Dick van Dyke: „Laura is mijn type niet Mobil-Oil toch in Amsterdam Inspirerende Johnson tot rede van de jeugd Boltini zonder bouwt alles vergunning Z Chefarine 4 Oostduitsers werken koortsachtig aan cle Berlijnse muur personenauto's Dinsdag 23 februari 1965 Derde blad no. 31499 L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. MARY TYLER MOORE (Van onze rtv-medewerkster) Heel televisiekijkend Neder land kent althans van uiterlijk Laura, de charmante echtge note van Robert Petrie (Dick van Dyke). Een vlotte, char mante en elegante vrouw. Een vrouw die zo ontwapenend tac tisch en ontactisch kan zijn. Een vrouw, die altijd de ideale echtgenote is en menige huis-, uin- en keukenvrouw een min derwaardigheidscomplex be- torgt. is erg lief", zeggen personen uit jaar omgeving. Dat beaamt ook Dick Dyke haar tegenspeler. Maar jaar voegt hij dan aan toe „Toch zou k niet met haar getrouwd kunnen lijn. Ze is niet helemaal mjjn type". Lange aanloop „Laura is in werkelijkheid Mary ryler Moore, eerst gehuwd met de Meeker, thans (sinds 1962) ge- mwd met Grant Tinker, vice-pre- ident van de NBC. Ze heeft ook een de bekende Ritchie. Mary ryler Moore (leeftijd onbekend) heeft •ij lang overgedaan om aan de op te komen. Na haar schooloplei- iing begon ze met dansen. Dat ze ar vak verstond, zagen we onlangs l in een Danny Kaye Show, waarin eregaste was. Maar dat dansen be nei haar niet al te zeer en ze wilde acteren. Ze volgde een toneel- chool, kwam bij de televisie terecht en leed daar wat kleine commercials, eerste huwelijk en geboorte van zoon zette voor een tijdje een treep onder haar bepaald nog niet pectaculair Onrust Toen Ritchie echter baby af was, tegon de onrust haar te pakken te rijgen. Weer kwam zij bij de tele- terecht, geen reclame meer maar ichte, zij het kleine rolletjes. Twee leek het of zij de grote haar leven kreeg. Op een luditie waarin gezocht werd naar een onge vrouw, die de rol van dochter Benny Thomas zou kunnen spe en, werd zij temidden van 75 sollici- anten nummer twee. Eerste werd 'enny Parker. Alleen omdat Penny eter kon doorgaan voor dochter van lenny Thomas dan Mary. Men vergat ilary echter niet. Succes Toen producer Carl Reiner kort laarop zocht naar een vrouw, die de Laura Petrie zou kunnen spe lde Thomas voor om Mary ryler Moore te nemen. Haar optreden werd onmiddellijk een root succes. Zelfs Frank Sinatra viel '/i Mysterieuze macht duwde mtotegenboom De beroemdste automobiliste van Engeland is eindelijk van de i weg af, althans voor één jaar. De rechter in Oakmera heeft n.l. de 66-jarige mej. Margaret i Hunter gisteren een rijverbod van die duur opgelegd na een i botsing met een boom. Mej. Hunter erkende dat de f boom rustig langs de weg stond f en dat de 30 meter lange wiel- f sporen hoogstwaarschijnlijk van f haar auto afkomstig waren. f Maar zij weet het ongeluk aan een mysterieuze macht, die zich meester had gemaakt van haar i auto l Agent Thomas James verklaar- j) ie. zij 5n antwoord op een i vraag naar de aard van die i macht gezegd had: „Het was alsof een straalmotor mij van de weg duwde". Voor de redhtbank zei mej. f Hunter: „Ik voelde iets achter f me. Ik zou willen weten wie dat J doet en waarom. De politie be- f hoort dat uit te zoeken f Mej. Hunter kreeg in 1962 in- i ternationale faam doordat haar i rij instructeur in een drukke straat uit haar auto sprong met i de kreet: „Dit is zelfmoord". Zij legde ettelijke malen te- f vergeefs het rij-examen af en f kreeg tenslotte een rijbewijs f door zich in Ierland te vestigen, f i waar geen examen afgelegd