0 0 0 KAMER discussieerde met het mes op tafel visser F timmerlieden, musici.; STILETTO'S WORDEN VERBODEN %0%0%0%0%0%0^0^ uw wmkeliep veRkoopt koffie (met QRAtis speLöje) thee RooömeRk f 1.82 peR 250 qr. ceylon-meUnge f 0.86 peR 100 c,r. In de Eerste Kamer Toxopeus slaat P.S.P.- aanval op politie af Grote smokkel Du tv-toestellen ontde coopt iet QRAtis spelöje) thee Grote smokkel Duitse tv-toestellen ontdekt Moeder liet haar vijf kinderen in de steek Alleen in de uiterste nood instelling van burgerdienstplicht LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 24 FEBRUARI 1965 Zij sparen, samen met ruim 1.800.000 andere Nederlanders, bij de Raiffeisenbank. Omdat zij er de keus hebben uit vele spaarvormen en in een strikt persoonlijke sfeer worden geadviseerd. Zij weten, dat zij bij meer dan 1000 banken en bijkantoren óók terecht kunnen voor alie andere bankzaken. Hun spaargeld (samen miljard gulden) wordt, door de plaatselijke Raiffeisenbanken, aangewend in de lokale sfeer om de leefbaarheid van het land te vergroten. de spaarbank met volledige bankservice (Van onze parlementaire redactie) Met de messen op tafel heeft de Tweede Kamer gisteren ge discussieerd over de handwapenwet, die een eind moet maken aan het gebruik van stiletto's en andere gevaarlijke messen. De Kamer heeft deze anti-stiletto-wet met algemene stemmen aange nomen, maar er kwam heel wat messentrekkerij aan te pas. Maatregelen tegen geldleningen via sneeuwbal-systeem (Van onze parlementaire redactie) De regering uil een eind maken aan de geldschietersbedrijven, die door middel van een „pot- of sneeuwbal systeem" geld lenen. Volgens een dergelijk systeem moet de cliënt, die een lening wil sluiten eerst voor onbepaalde tijd spaarbedragen stor ten. Bij de leningverstrekking ont vangt hij dit spaargeld terug en wordt de spaarverplichting omge zet in een aflossing van de ver strekte lening. Dit kredietsysteem onttrekt zich bU de huidige wetge ving aan elke controle. Misbruiken komen dan ook vrij veel voor. Meer dan eens gaat de organi sator van een „sneeuwbal" failliet, waardoor alle deelnemers aan het systeem hun spaarcentjes kwijt ra ken. De wet kent thans alleen een stingent toezicht op de kleine geld schieters die leningen van maxi maal f 1500,verstrekken. Door dit bedrag tot 5.000 gulden op te trek ken hoopt de regering nu een strenge controle te kunnen uitoefe- Veel steun De plannen van de regering ontmoet ten gisteren in de Tweede Kamer veel steun. Meningsverschil bestond slechts over de vraag op de spaar ders ingeval van faillissement van de kredietinstelling een preferentie moeten krijgen. Het valt namelijk te verwachten, dat door de invoe ring van de nieuwe voorschriften enkele niet bona fide instellingen failliet zullen gaan. Een deel van de Kamer diende een amendement in waardoor de prefe rentie voor de spaarders in de wet zou worden opgenomen. De regering bij monde van de ministers Schou- wenaarFranssen Maatschappe - lijk Werk) en Scholten (Justitie) had tegen het amendement grote bezwaren. Vandaag zou over het amendement worden gestemd. Ook de nieuwe voorschriften zouden in stemming komen. Binnenkort interpellatie over gelijke beloning (Van onze parlementaire redactie) Het socialistische Tweede Kamer lid, mevrouw SingerDekker, zal binnenkort de minister van Sociale Zaken interpelleren over de gelijke beloning van mannen en vrouwen. Zij houdt deze interpellatie naar aanleiding van de houding van het College van Rijksbemiddelaars, dat onlangs een C.A.O. voor de suiker - werkindustrie heeft goedgekeurd, waarin geen rekening is gehouden met het Europese verdrag inzake de gelijke beloning van mannelijke en vrouwelijke