LEIDSCH DAGBLAD Dean Rusk: Geen overleg eer Hanoi agressie staakt Limburgse jongelui in handen van sjacheraar Wrevel in Amerika over verklaringen van VN-secretaris Ma rijnen over t.v.-beleid Ik wist niet, dat het zó moeilijk zou zijn" RONSELAARS UIT DUITSLAND BROOD TRAPPEN DUURDER alles ra Vlieland We teuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 26 FEBRUARI 1965 No. 31502 Directeur: E. A_ E. van Dlsboeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 (Van onze correspondent in Washington) Noord-Vietnam heeft secretaris-generaal Oe Thant van de Ver. Naties doen weten, dat het ontvankelijk is voor vredes onderhandelingen. Ook Frankrijk stuurt in dezelfde richting, evenals de Sowjet-Unie. De Ver. Staten hebben in het openbaar verklaard koel te staan tegenover besprekingen. Groot-Brittannië is het op dit punt met Washington eens, aldus deelden woord voerders van de Ver. Naties mee. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, deelde gisteren op een pers conferentie mee, dat onderhandelingen afhankelijk zijn van de Noordvietnamese bereidheid de agressie te beëindigen. Dat is „de ontbrekende schakel", aldus Rusk. Washington vindt onderhandelingen nog te vroeg In politieke kringen in de Ameri kaanse hoofdstad en in een aantal vooraanstaande kranten is men nogal wrevelig over de verklaringen van Oe Thant, die gezegd heeft dat er intensief geheim overleg aan de gang was. Over het algemeen heeft het gevoel dat Oe Thant hier- zijn bevoegdheden heeft over schreden. De Washington Star spreekt van „een schokkende onbe hoorlijkheid". Oe Thant heeft volgens het blad niet dat verantwoordelijk heidsgevoel en die objectiviteit ge toond, die men van een international functionaris op zijn niveau mag ver wachten. Men kan zich in Washington in denken, dat ook Oe Thant streeft naai- vrede in Vietnam, maar van hem meer begrip verwacht de moeilijke en netelige situatie de V.S. in Zuid-Vietnam verkeren. Washington wil kennelijk zijn militaire en diplomatieke elasti citeit in Vietnam behouden. Het is duidelijk, dat de Amerikaanse rege ring het nodig heeft geacht om bij monde van Dean Rusk haar stem te verheffen in het koor van diploma tieke stemmen, dat wil drijven in de richting van onderhandelingen over de crisis in Zuidoost-Azië. Washing ton vindt het daarvoor nog te vroeg. Inmiddels gaat het politieke debat in de Amerikaanse hoofdstad door. Ondanks het geluid van enkele in vloedrijke figuren, die wijzen op de noodzaak van het aftasten van elke Normale winter j winter staat op het punt af scheid te nemen. Althans op de kalender, want maandag begint de meteorologische lente. In de atmosfeer blijft het nog even winter door de hardnekkige noor delijke luchtstroom. In een groot deel van ons land vroor het in de afgelopen nacht 4 tot 6 en in het noorden 7 graden. De winter in zijn geheel zoals uit voorlopige cijfers blijkt, is een vrij normale winter geweest met alleen rond kerstdagen een vorstperiode van betekenis. Met een tekort van 15 a 20 uren zon bleef de winter iets aan de sombere kant. Decem ber en januari waren veel te nat, februari een droge maand. Bij zonder klein bleef het aantal licht dag en.Wij wachten nu op een doorbraak naar de lente. Maar gedurende het weekeinde en tijdens carnaval zal het nog winters blijven met enkele sneeuiobuitjes en temperaturen cm het vriespunt tot lichte vorst. WEERBERICHT MEER WIND Het KNMI verwacht van heden tot morgenavond: Veranderlijke bewol king met plaatselijk enkele sneeuw- of hagelbuien. Matige, aan de kust krachtige, mogelijk af en toe harde vind tussen zuidwest en noordwest. Vannacht in het binnenland overwe- lichte vorst. Morgen overdag temperaturen even boven het vries punt. (Opgemaakt om 11.15 uur). 