Mej. Baan verlaat na 16 jaar „De Margriet'' i.25 Kunstzinnige balkonversiering nieuwe Kamer van Koophandel omdat lucky een echte amerikaan is, omdat lucky't helemaal heeft, omdat 't Lucky Strike is. daarom liever lucky GIVE A MAN A LUCKY Muzikale hulde aan de nieuwe burgemeester Uitwassen van de huizenhandel Gesch iedenisweek Leidse Hout - Ulo Kredieten groter looptijden langer Woensdag 24 februari 1965 Tweede blad no. S1500 Mej. Th. M. Regeer geïnstalleerd als waarnemend hoofdleidster ,,Voor wat U voor het Leidse kleuteronderwijs heeft gedaan, zeg ik U namens het gemeentebestuur van harte dank", zei wethouder van onderwijs S. Sannes gisteravond tegen mej. J. M. Baan. De hoofdleidster van de openbare kleuterschool ,,De Margriet" aan de Duivenbodestraat nam na ruim zestien jaar afscheid van haar school: mej. Baan gaat met pensioen. Dat afscheid had gisteravond plaats in het gymnastieklokaal van de school aan de Drie October- straat, waar tientallen genodigden, collega's en ouders van hun be langstelling blijk gaven. Raadgevingen Dr. J. M. Roosenschoon, chef van de afdeling onderwijs van de ge meente Leiden, heette onder meer behalve wethouder Sannes de Zwanenburg, inspecteur het lager wijs Namens de oudercommissie van .De Margriet" sprak de heer A. Wa- gemans. Hij bood de scheidende Beek, hoofd van de opleidingsschool voor kleuterleidsters in Leiden, wel kom. Wethouder Sannes die als eer ste het woord voerde, gaf een beeld van de carrièrre van mej. Baan bij het kleuteronderwijs, waarin zij in mei 1917 haar intrede deed. „U bent het kleuteronderwijs trouw gebleven cnder zeer moeilijke omstandighe den", zei de wethouder, die als een van de belangrijkste eigensschappen van mej. Baan noemde het mee gaan met de wijzigingen in de op vattingen over het kleuteronderwijs in de loop der jaren. Er is wel wat veranderd op dat gebied", zei wet houder Sannes. mej. Ter hoofdleidster een uitgebreid en een stofzuiger aan. Namens de collega's van „De Margriet" sprak mej. Th. M. Regeer. Zij dankte mej. Baan voor de prettige samenwer king en de wijze raadgevingen, die zij steeds van haar mochten ont vangen. Na een kort woord van dank van mej. Baan voor de ge schenken en de prijzende woorden, ging wethouder Sannes over tot de installatie van mej. Th M. Regeer als tijdelijk hoofdleidster van de De nieuwe waarnemend hoofd leidster van de kleuterschool .De Margriet', mej. Th. M. Regeer tijdens haar werkzaamheden in de klas. (Foto L.D./Holvast) kleutershool „De Margriet". Mej. Re geer heeft deze functie al enige tijd waargenomen en wethouder Sannes zei over die periode, dat zij blijk heeft gegeven te beschikken over het nodige enthousiasme en initia tieven. „In de hoop, dat de verwach tingen die die eigenschappen gewekt hebben worden vervuld verklaar ik V geïnstalleerd tot tijdelijk hoofd leidster" besloot wethouder Sannes. Mej. Ter Beek van de Haanstra- school wees in haar toespraak nog eens op de nieuwe tijd en de nieu we eisen, die het kleuteronderwijs stelt. Tegen mej. Regeer zei hij, dat niet alleen de kleuters profiteren van haar capaciteiten, maar ook de meisjes in opleiding voor kleuter leidster, die als kwekeling werkzaam zijn in „De Margriet". Maandagavond bij liet Stadhuis In tegenstelling tot andere berich ten zullen burgemeester mr. G. C. van der Willigen en zijn echtgenote op maandag 1 maart a.s. om 2 uur nm. bij het Station worden verwel komd door het College van Burge meester en Wethouders en de ge meente-secretaris. Een zoontje van de loco-burgemeester en