be- f i hoeft te worden. f 1 Het rijbewijs werd door de a 1 rechter in beslag genomen, hoe- wel mej. Hunter de arrestatie i van de griffier eiste wegens diefstal. En zij gaf te kennen in hoger beroep te zullen gaan met a de opmerking: „Het land zal al a dit gewauwel niet willen ge- a loven". a het op. Ze heeft enkele films bij zijn maatschappij gemaakt en blijft daar onder contract. Mary is volgens vrienden een bij zonder hartelijke gastvrouw. Vrolijk, geestig en inspirerend. Ze heeft maar moeilijk punt, namelijk dat ze niet kan stilzitten. Ze is altijd bezig haar huis in noordelijk Hollywood op te schilderen, te vertimmeren en weer Het door de televisie zo bekende trio: Dick van Dyke Mary Tyler Moore en haar zoon Ritchie. A.V.R.O.-foto) anders in te richten. Haar excuus: het is de enige en toch wel verschrik kelijk onschuldige manier om je eens heerlijk te ontspannen. Uitneembaar festivalgebouw in winterverblijf Soesterberg (Van onze Hilversumse correspondent) Circusexploitant Toni Boltini, heeft sinds enige jaren in Soesterberg een winterverblijf ingericht. Stapje voor stapje is hy daar gekomen tot een permanent circusachtig onder komen, waarin een café en dancing zijn gevestigd. Thans vertelt de heer Boltini: „In de afgelopen weken is op het ter rein achter de circusresidentie hard gewerkt om nog voor het circus seizoen de laatste hand te leggen aan een groot uitneembaar festi valgebouw. Een groot vast circus gebouw met daar omheen ruimte voor stallen, kantoor en dergelijke. In dit gebouw zullen niet alleen circusvoorstellingen worden gege ven. Het is de bedoeling om hiel de grote festivals te houden op de manier van Blokker, tentoonstel lingen en dergelijke. Men kan hier duizenden bezoekers bergen". Het is intussen maar een vreemde gesdhiedenis daar in Soesterberg met al die uitbreidingen. Een bouwvergunning voor het grote fes tivalgebouw heeft de heer Boltini namelijk nooit aangevraagd. De di recteur van gemeentewerken in Soest weet van niets. Men kan aannemen dat B. en W. even wijs zijn. Ambtenaren hebben ons ver zekerd, dat voor de vorige bebou wingen ook nooit vergunningen zijn verstrekt. Toch leeft men hier als in het paradijs (El Paradiso) Van de zijde van het gemeentebe stuur werd ons medegedeeld, dat Boltini zonder vergunning in Soes terberg is neergestreken na voor heen zijn winterverblijf in Zeist te hebben gehad. „Alles is clande stien gebouwd. De burgemeester zal binnenkort een bespreking hebben met de heer Boltini om te zien wat nog mag blijven staan en wat weg moet", zo zei de woordvoerder van B. en W. ons. Haagse taxichauffeurs willen hogere lonen De Haagse taxichauffeurs hebben nu ook actie genomen. Zij hebben een werkgroep gevormd om te berei ken, dat hogere lonen worden uitbe taald. Dat niet meer van een aalmoes behoeft te worden geleefd en dat andere arbeidsvoorwaarden worden verbeterd. Dit geschiedde in een ver gadering, die uitgeschreven was door het Onafhankelijk Verbond van Bedrijfsorganisaties (O.V.B.) De bij eenkomst werd 's nachts gehouden in Amicitia en duurde twee en een half uur. Evenals hun Rotterdamse collega's willen de leden van de Haagse werk groep voor de taxichauffeurs een bru- to-inkomen hebben van f 140 in de week plus tien procent van het opge reden geld, en voor de huurauto's f 160 per week plus tien procent. Voorts willen zij een tientje extra voor elke gewerkte negen uur in het weekeinde, een 45-urige werkweek, vier procent vakantietoeslag, twee procent kerstuitkering en deelneming van de beroepschauffeurs in de ge meentelijke