27 FEBRUARI Zon op: 7.31 uur; onder: 18.16 uur. Maan op: 6.10 uur; onder: 13.44 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.56 en 13.26 uur; laagwater te 8.41 en 21.17 uur. Dit blad bestaat alt 20 pagina's Explosieven gestolen om ds. King te doden De politic in Los Angeles heeft 634 kilo ontploffingsmiddelen, die uit een kruitmagazijn werd gestolen achter haald in de woning van de 27-jarige Keith D. Gilbert, een blanke han delaar in vuurwapens. Een onbe kende had aan een dagblad mede gedeeld, dat de ontploffingsmidde len zouden worden gebruikt om dr. Martin Luther King jr. te vermoor den en om tempels van de Zwarte Moslims op te blazen. De politie heeft de ontploffingsmiddelen kun nen achterhalen nadat zij op het spoor was gekomen van een auto, die men eerder op de dag had ge zien in de omgeving van het kruit magazijn, waaruit de explosieven werden gestolen. Weer verdeeldheid over e.a.o. bij NS De bedrijfsgroep spoorwegen van de Nederlandse Bond van Vervoers- personeel heeft de concept-C.A.O. voor de 30.000 spoorwegarbeiders ver worpen. Hierdoor is een moeilijke situatie ontstaan, want na de Chris telijke Bond van Vervoerspersoneel heeft gisteren ook de bedrijfsgroep spoorwegen van de Katholieke Bond en Vervoerspersoneel met meerder heid van stemmen zijn bondsbestuur gemachtigd de ca te ondertekenen. Bij de N.V.V.-bond is ruim 40 pro cent van het spoorwegpersoneel aan gesloten. Directie en personeelsraad van de Nederlandse Spoorwegen gaan maandag de situatie bespreken. De nieuwe spoorweg-C.A.O., die op 1 Januari had moeten ingaan, lever de al eerder moeilijkheden op. In eerste instantie wees de christelijke bond de concept-C.A.O. af. De leden vergaderingen van de beide andere honden betuigden toen hun instem ming, zij het dat er toen veel beden kingen waren. Overleg over de nadere verlangens van werknemerszijde leid- dp tenslotte tot overeenstemming tus sen directie en personeelsraad van N.S. Het akkoord hield onder meer in een loonsverhoging van 3% pro cent en voorts verbetering van enkele niet van de lonen afgeleide bijkomen de arbeidsvoorwaarden op basis van procent. mogelijkheid van onderhandelingen, staan de politieke leiders van beide partijen voor het overgrote deel ach ter de officiële opvatting, dat de voorwaarden voor een vruchtbaar gesprek niet of nog niet aanwezig zijn. Elke politiek die naar een terugtocht zou leiden wordt fel afge wezen. Daarom staat het vast, dat Rusks verklaringen in Amerikaanse politieke kringen met warme instem ming zullen worden begroet. Uit die verklaring moet worden afgeleid, dat de Amerikaanse regering haar steun aan Zuid-Vietnam onverzwakt en zo nodig in versterkte mate zal voort zetten, totdat Noord-Vietnam inziet, dat het slechts in zijn belang kan zijn de agressie stop te zetten. De Amerikaanse minister van Defensie, McNamara, verklaarde gis teren, dat in de oorlog in Vietnam rechtstreeks gebruik van Ameri kaanse oorlogsvliegtuigen, wapens en strijdkrachten voortgezet zal worden, elke keer wanneer dat nodig Is. Hjj Bouw „Concorde" volgens contract De bouw van het supersonische transportvliegtuig „Concorde" door Frankrijk en Engeland zal voortaan in overeenstemming zijn met de oor spronkelijke in 1962 ondertekende overeenkomst, aldus heeft de minis ter van Voorlichting, Peyrefitte, mee gedeeld. Men schat dat het eerste prototype van de Concorde in 1966 zal vliegen, terwijl het toestel in 1971 in dienst zal komen. Verder zal de samenwerking tussen de Franse en de Britse vliegtuig fabrieken de bouw omvatten van een „luchtbus" die 200 tot 300 personen kan vervoeren over korte afstanden en van militaire toestellen. Bemiddeling op Cyprus mislukt De V.N.-bemiddelaar voor Cyprus. Galo Plaza, heeft gistermiddag op een persconferentie in Ankara in feite toegegeven, dat zijn pogingen t de kwestie-Cyprus een op lossing te vinden, op een mislukking ijn uitgelopen. Plaza verklaarde, dat geen van de betrokken partijen van haar oor spronkelijke standpunt is afgeweken thans een dood punt is be- Slot pag. 2 reikt. herinnerde aan de resolutie 1 het Congres, dat verleden jaar Juni met 502 tegen 2 stemmen, dus vrijwel unaniem, de president de bevoegd heid gaf elke macht te gebruiken om het nationale belang en dat van Zuid-Vietnam te beschermen. 