werknemers. Een beslis sing over de datum waarop de in terpellatie zal worden gehouden is nog niet genomen. Minister Toxopeus heeft gisteren bU de behandeling van zijn begroting van Binnenlandse Zaken in de Eerste Kamer het verwijt van de hand gewezen, dat het hem bij de gemeen telijke indeling van het land aan dynamiek en visie zou ontbreken. Een planmatige en systematische herziening van de gemeentelijke kaart, zoals de socialisten die bleken voor te staan, achtte hij in de prak tijk niet uitvoerbaar. Passiviteit kon men hem ook niet verwijten, meende de bewindsman. Sinds zijn optreden zijn al veertig grenswijzigingen vorvorderd, bijna evenveel als zijn voorgangers sinds de oorlog in totaal aanhangig heb ben gemaakt. Financiën Minister Toxopeus maakte zich evenals de kamerleden zorgen over de financiële positie van de gemeen ten. Het leek hem zaak snel tot uit breiding van het gemeentelijk belas tinggebied te komen, zodat de ge meenten zelf kunnen uitmaken, wat wel en wat niet kan. Vooi verkiezing van burgemeester inplaats van benoeming door de Kroon, was de bewindsman niet tc vinden Hij prees ons land juist ge lukkig met het bestaarde systeem, waarbij de burbemeester niet af hankelijk is van de gunst van de kiezer De heer Van Pelt (P.S.P.) hield er een andere mening op na. Hij «chtte verkiezing in het belang van de democratie. De liberale afgevaardigde mr. Berkhouwer had er een heel stel meegenomen. Hij wilde van minis ter Scholten (Justitie) weten welke messen straks als gevaarlijk en wel ke als onschuldig te boek zullen staan. Om zijn vraag te illustreren trok hij achtereenvolgens twee stil- Gramschap Deze senator haalde zich gisteren de gramschap van minister en mede kamerleden op de hals door de wij- zö, waarop hij zich over de politie uit liet. Hij signaleerde een verkeerde mentaliteit bij vele politiemannen, die zich volgens zijn woorden „niet alleen uit in de Duitse politielaar- zen, die zij dragen, maar ook in de ranselpartijen en het geweld, waar van vaak onschuldige burgers de du pe worden". Hij bood het boekje van twee Amsterdamse Journalisten „Slaags met de politieaan voor de bibliotheek om zijn kritiek te onder strepen. Minister Toxopeus reageer de in eerste instantie met de aan bieding van net boekje „Op weg met de politie", geschreven door twee Haagse hoofdinspecteurs. Voorts nam hij krachtig stelling tegen de woorden van de heer Van Pelt, die senator Knottnerus (C.H.Uals „be ledigend voor de politie" kwalificeer de. Minister Toxopeus zei, dat de po litieopleiding steeds beter wordt. Hu vond het noodzakelijk, dat de politie mannen ter zelfverdediging wapens dragen. Over herziening van de in structies voor het wapengebruik wordt thans overleg gepleegd, maar waterdichte instructies zün niet te geven. Belangrijker dan de formule ring vond hij trouwens een goed begrip van de instructies te bereiken door een doelgerichte opleiding. letto's, een knipmes en een onschul dig aardappelmesje. „Mijn gereedschapsman, bij wie ik draadnagels koop, heeft ze in alle soorten", aldus mr. Berkhouwer. „Maar hoe moeten we straks weten of de messen gevaarlijk zijn. Wat is het criterium? Met een van de (Van onze Haagse correspondent) De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank heeft gistermid dag een geheel voorwaardelijke ge vangenisstraf van twee maanen toe zicht van de reclassering gedurende een drie jaar lange proeftijd geëist tegen een 34-jarige Haagse moeder, die op 5 november vorig jaar haar vijf kleine kinderen (van een half toe zes jaar oud) aan hun lot heeft overgelaten In haar woning aan de Jacob Catsstraat. De officier van Justitie, mr. Maan kondigde aan te zullen