adviescommissie voor huurauto's en taxi's en in de daar uit voortvloeiende disciplinaire sub- Geadviseerd werd deze eisen by de verkgevers en bij de gemeentebestu ren kenbaar te maken. Verkoop dissertaties Kon. Akademie In antwoord op schriftelijke vra gen van het Tweede-Kamerlid Ver- mooten (PvdA) heeft minister Bot meegedeeld, dat, naar aanleiding van een dringend verzoek van de Rijksge bouwendienst om uit veiligheidsover wegingen gedeelten van de bibliotheek op korte termijn te ontlasten, het bestuur van de Koninklijke Neder landse Akademie van Wetenschappen zich genoopt heeft gezien tot ingrij pende interne verplaatsingen van zijn boekenbezit, alsmede tot de ver koop wegens plaatsgebrek van na 1900 in Nederland verdedigde dis sertaties. Het ging om proefschriften, hoofdzakelijk op natuurwetenschap pelijk gebied waarnaar bijzonder wei nig vraag is. mede op grond van de omstandigheid dat deze dissertaties in andere wetenschappelijke biblio theken aanwezig zijn. Gelet op het ook bij andere wetenschappelijke bi bliotheken bestaande of dreigende ruimtegebrek als gevolg van de steeds sneller in omvang toenemende wetenschappelijke literatuur, acht de minister het onvermijdelijk, dat tot deze verkoop is overgegaan. Hij heeft er zich overigens van vergewist, dat exemplaren van deze dissertaties el ders in Nederland aanwezig zijn. NEDERLAND 1 AVRO Nog vele problemen 10.25 i 10.55 i 11.05 i 11.10 i Weekjournaal voor gehoorgestoorden Engelse les NTS-journaal De bezetting, documentaire De verdedigers, film Johnny en Rijk, een paar apart Sportpanorama NTS-journaal Sluiting. NEDERLAND 2 KRO 8.01 uur 9.30 i 9.45 i 10.10 10.35 i Nieuws in het kort NTS Het achtste wereldwonder, natuurfilm Bill Dana show Film 65 Solistenconcert Onze man in Keulen Paulus achterna, kerkelijk Sluiting. UIT HET RADIOPROGRAMMA HILVERSUM 1 AVRO HILVERSUM 2 KRO (Van onze parlementa: Lr is op korte termijn een beslis sing te verwachten over de vestiging van een olieraffinaderij van Mobil- Oil in het westelijke havenbekken van Amsterdam. De ministerraad heeft zich gisteren nog bezigge houden met de vraag of die vestiging mogelijk moet worden gemaakt door vei betering van de haven van IJmui- den, dan wel door de aanleg van een pijpleiding van Europoort naar Amsterdam. De vraag, die vooral fi- nam iële consequenties heeft, schijnt moeilijk te beantwoorden. In offi ciële kringen kon men er vanmor gen nog geen uitsluitsel over geven. Het gaat bij de vestiging van deze Amerikaanse oliemaatschappij om een miljoenenproject. Mobil-Oil heeft namelijk de bedoeling behalve een raffmaderij met een produktiecapa- citeit van 4 miljoen ton per jaar, ock een petrochemische industrie te bouwen, waarin de bijprodukten van de raffinadery industrieel worden verwerkt. Het project is van groot economisch belang voor de hoofd stad, zowel als voor de gemeenten langs het Noordzeekanaal. redactie) porteerd. De commissaris van de Ko- ningin in Noord-Holland heeft nog de vorige week de regering getele grafeerd de havenwerken in IJmui- den t.e koppelen aan de vestiging van de zware basisindustrie aan het Noordzeekanaal. Grote kosten Om de vestiging, waarover Mobil met de gemeente Amsterdam een akkoord heeft gesloten, mogelijk te maken zal er eigenlijk in IJmuiden een buitenhaven moeten komen waar de grote tankers, die de ruwe olie aanvoeren, kunnen afmeren. Met de aanleg van deze buitenha ven zijn evenwei grote kosten ge moeid. Technisch is het mogelijk het project te betrekken bij de verbete ring van de toegang tot het Noord zeekanaal, dat