59- (Van onze parlementaire redactie) De ministerraad is ook gisteren na een hele dag vergaderen nog niet uit de omroepproblemen gekomen. Het beraad is vanmorgen hervat. Algemeen bestaat de verwachting dat er vandaag beslissingen zullen worden genomen, hoe die dan ook uitvallen. (Van onze Roermondse correspondent) Limburgse jongelui, die zijn ingegaan op verlokkende adverten ties van de Akenaar Milo Teslic om bij hem als verkoper in dienst te treden en daarmee duizend mark per maand te verdienen zijn bedrogen uitgekomen. de advertentie, die geen enkele aan wijzing omtrent de steller inhield. Er werd slechts meegedeeld, dat op zondag 24 januari, een speciale wer vingsgroep zitting zou houden in ho tel „Du Casque" aan het Maastricht se Vrijthof. 'icntallen jonge Zuid-Limburg, die lid zjjn geworden de verkoopcolonnes van deze se sjacheraar, zjjn de wanhoop nabij. Enkele van hen hebben reeds toevlucht genomen tot bedrog- praktijken, waardoor zij met de se Justitie in aanraking zijn gekomen. „Jongelui tussen 18 en 25 jaar ge- aagd voor vertegenwoordigerswerk zaamheden". luidde de advertentie de grote Limburgse dagbladen op 22 januari. De toekomstige verte genwoordigers werd in deze ad- ertentie een loon van circa 1.000 DM pei maand in het vooruitzicht gesteld. Als voorwaarde gold echter, ne dan van maandag tot en met dag in Duitsland zouden moe- verblijven. Voor kost en inwo- zou dan worden zorg gedragen. „Jongelui, die meteen aan de slag en genieten de voorkeur", aldus Tientallen Tientallen jongelui hebben die zondag hun opwachting gemaakt bij de wervingsgroep, die bestond uit twee jongens en een meisje van rond de twintig jaar. Met vier en vijf tegelijk werden zij binnengelaten. Een van de wervers, die vlot Neder lands sprak, vertelde de sollicitan ten, dat ze tijdschriften en grammo foonplaten zouden moeten gaan ver kopen in Duitsland. Het vloeiend spreken van de Duitse taal was geen voorwaarde. Degenen, die onmiddel lijk een contract tekenden werden maandag daarop met een auto op Vrijthof De twijfelaars kregen op een stukje kladpapier een telefoonnummer van Teslic in Aken opgegeven, bjj wie ze zich in de loop van maandag nog konden melden. Diezelfde zondag middag de wervingsgroep was toen alweer vertrokken stelde de Maastrichtse recherche een onder soek in naax de praktijken van de ronselaars. Eeh dag later zei inspec teur Kraaij, van de Maastrichtse po litie: „Behalve een mogelijke over treding van de wet op de arbeidsbe middeling hebben deze mensen geen strafbare feiten gepleegd". Harde realiteit Maar van alle verlokkende voor spiegelingen is niet veel uitgekomen. Het vaste bedrag, dat de Nederland se werknemers van de heer Teslic krijgen uitbetaald, is zeer miniem. Door provisie kan het best tot een redelijk salaris worden aangevuld. De straffen, die de Akenaar uitdeelt als de verkoopprpduktie niet de ge wenste hoogte bereikt zijn: inhou ding van een gedeelte van het vaste saiaris of van de reeds eerder ver worven provisie en intrekking van het vrije vervoer naar de plaatsen, waar verkocht moet worden. De ver tegenwoordigers moeten dan soms tientallen kilometers lopen eer zij het werkterrein hebben bereikt. De oagage reist dan wel met, de kolonne mee om te voorkomen, dat de werk nemer de benen neemt. Het is bij dat alles niet verwon derlijk, dat de jongelui, die op zo'n manier het mes op de keel gezet krijgen, listen bedenken om de ver koop te verhogen. Daarbij wordt o.a. gebruik gemaakt van doorschriften van kwitanties. De originele kwitan tie vermeldt dan, dat er een exem- plaat van een bepaald tijdschrift is gekocht. Het doorschrift waarop de klant wordt uitgenodigd zijn hand tekening te zetten voor de interne administratie vermeldt dan, dat er een heel jaarabonnement is besteld. De Koningin heeft burgem ter Van Walsum van Rotterdam benoemd tot Grootofficier in de Orde van Oranje Nassau en zijn echtgenote tot ridder in dezelfde orde. Commissaris mr. Klaasesz overhandigde de onderscheidin gen gisteren tijdens de af scheidsreceptie van de burge meester. Nieuwe arrestatie inzake moord op Malcolm X De Newyorkse politie heeft vandaag de 