trachten ook een vervolging in te stellen tegen vei dachtes weggelopen man, die hij in veel ernstige mate schuldig achtte dan de vrouw. Het is alleen de vraag of wij hem kunnen strikken, aldus de oificier: de recherche weet niet waar hij uithangt. Het requisitor in de zaak tegen deze vrouw moet tevens pleidooi zijn, stilletto's heb ik een appel geschild het ging heel goed. Met een andere kon ik een aardappel schillen", al dus mr. Berkhouwer. „Maar met een aardappelmesje kan men ook gevaar lijk steken". Verzameling Terwijl Kamervoorzitter Van Thlel wat angstig toekeek, stalde mr. Berk houwer bij wijze van aanschouwe lijk onderwijs zijn messenverzame ling uit op het spreekgestoelte, waar vooral de K.V.P.-er admiraal Moor man de wapens belangstellend be keek. Later kreeg ook minister Schol ten de messen in handen. „Mijn zoon zal erg blij zijn met het pad- zo motiveerde de officier zijn lage els. De vrouw is alleen maar een primair reagerend iemand, die niet ver doordenkt en die door haar man in een wanhopige situatie was ge bracht. Voordat hU wegliep, kreeg zij meer slaag dan eten. Af en toe smeet hij een gulden of een rijks daalder voor haar op de grond zoals men een hond een bot toe werpt. Verder leefde hij voor zijn pleziertjes. „Ik heb er erg tegen opgezien om deze vrouw te vervolgen maar, een dergelijk delict kan je nu eenmaal niet ongemerkt voorbij laten gaan. Buitendien kan deze vrouw, indien zij overeenkomstig de eis veroor deeld wordt, hoognodige steun krij gen van de reclassering", aldus de officier, die zeer veel begrip toonde voor de bijzonder zware spanning, waaronder de vrouw geleefd moet hebben. Uitspraak 9 maart. vindersmes", zei de bewindsman, die kennelijk dacht dat hij de messen cadeau kreeg. Maar in tweede ter mijn leek dat een vergissing te zijn. Mr. Berkhouwer liet weten, dat hij zijn verzameling op zicht gekregen had en dus kreeg hU alle messen weer terug van de bewindsman. Ook Jonkvrouwe Wittwaall van Stoetwegen (C.H.U.) vond het een heel probleem, waar nu de grens ligt tussen een gevaarlijk handwapen en een onschuldig aardappelmes je. „Voor de doldriftigen is eigenlijk nooit kruit gewassen", meende ze. Laag allooi Voor de minister was het geen vraag. De wet is in de eerste plaats gericht tegen stiletto's. Mocht blij ken, dat de figuren, die deze wapens van laag allooi nu gebruiken, van andere messen gebruik gaan maken, dan zullen we de voorschriften aan passen, zette de minister uiteen. Evenals mr. Berkhouwer had ook de minister zich goed op het debat voorbereid. HU las een stedelyk voor schrift van de stad Zutphen uit het jaar 1648 voor waaruit bleek, dat toen reeds de wetgever het gevaar- lijk gebruik van messen verbood. Aan het rollen De zaak ls aan het rollen geko men in september van het vorig jaar toen in Almelo een 23-jarige Ham burger werd aangehouden, die met een vrachtauto 38 televisietoestellen vervoerde, waarmee hü illegaal over de grens was gekomen ergens tus sen Coevorden en Denekamp. Deze Duitser heeft bU zUn verhoor ver klaard, dat de Almeloër hem had verzocht t.v.-toestellen te smokkelen en hem financieel in staat had ge steld de smokkelwaar aan te ko pen. De Almeloër, die in eerste in stantie werd aangehouden in ver band met verboden wapenbezit, zorgde voor distributie van de toe stellen over het gehele land. In to taal werden 45 ritten gemaakt, eerst in personenauto's, later met vracht wagens. Zeshonderd gulden Deze Duitse t.v. toestellen, die ille gaal de Nederlandse grens zUn over gekomen, bhjken in ons land gre tig te worden afgenomen. De toestel len, die overigens splinternieuw zUn, brengen vlotweg zo'n zeshonderd gulden op. De handelaren trachten