Rijkswaterstaat thans onder handen heeft. Alternatief voor dit dure plan is een pijpleiding van Europoort naai de raffinaderij bij Haarlem, een plan waarmee 50 miljoen gulden is gemoeid. De gemeente Amsterdam cn de provincie Noord-Holland schij nen voor dit alternatief niet erg ge- Advertentie Griepbestrijding met 4 middelen tegelijk! Zonder de maag van streek te maken I De vier geneesmiddelen, verenigd in Chefarine „4", lijn elk afzonder lijk in de hele wereld beroemd ge worden en hebben reeds miljoenen mensen baat gebracht. Te zamen werken zij nog beter en doen wer kelijk wonderen. Eén der bestand delen zorgt dat - niettegenstaande de krachtige werking - ook een gevoelige maag niet van streek raakt. De Oostduitse communisten maken /eruren om cle laatste ontsnappings gaten in hun muur te dichten, aldus heeft de Westberlijnse vice-burge- meester, Heinrich Albertz gisteren meegedeeld. Tegen 1970, aldus Albertz hopen de communisten de prikkel draadversperringen en de betonnen muren „gemoderniseerd en ondoor dringbaar gemaakt te hebben". Sprekend op een persconferentie zei Albertz, dat uit ondervraging van kort geleden ontsnapte grenswachten bleek dat de Oostduitse communisten van plan zijn in de komende vijf jaar een „volmaakte staatsgrens" door Berlijn te voltooien. Men is reeds be gonnen dag en nacht te werken. Een nieuw 380 meter lang stuk van be tonnen mum-, waaraan vier dagen ge werkt werd, is nu toegevoegd aan het 15 kilometer lange stuk dat er reeds staat. Het nieuwe stuk is blijkbaar be doeld óm de grens te versterken door de veiligheidsstrook dieper in Oost- Berlijn te maken en verder weg van de huidige muur, aldus Albertz. Voor zover in het Westen bekend is willen de communisten een 100 me ter brede strook land die evenwijdig langs de grens loopt vrijmaken en er een enorme gracht graven die tot doel heeft het vluchten te verhinde- Gebouwen die langs de gTens aan de Oostberlijnse zijde staan en die nog niet neergehaald werden toen de muufl op 13 augustus 1961 aangelegd werd, worden nu snel afgebroken. Sedert de muur werd gebouwd zyn 3000 Oostduitse grenswachten naar he Westen gevlucht. Langs de muur en de versperringen zyn 208 bunkers, 193 uitkijktorens en 67 luidsprekerin stallaties. De grenswachten worden bijgestaan door 193 politiehonden. Uitgemaakte zaak Het kabinet staat nu voor de keus tussen havenverbetering en de j aanleg van de pijpleiding. Dat de raffinaderij, die in het westelijk ha- venbekken van Amsterdam moet ko- j men en niet in het Rotterdamse j Europoort gebied, schijnt inmiddels al een uitgemaakte zaak. By de kwestie zijn niet minder dan 5 ministers nauw betrokken, na melijk professor Andriessen (indu strie» drs. Bogaers (ruimteverorde- rungen) dr. Veldkamp (arbeids markt en luchtverontreiniging), pro fessor Witteveen (overheidsinveste ringen) en mr. Van Aartsen (ha venwerken). Voor het probleem van de te verwachten luchtverontreini ging werd eerder reeds met de be trokken gemeenten langs de Water weg een oplossing gevonden, waar bij werd afgesproken, dat Mobil-Oil aan zekere normen zal hebben te voldoen om de verontreiniging van lucht en water zoveel mogelijk te beperken. mnitniiuiniTOiii:;:;: 'nii'm (Advertentie) film, toneel c w orders: pro Kon. Marine. 22.15 Inleiding muziekbegrip, muz. lezing. 22.30 Nws. en meded 22.40 Act. 23.00 Gesproken brief 23 05 Londens Symf.-ork.: semi- klass. muz. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. aarten op tafi politieke zaken. i 19.30 Lichte gr. 19.50 Pianospel. 