26-jarige Norman Butler in staat van beschuldiging gesteld wegens moord op de extremistische neger leider Malcolm X, welke afgelopen zondag werd gepleegd. De politie noemde Butler „een van de geweld plegers van de Zwarte Moslims". Butler is de tweede man in deze moordzaak, die in staat van beschul diging is gesteld. De andere man is Talmadge Hayer, een 22-jarige neger uit New Jersey, die kort na de aan slag werd gearresteerd. Hij is echter niet geïdentificeerd als lid van de Zwarte Moslims. Malcolm X heeft zich in 1963, na een uitlating over de moord op president Kennedy, van de Zwarte Moslims afgescheiden en een eigen sekte gevormd. Gisteren is in de kunstzaal Van Stockum in Den Haag een ten toonstelling geopend van schil derijen van Albert van Dalsum. De oud-toneelspeler met Paul Steenbergen bij een van zijn werken Na overleg met de Nederlandse Bakkerij Stichting is de minister van Economische Zaken ermee akkoord gegaan, dat, met het oog op de ont wikkeling van de kosten in het bak- kerijbedrijf sinds de laatste algeme ne prijsverhoging in januari 1964, de broodprijzen zullen worden ver hoogd. Een algemene prijsverhoging van ?n cent zal mogen ingaan op 1 maart a.s. Ter 1 juli zal een tweede cent prijsverhoging kunnen plaats hebben. Voorts heeft een onderzoek door het ministerie aangetoond, dat het totstandbrengen in de loop van de tijd van een prijsverschil tussen be zorgd en afgehaald brood var twee cent redelijk geacht kan worden. In verband daarmee heeft de minister zich ermee kunnen verenigingen, dat op 1 maart a.s. voor bezorgd brood een cent extra wordt berekend en op 1 januari '66 nog een cent voor bezorgen in rekening zal worden ge bracht. In de enkele plaatsen waar thans voor afgehaald brood een lagere prijs wordt berekend dan voor bezorgd brood mogen de afhaalprij- zen op 1 juli a.s. worden verhoogd tot het algemeen geldende niveau. Minister-president Marijnen zei gis teravond bij het verlaten van de Trèveszaal, dat vandaag nog een „paar belangrijke punten" moes ten worden doorgenomen. Ge vraagd of hij verwachtte dat het kabinet vandaag tot beslissingen zou komen zei de premier: „Ik hoop het". Hjj voegde eraan toe tot voor en kele maanden niet geweten te heb ben, dat het omroepprobleem zo moeilijk was. De ministerraad heeft zich gisteren vrijwel de gehele dag van 's mor gens vroeg tot tegen middernacht met radio- en televisiezaken bezig gehouden. Dat gebeurde, nadat reeds woens dagavond in het Catshuis tussen de ministers Mijrjjneai. Bot en Veldkamp informeel overleg was gepleegd in aanwezigheid van en kele adviseurs. In politieke kringen was men gister avond niet erg optimistisch over de goede afloop van het kabinets- Benauwde uren in vliegtuig De 130 inzittenden van een Japans vliegtuig hebben vanochtend enkele uiterst benauwde uren doorgemaakt, toen het toestel, dat van Tokio op weg was naar het eiland Hokkaido, niet kon landen, omdat het landings gestel niet werkte. Het vliegtuig keerde naar Tokio terug en begon daar rond te cirkelen. Het had toen nog voor anderhalf uur brandstof aan boord. Nadat het een half uur boven het vliegveld Haneda van de Japanse hoofdstad had rondgevlogen, slaagde men erin het defect te ver helpen en vervolgens veilig te landen. Advertentie DIEPVRIES VOOR DE HOND! DIEPVRIES VOOR DE POES! Deze week om het eens te proberen EEN PAKJE GRATIS Haal morgen, zó uit de Uskast, een pakje pens of kopvlees. U doet er Uw huisdier èn Uw portemonnee een bijzonder groot plezier mee. U weet het: voor hond en poes. weet heeft Nieuw© Rijn 50 Tfn 20824 (0t710) ADVERTENTIE Uit het Leidsch Dagblad van fl 28 Februarij 1865: Curatoren van het Athe- V naeum te Deventer hebben voor de betrekking van hoog- leraar in de Grieksche let- J terkunde voorgedragen Dr. J. J. Cornelissen te Leiden. j In de Haarlemsche Cou- f rant wordt thans te huur aangeboden, een boerenhof- stede, die met afwijking van J de gewone namen Nooit ge- dacht, Weltevreden enz. ge- J doopt is: O mensch V V V V 1 V VU V God.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1