in Neder land de Duitse toestellen via kleine Toen de bestonden de straffen uit boeten van „Vüftig Karolische gul dens" en twee weken „te water en te brode", in de stadstoren. Nu zal de straf worden twee maanden of vier duizend gulden. Met de Kamer maakte ook de minister zich onge rust over het toenemende aantal on gelukken met luchtdrukbuksen. De ze wapens zün zonder meer te ko pen door iedereen. De minister kon digde aan, dat hij met staatssecre taris Bakker van Economische Za ken zal nagaan of het mogelijk is om de verkoop te beperken tot per sonen boven 18 jaar. Met deze me dedeling waren vooral de socialis tische afgevaardigden mevrouw Brautigam en de K.V.P.-er mr. Van Doorn gelukkig. (Van onze parlementaire redactie De Tweede Kamer zou vandaag stemmen over het voorstel van de regering om in tijden van oorlog, oorlogsgevaar of daaraan ver wante of daarmee verbandhou dende buitengewone omstandig heden een burgerdienstplicht voor alle Nederlanders van 18 tot 65 jaar in te stellen. Dit voorstel maakt onderdeel uit van de noodwet-arbeidsvoorziening, die thans bU het parlement in be handeling is. Behalve de invoering van een burgerdiensplicht geeft de ze wet de regering bepaalde bevoegd heden op het gebied van de arbeids verhoudingen, de te werkstelling van werknemers in bepaalde bedrijven en de regeling van arbeidsduur en vei ligheidsvoorschriften in en buiten de ondernemingen. Van al deze be voegdheden kan de regering in nood situaties gebruikmaken. B0UW-C.A.0. MET 35 PCT TARIEFGRENS iVan onze Haagse correspondent) De nieuwe bouw-C.A.O., die op 1 maart moet ingaan, zal vermoede lijk met maar zeer korte vertraging goedgekeurd en wel kunnen worden 1 toegepast. De C.A.O. zal nog deze v/eek aan de Stichting van de Ar beid worden voorgelegd. Over de hoofdpunten bestaat een akkoord, enkele details worden in de komende dagen nog tussen werkgevers en vakbonden nader geregeld. De lonen in de bouw gaan gemid deld 5 procent omhoog, wat af- hankehjk van de tariefsklassen i neerkomt op uurloonverhogingen van 9 13 cent. De derde gemeenteklasse wordt afgeschaft. De uitkeringsrege ling bü ziekte zal niet worden in gekrompen, zoals de werkgevers aan- vankelUk wilden. Wel blüft de 35 procent tarief- grens bestaan. In de meeste delen van het land bestaan hiertegen, al dus de bonden, ook geen bezwaren, die zo groot zün dat de C.A.O. er op had moeten struikelen. Wel be staat in Amsterdam grote weerzin tegen deze tariefgrens, ook bü werk- ge\<ers In het verleden heeft dit tot stakingen geleid. Het iaat zich aan zien dat de vakbonden, die formeel voor afschaffing van de tariefgrens blüven, op dit punt de praktUk haar loop willen laten nemen. advertenties in de dagbladen aan de man te brengen. De handel gaat vlot, zo wordt beweerd. Men berekent een zoete winst, terwül de klant voor een niet te hoge prüs een splinter nieuw toestel in de vingers krügt. Statuswapen Als de nieuwe wet binnenkort vai kracht wordt, zullen alle stilletto' moeten worden ingeleverd. De eige naren zullen een tegemoetkom ini ontvangen, maar geen volledig schadevergoeding, aldus ministe Scholten. De hele Kamer toonde ziel gisteren gelukkig met het verdwü nen van de gevaarlijke steekwapen; „Het zün statuswapens voor nozems' zei de AR-afgevaardigde dr. Meu link. „Alleen voor vrouwen, die be hoefte hebben aan een zekere zelf bescherming, is het een verlies. Al beste handwapen hebben ze nu no; de naaldhak, maar ik heb gehoorc dat die uit de mode raakt, aldus di Meulink. In noot De bedoeling van de noodwet-ar beidsvoorziening is de regering d< bevoegdheid te geven om in nood situaties de economie draaiende t houden en een zo doeltreffend mo