20.0 Symfonie-orkest en solisten: moden Italiaan beklimt de Matterhorn De Italiaanse berggids Walter Bonatti heeft gisteren, na een klim partij van vier dagen, de top bereikt van de 4482 meter hoge Matterhorn, maar faalde in zijn poging om de eerste verticale bestijging van de noordelijke wand van de berg tot stand te brengen. De poging van Bonatti valt samen met de honderd ste verjaardag van de eerste beklim ming van de Matterhorn door de Britse alpinist Edward Whymper. De helling is vaak beklommen langs de traditionele route, zigzag over de afgrond. Maar nooit tevoren in de winter door één man. Bonatti is de eerste, die dit heeft gepresteerd. Volgens ooggetuigen was hij on geveer 200 meter van de top van de rechte lijn afgeweken en is hy er dus niet in geslaagd als eerste „direct" de noordelijke flank te nemen. Berg gidsen in Zermatt, die Bonatti ge holpen hadden zijn beklimming voor te bereiden, zeiden echter dat hij procies de route gevolgd had welke uitgestippeld was. Zij bestreden de verklaring van de ooggetuigen, dat hy de laatste 200 meter op diagonale wijze genomen had. Zij meenden dat de kijkens in Zermatt bedrogen waren door het perspectief op deze grote afstand. 18 t/m28 FEBRUARI Openingstijden: 10-17 uur en van 19-22 uu Zondagen van 10-17. Toegang: f2,75 Hertog van Windsor in ziekenhuis Vergezeld van zijn echtgenote is de bertog van Windsor gisteren on verwacht uit Parijs in Londen aan gekomen waar hij onmiddellijk in een Londense kliniek opge nomen werd voor een onderzoek van het linkeroog. Een woordvoerder voor de kliniek verklaarde dat de 70- jarige ex-koning waarschijnlijk ver scheidene dagen in de. kliniek zal moeten blijven. Op 16 december van het vorig jaar heeft de hertog in Houston, V.S., een zware operatie ondergaan. Hij was pas enige weken geleden in zijn woning in Parijs teruggekeerd. By aankomst van het vliegtuig werd de hertog door een verpleegster uit het vliegtuig geholpen. De Lon dense kliniek, waar de hertog ver blijft, is een van de duurste particu liere verpleeginrichtingen in Londen. Boekbespr. 22.30 1 22.40 Epiloog. 22.45 Vreemd, een k uit woord, zang en dans van el en... anders. 23.15 Licht lnstr. Woensdag 24 februari Van de voorpag., praatje. 7.30 Lichte gram. 8.00 Nws. en soc. strijdlied. 8.13 Lichte gram. en reportages. 8.50 Och- tendgym. v. d. vrouw. 9.00 Kookpraat- Je. 9.05 Moderne muz. 9.35 Waterstan den. VPRO: 9.40 Schoolradio. VARA: 10.00 Romantische gram. 11.00 Nieuws. 11.02 V. d. vrouw. 11.40 Pianorecital: :n semi-1 grai 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Orgelkwartet: lichte muz. 12.55 Act. 13.00 N'— Licht lnstr. 4.00 Fluit, klarinet en piano: z. 14.10 Radlokamerork.: 4.50 Lezing. 15.00 Voor de 16.50 Voor de heidsvoorllchtlng: Geven en nemen. Tips voor en van weggebruikers. Hilversum II. 298 m. NCRV: 7.00 Dagopening. 7.10 Klass. kamermuz. 7.30 Nws. en SOS-ber. 7.40 Radiokrant. 7.55 Lichte gram. 8.15 Ge- ■■Hüi Lichte gram. 9.00 v - i Lichte gram. 11.50 Cabaretprogr. 12.05 lnstr. kwartet: Meded. t.b.v. land- ei ilanomuz. 14 50 Lichte ork.n ipanje. 15 50 Bijbelvertelling jeugd. 1600 V. d. Jeugd. 17.15 perspectief. 