een doch tertje van de gemeente-secretaris zullen mevrouw Van der Willigen bloemen aanbieden. In een tweetal koetsen begeeft het gezelschap zich vervolgens naar het Stadhuis. De korte stoet wordt, zoals ge meld, voorafgegaan door het trom peterkorps der Cavallerie. Landelijke ruiters uit de omgeving van Leiden zorgen voor een escorte te paard. Des avonds brengen de plaatselijke muziekgezelschappen een muzikale hulde aan het echtpaar Van der Wil ligen. De stoet vertrekt om half acht van het terrein van de Doelenkazer ne. Vandaar gaat het via het Noord- einde en de Breestraat naar het EHD Stadhuis. Bij oversteken Morsweg Voetganger (80) tegen scooter Op de Morsweg had gistermiddag omstreeks vier uur een ongeval I plaats. Een tachtigjarige Leidenaar stak zonder voldoende op het verkeer te letten de rijbaan over, waardoor hij tegen een scooter opliep. De bejaarde voetganger kreeg een hersenschudding en moest door de het Academisch Zieken- I huis worden vervoerd. LEZERS SCHRIJVEN Massabezoek uit Japan aan Universiteit Een gezelschap van ongeveer 170 studenten en hoogleraren van de Keio universiteit van Tokio brengt vrijdagmiddag a.s. een bezoek aan de Leidse Universiteit. Voor zover be kend is dit de eerste maal in haar 390-jarige geschiedenis, dat zulk een grote Japanse groep deze universi teit bezoekt. De rector magnificus, prof. dr. D. J. Kuenen, zal het gezelschap in het Groot Auditorium welkom heten, waarna prof. dr. F. Vos, hoogleraar in de Japanse en Koreaanse taal- en letterkunde, de Japanse gasten in de eigen taal zal toespreken. Na deze voordracht waarin enkele aspecten van de Leidse Universiteit aan de orde gesteld zullen worden, wordt de Japanse gasten ruimschoots gelegen heid geboden kennis te maken met Leidse studenten en het Academiege bouw te bezichtigen. ZAKENJUBILEUM S. VAN WEESEL Het is maandag a.s.-. veertig jaar geleden, dat de heer S. van Weesel jr. als jongmaatje bij zijn vader in de zaak (Hogewoerd 112) stapte om daar het loodgietersbedrijf grondig te leren. Het was een oud en solide bedrijf, dat in 1882 door de heer Marks was opgericht. In 1921 trad de I oprichter uit het zakenleven terug 1 en werd het bedrijf voortgezet door de heer S. van Weesel sr., die in 1925 zijn zoon voor het bedrijfsleven in teresseerde.- Junior verstond de tijd, waarin hij leefde, want eenmaal baas in eigen huis sinds 1942 zet hij het bedrijf zelfstandig voort verbond hij aan zijn zaak een af deling radio en televisie. In verband met dit jubileum vindt zaterdagmid dag van 3 tot 4.30 uur in ,,'t Karre- wiel" een receptie plaats. Voor de leerlingen van de Leidse Hout-Ulo staat deze week in het teken van de ge schiedenis. In het kader van deze geschiede- nisweek brengen de jongens en meis jes een bezoek aan Leidse musea en wordt er op hun school een tentoon stelling op touw gezet, die in het bijzonder het tijdperk van 1780 tot 1850 in beeld brengt. Deze tentoon stelling, waarvan het materiaal afkomstig is zowel van het Leger museum als van particuliere zijde, wordt morgenavond geopend. Deze opening geschiedt overigens met veel feestelijk vertoon: er zullen onder meer quadrilles worden gedanst. Bo vendien zijn de leerlingen druk bezig met het inrichten van een „stijlka mer". Er staat trouwens nog meer op Examencommissie Tot leden van de examencommis sie staathuishoudkunde en statistiek zijn benoemd prof. dr. P. B. Kreuk niet en prof. dr. P. C. van Traa alhier. het programma van deze geschiede- nisweek. Zo houdt de oud-h.b.s.