gelük gebruik te kunnen makei van de beschikbare arbeidskrach ten. De Nederlandse burgers zullen als deze wet in tüde van oorlog word afgekondigd, ondermeer verplich kunnen worden tot het verstrekkei van inlichtingen aan bepaalde be voegde instanties. Ook het verstrek ken van bescheiden op verzoek vaj de overheid kan dan worden geëisl De burgerdienstplicht wordt geziei als een uiterste maatregel. Dezi zal alleen worden ingevoerd als oj geen andere manier voorzien kaï worden in de personeelsbehoefte vai vitale diensten of bedrijven. De Tweede Kamer heeft zich giS' teravond nogal uitvoerig met di wetsontwerp beziggehouden. Tussei de Kamer en de regering, vertegen woordigd door de staatssecretaris vai sociale zaken, dr. de Meüer, be stond over de wezenlijke bestand delen niet veel verschil van mening Het viel dan ook te verwachten, dal de Kamer vandaag met dit wetsont« werp akkoord zou gaan. Al ruim 90.000 griepgevallen in Warschau Het aantal inwoners van dl Poolse hoofdstad Warschau dat op het ogenblik met griep is besmet bedraagt al meer dan 90.000, aldui heeft het Poolse persagentschap PAP meegedeeld. Meer dan 200 art sen en een even groot aantal ver plegers en verpleegsters liggen mei griep op bed, terwijl bun collega'! lange dagen maken om de ziekte t< bestrijden. Het aantal betekent, da één op de elf inwoners van War schau ziek is. Sinds vorige week mogen geen be zoeken meer in ziekenhuizen wordei afgelegd. De ziekte duurt ongevee vijf dagen; eenderde gedeelte van d zieken zijn kinderen. Ook in anderi gebieden van Polen heeft de griep epidemische afmetingen aangeno men per dag ontvangen en gezond heidsautoriteiten ongeveer 16.001 n'euwe gevallen. Vele scholen heb ben hun deuren moeten sluiten. In de provincie Erzürum, in hel oosten van T u r k U zün in ver scheidene dorpen en gehuenten dl afgelopen tien dagen 121 personen onder wie 106 kinderen aar, mazelei gestorven. Sommige dorpen zün dooi sneeuwval van de buitenwereld af gesloten, waardoor de hulpverlenin! bemoeilijkt wordt. Met valschermei worden de dorpen thans van medica menten en andere benodighedei voorzien. Advertentie Betuws dorpje zonder openbaar vervoer? De Eerste Tielse Autobus Onder neming (E.T.A.O.) heeft bü de com missie vervoersvergunningen een aanvraag ingediend de Ujndienst op het Betuwse dorpje Est, behorende tot de gemeente Est en Opünen, te mogen staken. Als de aanvraag Inge- De grootste smokkelaf faire In tele- In totaal werden 1164 1 visietoestellen, die de douanerecher- de toestellen achterhaald, che in Amsterdam in ons land ooit recherche zoekt nog naar qr. ceyLon-meUnqe f 0.86 peR 100 qr. Betuws dorpje zonder openbaar vervoer? De Eerste Tielse Autobus Onder neming (E.T.A.O.) heeft bü de com missie vervoersvergunningen een aanvraag Ingediend de Ujndienst op het Betuwse dorpje Est, behorende tot de gemeente Est en Opünen, te mogen staken. Als de aanvraag Inge willigd wordt komt het dorp zonder openbaar vervoer met de omgeving. Het dorp Est ls zich juist in de laat ste tüd gaan ontwikkelen door ves tiging van een aantal tuinbouwbe drijven. De grootste smokkelaffaire In tele visietoestellen, die de douanerecher che in Amsterdam in ons land ooit op het spoor is gekomen, heeft haar afronding gekregen door de arres tatie van een 42-jarige inwoner van Almelo, die de grote man achter de schermen bleek te zijn. In totaal werden 1164 gesmokkel de toestellen achterhaald. De douane recherche zoekt nog naar 350 toe stellen. Door de smokkel werd f 150.000,-- aan invoerrechten en 1 zetbelasting ontdoken. De waarde van de smokkelwaar wordt geschat op een half miljoen gulden.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 6