17.45 Li GRAMMOl OONPLATF.NPROGRAMM V DRAADOMROEP (Over de 4e lijn van 18-20 uur) Charleston (Johnson). Paul White- man's Charleston Band; Whispering (Schonberger)id.; I'm sitting on top of the world (Lewis). The Charleston City All Stars; (Kali - lln) id.; Too much mustard Mack- Paul Whlteman's Charleston Bond; Grizzly bear, (Botsford), id.; Yellen), The Charles ton uity ah ötars; I'm just wild about Harry (Sissle), id.; I love you (Archer), Paul Whlteman's Charleston Band; Oh oh my, oh you (Youmans), My prayer (Boulanger), Orkest Kurt Edelhagen; Be my own (Dühn), Lorne Lesley: Music maestro please (Magld- Orkest Kid Burbank; Un poncho e un sombrero (Colonello). Laura Vil la; Wouldn't It be loverly (Loewe), President Johnson verklaarde gisteren te in 'n toespraak tot de jongere genera tie: „Uw taak is verschillend van en moeilijker dan voor één van de voor gaande generaties. „Bij uw taak gaat het erom ervoor te zorgen dat deze wereld behulp zaam is de waardigheid en de waar de van het menszyn te verryken" al dus Johnson in een rede ter gelegen heid van het feit dat een eeuw gele den begonnen werd met de voorbe reidingen voor de oprichting van de universiteit van Kentucky. De president merkte op dat de mensen onder 25 jaar een meerder heid op deze wereld vormen. „U erft een wereld met grote gevaren, de grootste moeilijkheden en de mooiste vooruitzichten in de geschiedenis. Niet langer kunnen wij voorbygaan aan de hoop van de armen en de verdrukten. En voor de eerste maal hebben wy de macht om deze hoop ezenlijken. U kunt getuige zyn van de wedergeboorte van deze hoop of de ineenstorting van de bescha ving, de nederlaag van de ellende of de vernietiging van de mensheid. Op u wordt een beroep gedaan hieruit een keus te doen. Als een Amerikaans staatsburger bent u ook een wereld- staatsburger. Uw zaak is in elk op zicht de zaak van de gehele mens heid". Johnson zei verder: „Een grote Amerikaan (John F. Kennedy) heeft ons gezegd te vragen wat wij voor ons land kunnen doen. Door u dit af te vragen, zult u niet slechts an deren helpen, maar zult u zin aan uw eigen leven geven. Denk aan hoeveel er te doen is. U moet de steden van Amerika saneren en de wye natuur voor vernietiging behoeden. U moet werken voor vrede en vrij heid en een eind maken aan de el lende in de gehele wereld. De grote gemeenschap zal u de kans bieden om dit werk te doen. Zy belooft geen luxe en een gemak kelijk, comfortabel leven. Zij biedt iedere Amerikaan de kans zijn geest te verryken en een aandeel te heb ben in de grote gezamenlijke schep pende werkzaamheid van ons volk. Uw energie en uw offers zijn nodig. Het is onze taak om deze hulpmid delen aan te boren en te helpen de kans te scheppen om te dienen". Johnson gaf een overzicht van de programma's waarvoor vrijwilli gers nodig zijn: het Vredeskorps, de bestrijding van de armoede, bij het onderwijs van gehandicapte kinde ren, de strijd voor het behoud van het natuurschoon. „Ik hoop te komen tut de dag dat iedere jonge Ameri kaan de gelegenheid zal hebben enige jaren van zijn leven te geven om zich nuttig te maken voor andere men sen van ons land en in de wereld." Jennu (Jürgens). Udo Jürgens; Berlin melody (Gaze). Orkest Kurt Edelha gen; Sag' mJr wo die Blumen slnd (Seeger). Lolita; Desafinado (Joblm), Rolf KUhn Combo: Le Mexlcaln <As- navour). Marcel Amont: Ein schiff wird kommen (HadjldakisiMelina Mercourl; America (Bernstein), Orkest Gérard Poncet; Saudade da Bahia Caymmi). Charlie Byrd; Anna (Va- blus (Br ah am), neron), Horace Palm; (Monk), Thelonlus Monk; April In Paris (Duke), id.; Well you needn't (Monk), id.; Epistrophv (Monk tieke vraagstukken. NTS: 20 00 Journ. VARA: 20.20 Achter het nieuws 20.45 Anders dan anderen. 21.45 Sophia Lu ren In Rome, fllmdocumentalre NTS: 2 .25-22.30 Journ. 22 40-23 10 Tcleac: Moderne onderwijsmethoden en didac tiek. televisie-academie. Nederland II: NTS: 20.00 Nieuws In het kort. 20 01 De Talisman (Der Ta-

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5