- docent B. M. Noach vanavond een lezing over humor in de letterkun de en zullen de ulo-leerlingen vrij dagavond een cabaretvoorstelling, eveneens aangepast aan het verle den. verzorgen. Een weeklang zal de Leidse 'Hout-Ulo dus het aangena me met het nuttige verenigingen. P. Martijn nam afscheid van G.A.B. De heer Martijn uit Katwijk, die gedurende 20 jaar als bemiddelaar bij het Gem. Arbeidsbureau werk zaam is geweest, heeft gistermiddag afscheid genomen in verband met zijn benoeming tot ambtenaar voor Sociale Zaken bij de gemeente Rijns burg (uitvoering van de nieuwe Al gemene Bijstandswet). Dit afscheid had plaats in het Gew. Arbeids bureau in Leiden, onder welk bureau de gemeente Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg vanaf 1 januari j.l. res sorteren. De directeur de heer J. Sjoerds wees op de mooie taak welke de heer Martijn in Rijnsburg wacht. Hoofdstadoperette met „An der schonen hlauen Donau" De Hoofdstad Operette zal zondag a.s. een voorstelling geven van de operette „An der schonen blauen Donau", muziek van Edmund Eysler met gebruikmaking van Johann Strauss' melodieën. Voor het eerste sedert het 19-jarig bestaan van de Hoofdstad Operette zal een balletgroep medewerken, onder leiding van de choreograaf Jack Bow. De regie is in handen van Walter Kochner, regisseur van het Raimund Theater te Wenen. Als dirigent zal wederom optreden Willem Rietveld, die tevens de or kestraties verzorgde. Aan deze operette werkt het volle dige ensemble van de Hoofdstad Operette mee zoals Herman Valsner, Lizzi Schöffmann, Claire Clairy, An- tonia Galli en Harold Horsten, ter wijl als gast is geëngageerd de Ween- se jeune-premier Walter Hoffmann. De decors werden ontworpen door Karei Bruckman. De heer J. Pluimgraaf getuigde van de uitnemende samenwerking gedu rende al deze jaren waaraan hij steeds een aangename herinnering zal overhouden. De woorden van waardering en lof werden onder streept door het aanbieden van ge schenken. De heer Martijn dankte j krant, dan zien we huizenprijzen ver voor de hartelijke woorden en ge- j meld die beslist gortig zijn. Prijzen schenken en hoopte ook in zijn die volgens de nu gesuggereerde nor- nieuwe functie iets voor de mede- men beslist niet reëel zijn, doch vol- mens te kunnen betekenen. I ledig (en meer) afgestemd zijn op Natuurlijk zal het „Leids comité ter bestrijding van de uitwassen in de huizenhandel" soms wel nuttig werk kunnen doen, maar of de leden van het comité nu wel de mensen zijn die bepalen kunnen wat de reële waarde van een huis is (en daar gaat het volgens uw verslag van 22 februari toch in feite om) dat mag gerust betwijfeld worden. Vooraf even dit. We leven in een (bijna> vrije economie en daardoor worden óók de huizenprijzen bepaald door de wet van vraag en aanbod. Dat behoeft niemand te verwonde ren en dat behoeft ook niemand hard in de oren te klinken, want alles, óók de lonen zijn aan die wet „gebonden" met als gevolg dat deze in de afge lopen jaren zeer sterk gestegen zijn en (als het arbeiderstekort blijft) nog verder zullen stijgen. En dus ook de produkten in prijs omhoog zullen (blijven) gaan. Met het „produkt" huizen is dat natuurlijk net zo. Of men het leuk vindt of niet: de wet van vraag-en- aanbod IS er en daar komt niemand en niets onderuit. Sterker gezegd, ieder doet daar ijverig aan mee, ge tuige de zwarte lonen, de koppel bazen enz. Wat zijn nu reële prijzen? Zijn dat voor huizen en de prijzen van wille keurige comitéleden? Neen natuurlijk. Een voorbeeld uit de praktijk! Een makelaar bood kortgeleden op