duikt gauw weer on der de kast. Peloux is, dachten we, niet de enige in het burgemees tersgezin die biy zal zyn als straks de rust is weergekeerd. „We zyn geen avond meer thuis, overal moeten we nog gauw even op bezoek voor we weggaan. Deze TIJD VOOR GEZIN Het burgemeestersgezin stelt by- zoncier veel prys op een gezellig familieleven. „Myn man vindt het plezierig als er iemand op hem wacht als hy thuis komt". Me vrouw Van der Willigen zal zich dan ook beslist niet hals over kop in het (vrouweiyke) verenigings leven storten als ze eenmaal in Leiden woont. Dat wil niet zeggen dat ze a priori elke openbare func tie afwyst. „Maar ik wil het eerst allemaal eens rustig aankyken, dat heb ik hier ook gedaan". In de gemeente Haarlemmermeer was mevrouw Van der Willigen be stuurslid van de Huishoudschool, lid van de Plattelandsvrouwen en erevoorzitster van enige afdelingen ..Ik vergeet vaak m'n plantenzegt mevrouw Van der Willi gen. maar haar vele planten staan er desondanks prachtig bij.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11