de veiling enige malen op een huis en bleef als laatste bieder over van een leeg huis in de Lijsterstraat. Hij wist dat er voor lege huizen honderden gegadigden zijn en meende het dus rustig wat hoger te kunnen jagen. Ergo. deze man (beëdigd makelaar) speculeerde en deed daarmede pre cies hetzelfde als hij nu iemand anders in de krant tot verwijt rekent. Lezen we de advertenties in de burgerlijke stand VAN LEIDEN Agnes, d.v. C. van Klaveren en M. van Egmond. Vokeltje I., d.v. H. van den Eijkel en P. Cederhout. Johannes C., z.v. J. la Lau en M. C. van Ingen. Andrea W„ d.v. A. Peters en H. M. van Woerden. Pauline M. D., d.v. J. J. van Leeuwen en P. E. T. Knappers. OVERLEDEN: P. van der Pompe, 68 jr., man. M. W. Leget. 59 Jr., echtgen. van G. Meij- ers. A. F Midde Uljé, 79 jr., man F. Versluis. 51 Jr., i Voort'. 54 jr.. i het gebrek dat er aan huizen be staat. Typisch is, dat als bedoeld comité lid voor de gemeente een taxatie uitbrengt (en dat gebeurt de laatste jaren vaak omdat de gemeente door- braakplannen heeft), dan valt hij met „zijn prijzen" weer plotseling terug op wat hij reëel noemt en brengt dan rustig taxaties uit waar men (hij natuurlijk óók niet) een gelijkwaardig huis al sinds jaren niet meer voor kopen kan. Natuurlijk komen daar dan procesvoeringen uit voort, tenzij men in arren moede het hoofd maar in de schoot legt en zich zonder strijd, omdat die strijd zo verschrikkelijk kostbaar is maar overweegt en dan met een dikwijls veel te laag bedrag maar „genoegen" neemt. Maar daarvan trekt dan dit comitélid zich niets aan, immers, hij bekeek hetreëel", werkt in op dracht (van de gemeente), trekt daarvan zijn revenuën, net als van het in bod zetten (en dus irreëel duurder maken) van dat huis in de Lijsterstraat (dat maar een enkel voorbeeld is) en trekt zich ook daar verder niets van aan. En in genoemd huis kwam ook geen rijkaard. Is dat alles nou echt zo reëel? En zal dit comité ons echt moeten gaan vertel len wat een reële huizenprijs is? Zou het comitélid als hij nu eens was blijven hangen aan dat huis in de Lijsterstraat (dat hijzelf duurder gemaakt heeft) óók niet geprobeerd hebben dat huis zo duur mogelijk weer te verkopen. Het is maar een vraag. Hoogachtend, K. LIEBRECHS. „Lelijk eendje" is terecht Het „lelijk eendje", dat in de nacht van zondag op maandag van de Rijnsburgerweg verdween, is terecht. Het wagentje, dat aan een Leidse monteur toebehoort, is onbeheerd in Amstelveen aangetroffen. Twee weken uitgesteld Henk van Ulsen treedt vrijdag NIET op De voorstelling van Henk van Ul sen, die op vrijdag a.s. zou optreden voor de leden van de afdeling Oegst- geest van de Volksuniversiteit K cn O, kan niet doorgaan. De heer Van Ulsen heeft gisteren een ongeluk ge had, waardoor hij zijn voet heeft be zeerd. Zijn arts heeft hem verboden de eerstvolgende tien dagen te lopen. De voorstelling is uitgesteld tot vrij dag 12 maart a.s. De reeds gekochte toegangskaarten blijven geldig. DS. G. TOORNVLIET WEER VOOR RADIO BLOEMENDAAL? De classis Haarlem van de Geref. Kerken heeft de provinciale synode die op 16 maart bijeenkomt, voorge steld de Bloemendaalse radiopredi kant, ds. G. Toornvliet, onder op zicht te stellen van deputaten voor evangelisatie van de provinciale synode Noord-Holland der Geref. Kerken. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling ds. Toornvliet 52 avonddiensten in de gereformeerde kerk te Bloemendaal ter verzorging aan te bieden. Deze diensten zou den dan de daarop volgende zondag om 11 uur worden uitgezonden. Bo vendien zou ds. Toornvliet 6 bijzon dere diensten gaan verzorgen op feestdagen, o.m. een kerstnacht dienst. De ochtend- en middagdien sten zouden worden verzorgd door de plaatselijke predikant en recht streeks worden uitgezonden. Europese raketproeven De Europese organisatie voor ruimte-onderzoek heeft bij de Britse firma „British Aircraft Corporation" twintig „Skylark"-raketten besteld. Deze raketten zijn bestemd voor on derzoek van de hogere lagen van de atmosfeer en kunnen een hoogte van 270 km bereiken. De order bedraagt tweemiljoen gulden. De bestelling behelst onderdelen die door het technologisch centrum c van de Europese organisatie ruimte-onderzoek (Esro) zullen worden samengevoegd. Het hoofd kantoor van de Estec is gevestigd in Delft. De eerste acht Skylarks zullen dit jaar worden gelanceerd, aarschijnlijk in april, van een ba- s in Europa. Vorig jaar werden twee vijf meter lange Skylarks met icces van Sardinië gelanceerd. Met de eerste vier zullen proeven genomen worden ten behoeve van het Max Planck-Instituut in Mün- chen, de Universiteit van Londen, Koninklijk Observatorium in Edinburg en het Brits Meteorolo gisch Instituut. Het nieuwe gebouw van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland is glas- en water dicht en bovendien uit de steigers. Het betekent dat de ingebruikne ming van het fraaie kantoor niet lang meer op zich zal laten wach ten. Als de afwerking van het ge bouw volgens plan verloopt dan zal het aan het begin van de ko mende zomer betrokken kunnen worden. Het exterieur is geheel aangepast aan de moderne omgeving van het Stationsplein en biedt een impo sante aanblik. Bijzonder opmerke lijk is het langwerpige stuk bal konmuur, dat pan de voorzijde van het gebouw is aangebracht. Het is van natuursteen en er zijn allerlei figuren in gebeiteld. Deze figuren geven in abstracto uit drukking aan tal van activiteiten in het kader van het bedrijfsleven. Het ontwerp is van de heer J. Snoek uit Voorburg. Deze balkon- versiering wordt de Kamer van Koophandel aangeboden door het Leidse bedrijfsleven. (Foto L.D./Holvast) Jaarverslag Kasbeheer en Kredietwezen i ïïn'ïï ten^aanzten^van Te bezetting en de mutaties die hierin zijn voorgekomen. Door grote n^o^ïi aanwezige ambtenaren is het gelukt de werkzaamheden naar behoren te verrichten. Mede dank zij het in dienst treden van nieuw personeel heeft alles toch nog een normaal verloop gehad Ten aanzien van de kredietverstrekking wordt de lijn voortgezet. Het irï »Ver^fl "eP teru£. het verstrektebedrag bleef nagenoeg gelijk, terwijl het gemiddelde kredietbedrag toenam. nagenoeg Dit staat te lezen in he zojuist verschenen jaarverslag van deze ge meentelijke dienst over 1964. Wat de afdeling kredietwezen betreft blijkt uit dit jaarverslag dat de omzet in 1964 f1118070.- vorig Jaar fl412.153.-i bidro^ Hei aantal S-uI|Sfm.,<VOriB Jaar 2178> het gem'ddeld ^dtetbedrag was Cijfers uit dit verslag tonen aan, dat een tendens aanwezig is naar grotere kredieten en langere looptijden. Wat de lenersvergoeding aangaat, het percentage van de lenersvergoeding hangt af van de looptijd van de lening. Dat voor korter lopende leningen wn la«ere lenersvergoeding verschuldigd is, blijkt uit de volgende cijfers: looptijd 13 weken 26 weken 4,87% (.Vt jaar) 52 weken (3 mnd.) De lenersci goeding en wordt bij de uitbetaling verrekend. 78 weken 104 weken 8-24^ 10,93% 12,94% 1 jaar) (1H jaar) (2 jaar) verschuldigd over het nominale bedrag der lening

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3